زبان جدگالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Jadgali
Jat
زبان بومی در: پاکستان, ایران
تعداد گویشوران
ca. 110,000  (۱۹۹۸–۲۰۱۲)[۱]
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۳ jdg
گلاتولوگ jadg1238[۲]

زبان جدگالی از زبان‌های رایج در منطقه دشتیاری و برخی نواحی داخل شهر چابهار مثل محله جدگال آباد شهرستان چابهار است که در جنوب استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه دریای عمان قرار گرفته است این زبان ساختاری کاملاً متفاوت با بلوچی و فارسی دارد. وشباهت زیادی با زبان سندی در کشور پاکستان دارد ولی با آن متفاوت است در حال حاضر روی آن در ایران تحقیقاتی در حال انجام است.گویشوران این زبان در چابهار و اطراف آن از زبان بلوچی تاثیر پذیرفته اند.اخیرا یک پایان نامه در مورد این زبان توسط آقای رضا حجتی کارشناس گفتاردرمانی و کارشناس ارشد زبان شناسی با عنوان توصیف جامع زبان جدگالی کار شده است در این راه استاد سید محمد درتکیده رئیس انجمن قلم چابهار زحمت زیادی کشیدند و بیشتر داده های زبان جدگالی را در اختیار گذاشتند .

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "jadgali language," Wikipedia, The Free Encyclopedia ,http://en.wikipedia.org/wiki/Jadgali_language


  1. Jadgali در اتنولوگ (ویرایش ۱۷ام، ۲۰۱۳)
  2. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "Jadgali". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.