زبان انگلیسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
انگلیسی

English 

تلفظ: /ˈɪŋɡlɪʃ/[۱]
گویشگاه‌ها: — 
منطقه:
شمار گویشوران: — 
فهرست زبان‌ها برحسب تعداد سخن‌گویان:
خانواده: هندواروپایی
زبان‌های ژرمنی
ژرمنی غربی
   آنگلو-فریسی
    آنگلیک
     انگلیسی 
سیستم نوشتاری: لاتین (انگلیسی
زبان رسمی
زبان رسمی در: ۵۳ کشور
سازمان ملل
اتحادیه اروپا
ملت‌های همسود
مرجع رسمی: No official regulation
کد زبان
ISO 639-1: en
ISO 639-2: eng
ISO 639-3: eng

زبان انگلیسی یکی از زبان‌های هندواروپایی از شاخهٔ ژرمنی است. خود شاخهٔ ژرمنی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود و انگلیسی به ژرمنی غربی تعلق دارد. این زبان در انگلستان و جنوب شرقی اسکاتلند تکامل یافته‌است. از دیگر زبان‌های شاخه ژرمنی می‌توان به آلمانی، هلندی، دانمارکی، سوئدی و نروژی اشاره کرد. امروزه نزدیک به نیمی از مجموعه واژگان و دستور زبان انگلیسی از ریشهٔ ژرمنی است و نیم دیگر را وامواژه‌ها تشکیل می‌دهد. بیشتر این وامواژه‌ها از زبان‌های لاتین، فرانسوی، بخشی از یونانی و دیگر زبان‌ها وارد انگلیسی شده‌اند. زبان انگلیسی باستان شباهت بسیار زیادی به زبان آلمانی باستان داشته است چون انگلیسی زبان‌ها عمدتاً اقوام ژرمنی بودند که از آلمان وارد بریتانیا شدند و به نوعی زبان آلمانی را می‌توان مادر زبان انگلیسی دانست.

به دلیل تأثیر بالای نظامی، اقتصادی، علمی، سیاسی و فرهنگی بریتانیا بر جهان پس از سدهٔ هجدهم و تأثیر ایالات متحده آمریکا از سدهٔ بیستم میلادی به این سو، این زبان در سطح جهان گسترش یافته و به عنوان زبان دوم، زبان میانجی و زبان اداری در بسیاری نقاط جهان کاربرد پیدا کرده‌است.

زبان انگلیسی به عنوان زبان مادری در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، غنا و بسیاری کشورهای دیگر کاربرد دارد. انگلیسی امروزه از نظر تعداد گویشوَر، پس از چینی و اسپانیایی، سومین زبان جهان است[نیازمند منبع]. تعداد کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی است امروزه ۳۸۰ میلیون نفر است. انگلیسی در بسیاری از کشورها زبان میانجی است و مهم‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعتی، فرهنگی و علمی در روابط بین‌الملل به شمار می‌آید.

پیشینه[ویرایش]

انگلیسی کهن (۱۱۰۰-۴۴۹)[ویرایش]

در قرنِ پنجم میلادی، مردمانی از سه قبیله «جوت»، «انگِل» و «ساکسون» که در «شمال‌غرب آلمان»، «دانمارک» و «هلند» امروزی ساکن بودند،[۴] به انگلستان یورش بردند و آن سرزمین را تصرف کردند. تا آن زمان مردم بریتانیا یا به عبارت بهتر بریتانیای روم به زبان سِلتی سخن می‌گفتند و البته زبان سِلتی مردم آن به دلیل ۴۰۰ سال اشغال این سرزمین توسط رومی‌ها با لاتین آمیخته شده بود و بسیاری از واژگان لاتین در آن کاربرد داشت.[۵]

پس از اشغال بریتانیا، جوت‌ها در جنوبِ شرقی خاک آن ساکن شدند و در تعامل با زبان‌های محلی، گویش «کِنتی» را بوجود آوردند. ساکسون‌ها هم که در جنوب و جنوبِ غربی سکنی گزیده بودند، گویش «ساکسونِ غربی» را ایجاد کردند.

اَنگل‌هایی[۶] که در شمال و مرکزِ انگلستان اقامت گزیده بودند، به ترتیب، گویش‌های «آمبِریای شمالی» و «مِرسیایی» را بوجود آوردند. سینت بید بر این باور بود که انگل‌ها منطقهٔ گسترده‌تری از خاک بریتانیا (نزدیک به تمامی خاک آن) را از آن خود کردند[۷] و نام «اِنگلند» (England) از نام همین قبیله گرفته شده‌است. واژهٔ "England" از Engla land به «معنی سرزمین انگل‌ها»[۸] (به انگلیسی: Land of the Angles) گرفته شده و English در انگلیسی کهن Englisc بوده‌است.[۹] افزون بر قبیله‌های یادشده، دسته‌هایی از مردمان ساکن فریزیا، نیدرزاکسن، یوتلاند و جنوب سوئد نیز در آن دوران به بریتانیا آمدند.[۱۰][۱۱][۱۲]

زبان انگلیسی باستان نخستین گرفته شده از چندین گویش بود که این بازتاب کنندهٔ داشتن چندین سرچشمه برای انگلستان در عهد آنگلوساکسون‌ها است. یکی از این گویش‌ها، ساکسون غربی کهن بود که کم‌کم بر دیگر گویش‌ها برتری یافت. رزم نامهٔ بئوولف مال همین دوران است. گمان می‌رود که از سدهٔ نهمِ میلادی، گویش ساکسونی، به دلیلِ سلطهٔ پادشاه آلفرد (نخستین شاهِ انگلستان که فردی از قبیلهٔ ساکسون بود)، بر دیگر گویش‌ها برتری یافته باشد و از آن پس به عنوان زبان رسمی این کشور شناخته شده باشد.

انگلیسی باستان، از نظر گویش، بسیار متفاوت از انگلیسی امروزی است. برای نمونه، واژه‌های light و drought، به ترتیب بصورت «لیخت» و «دراخت» تلفظ می‌شد و یا جملهٔ Will you give me your jacket, good man?، چنین ادا می‌شد: Wilt ðu sellan me ðin clæð, godman min? در این دوره شماری واژه، از زبان لاتین، وارد انگلیسی شد که واژگانی چون: altar, mass, priest, psalm, temple, kitchen, palm, pear,... از آن جمله‌اند. شمار کمتری واژه هم از زبان اسکاندیناوی، بوسیلهٔ وایکینگ‌ها که از اواخر سدهٔ هشتم به بعد، کم‌کم یورش‌هایی به انگلستان نموده و بخش‌هایی را تصرف کرده بودند، وارد این زبان شد. از جملهٔ این واژگان، می‌توان به law, take, cut, both, ill, ugly، اشاره کرد.

انگلیسیِ کهن، گنجینه واژگان غنی نداشت اما، همچون دیگر زبان‌های هند و اروپایی، دستور زبان پیچیده‌ای داشت.

انگلیسی میانه[ویرایش]

انگلیسی کهن یا باستان با دو دوره یورش روبرو شد. نخست از سوی سخنوران زبان‌های ژرمنی شمالی، در سدهٔ هشت و نه میلادی، هنگامی که هالفن رگناسن و ایوار رگناسن شناخته شده با نام ایوار بی استخوان تصمیم برگرفتن و استعمار منطقه‌های شمالی جزیره‌های بریتانیا گرفتند. بار دوم یورش از سوی سخنوران زبان‌های رومی‌تبار بود. پس از تصرفِ انگلستان به وسیلهٔ نورمن‌ها که در سال ۱۰۶۶ صورت گرفت، کم‌کم دگرگونی شگرفی در زبان پدید آمد. نورمن کهن در سدهٔ ۱۱ میلادی با یورش نورمن‌ها به انگلستان به آنگلو-نورمن و پس از آن به آنگلو-فرنچ تغییر یافت و دستهٔ نویی از واژگان را وارد زبان کرد، واژگانی که در دولت و دادگاه‌ها کاربرد داشتند.

زبان فرانسوی - به واسطهٔ حکومتِ نورمن‌ها - زبانِ بزرگان و بلندپایگانِ جامعه، و انگلیسیِ کهن، زبانِ عوام و دونپایگان به‌شمار می‌رفت، زبان فرانسوی اثر چشمگیری بر انگلیسی گذاشت. تا پیش از سال ۱۲۵۰، تنها ۹۵۰ واژهٔ نو، بیشتر به دلیل ارتباط انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها، وارد زبان انگلیسی شد. اما ناگهان، چون فرانسویان شروع به یادگیری زبان انگلیسی نمودند و واژگانی از زبان خود را وارد زبان مقصد کردند، تعداد بی‌شماری واژه از زبان فرانسوی قرض گرفته شد؛ به گونه‌ای که اکنون یک سوم واژگان زبان انگلیسی، ریشهٔ فرانسوی دارند. گسترش دامنهٔ واژگان با کمک واژه‌های اسکاندیناویایی و نورمنی رویدادی بود که باعث ساده‌تر شدن دستور زبان انگلیسی شد و این زبان را به زبانی وام‌گیرنده تبدیل کرد (چیزی بیش از پذیرش معمول واژه‌های دیگر زبان‌ها توسط یک زبان).

گویش midland، از سدهٔ چهاردهم، یعنی زمانی که مناطق زیر پوشش این گویش، به مراکز توسعهٔ دانشگاهی، پیشرفت اقتصادی و زندگی اشرافی در انگلستان تبدیل شد، جای خود را به عنوان مهمترین گویش در این دوران، باز کرد و میدلند شرقی گویش مسلط شهر لندن شد. یکی از عواملی که موجب برتری مطلق این گویش شد؛ به گونه‌ای که انگلیسی امروزی، تقریباً شکل تکامل یافتهٔ میدلند شرقی است، نفوذ این گویش به دستگاه‌های حکومتی و مکاتبه‌های دولتی است.

از نوشته‌های پرآوازهٔ دوران انگلیسی میانه می‌توان به حکایت‌های کنتربری از جفری چاوسر اشاره کرد.

انگلیسی مدرن[ویرایش]

تأثیر لاتین و نئولاتین (اکثراً فرانسوی و ایتالیایی) در واژگان زبان انگلیسی به ۵۸٪ درصد می‌رسد.

انگلیسی مدرن با تجدیدنظر اساسی در دستگاه واژگانی و دستوری خود به زبانی بسیار ساده‌تر از نظر دستوری بدل شده و به سبب وام‌گیری بی حد و مرز از واژگان لاتینی و فرانسه و سپس یونانی، بخش عمده‌ای از واژگان کهن آنگلوساکسون خود از ریشهٔ ژرمنی را وانهاده و بر روی هم نسبت به زبان آلمانی، از همه جهت (آوایی، واژگانی، دستوری) چهرهٔ دیگری یافته‌است. در انگلیسی مدرن نه تنها اسم، که فعل و حرف و نیز بخش عمدهٔ حالت‌های صرفی خود را از دست داده‌اند و از یک زبان صرفی ترکیبگر (به انگلیسی: synthetic inflecting) به زبانی در اساس تحلیلی (به انگلیسی: analytic) بدل شده‌است.[۱۳]

دسته‌بندی و زبان‌های مرتبط[ویرایش]

زبان انگلیسی به گروه آنگلو-فریسی تعلق دارد. خود آنگلو-فریسی زیرگروهی از شاخهٔ غربی زبان‌های ژرمنی و عضو زبان‌های هند-اروپایی است. انگلیسی امروزی به طور مستقیم از انگلیسی میانه و خود آن به طور مستقیم از انگلیسی باستان گرفته شده‌است و انگلیسی باستان از نسل زبان نیا-ژرمنی (Proto-Germanic) است. مانند بیشتر زبان‌های ژرمنی، انگلیسی به خاطر داشتن فعل‌های کمکی از دیگر زبان‌ها متمایز می‌شود. تقسیم فعل‌ها به دو گروه قوی و ضعیف و نوع آواهایی که در آن به کار رفته، این زبان را از دیگر زبان‌های نیا-هندواروپایی جدا می‌کند، به این مطلب قانون گریم گفته می‌شود. نزدیک ترین زبان‌های زندهٔ موجود به انگلیسی عبارتند از: اسکاتس (که در اسکاتلند و بخش‌هایی از ایرلند شمالی صحبت می‌شود) و زبان‌های فریسی (که در کناره‌های جنوبی دریای شمال در دانمارک، هلند و آلمان صحبت می‌شود)

