زرگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

زرگان محله‌ایی در شمال اهواز است. نام این محله از قبیله زرگان (زرقان) که شاخه‌ای از قبیله مشهور عرب «ربیعه بن نزار» است گرفته شده‌است. اکثریت ساکنان زرگان از همین قبیلهٔ عرب هستند.

این محله در شمال شهر اهواز و در ابتدای اتوبان اهواز به مسجد سلیمان می‌باشد. در سال‌های نه چندان دور محله زرگان به صورت دهی مجزا از شهر اهواز قرار داشت که برای رسیدن یا عبور از آن می‌بایست حداقل ربع ساعتی راه طی می‌شد.

سالها قبل و در اوایل دهه پنجاه، عملیات احداث نیروگاه زرگان آغاز و و در اواسط همین دهه به پایان رسید که اکثر نیروهای متخصص نیروگاه در همین محله زرگان اسکان داشته‌اند. در حال حاضر با توجه به افزایش محدوده شهری اهواز، زرگان به عنوان پیکره‌ای از گستره اهواز درآمده‌است.

زرگان خود به دو شاخه المُعَمّر و السُمّاگ تقسیم می‌شود که شاخه المعمر در مکان دیگری ساکن هستند ودراین منطقه که به آن زرگان گرانه می گویند شاخه السماگ حضور دارند. در جنگ ایران و عراق زرگان یکی از پایگاه‌های مهم اعزام نیرو به جبهه بود. نیروهای نظامی قسمت شمال اهواز و بخش باوی از حوزه بسیج زرگان به جبهه منقل می‌شدند. از مردم زرگان حدود ۵۷ نفر در این جنگ شهید شدند.

در زرگان یک منطقه کاملاً باستانی هست که در محل فعلی نیروگاه زرگان می‌باشد[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • تاریخ عشایر خوزستان