زمان استاندارد عربستان سعودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمان استاندارد عربستان سعودی

زمان استاندارد عربستان سعودی (عربی: التوقيت القياسي السعودي) (SAST) منطقه زمانی استاندارد کشور عربستان سعودی است. این منطقه زمانی ۳ ساعت جلوتر از ساعت گرینویچ (یوتی‌سی ۳:۰۰+) است و بدون صرفه‌جویی در روشنایی روز است.[۱] این زمان بر اساس نصف‌النهار ۴۵ درجه شرقی پنجمین نصف‌النهار شرقی تعریف شده است. پیش از معرفی یک منطقه زمانی استاندارد در عربستان، این کشور از زمان عربی بهره می‌برد که در آن نیمه‌شب را هنگام غروب آفتاب تنظیم می‌کردند. به دلیل سردرگمی میان سامانه‌های گوناگون دیگری که در پادشاهی عربستان نیز استفاده می‌شد، یک زمان استاندارد و منطقه زمانی در سرتاسر منطقه ایجاد شد.[۲][۳]: 381 

تاریخچه[ویرایش]

این کشور تا سال ۱۹۶۸، از زمان عربی بهره می‌برد؛ به گونه‌ای که ساعت ۱۲ با غروب آفتاب تنظیم می‌شد یا هنگامی‌که اذان نماز مغرب شنیده می‌شد. : 381  دلیل آن این بود که گاه‌شماری هجری قمری غروب خورشید را به عنوان آغاز یک روز جدید تعریف می‌کند.[۳] اما پس از آن این امر با معرفی زمان خورشید غربی که مطابق با اروپا شروع یک روز جدید را نیمه‌شب تعریف کرد، ناهمگونی داشت. با زمان آفتاب غربی، ساعت غروب آفتاب هنگام ساعت شش تنظیم شد. در حالی که زمان خورشید غربی تقریباً برابر با GMT +3 در نظر گرفته شده بود، اما زمان آن بستگی به زمان غروب خورشید داشت که با تغییر فصول تغییر می‌کرد، به این معنی که با گذر فصل‌ها اختلاف زیادی میان زمان غروب غرب و GMT +3 به‌وجود می‌آمد.

علاوه بر این، گروه مشاوره کمک نظامی آمریکا زمان زولو را که با GMT +4 همخوانی داشت، معرفی کرد. هواپیمایی سعودی از GMT +3 برای پرواز به بیشتر کشورها و مناطق استفاده کرد، به جز ظهران که در GMT +4 تنظیم شده بود. سعودی آرامکو نیز برای مقر خود در دهران صرفه‌جویی در نور روز را استفاده می‌کند. به همین ترتیب، شرکت خطوط لوله Trans-Arabian در پمپ‌های خود در شرق کشور صرفه‌جویی در روز را انجام می‌دهد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. "Time Zones in Saudi Arabia". Time and Date. Archived from the original on 14 August 2020. Retrieved 14 August 2020.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Antar, Elias (1969). "Dinner At When?". Saudi Aramco World. Archived from the original on 14 August 2020. Retrieved 14 August 2020.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ Burnaby, Sherrad (1901). Elements of the Jewish and Muhammadan calendars: with rules and tables and explanatory notes on the Julian and Gregorian calendars (به انگلیسی). London: George Bell & Sons. ISBN 1345910282.