زئوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
اساطیر یونان باستان
Zeus Altemps Inv8635.jpg
زئوس
یونانی: Ζεύς
فرانسوی: Zeus
جنسیت: مذکر
پدر: کرونوس
مادر: رئا
همسر: هرا و چند تن دیگر
فرزندان: آیاکوس
آگدیستیس
آنجلوس
آفرودیته
آپولون
آرس
آرتمیس
آتنادیونیسوس
ایلیتیا
انیو
هبه
هلن
هفائستوس
هراکلس
هرمس
اپافوس
اریس
ارسا
مینوس
پاندیا
پرسفونه
پرسئوس
رادامانتوس
خاریتس
هورای
لیتائه
موز
مویرای
وابستگان: پوزئیدون، هادس، هرا، دمتر و هستیا
مرگ: نامیرا
در تروا: حکم به نابودی تروا داد.
موضوع‌های اساطیر یونان باستان

آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ س
ش ف ک گ ل م ن و ه ی

زئوس (به یونانی: Ζεύς) در اساطیر یونانی، پادشاه خدایان و فرمانروای تمام زیارتگاه‌های واقع در کوه المپ است. او کوچکترین فرزند کرونوس و رئا از نژاد تیتان‌ها، بود. معادل آن در اسطوره‌های رومی ژوپیتر و در دین کرتیان ولخانوس است. نام زئوس مربوط است به کلمهٔ یونانی dios به معنی «درخشان». واژه زئوس با بخش نخست واژه لاتین ژوپیتر «Jupiter» و واژه مورد کاربرد برای روز پیوند دارد. زئوس ایزد آسمان رخشان و نیز توفان به‌شمار می‌رفت و هم بدین دلیل سلاح او آذرخش بود که آن را به سمت کسی که او را ناخشنود کرده، پرتاب می‌کرده‌است. یکی از مواردی که او را بسیار خشمگین می‌کرد دروغگویی و پیمان‌شکنی بوده‌است. از دیگر نشانه‌های او می‌توان به عصای سلطنتی، بلوط، عقاب و سپرش (ساخته شده از پوست بز آمالتئا) اشاره کرد.

کرونوس، پدر زئوس، شنیده بود که توسط یکی از فرزندانش سرنگون خواهد شد. به همین دلیل فرزندان خود را می‌بلعید. اما زئوس که فرزند ششم بود توسط رئا و گایا نجات پیدا کرد. رئا سنگ بزرگی را قنداق پیچ کرده و به کرونوس داد، وی نیز که فکر می‌کرد این سنگ بزرگ زئوس است آن را بجای زئوس بلعید. رئا نیز از این فرصت استفاده کرده و او را به غاری در کوه‌های دیکتی واقع در کرت برده و مخفی نمود.[۱] در آنجا بزی مقدس به نام آمالتئا زئوس را شیر خورانده و بزرگ می‌کرد که بعدها او به عنوان پرستار زئوس شناخته می‌شد. سپس زئوس با کرونوس و دیگر تیتان‌ها وارد جنگ شد و آن‌ها را شکست داد و پدر را سرنگون کرد. بچه‌های بلعیده شده را توسط معجونی از مس تند و شراب که متیس ساخته بود از شکم کرونوس بیرون آورد و به همراه آن‌ها کرونوس را تا ابد در تارتاروس زندانی کرد. سپس با برادرانش براساس قرعه، فرمانروایی عالم را میان خود تقسیم کردند. زئوس فرمان‌روای آسمان و زمین شد، پوزئیدون فرمانروای دریاها و جهان زیرزمینی و دوزخ هم نصیب هادس شد.[۲]

مقام زئوس[ویرایش]

زئوس جوانترین فرزند رئا و کرونوس بود. او بزرگترین فرمانروای کوه المپ و معبد تمام خدایانی که در آنجا بنا شده بودند، بود. او که بزرگترین حکمفرما بود، قانون، عدالت و معنویت را تعیین می‌نمود، و این مسئله او را رهبر روحانی خدایان و انسان‌ها نمود. زئوس خدای آسمان‌ها و ملکوت اعلا بود و خدای باران و آورندهٔ ابرها که بر آذرخش یا صاعقهٔ هراس‌انگیز نیز فرمان می‌راند. قدرتش برتر از قدرت تمامی خدایان دیگر بود. در داستان ایلیاد وی به خانواده‌اش چنین می‌گوید: «من قدرتمندترین هستم. بیازمایید تا بر شما آشکار شود. طنابی از طلا به آسمان ببندید و آن را استوار نگه دارید، تمامی خدایان و الهه‌ها. شما نمی‌توانید زئوس را فرود آورید. اما من اگر بخواهم شما را به زیر بکشم، آنگاه خواهم توانست. من طناب را به کنگرهٔ المپ استوار می‌بندم و همه در هوا آویزان خواهند ماند، آری، هم زمین و هم دریا.» با وجود این، زئوس نه قادر متعال بود و نه دانای کل. هم می‌شد با او به مخالفت برخاست و هم او را فریفت. در ایلیاد پوزئیدون، و نیز هرا، او را می‌فریبند. گهگاه سخن از این می‌رود که قدرت مرموز و اسرار آمیز، یعنی سرنوشت یا تقدیر از زئوس نیرومندتر بوده‌است. هومر هِرا را برمی‌انگیزد تا با لحنی سرزنش آمیز از او بپرسد که آیا می‌تواند انسانی را که تقدیر محکوم به مرگ کرده‌است دوباره زنده کند یا نه؟

رابطه با دیگر ایزدان[ویرایش]

طبق افسانه، متیس الهه پروا اولین همسر زئوس بود که آتنا، ایزدبانوی عقل و خرد را برای او به دنیا آورد. دومین همسر وی عمه‌اش تمیس بود که دو گروه از دخترانش هورای (یونومیا، دایکه و ایرنه) و مویرای (کلوتو، لاخسیس و اتروپوس) را به دنیا آورد. او آنگاه با همسر سومش ائورونومه ازدواج کرد و از او صاحب خاریتس (آگلیا، ائوفروسینه و تالیا) گردید. همسر چهارم او خواهرش دمتر بود که برای او پرسفونه را به دنیا آورد. همسر پنجم او عمه دیگرش امنموسینی بود که از ازدواجشان موزها (کلیو، ائوترپه، تالیا، ملپومنه، ترپسیکور، اراتو، پلی‌هیمنیا، اورانیا و کالیوپه) متولد شدند. ششمین همسر او عمه دیگری به نام لتو بود که آپولو و آرتمیس را به دنیا آورد.

او همچنین با هرا که خواهرش نیز بود، ازدواج کرد. انتظار بر آن بود که همسر زئوس کاملاً در حد مقام وی باشد. غالباً در اساطیر همسر اصلی زئوس و ملکهٔ المپ‌نشینان همانا هرا و نام او به معنی قهرمان بانو است و این عنوان مقامی در خور همسر پادشاه خدایان است. هرا در آرگوس کیش ویژه خود را داشت و بی‌تردید بازمانده ایزدبانوی مادر یونانی بود. هرا برای همسرش آرس، هفائستوس، هبه، ایلی‌ثیا و اریس را به دنیا آورد.

زئوس به خاطر داشتن ماجراهای عشقی فراوان از معشوقه‌هایش فرزندان بسیاری داشت. هنگامی که زئوس لدا ملکهٔ اسپارت را فریفت، خود را به شکل یک قوی زیبا درآورد و از تخمی که لدا به عمل آورد دو جفت فرزند دوقلو به دنیا آمدند: کستور و پولیدوسز و کلیتمنسترو و هلن تروایی، از آلکمنه صاحب هراکلس نام‌آورترین پهلوان یونانی شد، ائوروپه که برایش مینوس، رادامانتوس و سارپدون به دنیا آورد و… او را نماد عاشق پیشگی و عشق باختن با زنان بی‌شمار و حیله‌گری‌های گوناگون برای پنهان ساختن خیانت‌هایی که به همسرش می‌کرد معرفی کرده‌اند. در برابر این پرسش که چرا این کردارها را به سرور و فرمانروای کل خدایان نسبت داده‌اند، محققان و دانش پژوهان گفته‌اند که زئوسی که در آوازها و داستان‌ها از او یاد می‌شود آمیزه‌ای است از تمامی خدایان. هرگاه پرستش وی به شهری می‌رسید که خود خدایان فرمانروا داشت، آن دو به تدریج در هم ادغام می‌شدند. همسر آن خدا نیز به زئوس می‌رسید. اما نتیجه ناخوشایند بود و یونانیان ادوار بعد این‌گونه عشقبازی و شهوترانی بی‌پایان را نپسندیدند.[۳]

حمله به تاج و تخت زئوس[ویرایش]

پیکرهٔ زئوس
فیدیاس آتنی، در حدود سال ۴۳۵ پیش از میلاد، این مجسمهٔ ۱۲ متری را ساخته و زینت نیایشگاه زئوس در المپیا کرد. این مجسمه که یکی از عجایب هفتگانهٔ دنیای قدیم شناخته می‌شد، بعدها دزدیده شد. تصویر فوق نقاشی سده ۱۶ از این مجسمه‌است.

