زبان انگلیسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
انگلیسی

English 

تلفظ: /ˈɪŋɡlɪʃ/[۱]
گویشگاه‌ها: — 
منطقه:
شمار گویشوران: — 
فهرست زبان‌ها برحسب تعداد سخن‌گویان:
خانواده: هندواروپایی
زبان‌های ژرمنی
ژرمنی غربی
   آنگلو-فریسی
    آنگلیک
     انگلیسی 
سیستم نوشتاری: لاتین (انگلیسی
زبان رسمی
زبان رسمی در: ۵۳ کشور
سازمان ملل
اتحادیه اروپا
ملت‌های همسود
مرجع رسمی: No official regulation
کد زبان
ISO 639-1: en
ISO 639-2: eng
ISO 639-3: eng

زبان انگلیسی یکی از زبان‌های هندواروپایی از شاخهٔ ژرمنی است. خود شاخهٔ ژرمنی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود و انگلیسی به ژرمنی غربی تعلق دارد. این زبان در انگلستان و جنوب شرقی اسکاتلند تکامل یافته‌است. از دیگر زبان‌های شاخه ژرمنی می‌توان به آلمانی، هلندی، دانمارکی، سوئدی و نروژی اشاره کرد. امروزه نزدیک به نیمی از مجموعه واژگان و دستور زبان انگلیسی از ریشهٔ ژرمنی است و نیم دیگر را وامواژه‌ها تشکیل می‌دهد. بیشتر این وامواژه‌ها از زبان‌های لاتین، فرانسوی، بخشی از یونانی و دیگر زبان‌ها وارد انگلیسی شده‌اند. زبان انگلیسی باستان شباهت بسیار زیادی به زبان آلمانی باستان داشته است چون انگلیسی زبان‌ها عمدتاً اقوام ژرمنی بودند که از آلمان وارد بریتانیا شدند و به نوعی زبان آلمانی را می‌توان مادر زبان انگلیسی دانست.

به دلیل تأثیر بالای نظامی، اقتصادی، علمی، سیاسی و فرهنگی بریتانیا بر جهان پس از سدهٔ هجدهم و تأثیر ایالات متحده آمریکا از سدهٔ بیستم میلادی به این سو، این زبان در سطح جهان گسترش یافته و به عنوان زبان دوم، زبان میانجی و زبان اداری در بسیاری نقاط جهان کاربرد پیدا کرده‌است.

زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، غنا و بسیاری کشورهای دیگر کاربرد دارد. انگلیسی امروزه از نظر تعداد گویشوَر، پس از چینی و اسپانیایی، سومین زبان جهان است[نیازمند منبع]. تعداد کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی است امروزه ۳۸۰ میلیون نفر است. انگلیسی در بسیاری از کشورها زبان میانجی است و مهم‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعتی، فرهنگی و علمی در روابط بین‌الملل به شمار می‌آید.

پیشینه[ویرایش]

انگلیسی کهن (۱۱۰۰-۴۴۹)[ویرایش]

در قرنِ پنجم میلادی، مردمانی از سه قبیله «جوت»، «انگِل» و «ساکسون» که در «شمال‌غرب آلمان»، «دانمارک» و «هلند» امروزی ساکن بودند،[۴] به انگلستان یورش بردند و آن سرزمین را تصرف کردند. تا آن زمان مردم بریتانیا یا به عبارت بهتر بریتانیای روم به زبان سِلتی سخن می‌گفتند و البته زبان سِلتی مردم آن به دلیل ۴۰۰ سال اشغال این سرزمین توسط رومی‌ها با لاتین آمیخته شده بود و بسیاری از واژگان لاتین در آن کاربرد داشت.[۵]

پس از اشغال بریتانیا، جوت‌ها در جنوبِ شرقی خاک آن ساکن شدند و در تعامل با زبان‌های محلی، گویش «کِنتی» را بوجود آوردند. ساکسون‌ها هم که در جنوب و جنوبِ غربی سکنی گزیده بودند، گویش «ساکسونِ غربی» را ایجاد کردند.

اَنگل‌هایی[۶] که در شمال و مرکزِ انگلستان اقامت گزیده بودند، به ترتیب، گویش‌های «آمبِریای شمالی» و «مِرسیایی» را بوجود آوردند. سینت بید بر این باور بود که انگل‌ها منطقهٔ گسترده‌تری از خاک بریتانیا (نزدیک به تمامی خاک آن) را از آن خود کردند[۷] و نام «اِنگلند» (England) از نام همین قبیله گرفته شده‌است. واژهٔ "England" از Engla land به «معنی سرزمین انگل‌ها»[۸] (به انگلیسی: Land of the Angles) گرفته شده و English در انگلیسی کهن Englisc بوده‌است.[۹] افزون بر قبیله‌های یادشده، دسته‌هایی از مردمان ساکن فریزیا، نیدرزاکسن، یوتلاند و جنوب سوئد نیز در آن دوران به بریتانیا آمدند.[۱۰][۱۱][۱۲]

زبان انگلیسی باستان نخستین گرفته شده از چندین گویش بود که این بازتاب کنندهٔ داشتن چندین سرچشمه برای انگلستان در عهد آنگلوساکسون‌ها است. یکی از این گویش‌ها، ساکسون غربی کهن بود که کم‌کم بر دیگر گویش‌ها برتری یافت. رزم نامهٔ بئوولف مال همین دوران است. گمان می‌رود که از سدهٔ نهمِ میلادی، گویش ساکسونی، به دلیلِ سلطهٔ پادشاه آلفرد (نخستین شاهِ انگلستان که فردی از قبیلهٔ ساکسون بود)، بر دیگر گویش‌ها برتری یافته باشد و از آن پس به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته شده باشد.

انگلیسی باستان، از نظر گویش، بسیار متفاوت از انگلیسی امروزی است. برای نمونه، واژه‌های light و drought، به ترتیب بصورت «لیخت» و «دراخت» تلفظ می‌شد و یا جملهٔ Will you give me your jacket, good man?، چنین ادا می‌شد: Wilt ðu sellan me ðin clæð, godman min? در این دوره شماری واژه، از زبان لاتین، وارد انگلیسی شد که واژگانی چون: altar, mass, priest, psalm, temple, kitchen, palm, pear,... از آن جمله‌اند. شمار کمتری واژه هم از زبان اسکاندیناوی، بوسیلهٔ وایکینگ‌ها که از اواخر سدهٔ هشتم به بعد، کم‌کم یورش‌هایی به انگلستان نموده و بخش‌هایی را تصرف کرده بودند، وارد این زبان شد. از جملهٔ این واژگان، می‌توان به law, take, cut, both, ill, ugly، اشاره کرد.

انگلیسیِ کهن، گنجینه واژگان غنی نداشت اما، همچون دیگر زبان‌های هند و اروپایی، دستور زبان پیچیده‌ای داشت.

انگلیسی میانه[ویرایش]

انگلیسی کهن یا باستان با دو دوره یورش روبرو شد. نخست از سوی سخنوران زبان‌های ژرمنی شمالی، در سدهٔ هشت و نه میلادی، هنگامی که هالفن رگناسن و ایوار رگناسن شناخته شده با نام ایوار بی استخوان تصمیم برگرفتن و استعمار منطقه‌های شمالی جزیره‌های بریتانیا گرفتند. بار دوم یورش از سوی سخنوران زبان‌های رومی‌تبار بود. پس از تصرفِ انگلستان به وسیلهٔ نورمن‌ها که در سال ۱۰۶۶ صورت گرفت، کم‌کم دگرگونی شگرفی در زبان پدید آمد. نورمن کهن در سدهٔ ۱۱ میلادی با یورش نورمن‌ها به انگلستان به آنگلو-نورمن و پس از آن به آنگلو-فرنچ تغییر یافت و دستهٔ نویی از واژگان را وارد زبان کرد، واژگانی که در دولت و دادگاه‌ها کاربرد داشتند.

زبان فرانسوی - به واسطهٔ حکومتِ نورمن‌ها - زبانِ بزرگان و بلندپایگانِ جامعه، و انگلیسیِ کهن، زبانِ عوام و دونپایگان به‌شمار می‌رفت، زبان فرانسوی اثر چشمگیری بر انگلیسی گذاشت. تا پیش از سال ۱۲۵۰، تنها ۹۵۰ واژهٔ نو، بیشتر به دلیل ارتباط انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها، وارد زبان انگلیسی شد. اما ناگهان، چون فرانسویان شروع به یادگیری زبان انگلیسی نمودند و واژگانی از زبان خود را وارد زبان مقصد کردند، تعداد بی‌شماری واژه از زبان فرانسوی قرض گرفته شد؛ به گونه‌ای که اکنون یک سوم واژگان زبان انگلیسی، ریشهٔ فرانسوی دارند. گسترش دامنهٔ واژگان با کمک واژه‌های اسکاندیناویایی و نورمنی رویدادی بود که باعث ساده‌تر شدن دستور زبان انگلیسی شد و این زبان را به زبانی وام‌گیرنده تبدیل کرد (چیزی بیش از پذیرش معمول واژه‌های دیگر زبان‌ها توسط یک زبان).

گویش midland، از سدهٔ چهاردهم، یعنی زمانی که مناطق زیر پوشش این گویش، به مراکز توسعهٔ دانشگاهی، پیشرفت اقتصادی و زندگی اشرافی در انگلستان تبدیل شد، جای خود را به عنوان مهمترین گویش در این دوران، باز کرد و میدلند شرقی گویش مسلط شهر لندن شد. یکی از عواملی که موجب برتری مطلق این گویش شد؛ به گونه‌ای که انگلیسی امروزی، تقریباً شکل تکامل یافتهٔ میدلند شرقی است، نفوذ این گویش به دستگاه‌های حکومتی و مکاتبه‌های دولتی است.

از نوشته‌های پرآوازهٔ دوران انگلیسی میانه می‌توان به حکایت‌های کنتربری از جفری چاوسر اشاره کرد.

انگلیسی مدرن[ویرایش]

تأثیر لاتین و نئولاتین (اکثراً فرانسوی و ایتالیایی) در واژگان زبان انگلیسی به ۵۸٪ درصد می‌رسد.

انگلیسی مدرن با تجدیدنظر اساسی در دستگاه واژگانی و دستوری خود به زبانی بسیار ساده‌تر از نظر دستوری بدل شده و به سبب وام‌گیری بی حد و مرز از واژگان لاتینی و فرانسه و سپس یونانی، بخش عمده‌ای از واژگان کهن آنگلوساکسون خود از ریشهٔ ژرمنی را وانهاده و بر روی هم نسبت به زبان آلمانی، از همه جهت (آوایی، واژگانی، دستوری) چهرهٔ دیگری یافته‌است. در انگلیسی مدرن نه تنها اسم، که فعل و حرف و نیز بخش عمدهٔ حالت‌های صرفی خود را از دست داده‌اند و از یک زبان صرفی ترکیبگر (به انگلیسی: synthetic inflecting) به زبانی در اساس تحلیلی (به انگلیسی: analytic) بدل شده‌است.[۱۳]

دسته‌بندی و زبان‌های مرتبط[ویرایش]

زبان انگلیسی به گروه آنگلو-فریسی تعلق دارد. خود آنگلو-فریسی زیرگروهی از شاخهٔ غربی زبان‌های ژرمنی و عضو زبان‌های هند-اروپایی است. انگلیسی امروزی به طور مستقیم از انگلیسی میانه و خود آن به طور مستقیم از انگلیسی باستان گرفته شده‌است و انگلیسی باستان از نسل زبان نیا-ژرمنی (Proto-Germanic) است. مانند بیشتر زبان‌های ژرمنی، انگلیسی به خاطر داشتن فعل‌های کمکی از دیگر زبان‌ها متمایز می‌شود. تقسیم فعل‌ها به دو گروه قوی و ضعیف و نوع آواهایی که در آن به کار رفته، این زبان را از دیگر زبان‌های نیا-هندواروپایی جدا می‌کند، به این مطلب قانون گریم گفته می‌شود. نزدیک ترین زبان‌های زندهٔ موجود به انگلیسی عبارتند از: اسکاتس (که در اسکاتلند و بخش‌هایی از ایرلند شمالی صحبت می‌شود) و زبان‌های فریسی (که در کناره‌های جنوبی دریای شمال در دانمارک، هلند و آلمان صحبت می‌شود)

پس از زبان‌های اسکاتس و فریسی، زبان‌های مرتبط با انگلیسی که نسبت دورتری دارند قرار می‌گیرد. این زبان‌های غیر آنگلو-فریسی عبارتند از:

به غیر از زبان اسکاتس، هیچ‌یک از زبان‌های دیگر نسبت به انگلیسی برای دو کاربر آن قابل فهم نیست حتی با وجود اینکه در نحو، معناشناسی و واج‌شناسی آن‌ها می‌توان نقاط مشترک پیدا کرد. جدا قرار گرفتن جزیره‌های بریتانیا باعث شده انگلیسی و اسکاتس مستقل از زبان‌های ژرمنی توسعه یابند و از تاثیرها و تغییرهای آن‌ها به دور بمانند. درنتیجه با آنکه ارتباط قوی میان زبانی‌هایی مانند هلندی و انگلیسی وجود دارد، بویژه با انگلیسی باستان اما این دو زبان برای کاربران آن‌ها به صورت متقابل قابل فهم نیست.[۱۴]

علاوه بر جدا ماندن انگلیسی از زبان‌های ژرمنی، عامل دیگری که این شکاف را بیشتر می‌کند وجود حجم زیادی از واژگان لاتین و فرانسه در زبان انگلیسی است که باعث شده این قدر دایرهٔ واژگان انگلیسی از زبان‌های ژرمنی فاصله بگیرد. برای نمونه واژهٔ لاتین "exit «به معنی «خروج» در برابر واژهٔ هلندی»uitgang" قرار می‌گیرد که نزدیک به عبارت انگلیسی «out-going» است همچنین خود عبارت "outgang" نیز در انگلیسی کاربرد دارد.[۱۵] و یا واژهٔ فرانسوی "change" به معنی «تغییر» در برابر واژهٔ آلمانی «Änderung» قرار می‌گیرد که عیناً می‌شود «alteration, othering». و یا "movement «(فرانسوی) در برابر»Bewegung" (آلمانی) قرار می‌گیرد، شبیه به عبارت «be-way-ing» در انگلیسی به معنی «پیش رفتن در طول مسیر».

با وجود تمام واژه‌هایی که انگلیسی از دیگر زبان‌ها قرض گرفته با این حال هنوز این زبان به عنوان یک زبان ژرمنی شناخته می‌شود و این به دلیل ساختار و دستور زبانش است. به این ترتیب واژه‌هایی وجود دارند که بومی نیستند ولی با دستور و قانون‌های صرف و نحو ژرمنی کاربرد دارند و چنان رفتار می‌کنند که گمان می‌کنیم این‌ها واژه‌های بومی ژرمنی گرفته شده از انگلیسی باستان اند. برای نمونه فعل reduce که در انگلیسی به صورت I reduce - I reduced - I will reduce به کار می‌رود، از واژهٔ لاتین redūcere گرفته شده‌است اما خود واژهٔ لاتین در کاربردش به صورت redūcō - redūxī - redūcam رفتار می‌کند که با انگلیسی تفاوت دارد. اما در مقابل عبارت انگلیسی John's life insurance company اگر بخواهد به هلندی برگردد می‌شود Johns levensverzekeringsmaatschappij که به ترتیب ترجمهٔ آن چنین است: leven (life) + verzekering (insurance) + maatschappij (company). همچنین عبارت انگلیسی the company of insurance life of John در برگردان فرانسه می‌شود la compagnie d'assurance-vie de John. به صورت کلی در زبان انگلیسی پسوندهای دستوری که به اسم، فعل، صفت و قید افزوده می‌شود همگی ژرمنی اند. در انگلیسی پسوندی که به اسم می‌چسبد پسوند جمع معمولی است: s- و es- مانند apple - apples برابر آن در دیگر زبان‌ها عبارت است از: در فریسی appel - appels و در هلندی appel - appels. نشان مالکیت در انگلیسی -'s و -s' است مانند Brad's hat به آلمانی Brads Hut به هلندی Brads hat. در فعل‌ها پسوندهایی که افزوده می‌شوند در حال سادهٔ سوم شخص مفرد عبارتند از -s و -es مانند he stands یا he reaches در حال استمراری عبارت است از ing- با برابر هلندی ende- و برابر آلمانی -end(e) و در گذشته ساده و گذشتهٔ نقلی (ماضی نقلی) عبارت است از ed- با برابر سوئدی -ade یا -ad. مصدر فعل در انگلیسی با پیشوند to ساخته می‌شود مانند to drive که برابر آن در انگلیسی باستان drīfenne در هلندی te drijven در آلمانی سفلا to drieven و در آلمانی zu treiben می‌شود. قیدها در انگلیسی معمولاً با ly- به پایان می‌رسند که این در آلمانی به صورت lich- و در سوئدی به صورت ligt- است. صفت‌ها و قیدهای برتر و برترین در انگلیسی با استفاده more و most یا er- و est- ساخته می‌شوند مانند hard/harder/hardest با برابر هلندی hard/harder/hardst. در انگلیسی امروزی تمامی پیشوندها و پسوندهایی که گفته شد آزادانه و بدون توجه به ریشهٔ واژه‌ها بسته به کاربرد آن‌ها به آغاز یا پایان واژه‌ها اضافه می‌شوند مانند: tsunamis; communicates; to buccaneer; during; calmer; bizarrely دلیل این آزادی عمل این است که سرچشمهٔ تمام این‌ها به انگلیسی باستان باز می‌گردد. بسیاری از پسوندها و بخش‌های پایانی فعل که در انگلیسی باستان وجود داشته‌اند مانند -e،a،u،o،an با گذر زمان کم رنگ و در نهایت حذف شده‌اند (zero or null (-Ø) affixes) و گاهی تنها تلفظ آن‌ها باقی‌ماند. برای نمونه جملهٔ ic singe در انگلیسی باستان به I singe تبدیل شد و درنهایت بخش پایانی در انگلیسی امروزی حذف شد I sing-Ø و به شکل «I sing» باقی‌ماند. نمونهٔ دیگر: wē þōhton انگلیسی باستان به we thoughte(n) سپس با حذف بخش پایانی we thought-Ø به «we thought» دگرگون شد.

گسترهٔ جغرافیایی[ویرایش]

نمودار کیفی کشورهایی که انگلیسی زبان نخست آن‌ها است بر پایهٔ تعداد سخنوران.

