زبان مادرشوهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زبان مادر شوهر
Snake plant.jpg
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): تک‌لپه‌ای‌ها
راسته: مارچوبه‌سانان
تیره: مارچوبگان
سرده: سانسوریا
گونه: زبان مادر شوهر
نام دوبخشی
Sansevieria trifasciata
Prain
مترادف

Sansevieria laurentii

زبان مادر زن [۱][۱][۲][۳][۴] یا گیاه ماری یا شمشیر جرج مقدس (در برزیل) (نام علمی: Dracaena trifasciata) گیاهی گلدار است که در سرزمین‌های استوایی آفریقا (از شرق نیجریه تا کنگو) و جنوب شرقی آسیا می‌روید. این گیاه همیشه سبز می‌باشد. درواقع این گیاه درانگلیسی به زبان مادرزن (Mother- in- law's tongue) شناخته میشودولی درمنابع فارسی به آن زبان مادرشوهرمی گوینددرصورتیکه زبان مادرشوهرحاشیه برگهای آن خارداراست والبته بهتراست هرگیاهی بانام علمی آن یعنی سانسویریاشناخته شودو این گیاه جزء گیاهان زینتی خانگی محبوب به شمار می‌آید. ارتفاع این گیاه تا ۱۴۰ سانتیمتر می‌رسد. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند و برای نگهداری در منزل گیاه مناسبی می‌باشد.

برگ‌ها[ویرایش]

برگها از پیرامون ریشه خارج شده و ضخیم و چوبی (فیبری)، شمشیری شکل، کشیده یا استوانه‌ای، با اختلاف ارتفاع می‌باشند. رنگ آنها سبز روشن است و در کنارشان نوار سفید یا سبز تیره یا کم رنگتر وجود دارد.

گل‌ها[ویرایش]

گل‌های زبان مادر شوهر خیلی کوچک بوده و در سنبله به وجود می‌آیند. رنگ آنها سفید متمایل به سبز و کاملاً معطر است. ظهور گل‌ها در آب و هوای ملائم و منحصراً در فصول مناسب است. این گل‌ها به بی آبی بسیار مقاوم هستند و در زمستان حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد و حتی هفت درجه را به خوبی تحمل می‌کند. رشد آنها نسبتاً کند می‌باشد و در هر سال تعداد کمی برگ می‌دهند. فصل گلدهی این گیاه بر حسب شرایط محیط در بهار یا تابستان می‌باشد.

نگهداری[ویرایش]

 • نور: بهتر است این گیاه در نیم سایه قرار داشته باشد و در حالت کلی نور روشن غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای این گیاه می‌باشد.
 • دما: اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶ درجه سانتیگراد می‌باشد و در تابستان درجه مناسب نگهداری حدود ۲۴ درجه سانتی گراد می‌باشد.
 • آبیاری: در زمستان هر دو هفته یک بار و در تابستان یک بار در هفته کافی می‌باشد آبیاری بیش از اندازه به خصوص در زمستان باعث پوسیدگی قاعده برگ‌ها می‌گردد.
 • برای جلوگیری ازپوسیدگی وگندیدگی بهتراست فقط درمواردی که خاک سطحی گلدان کاملا خشک شدآب بعدی اضافه گرددوهردوهفته یکبارنیزازیک قارچ کش سیستمیک باغلظت۲ درهزاربصورت یک نوبت آب آبیاری اضافه شود
 • کود: کود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یک بار، از مارس تا اکتبر، مصرف نمود.
 • خاک: خاک ماسه‌ای، آهکی، خاک برگ خوب زه‌کشی شده خاک مناسب برای رشد این گیاه می‌باشد.
 • به طور کلی این گیاه به سایه حرارت زیاد، آبیاری اندک، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

ازدیاد[ویرایش]

ازدیاد گیاه توسط تقسیم بوته در فوریه و آوریل است. طریق دیگر تهیه قلمه برگی به طول ۸ سانتیمتر است که بایستی آنرا در ماسه فرو برده و در گلخانه نگهداری شود. گرچه این نوع گیاه را می‌توانید از طریق تقسیمات برگ تکثیر کنید. ولی، نوارهای زرد رنگی که در سر تا سر دو طرف طول برگ امتداد دارد از بین می‌روند. بنابراین بهتر است، این گیاه را از طریق پاجوش تکثیر کنید. اواخر بهار تا میانه تابستان که گیاه در مقابل جا به جایی مقاوم است. بهترین زمان برای تکثیر است.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ YJC، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان |. «فواید زبان مادر شوهر». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان | YJC. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۰۳.
 2. «با "زبان مادرشوهر" هوای آپارتمان را تصفیه کنید». به دخت. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۰۳.
 3. تبیان، موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی. «زبان مادر شوهر ، خوردني!!». دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۰۳.
 4. «زبان مادرشوهر». Aftabir.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۰۳.