زرگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زرگان محله‌ای در شمال اهواز است. این محله در واقع روستایی در نزدیکی شهر اهواز بود که با گسترش شهر اهواز در محدوده جغرافیایی شهر اهواز قرار گرفت. نام این محله از قبیلهٔ زرگان (زرقان) که شاخه‌ای از قبیلهٔ مشهور عرب «ربیعه بن نزار» است، گرفته شده‌است. اکثریت ساکنان زرگان از همین قبیلهٔ عرب هستند.

این محله در شمال شهر اهواز و در ابتدای اتوبان اهواز به شوشتر و مسجدسلیمان می‌باشد. در سال‌های نه چندان دور محلهٔ زرگان به صورت دهی مجزا از شهر اهواز قرار داشت که برای رسیدن یا عبور از آن می‌بایست حداقل ربع ساعتی راه طی می‌شد.

سال‌ها پیش و در اوایل دههٔ پنجاه، عملیات احداث نیروگاه زرگان آغاز و و در اواسط همین دهه به پایان رسید که اکثر نیروهای متخصص نیروگاه در همین محلهٔ زرگان اسکان داشته‌اند. در حال حاضر با توجه به افزایش محدودهٔ شهری اهواز، زرگان به عنوان پیکره‌ای از گسترهٔ اهواز درآمده‌است.

زرگان خود به دو شاخهٔ المُعَمّر و السُمّاک تقسیم می‌شود که شاخهٔ المعمر در مکان دیگری ساکن هستند و در این منطقه که به آن زرگان گرانه می‌گویند شاخهٔ السماک (ماهی گیران) حضور دارند.از شیوخ و بزرگان درگذشته زرگان می‌توان به شیخ جبار(یبار)،شیخ سعدون،شیخ ترکی،شیخ امیر،شیخ محمد و شیخ عامر اشاره کرد[نیازمند منبع]، که هر یک در دوره‌ای و یا در کنار هم نقش به سزایی در پیشرفت زرگان داشتند.

در جنگ ایران و عراق زرگان یکی از پایگاه‌های مهم اعزام نیرو به جبهه بود. نیروهای نظامی قسمت شمال اهواز و بخش باوی از حوزه بسیج زرگان به جبهه منقل می‌شدند. از مردم زرگان حدود ۵۷ نفر در این جنگ شهید شدند.

در زرگان یک منطقهٔ کاملاً باستانی هست که در محل کنونی نیروگاه زرگان می‌باشد[۱]أأد

از حموله های بزرگ زرگان گرانه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

بیت صوباط

بیت البوالحیه

بیت ترخیم

بیت سماک

بیت حداد

بیت البوالسبتی

بیت محارب

زرگان ابوفاضل

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • تاریخ عشایر خوزستان