انگلیسی، زبان مادری نزدیک به ۳۷۵ میلیون نفر در دنیا است.[۱۶] پس از زبان چینی ماندارین و اسپانیایی، انگلیسی سومین زبان دنیا از نظر تعداد سخنوران است.[۱۷][۱۸] اما اگر تعداد کسانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی است و آن‌هایی که تنها به این زبان سخن می‌گویند را با هم بشماریم، آنگاه می‌توان گفت که انگلیسی پرکاربردترین زبان در سطح جهان است. البته اگر با مجموعهٔ زبان‌های چینی مقایسه شود ممکن است که در جایگاه دوم قرار گیرد. (این بسته به این است که در دسته‌بندی میان گویش و زبان تفاوت در نظر بگیریم یا خیر)[۱۹][۲۰]

برآوردها از سخنوران زبان دوم نشان داده‌است که آن‌ها شماری میان ۴۷۰ میلیون تا بیش از یک میلیارد می‌توانند داشته باشند بسته به اینکه تنها به این زبان صحبت می‌کنند (بدون نوشتار) یا بر آن تسلط کامل دارند.[۲۱][۲۲] دیوید کریستال، دانشمند زبان‌شناس، حساب کرده‌است که شمار کسانی که زبان مادریشان انگلیسی نیست از کسانی که انگلیسی زبان مادری شان است بسیار بیشتر است و این دو نسبت ۱ به ۳ دارند.[۲۳]

بر پایهٔ آمار سال ۲۰۰۶ کشورهای با بیشترین جمعیت سخنوران مادری انگلیسی از جمعیت بیشتر به کمتر عبارتند از: ایالات متحدهٔ آمریکا ۲۵۱ میلیون،[۲۴] بریتانیا ۶۱ میلیون،[۲۵] کانادا ۱۸٫۲ میلیون،[۲۶] استرالیا ۱۵٫۵ میلیون،[۲۷] نیجریه ۴ میلیون،[۲۸] ایرلند ۳٫۸ میلیون،[۲۵] آفریقای جنوبی ۳٫۷ میلیون[۲۹] و زلاندنو ۳٫۶ میلیون نفر.[۳۰]

همچنین کشورهایی مانند فیلیپین، نیجریه و جامائیکا دارای میلیون‌ها سخنور با زنجیرهٔ گویشی از کریول با پایه انگلیسی تا انگلیسی استاندارد است. در میان کشورهایی که انگلیسی زبان دومشان است، هند بیشترین شمار از این گونه سخنوران را دارد (انگلیسی هندی). کریستال ادعا می‌کند که اگر شمار انگلیسی زبانان مادری و غیر مادری را با هم در نظر بگیریم هند نسبت به دیگر کشورها بیشترین تعداد مردمی را دارد که انگلیسی را می‌فهمند یا سخن می‌گویند.[۳۱][۳۲]

کشورها به ترتیب شُمار سخنوران[ویرایش]

کشور مجموع درصد جمعیت زبان نخست به عنوان زبان افزوده شده جمعیت توضیح
ایالات متحده آمریکا ۲۵۱٬۳۸۸٬۳۰۱ ۹۶٪ ۲۱۵٬۴۲۳٬۵۵۷ ۳۵٬۹۶۴٬۷۴۴ ۲۶۲٬۳۷۵٬۱۵۲ منبع: سرشماری سال ۲۰۰۰: کاربرد زبان و توانایی سخنوران زبان انگلیسی (۲۰۰۰)، جدول ۱. شامل کسانی است که در خانه انگلیسی صحبت نمی‌کنند اما با این زبان در سطح «خیلی خوب» یا «خوب» آشنایی دارند.
هشدار: این داده‌ها مربوط به افراد پنج ساله و بالاتر است.
هند ۱۲۵٬۳۴۴٬۷۳۶ ۱۲٪ ۲۲۶٬۴۴۹ برای ۸۶٬۱۲۵٬۲۲۱ نفر زبان دوم.
برای ۳۸٬۹۹۳٬۰۶۶ نفر زبان سوم
۱٬۰۲۸٬۷۳۷٬۴۳۶ در بر دارندهٔ کسانی که انگلیسی زبان دوم آن‌ها است و کسانی که زبان سوم آن‌ها است. مربوط به سال ۲۰۰۱.[۳۳][۳۴] همچنین این داده‌ها مربوط به کسانی است که تنها انگلیسی را صحبت می‌کنند ولی با آن کار نمی‌کنند.[۳۵]
نیجریه ۷۹٬۰۰۰٬۰۰۰ ۵۳٪ ۴٬۰۰۰٬۰۰۰ >۷۵٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ این اعداد مربوط به سخنوران زبان آمیختهٔ نیجریه‌ای است. یک زبان آمیخته یا یک کریول با پایهٔ انگلیسی. "A Basic Description and Analytic Treatment of Noun Clauses in Nigerian Pidgin." Nordic Journal of African Studies 15(3): 296–313.
بریتانیا ۵۹٬۶۰۰٬۰۰۰ ۹۸٪ ۵۸٬۱۰۰٬۰۰۰ ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ ۶۰٬۰۰۰٬۰۰۰ منبع: کریستال (۲۰۰۵)، صفحهٔ.  109.
فیلیپین ۴۸٬۸۰۰٬۰۰۰ ۵۸٪[۳۶] ۳٬۴۲۷٬۰۰۰[۳۶] ۴۳٬۹۷۴٬۰۰۰ ۸۴٬۵۶۶٬۰۰۰ Total speakers: Census 2000, text above Figure 7. 63.71% of the 66.7 million people aged 5 years or more could speak English. Native speakers: Census 1995, as quoted by Andrew González in The Language Planning Situation in the Philippines, Journal of Multilingual and Multicultural Development, 19 (5&6), 487–525. (1998). اتنولوگ lists 3.4 million native speakers with 52% of the population speaking it as an additional language.[۳۶]
کانادا ۲۵٬۲۴۶٬۲۲۰ ۸۵٪ ۱۷٬۶۹۴٬۸۳۰ ۷٬۵۵۱٬۳۹۰ ۲۹٬۶۳۹٬۰۳۰ Source: 2001 Census – Knowledge of Official Languages and Mother Tongue. The native speakers figure comprises 122,660 people with both French and English as a mother tongue, plus 17,572,170 people with English and not French as a mother tongue.
استرالیا ۱۸٬۱۷۲٬۹۸۹ ۹۲٪ ۱۵٬۵۸۱٬۳۲۹ ۲٬۵۹۱٬۶۶۰ ۱۹٬۸۵۵٬۲۸۸ Source: 2006 Census.[۳۷] The figure shown in the first language English speakers column is actually the number of Australian residents who speak only English at home. The additional language column shows the number of other residents who claim to speak English "well" or "very well". Another 5% of residents did not state their home language or English proficiency.
هشدار: مجموع = زبان نخست + زبان دیگر، درصد = جمعیت/مجموع

کشورهایی که انگلیسی زبان اصلی آن‌ها است[ویرایش]

کشورهایی که انگلیسی زبان اصلی آن‌ها است عبارتند از:آنگویلا، آنتیگوا و باربودا، استرالیا، باهاما، باربادوس، بلیز، برمودا، قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند، جزایر ویرجین بریتانیا، بخش انگلیسی زبان کانادا، جزایر کیمن، دومینیکا، جزایر فالکلند، جبل طارق، گرنادا، گوآم، جزایر چنل، گویان، بخش‌های انگلیسی ایرلند، جزیرهٔ من، جامائیکا، جرزی، مونتسرات، نائورو، بخش انگلیسی زبان زلاند نو، جزایر پیت‌کرن، سنت هلن، سنت کیتس و نویس، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، سنگاپور، جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی، ترینیداد و توباگو، جزایر تورکس و کایکوس، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا.

در برخی کشورها انگلیسی زبان اصلی مردمانشان نیست ولی زبان کارهای اداری و مدارک رسمی آن‌ها است. این کشورها عبارتند از: بوتسوانا، کامرون، ایالات فدرال میکرونزی، فیجی، گامبیا، غنا، هند، کنیا، کیریباتی، لسوتو، لیبریا، ماداگاسکار، مالت، جزایر مارشال، موریس، نامیبیا، نیجریه، پاکستان، پالائو، پاپوآ گینه‌نو، بخش انگلیسی فیلیپین، رواندا، سنت لوسیا، ساموآ، سیشل، سیرالئون، جزایر سلیمان، سری‌لانکا، سودان، سودان جنوبی، سوازیلند، تانزانیا، اوگاندا، زامبیا و زیمبابوه. همچنین کشورهایی وجود دارند که انگلیسی در بخش‌هایی از خاک آن‌ها زبان اداری دوم (به عنوان مکمل) کاربرد دارد؛ سن اندرسی پروویدنسیا در کلمبیا و ساحل موسکیتو (Mosquito Coast) در نیکاراگوآ از این دسته‌اند. این گونه نفوذ زبان انگلیسی به دلیل دوران استعمار بریتانیا در این منطقه‌ها است.

همچنین انگلیسی یکی از ۱۱ زبان رسمی در آفریقای جنوبی است. در منطقه‌های وابستهٔ استرالیا مانند جزیرهٔ نورفک، جزیرهٔ کریسمس و جزیرهٔ کوکوس و بخش‌های متعلق به آمریکا مانند ساموآی آمریکا، گوآم، جزایر ماریانای شمالی، پورتوریکو و جزایر ویرجین[۳۸] و بخش‌های بریتانیایی هنگ کنگ، انگلیسی زبان رسمی است.

انگلیسی زبان رسمی ایالات متحده نیست[۳۹] و دولت فدرال آمریکا هیچ زبان رسمی را معرفی نکرده‌است ولی ۳۰ ایالت از ۵۰ ایالت آن انگلیسی را به عنوان زبان رسمی پذیرفته‌اند.[۴۰] در کشورهای تحت حمایت بریتانیا مانند بحرین، بنگلادش، برونئی، قبرس، مالزی و امارات متحده عربی انگلیسی زبان مهمی به شمار می‌رود.

نقشهٔ کشورهایی که انگلیسی زبان رسمی یا غالب آن‌ها است.

آواشناسی[ویرایش]

واکه‌ها در انگلیسی از منطقه‌ای به منطفه‌ای دیگر متفاوت است؛ ولی معمولاً طول و کشیدگی آواها در معنی واژه تفاوتی ایجاد نمی‌کند بویژه در انگلیسی آمریکای شمالی.

الفبای آوانگاری بین‌المللی واژه
monophthongs
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "i:" در فهرست نیست bead
ɪ bid
ɛ bed[vn ۱]
æ bad[vn ۲]
ɒ box[vn ۳]
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "ɔ:" در فهرست نیست pawed[vn ۴]
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "ɑ:" در فهرست نیست bra
ʊ good
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "u:" در فهرست نیست booed[vn ۵]
ʌ[vn ۶] bud
ɜr bird[vn ۷]
ə Rosa's[vn ۸]
ɨ roses[vn ۸][vn ۹]
واکه مرکبs
bayed[vn ۱۰]
bode[vn ۱۱][vn ۱۰]
cry[vn ۱۲]
cow[vn ۱۳]
ɔɪ boy
ʊər boor[vn ۱۴]
ɛər fair[vn ۱۵]

پانویس آواشناسی[ویرایش]

 1. In RP, this is closer to [e]
 2. In younger speakers of RP, this is closer to [a]
 3. Many American English dialects lack this sound; in such dialects, words with this sound elsewhere are pronounced with /ɑ:/ or /ɔ:/. See Lot–cloth split.
 4. Some dialects of North American English do not have this vowel. See cot–caught merger.
 5. The letter <U> can represent either /u:/ or the iotated vowel /ju:/. In BRP, if this iotated vowel /ju:/ occurs after /t/, /d/, /s/ or /z/, it often triggers palatalisation of the preceding consonant, turning it to [t͡ɕ], [d͡ʑ], [ɕ] and [ʑ] respectively, as in tune, during, sugar, and azure. In American English, palatalisation does not generally happen unless the /ju:/ is followed by r, with the result that /(t, d, s, z)ju:r/ turn to [tʃər], [dʒər], [ʃər] and [ʒər] respectively, as in nature, verdure, sure, and treasure.
 6. The back-vowel symbol ʌ is conventional for this English central vowel. It is actually generally closer to ɐ. In the northern half of England, this vowel is not used and ʊ is used in its place.
 7. The North American variation of this sound is a rhotic vowel [ɝ], the RP version a long central vowel [ɜ:].
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ Speakers of some dialects do not distinguish between these unstressed vowels, /ə/ and /ɨ/. Called واکه بی‌رنگ.
 9. This sound is often transcribed with /ə/ or with /ɪ/. Closer to [ɪ̈] than to [ɨ].
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ The diphthongs /eɪ/ and /oʊ/ are monophthongal [e:] and [o:] in many dialects, including Canadian, Scottish, Irish and Northern English.
 11. In RP and parts of North America, this is closer to [əʊ]. As a reduced vowel, it may become [ɵ] ([ɵʊ] before another vowel) or [ə], depending on accent.
 12. In parts of North America /aɪ/ is pronounced [ʌɪ] before voiceless consonants, so that writer and rider and distinguished by their vowels, [ˈɹʌɪɾɚ, ˈɹaɪɾɚ], rather than their consonants. This is near-universal in Canada, and most non-Southern American English dialects also have undergone the shift; in the 2008 presidential election, both candidates as well as their vice-presidents all used [ʌɪ] for the word "right".[نیازمند منبع] See Canadian raising.
 13. In Canada, /aʊ/ is pronounced [ʌʊ] before a voiceless consonant. See Canadian raising.
 14. In many accents, this sound is coming to be pronounced [ɔ:(r)] rather than [ʊə(r)]. See English-language vowel changes before historic r.
 15. In some non-rhotic accents, the schwa offglide of /ɛə/ may be dropped, monophthising and lengthening the sound to [ɛ:].

دستورزبان[ویرایش]

اسم[ویرایش]

جدول صرف اسم در زبان انگلیسی (توضیح: اسم در زبان انگلیسی کهن، جنسیت داشت. یعنی مؤنث، مذکر یا خنثی بود. اسم مذکر، می‌توانست با قاعده یا بی قاعده باشد)

فعل[ویرایش]

کار یا عملی که صورت می‌گیرد.

قید[ویرایش]

شرایط و نحوه عمل صورت گرفته.

صفت[ویرایش]

کلمه‌ای که در باره اسم توضیحی می‌دهد و آن را توصیف می‌کند.

حرف[ویرایش]

حرف بزرکتر از فونیم یا صداست و دارای سمبول‌های خاص می‌باشد و در زبان انگلسی ۲۶ حرف موجود است.

واژگان[ویرایش]

واژگان انگلیسی به طور قابل توجهی در طول قرن‌ها دگرگون شده‌است.[۴۱]

تعداد واژه‌ها[ویرایش]

بی شک تعداد واژگان انگلیسی بسیار گسترده‌است و هیچ منبع رسمی مانند آنچه برای فرانسوی وجود دارد که تمام کلمات انگلیسی را پذیرفته و شمرده و ثبت کند وجود ندارد.

ریشهٔ واژه‌ها[ویرایش]

نگارش[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. "English, a. and n." The Oxford English Dictionary. 2nd ed. 1989. OED Online. Oxford University Press. 6 September 2007 http://dictionary.oed.com/cgi/entry/50075365
 2. Ethnologue, ۱۹۹۹
 3. Languages of the World (Charts), Comrie (1998), Weber (1997), and the Summer Institute for Linguistics (SIL) 1999 Ethnologue Survey. Available at The World's Most Widely Spoken Languages
 4. Blench, R.; Spriggs, Matthew (1999). Archaeology and language: correlating archaeological and linguistic hypotheses. Routledge. pp. 285–286. ISBN 9780415117616 Check |isbn= value (help). Archived from the original on 28 January 2013. 
 5. "The Roman epoch in Britain lasted for 367 years", Information Britain website
 6. "Anglik English language resource". Anglik.net. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 7. "Bede's Ecclesiastical History of England". Ccel.org. 1 June 2005. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 2 January 2010.  Text " Christian Classics Ethereal Library " ignored (help)
 8. Bosworth, Joseph; Toller, T. Northcote. "Engla land". An Anglo-Saxon Dictionary (Online). Prague: دانشگاه چارلز پراگ. Archived from the original on 28 January 2013. 
 9. Bosworth, Joseph; Toller, T. Northcote. "Englisc". An Anglo-Saxon Dictionary (Online). Prague: دانشگاه چارلز پراگ. Archived from the original on 28 January 2013. 
 10. Collingwood, R. G.; et al (1936). "The English Settlements. The Sources for the period: Angles, Saxons, and Jutes on the Continent". Roman Britain and English Settlements. Oxford, England: Clarendon. pp. 325 et sec. ISBN 0819611603 Check |isbn= value (help). 
 11. "Linguistics research center Texas University". Utexas.edu. 20 February 2009. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 12. "The Germanic Invasions of Western Europe, Calgary University". Ucalgary.ca. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 13. آشوری د. زبان باز. تهران. نشر مرکز. ۱۳۸۹. ص ۴۱
 14. A History of the English Language|Page: 336 | By: Albert C. Baugh and Thomas Cable | Publisher: Routledge; 5 edition (21 March 2002)
 15. outgang به معنی رها کردن مال یا ملک یا محل اشغال شده‌است.
 16. Curtis, Andy. Color, Race, And English Language Teaching: Shades of Meaning. 2006, page 192.
 17. "Ethnologue, 1999". Archived from the original on 29 April 1999. Retrieved 31 October 2010. 
 18. CIA World Factbook, Field Listing – Languages (World).
 19. Languages of the World (Charts), Comrie (1998), Weber (1997), and the Summer Institute for Linguistics (SIL) 1999 Ethnologue Survey. Available at The World's Most Widely Spoken Languages
 20. Mair, Victor H. (1991). "What Is a Chinese "Dialect/Topolect"? Reflections on Some Key Sino-English Linguistic Terms" (PDF). Sino-Platonic Papers. Archived from the original on 28 January 2013. 
 21. "English language". Columbia University Press. 2005. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 26 March 2007. 
 22. 20,000 Teaching
 23. Crystal, David (2003). English as a Global Language (2nd ed.). Cambridge University Press. p. 69. ISBN 9780521530323 Check |isbn= value (help). Archived from the original on 28 January 2013. , cited in Power, Carla (7 March 2005). "Not the Queen's English". Newsweek. Archived from the original on 28 January 2013. 
 24. "U.S. Census Bureau, Statistical Abstract of the United States: 2003, Section 1 Population" (PDF). U.S. Census Bureau. pp. 59 pages. Archived from the original on 28 January 2013.  Table 47 gives the figure of 214,809,000 for those five years old and over who speak exclusively English at home. Based on the American Community Survey, these results exclude those living communally (such as college dormitories, institutions, and group homes), and by definition exclude native English speakers who speak more than one language at home.
 25. ۲۵٫۰ ۲۵٫۱ "The Cambridge Encyclopedia of the English Language, Second Edition, Crystal, David; Cambridge, UK: Cambridge University Press, [1995] (3 August 2003)". Cambridge.org. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 26. Population by mother tongue and age groups, 2006 counts, for Canada, provinces and territories–20% sample data, Census 2006, Statistics Canada.
 27. Census Data from Australian Bureau of Statistics Main Language Spoken at Home. The figure is the number of people who only speak English at home.
 28. Figures are for speakers of Nigerian Pidgin, an English-based pidgin or creole. Ihemere gives a range of roughly 3 to 5 million native speakers; the midpoint of the range is used in the table. Ihemere, Kelechukwu Uchechukwu. 2006. "A Basic Description and Analytic Treatment of Noun Clauses in Nigerian Pidgin." Nordic Journal of African Studies 15(3): 296–313.
 29. Census in Brief, page 15 (Table 2.5), 2001 Census, Statistics South Africa
 30. "About people, Language spoken". Statistics New Zealand. 2006 census. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 28 September 2009.  Check date values in: |date= (help)[پیوند مرده] (links to Microsoft Excel files)
 31. Subcontinent Raises Its Voice, Crystal, David; Guardian Weekly: Friday 19 November 2004.
 32. Yong Zhao; Keith P. Campbell (1995). "English in China". World Englishes 14 (3): 377–390. Hong Kong contributes an additional 2.5 million speakers (1996 by-census).
 33. Table C-17: Population by Bilingualism and trilingualism, 2001 Census of India [۱]
 34. Tropf, Herbert S. 2004. India and its Languages[پیوند مرده]. Siemens AG, Munich
 35. For the distinction between "English Speakers" and "English Users", see: TESOL-India (Teachers of English to Speakers of Other Languages). Their article explains the difference between the 350 million number mentioned in a previous version of this Wikipedia article and a more plausible 90 million number:

  Wikipedia's India estimate of 350 million includes two categories – "English Speakers" and "English Users". The distinction between the Speakers and Users is that Users only know how to read English words while Speakers know how to read English, understand spoken English as well as form their own sentences to converse in English. The distinction becomes clear when you consider the China numbers. China has over 200~350 million users that can read English words but, as anyone can see on the streets of China, only handful of million who are English speakers.

