زمین‌لرزه ۱۹۹۱ راچا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه راچا
زمین‌لرزه ۱۹۹۱ راچا در Georgia قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۹۱ راچا
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ گرجستان
تاریخ۹ اردیبهشت ۱۳۷۰
زمان رخداد ۹:۱۲:۴۸ به یوتی‌سی
بزرگی ۷ در مقیاس Mw
ژرفا ۷ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۴۲°۲۶′۰۲″شمالی ۴۳°۴۰′۲۳″شرقی / ۴۲.۴۳۴°شمالی ۴۳.۶۷۳°شرقی / 42.434; 43.673
گونه معکوس
مناطق آسیب گرجستان
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۱۴ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه راچا در تاریخ ۰۱۹۹۱-۰۴-۲۹ ۲۹ آوریل ۱۹۹۱ میلادی، برابر با ‎۹ اردیبهشت ۱۳۷۰، ساعت ۹:۱۲:۴۸ به زمان یوتی‌سی در گرجستان ، منطقه راچا رخ داد. ژرفای این زلزله ۷ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز دوشنبه، ساعت ۱۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۴ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۴۲°۲۷′۱۱″شمالی ۴۳°۴۰′۲۳″شرقی / ۴۲.۴۵۳°شمالی ۴۳.۶۷۳°شرقی / 42.453; 43.673 و ژرفای آنرا در ۱۷ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.۹۵ درصد خانه‌ها در منطقه Dzhava-Chiatura-Ambralaur در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۸۸، °۳۹، °۱۰۶) یا (°۸۷، °۵۳، °۷۷) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۱۴ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۱۰۰۰ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۶۷۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]