پس از زبان‌های اسکاتس و فریسی، زبان‌های مرتبط با انگلیسی که نسبت دورتری دارند قرار می‌گیرد. این زبان‌های غیر آنگلو-فریسی عبارتند از:

به غیر از زبان اسکاتس، هیچ‌یک از زبان‌های دیگر نسبت به انگلیسی برای دو کاربر آن قابل فهم نیست حتی با وجود اینکه در نحو، معناشناسی و واج‌شناسی آن‌ها می‌توان نقاط مشترک پیدا کرد. جدا قرار گرفتن جزیره‌های بریتانیا باعث شده انگلیسی و اسکاتس مستقل از زبان‌های ژرمنی توسعه یابند و از تاثیرها و تغییرهای آن‌ها به دور بمانند. درنتیجه با آنکه ارتباط قوی میان زبانی‌هایی مانند هلندی و انگلیسی وجود دارد، بویژه با انگلیسی باستان اما این دو زبان برای کاربران آن‌ها به صورت متقابل قابل فهم نیست.[۱۴]

علاوه بر جدا ماندن انگلیسی از زبان‌های ژرمنی، عامل دیگری که این شکاف را بیشتر می‌کند وجود حجم زیادی از واژگان لاتین و فرانسه در زبان انگلیسی است که باعث شده این قدر دایرهٔ واژگان انگلیسی از زبان‌های ژرمنی فاصله بگیرد. برای نمونه واژهٔ لاتین "exit «به معنی «خروج» در برابر واژهٔ هلندی»uitgang" قرار می‌گیرد که نزدیک به عبارت انگلیسی «out-going» است همچنین خود عبارت "outgang" نیز در انگلیسی کاربرد دارد.[۱۵] و یا واژهٔ فرانسوی "change" به معنی «تغییر» در برابر واژهٔ آلمانی «Änderung» قرار می‌گیرد که عیناً می‌شود «alteration, othering». و یا "movement «(فرانسوی) در برابر»Bewegung" (آلمانی) قرار می‌گیرد، شبیه به عبارت «be-way-ing» در انگلیسی به معنی «پیش رفتن در طول مسیر».

با وجود تمام واژه‌هایی که انگلیسی از دیگر زبان‌ها قرض گرفته با این حال هنوز این زبان به عنوان یک زبان ژرمنی شناخته می‌شود و این به دلیل ساختار و دستور زبانش است. به این ترتیب واژه‌هایی وجود دارند که بومی نیستند ولی با دستور و قانون‌های صرف و نحو ژرمنی کاربرد دارند و چنان رفتار می‌کنند که گمان می‌کنیم این‌ها واژه‌های بومی ژرمنی گرفته شده از انگلیسی باستان اند. برای نمونه فعل reduce که در انگلیسی به صورت I reduce - I reduced - I will reduce به کار می‌رود، از واژهٔ لاتین redūcere گرفته شده‌است اما خود واژهٔ لاتین در کاربردش به صورت redūcō - redūxī - redūcam رفتار می‌کند که با انگلیسی تفاوت دارد. اما در مقابل عبارت انگلیسی John's life insurance company اگر بخواهد به هلندی برگردد می‌شود Johns levensverzekeringsmaatschappij که به ترتیب ترجمهٔ آن چنین است: leven (life) + verzekering (insurance) + maatschappij (company). همچنین عبارت انگلیسی the company of insurance life of John در برگردان فرانسه می‌شود la compagnie d'assurance-vie de John. به صورت کلی در زبان انگلیسی پسوندهای دستوری که به اسم، فعل، صفت و قید افزوده می‌شود همگی ژرمنی اند. در انگلیسی پسوندی که به اسم می‌چسبد پسوند جمع معمولی است: s- و es- مانند apple - apples برابر آن در دیگر زبان‌ها عبارت است از: در فریسی appel - appels و در هلندی appel - appels. نشان مالکیت در انگلیسی -'s و -s' است مانند Brad's hat به آلمانی Brads Hut به هلندی Brads hat. در فعل‌ها پسوندهایی که افزوده می‌شوند در حال سادهٔ سوم شخص مفرد عبارتند از -s و -es مانند he stands یا he reaches در حال استمراری عبارت است از ing- با برابر هلندی ende- و برابر آلمانی -end(e) و در گذشته ساده و گذشتهٔ نقلی (ماضی نقلی) عبارت است از ed- با برابر سوئدی -ade یا -ad. مصدر فعل در انگلیسی با پیشوند to ساخته می‌شود مانند to drive که برابر آن در انگلیسی باستان drīfenne در هلندی te drijven در آلمانی سفلا to drieven و در آلمانی zu treiben می‌شود. قیدها در انگلیسی معمولاً با ly- به پایان می‌رسند که این در آلمانی به صورت lich- و در سوئدی به صورت ligt- است. صفت‌ها و قیدهای برتر و برترین در انگلیسی با استفاده more و most یا er- و est- ساخته می‌شوند مانند hard/harder/hardest با برابر هلندی hard/harder/hardst. در انگلیسی امروزی تمامی پیشوندها و پسوندهایی که گفته شد آزادانه و بدون توجه به ریشهٔ واژه‌ها بسته به کاربرد آن‌ها به آغاز یا پایان واژه‌ها اضافه می‌شوند مانند: tsunamis; communicates; to buccaneer; during; calmer; bizarrely دلیل این آزادی عمل این است که سرچشمهٔ تمام این‌ها به انگلیسی باستان باز می‌گردد. بسیاری از پسوندها و بخش‌های پایانی فعل که در انگلیسی باستان وجود داشته‌اند مانند -e،a،u،o،an با گذر زمان کم رنگ و در نهایت حذف شده‌اند (zero or null (-Ø) affixes) و گاهی تنها تلفظ آن‌ها باقی‌ماند. برای نمونه جملهٔ ic singe در انگلیسی باستان به I singe تبدیل شد و درنهایت بخش پایانی در انگلیسی امروزی حذف شد I sing-Ø و به شکل «I sing» باقی‌ماند. نمونهٔ دیگر: wē þōhton انگلیسی باستان به we thoughte(n) سپس با حذف بخش پایانی we thought-Ø به «we thought» دگرگون شد.

گسترهٔ جغرافیایی[ویرایش]

نمودار کیفی کشورهایی که انگلیسی زبان نخست آن‌ها است بر پایهٔ تعداد سخنوران.

انگلیسی، زبان مادری نزدیک به ۳۷۵ میلیون نفر در دنیا است.[۱۶] پس از زبان چینی ماندارین و اسپانیایی، انگلیسی سومین زبان دنیا از نظر تعداد سخنوران است.[۱۷][۱۸] اما اگر تعداد کسانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی است و آن‌هایی که تنها به این زبان سخن می‌گویند را با هم بشماریم، آنگاه می‌توان گفت که انگلیسی پرکاربردترین زبان در سطح جهان است. البته اگر با مجموعهٔ زبان‌های چینی مقایسه شود ممکن است که در جایگاه دوم قرار گیرد. (این بسته به این است که در دسته‌بندی میان گویش و زبان تفاوت در نظر بگیریم یا خیر)[۱۹][۲۰]

برآوردها از سخنوران زبان دوم نشان داده‌است که آن‌ها شماری میان ۴۷۰ میلیون تا بیش از یک میلیارد می‌توانند داشته باشند بسته به اینکه تنها به این زبان صحبت می‌کنند (بدون نوشتار) یا بر آن تسلط کامل دارند.[۲۱][۲۲] دیوید کریستال، دانشمند زبان‌شناس، حساب کرده‌است که شمار کسانی که زبان مادریشان انگلیسی نیست از کسانی که انگلیسی زبان مادری شان است بسیار بیشتر است و این دو نسبت ۱ به ۳ دارند.[۲۳]

بر پایهٔ آمار سال ۲۰۰۶ کشورهای با بیشترین جمعیت سخنوران مادری انگلیسی از جمعیت بیشتر به کمتر عبارتند از: ایالات متحدهٔ آمریکا ۲۵۱ میلیون،[۲۴] بریتانیا ۶۱ میلیون،[۲۵] کانادا ۱۸٫۲ میلیون،[۲۶] استرالیا ۱۵٫۵ میلیون،[۲۷] نیجریه ۴ میلیون،[۲۸] ایرلند ۳٫۸ میلیون،[۲۵] آفریقای جنوبی ۳٫۷ میلیون[۲۹] و زلاندنو ۳٫۶ میلیون نفر.[۳۰]

همچنین کشورهایی مانند فیلیپین، نیجریه و جامائیکا دارای میلیون‌ها سخنور با زنجیرهٔ گویشی از کریول با پایه انگلیسی تا انگلیسی استاندارد است. در میان کشورهایی که انگلیسی زبان دومشان است، هند بیشترین شمار از این گونه سخنوران را دارد (انگلیسی هندی). کریستال ادعا می‌کند که اگر شمار انگلیسی زبانان مادری و غیر مادری را با هم در نظر بگیریم هند نسبت به دیگر کشورها بیشترین تعداد مردمی را دارد که انگلیسی را می‌فهمند یا سخن می‌گویند.[۳۱][۳۲]

کشورها به ترتیب شُمار سخنوران[ویرایش]

کشور مجموع درصد جمعیت زبان نخست به عنوان زبان افزوده شده جمعیت توضیح
ایالات متحده آمریکا ۲۵۱٬۳۸۸٬۳۰۱ ۹۶٪ ۲۱۵٬۴۲۳٬۵۵۷ ۳۵٬۹۶۴٬۷۴۴ ۲۶۲٬۳۷۵٬۱۵۲ منبع: سرشماری سال ۲۰۰۰: کاربرد زبان و توانایی سخنوران زبان انگلیسی (۲۰۰۰)، جدول ۱. شامل کسانی است که در خانه انگلیسی صحبت نمی‌کنند اما با این زبان در سطح «خیلی خوب» یا «خوب» آشنایی دارند.
هشدار: این داده‌ها مربوط به افراد پنج ساله و بالاتر است.
هند ۱۲۵٬۳۴۴٬۷۳۶ ۱۲٪ ۲۲۶٬۴۴۹ برای ۸۶٬۱۲۵٬۲۲۱ نفر زبان دوم.
برای ۳۸٬۹۹۳٬۰۶۶ نفر زبان سوم
۱٬۰۲۸٬۷۳۷٬۴۳۶ در بر دارندهٔ کسانی که انگلیسی زبان دوم آن‌ها است و کسانی که زبان سوم آن‌ها است. مربوط به سال ۲۰۰۱.[۳۳][۳۴] همچنین این داده‌ها مربوط به کسانی است که تنها انگلیسی را صحبت می‌کنند ولی با آن کار نمی‌کنند.[۳۵]
نیجریه ۷۹٬۰۰۰٬۰۰۰ ۵۳٪ ۴٬۰۰۰٬۰۰۰ >۷۵٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ این اعداد مربوط به سخنوران زبان آمیختهٔ نیجریه‌ای است. یک زبان آمیخته یا یک کریول با پایهٔ انگلیسی. "A Basic Description and Analytic Treatment of Noun Clauses in Nigerian Pidgin." Nordic Journal of African Studies 15(3): 296–313.
بریتانیا ۵۹٬۶۰۰٬۰۰۰ ۹۸٪ ۵۸٬۱۰۰٬۰۰۰ ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ ۶۰٬۰۰۰٬۰۰۰ منبع: کریستال (۲۰۰۵)، صفحهٔ.  109.
فیلیپین ۴۸٬۸۰۰٬۰۰۰ ۵۸٪[۳۶] ۳٬۴۲۷٬۰۰۰[۳۶] ۴۳٬۹۷۴٬۰۰۰ ۸۴٬۵۶۶٬۰۰۰ Total speakers: Census 2000, text above Figure 7. 63.71% of the 66.7 million people aged 5 years or more could speak English. Native speakers: Census 1995, as quoted by Andrew González in The Language Planning Situation in the Philippines, Journal of Multilingual and Multicultural Development, 19 (5&6), 487–525. (1998). اتنولوگ lists 3.4 million native speakers with 52% of the population speaking it as an additional language.[۳۶]
کانادا ۲۵٬۲۴۶٬۲۲۰ ۸۵٪ ۱۷٬۶۹۴٬۸۳۰ ۷٬۵۵۱٬۳۹۰ ۲۹٬۶۳۹٬۰۳۰ Source: 2001 Census – Knowledge of Official Languages and Mother Tongue. The native speakers figure comprises 122,660 people with both French and English as a mother tongue, plus 17,572,170 people with English and not French as a mother tongue.
استرالیا ۱۸٬۱۷۲٬۹۸۹ ۹۲٪ ۱۵٬۵۸۱٬۳۲۹ ۲٬۵۹۱٬۶۶۰ ۱۹٬۸۵۵٬۲۸۸ Source: 2006 Census.[۳۷] The figure shown in the first language English speakers column is actually the number of Australian residents who speak only English at home. The additional language column shows the number of other residents who claim to speak English "well" or "very well". Another 5% of residents did not state their home language or English proficiency.
هشدار: مجموع = زبان نخست + زبان دیگر، درصد = جمعیت/مجموع