 36. ۳۶٫۰ ۳۶٫۱ ۳۶٫۲ "Ethnologue report for Philippines". Ethnologue.com. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 2 January 2010. 
 37. "Australian Bureau of Statistics". Censusdata.abs.gov.au. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 38. Nancy Morris (1995). Puerto Rico: Culture, Politics, and Identity. Praeger/Greenwood. p. 62. ISBN 0275952282 Check |isbn= value (help). Archived from "puerto+rico"+official+language+1993 the original on 28 January 2013. 
 39. Languages Spoken in the US[پیوند مرده], National Virtual Translation Center, 2006.
 40. "U.S. English, Inc". Us-english.org. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 41. For the processes and triggers of English vocabulary changes cf. English and General Historical Lexicology (by Joachim Grzega and Marion Schöner)

پیوند به بیرون[ویرایش]For other uses of "English", see English (disambiguation).
English
Pronunciation /ˈɪŋɡlɪʃ/[1]
Region Originally Great Britain
now worldwide (see Geographical distribution, below)
Native speakers
360–400 million  (2006)[2]
L2 speakers: 400 million;
as a foreign language: 600–700 million[2]
Early forms
Latin script (English alphabet)
English Braille
Manually coded English
(multiple systems)
Official status
Official language in
67 countries
27 non-sovereign entities
Language codes
ISO 639-1 en
ISO 639-2 eng
ISO 639-3 eng
Glottolog stan1293[3]
Linguasphere 52-ABA
{{{mapalt}}}
  Countries of the world where English is an official or de facto official language or a majority language
  Countries where English is an official but not majority native language
This article contains IPA phonetic symbols. Without proper rendering support, you may see question marks, boxes, or other symbols instead of Unicode characters.

English is a West Germanic language that was first spoken in early medieval England and is now a global lingua franca.[4][5] It is an official language of almost 60 sovereign states and the most commonly spoken language in sovereign states including the United Kingdom, the United States, Canada, Australia, Ireland, New Zealand and a number of Caribbean and African nations.[6] It is the third-most-common native language in the world, after Mandarin and Spanish.[7] It is widely learned as a second language and is an official language of the European Union and of the United Nations, as well as of many world organisations.

English had several historical forms. The earliest form was Old English, a set of Anglo-Frisian dialects brought to Great Britain by Anglo-Saxon settlers in the 5th century. Middle English began in the late 11th century with the Norman conquest of England.[8] Early Modern English began in the late 15th century with the introduction of the printing press to London and the Great Vowel Shift. Through the worldwide influence of the British Empire, Modern English spread around the world from the 17th to mid-20th centuries. Through newspapers, books, the telegraph, the telephone, phonograph records, radio, satellite television, and the Internet, as well as the emergence of the United States as a global superpower, English has become the leading language of international discourse and the lingua franca in many regions and in professional contexts such as science.

The English language is characterized by a complex phonology, with complex patterns of allophony and morphophonemics. There is little morphological inflection in Modern English, and the syntax is generally isolating. English relies on auxiliary verbs and word order for the expression of complex tenses, aspect and mode, as well as passive constructions, interrogatives and negation. There is significant variation between the forms of English spoken in different world regions, different accents are distinguished only by phonological differences from the standard language, whereas dialects also display grammatical and lexical differences.

Classification

Phylogenetic tree showing the historical relations between the languages of the West Germanic branch (except German) of the Germanic languages.

English is an Indo-European language, and belongs to the West Germanic group of the Germanic languages.[9] Most closely related to English are the Frisian languages, and English and Frisian form the Anglo-Frisian subgroup within West Germanic. Modern English descends from Middle English, which in turn descends from Old English. English and all the Germanic languages descend from Proto-Germanic. Sometimes Anglo-Frisian is grouped together with Old Saxon and its descendent Low German languages, as a group labeled "Ingvaeonic" or "North Sea Germanic".[10] Middle English also developed into a number of other English languages, including Scots[11] and the extinct Fingallian and Forth and Bargy dialects of Ireland.[12]

English is classified as a Germanic language because it shares new language features (different from other Indo-European languages) with other Germanic languages like Dutch, German, and Swedish. These shared innovations show that the languages have descended from a single common ancestor, which linguists call Proto-Germanic. Some shared features of Germanic languages are the use of modal verbs, the division of verbs into strong and weak classes, and the sound changes affecting Proto-Indo-European consonants, known as Grimm's and Verner's laws. Through Grimm's law, the word for foot begins with f in Germanic languages, but its cognates in other Indo-European languages begin with p. It is classified as an Anglo-Frisian language because Frisian and English share other features, such as the palatalization of consonants that were velar consonants in Proto-Germanic.[13]

 • English foot, German Fuß, Norwegian and Swedish fot (initial f derived from Proto-Indo-European p through Grimm's law)
Latin pes, stem ped-; Modern Greek πόδι pódi; Russian под pod; Sanskrit पद् pád (original Proto-Indo-European p)
 • English cheese, Frisian tsiis (ch and ts from palatalization)
German Käse and Dutch kaas (k without palatalization)

English, like the other insular Germanic languages, Icelandic and Faroese, developed independently of the continental Germanic languages and their influences. Thus English is not mutually intelligible with any continental Germanic language, differing in vocabulary, syntax, and phonology, although some, such as Dutch, do show strong affinities with English, especially with its earlier stages.

Because English through its history has changed considerably in response to contact with other languages, particularly Old Norse and Norman French, some scholars have argued that English can be considered a mixed language or a creole - a theory called the Middle English creole hypothesis. Although the high degree of influence from these languages on the vocabulary and grammar of Modern English is widely acknowledged, English is not considered by most specialists in language contact to be a true mixed language.[14][15]

History

From Proto-Germanic to Old English

The opening to the Old English epic poem Beowulf, handwritten in half-uncial script:
Hƿæt ƿē Gārde/na ingēar dagum þēod cyninga / þrym ge frunon...
"Listen! We of the Spear-Danes from days of yore have heard of the glory of the folk-kings..."
Main article: Old English

The earliest form of English is Old English or Anglo-Saxon (c. 550–1066 AD). Old English developed from a set of North Sea Germanic dialects originally spoken along the coasts of Frisia, Lower Saxony, Jutland and Southern Sweden by Germanic tribes known as the Angles, Saxons, and Jutes. In the fifth century AD, the Anglo-Saxons settled Britain and the Romans withdrew from Britain. By the seventh century, the Germanic language of the Anglo-Saxons became dominant in Britain, replacing the languages of Roman Britain (43–409 AD): Common Brittonic, a Celtic language, and Latin, brought to Britain by Roman invasion.[16][17][18] England and English (originally Anglaland and Englisc) are named after the Angles.[19]

Old English is divided into four dialects: the Anglian dialects, Mercian and Northumbrian, and the Saxon dialects, Kentish and West Saxon.[20] Through the educational reforms of King Alfred in the 9th century and the influence of Wessex, the West Saxon dialect became the standard written variety.[21] The epic poem Beowulf is written in West Saxon, but the earliest English poem, Cædmon's Hymn, is written in Northumbrian.[22] Modern English developed mainly from Mercian, but the Scots language developed from Northumbrian. Old English and Old Frisian were originally written using a runic script.[23] By the 6th century, a Latin alphabet was adopted, written with half-uncial letterforms. It included the runic letters wynn <ƿ> and thorn <þ>, and the modified Latin letters eth <ð>, and ash <æ>.[24]

Old English is very different from Modern English and difficult for English speakers to understand. Its grammar was similar to that of modern German. Nouns, adjectives, pronouns, and verbs had many inflectional endings and forms, and word order was much freer than in Modern English. Nouns and adjectives had three genders, four cases, and two or three numbers, and adjectives changed form to agree with the nouns they modified in gender, case, and number. Like Modern English, Old English had two simple tenses, present and past, but there were more person and number forms, a subjunctive mood, and more strong verbs.[25][26][27]

The translation of Matthew 8:20 from 1000 AD shows how grammatical case was used in Old English:

Foxas habbað holu and heofonan fuglas nest
Fox-as habb-að hol-u and heofon-an fugl-as nest-∅
fox-NOM.PL have-PRS.PL hole-ACC.PL and heaven-GEN.SG bird-NOM.PL nest-ACC.PL
"Foxes have holes and the birds of heaven nests"[28]

Middle English

Main article: Middle English

Englischmen þeyz hy hadde fram þe bygynnyng þre manner speche, Souþeron, Northeron, and Myddel speche in þe myddel of þe lond, ... Noþeles by comyxstion and mellyng, furst wiþ Danes, and afterward wiþ Normans, in menye þe contray longage ys asperyed, and som vseþ strange wlaffyng, chyteryng, harryng, and garryng grisbytting.

Although, from the beginning, Englishmen had three manners of speaking, southern, northern and midlands speech in the middle of the country, ... Nevertheless, through intermingling and mixing, first with Danes and then with normans, amongst many the country language has arisen, and some use strange stammering, chattering, snarling, and grating gnashing.

In the period from the 8th to the 12th century, Old English was gradually transformed through language contact into Middle English. Middle English is often arbitrarily defined as beginning with the conquest of England by William the Conqueror in 1066, but it was fully developed in the period from 1200-1450.

First, the waves of Norse colonisation of northern parts of the British Isles in the 8th and 9th centuries put Old English into intense contact with Old Norse, a North Germanic language. Norse influence was strongest in the Northeastern varieties of Old English spoken in the Danelaw area around York, which was the centre of Norse colonisation; today these features are still particularly present in Scots and Northern English. However the center of norsified English seems to have been in the Midlands around Lindsey, and after 920 AD when Lindsey was reincorporated into the Anglo-Saxon polity, Norse features spread from there into English varieties that had not been in intense contact with Norse speakers. Some elements of Norse influence that persist in all English varieties today are the pronouns beginning with th- (they, them, their) which replaced the Anglo-Saxon pronouns with h- (hie, him, hera) and words such as same (from Norse samr, sama) which replaced the original ilka. While most of the Norse influence was in vocabulary, it also affected phonological and morphological processes (e.g. the loss of the prefix ȝe- [Old English ge-] on perfect participles), and syntax.[30]

With the Norman conquest of England in 1066, the now norsified Old English language was subject to contact with the Old Norman language, a Romance language closely related to Modern French, eventually developing into Anglo-Norman. Due to the fact that Norman was spoken primarily by the elites and nobles, whereas the lower classes continued speaking Anglo-Saxon, the influence of Norman consisted in introducing a wide range of loan words related to politics, legislation and prestigious social domains. An example of Norman influence is the introduction of words for domestic animals and the food products derived from their meat, often cited are pairs swine and pork, cow and beef, lamb and mutton, where the first word in each pair is a Germanic word derived from Old English denoting the animal, and the second a word of Norman origin now denotes only the meat for consumption. Nonetheless the original Norman loans were also used to refer to the animal, but gradually shifted towards describing only the meat by the 18th century (other Norman words that continued to refer to the animal are the words dog (opposed to OE "hound") and cattle).[31] Middle English also simplified the inflectional system. The distinction between nominative and accusative case was lost, the instrumental case was dropped, and the use of the genitive case was limited to describing possession. The inflectional system regularized many irregular inflectional forms,[32] and gradually simplified the system of agreement, making word order less flexible.[33] By the 1380s the Wycliffe Bible the passage Matthew 8:20 was written[citation needed]:

Foxis han dennes, and briddis of heuene han nestis

Here the plural suffix -n on the verb "have" is still retained, but none of the case endings on the nouns are present.

By the 12th century Middle English was fully developed, integrating both Norse and Norman traits, it continued to be spoken until around 1500. Middle English literature include Geoffrey Chaucer's The Canterbury Tales, and Malory's Le Morte d'Arthur. In the Middle English period the use of regional dialects in writing proliferated, and dialect traits were even used for effects by authors such as Chaucer.

Development of Early Modern English

Main article: Early Modern English
Graphic representation of the Great Vowel Shift, showing how the pronunciation of the long vowels gradually shifted, with the high vowels i: and u: breaking into diphthongs and the lower vowels each shifting their pronunciation up one level.

The next period in English was Early Modern English (1500–1700). Early Modern English was characterized by the Great Vowel Shift (1350–1700), inflectional simplification, and linguistic standardization.

The Great Vowel Shift affected the stressed long vowels of Middle English. It was a chain shift, meaning that each shift triggered a subsequent shift in the vowel system. Mid and open vowels were raised, and close vowels were broken into diphthongs. For example the word bite was originally pronounced as the word beet is today, and the second vowel in the word about was pronounced as the word boot is today. The Great Vowel Shift explains many irregularities in spelling, since English retains many spellings from Middle English, and it also explains why English vowel letters have very different pronunciations from the same letters in other languages.[34][35]

English began to rise in prestige during the reign of Henry V. Around 1430, the Court of Chancery in Westminster began using English in its official documents, and a new standard form of Middle English, known as Chancery Standard, developed from the dialects of London and the East Midlands. In 1476, William Caxton introduced the printing press to England and began publishing the first printed books in London, expanding the influence of this form of English.[36] Literature from the Early Modern period includes the works of William Shakespeare and the translation of the Bible commissioned by King James I. Even after the vowel shift the language still sounded different from Modern English: for example, the consonant clusters /kn gn sw/ in knight, gnat, and sword were still pronounced. Many of the grammatical features that a modern reader of Shakespeare might find quaint or archaic represent the distinct characteristics of Early Modern English.[37]

In the 1611 King James Version of the Bible, written in Early Modern English, Matthew 8:20 says:

The Foxes haue holes and the birds of the ayre haue nests[28]

This exemplifies the loss of case and its effects on sentence structure (replacement with Subject-Verb-Object word order, and the use of of instead of the non-possessive genitive), and the introduction of loanwords from French (ayre) and word replacements (bird originally meaning "nestling" had replaced OE fugol).

Colonial spread of Modern English

See also: Anglosphere

In the late 18th century the British American colonies became the first parts of the British empire to achieve independence, and the subsequent period saw English become a global, pluricentric language. As England continued to form new colonies, these in turn became independent and developed their own norms for how to speak and write the language. English was adopted in North America, India, parts of Africa, Australasia, and many other regions. In the post-colonial period, some of the newly created nations that had multiple indigenous languages opted to continue using English as the official language to avoid the political difficulties inherent in promoting any one indigenous language above the others. In the 20th century the growing economic and cultural influence of the United States and its status as a global superpower since the Second World War have significantly accelerated the spread of the language across the planet.[38][39] By the 21st century, English was more widely spoken and written than any language has ever been.[40]

A major feature in the early development of Modern English was the codification of explicit norms for standard usage, and their dissemination through official media such as public education and state sponsored publications. In 1755 Dr. Samuel Johnson published his A Dictionary of the English Language which introduced a standard set of spelling conventions and usage norms. In 1828, Noah Webster published the American Dictionary of the English language in an effort to establish a norm for speaking and writing American English that was independent from the British standard. Within Britain, non-standard or lower class dialect features were increasingly stigmatized, leading to the quick spread of the prestige varieties among the middle classes.[41]

In terms of grammatical evolution, Modern English has now reached a stage where the loss of case is almost complete (case is now only found in pronouns, such as he and him, she and her, who and whom), and where SVO word-order is mostly fixed.[41] Some changes, such as the use of do-support has become universalized (earlier English did not use the word "do" as a general auxiliary as Modern English does, it was only used in questions), and the usage of progressive forms in -ing, appear to be spreading to new constructions (e.g. do support with the verb have is becoming increasingly standardized and forms such as had been being built are becoming more common). Regularizations of irregular forms also slowly continues to spread (e.g. dreamed instead of dreamt), and analytical alternatives to inflectional forms are becoming more common (e.g. more polite instead of politer). British English is also experiences changes under the influence of American English, fueled by the strong presence of American English in the media and the prestige associated with the US as a world power, such as the reintroduction of the subjunctive in mandative statements (e.g. They ordered that she arrive punctually). Nonetheless, several linguists working with language change have suggested that the American influence on other English varieties is less pervasive than the popular opinion often suggests.[42][43][44]

Geographical distribution

Approximately 359 million people speak English as their first language. English today is probably the third largest language by number of native speakers, after Mandarin and Spanish.[7] However, when combining native and non-native speakers it is probably the most commonly spoken language in the world.[45][46] English is spoken by communities living on every continent and on oceanic islands in all the major oceans.[47] Estimates of the number of English speakers who are second language and foreign-language speakers vary greatly from 470 million to more than 1,000 million depending on how proficiency is defined.[6] Linguist David Crystal estimates that non-native speakers now outnumber native speakers by a ratio of 3 to 1.[46] The countries with the highest populations of native English speakers are, in descending order, the United States (at least 231 million),[48] the United Kingdom (60 million),[49][50][51] Canada (19 million),[52] Australia (at least 17 million),[53] Ireland (4.2 million), South Africa (4.8 million),[54] and New Zealand (3.7 million).[55] Countries such as the Philippines,[56] Jamaica,[57] and Nigeria[58][59] also have millions of native speakers of dialect continua ranging from an English-based creole to a more standard version of English. The view of the English language in India has gone from associating English with colonialism to associating it with economic progress, and English continues to be an official language of India.[60][61] Crystal claimed in 2004 that, combining native and non-native speakers, India now has more people who speak or understand English than any other country in the world,[62] but a large degree of uncertainty surrounds estimates of the number of English speakers in India, with most scholars concluding that the United States still has more speakers of English than India.[63]

Circle frame.svg

Pie chart showing the percentage of native English speakers living in "inner circle" English-speaking countries. Native speakers are now substantially outnumbered worldwide by second-language speakers of English (not counted in this chart).