فرمانروایی زئوس خالی از تهدید نبود. افیئالتس و اوتوس، دو غولی که با نام آلودز[۴] شناخته می‌شدند سعی کردند تاج و تخت زئوس را سرنگون کنند. آن‌ها هر سال یک ذراع (واحد اندازه‌گیری در باستان که برابر بود با فاصله آرنج تا نوک انگشت وسط یا حدوداً ۴۴ سانتی‌متر) در عرض و یک فاتوم در ارتفاع رشد می‌کردند. وقتی نه ساله شدند اندازه‌ای برابر با نه ذراع در عرض و نه فاتوم در ارتفاع داشتند و بدین سبب برای نبرد با ایزدان مصمم شدند. آن‌ها سپس با قرار دادن کوه‌های اوسا بر روی المپ، و نهادن کوه پلیون بر روی اوسا موفق به صعود به آسمان‌ها و تهدید المپ‌نشینان شدند. آن‌ها اعلام کردند با پرکردن دریا بوسیلهٔ کوه‌ها، زمین‌های خشک را به وجود می‌آورند. افیئالتس از هرا و اوتوس از آرتمیس خواستگاری کرد و آرس را به زنجیر کشیدند. اما هنگامی که قصد داشتند به آرتمیس حمله کنند و او نیز توان مقابله با آن‌ها را نداشت، برادرش آپولون گوزنی بین آن‌ها فرستاد. این مسئله باعث شد آن‌ها دیوانه‌وار خشمگین شوند و یکدیگر را بکشند. در نسخه‌های دیگر این افسانه چنین آمده که آرتمیس مسئول مرگ آن‌ها بود. آرتمیس خود را به شکل گوزنی درآورد و خود را به میان آن‌ها نهاد و دو برادر برای کشتن گوزن تیرهای خود را به سوی او پرتاب کردند که به یکدیگر اصابت کرده و کشته شدند. دو برادر در دنیای زیرین مجازات شدند، آن‌ها توسط مارها، پشت به پشت به ستونی بسته شدند. میان آن‌ها جغدی نیز بر روی ستون قرار داشت.

شورش گیگانت‌ها[ویرایش]

گیگانت‌ها هیولاهایی بودند که تعداد آن‌ها صد نفر برآورد شده‌است. آن‌ها به دستور گایا برای باز پس گرفتن سلطنت و قدرت تیتان‌ها به زئوس و دیگر المپ‌نشینان حمله کردند. بعد از اینکه پیشگویی شده بود هیچ‌یک از گیگانت‌ها بدست ایزدان از بین نخواهند رفت و برای شکست دادن هیولاها به یک فانی نیاز است، المپ‌نشینان از هراکلس تقاضای کمک کردند و با همکاری یکدیگر توانستند آن‌ها را شکست دهند.

سپس نوبت به اژدهای تایفون رسید تا با نفس آتشینش به آسمان‌ها حمله کند. این هیولای ترکیبی که چشمانش همانند آتش برق می‌زدند، ظاهری شبیه به انسان داشت اما از کمر به پایین بدن او از افعی‌ها پوشیده شده بود. تمام این مشکلات از شکست خوردن گیگانت‌ها بدست المپ‌نشینان و خشمگین‌تر شدن گایا ناشی می‌شد. گایا به تارتاروس رفته و تایفون را به دنیا آورد که از تمام فرزندان او در اندازه و قدرت برتری داشت. تایفون از همه کوهستان‌ها بزرگ‌تر بود و سر او اغلب به ستارگان برمی‌خورد و وقتی دست‌هایش را باز می‌کرد یکی به مشرق و دیگری به مغرب می‌رسید و بجای انگشتان یکصد سر اژدها داشت، و دارای بال بود و از چشمانش آتش بیرون می‌زد و تیفون آنقدر وحشتناک بود که وقتی خدایان متوجه حمله او به آسمان شدند از ترس همه به مصر گریخته و شکل حیوان‌ها را به خود گرفتند. در اینجا بود که زئوس از فواصل دور او را با آذرخش خود مورد هدف قرار داد و در فواصل نزدیک با سلاح داس خود به او ضربه وارد می‌کرد. هنگامی که تایفون پا به فرار گذاشت، زئوس او را تا کوه‌های کاسیوس تعقیب نمود. اما تایفون داس را از چنگ زئوس درآورد، تاندون‌های دست و پای او را قطع کرده و او را بر روی شانه‌های خود گذاشت و از طریق دریا به غاری در سرزمین کیلیکیه حمل کرد. همچنین او تاندون‌های مفاصل او را در پوست خرس پنهان کرد که توسط ماده غولی محافظت می‌شد. در این هنگام بود که هرمس به نجات زئوس شتافت و به صورت نوازنده‌ای دوره‌گرد نزدیک او می‌شود و تایفون را فریب می‌دهد و تاندون‌ها را برای تعمیر سازش از او می‌گیرد؛ و زئوس هم نیروی خود را بازمی‌یابد و با استفاده از تیرهای آذرخش، او را از بین می‌برد.[۵]

در تروا[ویرایش]

در جنگ تروآ پس از آن‌که با شکست پاریس از منلائوس از سپاه یونانیان، جنگ به ظاهر پایان می‌یابد، خدایان در المپ شورایی برپا می‌کنند و خواستار خون بیشتری می‌شوند. زئوس به صلح رأی می‌دهد ولی چون همسرش هرا سخن به مخالفت با او می‌راند، رأی خود را پس می‌گیرد و به نابودی تروا رضایت می‌دهد.[۶]

زئوس در آثار هنری[ویرایش]

در هنر، معمولاً زئوس به مانند یک مرد میان سال همراه با ریش اما دارای چهره‌ای جوان و دارای نیرو تصویر می‌شد. او بسیار شاه‌وار و با ابهت به نظر می‌رسید. نقاشان و هنرمندان سعی در بازسازی قدرت زئوس در کارهای خود دارند، معمولاً با دادن حالتی که گویا در حال پرتاب کردن آذرخش خود است. مجسمه‌های زیادی از زئوس وجود دارد، اما بدون شک زئوس آرتمیزیوم زیباترین آنهاست. در گذشته گمان می‌شد که آن پوزئیدون است، این تندیس در موزهٔ ملی باستان‌شناسی آتن قابل دیدن است.

همسران و فرزندان[ویرایش]

همسران و فرزندان[ویرایش]

1The Greeks variously claimed that the Moires/Fates were the daughters of Zeus and the Titaness Themis or of primordial beings like Chaos, Nyx, or Ananke.

2The Charites/Graces were usually considered the daughters of Zeus and Eurynome but they were also said to be daughters of Dionysus and Aphrodite or of Helios and the naiad Aegle.

3Some accounts say that Ares, Hebe, and Hephaestus were born parthenogenetically.

4According to one version, Athena is said to be born parthenogenetically.

5Helen was either the daughter of Leda or Nemesis.

