زایر خضرخان اهرمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زایر خضرخان اهرمی
Zaer khezerkhan ahrami.jpg
زایر خضرخان اهرمی
محل تولد شهر اهرم خونه حاج حيدر پا شلو
تاریخ تولد ۱۲۸۰ ه. ق
محل درگذشت اهرم - قلعه کلات
تاریخ درگذشت ۱۳۴۱ ه. ق
لقب امیر اسلام
تابعیت Flag of Iran.svg ایرانی
فرماندهی از فرماندهان نیروهای تنگستان
جنگ‌ها جنگ جهانی اول، (ایران و انگلستان)
کارهای مهم محافظت از کشور ایران

زایر خضرخان فولادی اهرمی ملقب به امیر اسلام از همرزمان در نبرد علیه نیروهای انگلیس بسال ۱۳۳۳ه ق. در جنگ اول جهانی در دلوار و بوشهر در جنوب ایران.

زندگینامه[ویرایش]

زایر خضرخان، فرزند حاج محمدعلی متولد (۱۲۸۰ ه. ق/ ۱۲۴۱ خورشیدی) در روستای شمشیری دهستان باغک، از مخالفین حضور انگلستان در جریان اشغال بوشهر در جنگ جهانی اول که در آن ایام ضابط منطقه تنگستان بود. همزمان با مبارزات رئیس علی دلواری و پس از کشته شدن او مقاومت در مقابل اشغالگران را ادامه داد.

در سال ۱۲۹۷ خورشیدی زائر به کمک شیخ حسین خان چاه کوتاهی (سالار اسلام)و غضنفرالسلطنه برازجانی مانع عبور انگلیسها از تنگستان و رفتن به برازجان شد. در این جنگ زائر به کوه‌های خائیز پناهنده شد و پس از یکسال سرانجام موفق شد به اهرم بازگشته و ضابطی آنجا را برعهده گیرد.

وی به واسطه شدت فشارهای استعمارگران انگلیسی مدتی در کوههای خائیز بسر می‌برد، سرانجام بدست یکی از نزدیکانش و به همراه پسرش سام میرزا در سال (۱۳۴۱ ه. ق/ ۱۳۰۱ ش) در شهر اهرم به قتل رسید.

قلعه کلات در اهرم از او به یادگار مانده که هم‌اکنون جای گلوله توپ جنگی انگلیسی‌ها بر دیواره آن هویداست؛ قلعه‌ای که مدتی اسرای انگلیسی در عین احترام برای معاوضه با اسرای خودی در آن نگهداری می‌شدند.

منابع[ویرایش]