  US (64.3%)
  UK (16.7%)
  Canada (5.3%)
  Australia (4.7%)
  South Africa (1.3%)
  Ireland (1.1%)
  New Zealand (1%)
  Other (5.6%)

Pluricentric English

The English language is not confined to one country, and no one country sets the standard for standard English.[64] English spread from Anglo-Saxon kingdoms across the island of Britain beginning in the 17th century until Britain and nearby islands were ruled by the United Kingdom.[65][66] It spread beyond the British Isles with the growth of the English overseas possessions, and by the 19th century the reach of the British Empire was global.[67] A century earlier, the independence of the United States resulted in a vigorous period of national expansion of English in the United States, as the territory of the United States expanded through annexation of neighboring territories and as its population expanded rapidly by receiving millions of immigrants. English spread rapidly to the majority of the American population who were not descended from English settlers. As former colonies of Britain gained independence after World War II, many newly independent countries designated English as an official language, and English now has official status in more countries than any other language. English has developed historically into many different varieties in countries around the world, and many of those varieties can still be broadly grouped as British English (BrE) or American English (AmE) varieties. But all English-speaking countries—including the United Kingdom and the United States—are influenced by English from around the world. International English belongs to speakers from every place on earth. English has become more open to language shift as multiple regional varieties feed back into the language as a whole.[68]

An internationally agreed use of standard written English is maintained purely by the consensus of educated English-speakers around the world, without any oversight by any government or international organisation. Because more than one country influences the development of English, English is referred to as a pluricentric language.[69] But English is not a divided language, despite a long-standing joke that the United Kingdom and the United States are "two countries divided by a common language". Apart from minor differences in vocabulary choice and a few regional differences in grammatical structure, it takes much the same form regardless of where it is written, in all parts of the world, following either a British English (BrE) or American English (AmE) spelling pattern.[70] Spoken English, for example English used in broadcasting, generally follows national pronunciation standards that are also established by custom rather than by regulation. International broadcasters are occasionally identifiable as coming from one country rather than another through their accents, but newsreader scripts are also composed largely in international standard written English. American listeners generally readily understand most British broadcasting, and British listeners readily understand most American broadcasting. Most English speakers around the world can understand radio programs, television programs, and films from all parts of the English-speaking world. It is important to note that both standard and nonstandard varieties of English can indicate both formal and informal styles through word choice and syntax and use both technical and non-technical registers in describing the world.[70]

Linguist Braj Kachru distinguishes different varieties of English around the world with a three circles model, in which the "inner circle" countries are countries with large communities of native speakers of English, such as the United States, Britain, Australia, Canada, Ireland, and New Zealand, all countries with an English-speaking majority, and South Africa, where English is a significant minority language. The "outer circle" countries are countries with few native speakers of English but much use of English as a second language for education, government, or domestic business, for example India, Pakistan, Singapore,[71] Nigeria, and Kenya.[72] The other countries of the world where English is used at all are grouped in the "expanding circle" of countries such as Poland, China, and Brazil where English is studied as a foreign language and used for international business.[73] The distinctions among English as a first language, English as a second language, and English as a foreign language are often debatable and change in particular countries over time.[72] Nonnative varieties of English are widely used for international communication and speakers of one nonnative variety often encounter features of other varieties.[74]

English as a global language

Modern English, sometimes described as the first global lingua franca,[75] is also regarded as the first world language.[76] English is the world's mostly widely used language in newspaper publishing, book publishing, international telecommunications, scientific publishing, international trade, mass entertainment, and diplomacy.[76] English is, by international treaty, the required international language of seafaring[77] and aviation.[78] English replaced German as the dominant language of science-related Nobel Prize laureates during the second half of the 20th century.[79] It achieved parity with French as a language of diplomacy at the Treaty of Versailles negotiations in 1919.[80][81] By the time of the foundation of the United Nations after World War II, English had become pre-eminent[82][83] and is now the language of diplomacy and international relations.[84] It is one of six official languages of the United Nations.[85] Many other worldwide international organisations, including the International Olympic Committee, specify English as a working language or official language of the organisation. Regional international organisations such as the European Free Trade Association and the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) set English as the organisation's sole working language even though most or all of the member countries are not countries with a majority of native speakers of English.

A working knowledge of English has become a requirement in a number of occupations and professions such as medicine[86] and computing; as a consequence, more than 1,000 million people speak English as a second or foreign language to at least a basic level. Although there are many countries in which English is not an official language, it is currently the language most often taught as a foreign language.[38][39] This increasing use of the English language globally has had a large impact on many other languages, leading to a great many English words being borrowed into the vocabularies of other languages. This influence from English has led to concerns about language death,[87] and to claims of linguistic imperialism[88] and has prompted resistance to the spread of English. But English continues to increase in number of speakers because many learners around the world think that English provides them with opportunity for better employment and improved lives.

English is a noteworthy example of language spread.[89] Migration has brought together many speakers of differing languages who find English a convenient language for mutual communication.[90] Newly independent colonies found that English provided national unity in linguistically diverse countries.[91] Very often today a conversation in English anywhere in the world may include no native speakers of English at all, even while including speakers from several different countries.[92] English is now a very pervasive language in continental Europe.[93] English plays a role in solving language conflicts in Europe.[94] English is used as a language of wider communication in countries around the world.[95] Through the convenience of finding communities of English speakers with whom to practice communication, English has grown in worldwide use much more than any constructed language proposed as an international auxiliary language, including Esperanto.[96]

Phonology

Main article: English phonology

The phonetics and phonology of English differ between dialects. This overview mainly describes the standard pronunciations of the United Kingdom and the United States: Received Pronunciation (RP) and General American (GA) (See Section below on "Dialects, accents and varieties"). The phonetic symbols used below are from the International Phonetic Alphabet (IPA), and are used in the pronunciation keys of many dictionaries.[97][98][99]

Consonants

Most English dialects share the same 24 consonant phonemes. Consonant pronunciation varies less between dialects than that of vowels. The consonant inventory shown below is given by Peter Ladefoged for the South Californian dialect of American English,[100] and by König (1994:534) for RP. While the realizations of the individual consonant phonemes varies between varieties, the main additional consonant phonemes found in some varieties are the sound [ʍ], a voiceless w, is found in conservative dialects like Scottish English in words like whine [ʍaɪn]. This sound has merged with the w of wine [waɪn] in most dialects (the winewhine merger).[101] The sound [x] is found in loanwords.

Consonant phonemes
Labial Dental Alveolar Post-
alveolar
Palatal Velar Glottal
Nasal m n ŋ
Stop p b t d k ɡ
Affricate
Fricative f v θ ð s z ʃ ʒ h
Approximant r j w
Lateral l

Where consonants are given in pairs, as with /p b/, the first is usually described as voiceless, the second voiced. However, in phonetic terms the two are better described as fortis and lenis (strong and weak) variants, because they are distinguished by several features: muscular tension, voice-onset time (aspiration and voicing), glottalization, and sometimes by the length of the preceding vowel.[99] For stops and affricates, fortis ones are always voiceless, while lenis ones are always unaspirated. The fortis stop /p/ is aspirated in pin [pʰɪn], unaspirated in spin [spɪn], and frequently preglottalized in nip [nɪˀp]. The lenis stop /b/ is partially voiced in bin [p̬ɪˑn] and nib [nɪˑp̬], and fully voiced in about [əˈbaʊt]. Within the same syllable, a vowel before a lenis stop is longer than a vowel before a fortis stop: thus nib [nɪˑp̬] has a longer vowel than nip [nɪp] (see below).[102]

Regional variation

There are significant dialectal variations in the pronunciation of several consonants:

 • The th sounds /θ/ and /ð/ are sometimes pronounced as /f/ and /v/ in Cockney, and as dental plosives (contrasting with the usual alveolar plosives) in some dialects of Irish English. In African American Vernacular English, /ð/ has is realized as [d] word initially, and as [v] syllable medially.[103]
 • In North American and Australian English, /t/ and /d/ are pronounced as an alveolar flap [ɾ] in many positions between vowels:[104] thus words like latter and ladder /læɾər/ are pronounced in the same way. This sound change is called intervocalic alveolar flapping, and is a type of rhotacism. /t/ is often pronounced as a glottal stop [ʔ] (t-glottalization, a form of debuccalization) after vowels in British English, as in butter /ˈbʌʔə/, and in other dialects before a nasal, as in button /ˈbʌʔən/.
 • In most dialects, the rhotic consonant /r/ is pronounced as an alveolar, postalveolar, or retroflex approximant [ɹ ɹ̠ ɻ], and often causes vowel changes or is elided (see below), but in Scottish it may be a flap or trill [ɾ r].
 • In some cases, the palatal approximant or semivowel /j/, especially in the diphthong /juː/, is elided or causes consonant changes (yod-dropping and yod-coalescence).
  • Through yod-dropping, historical /j/ in the diphthong /juː/ is lost. In both RP and GA, yod-dropping happens in words like chew /ˈtʃuː/, and frequently in suit /ˈsuːt/, historically /ˈtʃju ˈsjuːt/. In words like tune, dew, new /ˈtjuːn ˈdjuː ˈnjuː/, RP keeps /j/, but GA drops it, so that these words have the vowels of too, do, and noon /ˈtuː ˈduː ˈnuːn/ in GA. A few conservative dialects like Welsh English have less yod-dropping than RP and GA, so that chew and choose /ˈtʃɪu ˈtʃuːz/ are distinguished, and Norfolk English has more, so that beauty /ˈbjuːti/ is pronounced like booty /ˈbuːti/.
  • Through yod-coalescence, alveolar stops and fricatives /t d s z/ are palatalized and change to postalveolar affricates or fricatives /tʃ dʒ ʃ ʒ/ before historical /j/. In GA and traditional RP, this only happens in unstressed syllables, as in education, nature, and measure /ˌɛd͡ʒʊˈkeɪʃən ˈneɪt͡ʃər ˈmɛʒər/. In other dialects, such as modern RP or Australian, it happens in stressed syllables: thus due and dew are pronounced like Jew /ˈdʒuː/. In colloquial speech, it happens in phrases like did you? /dɪdʒuː/.

Vowels

The pronunciation of vowels varies a great deal between dialects. The table below lists the vowel phonemes in Received Pronunciation (RP) and General American (GA), with examples of words in which they occur (lexical sets). The vowels are represented with symbols from the International Phonetic Alphabet; those given for RP are standard in British dictionaries and other publications.

monophthongs
RP GA word
i need
ɪ bid
e ɛ bed
æ back
monophthongs
RP GA word
(ɪ) ɨ roses
ə comma
ɜː ɜr bird
ʌ but
monophthongs
RP GA word
u food
ʊ good
ɔː ɔ paw
ɒ cloth
ɑ box
ɑː bra
diphthongs
RP GA word
bay
əʊ road
cry
cow
ɔɪ boy

Vowel length varies between dialects and between words. RP has long vowels, marked with a triangular colon ː, but in GA they are typically shortened. Some RP long vowels develop from elision of /r/. In both RP and GA, vowels are longer before voiced consonants than before voiceless consonants: thus, the vowel of need [ˈniːd] is longer than the vowel of neat [nit]. Note that this rule applies exclusively within the same syllable; when a vowel ends an open syllable, it is always long, as in knee and seashore [ˈniː ˈsiː.ʃɔː].

The vowels /ɨ ə/ only occur in unstressed syllables and are a result of vowel reduction. Some dialects do not distinguish them, so that roses and comma end in the same vowel (weak vowel merger). GA has an unstressed r-colored schwa /ɚ/, as in butter [ˈbʌtɚ], which in RP has the same vowel as comma.

Regional variation

The pronunciation of some vowels varies between dialects:

 • In conservative RP and in GA, the vowel of back is a near-open [æ], but in modern RP and some North American dialects it is open [a]. The vowel of words like bath is /æ/ in GA, but /ɑː/ in RP (trap–bath split). In some dialects, /æ/ sometimes or always changes to a long vowel or diphthong, like [æː] or [eə] (bad–lad split and /æ/ tensing): thus man /mæn/ is pronounced with a diphthong like [meən] in many North American dialects.
 • The RP vowel /ɒ/ corresponds to /ɑ/ (father–bother merger) or /ɔ/ (lot–cloth split) in GA. Thus box is RP /bɒks/ but GA /bɑks/, while cloth is RP /klɒθ/ but GA /klɔθ/. Some North American dialects merge /ɔ/ with /ɑ/, except before /r/ (cot–caught merger).
 • In Scottish, Irish and Northern English, and in some dialects of North American English, the diphthongs /eɪ/ and /əʊ/ (/oʊ/) are pronounced as monophthongs (monophthongization). Thus, day and no are pronounced as /ˈdeɪ ˈnəʊ/ in RP, but as [ˈdeː ˈnoː] or [ˈde ˈno] in other dialects.
 • In North American English, the diphthongs /aɪ aʊ/ sometimes undergo a vowel shift called Canadian raising. This sound change affects the first element of the diphthong, and raises it from open [a], similar to the vowel of bra, to near-open [ʌ], similar to the vowel of but. Thus ice and out [ˈʌɪs ˈʌʊt] are pronounced with different vowels from eyes and loud [ˈaɪz ˈlaʊd]. Raising of /aɪ/ sometimes occurs in GA, but raising of /aʊ/ mainly occurs in Canadian English.

GA and RP vary in their pronunciation of historical /r/ after a vowel at the end of a syllable (in the syllable coda). GA is a rhotic dialect, meaning that it pronounces /r/ at the end of a syllable, but RP is non-rhotic, meaning that it loses /r/ in that position. English dialects are classified as rhotic or non-rhotic depending on whether they elide /r/ like RP or keep it like GA.[105]

In GA, the combination of a vowel and the letter r is pronounced as an r-coloured vowel in nurse and butter [ˈnɝs ˈbʌtɚ], and as a vowel and an approximant in car and four [ˈkɑɹ ˈfɔɹ].

In RP, the combination of a vowel and r at the end of a syllable is pronounced in various different ways. When stressed, it was once pronounced as a centering diphthong ending in [ə], a sound change known as breaking or diphthongization, but nowadays is usually pronounced as a long vowel (compensatory lengthening). Thus nurse, car, four [ˈnɜːs ˈkɑː ˈfɔː] have long vowels, and car and four have the same vowels as bath and paw [ˈbɑːθ ˈpɔː]. An unstressed er is pronounced as a schwa, so that butter ends in the same vowel as comma: [ˈbʌtə ˈkɒmə].

Many vowel shifts only affect vowels before historical /r/, and in most cases they reduce the number of vowels that are distinguished before /r/:

 • Several historically distinct vowels are reduced to /ɜ/ before /r/. In Scottish English, fern, fir, and fur [fɛrn fɪr fʌr] are pronounced differently and have the same vowels as bed, bid, and but, but in GA and RP they are all pronounced with the vowel of bird: /ˈfɝn ˈfɝ/, /ˈfɜːn ˈfɜː/ (fern–fir–fur merger). Similarly, the vowels of hurry and furry /ˈhʌri ˈfɜri/, cure and fir /ˈkjuːr ˈfɜr/ were historically distinct and are still distinct in RP, but are often merged in GA (hurry–furry and cure–fir mergers).
 • Some sets of tense and lax or long and short vowels merge before /r/. Historically, nearer and mirror /ˈniːrər ˈmɪrər/; Mary, marry, and merry /ˈmɛɪɹi ˈmæri ˈmɛri/; hoarse and horse /ˈhoːrs ˈhɔrs/ were pronounced differently and had the same vowels as need and bid; bay, back, and bed; road and paw, but in some dialects their vowels have merged and are pronounced in the same way (mirror–nearer, Mary–marry–merry, and horse–hoarse mergers).
 • In traditional GA and RP, poor /pʊr/ or /pʊə/ is pronounced differently from pour /pɔr/ or /pɔə/ and has the same vowel as good, but for many speakers in North America and southern England, poor is pronounced with the same vowel as pour (poor–pour merger).

Stress, rhythm and intonation

English is a strongly stressed language. Certain syllables are stressed, while others are unstressed. Stress is a combination of duration, intensity, vowel quality, and sometimes changes in pitch. Stressed syllables are pronounced longer and louder than unstressed syllables, and vowels in unstressed syllables are frequently reduced while vowels in stressed syllables are not.[106]

Stress in English is phonemic, and some pairs of words are distinguished by stress. For instance, the word contract is stressed on the first syllable (/ˈkɒntrækt/ KON-trakt) when used as a noun, but on the last syllable (/kənˈtrækt/ kən-TRAKT) for most meanings (for example, "reduce in size") when used as a verb.[107][108][109] Here stress is connected to vowel reduction: in the noun "contract" the first syllable is stressed and has the unreduced vowel /ɒ/, whereas in the verb "contract" the first syllable is unstressed and its vowel is reduced to /ə/.

Rhythmically, English is stress-timed, meaning that the amount of time between stressed syllables tends to be equal. Stressed syllables are pronounced longer, but unstressed syllables (syllables between stresses) are shortened. Vowels in unstressed syllables are shortened as well, and vowel shortening causes changes in vowel quality: vowel reduction.

As concerns intonation, the pitch of the voice is used syntactically in English; for example, to convey whether the speaker is certain or uncertain about the polarity: most varieties of English use falling pitch for definite statements, and rising pitch to express uncertainty, as in yes–no questions. There is also a characteristic change of pitch on strongly stressed syllables, particularly on the "nuclear" (most strongly stressed) syllable in a sentence or intonation group. For more details see Intonation (linguistics): Intonation in English.

Phonotactics

English syllable onsets can contain up to three consonants, and codas up to four. /h/ can only occur in syllable initial position, and /ŋ/ only in syllable final position. Clusters with liquids and stops only allow the liquid (/l/ or /r/) to be adjacent to the vowel (i.e. /kl-/ is a possible onset of a syllable but an impossible coda, /-ld/ is a possible coda but an impossible onset). Clusters of nasal and stop are only allowed in codas. Clusters of obstruents always agree in voicing, clusters of sibilants and of homorganic plosives are prohibited.[110]

Grammar

Main article: English grammar

Modern English grammar is the result of a process that has gradually led from a typical Indo-European dependent marking pattern based with a rich inflectional morphology and relatively free word order, to a mostly analytic pattern with little inflection, a fairly fixed SVO word order and a complex syntax.[111] Some traits typical of Germanic languages persist in the language, such as the distinction between irregularly inflected strong stems inflected through ablaut (i.e. changing the vowel of the stem, such as in the pairs speak/spoke and foot/feet) and weak stems inflected through affixation (such as love/loved, hand/hands), and vestiges of the case and gender system are found in the pronoun system (he/him, who/whom), and in the inflection of the copula verb to be. Typical for Indo-European languages, English follows accusative morphosyntactic alignment. English distinguishes at least seven major word classes, verbs, nouns, adjectives, adverbs, determiners, prepositions and conjunctions. Some analyses add pronouns as a class separate from nouns, and subdivide conjunctions into subordinators and coordinators, and add the class of interjections.[112] English also has a rich set of auxiliary verbs, such as have and do expressing the categories of mood and aspect. Questions are marked by do-support, wh-movement (fronting of question words beginning with wh-) and word order inversion with some verbs.