6Tyche is usually considered a daughter of Aphrodite

allfather(odin) > zeus

شجره‌نامه آخایوس در اسطوره‌شناسی یونان[ویرایش]

شجره‌نامهٔ آخایوس در اسطوره‌شناسی یونان
اورانوسگایا
کرونوسرئااوکئانوستتیس
ممفیسلیبیاپوزئیدوننیلوسایناخوسملیا
بلوسآگنورتلفاسافورونئوسیوزئوس
کادموسکیلیکسائوروپهفینیکسآخیرواپافوس
هارمونیادانائوسآجیپتوس
پلیدروس
آگاوههایپرمنسترالینسئوس
آتونوئه
اینوآباس
سمله
آکریسیوس
دانائیزئوس
پرسئوس

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ویل دورانت، ۸۷۸
 2. زوس فرمانروای المپ
 3. همیلتون/ادیت/سیری در اساطیر یونان و رم
 4. «Aloads"
 5. خلاصه‌ای از زندگی و جنگ‌های زئوس.
 6. ویل دورانت، ۶۷
 7. هیگینوس، Fabulae 155
 8. Scholia on Pindar, Olympian Ode 9, 107
 9. Stephanus of Byzantium, s. v. Dōdōne, with a reference to Acestodorus
 10. Photios (1824). "190.489R". In Bekker, August Immanuel. Myriobiblon (به Greek). Tomus alter. Berlin: Ge. Reimer. p. 152a. At the Internet Archive.
  "190.152a" (PDF). Myriobiblon (به Greek). Interreg Δρόμοι της πίστης – Ψηφιακή Πατρολογία. 2006. p. 163. At khazarzar.skeptik.net.

منابع[ویرایش]

 • برگرفته از وبگاه سیمرغ
 • دورانت، ویل (۱۳۷۸تاریخ تمدن، یونان باستان (جلد دوم)، ترجمهٔ امیرحسین آریان‌پور و دیگران، به کوشش سرویراستار، محمود مصاحب.، تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، شابک ۹۶۴-۴۴۵-۰۰۱-۹
 • زئوس. نوشته رون لیدبتر در وبگاه Pantheon
 • پین سنت، جان؛ (۱۳۸۷) شناخت اساطیر یونان، ترجمهٔ باجلان فرخی، تهران، اساطیر، چاپ دوم.
 • زئوس اساطیر یونان
 • اطلاعاتی درباره خدای یونانی زئوس

Zeus
King of the Gods
God of the sky, lightning, thunder, law, order, justice
Jupiter Smyrna Louvre Ma13.jpg
Zeus de Smyrne, discovered in Smyrna in 1680[1]
AbodeMount Olympus
SymbolThunderbolt, eagle, bull, oak
Personal information
ConsortHera, various others
ChildrenAeacus, Agdistis, Angelos, Aphrodite, Apollo, Ares, Artemis, Athena, Dionysus, Eileithyia, Enyo, Epaphus Eris, Ersa, Hebe, Helen of Troy, Hephaestus, Heracles, Hermes, Lacedaemon Minos, Pandia, Persephone, Perseus, Rhadamanthus, the Graces, the Horae, the Litae, the Muses, the Moirai
ParentsCronus, Rhea
SiblingsHestia, Hades, Hera, Poseidon, Demeter, Chiron
Roman equivalentJupiter[2]
Norse equivalentThor, Odin
Slavic equivalentPerun
Hinduism equivalentIndra

Zeus (/zjs/;[3] Ancient Greek: Ζεύς, Zeús [zdeǔ̯s])[4] is the sky and thunder god in ancient Greek religion, who rules as king of the gods of Mount Olympus. His name is cognate with the first element of his Roman equivalent Jupiter. His mythologies and powers are similar, though not identical, to those of Indo-European deities such as Jupiter, Perkūnas, Perun, Indra and Thor.[5][6][7]

Zeus is the child of Cronus and Rhea, the youngest of his siblings to be born, though sometimes reckoned the eldest as the others required disgorging from Cronus's stomach. In most traditions, he is married to Hera, by whom he is usually said to have fathered Ares, Hebe, and Hephaestus.[8] At the oracle of Dodona, his consort was said to be Dione, by whom the Iliad states that he fathered Aphrodite.[11] Zeus was also infamous for his erotic escapades. These resulted in many divine and heroic offspring, including Athena, Apollo, Artemis, Hermes, Persephone, Dionysus, Perseus, Heracles, Helen of Troy, Minos, and the Muses.[8]

He was respected as an allfather who was chief of the gods[12] and assigned roles to the others:[13] "Even the gods who are not his natural children address him as Father, and all the gods rise in his presence."[14][15] He was equated with many foreign weather gods, permitting Pausanias to observe "That Zeus is king in heaven is a saying common to all men".[16] Zeus' symbols are the thunderbolt, eagle, bull, and oak. In addition to his Indo-European inheritance, the classical "cloud-gatherer" (Greek: Νεφεληγερέτα, Nephelēgereta)[17] also derives certain iconographic traits from the cultures of the ancient Near East, such as the scepter. Zeus is frequently depicted by Greek artists in one of two poses: standing, striding forward with a thunderbolt leveled in his raised right hand, or seated in majesty.

Name

The god's name in the nominative is Ζεύς (Zeús). It is inflected as follows: vocative: Ζεῦ (Zeû); accusative: Δία (Día); genitive: Διός (Diós); dative: Διί (Dií). Diogenes Laërtius quotes Pherecydes of Syros as spelling the name, Ζάς.[18]

Zeus is the Greek continuation of *Di̯ēus, the name of the Proto-Indo-European god of the daytime sky, also called *Dyeus ph2tēr ("Sky Father").[19][20] The god is known under this name in the Rigveda (Vedic Sanskrit Dyaus/Dyaus Pita), Latin (compare Jupiter, from Iuppiter, deriving from the Proto-Indo-European vocative *dyeu-ph2tēr),[21] deriving from the root *dyeu- ("to shine", and in its many derivatives, "sky, heaven, god").[19] Zeus is the only deity in the Olympic pantheon whose name has such a transparent Indo-European etymology.[22]

The earliest attested forms of the name are the Mycenaean Greek 𐀇𐀸, di-we and 𐀇𐀺, di-wo, written in the Linear B syllabic script.[23]

Plato, in his Cratylus, gives a folk etymology of Zeus meaning "cause of life always to all things," because of puns between alternate titles of Zeus (Zen and Dia) with the Greek words for life and "because of."[24] This etymology, along with Plato's entire method of deriving etymologies, is not supported by modern scholarship.[25][26]

Mythology

Birth

Cronus sired several children by Rhea: Hestia, Demeter, Hera, Hades, and Poseidon, but swallowed them all as soon as they were born, since he had learned from Gaia and Uranus that he was destined to be overthrown by his son as he had previously overthrown Uranus, his own father, an oracle that Rhea heard and wished to avert.

When Zeus was about to be born, Rhea sought Gaia to devise a plan to save him, so that Cronus would get his retribution for his acts against Uranus and his own children. Rhea gave birth to Zeus in Crete, handing Cronus a rock wrapped in swaddling clothes, which he promptly swallowed.[27]

Infancy

Varying versions of the story exist:

 1. According to Hyginus (Fabulae, 139)) Zeus was raised by a nymph named Amalthea. Since Saturn (Cronus) ruled over the Earth, the heavens and the sea, she hid him by dangling him on a rope from a tree so he was suspended between earth, sea and sky and thus, invisible to his father.
 2. According to Pseudo-Apollodorus (Bibliotheca, 1.1.5-7)) Zeus was raised by a goat named Amalthea in a cave called Dictaeon Antron (Psychro Cave). A a company of soldiers called Kouretes danced, shouted and clashed their spears against their shields so that Cronus would not hear the baby's cry.

King of the gods

After reaching manhood, Zeus forced Cronus to disgorge first the stone (which was set down at Pytho under the glens of Parnassus to be a sign to mortal men, the Omphalos) then his siblings in reverse order of swallowing. In some versions, Metis gave Cronus an emetic to force him to disgorge the babies, or Zeus cut Cronus's stomach open. Then Zeus released the brothers of Cronus, the Hecatonchires and the Cyclopes, from their dungeon in Tartarus, killing their guard, Campe.

As a token of their appreciation, the Cyclopes gave him thunder and the thunderbolt, or lightning, which had previously been hidden by Gaia. Together, Zeus, his brothers and sisters, Hecatonchires and Cyclopes overthrew Cronus and the other Titans, in the combat called the Titanomachy. The defeated Titans were then cast into a shadowy underworld region known as Tartarus. Atlas, one of the titans who fought against Zeus, was punished by having to hold up the sky.

