زمین‌لرزه ۱۹۹۱ راچا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زمین‌لرزه راچا
زمین‌لرزه ۱۹۹۱ راچا در Georgia قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۹۱ راچا
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ گرجستان
تاریخ۹ اردیبهشت ۱۳۷۰
زمان رخداد ۹:۱۲:۴۸ به یوتی‌سی
بزرگی ۷ در مقیاس Mw
ژرفا ۷ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۴۲°۲۶′۰۲″شمالی ۴۳°۴۰′۲۳″شرقی / ۴۲٫۴۳۴°شمالی ۴۳٫۶۷۳°شرقی / 42.434; 43.673
گونه معکوس
مناطق آسیب گرجستان
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۱۴ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه راچا در تاریخ ۰۱۹۹۱-۰۴-۲۹ ۲۹ آوریل ۱۹۹۱ میلادی، برابر با ‎۹ اردیبهشت ۱۳۷۰، ساعت ۹:۱۲:۴۸ به زمان یوتی‌سی در گرجستان ، منطقه راچا رخ داد. ژرفای این زلزله ۷ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۴ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۴۲°۲۷′۱۱″شمالی ۴۳°۴۰′۲۳″شرقی / ۴۲٫۴۵۳°شمالی ۴۳٫۶۷۳°شرقی / 42.453; 43.673 و ژرفای آنرا در ۱۷ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۹۵ درصد خانه‌ها در منطقه Dzhava-Chiatura-Ambralaur در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۸۸، °۳۹، °۱۰۶) یا (°۸۷، °۵۳، °۷۷) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۱۴ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۰۰۰ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۶۷۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]