The seven word classes are exemplified in this sample sentence:[113]

The chairman of the committee and the loquacious politician clashed violently when the meeting started
Det. Noun Prep. Det. Noun Conj. Det. Adj. Noun Verb Advb. Conj. Det. Noun Verb

Nouns and Noun Phrases

English nouns are only inflected for number and possession. New nouns can be formed through derivation or compounding. They are semantically divided into proper nouns (names) and common nouns. Common nouns are in turn divided into concrete and abstract nouns, and grammatically into count nouns and mass nouns.[114]

Most count nouns are inflected for plural number through the use of the plural suffix -s, but a number of strong nouns have irregular plural forms. Mass nouns can only be pluralized through the use of a count noun classifier, e.g. one loaf of bread, two loaves of bread.[115]

Regular Plural formation:

Singular: cat, dog
Plural: cats, dogs

Irregular plural formation:

Singular: man, woman, foot, fish, ox, knife, mouse
Plural: men, women, feet, fish, oxen, knives, mice

Possession can be expressed either with the possessive enclitic -s (also traditionally called a genitive suffix), or with the use of the preposition of. Traditionally the -s possessive has been used for animate nouns whereas the of possessive has been reserved for inanimate nouns. Today this distinction is less clear, and many speakers use -s also with inanimates. Orthographically the possessive -s is separated from the noun root with an apostrophe.

Possessive constructions:

With -s: The woman's husband's child
With of: The child of the husband of the woman

Nouns can form noun phrases (NPs) where they are the syntactic head of the words that depend on them such as determiners, quantifiers, conjunctions or adjectives.[116] Noun phrases can be short, such as the man composed only of a determiner and a noun. They can also include modifiers such as adjectives (e.g. red, tall) and specifiers such as determiners (e.g. the, that, all). But they can also tie together several nouns in to a single long NP, using conjunctions such as and, or prepositions such as with, e.g. the tall man with the long red trousers and his skinny wife with the spectacles (this NP uses both conjunctions, prepositions, specifiers and modifiers). Regardless of length an NP functions as a syntactic unit. For example the possessive enclitic follows the entire noun phrase, as in The President of India's wife, where the enclitic follows India and not President.

The class of determiners are used to specify the noun they precede in terms of definiteness where the marks a definite noun and a or an an indefinite one. A definite known is assumed by the speaker to be already known by the interlocutor, whereas an indefinite noun is not specified as being previously known. Quantifiers, a subclass of determiners which includes also the numerals, such as one, many, some and all are used to specify the noun in terms of quantity or number. The noun must agree with the number of the determiner, e.g. one man (sg.) but all men (pl.). Determiners are the first constituents in a noun phrase.[117]

Adjectives

Adjectives are used to modify a noun, by providing additional information about their referents. Adjectives generally precede the noun they modify and follow any determiners.[118] Adjectives in English do not agree with the noun they modify and are not inflected. E.g. in the phrases the slender boy, and many slender girls the adjective slender does not change to agree with either the number or gender of the noun, as it would in many other Indo-European languages. Many adjectives are inflected for degree, with the suffixes -er (comparative) and -est (superlative), e.g. the red one is smaller than the white one, but the blue one is smallest. Some adjectives also have irregular comparative and superlative forms, for example good which has the comparative form better and the superlative form best. Many adjectives use periphrastic constructions for the comparative and superlative forms using more and most (for example he was the most contemptuous man I have ever seen).[119] There is some variation among speakers regarding which adjectives take inflected and periphrastic comparative forms, and some studies have shown a tendency for the periphrastic forms to become more common at the expense of the inflected form.[120]

Pronouns, Case and Person

English pronouns conserve many traits of case and gender inflection. The personal pronouns retain a difference between subjective and objective case in most persons (I/me, he/him, she/her, we/us, they/them) as well as a gender and animacy distinction in the third person singular (distinguishing he/she/it). The subjective case corresponds to the previous Old English nominative case, and the objective case is used both in the sense of the previous accusative case (in the role of patient, or direct object of a transitive verb), and in the sense of the previous dative case (in the role of a recipient or indirect object of a transitive verb).[121][122] Subjective case is used when the pronoun is the subject of a finite clause, and otherwise the objective case is used.[123] While already grammarians such as Henry Sweet[124] and Otto Jespersen[125]> noted that the English cases did not correspond to the traditional Latin based system, some contemporary grammars, for example Huddleston & Pullum (2002), retain traditional labels for the cases, calling them nominative and accusative cases respectively.

Possessive pronouns exist in dependent and independent forms, the dependent one functions as a determiner specifying a noun (as in my chair), whereas the independent form can stand alone as if it were a noun (e.g. the chair is mine). [126] The English system of grammatical person no longer has a distinction between formal and informal pronouns of address, and the forms for 2nd person plural and singular are identical except in the reflexive form. Some dialects have introduced nnovative 2nd person plural pronouns such as y'all found in Southern American English and African American Vernacular English or youse and ye found in Irish English.

Personal pronouns Subjective case Objective case Dependent possessive Independent possessive Reflexive
1st p. sg. I me my mine myself
2nd o. sg. you you your yours yourself
3rd p. sg. he/she/it him/her/it his/her/its his/hers/its himself/herself/itself
1st p. pl. we us our ours ourselves
2nd p. pl. you you your yours yourselves
3rd p. pl they them their theirs themselves

Pronouns are used to refer to entities deictically or anaphorically. A deictic pronoun points to some person or object by identifying it relative to the speech situation - for example the pronoun I identifies the speaker, and the pronoun you, the addressee. Anaphorical pronouns such as that refer back to an entity already mentioned or assumed by the speaker to be known by the audience, for example in the sentences I already told you that, or I told Mike I don't want to see him here anymore. The reflexive pronouns are used when the oblique argument is identical to the subject of a phrase (e.g. he sent it to himself" or "she braced herself for impact").[127]

Prepositions and prepositional phrases

Prepositional phrases (PP) are phrases composed of a preposition and one or more nouns, e.g. with the dog, for my friend, to school, in England. Prepositions have a wide range of uses in English. They are used to describing movement, place and other relations between different entities, but they also have many syntactic uses such as introducing complement clauses and oblique arguments of verbs. For example in the phrase I gave it to him, the preposition to marks the recipient, or Indirect Object of the verb to give. Traditionally words were only considered prepositions if they governed the case of the noun they preceded, for example causing the pronouns to use the objective rather than subjective form, "with her", "to me", "for us". But some contemporary grammars such as Huddleston & Pullum (2002:598–600) no longer consider government and case to be defining for the class of prepositions, rather defining prepositions as words that can function as the head of Prepositional phrases.

Verbs and verb phrases

English verbs are inflected for tense and aspect, and marked for agreement with third person singular subject.Only the copula verb to be is still inflected for agreement with the plural and first and second person subjects.[119] Auxiliary verbs such as have and be are paired with verbs in the infinitive, past, or progressive forms, form complex tenses, aspects and moods. Auxiliary verbs differ from other verbs in that they can be followed by the negation, and in that they can occur as the first constituent in a question sentence.[128][129]

Most verbs have six inflectional forms. The primary forms are a plain present, a third person singular present, and a preterit (past) form. And the secondary forms are a plain form used for the infinitive, a gerund–participle and a past participle.[130]

Inflection Strong Regular
Plain present take love
3rd person sg.
present
takes loves
Preterit took loved
Plain (infinitive) take love
Gerund–participle taking loving
Past participle taken loved

Tense, Aspect and Mood

English has two primary tenses, past (preterit) and non-past. The preterit is inflected by using the preterit form of the verb, which for the regular verbs includes the suffix -ed, and for the strong verbs either the suffix -t or a change in the stem vowel. The past form is unmarked except in the third person singular, which takes the suffix -s.[128]

Present Preterite
First person I run I ran
Third person John runs John ran

English does not have a grammaticalised future tense.[131] Futurity of action is expressed periphrastically with one of the auxiliary verbs will or shall.[132] Traditionally will was used for the first person and shall for all others, but shall has fallen out of use in this function in most varieties. Many varieties also use a near future cponstructed with the phrasal verb be going to.[133]

Future
First person I will run
Third person John will run

Further aspectual distinctions are encoded by the use of auxiliary verbs, primarily have and be, which encode the contrast between a perfect and non-perfect past tense (I have run vs. I was running), and compound tenses such as preterite perfect (I had been running) and present perfect (I have been running).[134]

For the expression of mood, English uses a number of modal auxiliaries, such as can, may, will, shall and the past tense forms could, might, would, should. There is also a subjunctive and an imperative mood, both based on the plain form of the verb (i.e. without the third person singular -s), and which is used in subordinate clauses (e.g. subjunctive: It is important that he run every day; imperative Run!).[132]

An infinitive form, that uses the plain form of the verb and the preposition to, is used for verbal clauses that are syntactically subordinate to a finite verbal clause. Finite verbal clauses are those that are formed around a verb in the present or preterit form. In clauses with auxiliary verbs they are the finite verbs and the main verb is treated as a subordinate clause. For example he has to go where only the auxiliary verb have is inflected for time and the main verb to go is in the infinitive, or in a complement clause such as I saw him leave, where the main verb is to see which is in a a preterite form, and leave is in the infinitive.

"to be"

The copula verb to be retains some of its original conjugation, and takes different inflectional forms depending on the subject.

Present Preterite
1st person sg. I am I was
2nd person sg. you are you were
3rd person sg. he/she/it is he/she/it was
1st person pl. we are we were
2nd person pl. You are you were
3rd person pl. they are they were

Its past participle is been and its gerund-patriciple is being.

The verb also has the additional peculiarity that in the present tense it can function as an enclitic attaching in an abbreviated form to a preceding noun, pronoun. The clitic forms are -'m (as in I'm a woman), -'re (as in you're a friend or those pants're awesome or no, they're ridiculous) and -'s (as in it's a deal! or that guy's a drag). In writing the clitics are separated from their host with an apostrophe, and they are often considered informal or colloquial, particularly when attached to nouns.

Adverbs

The function of adverbs is to modify the action or event described by the verb by providing additional information about the manner in which it occurs. Many adverbs are derived from adjectives with the suffix -ly, but not all, and many speakers tend to omit the suffix in the most commonly used adverbs. For example in the phrase the woman walked quickly the adverb quickly derived from the adjective quick describes the woman's way of walking. Some commonly used adjectives have irregular adverbial forms, such as good which has the adverbial form well.

Syntax

In the English sentence The cat sat on the mat the subject is the cat (a NP), the verb is sat, and on the mat is a prepositional phrase (composed of an NP the mat, and headed by the preposition on). The tree describes the structure of the sentence.

Modern English syntax language is moderately analytic.[135] It has developed features such as modal verbs and word order as resources for conveying meaning. Auxiliary verbs mark constructions such as questions, negative polarity, the passive voice and progressive aspect.

Basic constituent order

English word order has moved from the Germanic verb-second (V2) word order to being almost exclusively subject–verb–object (SVO).[136] The combination of SVO order and use of auxiliary verbs often creates clusters of two or more verbs at the centre of the sentence, such as he had hoped to try to open it.

In most sentences English only mark grammatical relations through word order.[137] The subject constituent precedes the verb and the object constituent follows it. The example below demonstrates how the grammatical roles of each constituent is marked only by the position relative to the verb:

The dog bites the man
S V O
The man bites the dog
S V O

The exception is found in sentences where one of the constituents is a pronoun, in which case it is doubly marked, both by word order and by case inflection, where the subject pronoun precedes the verb takes the subjective case form, and the object pronoun follows the verb and takes the objective case form. The example below demonstrates this double marking in a sentence where both object and subject is represented with a third person singular masculine pronoun:

He hit him
S V O

Indirect objects of ditransitive verbs can be placed either as the first object in a double object construction (S V IO O), such as I gave Jane the book or in a prepositional phrase, such as I gave the book to Jane.[138]

Some grammarians argue that English is technically a mixed word order language; since it still has many uses of V2 word order and SVO word order in which V2 or SVO is used exclusively for the sentence's word order or both are combined in the same sentence but in different clauses.[139]

Clauses, coordination and subordination

Main article: English clause syntax

In English a sentence may be composed of one or more clauses, that may in turn be composed of one or more phrases (e.g. Noun Phrases, Verb Phrases, and Prepositional Phrases). A clause is centered around a verb, and includes its constituents, such as any NPs and PPs. Within a sentence one clause is always the main clause (or matrix clause) whereas other clauses are subordinate to it. Subordinate clauses may functions as arguments of the verb in the main clause. For example in the phrase I think (that) you are lying, the main clause is headed by the verb think, the subject is I, but the object of the phrase is the subordinate clause (that) you are lying. The subordinating conjunction that shows that the clause that follow is a subordinate clause, but it is often omitted.[140] Relative clauses are clauses that function as a modifier or specifier to some constituent in the main clause: For example in the sentence I saw the letter that you received today, the relative clause that you received to day specifies the meaning of the word letter, the object of the main clause. Relative clauses can be introduced by the pronouns who, whose, whom and which as well as by that (which can also be omitted.)[141] In contrast to many other Germanic languages there is no major differences between word order in main and subordinate clauses.[142]

Constructions with auxiliary verbs

English syntax relies on auxiliary verbs for many functions including the expression of tense, aspect and modality. Auxiliary verbs form main clauses, and the main verbs function as heads of a subordinate clause of the auxiliary verb. For example in the sentence the dog did not find its bone, the clause find its bone is the complement of the negated verb did not. Subject–auxiliary inversion is used in many constructions, including focus, negation and interrogative constructions.

The verb do can be used as an auxiliary even in simple declarative sentences, where it usually serves to add emphasis, as in "I did shut the fridge." However in the negated and inverted clauses referred to above, it is used because the rules of English syntax permit these constructions only when an auxiliary is present. Modern English does not allow the addition of the negating adverb not to an ordinary finite lexical verb, as in *I know not – it can only be added to an auxiliary (or copular) verb, hence if there is no other auxiliary present when negation is required, the auxiliary do is used, to produce a form like I do not (don't) know. The same applies in clauses requiring inversion, including most questions – inversion must involve the subject and an auxiliary verb, so it is not possible to say *Know you him?; grammatical rules require Do you know him?[143]

Negation is done with the adverb not, which precedes the main verb and follows an auxiliary verb. A contracted form of not -n't can be used as an enclitic attaching to auxiliary verbs an the to copula verb to be. Just as with questions, many negative constructions require the negation to occur with do-support, thus in Modern English I don't know him is the correct answer to the question Do you know him?, but not *I know him not, although this construction may be found in older English. [144]

Passive constructions also use auxiliary verbs. A passive construction rephrases an active construction in such a way that the object of the active phrase becomes the subject of the passive phrase, and the subject of the active phrase is either omitted or demoted to a role as an oblique argument introduced in a prepositional phrase. They are formed by using the past participle either with the auxiliary verb to be or to get, although not all varieties of English allow the use of passives with get. For example putting the sentence she sees him into the passive becomes he is seen (by her), or he gets seen (by her).[145]

Questions

In English questions can be formed either with do-support (do you know her?) or with the interrogative pronouns (e.g. what, who, where, when, why). In most constructions interrogative pronouns occur in a fronted position before the subject-verb compound, regardless of their grammatical role in the sentence. For example in the sentence what did you see, what refers to the grammatical object of the sentence but nonetheless occurs as the sentences first constituent. Also prepositional phrases can be fronted when they are the theme of the question, e.g. where did you go last night?. The personal interrogative pronoun who is the only one of the interrogative pronouns to still show inflection for case, with the variant whom serving as the objective case form, although this form is no longer in use by many speakers. For those speaker who do use it, it distinguishes between questions where the theme of the question is the grammatical subject of the verb, from those where it is the object or another grammatical role that is being questioned. E.g. who saw you?, but whom did you see?

Vocabulary

English vocabulary has changed considerably over the centuries, in common with most languages. The most commonly used words in English, learned first by children as they learn to speak, and dominating the word count of both spoken and written texts, are the Germanic words inherited from the earliest periods of the development of Old English. English has also borrowed many words through Romance languages such as Norman French and later French and Spanish, as well as many words directly from Latin, the ancestor of the Romance languages. Many of the words borrowed into English from Latin were earlier borrowed into Latin from Greek. English continues to gain new loan-words and calques (loan translations) from languages all over the world.

Register effects

English has formal and informal speech registers, and informal registers tend to be made up predominantly of words of Anglo-Saxon or Germanic origin, whereas the proportion of the vocabulary that is of Latinate origins is likely to be higher in legal, scientific, and otherwise scholarly or academic texts.[146]

Child-directed speech, which is an informal speech register, also tends to rely heavily on vocabulary derived from Anglo-Saxon. The speech of mothers to young children has a higher percentage of native Anglo-Saxon verb tokens than speech addressed to adults. In particular, in parents' child-directed speech the main matrix of utterances is built in the most part by Anglo-Saxon verbs, namely, almost all tokens of the grammatical relations subject-verb, verb-direct object and verb-indirect object that young children are presented with, are constructed with native verbs.[147] The Anglo-Saxon verb vocabulary consists of short verbs, but its grammar is relatively complex. Syntactic patterns specific to this sub-vocabulary in present-day English include periphrastic constructions for tense, aspect, questioning and negation, and phrasal lexemes functioning as complex predicates, all of which also occur in child-directed speech.

The historical origin of vocabulary items affects the order of acquisition of various aspects of language development in English-speaking children. Latinate vocabulary is in general a later acquisition in children than Germanic vocabulary.[148][149] Young children almost exclusively use the native verb vocabulary in constructing basic grammatical relations, apparently mastering its analytic aspects at an early stage.[147]

Number of words in English

The vocabulary of English is undoubtedly very large, but assigning a specific number to its size is more a matter of definition than of calculation. There is no official source to define accepted English words and spellings in the way that the French Académie française and similar bodies do for other languages. Archaic, dialectal, and regional words might or might not be widely considered as "English", and neologisms are continually coined in medicine, science, technology and other fields, along with new slang and adopted foreign words. Some of these new words enter wide usage while others remain restricted to small circles.

The Vocabulary of a widely diffused and highly cultivated living language is not a fixed quantity circumscribed by definite limits ... there is absolutely no defining line in any direction: the circle of the English language has a well-defined centre but no discernible circumference.

Comparisons of the vocabulary size of English to that of other languages are generally not taken very seriously by linguists and lexicographers. Besides the fact that dictionaries will vary in their policies for including and counting entries,[150] what is meant by a given language and what counts as a word do not have simple definitions. Also, a definition of word that works for one language may not work well in another, with differences in morphology and orthography making cross-linguistic definitions and word-counting difficult, and potentially giving very different results.

How many words are there in the English language? There is no single sensible answer to this question. It's impossible to count the number of words in a language, because it's so hard to decide what actually counts as a word.[151]

Word origins

One of the consequences of the French influence is that the vocabulary of English is, to a certain extent, divided between those words that are Germanic (mostly West Germanic, with a smaller influence from the North Germanic branch) and those that are "Latinate" (derived directly from Latin, or through Norman French or other Romance languages).[152] The situation is further compounded, as French, particularly Old French and Anglo-French, were also contributors in English of significant numbers of Germanic words, mostly from the Frankish and Old Norse elements in French (see List of English Latinates of Germanic origin).

The majority of the thousand most common English words are Germanic.[153] However, the majority of words in subjects learned in higher education such as the sciences, philosophy, and mathematics come from Latin or Greek.