First century statue of Zeus

After the battle with the Titans, Zeus shared the world with his elder brothers, Poseidon and Hades, by drawing lots: Zeus got the sky and air, Poseidon the waters, and Hades the world of the dead (the underworld). The ancient Earth, Gaia, could not be claimed; she was left to all three, each according to their capabilities, which explains why Poseidon was the "earth-shaker" (the god of earthquakes) and Hades claimed the humans who died (see also Penthus).

Gaia resented the way Zeus had treated the Titans, because they were her children. Soon after taking the throne as king of the gods, Zeus had to fight some of Gaia's other children, the monsters Typhon and Echidna. He vanquished Typhon and trapped him under Mount Etna, but left Echidna and her children alive.

Conflicts with humans

When Zeus was atop Mount Olympus he was appalled by human sacrifice and other signs of human decadence. He decided to wipe out mankind and flooded the world with the help of his brother Poseidon. After the flood, only Deucalion and Pyrrha remained.[28] This flood narrative is a common motif in mythology.[29]

The Chariot of Zeus, from an 1879 Stories from the Greek Tragedians by Alfred Church.

Throughout history Zeus has been depicted as using violence to get his way and terrorize humans. As god of the sky he has the power to hurl lightning bolts as a weapon. Since lightning is quite powerful and sometimes deadly, it is a bold sign when lightning strikes because it is known that Zeus most likely threw the bolt.[citation needed]

In the Iliad

Jupiter and Juno on Mount Ida by James Barry, 1773 (City Art Galleries, Sheffield.)

The Iliad is a poem by Homer about the Trojan war and the battle over the City of Troy, in which Zeus plays a major part.

Scenes in which Zeus appears include:[30][31]

 • Book 2: Zeus sends Agamemnon a dream and is able to partially control his decisions because of the effects of the dream
 • Book 4: Zeus promises Hera to ultimately destroy the City of Troy at the end of the war
 • Book 7: Zeus and Poseidon ruin the Achaeans fortress
 • Book 8: Zeus prohibits the other Gods from fighting each other and has to return to Mount Ida where he can think over his decision that the Greeks will lose the war
 • Book 14: Zeus is seduced by Hera and becomes distracted while she helps out the Greeks
 • Book 15: Zeus wakes up and realizes that Poseidon his own brother has been helping out the Greeks, while also sending Hector and Apollo to help fight the Trojans ensuring that the City of Troy will fall
 • Book 16: Zeus is upset that he couldn't help save Sarpedon's life because it would then contradict his previous decisions
 • Book 17: Zeus is emotionally hurt by the fate of Hector
 • Book 20: Zeus lets the other Gods help out their respective sides in the war
 • Book 24: Zeus demands that Achilles release the corpse of Hector to be buried honourably

List of other deeds

 • Zeus granted Callirrhoe's prayer that her sons by Alcmaeon, Acarnan and Amphoterus, grow quickly so that they might be able to avenger the death of their father by the hands of Phegeus and his two sons.
 • He unsuccessfully wooed Thetis, daughter of Nereus.

Family

Zeus and Hera

Zeus was brother and consort of Hera. By Hera, Zeus sired Ares, Hebe and Hephaestus, though some accounts say that Hera produced these offspring alone. Some also include Eileithyia, Eris, Enyo and Angelos as their daughters. In the section of the Iliad known to scholars as the Deception of Zeus, the two of them are described as having begun their sexual relationship without their parents knowing about it.[32] The conquests of Zeus among nymphs and the mythic mortal progenitors of Hellenic dynasties are famous. Olympian mythography even credits him with unions with Leto, Demeter, Metis, Themis, Eurynome and Mnemosyne.[33][34] Other relationships with immortals included Dione and Maia. Among mortals were Semele, Io, Europa and Leda (for more details, see below) and with the young Ganymede (although he was mortal Zeus granted him eternal youth and immortality).

Many myths render Hera as jealous of his amorous conquests and a consistent enemy of Zeus's mistresses and their children by him. For a time, a nymph named Echo had the job of distracting Hera from his affairs by talking incessantly, and when Hera discovered the deception, she cursed Echo to repeat the words of others.

Transformation of Zeus

Love interest Disguises
Aegina an eagle or a flame of fire
Alcmene Amphitryon
Antiope a satyr
Asopis a flame of fire
Callisto Artemis
Cassiopeia Phoenix
Danae shower of gold
Europa a bull
Eurymedusa ant
Ganymede an eagle
Imandra a shower
Lamia a lapwing
Leda a swan and a star
Manthea a bear
Mnemosyne a shepherd
Nemesis a goose
Persephone a serpent
Semele a fire
Thalia a vulture

Consorts and offspring

Comparative table of Zeus' family
Divine Lovers Offspring Divine Lovers Offspring Mortal Consort Offspring
Aega or Aegipan[35] Themis Astraea Alcmene Heracles
Aix or Nemesis Anaxithea Olenus[36]
Boetis • Nymphs of Eridanos Calyce Aethlius or
Ananke Moirai / Fates1 • Moirai / Fates1 Endymion
1. Atropos 1. Atropos Cassiopeia • Anchinos[37]
2. Clotho 2. Clotho Atymnius
3. Lachesis 3. Lachesis Chaldene • Milye
Aphrodite Tyche6 (possibly) Horae Solymus
Asteria Hecate[38] First Generation: Chonia • Lacon[39]
Heracles[40][41] 1. Auxo Chloris Mopsus[39]
Asterope Acragas 2. Carpo Cotonia[42] • Polymedes[39]
Calliope Corybantes 3. Thallo Danaë Perseus
Coryphe • Coria (Athene)[43] Second Generation: Dia Pirithous
Demeter Persephone 1. Dike Elara or Tityos
Dionysus[44] 2. Eirene Larissa
Dione 3. Eunomia Europa Minos
• Aphrodite Third Generation: Rhadamanthus
Eos • Carae 1. Euporie Sarpedon
Eris Limos 2. Orthosie Alagonia[45]
Euanthe or Charites/ Graces2 3. Pherusa Carnus[46]
Eurydome or 1. Aglaea • Athena[47] Euryodeia Arcesius
Eurymedusa or 2. Euphrosyne Unknown mother Aletheia Helen • Musaeus[39]
Eurynome 3. Thalia Unknown mother Ate Hermippe • Orchomenus[48]
Asopus Unknown mother • Nysean [49] Hippodamia • Olenus[39]
Europa • Dodon[50][39] Unknown mother Caerus Hippodamia[39] no known offspring
Gaia Agdistis Unknown mother Eubuleus[51] Imandra[52] no known offspring
Manes Unknown mother Litae Iodame Thebe[53]
Cyprian Centaurs Unknown mother • Nymphs Deucalion[54]
Hera Angelos Unknown mother Phasis[55] Isonoe (Isione) • Orchomenus
Ares3 Semi-divine Lovers Offspring Lamia • Achilleus (Acheilus)[56][57]
Arge[54] Aegina Aeacus Lamia Libyan Sibyl (Herophile)
Eileithyia • Damocrateia[58] Laodamia or Sarpedon
Eleutheria[59] Antiope Amphion Hippodamia[39]
Enyo Zethus Leanida • Coron[39]
Eris Borysthenis • Targitaus Leda Helen of Troy5
Hebe3 Callisto Arcas Pollux
Hephaestus3 Callirrhoe no known offspring Libya Belus[39]
Curetes[47] Carme Britomartis Lysithea Helenus[39]
Hybris Pan Chalcea • Olympus[39] Lysithoe • Heracles[60]
Leto Apollo Charidia • Alchanus[39] Manthea • Arctos[39]
Artemis Chrysogenia[61] • Thissaeus[39] Maera Locrus
Maia Hermes Electra Dardanus Megaclite
Metis Athena4 Emathion • Thebe
Mnemosyne Muses (Original three) Iasion or Eetion Niobe Argus
1. Aoide Harmonia Pelasgus
2. Melete Eurymedousa Myrmidon Pandora Graecus
3. Mneme Eurynome • Ogygias[39] Latinus[62]
Muses (Later nine) Himalia • Cronius • Melera[63]
1. Calliope • Spartaios • Pandorus[63]
2. Clio • Cytus Phthia Achaeus
3. Euterpe Hora • Colaxes[64] Protogeneia Aethlius
4. Erato Idaea Asterion[39] Aetolus
5. Melpomene Cres[65] Dorus
6. Polyhymnia Io Epaphus Opus
7. Terpsichore Keroessa Pyrrha Hellen or
8. Thalia Lardane[66] • Sarpedon Helmetheus[39]
9. Urania • Argus Semele • Dionysus
Nemesis Helen of Troy Nymphe Saon Thaicrucia[67] Nympheus[39]
Persephone Melinoe Othreis • Meliteus Thebe Aegyptus[53]
Zagreus Phoenissa[68] • Endymion[39] • Heracles[69]
Selene • Dionysus[70] Plouto Tantalus Thyia[71] Magnes
Ersa Podarge Balius Makednos
• Nemea Xanthus Unknown mother Calabrus
Nemean Lion Salamis Saracon[39] Geraestus
Pandia Taygete Lacedaemon Taenarus[72]
Styx • Persephone Themisto • Archas Unknown mother Corinthus
Thalassa • Aphrodite Torrhebia Carius Unknown mother Crinacus[73]
Thalia Palici Nymph African Iarbas No mother Orion[74]
Nymph Sithnid Megarus

1The Greeks variously claimed that the Moires/Fates were the daughters of Zeus and the Titaness Themis or of primordial beings like Chaos, Nyx, or Ananke.