کشورهایی که انگلیسی زبان اصلی آن‌ها است[ویرایش]

کشورهایی که انگلیسی زبان اصلی آن‌ها است عبارتند از:آنگویلا، آنتیگوا و باربودا، استرالیا، باهاما، باربادوس، بلیز، برمودا، قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند، جزایر ویرجین بریتانیا، بخش انگلیسی زبان کانادا، جزایر کیمن، دومینیکا، جزایر فالکلند، جبل طارق، گرنادا، گوآم، جزایر چنل، گویان، بخش‌های انگلیسی ایرلند، جزیرهٔ من، جامائیکا، جرزی، مونتسرات، نائورو، بخش انگلیسی زبان زلاند نو، جزایر پیت‌کرن، سنت هلن، سنت کیتس و نویس، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، سنگاپور، جزایر جورجیای جنوبی و ساندویچ جنوبی، ترینیداد و توباگو، جزایر تورکس و کایکوس، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا.

در برخی کشورها انگلیسی زبان اصلی مردمانشان نیست ولی زبان کارهای اداری و مدارک رسمی آن‌ها است. این کشورها عبارتند از: بوتسوانا، کامرون، ایالات فدرال میکرونزی، فیجی، گامبیا، غنا، هند، کنیا، کیریباتی، لسوتو، لیبریا، ماداگاسکار، مالت، جزایر مارشال، موریس، نامیبیا، نیجریه، پاکستان، پالائو، پاپوآ گینه‌نو، بخش انگلیسی فیلیپین، رواندا، سنت لوسیا، ساموآ، سیشل، سیرالئون، جزایر سلیمان، سری‌لانکا، سودان، سودان جنوبی، سوازیلند، تانزانیا، اوگاندا، زامبیا و زیمبابوه. همچنین کشورهایی وجود دارند که انگلیسی در بخش‌هایی از خاک آن‌ها زبان اداری دوم (به عنوان مکمل) کاربرد دارد؛ سن اندرسی پروویدنسیا در کلمبیا و ساحل موسکیتو (Mosquito Coast) در نیکاراگوآ از این دسته‌اند. این گونه نفوذ زبان انگلیسی به دلیل دوران استعمار بریتانیا در این منطقه‌ها است.

همچنین انگلیسی یکی از ۱۱ زبان رسمی در آفریقای جنوبی است. در منطقه‌های وابستهٔ استرالیا مانند جزیرهٔ نورفک، جزیرهٔ کریسمس و جزیرهٔ کوکوس و بخش‌های متعلق به آمریکا مانند ساموآی آمریکا، گوآم، جزایر ماریانای شمالی، پورتوریکو و جزایر ویرجین[۳۸] و بخش‌های بریتانیایی هنگ کنگ، انگلیسی زبان رسمی است.

انگلیسی زبان رسمی ایالات متحده نیست[۳۹] و دولت فدرال آمریکا هیچ زبان رسمی را معرفی نکرده‌است ولی ۳۰ ایالت از ۵۰ ایالت آن انگلیسی را به عنوان زبان رسمی پذیرفته‌اند.[۴۰] در کشورهای تحت حمایت بریتانیا مانند بحرین، بنگلادش، برونئی، قبرس، مالزی و امارات متحده عربی انگلیسی زبان مهمی به شمار می‌رود.

نقشهٔ کشورهایی که انگلیسی زبان رسمی یا غالب آن‌ها است.

آواشناسی[ویرایش]

واکه‌ها در انگلیسی از منطقه‌ای به منطفه‌ای دیگر متفاوت است؛ ولی معمولاً طول و کشیدگی آواها در معنی واژه تفاوتی ایجاد نمی‌کند بویژه در انگلیسی آمریکای شمالی.

الفبای آوانگاری بین‌المللی واژه
monophthongs
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "i:" در فهرست نیست bead
ɪ bid
ɛ bed[vn ۱]
æ bad[vn ۲]
ɒ box[vn ۳]
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "ɔ:" در فهرست نیست pawed[vn ۴]
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "ɑ:" در فهرست نیست bra
ʊ good
خطا هنگام استفاده از {{IPAsym}}: نماد IPA "u:" در فهرست نیست booed[vn ۵]
ʌ[vn ۶] bud
ɜr bird[vn ۷]
ə Rosa's[vn ۸]
ɨ roses[vn ۸][vn ۹]
واکه مرکبs
bayed[vn ۱۰]
bode[vn ۱۱][vn ۱۰]
cry[vn ۱۲]
cow[vn ۱۳]
ɔɪ boy
ʊər boor[vn ۱۴]
ɛər fair[vn ۱۵]

پانویس آواشناسی[ویرایش]

 1. In RP, this is closer to [e]
 2. In younger speakers of RP, this is closer to [a]
 3. Many American English dialects lack this sound; in such dialects, words with this sound elsewhere are pronounced with /ɑ:/ or /ɔ:/. See Lot–cloth split.
 4. Some dialects of North American English do not have this vowel. See cot–caught merger.
 5. The letter <U> can represent either /u:/ or the iotated vowel /ju:/. In BRP, if this iotated vowel /ju:/ occurs after /t/, /d/, /s/ or /z/, it often triggers palatalisation of the preceding consonant, turning it to [t͡ɕ], [d͡ʑ], [ɕ] and [ʑ] respectively, as in tune, during, sugar, and azure. In American English, palatalisation does not generally happen unless the /ju:/ is followed by r, with the result that /(t, d, s, z)ju:r/ turn to [tʃər], [dʒər], [ʃər] and [ʒər] respectively, as in nature, verdure, sure, and treasure.
 6. The back-vowel symbol ʌ is conventional for this English central vowel. It is actually generally closer to ɐ. In the northern half of England, this vowel is not used and ʊ is used in its place.
 7. The North American variation of this sound is a rhotic vowel [ɝ], the RP version a long central vowel [ɜ:].
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ Speakers of some dialects do not distinguish between these unstressed vowels, /ə/ and /ɨ/. Called واکه بی‌رنگ.
 9. This sound is often transcribed with /ə/ or with /ɪ/. Closer to [ɪ̈] than to [ɨ].
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ The diphthongs /eɪ/ and /oʊ/ are monophthongal [e:] and [o:] in many dialects, including Canadian, Scottish, Irish and Northern English.
 11. In RP and parts of North America, this is closer to [əʊ]. As a reduced vowel, it may become [ɵ] ([ɵʊ] before another vowel) or [ə], depending on accent.
 12. In parts of North America /aɪ/ is pronounced [ʌɪ] before voiceless consonants, so that writer and rider and distinguished by their vowels, [ˈɹʌɪɾɚ, ˈɹaɪɾɚ], rather than their consonants. This is near-universal in Canada, and most non-Southern American English dialects also have undergone the shift; in the 2008 presidential election, both candidates as well as their vice-presidents all used [ʌɪ] for the word "right".[نیازمند منبع] See Canadian raising.
 13. In Canada, /aʊ/ is pronounced [ʌʊ] before a voiceless consonant. See Canadian raising.
 14. In many accents, this sound is coming to be pronounced [ɔ:(r)] rather than [ʊə(r)]. See English-language vowel changes before historic r.
 15. In some non-rhotic accents, the schwa offglide of /ɛə/ may be dropped, monophthising and lengthening the sound to [ɛ:].

دستورزبان[ویرایش]

اسم[ویرایش]

جدول صرف اسم در زبان انگلیسی (توضیح: اسم در زبان انگلیسی کهن، جنسیت داشت. یعنی مؤنث، مذکر یا خنثی بود. اسم مذکر، می‌توانست با قاعده یا بی قاعده باشد)

فعل[ویرایش]

کار یا عملی که صورت می‌گیرد.

قید[ویرایش]

شرایط و نحوه عمل صورت گرفته.

صفت[ویرایش]

کلمه‌ای که در باره اسم توضیحی می‌دهد و آن را توصیف می‌کند.

حرف[ویرایش]

حرف بزرکتر از فونیم یا صداست و دارای سمبول‌های خاص می‌باشد و در زبان انگلسی ۲۶ حرف موجود است.

واژگان[ویرایش]

واژگان انگلیسی به طور قابل توجهی در طول قرن‌ها دگرگون شده‌است.[۴۱]

تعداد واژه‌ها[ویرایش]

بی شک تعداد واژگان انگلیسی بسیار گسترده‌است و هیچ منبع رسمی مانند آنچه برای فرانسوی وجود دارد که تمام کلمات انگلیسی را پذیرفته و شمرده و ثبت کند وجود ندارد.

ریشهٔ واژه‌ها[ویرایش]