Source of the most frequent 7,476 English words
1st 100 1st 1,000 2nd 1,000 Subsequent
Germanic 97% 57% 39% 36%
Italic 3% 36% 51% 51%
Hellenic 0 4% 4% 7%
Others 0 3% 6% 6%
Source: Nation 2001, p. 265

Numerous sets of statistics have been proposed to demonstrate the proportionate origins of English vocabulary. None, as yet, is considered definitive by most linguists.

Writing system

Since around the 9th century, English has been written in the Latin script, which replaced Anglo-Saxon runes. The modern English alphabet contains 26 letters of the Latin script: a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z (which also have majuscule, capital or uppercase forms: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z).[154] Other symbols used in writing English include the ligatures, æ and œ (though these are no longer common). There is also some usage of diacritics, mainly in foreign loanwords (like the acute accent in café and exposé), and in the occasional use of a diaeresis to indicate that two vowels are pronounced separately (as in naïve, Zoë). For more information see English terms with diacritical marks.[155]

The spelling system, or orthography, of English is multilayered, with elements of French, Latin and Greek spelling on top of the native Germanic system; further complications have arisen through sound changes with which the orthography has not kept pace. This means that, compared with many other languages, English spelling is not a reliable indicator of pronunciation and vice versa (it is not, generally speaking, a phonemic orthography).[156] This has prompted proposals for spelling reform in English.[157]

Though letters and sounds may not correspond in isolation, spelling rules that take into account syllable structure, phonetics, and accents are 75% or more reliable.[158] Some phonics spelling advocates claim that English is more than 80% phonetic.[159] However, English has fewer consistent relationships between sounds and letters than many other languages; for example, the letter sequence ough represents 8 different pronunciations.[160] The consequence of this complex orthographic history is that reading can be challenging.[161] It takes longer for students to become completely fluent readers of English than of many other languages, including French, Greek, and Spanish.[162] English-speaking children have been found to take up to two years longer to learn to read than children in 12 other European countries.[163]

As regards the consonants, the correspondence between spelling and pronunciation is fairly regular. The letters b, d, f, h, j, k, l, m, n, p, r, s, t, v, w, z represent, respectively, the phonemes /b/, /d/, /f/, /h/, /dʒ/, /k/, /l/, /m/, /n/, /p/, /r/, /s/, /t/, /v/, /w/, /z/ (as tabulated in the Consonants section above). The letters c and g normally represent /k/ and /ɡ/, but there is also a soft c pronounced /s/, and a soft g pronounced /dʒ/. Some sounds are represented by digraphs: ch for /tʃ/, sh for /ʃ/, th for /θ/ or /ð/, ng for /ŋ/ (also ph is pronounced /f/ in Greek-derived words). Doubled consonant letters (and the combination ck) are generally pronounced as single consonants, and qu and x are pronounced as the sequences /kw/ and /ks/. The letter y, when used as a consonant, represents /j/. However this set of rules is not applicable without exception; many words have silent consonants or other cases of irregular pronunciation.

With the vowels, however, correspondences between spelling and pronunciation are even more irregular. There are many more vowel phonemes in English than there are vowel letters (a, e, i, o, u, y). This means that diphthongs and other long vowels are often indicated by combinations of letters (like the oa in boat and the ay in stay), or the historically based silent 'e' (as in note and cake).[164]


Dialects, accents, and varieties

English has never been a homogeneous language, but has had a considerable degree of internal dialectal variation since its origins in the Anglo-Saxon dialects. Today some dialectal variation goes back to this original variation, but considerable local and regional innovation has accumulated since then creating an even more varied picture. Additionally the global spread of English has put the English language into contact with many other languages worldwide, whose influences contribute to the creation of new varieties of English, such as English based creole languages and pidgins, and the so-called World Englishes.

Dialectologists distinguish between English dialects, regional varieties that differ from each other in terms of grammar and vocabulary, and regional accents, distinguished by different patterns of pronunciation. The major native dialects of English are often divided by linguists into the two general categories of the British Isles dialects (BrE) and those of North America (AmE).[165]

English is a pluricentric language,[41] without a central language authority like France's Académie française; and therefore no one variety is considered universally "correct" or "incorrect" except in terms of the norms and expectations of the particular audience to which the language is directed. English-speakers have many different accents, which often signal the speaker's native dialect or language. For the most distinctive characteristics of regional accents, see regional accents of English, and for a complete list of regional dialects, see list of dialects of the English language.

UK and Ireland

Map showing the main dialect regions in the UK and Ireland.

As the place where English evolved, the British Isles, and particularly England, is home to the most variegated pattern of dialects. In Britain, one may still find traces of the original variation brought to England by the Anglo-Saxons.

Within the United Kingdom, the Received Pronunciation (RP), an educated dialect of South East England, is used as the broadcast standard, and is considered the most prestigious of the British dialects. The spread of RP (also known as BBC English) through the media, has caused many traditional dialects of rural England to recede, as youths adopt the traits of the prestige variety instead of traits from local dialects. At the time of the Survey of English Dialects, grammar and vocabulary differed across the country, but a process of lexical attrition has led most of this variation to disappear.[166] Nonetheless this attrition has mostly affected dialectal variation in grammar and vocabulary, and in fact only 3% of the English population actually speak RP, the remainder speaking regional accents and dialects with varying degrees of RP influence.[167] There is also variability within RP, particularly along class lines between Upper and Middle class RP speakers and between native RP speakers and speakers who adopt RP later in life.[168] Within Britain there is also considerable variation along lines of social class, and some traits though exceedingly common are considered "non-standard" and are associated with lower class speakers and identities. An example of this is aitch-dropping, which historically was a feature of lower class London English, particularly Cockney, but which today is the standard in all major English cities - yet it remains largely absent in broadcasting and among the upper crust of British society.[169]

An example of an Essex male with a working-class Estuary accent (entertainer Russell Brand)

Problems playing this file? See media help.

Modern English can be divided in to five major dialect regions, Southwest English, South East English, West and East Midlands English, and Northern English. Within each of these regions several local subdialects exist: Within the Northern region, there is a division between the Yorkshire dialects, and the Geordie dialect spoken in Northumbria around Newcastle, and the Lancashire dialects with local urban dialects in Liverpool (Scouse) and Manchester (Mancunian). Having been the center of Danish occupation during the Viking Invasions, Northern English dialects, particularly the Yorkshire dialect, retain Norse features not found in other English varieties. Northern dialects traditionally differed from the southern ones in their retention of postvocalic R (a trait known as rhoticity), but through influence from RP most Northern dialects are no longer rhotic; Many of them also have different vowel qualities from RP, most prominently they tend to lack the vowel /ʌ/, instead having ʊ, for example in the word "strut". Northern dialects were also affected differently by the Great Vowel Shift, so that they tend to have monophthongs corresponding to some or all of the RP diphthongs, for example in the Yorkshire pronunciation of now [naʊ] as noo [nuː]. In terms of grammar some Northern dialects distinguish grammatically between this, that and yon, and allow grammatical constructions with double negation, not found in southern dialects. They also traditionally had a grammatical rule called the "Northern subject rule", according to which the verb only agrees with a plural subject if the plural pronoun immediately preceded the verb, for example they sing, but the birds sings.[170]

Since the 15th century, Southeastern varieties centered around London, has been the center from which dialectal innovations have spread to other dialects. In London, the Cockney dialect was traditionally used by the lower classes, and it was long a socially stigmatized variety. Today a large area of Southeastern England has adopted traits from Cockney, resulting in the so-called Estuary English which spread in areas south and East of London beginning in the 1980s.[171] Estuary English is distinguished by traits such as the use of intrusive R (drawing is pronounced drawring /ˈdrɔːrɪŋ/), t-glottalisation (Potter is pronounced with a glottal stop as Po'er /poʔʌ/), and the pronunciation of th- as /f/ (thanks pronounced fanks) or /v/ (bother" pronounced bover). Many accents of the West country (Cornwall, Devon and Somerset), retain rhoticity, and some also have a system of pronoun enclitics, where reduced subject forms are suffixed to the verb when the pronoun is not stressed. For example the weak form of you is ee, and us is the weak form of we, giving sentences such as you wouldn't do that would ee? and We wouldn't want that would us?[170]

An example of a Scottish male with a middle-class Renfrewshire accent

Problems playing this file? See media help.

Scots, is today considered a separate language from English, but it has its origins in early Northern Middle English[172] and developed and changed during its history with influence from other sources. However, following the Acts of Union 1707 a process of language attrition began, whereby successive generations adopted more and more features from Standard English. Whether Scots is now a separate language or is better described as a dialect of English (i.e. part of Scottish English) remains in dispute, although the UK government accepts Scots as a regional language and has recognised it as such under the European Charter for Regional or Minority Languages.[173] Scots itself has a number of regional dialects: pronunciation, grammar and lexis of the traditional forms differ, sometimes substantially, from other varieties of English. And in addition to Scots, Scottish English are the varieties of Standard English spoken in Scotland, most varieties are Northern English accents, with some influence from Scots.[174]

In Ireland the Hiberno-English varieties of English go back to the Norman Invasions of the 11th century. In Wexford, in the area surrounding Dublin two highly conservative dialects were spoken until the 19th century, they had developed independently from Early Middle English. Today Irish English is divided into Ulster English, a dialect with strong influence from Scots, and southern Hiberno-English. Like Scots and Northern English, the Irish accents preserve the rhoticity which has been lost in most dialects influenced by RP.[12][175]

North America

The merger of pin and pen in Southern American English. In the purple areas, the merger is complete for most speakers. Note the exclusion of the New Orleans area, Southern Florida, and of the Lowcountry of South Carolina and Georgia. The purple area in California consists of the Bakersfield and Kern County area, where migrants from the south-central states settled during the Dust Bowl. There is also debate whether or not Austin, Texas is an exclusion. Based on Labov, Ash & Boberg (2006:68).

Even before the independence of the USA, American English was highly homogeneous. Early American authors commented on the lack of significant linguistic variation across the colonized area of the Eastern seaboard. Today there is more variation, yet two thirds of Americans speak a broad dialect known as General American (GA), although as with RP in Britain there are different accents also within it. Separate from GA is Southern American English (SAE), widely spoken in the Southern states, and African American Vernacular English (AAVE) spoken by African Americans in most major cities. Some dialectologists also recognize midlands and western dialects of American English.[176][177][178][179] Canadian English, except for the maritime East Coast varieties, is mostly similar to GA, but has some distinct traits, as well as distinct norms for written and formal language.[180]

General American is a rhotic accent, and the social distribution of rhoticity in the US is the opposite of what it is in Britain where rhoticity is the socially marked accent. Rather, in the US, non-rhotic accents are marked, and often associated with lower prestige, and lower social class. In a groundbreaking study published in 1972 socio-linguist William Labov demonstrated this in the context of New York, by showing that rhoticity was used more frequently by employees in upscale department stores than in stores catering to middle and lower class groups, where the non-rhotic local New York accent was more frequent.[181] Within GA there is regional variety both in terms of vocabulary (e.g. the use of pop as opposed to soda is regionally determined and phonology, with identifiable local varieties in many regions. The accents North Eastern US cities are undergoing a chain shift dubbed the Northern Cities Vowel Shift, which is rearranging the vowel qualities of those varieties (for example resulting in the fronting of short /a/ in cat to sound like [kʲɛt], and the lowering of /ɔ/ causing the cot–caught merger).

Southern American English is also generally non-rhotic, although class and gender based differences in the degree of rhoticity also apply.[182][183] The Southern Accent is often colloquially described as a "drawl" or "twang".[184] In addition to its rhoticity, SAE is characterized by a series of vowel changes, the merger of /ɪ/ and /ɛ/ before nasals (the pin–pen merger), the monophthongization of some diphthongs, and sometimes creation of triphthongs by the breaking of a single front vowel into two syllables with an intervening glide e.g. in the word "dress" pronounced as [dɽeiəs].[185] Grammatical traits of SAE include the use of done as a past tense auxiliary (e.g. I done told you), the use of y'all as a second person plural pronoun, and the use of double modal verbs (e.g. I might could do it). Traditionally Southern American English has been considered to have arisen as a result of the settlement history of the southern states, however more recent research has suggested that many of the distinctive southern features did not become widespread until the 19th century.[186]

African American Vernacular English is also a non-rhotic accent, and some linguists ascribe this and other defining traits of the variety, to its origins among enslaved Africans in the American South where non-rhotic English was spoken. Others however ascribe the distinguishing traits to substrate influence from different African languages spoken by the slaves who had to use Creole English as a lingua franca between slaves of different ethnic origins.[187] After abolition most African Americans settled in the inner cities of the North and here African American English developed to a highly coherent and homogeneous variety. It has often been stigmatized simply as a form of "broken" or "uneducated" English, but today linguists recognize it as a fully developed variety of English with its own norms shared by a large speech community. Some traits of AAVE seem to be spreading to GA, perhaps due to the significant influence of African American culture on wider American youth culture. AAVE displays significant differences from GA and SAE both in vocabulary, pronunciation (e.g. changing initial /ð/ to [d], so that this is pronounced dis), and grammar (e.g. the use of double negatives, and a complex aspectual systems with constructions such as I'm afly it vs. I be flyin it vs. I done fly it).[188][189]

Australia and New Zealand

Since 1788 English has been spoken in Oceania, and the major native dialect of Australian English is spoken as a first language by the vast majority of the inhabitants of the Australian continent, with General Australian serving as the standard accent. The English of neighbouring New Zealand has to a lesser degree become influential standard variety of the language.[190] Australian and New Zealand English are most closely related to British English, and both have similarly non-rhotic accents. They do however stand out for their innovative vowels, many short vowels are fronted or raised, whereas many long vowels have diphthongized. Australian English also has a contrast between long and short vowels, not found in most other varieties. Australian English also incorporates a number of loans from local Australian Aboriginal languages, most of them for native plant and animal species, but also words such as cooee (call range) and yakka (work). Australian English grammar differs from British English only in few instances, one difference is the lack of verbal concord with collective plural subjects (e.g. the team has instead of the team have as in British English), and the preference for using got where English uses have (e.g. I've got a new car). Australian English also frequently uses the pronoun she in reference to inanimate nouns or in impersonal constructions (e.g. she'll be alright(about a car), or she's a stinker today (meaning "the weather is very hot")).[191][192] New Zealand English differs little from Australian English, but a few characteristics sets its accent apart, such as the use of [ʍ] for wh- and its front vowels being even closer than in Australian English. Some New Zealand accents of the South Island are rhotic, perhaps because settlers here often came from Scotland and Northern England rather than from the Southeast. A number of words from the Maori language are also in general use by English speaking New Zealanders, for example pakeha ("non-Maori") and powhiri ("welcome").[193][194][195]

Africa

Main article: South African English

English is spoken widely in South Africa and is an official or co-official language in several countries. In South Africa, English has been spoken since 1820, co-existing with Afrikaans and the various African languages such as the Khoe and Bantu languages. Today about 9% of the South African population speak South African English (SAE) as a first language. SAE is a non-rhotic variety, that tends to follow RP ideals. It is alone among non-rhotic varieties to lack intrusive r. There are different L2 varieties that differ based on the native language of the speakers.[196] Most phonological differences from RP are in the vowels.[197] Consonant differences include the tendency to pronouns /p, t, t͡ʃ, k/ without aspiration (e.g. /pin/ pronounced [pɪn], not [pʰɪn] as in most other varieties), are is often pronounced as a flap [ɾ] instead of as the more common fricative.[198]

In the West and East Africa, "White English" varieties spoken by descendants of European settlers tend to differ from "Black English", different L2 varieties, and often coexists with English based creoles, such as Nigerian Pidgin English or Krio spoken in Sierra Leone, or Kreyol in Liberia.[199][200]

Caribbean

Main article: Caribbean English

Several varieties of English are also spoken in the Caribbean Islands that were colonial possessions of Britain, including Jamaica, and the Leeward and Windward Islands and Trinidad and Tobago, Barbados, the Cayman Islands and Belize. Each of these areas are home both to a local variety of English and a local English based creole, combining English and African languages. The most prominent varieties are Jamaican English and Jamaican Creole. In Central America, English based creoles are spoken in on the Caribbean coasts of Nicaragua and Panama. [201] Locals are often fluent both in the local English variety and the local creole languages and code-switching between them is frequent, indeed another way to conceptualize the relation between Creole and Standard varieties is to see a spectrum of social registers with the Creole forms near the bottom and the more RP like forms on the top.[202]

Most Caribbean varieties are based on British English and consequently most are non-rhotic, except for formal styles of Jamaican English which are often rhotic. Jamaican English differs from RP in its vowel inventory which has a distinction between long and short vowels rather than tense and lax vowels as in Standard English. The diphthongs /ei/ and /ou/ are monophthongs [e:] and [o:] or even the reverse diphthongs [ie] and [uo] (e.g. bay and boat pronounced {bʲe:} and [bʷo:t]). English fronted [a] as in cat is lowered to [ɑ] so that "cot" and "cat" have the same vowel. However in the word cat, the preceding consonant is palatalized so that "cat" is pronounced [kʲɑt] and the distinction is maintained. Often word final consonant clusters are simplified so that "child" is pronounced [t͡ʃail] and "wind" [win].[203] It also differs in the fact that it is syllable timed rather than stress timed, as Standard English is. Jamaican Creole differs further because of its incorporation of many aspects of West African languages, particularly Twi, from which it has acquired phonemic tone.[204] Registers that draw more heavily from the Creole also use many non-standard grammatical features such as absence of copula verbs (e.g. she very nice), absence of number marking and congruence (e.g. he like it and these five book), and absence of the possessive -'s (e.g. this man brother).[205]

Indian English

Main article: Indian English

English was introduced to the Indian subcontinent through British colonization, but today after India and Pakistan have achieved national independence English continues to be used in many important functions and is recognized as an official language. In India today around 200,000 people speak English as a native language, and at least 64 million speak English as a second language. English is also widely used in media and literature, and the number of English language books published annually in India is the third largest in the world after the US and UK.[206] As a legacy of the colonial situation, Indian English tends to take RP as its ideal, and how well this ideal is realized in an individuals speech maps on to class distinctions among Indian English speakers. The Indian English accents is marked by the pronunciation of phonemes such as /t/ and /d/ often pronounced with retroflex articulation as [ʈ] and [ɖ], the replacement of /ɸ/ and /ð/ with dentals [t̪] and [d̪]. Sometimes Indian English speakers may also use spelling based pronunciations where the silent <h> found in words such as ghost is pronounced as an Indian voiced aspirated stop .[207] Significant differences from other varieties also exist in the areas of grammar and lexis. For example speakers of Indian English tend to use the Indian numbering system for large numbers with lakh denoting the quantity of 10,000 and crore that of 10 million.

Pidgins, creoles, and mixed languages

Just as English itself has borrowed words from many different languages over its history, English loanwords now appear in many languages around the world, indicative of the technological and cultural influence of its speakers. Several pidgins and creole languages have formed on an English base, such as Jamaican Patois, Nigerian Pidgin, and Tok Pisin. There are many words in English coined to describe forms of particular non-English languages that contain a very high proportion of English words.