2The Charites/Graces were usually considered the daughters of Zeus and Eurynome but they were also said to be daughters of Dionysus and Aphrodite or of Helios and the naiad Aegle.

3Some accounts say that Ares, Hebe, and Hephaestus were born parthenogenetically.

4According to one version, Athena is said to be born parthenogenetically.

5Helen was either the daughter of Leda or Nemesis.

6Tyche is usually considered a daughter of Aphrodite and Hermes.

Roles and epithets

Roman marble colossal head of Zeus, 2nd century AD (British Museum)[75]

Zeus played a dominant role, presiding over the Greek Olympian pantheon. He fathered many of the heroes and was featured in many of their local cults. Though the Homeric "cloud collector" was the god of the sky and thunder like his Near-Eastern counterparts, he was also the supreme cultural artifact; in some senses, he was the embodiment of Greek religious beliefs and the archetypal Greek deity.

Aside from local epithets that simply designated the deity as doing something random at some particular place, the epithets or titles applied to Zeus emphasized different aspects of his wide-ranging authority:

 • Zeus Aegiduchos or Aegiochos: Usually taken as Zeus as the bearer of the Aegis, the divine shield with the head of Medusa across it,[76][77][78] although others derive it from "goat" (αἴξ) and okhē (οχή) in reference to Zeus's nurse, the divine goat Amalthea.[79][80]
 • Zeus Agoraeus: Zeus as patron of the marketplace (agora) and punisher of dishonest traders.
 • Zeus Areius: either "warlike" or "the atoning one".
 • Zeus Horkios: Zeus as keeper of oaths. Exposed liars were made to dedicate a votive statue to Zeus, often at the sanctuary at Olympia
 • Zeus Olympios: Zeus as king of the gods and patron of the Panhellenic Games at Olympia
 • Zeus Panhellenios ("Zeus of All the Greeks"): worshipped at Aeacus's temple on Aegina
 • Zeus Xenios, Philoxenon, or Hospites: Zeus as the patron of hospitality (xenia) and guests, avenger of wrongs done to strangers
A bust of Zeus.

Additional names and epithets for Zeus are also:

Cults of Zeus

Marble eagle from the sanctuary of Zeus Hypsistos, Archaeological Museum of Dion.

Panhellenic cults

Colossal seated Marnas from Gaza portrayed in the style of Zeus. Roman period Marnas[85] was the chief divinity of Gaza (Istanbul Archaeology Museum).

The major center where all Greeks converged to pay honor to their chief god was Olympia. Their quadrennial festival featured the famous Games. There was also an altar to Zeus made not of stone, but of ash, from the accumulated remains of many centuries' worth of animals sacrificed there.

Outside of the major inter-polis sanctuaries, there were no modes of worshipping Zeus precisely shared across the Greek world. Most of the titles listed below, for instance, could be found at any number of Greek temples from Asia Minor to Sicily. Certain modes of ritual were held in common as well: sacrificing a white animal over a raised altar, for instance.

Zeus Velchanos

With one exception, Greeks were unanimous in recognizing the birthplace of Zeus as Crete. Minoan culture contributed many essentials of ancient Greek religion: "by a hundred channels the old civilization emptied itself into the new", Will Durant observed,[86] and Cretan Zeus retained his youthful Minoan features. The local child of the Great Mother, "a small and inferior deity who took the roles of son and consort",[87] whose Minoan name the Greeks Hellenized as Velchanos, was in time assumed as an epithet by Zeus, as transpired at many other sites, and he came to be venerated in Crete as Zeus Velchanos ("boy-Zeus"), often simply the Kouros.

In Crete, Zeus was worshipped at a number of caves at Knossos, Ida and Palaikastro. In the Hellenistic period a small sanctuary dedicated to Zeus Velchanos was founded at the Hagia Triada site of a long-ruined Minoan palace. Broadly contemporary coins from Phaistos show the form under which he was worshiped: a youth sits among the branches of a tree, with a cockerel on his knees.[88] On other Cretan coins Velchanos is represented as an eagle and in association with a goddess celebrating a mystic marriage.[89] Inscriptions at Gortyn and Lyttos record a Velchania festival, showing that Velchanios was still widely venerated in Hellenistic Crete.[90]

The stories of Minos and Epimenides suggest that these caves were once used for incubatory divination by kings and priests. The dramatic setting of Plato's Laws is along the pilgrimage-route to one such site, emphasizing archaic Cretan knowledge. On Crete, Zeus was represented in art as a long-haired youth rather than a mature adult and hymned as ho megas kouros, "the great youth". Ivory statuettes of the "Divine Boy" were unearthed near the Labyrinth at Knossos by Sir Arthur Evans.[91] With the Kouretes, a band of ecstatic armed dancers, he presided over the rigorous military-athletic training and secret rites of the Cretan paideia.

The myth of the death of Cretan Zeus, localised in numerous mountain sites though only mentioned in a comparatively late source, Callimachus,[92] together with the assertion of Antoninus Liberalis that a fire shone forth annually from the birth-cave the infant shared with a mythic swarm of bees, suggests that Velchanos had been an annual vegetative spirit.[93] The Hellenistic writer Euhemerus apparently proposed a theory that Zeus had actually been a great king of Crete and that posthumously, his glory had slowly turned him into a deity. The works of Euhemerus himself have not survived, but Christian patristic writers took up the suggestion.

Zeus Lykaios

Laurel-wreathed head of Zeus on a gold stater, Lampsacus, c 360–340 BC (Cabinet des Médailles).

The epithet Zeus Lykaios ("wolf-Zeus") is assumed by Zeus only in connection with the archaic festival of the Lykaia on the slopes of Mount Lykaion ("Wolf Mountain"), the tallest peak in rustic Arcadia; Zeus had only a formal connection[94] with the rituals and myths of this primitive rite of passage with an ancient threat of cannibalism and the possibility of a werewolf transformation for the ephebes who were the participants.[95] Near the ancient ash-heap where the sacrifices took place[96] was a forbidden precinct in which, allegedly, no shadows were ever cast.[97]

According to Plato,[98] a particular clan would gather on the mountain to make a sacrifice every nine years to Zeus Lykaios, and a single morsel of human entrails would be intermingled with the animal's. Whoever ate the human flesh was said to turn into a wolf, and could only regain human form if he did not eat again of human flesh until the next nine-year cycle had ended. There were games associated with the Lykaia, removed in the fourth century to the first urbanization of Arcadia, Megalopolis; there the major temple was dedicated to Zeus Lykaios.

There is, however, the crucial detail that Lykaios or Lykeios (epithets of Zeus and Apollo) may derive from Proto-Greek *λύκη, "light", a noun still attested in compounds such as ἀμφιλύκη, "twilight", λυκάβας, "year" (lit. "light's course") etc. This, Cook argues, brings indeed much new 'light' to the matter as Achaeus, the contemporary tragedian of Sophocles, spoke of Zeus Lykaios as "starry-eyed", and this Zeus Lykaios may just be the Arcadian Zeus, son of Aether, described by Cicero. Again under this new signification may be seen Pausanias' descriptions of Lykosoura being 'the first city that ever the sun beheld', and of the altar of Zeus, at the summit of Mount Lykaion, before which stood two columns bearing gilded eagles and 'facing the sun-rise'. Further Cook sees only the tale of Zeus' sacred precinct at Mount Lykaion allowing no shadows referring to Zeus as 'god of light' (Lykaios).[99]

A statue of Zeus in a drawing.

