زمین‌لرزه ۲۰۰۰ سوماترا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه سوماترا
زمین‌لرزه ۲۰۰۰ سوماترا در Indonesia قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۰ سوماترا
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ اندونزی
تاریخ۱۵ خرداد ۱۳۷۹
زمان رخداد ۱۶:۲۸:۲۶ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۹ در مقیاس Mw
ژرفا ۳۴٫۱ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۴°۴۶′جنوبی ۱۰۲°۰۲′شرقی / ۴٫۷۶°جنوبی ۱۰۲٫۰۳°شرقی / -4.76; 102.03
گونه امتدادلغز
مناطق آسیب اندونزی
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۰۳ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه سوماترا در تاریخ ۰۲۰۰۰-۰۶-۰۴ ۴ ژوئن ۲۰۰۰ میلادی، برابر با ‎۱۵ خرداد ۱۳۷۹، ساعت ۱۶:۲۸:۲۶ به زمان یوتی‌سی در اندونزی ، منطقه سوماترا رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۴٫۱ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۹ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز یکشنبه، ساعت ۲۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۷ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۴°۴۳′۱۶″جنوبی ۱۰۲°۰۵′۱۳″شرقی / ۴٫۷۲۱°جنوبی ۱۰۲٫۰۸۷°شرقی / -4.721; 102.087 و ژرفای آنرا در ۳۳ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۹ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۹۲، °۵۵، °۱۵۲) یا (°۱۹۹، °۶۷، °۳۸) و نوع گسل را [۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۰۳ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۲۵۸۵ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۲۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع[ویرایش]