References

 1. ^ OxfordLearner'sDictionary 2015, Entry: English - Pronunciation.
 2. ^ a b Crystal 2006, pp. 424–426.
 3. ^ Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "English". Glottolog. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. 
 4. ^ Crystal 2003a, p. 6.
 5. ^ Wardhaugh 2010, p. 55.
 6. ^ a b Crystal 2003b, pp. 108–109.
 7. ^ a b Ethnologue 2010.
 8. ^ Crystal 2003b, p. 30.
 9. ^ Bammesberger 1992, pp. 29–30.
 10. ^ Bammesberger 1992, p. 30.
 11. ^ Romaine 1982, pp. 56–65.
 12. ^ a b Barry 1982, pp. 86–87.
 13. ^ König & van der Auwera 1994.
 14. ^ Thomason & Kaufman 1988, pp. 264–265.
 15. ^ Watts 2011, Chapter 4.
 16. ^ Collingwood & Myres 1936, Book V. The English Settlements. Chapter XX. The Sources for the period: Angles, Saxons, and Jutes on the Continent
 17. ^ Graddol, Leith & Swann 2007
 18. ^ Blench & Spriggs 1999, pp. 285–286 "In the fifth century, the Germanic language and Germanic culture were introduced to Britain in a form that rapidly developed into and English language and culture that were there to stay."[1]
 19. ^ Bosworth & Toller 1921, Entry "Engla land"
 20. ^ Campbell 1959, p. 4
 21. ^ Toon 1992, Chapter: Old English Dialects
 22. ^ Donoghue 2008
 23. ^ Gneuss 2013, pp. 19–49
 24. ^ Denison & Hogg 2006, pp. 30–31
 25. ^ Hogg 1992, Chapter 6. Phonology and Morphology
 26. ^ Smith 2009
 27. ^ Trask & Trask 2010
 28. ^ a b Lass 2006, pp. 46–47
 29. ^ Hogg 2006, pp. 360–61
 30. ^ Thomason & Kaufman 1988, pp. 284–290
 31. ^ Svartvik & Leech 2006, p. 39 "This is a good and familiar tale but, according to the lexicographer R. W. Burchfield, an 'enduring myth about French loanwords of the medieval period'"
 32. ^ Lass 1992.
 33. ^ Fischer & van der Wurff 2006, pp. 111-13.
 34. ^ Lass, Roger (2006). "Phonology and Morphology". In David Denison; Richard M. Hogg. A History of the English language. Cambridge University Press. pp. 81–83. 
 35. ^ Görlach 1991, pp. 66–70
 36. ^ Nevalainen & Tieken-Boon van Ostade 2006, pp. 274–79.
 37. ^ Cercignani 1981.
 38. ^ a b Graddol 2006
 39. ^ a b Crystal 2003a
 40. ^ McCrum, MacNeil & Cran 2003, pp. 9–10 Whatever the total, English at the end of the twentieth century is more widely scattered, more widely spoken and written, than any other language has ever been. It has become the language of the planet, the first truly global language.
 41. ^ a b c Romaine 1999, pp. 1–56
 42. ^ Leech et al. 2009, pp. 18-19.
 43. ^ Mair & Leech 2006.
 44. ^ Mair 2006.
 45. ^ McCrum, MacNeil & Cran 2003, pp. 9–10.
 46. ^ a b Crystal 2003a, p. 69.
 47. ^ Crystal 2003b, p. 106.
 48. ^ Ryan 2013, Table 1.
 49. ^ Office for National Statistics 2013, Key Points.
 50. ^ National Records of Scotland 2013.
 51. ^ Northern Ireland Statistics and Research Agency 2012, Table KS207NI: Main Language.
 52. ^ Statistics Canada 2014.
 53. ^ Australian Bureau of Statistics 2013.
 54. ^ Statistics South Africa 2012, Table 2.5 Population by first language spoken and province (number).
 55. ^ Statistics New Zealand 2014.
 56. ^ Rubino 2006.
 57. ^ Patrick 2006a.
 58. ^ Connell 2006.
 59. ^ Schneider 2007.
 60. ^ Annamalai 2006.
 61. ^ Northrup 2013, pp. 81–86.
 62. ^ Crystal 2004b.
 63. ^ Graddol 2010.
 64. ^ Trudgill & Hannah 2008, p. 2.
 65. ^ Baugh & Cable 2002.
 66. ^ Trudgill & Hannah 2008, pp. 8–9.
 67. ^ Bragg 2004.
 68. ^ Jambor 2007.
 69. ^ Ammon 2008.
 70. ^ a b Trudgill & Hannah 2008, pp. 5–6.
 71. ^ Lim & Ansaldo 2006.
 72. ^ a b Trudgill & Hannah 2008, p. 5.
 73. ^ Trudgill & Hannah 2008, p. 4.
 74. ^ Bao 2006.
 75. ^ Graddol2006.
 76. ^ a b Northrup 2013.
 77. ^ International Maritime Organization 2011.
 78. ^ "Personnel Licensing FAQ". International Civil Aviation Organization – Air Navigation Bureau. In which languages does a licence holder need to demonstrate proficiency?. Retrieved 16 December 2014. Controllers working on stations serving designated airports and routes used by international air services shall demonstrate language proficiency in English as well as in any other language(s) used by the station on the ground. 
 79. ^ Graphics: English replacing German as language of Science Nobel Prize winners. From J. Schmidhuber (2010), Evolution of National Nobel Prize Shares in the 20th Century at arXiv:1009.2634v1
 80. ^ Robert Phillipson (28 April 2004). English-Only Europe?: Challenging Language Policy. Routledge. p. 47. ISBN 978-1-134-44349-9. 
 81. ^ Keith Hamilton; Professor Richard Langhorne (13 May 2013). The Practice of Diplomacy: Its Evolution, Theory and Administration. Routledge. p. 157. ISBN 978-1-134-84732-7. 
 82. ^ Robert B. Kaplan; Richard B. Baldauf (2005). Language Planning and Policy in Europe. Multilingual Matters. p. 302. ISBN 978-1-85359-811-1. 
 83. ^ Andrew W. Conrad; Alma Rubal-Lopez (1 January 1996). Post-Imperial English: Status Change in Former British and American Colonies, 1940-1990. Walter de Gruyter. p. 261. ISBN 978-3-11-087218-7. 
 84. ^ Dagmar Richter; Ingo Richter; R. Toivanen; I. Ulasiuk (1 January 2012). Language Rights Revisited - The Challenge of Global Migration and Communication. BWV Verlag. p. 29. ISBN 978-3-8305-2809-8. 
 85. ^ "UN official languages". United Nations. Retrieved 16 December 2014. The working languages at the UN Secretariat are English and French. 
 86. ^ Alcaraz Ariza & Navarro 2006.
 87. ^ Crystal 2002
 88. ^ Jambor 2007
 89. ^ Mufwene 2006.
 90. ^ Deumert 2006.
 91. ^ Mazrui & Mazrui 1998.
 92. ^ Trudgill & Hannah 2008, p. 7.
 93. ^ European Commission 2012.
 94. ^ Ammon 2006.
 95. ^ Brutt-Griffler 2006.
 96. ^ Li 2003.
 97. ^ Carr & Honeybone 2007.
 98. ^ Bermúdez-Otero & McMahon 2006.
 99. ^ a b MacMahon 2006.
 100. ^ International Phonetic Association 1999, pp. 41-42.
 101. ^ König 1994, p. 534.
 102. ^ Collins & Mees 2003, pp. 47–53.
 103. ^ Green 2002, p. 118.
 104. ^ Cox 2006.
 105. ^ Lass 2000, p. 114
 106. ^ International Phonetic Association 1999, p. 42.
 107. ^ OxfordLearner'sDictionary 2015, Entry "contract".
 108. ^ MerriamWebster 2015, Entry "contract".
 109. ^ MacquarieDictionary 2015, Entry "contract".
 110. ^ König 1994, pp. 537-8.
 111. ^ König 1994, p. 539.
 112. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 22.
 113. ^ Aarts & Haegeman (2006), p. 118.
 114. ^ Payne & Huddleston 2002.
 115. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 56-57.
 116. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 55.
 117. ^ Huddleston & Pullum 2002, pp. 54-5.
 118. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 57.
 119. ^ a b König 1994, p. 540.
 120. ^ Mair 2006, pp. 148-49.
 121. ^ Leech 2006, p. 69.
 122. ^ O'Dwyer 2006.
 123. ^ Greenbaum & Nelson 2002.
 124. ^ Sweet 2014, p. 52.
 125. ^ Jespersen 2007.
 126. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 425-26.
 127. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 426.
 128. ^ a b Huddleston & Pullum 2002, p. 51.
 129. ^ König 1994, p. 541.
 130. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 50.
 131. ^ Huddleston & Pullum 2002, pp. 208-210.
 132. ^ a b Huddleston & Pullum 2002, p. 51-52.
 133. ^ Huddleston & Pullum 2002, pp. 210-11.
 134. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 50-51.
 135. ^ McArthur 1992.
 136. ^ König 1994, p. 553.
 137. ^ König 1994, p. 550.
 138. ^ König 1994, p. 551.
 139. ^ Westergaard 2007
 140. ^ Miller 2002, pp. 60-69.
 141. ^ König 1994, p. 545.
 142. ^ König 1994, p. 557.
 143. ^ Huddleston & Pullum 2002, p. 114.
 144. ^ Huddleston & Pullum 2002, pp. 786-790.
 145. ^ Miller 2002, pp. 26-27.
 146. ^ Quirk, R. (1974). The linguist and the English language. London: Arnold. p. 138.
 147. ^ a b Ninio, A. (2011). Syntactic development, its input and output. Oxford: Oxford University Press. Introduction, ISBN 0199565961.
 148. ^ Anglin, J. M.; Miller, George A.; Wakefield, Pamela C. (1993). "Vocabulary development: A morphological analysis". Monographs of the Society for Research in Child Development 58 (10): 238. doi:10.2307/1166112. JSTOR 1166112. 
 149. ^ Clark, E. V. (1993). The lexicon in acquisition. Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 0521484642.
 150. ^ Sheidlower, Jesse (10 April 2006). "How many words are there in English?". Retrieved 17 September 2010. 
 151. ^ "How many words are there in the English language?". Oxford Dictionaries Online. Oxford University Press. Retrieved 17 September 2010. 
 152. ^ Denning, Kessler & Leben 2007
 153. ^ Nation 2001, p. 265
 154. ^ Daniels & Bright 1996.
 155. ^ Lawler 2006.
 156. ^ Mountford 2006.
 157. ^ Neijt 2006.
 158. ^ Abbott, M. (2000). "Identifying reliable generalisations for spelling words: The importance of multilevel analysis". The Elementary School Journal 101 (2): 233–245. doi:10.1086/499666. JSTOR 1002344. 
 159. ^ Moats, L. M. (2001). Speech to print: Language essentials for teachers. Baltimore, MD: Paul H. Brookes Company, ISBN 1598570501.
 160. ^ As many as 10 different pronunciations if the marginal words hough /hɔk/ (now more commonly spelled hock) and the Irish-English word lough /lɔx/ are included in the count, though most English speakers do not use them.
 161. ^ McGuinness, Diane (1997) Why Our Children Can't Read, New York: Touchstone, pp. 156–169, ISBN 0684853566.
 162. ^ Ziegler, J. C., & Goswami, U. (2005). "Reading acquisition, developmental dyslexia, and skilled reading across languages: A psycholinguistic grain size theory". Psychological bulletin 131 (1): 3–29. doi:10.1037/0033-2909.131.1.3. PMID 15631549. 
 163. ^ Seymour, Philip H K, University of Dundee (2001). "Media centre". Spelling Society. Retrieved 21 April 2010. 
 164. ^ Abercrombie & Daniels 2006.
 165. ^ Crystal 2003b
 166. ^ Trudgill 2000, p. 125.
 167. ^ Hughes & Trudgill 1996, p. 3.
 168. ^ Hughes & Trudgill 1996, p. 37.
 169. ^ Hughes & Trudgill 1996, p. 40.
 170. ^ a b Hughes & Trudgill 1996, p. 31.
 171. ^ Trudgill 2000, pp. 80-81.
 172. ^ Aitken & McArthur 1979, p. 81.
 173. ^ Second Report submitted by the United Kingdom pursuant to article 25, paragraph 1 of the framework convention for the protection of national minorities[dead link]
 174. ^ Romaine 1982.
 175. ^ Hickey 2007.
 176. ^ Rowicka 2006.
 177. ^ Toon 1982.
 178. ^ Labov, Ash & Boberg 2006.
 179. ^ Cassidy 1982.
 180. ^ Boberg 2010.
 181. ^ Labov 1972.
 182. ^ Levine & Crockett 1966.
 183. ^ Schönweitz 2001.
 184. ^ Montgomery 1993.
 185. ^ Thomas 2008, p. 95-96.
 186. ^ Bailey 1997.
 187. ^ Bailey 2001.
 188. ^ Green 2002.
 189. ^ Patrick 2006b.
 190. ^ Eagleson 1982.
 191. ^ Trudgill & Hannah 2002, pp. 16-21.
 192. ^ Burridge 2010.
 193. ^ Trudgill & Hannah 2002, pp. 24-26.
 194. ^ Maclagan 2010.
 195. ^ Gordon et al. 2004.
 196. ^ Lanham 1982.
 197. ^ Lass 2002.
 198. ^ Trudgill & Hannah 2002, pp. 30-31.
 199. ^ Hancock & Agogo 1982.
 200. ^ Loreto 1982.
 201. ^ Lawton 1982.
 202. ^ Trudgill & Hannah 2002, p. 115.
 203. ^ Trudgill & Hannah 2002, pp. 117-18.
 204. ^ Lawton 1982, p. 256-60.
 205. ^ Trudgill & Hannah 2002, pp. 115-16.
 206. ^ Sailaja 2009, pp. 2-9.
 207. ^ Sailaja 2009, pp. 19-24.