Additional cults of Zeus

Although etymology indicates that Zeus was originally a sky god, many Greek cities honored a local Zeus who lived underground. Athenians and Sicilians honored Zeus Meilichios ("kindly" or "honeyed") while other cities had Zeus Chthonios ("earthy"), Zeus Katachthonios ("under-the-earth") and Zeus Plousios ("wealth-bringing"). These deities might be represented as snakes or in human form in visual art, or, for emphasis as both together in one image. They also received offerings of black animal victims sacrificed into sunken pits, as did chthonic deities like Persephone and Demeter, and also the heroes at their tombs. Olympian gods, by contrast, usually received white victims sacrificed upon raised altars.

In some cases, cities were not entirely sure whether the daimon to whom they sacrificed was a hero or an underground Zeus. Thus the shrine at Lebadaea in Boeotia might belong to the hero Trophonius or to Zeus Trephonius ("the nurturing"), depending on whether you believe Pausanias, or Strabo. The hero Amphiaraus was honored as Zeus Amphiaraus at Oropus outside of Thebes, and the Spartans even had a shrine to Zeus Agamemnon. Ancient Molossian kings sacrificed to Zeus Areius. Strabo mention that at Tralles there was the Zeus Larisaeus.[100]

Non-panhellenic cults

Roman cast terracotta of ram-horned Jupiter Ammon, 1st century AD (Museo Barracco, Rome).

In addition to the Panhellenic titles and conceptions listed above, local cults maintained their own idiosyncratic ideas about the king of gods and men. With the epithet Zeus Aetnaeus he was worshiped on Mount Aetna, where there was a statue of him, and a local festival called the Aetnaea in his honor.[101] Other examples are listed below. As Zeus Aeneius or Zeus Aenesius, he was worshiped in the island of Cephalonia, where he had a temple on Mount Aenos.[102]

Oracles of Zeus

Although most oracle sites were usually dedicated to Apollo, the heroes, or various goddesses like Themis, a few oracular sites were dedicated to Zeus. In addition, some foreign oracles, such as Baʿal's at Heliopolis, were associated with Zeus in Greek or Jupiter in Latin.

The Oracle at Dodona

The cult of Zeus at Dodona in Epirus, where there is evidence of religious activity from the second millennium BC onward, centered on a sacred oak. When the Odyssey was composed (circa 750 BC), divination was done there by barefoot priests called Selloi, who lay on the ground and observed the rustling of the leaves and branches.[103] By the time Herodotus wrote about Dodona, female priestesses called peleiades ("doves") had replaced the male priests.

Zeus's consort at Dodona was not Hera, but the goddess Dione — whose name is a feminine form of "Zeus". Her status as a titaness suggests to some that she may have been a more powerful pre-Hellenic deity, and perhaps the original occupant of the oracle.

The Oracle at Siwa

The oracle of Ammon at the Siwa Oasis in the Western Desert of Egypt did not lie within the bounds of the Greek world before Alexander's day, but it already loomed large in the Greek mind during the archaic era: Herodotus mentions consultations with Zeus Ammon in his account of the Persian War. Zeus Ammon was especially favored at Sparta, where a temple to him existed by the time of the Peloponnesian War.[104]

After Alexander made a trek into the desert to consult the oracle at Siwa, the figure arose in the Hellenistic imagination of a Libyan Sibyl.

Zeus and foreign gods

Evolution of Zeus Nikephoros ("Zeus holding Nike") on Indo-Greek coinage: from the Classical motif of Nike handing the wreath of victory to Zeus himself (left, coin of Heliocles I 145-130 BC), then to a baby elephant (middle, coin of Antialcidas 115-95 BC), and then to the Wheel of the Law, symbol of Buddhism (right, coin of Menander II 90–85 BC).
Vajrapāni as Herakles or Zeus
Zeus as Vajrapāni, the protector of the Buddha. 2nd century, Greco-Buddhist art.[105]

Zeus was identified with the Roman god Jupiter and associated in the syncretic classical imagination (see interpretatio graeca) with various other deities, such as the Egyptian Ammon and the Etruscan Tinia. He, along with Dionysus, absorbed the role of the chief Phrygian god Sabazios in the syncretic deity known in Rome as Sabazius. The Seleucid ruler Antiochus IV Epiphanes erected a statue of Zeus Olympios in the Judean Temple in Jerusalem.[106] Hellenizing Jews referred to this statue as Baal Shamen (in English, Lord of Heaven).[107]

Zeus and the sun

Zeus is occasionally conflated with the Hellenic sun god, Helios, who is sometimes either directly referred to as Zeus' eye,[108] or clearly implied as such. Hesiod, for instance, describes Zeus's eye as effectively the sun.[109] This perception is possibly derived from earlier Proto-Indo-European religion, in which the sun is occasionally envisioned as the eye of *Dyḗus Pḥatḗr (see Hvare-khshaeta).[110]

The Cretan Zeus Tallaios had solar elements to his cult. "Talos" was the local equivalent of Helios.[111]

Zeus in philosophy

In Neoplatonism, Zeus's relation to the gods familiar from mythology is taught as the Demiurge or Divine Mind. Specifically within Plotinus's work the Enneads[112] and the Platonic Theology of Proclus.

Zeus in the Bible

Zeus is mentioned in the New Testament twice, first in Acts 14:8–13: When the people living in Lystra saw the Apostle Paul heal a lame man, they considered Paul and his partner Barnabas to be gods, identifying Paul with Hermes and Barnabas with Zeus, even trying to offer them sacrifices with the crowd. Two ancient inscriptions discovered in 1909 near Lystra testify to the worship of these two gods in that city.[113] One of the inscriptions refers to the "priests of Zeus", and the other mentions "Hermes Most Great"" and "Zeus the sun-god".[114]

The second occurrence is in Acts 28:11: the name of the ship in which the prisoner Paul set sail from the island of Malta bore the figurehead "Sons of Zeus" aka Castor and Pollux.

The deuterocanonical book of 2 Maccabees 6:1, 2 talks of King Antiochus IV (Epiphanes), who in his attempt to stamp out the Jewish religion, directed that the temple at Jerusalem be profaned and rededicated to Zeus (Jupiter Olympius).[115]

In modern culture

Depictions of Zeus as a bull, the form he took when abducting Europa, are found on the Greek 2-euro coin and on the United Kingdom identity card for visa holders. Mary Beard, professor of Classics at Cambridge University, has criticised this for its apparent celebration of rape.[116]

Zeus has been portrayed by Axel Ringvall in Jupiter på jorden, the first known film adaption to feature Zeus; Niall MacGinnis in Jason and the Argonauts[117][118] and Angus MacFadyen in the 2000 remake;[119] Laurence Olivier in the original Clash of the Titans,[120] and Liam Neeson in the 2010 remake,[121] along with the 2012 sequel Wrath of the Titans;[122][123] Anthony Quinn in the 1990s TV series Hercules: The Legendary Journeys;[124] Rip Torn in the Disney animated feature Hercules;[125] Corey Burton in Hercules, God of War II, God of War III, God of War: Ascension, PlayStation All-Stars Battle Royale, and Kingdom Hearts 3;[126][127] and Sean Bean in Percy Jackson and the Olympians: The Lightning Thief (2010).[128]

Genealogy of the Olympians

Olympians' family tree [129]
UranusGaia
Uranus' genitalsCronusRhea
ZEUSHeraPoseidonHadesDemeterHestia
    a[130]
     b[131]
AresHephaestus
Metis
Athena[132]
Leto
ApolloArtemis
Maia
Hermes
Semele
Dionysus
Dione
    a[133]     b[134]
Aphrodite

Argive genealogy

Argive genealogy in Greek mythology
InachusMelia
ZeusIoPhoroneus
EpaphusMemphis
LibyaPoseidon
BelusAchiroëAgenorTelephassa
DanausPieriaAegyptusCadmusCilixEuropaPhoenix
MantineusHypermnestraLynceusHarmoniaZeus
Polydorus
SpartaLacedaemonOcaleaAbasAgaveSarpedonRhadamanthus
Autonoë
EurydiceAcrisiusInoMinos
ZeusDanaëSemeleZeus
PerseusDionysus
Colour key:

