زمین‌لرزه ۱۹۹۶ بیاک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه بیاک
زمین‌لرزه ۱۹۹۶ بیاک در Indonesia قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۱۹۹۶ بیاک
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ اندونزی
تاریخ۲۸ بهمن ۱۳۷۴
زمان رخداد ۵:۵۹:۳۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۸٫۲ در مقیاس Mw
ژرفا ۳۵٫۹ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۰°۵۵′۰۸″جنوبی ۱۳۶°۵۸′۳۰″شرقی / ۰٫۹۱۹°جنوبی ۱۳۶٫۹۷۵°شرقی / -0.919; 136.975
گونه معکوس
مناطق آسیب اندونزی
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۱۰۸ نفر
سونامی آری

زمین‌لرزه بیاک در تاریخ ۰۱۹۹۶-۰۲-۱۷ ۱۷ فوریه ۱۹۹۶ میلادی، برابر با ‎۲۸ بهمن ۱۳۷۴، ساعت ۵:۵۹:۳۰ به زمان یوتی‌سی در اندونزی ، منطقه بیاک رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۵٫۹ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۸٫۲ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۱۴ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۹ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۰°۵۳′۲۸″جنوبی ۱۳۶°۵۷′۰۷″شرقی / ۰٫۸۹۱°جنوبی ۱۳۶٫۹۵۲°شرقی / -0.891; 136.952 و ژرفای آنرا در ۳۳ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۸٫۲ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۱۰۳، °۱۱، °۶۹) یا (°۳۰۵، °۸۰، °۹۴) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۱۰۸ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۴۲۳ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۵۰۹۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]