Bibliography

Aarts, Bas; Haegeman, Liliane (2006). "6. English Word classes and Phrases". In Aarts, Bas; McMahon, April. The Handbook of English Linguistics. Blackwell Publishing Ltd. 
Abercrombie, D; Daniels, Peter T. (2006). "Spelling Reform Proposals: English". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. doi:10.1016/B0-08-044854-2/04878-1. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Aitken, A. J.; McArthur, T. Eds. (1979). Languages of Scotland. Edinburgh: Chambers. ISBN 0550202617. 
Alcaraz Ariza, M. Á.; Navarro, F. (2006). "Medicine: Use of English". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 752–759. doi:10.1016/B0-08-044854-2/02351-8. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Ammon, Ulrich (2006). "Language Conflicts in the European Union: On finding a politically acceptable and practicable solution for EU institutions that satisfies diverging interests". Walter de Gruyter. ISBN 3-11-018418-4. 
Ammon, Ulrich (2008). "Pluricentric and Divided Languages". In Ammon, Ulrich N.; Dittmar, Norbert; Mattheier, Klaus J. et al. Sociolinguistics: An International Handbook of the Science of Language and Society / Soziolinguistik Ein internationales Handbuch zur Wissenschaft vov Sprache and Gesellschaft. Handbooks of Linguistics and Communication Science / Handbücher zur Sprach- und Kommunikationswissenschaft 3/2 2 (2nd completely revised and extended edition ed.). de Gruyter. ISBN 978-3-11-019425-8. Retrieved 19 December 2014 – via De Gruyter. (subscription required (help)). 
Annamalai, E (2006). "India: Language Situation". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 610–613. doi:10.1016/B0-08-044854-2/04611-3. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Australian Bureau of Statistics (28 March 2013). "2011 Census QuickStats: Australia". Retrieved 25 March 2015. 
Bailey, Guy (2001). "The relationship between African American and White Vernaculars". In Sonja L. Lanehart. Sociocultural and historical contexts of African American English. John Benjamins. pp. 53–84. 
Bailey, G. (1997). "When did southern American English begin". In Edgar W. Schneider. Englishes around the world. pp. 255–275. 
Bammesberger, Alfred (1992). "Chapter 2: The Place of English in Germanic and Indo-European". In Hogg, Richard M. The Cambridge History of the English Language. 1: The Beginnings to 1066. Cambridge University Press. pp. 26–66. ISBN 978-0-521-26474-7. 
Bao, Z (2006). "Variation in Nonnative Varieties of English". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 377–380. doi:10.1016/B0-08-044854-2/04257-7. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Barry, Michael V. (1982). "English in Ireland". In Bailey, Richard W.; Görlach, Manfred. English as a World Language. University of Michigan Press. pp. 84–134. ISBN 978-3-12-533872-2. 
Baugh, Albert C.; Cable, Thomas (2002). A History of the English Language (5th ed.). Longman. ISBN 978-0-13-015166-7. 
Bermúdez-Otero, Ricardo; McMahon, April (2006). "English phonology and morphology". In Bas Aarts; April McMahon. The Handbook of English Linguistics. Oxford: Blackwell. pp. 382–410. 
Blench, R.; Spriggs, Matthew (1999). Archaeology and Language: Correlating Archaeological and Linguistic Hypotheses. Routledge. pp. 285–286. ISBN 978-0-415-11761-6. 
Boberg, C. (2010). The English language in Canada: Status, history and comparative analysis. Cambridge University Press. 
Bosworth; Toller, T. Northcote (1921). "Engla land". An Anglo-Saxon Dictionary (Online). Charles University. Retrieved 6 March 2015. 
Bragg, Melvyn (2004). The Adventure of English: The Biography of a Language. Arcade Publishing. ISBN 1-55970-710-0. 
Brutt-Griffler, J. (2006). "Languages of Wider Communication". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 690–697. doi:10.1016/B0-08-044854-2/00644-1. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Bryson, Bill (1990). The Mother Tongue - English And How It Got That Way:. Penguin. ISBN 0-14-014305-X. 
Burridge, Kate (2010). "7. English in Australia". In Kirkpatrick, Andy. The Routledge handbook of world Englishes. Routledge. pp. 132–151. 
Campbell, Alistair (1959). Old English Grammar. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-811943-7. 
Carr, P.; Honeybone, P. (2007). "English phonology and linguistic theory: an introduction to issues, and to ‘Issues in English Phonology’". Language Sciences 29 (2): 117–153. 
Cassidy, Frederic G. (1982). "Geographical Variation of English in the United States". In Richard W. Bailey; Manfred Görlach. English as a World Language. University of Michigan Press. pp. 177–210. 
Cercignani, Fausto (1981). Shakespeare's works and Elizabethan pronunciation. Clarendon Press. Retrieved 14 March 2015. Lay summary (15 March 2015). 
Collingwood, Robin George; Myres, J. N. L. (1936). Roman Britain and the English Settlements. Oxford, England: Clarendon Press. LCCN 37002621. Lay summary (15 March 2015). 
Collins, Beverley; Mees, Inger M. (2003). The Phonetics of English and Dutch. Leiden, Netherlands: Koninklijke Brill NV. ISBN 90-04-13225-2. 
Connell, B. A. (2006). "Nigeria: Language Situation". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 88–90. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01655-2. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 25 March 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Cox, Felicity (2006). "Australian English Pronunciation into the 21st century". Prospect 21: 3–21. Archived from the original on 24 July 2007. Retrieved 22 July 2007. 
Crystal, David (2002). Language Death. Cambridge University Press. doi:10.1017/CBO9781139106856. ISBN 978-113910685-6. Retrieved 25 February 2015. 
Crystal, David (2003a). English as a Global Language (2nd ed.). Cambridge University Press. p. 69. ISBN 978-0-521-53032-3. Retrieved 4 February 2015. Lay summaryLibrary of Congress (sample) (4 February 2015). 
Crystal, David (2003b). The Cambridge Encyclopedia of the English Language (2nd ed.). Cambridge University Press. ISBN 0-521-53033-4. Retrieved 4 February 2015. Lay summary (4 February 2015). 
Crystal, David (19 November 2004b). "Subcontinent Raises Its Voice". The Guardian. Retrieved 4 February 2015. 
Crystal, David (2006). "English worldwide". In Denison, David; Hogg, Richard M. A History of the English language. Cambridge University Press. pp. 424–426. ISBN 978-0-511-16893-2. 
Daniels, Peter T.; Bright, William, eds. (6 June 1996). The World's Writing Systems. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-507993-7. Retrieved 23 February 2015. Lay summary (23 February 2015). 
Denison, David; Hogg, Richard M. (2006). "Overview". In Denison, David; Hogg, Richard M. A History of the English language. Cambridge University Press. pp. 30–31. ISBN 978-0-521-71799-1. 
Denning, Keith; Kessler, Brett; Leben, William Ronald (17 February 2007). English Vocabulary Elements. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-516803-7. Retrieved 25 February 2015. Lay summary (25 February 2015). 
Department for Communities and Local Government (United Kingdom) (27 February 2007). Second Report submitted by the United Kingdom pursuant to article 25, paragraph 1 of the framework convention for the protection of national minorities (Report). Council of Europe. ACFC/SR/II(2007)003 rev1. Retrieved 6 March 2015. 
Deumert, A. (2006). "Migration and Language". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 129–133. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01294-3. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Donoghue, D. (2008). Old English Literature: A Short Introduction. John Wiley & Sons. doi:10.1002/9780470776025. ISBN 978-0-631-23486-9. Retrieved 16 March 2015. 
Durrell, M (2006). "Germanic Languages". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 53–55. doi:10.1016/B0-08-044854-2/02189-1. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Eagleson, Robert D. (1982). "English in Australia and New Zealand". In Richard W. Bailey; Manfred Görlach. English as a World Language. University of Michigan Press. pp. 415–439. 
"Summary by language size". Ethnologue: Languages of the World. Retrieved 10 February 2015. 
European Commission (June 2012). Special Eurobarometer 386: Europeans and Their Languages (Report). Eurobarometer Special Surveys. Retrieved 12 February 2015. Lay summary (27 March 2015). 
Fischer, Olga; van der Wurff, Wim (2006). "Chapter 3: Syntax". In Denison, David; Hogg, Richard M. A History of the English language. Cambridge University Press. pp. 109–198. ISBN 978-0-521-71799-1. 
Gneuss, Helmut (2013). "Chapter 2: The Old English Language". In Godden; Lapidge, Michael. The Cambridge companion to Old English literature (Second ed.). Cambridge University Press. pp. 19–49. ISBN 978-0-521-15402-4. 
Görlach, Manfred (1991). Introduction to Early Modern English. Cambridge University Press. ISBN 0-521-32529-3. 
Gordin, Michael D. (4 February 2015). "Absolute English". Aeon. Retrieved 16 February 2015. 
Gordon, E.; Campbell, L.; Hay, J.; Maclagan, M.; Sudbury, A.; Trudgill, P. (2004). New Zealand English: its origins and evolution. Cambridge University Press. 
Gottlieb, H. (2006). "Linguistic Influence". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 196–206. doi:10.1016/B0-08-044854-2/04455-2. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Graddol, David (2006). English Next: Why global English may mean the end of 'English as a Foreign Language'. The British Council. Retrieved 7 February 2015. Lay summaryELT Journal (7 February 2015). 
Graddol, David (2010). English Next India: The future of English in India. The British Council. ISBN 978-086355-627-2. Retrieved 7 February 2015. Lay summaryELT Journal (7 February 2015). 
Graddol, David; Leith, Dick; Swann, Joan; Rhys, Martin; Gillen, Julia, eds. (2007). Changing English. Routledge. ISBN 978-0-415-37679-2. Retrieved 11 February 2015. 
Green, Lisa J. (2002). African American English: a linguistic introduction. Cambridge University Press. 
Greenbaum, S.; Nelson, G. (1 January 2002). An introduction to English grammar (Second ed.). Longman. ISBN 978-0-582-43741-8. 
Hancock, Ian F.; Agogo, Rachel (1982). "English in East Africa". In Richard W. Bailey; Manfred Görlach. English as a World Language. University of Michigan Press. pp. 306–324. 
Harbert, Wayne (2007). The Germanic Languages. Cambridge Language Surveys. Cambridge University Press. doi:10.1017/CBO9780511755071. ISBN 978-0-521-01511-0. Retrieved 26 February 2015. Lay summaryLanguage (journal of the Linguistic Society of America) (26 February 2015). 
Hickey, R. (2007). Irish English: History and present-day forms. Cambridge University Press. 
Hickey, R. (Ed.) (2005). Legacies of colonial English: Studies in transported dialects. Cambridge University Press. 
Hogg, Richard M. (1992). "Chapter 3: Phonology and Morphology". In Hogg, Richard M. The Cambridge History of the English Language. 1: The Beginnings to 1066. Cambridge University Press. pp. 67–168. doi:10.1017/CHOL9780521264747. ISBN 978-0-521-26474-7. 
Hogg, Richard M. (2006). "Chapter7: English in Britain". In Denison, David; Hogg, Richard M. A History of the English language. Cambridge University Press. pp. 360–61. ISBN 978-0-521-71799-1. 
Huddleston, Rodney; Pullum, Geoffrey K. (15 April 2002). The Cambridge Grammar of the English Language. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-43146-0. Retrieved 10 February 2015. Lay summary (10 February 2015). 
Hughes, Arthur; Trudgill, Peter (1996). English Accents and Dialects (3rd ed.). Arnold Publishers. 
International Maritime Organization (2011). "IMO Standard Marine Communication Phrases". Retrieved 16 December 2014. 
International Phonetic Association (1999). Handbook of the International Phonetic Association: A guide to the use of the International Phonetic Alphabet. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-65236-7. 
Jambor, Paul Z. (December 2007). "English Language Imperialism: Points of View". Journal of English as an International Language 2: 103–123. 
Jespersen, Otto (2007) [1924]. "Case: The number of English cases". The Philosophy of Grammar. Routledge. 
Kachru, B (2006). "English: World Englishes". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 195–202. doi:10.1016/B0-08-044854-2/00645-3. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
König, Ekkehard; van der Auwera, Johan, eds. (1994). The Germanic Languages. Routledge Language Family Descriptions. Routledge. ISBN 978-0-415-28079-2. Retrieved 26 February 2015. Lay summary (26 February 2015).  The survey of the Germanic branch languages includes chapters by Winfred P. Lehmann, Ans van Kemenade, John Ole Askedal, Erik Andersson, Neil Jacobs, Silke Van Ness, and Suzanne Romaine.
König, Ekkehard (1994). "17. English". In König, Ekkehard; van der Auwera, Johan. The Germanic Languages. Routledge Language Family Descriptions. Routledge. pp. 532–562. ISBN 978-0-415-28079-2. Retrieved 26 February 2015. Lay summary (26 February 2015). 
Labov, W. (1972). "13. The Social Stratification of (R) in New York City Department Stores". Sociolinguistic patterns. University of Pennsylvania Press. 
Labov, William; Ash, Sharon; Boberg, Charles (2006). The Atlas of North American English. Berlin: Mouton de Gruyter. ISBN 3-11-016746-8. OCLC 181466123. 
Lanham, L. W. (1982). "English in South Africa". In Richard W. Bailey; Manfred Görlach. English as a World Language. University of Michigan Press. pp. 324–353. 
Lass, Roger (1992). "2. Phonology and Morphology". In Blake, Norman. Cambridge History of the English Language. II - 1066-1476. Cambridge University Press. pp. 103–123. 
Lass, Roger (2000). "Chapter 3: Phonology and Morphology". In Lass, Roger. The Cambridge History of the English Language, Volume III: 1476–1776. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 56–186. 
Lass, Roger (2002), "South African English", in Mesthrie, Rajend, Language in South Africa, Cambridge University Press, ISBN 9780521791052 
Lass, Roger (2006). "Chapter 2: Phonology and Morphology". In Denison, David; Hogg, Richard M. A History of the English language. Cambridge University Press. pp. 46–47. ISBN 978-0-521-71799-1. 
Lawler, J (2006). "Punctuation". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 290–291. doi:10.1016/B0-08-044854-2/04573-9. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Lawton, David L. (1982). "English in the Caribbean". In Richard W. Bailey; Manfred Görlach. English as a World Language. University of Michigan Press. pp. 251–281. 
Leech, G. N. (2006). A glossary of English grammar. Edinburgh University Press. 
Leech, Geoffrey; Hundt, Marianne; Mair, Christian; Smith, Nicholas (22 October 2009). Change in contemporary English: a grammatical study. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-86722-1. Lay summary (29 March 2015). 
Levine, L.; Crockett, H. J. (1966). "Speech Variation in a Piedmont Community: Postvocalic r*". Sociological Inquiry 36 (2): 204–226. 
Li, David C. S. (2003). "Between English and Esperanto: what does it take to be a world language?". International Journal of the Sociology of Language 2003 (164): 33–63. doi:10.1515/ijsl.2003.055. ISSN 0165-2516. Retrieved 27 March 2015 – via De Gruyter. (subscription required (help)). 
Lim, L; Ansaldo, U (2006). "Singapore: Language Situation". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 387–389. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01701-6. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Loreto, Todd (1982). "The English language in West Africa". In Richard W. Bailey; Manfred Görlach. English as a World Language. University of Michigan Press. pp. 281–306. 
Maclagan, Margaret (2010). "8. The English(es) of New Zealand". In Kirkpatrick, Andy. The Routledge handbook of world Englishes. Routledge. pp. 151–164. 
MacMahon, M. K. (2006). "16. English Phonetics". In Bas Aarts; April McMahon. The Handbook of English Linguistics. Oxford: Blackwell. pp. 359–382. 
"Macquarie Dictionary". Australia's National Dictionary & Thesaurus Online | Macquarie Dictionary. Macmillan Publishers Group Australia. 2015. Retrieved 15 February 2015. (registration required (help)). 
Mair, C.; Leech, G. (2006). "14 Current Changes in English Syntax". The handbook of English linguistics. 
Mair, Christian (2006). Twentieth-century English: History, variation and standardization. Cambridge University Press. 
Mazrui, Ali A.; Mazrui, Alamin (3 August 1998). The Power of Babel: Language and Governance in the African Experience. University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-51429-1. Retrieved 15 February 2015. Lay summary (15 February 2015). 
McArthur, Tom, ed. (1992). The Oxford Companion to the English Language. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-214183-5. Lay summary (15 February 2015). 
McCrum, Robert; MacNeil, Robert; Cran, William (2003). The Story of English (Third Revised ed.). London: Penguin Books. ISBN 978-0-14-200231-5. 
Meierkord, C (2006). "Lingua Francas as Second Languages". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 163–171. doi:10.1016/B0-08-044854-2/00641-6. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
"English". Merriam-webster.com. 26 February 2015. Retrieved 26 February 2015. 
Mesthrie, Rajend (2010). "New Englishes and the native speaker debate". Language Sciences: 594–601. doi:10.1016/j.langsci.2010.08.002. ISSN 0388-0001. Retrieved 17 February 2015.  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Miller, Jim (2002). An Introduction to English Syntax. Edinburgh University Press. 
Montgomery, M. (1993). "The Southern Accent—Alive and Well". Southern Cultures 1 (1): 47–64. 
Mountford, J (2006). "English Spelling: Rationale". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 156–159. doi:10.1016/B0-08-044854-2/05018-5. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Mufwene, S. S. (2006). "Language Spread". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 613–616. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01291-8. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Nation, I.S.P. (15 March 2001). Learning Vocabulary in Another Language. Cambridge University Press. p. 477. ISBN 0-521-80498-1. Retrieved 4 February 2015. Lay summary (4 February 2015). 
National Records of Scotland (26 September 2013). "Census 2011: Release 2A". Scotland's Census 2011. Retrieved 25 March 2015. 
Neijt, A (2006). "Spelling Reform". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 68–71. doi:10.1016/B0-08-044854-2/04574-0. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Nevalainen, Terttu; Tieken-Boon van Ostade, Ingrid (2006). "Chapter 5: Standardization". In Denison, David; Hogg, Richard M. A History of the English language. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-71799-1. 
Northern Ireland Statistics and Research Agency (11 December 2012). "Census 2011: Key Statistics for Northern Ireland December 2012". Statistics Bulletin. Table KS207NI: Main Language. Retrieved 16 December 2014. 
Northrup, David (20 March 2013). How English Became the Global Language. Palgrave Macmillan. ISBN 978-1-137-30306-6. Retrieved 25 March 2015. Lay summary (25 March 2015). 
O'Dwyer, Bernard (2006). Modern English Structures, second edition: Form, Function, and Position. Broadview Press. 
Office for National Statistics (4 March 2013). "Language in England and Wales, 2011". 2011 Census Analysis. Retrieved 16 December 2014. 
"Oxford Learner's Dictionaries". Oxford. Retrieved 11 February 2015. 
Patrick, P. L. (2006a). "Jamaica: Language Situation". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 88–90. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01760-0. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Patrick, P. L. (2006b). "English, African-American Vernacular". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 159–163. doi:10.1016/B0-08-044854-2/05092-6. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Payne, John; Huddleston, Rodney (2002). "5. Nouns and noun phrases". In Huddleston, R.; Pullum, G. K. The Cambridge Grammar of English. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 323–522. 
Robinson, Orrin (1992). Old English and Its Closest Relatives. Stanford Univ. Press. ISBN 0-8047-2221-8. 
Romaine, Suzanne (1982). "English in Scotland". In Bailey, Richard W.; Görlach, Manfred. English as a World Language. University of Michigan Press. ISBN 978-3-12-533872-2. 
Romaine, Suzanne (1999). "Introduction". In Romaine, Suzanne. Cambridge History of the English Language IV:. Cambridge University Press. pp. 1–56. ISBN 978-0-521-26477-8. 
Romaine, S. (2006). "Language Policy in Multilingual Educational Contexts". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 584–596. doi:10.1016/B0-08-044854-2/00646-5. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Rowicka, G J (2006). "Canada: Language Situation". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 194–195. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01848-4. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Rubino, C (2006). "Philippines: Language Situation". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 323–326. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01736-3. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Ryan, Camille (August 2013). "Language Use in the United States: 2011". American Community Survey Reports. p. 1. Retrieved 16 December 2014. 
Sailaja, Pingali (2009). Indian English. Edinburgh University Press. 
Schneider, Edgar (2007). Postcolonial English: Varieties Around the World. Cambridge University Press. ISBN 0-521-83140-7. 
Schönweitz, Thomas (2001). "Gender and Postvocalic /r/ in the American South: A Detailed Socioregional Analysis". American Speech 76 (3): 259–285. 
Smith, Jeremy J. (2 April 2009). Old English: a linguistic introduction. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-86677-4. 
Statistics Canada (22 August 2014). "Population by mother tongue and age groups (total), 2011 counts, for Canada, provinces and territories". Retrieved 25 March 2015. 
Statistics New Zealand (April 2014). "2013 QuickStats About Culture and Identity". p. 23. Retrieved 25 March 2015. 
Statistics South Africa (2012). Census 2011: Census in Brief. Report No. 03-01-41. Table 2.5 Population by first language spoken and province (number). ISBN 978-0-621-41388-5. Retrieved 16 December 2014. 
Svartvik, Jan; Leech, Geoffrey (12 December 2006). English - One Tongue, Many Voices. Palgrave Macmillan. ISBN 978-1-4039-1830-7. Retrieved 5 March 2015. Lay summary (16 March 2015). 
Swan, M (2006). "English in the Present Day (Since ca. 1900)". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 149–156. doi:10.1016/B0-08-044854-2/05058-6. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Sweet, Henry (2014) [1892]. A New English Grammar. Cambridge University Press. 
Thomas, Erik R. (2008). "Rural Southern white accents". In Edgar W. Schneider. Varieties of English 2. Walter de Gruyter Verlag. pp. 87–114. 
Thomason, Sarah (2006). "Language Change and Language Contact". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 339–347. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01901-5. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Thomason, Sarah G.; Kaufman, Terrence (1988). Language Contact, Creolization and Genetic Linguistics. University of California Press. ISBN 978-0-520-91279-3. 
Toon, Thomas E. (1982). "Variation in Contemporary American English". In Bailey, Richard W.; Görlach, Manfred. English as a World Language. University of Michigan Press. ISBN 978-3-12-533872-2. 
Toon, Thomas E. (1992). "Old English Dialects". In Hogg, Richard M. The Cambridge History of the English Language. 1: The Beginnings to 1066. Cambridge University Press. pp. 409–451. ISBN 978-0-521-26474-7. 
Trask, Larry; Trask, Robert Lawrence (January 2010). Why Do Languages Change?. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-83802-3. Retrieved 5 March 2015. 
Trudgill, Peter (2000). The Dialects of England (2nd ed.). Oxford: Blackwell. ISBN 978-0-631-21815-9. Lay summary (27 March 2015). 
Trudgill, P (2006). "Accent". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. p. 14. doi:10.1016/B0-08-044854-2/01506-6. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Trudgill, Peter; Hannah, Jean (2002). International English: A Guide to the Varieties of Standard English (4th ed.). London: Hodder Education. ISBN 0-340-80834-9. 
Trudgill, Peter; Hannah, Jean (1 January 2008). International English: A Guide to the Varieties of Standard English (5th ed.). London: Arnold. ISBN 978-0-340-97161-1. Retrieved 26 March 2015. Lay summary (26 March 2015). 
Wardhaugh, Ronald (2010). An Introduction to Sociolinguistics. Blackwell textbooks in Linguistics; 4 (Sixth ed.). Wiley-Blackwell. ISBN 978-1-4051-8668-1. 
Watts, Richard J. (3 March 2011). Language Myths and the History of English. Oxford University Press. doi:10.1093/acprof:oso/9780195327601.001.0001. ISBN 978-0-19-532760-1. Retrieved 10 March 2015. Lay summary (10 March 2015). 
Westergaard, Marit (December 2007). "English as a Mixed V2 Grammar: Synchronic Word Order Inconsistencies from the Perspective of First Language Acquisition". Poznań Studies in Contemporary Linguistics 43 (2): 107–131. doi:10.2478/v10010-007-0015-2. ISSN 1897-7499. Retrieved 25 February 2015. 
Wojcik, R H (2006). "Controlled Languages". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 139–142. doi:10.1016/B0-08-044854-2/05081-1. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)
Wolfram, W. (2006). "Variation and Language: Overview". In Brown, Keith. Encyclopedia of language & linguistics. Elsevier. pp. 333–341. doi:10.1016/B0-08-044854-2/04256-5. ISBN 978-0-08-044299-0. Retrieved 6 February 2015. Lay summary (6 February 2015).  – via ScienceDirect (Subscription may be required or content may be available in libraries.)

External links