نگارش[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. "English, a. and n." The Oxford English Dictionary. 2nd ed. 1989. OED Online. Oxford University Press. 6 September 2007 http://dictionary.oed.com/cgi/entry/50075365
 2. Ethnologue, ۱۹۹۹
 3. Languages of the World (Charts), Comrie (1998), Weber (1997), and the Summer Institute for Linguistics (SIL) 1999 Ethnologue Survey. Available at The World's Most Widely Spoken Languages
 4. Blench, R.; Spriggs, Matthew (۱۹۹۹). Archaeology and language: correlating archaeological and linguistic hypotheses. Routledge. pp. ۲۸۵–۲۸۶. ISBN ۹۷۸۰۴۱۵۱۱۷۶۱۶ Check |isbn= value (help). Archived from the original on 28 January 2013.  Check date values in: |date= (help)
 5. "The Roman epoch in Britain lasted for 367 years", Information Britain website
 6. "Anglik English language resource". Anglik.net. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 7. "Bede's Ecclesiastical History of England". Ccel.org. 1 June 2005. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 2 January 2010.  Text " Christian Classics Ethereal Library " ignored (help)
 8. Bosworth, Joseph; Toller, T. Northcote. "Engla land". An Anglo-Saxon Dictionary (Online). Prague: دانشگاه چارلز پراگ. Archived from the original on 28 January 2013. 
 9. Bosworth, Joseph; Toller, T. Northcote. "Englisc". An Anglo-Saxon Dictionary (Online). Prague: دانشگاه چارلز پراگ. Archived from the original on 28 January 2013. 
 10. Collingwood, R. G.; et al (۱۹۳۶). "The English Settlements. The Sources for the period: Angles, Saxons, and Jutes on the Continent". Roman Britain and English Settlements. Oxford, England: Clarendon. pp. 325 et sec. ISBN ۰۸۱۹۶۱۱۶۰۳ Check |isbn= value (help).  Check date values in: |date= (help)
 11. "Linguistics research center Texas University". Utexas.edu. 20 February 2009. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 12. "The Germanic Invasions of Western Europe, Calgary University". Ucalgary.ca. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 13. آشوری د. زبان باز. تهران. نشر مرکز. ۱۳۸۹. ص ۴۱
 14. A History of the English Language|Page: 336 | By: Albert C. Baugh and Thomas Cable | Publisher: Routledge; 5 edition (21 March 2002)
 15. outgang به معنی رها کردن مال یا ملک یا محل اشغال شده‌است.
 16. Curtis, Andy. Color, Race, And English Language Teaching: Shades of Meaning. 2006, page 192.
 17. "Ethnologue, 1999". Archived from the original on 29 April 1999. Retrieved 31 October 2010. 
 18. CIA World Factbook, Field Listing – Languages (World).
 19. Languages of the World (Charts), Comrie (1998), Weber (1997), and the Summer Institute for Linguistics (SIL) 1999 Ethnologue Survey. Available at The World's Most Widely Spoken Languages
 20. Mair, Victor H. (۱۹۹۱). "What Is a Chinese "Dialect/Topolect"? Reflections on Some Key Sino-English Linguistic Terms" (PDF). Sino-Platonic Papers. Archived from the original on 28 January 2013.  Check date values in: |date= (help)
 21. "English language". Columbia University Press. ۲۰۰۵. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 26 March 2007.  Check date values in: |date= (help)
 22. 20,000 Teaching
 23. Crystal, David (۲۰۰۳). English as a Global Language (2nd ed.). Cambridge University Press. p. ۶۹. ISBN ۹۷۸۰۵۲۱۵۳۰۳۲۳ Check |isbn= value (help). Archived from the original on 28 January 2013.  Check date values in: |date= (help), cited in Power, Carla (7 March 2005). "Not the Queen's English". Newsweek. Archived from the original on 28 January 2013. 
 24. "U.S. Census Bureau, Statistical Abstract of the United States: 2003, Section 1 Population" (PDF). U.S. Census Bureau. pp. 59 pages. Archived from the original on 28 January 2013.  Table 47 gives the figure of 214,809,000 for those five years old and over who speak exclusively English at home. Based on the American Community Survey, these results exclude those living communally (such as college dormitories, institutions, and group homes), and by definition exclude native English speakers who speak more than one language at home.
 25. ۲۵٫۰ ۲۵٫۱ "The Cambridge Encyclopedia of the English Language, Second Edition, Crystal, David; Cambridge, UK: Cambridge University Press, [1995] (3 August 2003)". Cambridge.org. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 26. Population by mother tongue and age groups, 2006 counts, for Canada, provinces and territories–20% sample data, Census 2006, Statistics Canada.
 27. Census Data from Australian Bureau of Statistics Main Language Spoken at Home. The figure is the number of people who only speak English at home.
 28. Figures are for speakers of Nigerian Pidgin, an English-based pidgin or creole. Ihemere gives a range of roughly 3 to 5 million native speakers; the midpoint of the range is used in the table. Ihemere, Kelechukwu Uchechukwu. 2006. "A Basic Description and Analytic Treatment of Noun Clauses in Nigerian Pidgin." Nordic Journal of African Studies 15(3): 296–313.
 29. Census in Brief, page 15 (Table 2.5), 2001 Census, Statistics South Africa
 30. "About people, Language spoken". Statistics New Zealand. 2006 census. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 28 September 2009.  Check date values in: |date= (help)[پیوند مرده] (links to Microsoft Excel files)
 31. Subcontinent Raises Its Voice, Crystal, David; Guardian Weekly: Friday 19 November 2004.
 32. Yong Zhao; Keith P. Campbell (1995). "English in China". World Englishes 14 (3): 377–390. Hong Kong contributes an additional 2.5 million speakers (1996 by-census).
 33. Table C-17: Population by Bilingualism and trilingualism, 2001 Census of India [۱]
 34. Tropf, Herbert S. 2004. India and its Languages[پیوند مرده]. Siemens AG, Munich
 35. For the distinction between "English Speakers" and "English Users", see: TESOL-India (Teachers of English to Speakers of Other Languages). Their article explains the difference between the 350 million number mentioned in a previous version of this Wikipedia article and a more plausible 90 million number:

  Wikipedia's India estimate of 350 million includes two categories – "English Speakers" and "English Users". The distinction between the Speakers and Users is that Users only know how to read English words while Speakers know how to read English, understand spoken English as well as form their own sentences to converse in English. The distinction becomes clear when you consider the China numbers. China has over 200~350 million users that can read English words but, as anyone can see on the streets of China, only handful of million who are English speakers.

 36. ۳۶٫۰ ۳۶٫۱ ۳۶٫۲ "Ethnologue report for Philippines". Ethnologue.com. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 2 January 2010. 
 37. "Australian Bureau of Statistics". Censusdata.abs.gov.au. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 38. Nancy Morris (۱۹۹۵). Puerto Rico: Culture, Politics, and Identity. Praeger/Greenwood. p. ۶۲. ISBN ۰۲۷۵۹۵۲۲۸۲ Check |isbn= value (help). Archived from "puerto+rico"+official+language+1993 the original on 28 January 2013.  Check date values in: |date= (help)
 39. Languages Spoken in the US[پیوند مرده], National Virtual Translation Center, 2006.
 40. "U.S. English, Inc". Us-english.org. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 21 April 2010. 
 41. For the processes and triggers of English vocabulary changes cf. English and General Historical Lexicology (by Joachim Grzega and Marion Schöner)

پیوند به بیرون[ویرایش]For other uses of "English", see English (disambiguation).
English
Pronunciation /ˈɪŋɡlɪʃ/[1]
Region Originally Great Britain
now worldwide (see Geographical distribution, below)
Native speakers
360 million  (2010)[2]
L2: 422 million[3]
Early forms
Latin script (English alphabet)
English Braille
Manually coded English
(multiple systems)
Official status
Official language in
54 countries
27 non-sovereign entities
Language codes
ISO 639-1 en
ISO 639-2 eng
ISO 639-3 eng
Glottolog stan1293[4]
Linguasphere 52-ABA
{{{mapalt}}}
  Countries of the world where English is an official or de facto official language or a majority language
  Countries where English is an official but not majority native language
This article contains IPA phonetic symbols. Without proper rendering support, you may see question marks, boxes, or other symbols instead of Unicode characters.

English is a West Germanic language that was first spoken in early medieval England and is now a global lingua franca.[5][6] It is an official language of almost 60 sovereign states and the most commonly spoken language in sovereign states including the United Kingdom, the United States, Canada, Australia, Ireland, New Zealand and a number of Caribbean nations. It is the third-most-common native language in the world, after Mandarin and Spanish.[7] It is widely learned as a second language and is an official language of the European Union and of the United Nations, as well as of many world organisations.

English arose in the Anglo-Saxon kingdoms of England as a fusion of closely related dialects, now collectively termed Old English. These dialects had been brought to the eastern coast of Great Britain by Germanic settlers (Anglo-Saxons) by the 5th century. The word English is the modern spelling of englisc, the name used by the Angles[8] and Saxons for their language, after the Angles' ancestral region of Angeln. The language was also influenced early on by the Old Norse language through Viking invasions in the 9th and 10th centuries. The Norman conquest of England in the 11th century gave rise to heavy borrowings from Norman French: thus a layer of elaborate vocabulary, particularly in the field of governance, and some Romance-language spelling conventions were added to what had by then become Middle English.[9] The Great Vowel Shift that began in the south of England in the 15th century is one of the events that mark the emergence of Modern English.

Through the worldwide influence of England, Great Britain, and the United Kingdom from the 17th to mid-20th centuries under the British Empire, it has been widely propagated around the world. Through the spread of English literature, world media networks such as the BBC, the American film and television industry, and the Internet, English has become the leading language of international discourse and the lingua franca in many regions and in professional contexts such as science.

Classification

Phylogenetic tree showing the historical relations between the languages of the three main branches of Germanic, West, East and North Germanic.

English is an Indo-European language, and belongs to the West Germanic group of the Germanic languages.[10] Most closely related to English are the Frisian languages, and English and Frisian form the Anglo-Frisian subgroup within West Germanic. Modern English descends from Middle English, which in turn descends from Old English. English and all the Germanic languages descend from Prot-Germanic. Sometimes Anglo-Frisian is grouped together with Old Saxon and its descendent Low German languages, as a group labeled "Ingvaeonic" or "North Sea Germanic".[10] Middle English also developed into a number of other English languages, including Scots and the extinct Forth and Bargy dialect.

As a result of their common origin, English and other Germanic languages, such as Dutch, German, and Swedish, share innovations not found in the other branches of the Indo-European family: The use of modal verbs, the division of verbs into strong and weak classes, and common sound shifts from Proto-Indo-European known as Grimm's and Verner's laws.

English, like the other insular Germanic languages, Icelandic and Faroese, developed independently of the continental Germanic languages and their influences. Thus English is not mutually intelligible with any continental Germanic language, differing in lexis, syntax, semantics, and phonology, although some, such as Dutch, do show strong affinities with English, especially to its earlier stages.[11]

Because English through its history has changed considerably in response to contact with other languages, particularly Old Norse and Norman French, some scholars have argued that English can be considered a mixed language or a creole - a theory called the Middle English creole hypothesis. Although the high degree of influence from these languages on the vocabulary and grammar of Modern English is widely acknowledged, English is not considered by most specialists in language contact to be a true mixed language.[12][13]

History

The first sentence of Beowulf (above) reads in Old English, "Hƿæt ƿē Gārdena ingēar dagum þēod cyninga þrym ge frunon," which means, "Listen! We of the Spear-Danes from days of yore have heard of the glory of the folk-kings."

From Proto-Germanic to Old English

Main article: Old English

English originated in the dialects of North Sea Germanic that were carried with the Anglo-Saxon settlement of Britain from various parts of what are now the Netherlands, northwest Germany, and Denmark.[14] Up to that point, in Roman Britain the native population is assumed to have spoken Common Brittonic, a Celtic language, alongside the influence of Latin, due to the 400-year period of Roman rule.[15] One of these incoming Germanic tribes was the Angles the group after whom 'England' (From Engla land "Land of the Angles"[16] ) and the English language (Old English Englisc[17]) is named.Other important tribes who moved to Britain in this era were the Saxons, Jutes and a range of Germanic peoples from the coasts of Frisia, Lower Saxony, Jutland and Southern Sweden.[18] By the 5th century the Anglo-Saxons were settled in Britain, and their dialects made up the Old English language.[19] The epic of Beowulf, often considered the first piece of English language literature, is written in the West Saxon dialect, which eventually came to dominate.[20][21]

Though a direct ancestor of Modern English, Old English is not readily intelligible to speakers of contemporary English. This is because significant changes both in the sound system and the grammar of the language have occurred since then. Old English grammar was much more inflectional than Modern English. Its system of nominal declension still conserved 5 of the 6 proto-Germanic cases; The vocative case had been lost and the instrumental case gradually fell out of use. It also conserved the three way gender distinction in nouns, grammatically distinguishing between masculine, feminine and neuter nouns. The way that Old English used case and gender and verbal agreement is similar to modern German. Verbs were inflected to agree with their subjects in person and number. The morphological inflection of grammatical relations made it possible for Old English to have a more flexible word order than Modern English, although the preference was for the verb to occur as the second constituent in a sentence as in modern German and Scandinavian.[22][23][24]

Middle English: 1066-1476

Main article: Middle English

Old English was later transformed by two waves of invasion. The first was by speakers of the North Germanic language branch when Halfdan Ragnarsson and Ivar the Boneless started the conquering and colonisation of northern parts of the British Isles in the 8th and 9th centuries (see Danelaw). The second was by speakers of the Romance language Old Norman in the 11th century with the Norman conquest of England. Norman developed into Anglo-Norman, and then Anglo-French – and introduced a layer of words especially via the courts and government. As well as extending the lexicon with Scandinavian and Norman words, these two events simplified the grammar and transformed English into a borrowing language—unusually open to accepting new words from other languages.

The linguistic shifts in English following the Norman invasion produced what is now referred to as Middle English; Geoffrey Chaucer's The Canterbury Tales is its best-known work. Throughout this period, Latin in some form was the lingua franca of European intellectual life – first the Medieval Latin of the Christian Church, and later the humanist Renaissance Latin – and those who wrote or copied texts in Latin[25] commonly coined new terms from that language to refer to things or concepts for which there was no native English word.

