ریشه (زبان‌شناسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

به انگلیسی: root

ریشه ابتدایی ترین واحد لغوی یک کلمه یا یک خانواده است (ریشه را اساس کلمه نیز مینامند) که مهمترین بعد مفاد معنایی را حمل میکند و نمی‌تواند به اجزای کوچکتر تقسیم شود.تقریباً همه زبانها دارای کلمات گنجایشی هستند و ممکن است تنها از تکواژهای ریشه مرکب شوند.اگرچه گاهی اوقات عبارت ریشه برای توصیف کلمه منهای پایان صرفی ان اما با پایان لغوی ان در محل استفاده میشود.برای مثال: chatters ریشه صرفی دارد یا اصل ان که chatter است اما ریشه لغوی ان chat میباشد. ریشه های صرفی اغلب stems (ریشه) نامیده میشوند و یک ریشه، در مفهوم صریح ممکن است یک stem تکواژکی فرض شود.

یک تعریف متداول به ریشه اجازه میدهد که یا تکواژ آزاد با شد یا تکواژ اشتقاقی. تکواژهای ریشه برای پیوستگی و مرکب بودن ضروری اند. اگرچه در زبانهای پلی سنتتیک در سطح بالایی از ریخت شناسی، عبارت ریشه بطور کلی مترادف تکواژ آزاد است.بسیاری از این زبانها شمار محدود شده ای از این تکواژ ها دارند که می توانند به تنهایی به عنوان یک کلمه واقع شوند، مثلاً: ، yup'ikبیش از دو هزار کلمه ندارد.

ریشه یک کلمه واحدی از معناست (تکواژ) یعنی یک انتزاع است، گرچه معمولاً میتواند در نوشته مانند یک کلمه نشان داده شود.برای مثال:میتوان گفت که ریشه فعل انگلیسی running و run است یا ریشه صفت عالی اسپانیایی amplisimo ، ampl است، زیرا این کلمات بطور واضح از شکل های ریشه بوسیله پسوند های ساده اشتقاق یافته اند که در هیچ صورت ریشه را تغییر نمی‌دهند.به ویژه انگلیسی، صرف فعل اندکی دارد، از این رو تمایلی برای داشتن کلماتی که با ریشه‌شان برابر است وجود دارد . اما صرف پیچیده تر به خوبی مراحل دیگر میتواند ریشه را مبهم کند، مثلاً:ریشه mice ، mouse است (یک کلمه معتبر)، و ریشه intrupt، بطور قابل بحثی rupt می باشد، کلمه ای که در انگلیسی نیست و تنها در شکل های اشتقاقی ظاهر میشود (مانند: disrupt ، corrupt ، rupture و غیره) . ریشه rupt طوری نوشته شده است، انگار که یک کلمه بوده است اما این طور نیست.

این فرق بین کلمه به عنوان یک واحد گفتاری و ریشه به عنوان یک واحد معنایی در مورد زبانها بسیار مهم است، جایی که ریشه ها شکل های بسیار متفاوتی دارند و در کلمات دقیقی استفاده می شوند، همین طور در مورد زبانهای سمتیک.در این ها ریشه ها تنها بوسیله حروف بی صدا شکل گرفته اند و کلمات متفاوت (مربوط به نقشهای متفاوت) از ریشه یکسانی به وسیله حروف صدا دار مندرج مشتق شده اند.مثلاً:در زبان عبری، ریشه gdl، معنی بزرگی را نشان میدهد و از ان ما gadol و gdola را داریم(شکل مذکر و مونث «بزرگ» ) ، gadal «او بالغ شد» ، higdil «او بزرگ کرد» و magdelet «درشت نما» و همراه با کلمات بسیار دیگری مانند : godel «اندازه» و migdal «برج».

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی