زمین‌لرزه ۲۰۰۶ جاوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه جاوه
زمین‌لرزه ۲۰۰۶ جاوه در Indonesia قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۶ جاوه
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ اندونزی
تاریخ۵ خرداد ۱۳۸۵
زمان رخداد ۲۲:۵۳:۵۸ به یوتی‌سی
بزرگی ۶٫۴ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۹٫۷ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۷°۵۸′جنوبی ۱۱۰°۲۰′شرقی / ۷٫۹۶°جنوبی ۱۱۰٫۳۴°شرقی / -7.96; 110.34
گونه امتدادلغز
مناطق آسیب اندونزی
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۵۷۴۹ نفر

زمین‌لرزه جاوه در تاریخ ۰۲۰۰۶-۰۵-۲۶ ۲۶ مه ۲۰۰۶ میلادی، برابر با ‎۵ خرداد ۱۳۸۵، ساعت ۲۲:۵۳:۵۸ به زمان یوتی‌سی در اندونزی ، منطقه جاوه رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۹٫۷ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۴ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۵ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۷ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۷°۵۷′۴۰″جنوبی ۱۱۰°۲۶′۴۶″شرقی / ۷٫۹۶۱°جنوبی ۱۱۰٫۴۴۶°شرقی / -7.961; 110.446 و ژرفای آنرا در ۱۲ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۶٫۳ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.بیش از ۱۲۷۰۰۰ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۳۲۳، °۷۷، °۱۷۶-) یا (°۲۳۲، °۸۶، °۱۳-) و نوع گسل را [۳]«امتدادلغز» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۵۷۴۹ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۳۸۵۶۸ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۶۰۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. strike-slip

منابع[ویرایش]