ریش‌قرمز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ریش قرمز
Kurobarberousse.jpg
کارگردان آکیرا کوروساوا
تهیه‌کننده ریوزو کیکوشیمو
تومویوکی تاناکا
نویسنده ماسائوتو ایده
ریوزو کیکوشیما
آکیرا کوروساوا
هیدئو اوگانی
بازیگران توشیرو میفونه
یوزو کایاما
فیلم‌برداری آساکازو ناکای
توزیع‌کننده توهو
تاریخ‌های انتشار
۳ آوریل ۱۹۶۵
مدت زمان
۱۸۵ دقیقه
کشور ژاپن
زبان ژاپنی

ریش قرمز (به ژاپنی: 赤ひげ) فیلمی ژاپنی محصول ۱۹۶۵ و به کارگردانی آکیرا کوروساوا است که به رابطه میان دکتر یک شهر و افراد زیر دست او می‌پردازد. فیلم بر اساس داستان کوتاهی از شوگوئورو یاماموتو ساخته شده است. رمان آزردگان و تحقیر شدگان اثر فیودور داستایوسکی منبع الهامی برای ساخت شخصیت اوتویو بوده است که توسط ریش قرمز از فاحشه‌خانه‌ای نجات پیدا می‌کند. ریش قرمز نگاهی به مشکلات اجتماعی و نابرابری و بی‌عدالتی دارد و به دو موضوع مورد علاقه کوروساوا یعنی انسان‌گرایی و اگزیستانسیالیسم نیز می‌پردازد.

توشیرو میفونه و آکیرا کوروساوا[ویرایش]

ریش قرمز آخرین فیلم از شانزده فیلمی بود که کوروساوا و توشیرو میفونه در آن با هم همکاری داشتند. تریو نوگامی که برای مدتی طولانی مشاور کوروساوا در فیلمنامه‌نویسی بوده است در خاطرات خود می‌گوید که هیدئو اوگانی فیلمنامه‌نویس به کوروساوا گفته بود که تمام نقش پردازی میفونه در ریش قرمز اشتباه بوده است. با اینکه نویسنده رمان ریش قرمز از فیلم تمجید کرده بود و فیلم را نمونه‌ای کامل خوانده بود اما ناگومی می‌گوید که نظر اوگانی باعث شد که کوروساوا برای اولین بار به مهارت و قدرت میفونه شک کند و این اتفاق باعث شد که کوروساوا و میفونه دیگر هیچ‌گاه با هم همکاری نداشته باشند.

ریش قرمز همچنین آخرین فیلم سیاه و سفید کوروساوا هم محسوب می‌شود. در بسیاری از منابع اطلاعاتیِ سینمایی در سراسر جهان گفته می‌شود که این فیلم تنها فیلم کوروساوا است که در آن صحنهٔ از بدن برهنه وجود دارد (جایی که دکترها در حال جراحی کردن زن جوان بسیار مجروح و نیمه هوشیاری هستند) اما پیش‌تر و در فیلم هفت سامورایی برهنگی بازیگر وجود دارد (حملهٔ شبانهٔ هفت سامورایی به قلعه راهزنان که در آنجا راهزنان در کنار چند زنِ برهنه در خواب هستند).

پیوند به بیرون[ویرایش]