زباستین بینیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زباستین بینیک
Sebastian Bieniek 2010 The Scientifically Proven Painting Gemälde Art About Art.jpg
نقاشی از زباستین بینیک - ۲۰۱۰: «نقاشی ثابت شده علمی»
زادهٔ۲۴ آوریل ۱۹۷۵ ‏(۴۵ سال)
سارنواسی، لهستان
ملیتآلمانی
شناخته‌شده براینقاشی، فیلمسازی

Sebastian Bieniek سباستین بینیک (born 24 April 1975) ( متولد 4 اردیبهشت 1354 ) هنرمند مفهومی، نقاش، عکاس، پرفورمنس آرتیست، نویسنده و کارگردان آلمانی است. به گفته Global Thought Leader Ranking او به عنوان صد و هفتاد و یکمین چهره‌ی تاثیرگذار لیست سال 2018 شناخته شده است و در سال 2015 در وبسایت theculturetrip.com به عنوان یکی از پنج چهره‌ی برتر هنر معاصر برلین انتخاب شد.

زندگینامه و تحصیلات[ویرایش]

سباستین بینیک متولد لهستان است و تا 14 سالگی در همان کشور زندگی می‌کرد. در سال 1989 او به مقصد آلمان لهستان را ترک کرد. در سال 1996 او شروع به یادگیری هنر در HbK Braunschweig زیر نظر Marina Abramovic، پرفورمنس آرتیست صربستانی و  John Armleder هنرمند مفهومی سوئیسی کرد. در سال 1998 او برای ادامه‌ی تحصیل به UdK Berlin رفت و در کلاس‌های  Katharina Sieverding عکاس آلمانی شرکت کرد و در همان دوره اولین فیلم کوتاه خود به نام " صفر " را ساخت.

در سال 2001 به رزیدنسی DFJW در فرانسه رفت و شش ماه در آنجا اقامت داشت و در نمایشگاه گروهیِ Aux voyageurs که توسط Bettina Klein کیوریت شده بود شرکت کرد و در تحصیلات خود در Hdk برلین را به پایان رساند. در سال 2002 او به هدف یادگیری کارگردانی سینما دوره‌ای را در DFFB Berlin، جایی که در آن فیلم‌های متعددی ساخت شروع کرد. در سال 2007 او فیلم بلند خود با نام  The Gamblers را ساخت و به همان واسطه وارد دهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم شانگهای شد. در سال 2008 فیلم Silvester Home Run را ساخت و با این اثر وارد جشنواره‌ی  Festival Internacional de Cine de Mar del Plata شد و در  Montreal World Film Festival همان فیلم را به نمایش درآورد.

آثار

آثارِ قدیمی بینیک پرفورمنس‌های رادیکالی مانند Hand Without a Body ( 1999 ) بود که 16 روز به صورتِ روزانه دستانِ خود را می‌برید؛ یا پرفورمنس Born to be Boulette ( 1999 ) که در آن به مدت سه روز در میانِ 500 کیلوگرم گوشت خوام دراز کشیده بود. یا اثرِ Robbery ( 1998 ) که در آن برنامه‌ی سرقت از یک بانک را به عنوانِ بخشی از اثر ترتیب داده بود. به مرور و از حدود سال 2001 آثار او بیشتر و بیشتر به سمت مینیمالیزم و هنرمفهومی گرایش پیدا کرد.

در سال 2009 ( بعد از یک وقفه‌ی 7 ساله ) او با Homelan Security دوباره کار خودش را شروع کرد، مجموعه‌ای از نقاشی‌های کانسپچوآل و نقاشی‌های دیگری که با یک نوشته همراه می‌شدند.  در سال 2013 بینیک به عکاسی ادامه داد. در همان سال او مجموعه‌ی دوچهره ( Doublefaced ) را شروع کرد که به یکی از شناخته شده‌ترین میم‌های آنلاین تبدیل شد. این مجموعه توسط مجلات و افراد زیادی بازنشر شد. بینیک به صورت همزمان به مجموعه‌ی میلیمالیستیِ نوشته‌هایش، پرفورمنس و نقاشی هم ادامه داد. دو مجموعه‌ی Perfect circles و Multiplications که شامل نقاشی‌هایی به همراه متن بودند در فاصله‌ی سال‌های 2013 تا 2016 در 70 قطعه شکل گرفتند. همینطور در سال 2008 یک پرفورمنس را در آرت فرومِ برلین، 2011 در گرجستان، 2013 در افتتاحیه‌ی Deutsche Bank KunstHalle و در سال 2016 در دانشگاه Church of Marburg به اجرا در آورد.

همکاری‌ها

بینیک در سال 2013 با یک مجله‌ی موسیقی آلمانی برای عکاسی همکاری کرد. 2015 برای مجله‌ی  Süddeutsche Zeitung عکاسی کرد. در همان سال برای هفته‌ی فشن پاریس با طراح لباس فرانسوی به نام Simon Porte Jacquemus کار کرد. در سال 2016 او با Institute for church building and contemporary art وارد همکاری شد در باز هم در همان سال با مدیر هنری و کیوریتور موزه‌ی MONA  به نام Olivier Varenne در استرالیا برای یک نمایشگاه آنلاین در سایت collectionair.com وارد همکاری شد.

نمایشگاه‌ها

سباستین بینیک در سال 1999 اولین نمایشگاه انفرادی خود را به نام Natural Born Sugareaters  را در Kunsthaus Tacheles برگزار کرد.  در سال 2000 او با Festival of Vision همکاری کرد و در Hong Kong Arts Centre هم آثاری به نمایش درآورد و در سال 2002 با HICETNUNC در ایتالیا همکاری کرد. در سال 2014 نمایشگاه انفرادی دیگری در  Nicola von Senger Gallery واقع در زوریخ و همینطور در  Ho Gallery واقع در وین برگزار کرد. او در سال 2016 نمایشگاه دیگری در گالری Potemka Contemporary Art Gallery در لایپزیک به نام The Imitation of the Imitation برگزار کرد.

کتاب‌ها[ویرایش]

فیلم شناسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.imdb.com/name/nm2791511//. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. https://www.b1en1ek.de/arbeiten/film/. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)