Development of Early Modern English: 1476-1776

Main article: Early Modern English

The development of Middle English into Modern English was characterized by the Great Vowel Shift, which began in the 14th century and was complete in all varieties of English by 1700. Literature from this period includes the works of William Shakespeare[26] and the King James Version of the Bible. After the United Kingdom became a colonial power, English served as the lingua franca of the colonies of the British Empire. In Early modern English, consonant clusters such as the /kn/ in "knight", /gn/ in "gnat" and /sw/ were still pronounced. Many of the grammatical features that a modern reader of Shakespeare might find quaint or archaic represent the distinct characteristics of Early Modern English.

1776-2015: Modern English as a global language

See also: Anglosphere

The period following 1776 saw English become a global language. As a result of the growth of the British Empire, English was adopted in North America, India, Africa, Australia and many other regions – a trend that was reinforced by the emergence of the United States as a superpower in the mid-20th century.In the post-colonial period, some of the newly created nations that had multiple indigenous languages opted to continue using English as the lingua franca to avoid the political difficulties inherent in promoting any one indigenous language above the others. By the 21st century, it was more widely spoken and written than any language has ever been.[27]

Modern English, sometimes described as the first global lingua franca,[6][28] is the world's mostly widely used language in communications, science, information technology, business, entertainment, radio, and diplomacy[29] and the required international language of seafaring[30] and aviation.[31] Its spread beyond the British Isles began with the growth of the English overseas possessions, and by the 19th century the reach of the British Empire was global.[32] As a result of overseas colonization from the 16th to 19th centuries, it became the dominant language in the United States, Canada, Australia, and New Zealand. The growing economic and cultural influence of the US and its status as a global superpower since the Second World War have significantly accelerated the spread of the language across the planet.[5][28] English replaced German as the dominant language of science-related Nobel Prize laureates during the second half of the 20th century.[33] It achieved parity with French as a language of diplomacy at the Treaty of Versailles negotiations in 1919.[34][35] By the time of the foundation of the United Nations after World War II, English had become pre-eminent[36][37] and is now the language of diplomacy and international relations.[38]

A working knowledge of English has become a requirement in a number of fields, occupations and professions such as medicine and computing; as a consequence, more than a billion people speak English to at least a basic level (see English as a second or foreign language). It is one of six official languages of the United Nations.[39]

One impact of the growth of English is the reduction of native linguistic diversity in many parts of the world. The influence of English continues to play an important role in language attrition.[40] Conversely, the natural internal variety of English along with creoles and pidgins have the potential to produce new distinct languages from English over time.[41]

Geographical distribution
Circle frame.svg

Pie chart showing the relative proportions of native English speakers in the major English-speaking countries of the world.

  US (53.3%)
  UK (14%)
  Canada (6.7%)
  Australia (4.2%)
  Nigeria (0.9%)
  Ireland (0.9%)
  South Africa (0.9%)
  New Zealand (0.9%)
  Other (18.2%)

Approximately 359 million people speak English as their first language. English today is probably the third largest language by number of native speakers, after Mandarin Chinese and Spanish.[7][42] However, when combining native and non-native speakers it is probably the most commonly spoken language in the world.[27][43]

Estimates that include second language speakers vary greatly from 470 million to more than a billion depending on how literacy or mastery is defined and measured.[9] Linguistics professor David Crystal calculates that non-native speakers now outnumber native speakers by a ratio of 3 to 1.[43]

The countries with the highest populations of native English speakers are, in descending order: the United States (229 million),[44] the United Kingdom (60 million),[3] Canada (18.2 million),[45] Australia (15.5 million),[46] Nigeria (4 million),[47] Ireland (3.8 million),[3] South Africa (3.7 million),[48] and New Zealand (3.6 million) in a 2006 Census.[49]

Countries such as the Philippines, Jamaica and Nigeria also have millions of native speakers of dialect continua ranging from an English-based creole to a more standard version of English. Of those nations where English is spoken as a second language, India has the most such speakers (see Indian English). Crystal claims that, combining native and non-native speakers, India now has more people who speak or understand English than any other country in the world.[50][51]

Countries where English is a major language

English is the primary language in Anguilla, Antigua and Barbuda, Australia, the Bahamas, Barbados, Belize, Bermuda, the British Indian Ocean Territory, the British Virgin Islands, Canada, the Cayman Islands, Dominica, the Falkland Islands, Gibraltar, Grenada, Guam, Guernsey, Guyana, Ireland, the Isle of Man, Jamaica, Jersey, Montserrat, Nauru, New Zealand, Pitcairn Islands, Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha, Saint Kitts and Nevis, Saint Vincent and the Grenadines, Singapore, South Africa, South Georgia and the South Sandwich Islands, Trinidad and Tobago, the Turks and Caicos Islands, the United Kingdom and the United States.

In some countries where English is not the most spoken language, it is an official language. English is also an important language in several former colonies and protectorates of the United Kingdom, such as Bahrain, Bangladesh, Brunei, Cyprus, Malaysia, Malta and the United Arab Emirates.

English as a global language

Percent of national populations with knowledge of English
  80–100%
  60–80%
  40–60%
  20–40%
  0–20%

Because English is so widely spoken, it has often been referred to as a "world language", the lingua franca of the modern era,[28] and while it is not an official language in most countries, it is currently the language most often taught as a foreign language.[5][28] It is, by international treaty, the official language for aeronautical[52] and maritime[53] communications. English is one of the official languages of the United Nations and many other international organisations, including the International Olympic Committee.

This increasing use of the English language globally has had a large impact on many other languages, leading to language shift and even language death,[40] and to claims of linguistic imperialism.[54] English itself has become more open to language shift as multiple regional varieties feed back into the language as a whole.[54]

Dialects and varieties

English has been subject to a large degree of regional dialect variation for many centuries. Its global spread now means that a large number of dialects and English-based creole languages and pidgins have evolved all over the world. The major native dialects of English are often divided by linguists into the three general categories of the British Isles dialects, those of North America and those of Australasia.[9]

Several educated native dialects of English have wide acceptance as standards in much of the world. In the United Kingdom, the Received Pronunciation, an educated dialect of South East England, is used as the broadcast standard. General American, which is spread over most of the United States, is more typically the model for the United States. In Oceania, the major native dialect of Australian English is spoken as a first language by the vast majority of the inhabitants of the Australian continent, with General Australian serving as the standard accent. The English of neighbouring New Zealand as well as that of Ireland have to a lesser degree become influential standard varieties of the language.

Aside from these major dialects, numerous other varieties of English exist, which include, in most cases, several subvarieties, such as Cockney, Scouse and Geordie within British English; Newfoundland English within Canadian English; and African American Vernacular English ("Ebonics") and Southern American English within American English. English is a pluricentric language, without a central language authority like France's Académie française; and therefore no one variety is considered "correct" or "incorrect" except in terms of the expectations of the particular audience to which the language is directed.

A Book of Psalms printed in the reign of James VI and I, in Scottish English

Scots has its origins in early Northern Middle English[55] and developed and changed during its history with influence from other sources. However, following the Acts of Union 1707 a process of language attrition began, whereby successive generations adopted more and more features from Standard English. Whether Scots is now a separate language or is better described as a dialect of English (i.e. part of Scottish English) remains in dispute, although the UK government accepts Scots as a regional language and has recognised it as such under the European Charter for Regional or Minority Languages.[56] Scots itself has a number of regional dialects: pronunciation, grammar and lexis of the traditional forms differ, sometimes substantially, from other varieties of English.

English-speakers have many different accents, which often signal the speaker's native dialect or language. For the most distinctive characteristics of regional accents, see regional accents of English, and for a complete list of regional dialects, see list of dialects of the English language. Within England, variation is now largely confined to pronunciation rather than grammar or vocabulary. At the time of the Survey of English Dialects, grammar and vocabulary differed across the country, but a process of lexical attrition has led most of this variation to die out.[57]

Just as English itself has borrowed words from many different languages over its history, English loanwords now appear in many languages around the world, indicative of the technological and cultural influence of its speakers. Several pidgins and creole languages have formed on an English base, such as Jamaican Patois, Nigerian Pidgin, and Tok Pisin. There are many words in English coined to describe forms of particular non-English languages that contain a very high proportion of English words.

Formal written English

A version of the language almost universally agreed upon by educated English-speakers around the world is called formal written English. It takes virtually the same form regardless of where it is written, in contrast to spoken English, which differs significantly between dialects, accents, and varieties of slang and of colloquial and regional expressions. Local variations in the formal written version of the language are quite limited, being restricted largely to minor spelling, lexical and grammatical differences between different national varieties of English (e.g. British, American, Indian, Australian, South African, etc.).

Phonology

Main article: English phonology

The phonology of English differs between dialects, and so does the pronunciation. This overview mainly describes the standard pronunciations of the United Kingdom and the United States: Received Pronunciation (RP) and General American (GA). The phonetic symbols used below are from the International Phonetic Alphabet (IPA), and are used in the pronunciation keys of many dictionaries.

Consonants

English dialects share most of the same consonant phonemes, and consonant pronunciation varies less than that of vowels.

Consonant phonemes
Labial Dental Alveolar Post-
alveolar
Palatal Velar Glottal
Nasal m n ŋ
Stop p b t d k ɡ
Affricate
Fricative f v θ ð s z ʃ ʒ (x) h
Approximant r j (ʍ) w
Lateral l

Where consonants are given in pairs, as with /p b/, the first is voiceless, the second is voiced.

It is more accurate to say that voiceless and voiced consonants are fortis and lenis, since they are not always phonetically voiceless and voiced. The fortis and lenis stops are distinguished by varying levels of voice-onset time (aspiration and voicing) and sometimes by length of the preceding vowel. The fortis stop /p/ is always voiceless, but is aspirated in pin [pʰɪn], and unaspirated in spin [spɪn] and often in nip [nɪp]. The lenis stop /b/ is always unaspirated, but is partially voiced in bin [p̬ɪn] and nib [nɪˑp̬], and fully voiced in about [əˈbaʊt]. Within the same syllable, a vowel before a lenis stop is longer than a vowel before a fortis stop: thus nib [nɪˑp̬] has a longer vowel than nip [nɪp] (see below).

There are significant dialectal variations in the pronunciation of several consonants:

 • The th sounds /θ/ and /ð/ are sometimes pronounced as /f/ and /v/ in Cockney, and as dental plosives (contrasting with the usual alveolar plosives) in some dialects of Irish English. In African American Vernacular English, /ð/ has merged with dental /d/.[clarification needed]
 • In North American and Australian English, /t/ and /d/ are pronounced as an alveolar flap [ɾ] in many positions between vowels:[58] thus words like latter and ladder /læɾər/ are pronounced in the same way. This sound change is called intervocalic alveolar flapping, and is a type of rhotacism. /t/ is often pronounced as a glottal stop [ʔ] (t-glottalization, a form of debuccalization) after vowels in British English, as in butter /ˈbɐʔə/, and in other dialects before a nasal, as in button /ˈbɐʔən/.
 • In most dialects, the rhotic consonant /r/ is pronounced as an alveolar, postalveolar, or retroflex approximant [ɹ ɹ̠ ɻ], and often causes vowel changes or is elided (see below), but in Scottish it may be a flap or trill [ɾ r].
 • In some cases, the palatal approximant or semivowel /j/, especially in the diphthong /juː/, is elided or causes consonant changes (yod-dropping and yod-coalescence).
  • Through yod-dropping, historical /j/ in the diphthong /juː/ is lost. In both RP and GA, yod-dropping happens in words like chew /ˈtʃuː/, and frequently in suit /ˈsuːt/, historically /ˈtʃju ˈsjuːt/. In words like tune, dew, new /ˈtjuːn ˈdjuː ˈnjuː/, RP keeps /j/, but GA drops it, so that these words have the vowels of too, do, and noon /ˈtuː ˈduː ˈnuːn/ in GA. A few conservative dialects like Welsh English have less yod-dropping than RP and GA, so that chew and choose /ˈtʃɪu ˈtʃuːz/ are distinguished, and Norfolk English has more, so that beauty /ˈbjuːti/ is pronounced like booty /ˈbuːti/.
  • Through yod-coalescence, alveolar stops and fricatives /t d s z/ are palatalized and change to postalveolar affricates or fricatives /tʃ dʒ ʃ ʒ/ before historical /j/. In GA and traditional RP, this only happens in unstressed syllables, as in education, nature, and measure /ˌɛd͡ʒʊˈkeɪʃən ˈneɪt͡ʃər ˈmɛʒər/. In other dialects, such as modern RP or Australian, it happens in stressed syllables: thus due and dew are pronounced like Jew /ˈdʒuː/. In colloquial speech, it happens in phrases like did you? /dɪdʒuː/.
 • In conservative dialects lik Scottish English, the digraph wh is pronounced as a voiceless w [ʍ], as in which [ʍɪtʃ]. In most dialects, it has merged with w /w/, so that which and witch /ˈwɪtʃ/ are pronounced in the same way (winewhine merger).
 • The voiceless velar fricative /x/ is sometimes used in loanwords from other languages, such as Scottish Gaelic loch, Yiddish chutzpah, German Bach.

Vowels

The pronunciation of vowels varies a great deal between dialects. The table below lists the vowel phonemes in Received Pronunciation (RP) and General American (GA), with examples of words in which they occur (lexical sets). The vowels are represented with symbols from the International Phonetic Alphabet; those given for RP are standard in British dictionaries and other publications, aside from /ɐ/, typically written as /ʌ/.

monophthongs
RP GA word
i need
ɪ bid
e ɛ bed
æ back
monophthongs
RP GA word
(ɪ) ɨ roses
ə comma
ɜː ɜr bird
ɐ but
monophthongs
RP GA word
u food
ʊ good
ɔː ɔ paw
ɒ cloth
ɑ box
ɑː bra
diphthongs
RP GA word
bay
əʊ road
cry
cow
ɔɪ boy

Vowel length varies between dialects and between words. RP has long vowels, marked with a triangular colon ː, but in GA they are typically shortened. Some RP long vowels develop from elision of /r/. In both RP and GA, vowels are longer before voiced consonants than before voiceless consonants: thus, the vowel of need [ˈniːd] is longer than the vowel of neat [nit]. Note that this rule applies exclusively within the same syllable; when a vowel ends an open syllable, it is always long, as in knee and seashore [ˈniː ˈsiː.ʃɔː].

The vowels /ɨ ə/ only occur in unstressed syllables and are a result of vowel reduction. Some dialects do not distinguish them, so that roses and comma end in the same vowel. GA has an unstressed r-colored schwa /ɚ/, as in butter [ˈbɐtɚ], which in RP has the same vowel as comma.

The pronunciation of some vowels varies between dialects:

 • In conservative RP and in GA, the vowel of back is a near-open [æ], but in modern RP and some North American dialects it is open [a]. The vowel of words like bath is /æ/ in GA, but /ɑː/ in RP (trap–bath split). In some dialects, /æ/ sometimes or always changes to a long vowel or diphthong, like [æː] or [eə] (bad–lad split and /æ/ tensing): thus man /mæn/ is pronounced with a diphthong like [meən] in many North American dialects.
 • The RP vowel /ɒ/ is pronounced /ɑ/ (father–bother merger) or /ɔ/ (lot–cloth split) in GA. Thus box is RP /bɒks/ but GA /bɑks/, while cloth is RP /klɒθ/ but GA /klɔθ/. Some North American dialects merge /ɔ/ with /ɑ/, except before /r/ (cot–caught merger).
 • In Scottish, Irish and Northern English, and in some dialects of North American English, the diphthongs /eɪ/ and /əʊ/ (/oʊ/) are pronounced as monophthongs (monophthongization). Thus, day and no are pronounced as /ˈdeɪ ˈnəʊ/ in RP, but as [ˈdeː ˈnoː] or [ˈde ˈno] in other dialects.
 • In North American English, the diphthongs /aɪ aʊ/ sometimes undergo a vowel shift called Canadian raising. This sound change affects the first element of the diphthong, and raises it from open [a], similar to the vowel of bra, to near-open [ɐ], similar to the vowel of but. Thus ice and out [ˈɐɪs ˈɐʊt] are pronounced with different vowels from eyes and loud [ˈaɪz ˈlaʊd]. Raising of /aɪ/ sometimes occurs in GA, but raising of /aʊ/ mainly occurs in Canadian English.

In RP, but not GA, the rhotic /r/ has been elided (lost) at the end of a syllable after a vowel (in the syllable coda). Thus, RP does not pronounce the letter r in car and cart, but GA does. English dialects are classified as rhotic or non-rhotic depending on whether they elide /r/ like RP or keep it like GA.[59]

In both rhotic and non-rhotic dialects, vowels are pronounced differently before historical /r/:

 • In most rhotic dialects, vowels before /r/ are often pronounced with r-colouring. For example, nurse and butter in GA are pronounced with the r-coloured vowels [ɝ ɚ]: [ˈnɝs ˈbɐtɚ].
 • In most non-rhotic dialects, stressed vowels before elided /r/ underwent compensatory lengthening or vowel breaking (diphthongization). Thus, in RP, words like nurse /ˈnɜːs/ have long vowels, and words like here /ˈhɪə̯/ have centering diphthongs ending in /ə/. Words like butter [ˈbɐtə] have no lengthening, because the final vowel is not stressed.

Many vowel shifts only affect vowels before historical /r/, and in most cases they reduce the number of vowels that are distinguished before /r/:

 • Several historically distinct vowels are reduced to /ɜ/ before /r/. In Scottish English, fern, fir, and fur [fɛrn fɪr fʌr] are pronounced differently and have the same vowels as bed, bid, and but, but in GA and RP they are all pronounced with the vowel of bird: /ˈfɝn ˈfɝ/, /ˈfɜːn ˈfɜː/ (fern–fir–fur merger). Similarly, the vowels of hurry and furry /ˈhʌri ˈfɜri/, cure and fir /ˈkjuːr ˈfɜr/ were historically distinct and are still distinct in RP, but are often merged in GA (hurry–furry and cure–fir mergers).
 • Some sets of tense and lax or long and short vowels merge before /r/. Historically, nearer and mirror /ˈniːrər ˈmɪrər/; Mary, marry, and merry /ˈmɛɪɹi ˈmæri ˈmɛri/; hoarse and horse /ˈhoːrs ˈhɔrs/ were pronounced differently and had the same vowels as need and bid; bay, back, and bed; road and paw, but in some dialects their vowels have merged and are pronounced in the same way (mirror–nearer, Mary–marry–merry, and horse–hoarse mergers).
 • In traditional GA and RP, poor /pʊr/ or /pʊə/ is pronounced differently from pour /pɔr/ or /pɔə/ and has the same vowel as good, but for many speakers in North America and southern England, poor is pronounced with the same vowel as pour (poor–pour merger).

Stress, rhythm and intonation

English is a strongly stressed language. Certain syllables are stressed, while others are unstressed. Stress is a combination of duration, intensity, vowel quality, and sometimes changes in pitch. Stressed syllables are pronounced longer and louder than unstressed syllables, and vowels in unstressed syllables are frequently reduced while vowels in stressed syllables are not. Many words have one syllable that is stressed (word stress or lexical stress), and words used in a phrase or sentence may receive additional stress (sentence stress or prosodic stress).

In content words of any number of syllables, as well as function words of more than one syllable, there will be at least one syllable with lexical stress. The word civilization has stress on the first and fourth syllables, and the other syllables are unstressed.[60] The position of stress in English words is not predictable.

Stress in English is phonemic, and some pairs of words are distinguished by stress. For instance, the word contract is stressed on the first syllable when used as a noun, but on the last syllable when used as a verb (see Initial-stress-derived noun): contract, contract. Here stress is connected to vowel reduction: in the noun contract the first syllable is stressed and has the unreduced vowel /ɒ/, whereas in the verb contract the first syllable is unstressed and its vowel is reduced to /ə/: /ˈkɒntrækt kənˈtrækt/.[61]

English has strong prosodic stress: typically the last stressed syllable of a phrase receives extra emphasis, but this may also occur on words to which a speaker wishes to draw attention. Prosodic stress affects the pronunciation of function words like of, which are pronounced with different vowels depending on whether or not they are stressed within the sentence.

Rhythmically, English is stress-timed, meaning that the amount of time between stressed syllables tends to be equal. Stressed syllables are pronounced longer, but unstressed syllables (syllables between stresses) are shortened. Vowels in unstressed syllables are shortened as well, and vowel shortening causes changes in vowel quality: vowel reduction.

As concerns intonation, the pitch of the voice is used syntactically in English; for example, to convey whether the speaker is certain or uncertain about the polarity: most varieties of English use falling pitch for definite statements, and rising pitch to express uncertainty, as in yes–no questions. There is also a characteristic change of pitch on strongly stressed syllables, particularly on the "nuclear" (most strongly stressed) syllable in a sentence or intonation group. For more details see Intonation (linguistics): Intonation in English.

Grammar

Main article: English grammar

Despite extensive lexical borrowing, the workings of the English language are resolutely Germanic, and English is rightly classified as a Germanic language due to its structure and grammar. Borrowed words get incorporated into a Germanic system of conjugation, declension, and syntax, and behave exactly as though they were native Germanic words from Old English. For example, the word reduce is borrowed from Latin redūcere; however, in English one says "I reduce – I reduced – I will reduce" rather than "redūcō – redū – redūcam"; likewise, we say: "John's life insurance company" (cf. Dutch "Johns levensverzekeringsmaatschappij" [= leven (life) + verzekering (insurance) + maatschappij (company)] rather than "the company of insurance life of John", cf. the French: la compagnie d'assurance-vie de John).

Morphology

English grammar has minimal inflection compared with most other Indo-European languages. For example, Modern English, unlike Modern German or Dutch and the Romance languages, lacks grammatical gender and agreement between adjectives and nouns. Indeed, English is the only Germanic language spoken in Europe without grammatical gender. Case marking has disappeared from the language, except in pronouns and possessive forms. The patterning of strong (e.g. speak, spoke, and spoken) versus weak verbs (e.g. love and loved or kick and kicked) has declined in importance in modern English, and the remnants of inflection (such as plural marking) have become more regular.

In English, all basic grammatical particles added to nouns, verbs, adjectives, and adverbs are Germanic. For nouns, these include the normal plural marker -s/-es (apple – apples; cf. Frisian appel – appels; Dutch appel – appels; Afrikaans appel – appels), and the possessive markers -'s (Brad's hat; German Brads Hut; Danish Brads hat) and -s' .

For verbs, these particles include the third-person present ending -s/-es (e.g. he stands/he reaches ), the present participle ending -ing (cf. Dutch and German -end(e)), the simple past tense and past participle ending -ed (Swedish -ade/-ad), and the formation of the English infinitive using to (e.g. "to drive"; cf. Old English drīfenne; Dutch te drijven; Low German to drieven; German zu treiben). Adverbs generally receive an -ly ending (cf. German -lich; Swedish -ligt), and adjectives and adverbs are inflected for the comparative and superlative using -er and -est (e.g. hard/harder/hardest; cf. Dutch hard/harder/hardst), or through a combination with more and most (cf. Swedish mer and mest). These particles append freely to all English words regardless of origin (tsunamis; communicates; to buccaneer; during; calmer; bizarrely) and all derive from Old English. Even the lack or absence of affixes, known as zero or null (-Ø) affixes, derives from endings that previously existed in Old English (usually -e, -a, -u, -o, -an, etc.), that later weakened to -e, and have since ceased to be pronounced and spelt (e.g. Modern English "I sing" = I sing-Ø < I singe < Old English ic singe; "we thought" = we thought-Ø < we thoughte(n) < Old English wē þōhton).