     Male
     Female
     Deity


See also

Notes

 1. ^ The sculpture was presented to Louis XIV as Aesculapius but restored as Zeus, ca. 1686, by Pierre Granier, who added the upraised right arm brandishing the thunderbolt. Marble, middle 2nd century CE. Formerly in the 'Allée Royale', (Tapis Vert) in the Gardens of Versailles, now conserved in the Louvre Museum (Official on-line catalog)
 2. ^ Larousse Desk Reference Encyclopedia, The Book People, Haydock, 1995, p. 215.
 3. ^ Oxford English Dictionary, 1st ed. "Zeus, n." Oxford University Press (Oxford), 1921.
 4. ^ In classical Attic Greek.
 5. ^ Thomas Berry (1996). Religions of India: Hinduism, Yoga, Buddhism. Columbia University Press. pp. 20–21. ISBN 978-0-231-10781-5.
 6. ^ T. N. Madan (2003). The Hinduism Omnibus. Oxford University Press. p. 81. ISBN 978-0-19-566411-9.
 7. ^ Sukumari Bhattacharji (2015). The Indian Theogony. Cambridge University Press. pp. 280–281.
 8. ^ a b Hamilton, Edith (1942). Mythology (1998 ed.). New York: Back Bay Books. p. 467. ISBN 978-0-316-34114-1.
 9. ^ Homer, Il., Book V.
 10. ^ Plato, Symp., 180e.
 11. ^ There are two major conflicting stories for Aphrodite's origins: Hesiod's Theogony claims that she was born from the foam of the sea after Cronos castrated Uranus, making her Uranus's daughter but Homer's Iliad has Aphrodite as the daughter of Zeus and Dione.[9] A speaker in Plato's Symposium offers that they were separate figures: Aphrodite Ourania and Aphrodite Pandemos.[10]
 12. ^ Homeric Hymns.
 13. ^ Hesiod, Theogony.
 14. ^ Burkert, Greek Religion.
 15. ^ See, e.g., Homer, Il., I.503 & 533.
 16. ^ Pausanias, 2.24.2.
 17. ^ Νεφεληγερέτα. Liddell, Henry George; Scott, Robert; A Greek–English Lexicon at the Perseus Project.
 18. ^ Laërtius, Diogenes (1972) [1925]. "1.11". In Hicks, R.D. (ed.). Lives of Eminent Philosophers. "1.11". Diogenes Laertius, Lives of Eminent Philosophers (in Greek).
 19. ^ a b "Zeus". American Heritage Dictionary. Retrieved 2006-07-03.
 20. ^ R. S. P. Beekes, Etymological Dictionary of Greek, Brill, 2009, p. 499.
 21. ^ Harper, Douglas. "Jupiter". Online Etymology Dictionary.
 22. ^ Burkert (1985). Greek Religion. p. 321. ISBN 0-674-36280-2.
 23. ^ "The Linear B word di-we". "The Linear B word di-wo". Palaeolexicon. Word study tool of Ancient languages.
 24. ^ "Plato's Cratylus," by Plato, ed. by David Sedley, Cambridge University Press, 6 Nov 2003, p.91
 25. ^ Jevons, Frank Byron (1903). "The Makers of Hellas".
 26. ^ Joseph, John Earl (2000). Limiting the Arbitrary. ISBN 1556197497.
 27. ^ "Greek and Roman Mythology.". Mythology: Myths, Legends, & Fantasy. Sweet Water Press. 2003. p. 21. ISBN 9781468265903.
 28. ^ "Greek Gods". AllAboutHistory.org. Retrieved 2015-12-02.
 29. ^ Leeming, David (2004). Flood | The Oxford Companion to World Mythology. Oxford University Press. ISBN 9780195156690. Retrieved 14 February 2019.
 30. ^ "The Gods in the Iliad". department.monm.edu. Retrieved 2015-12-02.
 31. ^ Homer (1990). The Iliad. South Africa: Penguin Classics.
 32. ^ Iliad, Book 14, line 294
 33. ^ Theogony 886–900.
 34. ^ Theogony 901–911.
 35. ^ Hyginus, Fabulae 155
 36. ^ Stephanus of Byzantium, s. v. Ōlenos
 37. ^ Pseudo-Clement, Recognitions 10.22]
 38. ^ according to Musaeus as cited Scholiast on Apollonius Rhodius, Argonautica 3.467
 39. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Pseudo-Clement, Recognitions 10.21-23
 40. ^ Cicero. De Natura Deorum, 3.16
 41. ^ Athenaeus. Deipnosophists, 9.392
 42. ^ daughter of Lesbus
 43. ^ Cicero, De Natura Deorum 3.59
 44. ^ Scholiast on Pindar, Pythian Odes 3.177; Hesychius
 45. ^ Natalis Comes, Mythologiae viii.23
 46. ^ Pausanias, Graeciae Descriptio 3.13.5
 47. ^ a b Diodorus Siculus, Bibliotheca historica 6.1.9
 48. ^ Scholia on Iliad, 2. 511
 49. ^ Apollonius Rhodius, Argonautica, 2.904-906
 50. ^ Stephanus of Byzantium, s. v. Dōdōne, with a reference to Acestodorus
 51. ^ Hymn 30.6, as cited by Graf and Johnston, Ritual Texts, pp. 123–124 (Hymn 29 in the translation of Thomas Taylor).
 52. ^ daughter of Geneanus as cited in Pseudo-Clement, Recognitions 10.21-23
 53. ^ a b Tzetzes on Lycophron, 1206
 54. ^ a b Murray, John (1833). A Classical Manual, being a Mythological, Historical and Geographical Commentary on Pope's Homer, and Dryden's Aeneid of Virgil with a Copious Index. Albemarle Street, London. p. 8.
 55. ^ Valerius Flaccus, Argonautica 5.205
 56. ^ Photios (1824). "190.489R". In Bekker, August Immanuel (ed.). Myriobiblon (in Greek). Tomus alter. Berlin: Ge. Reimer. p. 152a. At the Internet Archive. "190.152a" (PDF). Myriobiblon (in Greek). Interreg Δρόμοι της πίστης – Ψηφιακή Πατρολογία. 2006. p. 163. At khazarzar.skeptik.net.
 57. ^ Ptolemy Hephaestion Book 6
 58. ^ Scholia on Pindar, Olympian Ode 9, 107
 59. ^ Eleutheria is the Greek counterpart of Libertas (Liberty), daughter of Jove (Zeus) and Juno (Hera) as cited in Hyginus, Fabulae Preface
 60. ^ Cicero, De Natura Deorum 3.16.42
 61. ^ daughter of Peneus
 62. ^ Ioannes Lydus, De Mensibus i.13
 63. ^ a b Pseudo-Clement, Recognitions 10.21
 64. ^ Valerius Flaccus, Argonautica 6.48ff., 6.651ff
 65. ^ Stephanus of Byzantium s. v. Krētē
 66. ^ Murray, John (1833). A Classical Manual, being a Mythological, Historical and Geographical Commentary on Pope's Homer, and Dryden's Aeneid of Virgil with a Copious Index. Albemarle Street, London. pp. 5–6.
 67. ^ daughter of Proteus
 68. ^ daughter of Alphionis (Alpheus)
 69. ^ John Lydus, De mensibus 4.67
 70. ^ Cicero, De Natura Deorum 3.21-23
 71. ^ Hesiod, Ehoiai fr. 3 as cited in Constantine Porphyrogenitus, De Thematibus, 2 (p. 86 sq. Pertusi)
 72. ^ Stephanus of Byzantium, s. v. Tainaros
 73. ^ Diodorus Siculus, Bibliotheca historica 5.81.4
 74. ^ Hyginus, Fabulae 195 in which Orion was produced from a bull's hide urinated by three gods, Zeus, Poseidon and Hermes
 75. ^ The bust below the base of the neck is eighteenth century. The head, which is roughly worked at back and must have occupied a niche, was found at Hadrian's Villa, Tivoli and donated to the British Museum by John Thomas Barber Beaumont in 1836. BM 1516. (British Museum, A Catalogue of Sculpture in the Department of Greek and Roman Antiquities, 1904).
 76. ^ Homer, Iliad i. 202, ii. 157, 375, &c.
 77. ^ Pindar, Isthmian Odes iv. 99
 78. ^ Hyginus, Poetical Astronomy ii. 13
 79. ^ Spanh. ad Callim. hymn. in Jov, 49
 80. ^ Schmitz, Leonhard (1867). "Aegiduchos". In Smith, William (ed.). Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. Vol. I. Boston. p. 26.
 81. ^ Strab. xii. p. 574
