ریزش بهمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک بهمن پودر برفی درهیمالیا نزدیک کوه‌های اورست.

ریزش بهمن یا برف‌کوچ تودهٔ بزرگ برف است که در سراشیبی کوهستان به حرکت در می‌آید. توده‌های بزرگ بهمن باعث مدفون شدن اشیا و مرگ جانداران می‌شود.

این پدیدهٔ سریع و ناگهانیِ جریان یافتن انبوهی از برف سطح شیب‌دار به سوی پایین است. این جریان در ناحیهٔ شروع معمولاً با شکستن مکانیکی در یک خشت برفی (بهمن دال) در ارتفاعات جایی که دورهٔ سرمای هوا در طول سال طولانی‌تر است آغاز می‌شود و این زمانی است که فشار وارد بر برف به بیش از توان مقاومتی آن می‌رسد. گاهی هم، این فشار به تدریج و با گسترده‌تر شدن برف‌های نیمه‌منجمد انجام می‌شود. پس از شروع، معمولاً به سرعت شتاب بهمن افزایش می‌یابد و با دربرگیری سریع برفِ بیشتر اندازهٔ حجم و جرم آن بیشتر می‌شود. اگر بهمن به سرعت کافی برسد برف ممکن است با هوا مخلوط شود و یک بهمن پودر برفی تشکیل شود، که یک نوع جریان گرانشی است. بهمن‌های پودر برفی می‌توانند سرعتی تا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت و توده‌هایی بیشتر از ۱۰ میلیون تن داشته‌باشند. این جریان خود می‌تواند مسافت‌های طولانی در مسیر به سوی پایین دره و حتی برای مسافت کوتاهی مسیری سربالایی بپیماید.

اگر سرعت بهمن به اندازهٔ کافی برسد، برف ممکن است با هوا مخلوط شود و یک بهمن پودر برفی تشکیل شود.

ریزش آوار سنگ‌ها و خرده‌سنگ‌ها با ریزش بهمن روشی مشابه دارند؛ همان گونه که در مقالهٔ سنگ‌لغزش آمده‌است. در ادامهٔ این مقاله اشاره‌ها همه به ریزش بهمن برف خواهد بود.

باری که یک خشت برف ممکن است پیدا کند می‌تواند تنها به دلیل گرانش باشد، که در آن صورت ممکن است رها شدنش در اثر نرم‌تر شدن خشت برف یا افزایش بار به دلیل باریدن باشد. بهمن‌هایی که از این راه اتفاق می‌افتند به عنوان سقوطِ «خود به‌خودِ» بهمن شناخته شده‌اند. بهمن همچنین می‌تواند با بارهای دیگر مانند حرکت اسکی بازان، ماشین برفی سواران، جانوران یا مواد منفجره شروع یا باعث شود. فعالیت‌های لرزه‌ای زمین نیز ممکن است شکست در خشت برف و ریزش بهمن را آغاز کند. افسانه‌ای مدعی است که بهمن را می‌توان با صدای بلند یا فریاد باعث شد، اما فشار صدا از نظر مقدار و اندازه بیش از حد کوچک است که بتواند ماشهٔ ریزش بهمن را بکشد.[۱]


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.wsl.ch/info/mitarbeitende/schweizj/publications/Reuter_Schweizer_Sound_triggering_ISSW09.pdf بایگانی‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine "Based on order of magnitude estimates of the pressure amplitude of various sources that cause elastic or pressure (sound) waves it can be ruled out that shouting or loud noise can trigger snow slab avalanches. The amplitudes are at least about two orders of magnitude smaller than known efficient triggers. Triggering by sound really is a myth." Avalanche triggering by sound: myth and truth Benjamin Reuter and Jürg Schweizer WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF, Davos, Switzerland http://
<

پیوند به بیرون[ویرایش]