Syntax

The language is moderately analytic.[62] It has developed features such as modal verbs and word order as resources for conveying meaning. Auxiliary verbs mark constructions such as questions, negative polarity, the passive voice and progressive aspect. English word order has moved from the Germanic verb-second (V2) word order to being almost exclusively subject–verb–object (SVO). The combination of SVO order and use of auxiliary verbs often creates clusters of two or more verbs at the centre of the sentence, such as he had hoped to try to open it, although there is an argument that English is technically a mixed word order language because it still has many uses of V2 word order then SVO word order.[clarification needed][63]

Due to the Viking colonisation and influence of Old Norse on Middle English, English syntax follows a pattern similar to that of North Germanic languages, such as Danish, Swedish, and Icelandic, in contrast with other West Germanic languages, such as Frisian, Dutch and German. In English and the North Germanic languages, an infinitive or past participle in a verb phrase is placed before the object, whereas in Dutch and German it is placed at the end.

English I will never see you again
Danish Jeg vil aldrig se dig igen
Icelandic Ég mun aldrei sjá þig aftur
Dutch Ik zal je nooit weer zien
German Ich werde dich nie wieder sehen
English I have never seen anything in the square
Danish Jeg har aldrig set noget på torvet
Icelandic Ég hef aldrei séð neitt á torginu
Dutch Ik heb niets op het plein gezien
German Ich habe nie etwas auf dem Platz gesehen

As in most Germanic languages, English adjectives usually come before the noun they modify, even when the adjective is of Latinate origin (e.g. medical emergency, national treasure). English continues to make extensive use of self-explaining compounds (e.g. streetcar, classroom) and nouns that serve as modifiers (e.g. lamp post, life insurance company) – traits inherited from Old English (see Kenning).

The long literary history of English has also created many conventions regarding the use of techniques such as verbal nouns and relative clauses to express complex ideas in formal writing.

Vocabulary

English vocabulary or lexis has changed considerably over the centuries.[64]

Technical vocabulary

English easily accepts technical terms into common usage and often imports new words and phrases. Examples of this phenomenon include contemporary words such as cookie, Internet and URL (technical terms), as well as genre, über, lingua franca and amigo (imported words/phrases from French, German, Italian, and Spanish, respectively). In addition, slang often provides new meanings for old words and phrases. In fact, this fluidity is so pronounced that a distinction often needs to be made between formal forms of English and contemporary usage.

Register effects

It is well-established[65] that informal speech registers tend to be made up predominantly of words of Anglo-Saxon or Germanic origin, whereas the proportion of the vocabulary that is of Latinate origins is likely to be higher in legal, scientific, and otherwise scholarly or academic texts.

Child-directed speech, which is an informal speech register, also tends to rely heavily on vocabulary rife in words derived from Anglo-Saxon. The speech of mothers to young children has a higher percentage of native Anglo-Saxon verb tokens than speech addressed to adults.[66] In particular, in parents' child-directed speech the clausal core [67] is built in the most part by Anglo-Saxon verbs, namely, almost all tokens of the grammatical relations subject-verb, verb-direct object and verb-indirect object that young children are presented with, are constructed with native verbs.[68] The Anglo-Saxon verb vocabulary consists of short verbs, but its grammar is relatively complex. Syntactic patterns specific to this sub-vocabulary in present-day English include periphrastic constructions for tense, aspect, questioning and negation, and phrasal lexemes functioning as complex predicates, all of which also occur in child-directed speech.

The historical origin of vocabulary items affects the order of acquisition of various aspects of language development in English-speaking children. Latinate vocabulary is in general a later acquisition in children than the native Anglo-Saxon one.[69][70] Young children almost exclusively use the native verb vocabulary in constructing basic grammatical relations, apparently mastering its analytic aspects at an early stage.[68]

Number of words in English

The vocabulary of English is undoubtedly very large, but assigning a specific number to its size is more a matter of definition than of calculation – and there is no official source to define accepted English words and spellings in the way that the French Académie française and similar bodies do for other languages.

Archaic, dialectal, and regional words might or might not be widely considered as "English", and neologisms are continually coined in medicine, science, technology and other fields, along with new slang and adopted foreign words. Some of these new words enter wide usage while others remain restricted to small circles.

The General Explanations at the beginning of the Oxford English Dictionary states:

The Vocabulary of a widely diffused and highly cultivated living language is not a fixed quantity circumscribed by definite limits... there is absolutely no defining line in any direction: the circle of the English language has a well-defined centre but no discernible circumference.

The current FAQ for the OED further states:

How many words are there in the English language? There is no single sensible answer to this question. It's impossible to count the number of words in a language, because it's so hard to decide what actually counts as a word.[71]

The Oxford English Dictionary, 2nd edition (OED2) includes over 600,000 definitions, following a rather inclusive policy:

It embraces not only the standard language of literature and conversation, whether current at the moment, or obsolete, or archaic, but also the main technical vocabulary, and a large measure of dialectal usage and slang (Supplement to the OED, 1933).[72]

The editors of Webster's Third New International Dictionary, Unabridged include 475,000 main headwords, but in their preface they estimate the true number to be much higher. Comparisons of the vocabulary size of English to that of other languages are generally not taken very seriously by linguists and lexicographers. Besides the fact that dictionaries will vary in their policies for including and counting entries,[73] what is meant by a given language and what counts as a word do not have simple definitions. Also, a definition of word that works for one language may not work well in another,[74] with differences in morphology and orthography making cross-linguistic definitions and word-counting difficult, and potentially giving very different results.[75] Linguist Geoffrey K. Pullum has gone so far as to compare concerns over vocabulary size (and the notion that a supposedly larger lexicon leads to "greater richness and precision") to an obsession with penis length.[76]

In December 2010 a joint Harvard/Google study found the language to contain 1,022,000 words and to expand at the rate of 8,500 words per year.[77] The findings came from a computer analysis of 5,195,769 digitised books. Others have estimated a rate of growth of 25,000 words each year.[78]

Word origins

One of the consequences of the French influence is that the vocabulary of English is, to a certain extent, divided between those words that are Germanic (mostly West Germanic, with a smaller influence from the North Germanic branch) and those that are "Latinate" (derived directly from Latin, or through Norman French or other Romance languages). The situation is further compounded, as French, particularly Old French and Anglo-French, were also contributors in English of significant numbers of Germanic words, mostly from the Frankish and Old Norse elements in French (see List of English Latinates of Germanic origin).

The majority (estimates range from roughly 50%[79] to more than 80%[80]) of the thousand most common English words are Germanic. However, the majority of more advanced words in subjects such as the sciences, philosophy and mathematics come from Latin or Greek, with Arabic also providing many words in astronomy, mathematics, and chemistry.

Source of the most frequent 7,476 English words
1st 100 1st 1,000 2nd 1,000 Subsequent
Germanic 97% 57% 39% 36%
Italic 3% 36% 51% 51%
Hellenic 0 4% 4% 7%
Others 0 3% 6% 6%
Source: Nation 2001, p. 265

Numerous sets of statistics have been proposed to demonstrate the proportionate origins of English vocabulary. None, as yet, is considered definitive by most linguists.

A computerised survey of about 80,000 words in the old Shorter Oxford Dictionary (3rd ed.) was published in Ordered Profusion by Thomas Finkenstaedt and Dieter Wolff (1973)[81] that estimated the origin of English words as follows:

Influences in English vocabulary
 • Langues d'oïl, including French and Old Norman: 28.3%
 • Latin, including modern scientific and technical Latin: 28.24%
 • Germanic languages (including words directly inherited from Old English; does not include Germanic words coming from the Germanic element in French, Latin or other Romance languages): 25%
 • Greek: 5.32%
 • No etymology given: 4.03%
 • Derived from proper names: 3.28%
 • All other languages: less than 1%

A survey by Joseph M. Williams in Origins of the English Language of 10,000 words taken from several thousand business letters gave this set of statistics:[82]

 • French (langue d'oïl): 41%
 • "Native" English: 33%
 • Latin: 15%
 • Old Norse: 2%
 • Dutch: 1%
 • Other: 10%

Writing system

Since around the 9th century, English has been written in the Latin script, which replaced Anglo-Saxon runes. The modern English alphabet contains 26 letters of the Latin script: a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z (which also have majuscule, capital or uppercase forms: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z). Other symbols used in writing English include the ligatures, æ and œ (though these are no longer common). There is also some usage of diacritics, mainly in foreign loanwords (like the acute accent in café and exposé), and in the occasional use of a diaeresis to indicate that two vowels are pronounced separately (as in naïve, Zoë). For more information see English terms with diacritical marks.

The spelling system, or orthography, of English is multilayered, with elements of French, Latin and Greek spelling on top of the native Germanic system; further complications have arisen through sound changes with which the orthography has not kept pace. This means that, compared with many other languages, English spelling is not a reliable indicator of pronunciation and vice versa (it is not, generally speaking, a phonemic orthography).

Though letters and sounds may not correspond in isolation, spelling rules that take into account syllable structure, phonetics, and accents are 75% or more reliable.[83] Some phonics spelling advocates claim that English is more than 80% phonetic.[84] However, English has fewer consistent relationships between sounds and letters than many other languages; for example, the letter sequence ough can be pronounced in 10 different ways. The consequence of this complex orthographic history is that reading can be challenging.[85] It takes longer for students to become completely fluent readers of English than of many other languages, including French, Greek, and Spanish.[86] English-speaking children have been found to take up to two years longer to learn to read than children in 12 other European countries.[87]

As regards the consonants, the correspondence between spelling and pronunciation is fairly regular. The letters b, d, f, h, j, k, l, m, n, p, r, s, t, v, w, z represent, respectively, the phonemes /b/, /d/, /f/, /h/, /dʒ/, /k/, /l/, /m/, /n/, /p/, /r/, /s/, /t/, /v/, /w/, /z/ (as tabulated in the Consonants section above). The letters c and g normally represent /k/ and /ɡ/, but there is also a soft c pronounced /s/, and a soft g pronounced /dʒ/. Some sounds are represented by digraphs: ch for /tʃ/, sh for /ʃ/, th for /θ/ or /ð/, ng for /ŋ/ (also ph is pronounced /f/ in Greek-derived words). Doubled consonant letters (and the combination ck) are generally pronounced as single consonants, and qu and x are pronounced as the sequences /kw/ and /ks/. The letter y, when used as a consonant, represents /j/. However this set of rules is not applicable without exception; many words have silent consonants or other cases of irregular pronunciation.

With the vowels, however, correspondences between spelling and pronunciation are even more irregular. As can be seen under Vowels above, there are many more vowel phonemes in English than there are vowel letters (a, e, i, o, u, y). This means that diphthongs and other long vowels often need to be indicated by combinations of letters (like the oa in boat and the ay in stay), or using a silent e or similar device (as in note and cake). Even these devices are not used consistently, so consequently vowel pronunciation remains the main source of irregularity in English orthography.

