زرگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زرگان محله‌ای در شمال اهواز است. نام این محله از قبیلهٔ زرگان (زرقان) که شاخه‌ای از قبیلهٔ مشهور عرب «ربیعه بن نزار» است، گرفته شده‌است. اکثریت ساکنان زرگان از همین قبیلهٔ عرب هستند.

این محله در شمال شهر اهواز و در ابتدای اتوبان اهواز به مسجد سلیمان می‌باشد. در سال‌های نه چندان دور محلهٔ زرگان به صورت دهی مجزا از شهر اهواز قرار داشت که برای رسیدن یا عبور از آن می‌بایست حداقل ربع ساعتی راه طی می‌شد.

سال‌ها پیش و در اوایل دههٔ پنجاه، عملیات احداث نیروگاه زرگان آغاز و و در اواسط همین دهه به پایان رسید که اکثر نیروهای متخصص نیروگاه در همین محلهٔ زرگان اسکان داشته‌اند. در حال حاضر با توجه به افزایش محدودهٔ شهری اهواز، زرگان به عنوان پیکره‌ای از گسترهٔ اهواز درآمده‌است.

زرگان خود به دو شاخهٔ المُعَمّر و السُمّاک تقسیم می‌شود که شاخهٔ المعمر در مکان دیگری ساکن هستند و در این منطقه که به آن زرگان گرانه می‌گویند شاخهٔ السماک (ماهی گیران) حضور دارند. از شیوخ مهم زرگان می‌توان به شیخ سعدون، شیخ امیید، شیخ ترکی، شیخ غالب، شیخ سلطان، شیخ عامر اشاره کرد که هر یک در دوره‌ای و یا در کنار هم نقش به سزایی در پیشرفت زرگان داشتند.

'از طایفه‌های بزرگ زرگان گرانه

بیت صوباط

بیت البوالحیه

بیت ارویض

بیت ترخیم

بیت سماک

بیت حداد

بیت البوالسبتی

بیت محارب

بیت ابوفاضل


در جنگ ایران و عراق زرگان یکی از پایگاه‌های مهم اعزام نیرو به جبهه بود. نیروهای نظامی قسمت شمال اهواز و بخش باوی از حوزه بسیج زرگان به جبهه منقل می‌شدند. از مردم زرگان حدود ۵۷ نفر در این جنگ شهید شدند.

در زرگان یک منطقهٔ کاملاً باستانی هست که در محل کنونی نیروگاه زرگان می‌باشد[۱]

جستارهای وابسته

منابع

  • تاریخ عشایر خوزستان