 82. ^ Libanius (2000). Antioch as a Centre of Hellenic Culture as Observed by Libanius. Translated with an introduction by A.F. Norman. Liverpool: Liverpool University Press. p. 23. ISBN 0-85323-595-3.
 83. ^ Δικταῖος in Liddell and Scott.
 84. ^ a b Cook, Arthur Bernard (1914), Zeus: A Study in Ancient Religion, I: Zeus God of the Bright Sky, Cambridge: Cambridge University Press, pp. 549&nbsp, ff..
 85. ^ Wikisource-logo.svg Herbermann, Charles, ed. (1913). "Gaza" . Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.; Johannes Hahn: Gewalt und religiöser Konflikt; The Holy Land and the Bible
 86. ^ Durant, The Life of Greece (The Story of Civilization Part II, New York: Simon & Schuster) 1939:23.
 87. ^ Rodney Castleden, Minoans: Life in Bronze-Age Crete, "The Minoan belief-system" (Routledge) 1990:125
 88. ^ Pointed out by Bernard Clive Dietrich, The Origins of Greek Religion (de Gruyter) 1973:15.
 89. ^ A.B. Cook, Zeus Cambridge University Press, 1914, I, figs 397, 398.
 90. ^ Dietrich 1973, noting Martin P. Nilsson, Minoan-Mycenaean Religion, and Its Survival in Greek Religion 1950:551 and notes.
 91. ^ "Professor Stylianos Alexiou reminds us that there were other divine boys who survived from the religion of the pre-Hellenic period — Linos, Ploutos and Dionysos — so not all the young male deities we see depicted in Minoan works of art are necessarily Velchanos" (Castleden 1990:125
 92. ^ Richard Wyatt Hutchinson, Prehistoric Crete, (Harmondsworth: Penguin) 1968:204, mentions that there is no classical reference to the death of Zeus (noted by Dietrich 1973:16 note 78).
 93. ^ "This annually reborn god of vegetation also experienced the other parts of the vegetation cycle: holy marriage and annual death when he was thought to disappear from the earth" (Dietrich 1973:15).
 94. ^ In the founding myth of Lycaon's banquet for the gods that included the flesh of a human sacrifice, perhaps one of his sons, Nyctimus or Arcas. Zeus overturned the table and struck the house of Lyceus with a thunderbolt; his patronage at the Lykaia can have been little more than a formula.
 95. ^ A morphological connection to lyke "brightness" may be merely fortuitous.
 96. ^ Modern archaeologists have found no trace of human remains among the sacrificial detritus, Walter Burkert, "Lykaia and Lykaion", Homo Necans, tr. by Peter Bing (University of California) 1983, p. 90.
 97. ^ Pausanias 8.38.
 98. ^ Republic 565d-e
 99. ^ A. B. Cook (1914), Zeus: A Study in Ancient Religion, Vol. I, p.63, Cambridge University Press
 100. ^ Strabo, Geography, book 14, chapter 1.42
 101. ^ Schol. ad Pind. Ol. vi. 162
 102. ^ Hesiod, according to a scholium on Apollonius of Rhodes. Argonautika, ii. 297
 103. ^ Odyssey 14.326-7
 104. ^ Pausanias 3.18.
 105. ^ "In the art of Gandhara Zeus became the inseparable companion of the Buddha as Vajrapani." in Freedom, Progress, and Society, K. Satchidananda Murty, R. Balasubramanian, Sibajiban Bhattacharyya, Motilal Banarsidass Publishe, 1986, p. 97
 106. ^ 2 Maccabees 6:2
 107. ^ David Syme Russel. Daniel. (Louisville, Kentucky: Westminster John Knox Press, 1981) 191.
 108. ^ Sick, David H. (2004), "Mit(h)ra(s) and the Myths of the Sun", Numen, 51 (4): 432–467, JSTOR 3270454
 109. ^ Ljuba Merlina Bortolani, Magical Hymns from Roman Egypt: A Study of Greek and Egyptian Traditions of Divinity, Cambridge University Press, 13/10/2016
 110. ^ West, Martin Litchfield (2007). Indo-European Poetry and Myth (PDF). Oxford, England: Oxford University Press. pp. 194–196. ISBN 978-0-19-928075-9. Retrieved 7 May 2017.
 111. ^ Karl Kerenyi, The Gods of the Greeks 1951:110.
 112. ^ In Fourth Tractate 'Problems of the Soul' The Demiurge is identified as Zeus.10. "When under the name of Zeus we are considering the Demiurge we must leave out all notions of stage and progress, and recognize one unchanging and timeless life."
 113. ^ The translation of Hermes
 114. ^ The International Standard Bible Encyclopaedia, edited by J. Orr, 1960, Vol. III, p. 1944.
 115. ^ "The Second Book of the Maccabees".
 116. ^ A Point of View: The euro's strange stories, BBC, retrieved 20/11/2011
 117. ^ Rochim, Fatchur (8 November 2011). "Ini Dia Aktor-Aktor Yang Pernah Memerankan Dewa Zeus". KapanLagi (in Indonesian). Retrieved 25 January 2019.
 118. ^ "Zei, semizei, eroi..." Cinemagia (in Romanian). 24 July 2014. Retrieved 25 January 2019.
 119. ^ Piantadosi, Roger (30 March 2016). "Angus Macfadyen, 'Unhinged' in Virginia". Rapp News. Retrieved 25 January 2019.
 120. ^ Canby, Vincent (12 June 1981). "'CLASH OF TITANS' WITH OLIVIER AS ZEUS". NY Times. The New York Times Company. p. 6. Retrieved 25 January 2019.
 121. ^ "From Schindler to Zeus". Telegraph India. Telegraph. 13 April 2010. Retrieved 25 January 2019.
 122. ^ Dittman, Earl (27 June 2012). "Liam Neeson digs playing a god in 'Wrath Of The Titans'". Digital Journal. Retrieved 25 January 2019.
 123. ^ Wigler, Josh (12 August 2010). "Liam Neeson Returns As Zeus For 'Wrath Of The Titans'". MTV News. MTV. Retrieved 25 January 2019.
 124. ^ Becker, Josh (1 May 2008). Rushes. Wildside Press LLC. p. 145. ISBN 9780809573004.
 125. ^ Lipp, Chaz (21 August 2014). "Blu-ray Review: Disney's Hercules (1997)". The Morton Report. Retrieved 25 January 2019.
 126. ^ Fermin, Margret (23 April 2018). "God of War Cast – Who Are The Voice Actors (2018)?". PlayStation Universe. Retrieved 25 January 2019.
 127. ^ Radcliffe, Noam (31 December 2018). "Kingdom Hearts 3 English Voice Actors: Who Are They?". DBLTAP. Retrieved 25 January 2019.
 128. ^ Roger Ebert's Movie Yearbook 2011
 129. ^ This chart is based upon Hesiod's Theogony, unless otherwise noted.
 130. ^ According to Homer, Iliad 1.570–579, 14.338, Odyssey 8.312, Hephaestus was apparently the son of Hera and Zeus, see Gantz, p. 74.
 131. ^ According to Hesiod, Theogony 927–929, Hephaestus was produced by Hera alone, with no father, see Gantz, p. 74.
 132. ^ According to Hesiod's Theogony, of Zeus' children by his seven wives, Athena was the first to be conceived; Zeus impregnated Metis then swallowed her (886–890), later after mentioning the birth of his other children, Hesiod says that Zeus himself gave birth to Athena "from his head" (924–926), see Gantz, pp. 51–52, 83–84.
 133. ^ According to Hesiod, Theogony 183–200, Aphrodite was born from Uranus' severed genitals, see Gantz, pp. 99–100.
 134. ^ According to Homer, Aphrodite was the daughter of Zeus (Iliad 3.374, 20.105; Odyssey 8.308, 320) and Dione (Iliad 5.370–71), see Gantz, pp. 99–100.

References

External links