See also

References

 1. ^ OxfordLearner'sDictionary 2015 Entry: English - Pronunciation
 2. ^ Nationalencyklopedin 2010
 3. ^ a b c Crystal 2003b, pp. 108–109
 4. ^ Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "English". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. 
 5. ^ a b c Crystal 2003a
 6. ^ a b Smith 2005
 7. ^ a b Ethnologue 2010
 8. ^ MerriamWebster 2015
 9. ^ a b c Crystal 2003b
 10. ^ a b Bammesberger, Alfred (1992). "The Place of English in Germanic and Indo-European". In Richard M. Hogg. Cambridge Handbook of the History of English 1. Cambridge University Press. pp. 26–66. ISBN 0-521-26474-X. 
 11. ^ Baugh, p. 336.
 12. ^ Thomason, Sarah G.; Kaufman, Terrence (1988). Language Contact, Creolization and Genetic Linguistics. University of California Press. p. 265. 
 13. ^ Watts, R. J. (2011). "4. The construction of a modern myth: Middle English as a creole". Language myths and the history of English. Oxford University Press. pp. 83–114. 
 14. ^ Blench, R.; Spriggs, Matthew (1999). Archaeology and Language: Correlating Archaeological and Linguistic Hypotheses. Routledge. pp. 285–286. ISBN 978-0-415-11761-6. 
 15. ^ "The Roman epoch in Britain lasted for 367 years", Information Britain website
 16. ^ Bosworth, Joseph; Toller, T. Northcote. "Engla land". An Anglo-Saxon Dictionary (Online). Prague: Charles University. 
 17. ^ Bosworth, Joseph; Toller, T. Northcote. "Englisc". An Anglo-Saxon Dictionary (Online). Prague: Charles University. 
 18. ^ Collingwood, R. G.; et al (1936). "The English Settlements. The Sources for the period: Angles, Saxons, and Jutes on the Continent". Roman Britain and English Settlements. Oxford, England: Clarendon. pp. 325 et sec. ISBN 0-8196-1160-3. 
 19. ^ Graddol, Leith & Swann 2007
 20. ^ Donoghue, D. (2008). Old English Literature: A Short Introduction. John Wiley & Sons. 
 21. ^ Gneuss, Helmut (1991). "The Old English Language". In Godden,, M.; Lapidge, M. The Cambridge companion to old English literature. Cambridge University Press. pp. 23–55. 
 22. ^ Hogg, Richard M. (1992). "Phonology and Morphology". In Richard M. Hogg. Cambridge Handbook of the History of English 1. Cambridge University Press. pp. 67–168. ISBN 0-521-26474-X. 
 23. ^ Smith, J. J. (2009). Old English: a linguistic introduction. Cambridge University Press. 
 24. ^ Trask, L. (2010). Why do languages change?. Cambridge University Press. 
 25. ^ Denning, Kessler & Leben 2007
 26. ^ Cercignani, Fausto (1981) Shakespeare's Works and Elizabethan Pronunciation, Oxford, Clarendon Press.
 27. ^ a b McCrum, MacNeil & Cran 2003, pp. 9–10 Whatever the total, English at the end of the twentieth century is more widely scattered, more widely spoken and written, than any other language has ever been. It has become the language of the planet, the first truly global language.
 28. ^ a b c d Graddol 2006
 29. ^ "The triumph of English". The Economist. 20 December 2001. Retrieved 16 December 2014. 
 30. ^ "IMO Standard Marine Communication Phrases". International Maritime Organization. Retrieved 16 December 2014. 
 31. ^ "Personnel Licensing FAQ". International Civil Aviation Organization – Air Navigation Bureau. In which languages does a licence holder need to demonstrate proficiency?. Retrieved 16 December 2014. Controllers working on stations serving designated airports and routes used by international air services shall demonstrate language proficiency in English as well as in any other language(s) used by the station on the ground. 
 32. ^ "Lecture 7: World-Wide English". EHistLing. Retrieved 26 March 2007. 
 33. ^ Graphics: English replacing German as language of Science Nobel Prize winners. From J. Schmidhuber (2010), Evolution of National Nobel Prize Shares in the 20th Century at arXiv:1009.2634v1
 34. ^ Robert Phillipson (28 April 2004). English-Only Europe?: Challenging Language Policy. Routledge. p. 47. ISBN 978-1-134-44349-9. 
 35. ^ Keith Hamilton; Professor Richard Langhorne (13 May 2013). The Practice of Diplomacy: Its Evolution, Theory and Administration. Routledge. p. 157. ISBN 978-1-134-84732-7. 
 36. ^ Robert B. Kaplan; Richard B. Baldauf (2005). Language Planning and Policy in Europe. Multilingual Matters. p. 302. ISBN 978-1-85359-811-1. 
 37. ^ Andrew W. Conrad; Alma Rubal-Lopez (1 January 1996). Post-Imperial English: Status Change in Former British and American Colonies, 1940-1990. Walter de Gruyter. p. 261. ISBN 978-3-11-087218-7. 
 38. ^ Dagmar Richter; Ingo Richter; R. Toivanen; I. Ulasiuk (1 January 2012). Language Rights Revisited - The Challenge of Global Migration and Communication. BWV Verlag. p. 29. ISBN 978-3-8305-2809-8. 
 39. ^ "UN official languages". United Nations. Retrieved 16 December 2014. The working languages at the UN Secretariat are English and French. 
 40. ^ a b Crystal 2002
 41. ^ Cheshire, Jenny (1991). English Around The World: Sociolinguistic Perspectives. Cambridge University Press. doi:10.2277/0521395658. ISBN 0-521-39565-8. 
 42. ^ "CIA World Factbook, Field Listing – Languages (World)". Cia.gov. Retrieved 20 April 2013. 
 43. ^ a b Crystal 2003a, p. 69 "From a time (in the 1960s) when the majority of speakers were thought to be native speakers, we now have a situation where there are many more people speaking it as a second language, and many more speaking it as a foreign language. If we combine the latter two groups, the ratio of native to non-native is around 1:3."
 44. ^ "Table 53. Languages Spoken At Home by Language: 2009", The 2012 Statistical Abstract (U.S. Census Bureau), retrieved 27 December 2011 
 45. ^ Population by mother tongue and age groups, 2006 counts, for Canada, provinces and territories–20% sample data, Census 2006, Statistics Canada.
 46. ^ Census Data from Australian Bureau of Statistics Main Language Spoken at Home. The figure is the number of people who only speak English at home.
 47. ^ Figures are for speakers of Nigerian Pidgin, an English-based pidgin or creole. Ihemere gives a range of roughly 3 to 5 million native speakers; the midpoint of the range is used in the table. Ihemere, Kelechukwu Uchechukwu (2006). "A Basic Description and Analytic Treatment of Noun Clauses in Nigerian Pidgin". Nordic Journal of African Studies 15 (3): 296–313. 
 48. ^ Census in Brief, page 15 (Table 2.5), 2001 Census, Statistics South Africa
 49. ^ "About people, Language spoken". Statistics New Zealand. 2006. Archived from the original on 15 October 2009. Retrieved 28 September 2009.  (links to Microsoft Excel files)
 50. ^ Crystal 2004b "India currently has a special place in the English language record books - as the country with the largest English-speaking population in the world. Ten years ago that record was held by the US. Not any more."
 51. ^ Yong & Campbell 1995 "Hong Kong contributes an additional 2.5 million speakers (1996 by-census)"
 52. ^ "ICAO Promotes Aviation Safety by Endorsing English Language Testing". International Civil Aviation Organization. 13 October 2011. 
 53. ^ "IMO Standard Marine Communication Phrases". International Maritime Organization. Archived from the original on 27 December 2003. 
 54. ^ a b Jambor, Paul Z. (April 2007). "English Language Imperialism: Points of View". Journal of English as an International Language 2: 103–123. 
 55. ^ Aitken, A. J. and McArthur, T. Eds. (1979) Languages of Scotland. Edinburgh, Chambers. p. 87, ISBN 0550202617.
 56. ^ Second Report submitted by the United Kingdom pursuant to article 25, paragraph 1 of the framework convention for the protection of national minorities[dead link]
 57. ^ Trudgill, Peter (2002) The Dialects of England 2nd edition, p. 125, Blackwell, Oxford, ISBN 0631218149.
 58. ^ Cox, Felicity (2006). "Australian English Pronunciation into the 21st century" (PDF). Prospect 21: 3–21. Archived from the original on 24 July 2007. Retrieved 22 July 2007. 
 59. ^ Lass 1999, p. 114
 60. ^ Oxford English Dictionary, see entry "civilisation"
 61. ^ Oxford English Dictionary, see entry "contract"
 62. ^ McArthur 1992
 63. ^ Westergaard 2007
 64. ^ For the processes and triggers of English vocabulary changes cf. English and General Historical Lexicology (by Joachim Grzega and Marion Schöner)
 65. ^ Quirk, R. (1974). The linguist and the English language. London: Arnold. p. 138.
 66. ^ Phillips, J. (1973). "Syntax and vocabulary of mothers' speech to young children: Age and sex comparisons". Child Development 44: 182–185. doi:10.2307/1127699. JSTOR 1127699. 
 67. ^ Foley, W. A. and Van Valin, R. D. Jr. (1984). Functional syntax and universal grammar. Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 0521269040.
 68. ^ a b Ninio, A. (2011). Syntactic development, its input and output. Oxford: Oxford University Press. Introduction, ISBN 0199565961.
 69. ^ Anglin, J. M.; Miller, George A.; Wakefield, Pamela C. (1993). "Vocabulary development: A morphological analysis". Monographs of the Society for Research in Child Development 58 (10): 238. doi:10.2307/1166112. JSTOR 1166112. 
 70. ^ Clark, E. V. (1993). The lexicon in acquisition. Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 0521484642.
 71. ^ "How many words are there in the English language?". Oxford Dictionaries Online. Oxford University Press. Retrieved 17 September 2010. 
 72. ^ It went on to clarify,

  Hence we exclude all words that had become obsolete by 1150 [the end of the Old English era]... Dialectal words and forms which occur since 1500 are not admitted, except when they continue the history of the word or sense once in general use, illustrate the history of a word, or have themselves a certain literary currency.

 73. ^ Sheidlower, Jesse (10 April 2006). "How many words are there in English?". Retrieved 17 September 2010. 
 74. ^ Liberman, Mark (1 June 2010). "Laden on word counting". Language Log. Retrieved 17 September 2010. 
 75. ^ Liberman, Mark (28 December 2006). "An apology to our readers". Language Log. Retrieved 17 September 2010. 
 76. ^ Pullum, Geoffrey K. (8 December 2006). "Vocabulary size and penis length". Language Log. Retrieved 17 September 2010. 
 77. ^ English language has doubled in size in the last century, Richard Alleyne, Science Correspondent, The Telegraph, 16 December 2010
 78. ^ Kister, Ken (15 June 1992). "Dictionaries defined". Library Journal 117 (11): 43, 4p, 2bw. 
 79. ^ Nation 2001, p. 265
 80. ^ "Old English Online". Utexas.edu. 20 February 2009. Retrieved 21 April 2010. 
 81. ^ Finkenstaedt, Thomas; Dieter Wolff (1973). Ordered profusion; studies in dictionaries and the English lexicon. C. Winter. ISBN 3-533-02253-6. 
 82. ^ Joseph M. Williams (1986) [1975]. Origins of the English Language. A social and linguistic history. Free Press. ISBN 0029344700. [page needed]
 83. ^ Abbott, M. (2000). "Identifying reliable generalisations for spelling words: The importance of multilevel analysis". The Elementary School Journal 101 (2): 233–245. doi:10.1086/499666. JSTOR 1002344. 
 84. ^ Moats, L. M. (2001). Speech to print: Language essentials for teachers. Baltimore, MD: Paul H. Brookes Company, ISBN 1598570501.
 85. ^ McGuinness, Diane (1997) Why Our Children Can't Read, New York: Touchstone, pp. 156–169, ISBN 0684853566.
 86. ^ Ziegler, J. C., & Goswami, U. (2005). "Reading acquisition, developmental dyslexia, and skilled reading across languages: A psycholinguistic grain size theory". Psychological bulletin 131 (1): 3–29. doi:10.1037/0033-2909.131.1.3. PMID 15631549. 
 87. ^ Seymour, Philip H K, University of Dundee (2001). "Media centre". Spelling Society. Retrieved 21 April 2010. 

Cite error: A list-defined reference named "CrystalGlobalLanguage2003pp67-71" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "Gordin2015" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "Wardhaugh2010p55" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "Hjarvard2004" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "Thumboo1987" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "HowattWiddowson2004pp127-133" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "MazruiMazrui1998p21" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "Schneider2007p1" is not used in the content (see the help page).
Cite error: A list-defined reference named "Ammon2008" is not used in the content (see the help page).

Bibliography

External links

Dictionaries
 • "Oxford Learner's Dictionaries". Oxford University Press. Retrieved 11 February 2015.  An online dictionary for English-language learners, part of the Oxford Dictionaries series
 • "Dictionary and Thesaurus | Merriam-Webster.com". Merriam-Webster's online dictionary. Merriam-Webster. Retrieved 15 February 2015.  An authoritative dictionary of American English
 • "Macquarie Dictionary". Australia's National Dictionary & Thesaurus Online | Macquarie Dictionary. Macmillan Publishers Group Australia. Retrieved 15 February 2015.  An authoritative dictionary of Australian English