ریاضیات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ریاضی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
اقلیدس
اقلیدس (در حالی که کولیس در دست دارد)
ریاضیدان یونانی قرن سوم قبل از میلاد
این حد از جزئیات بر اساس تصور رافائل از ''مکتب آتن'' می‌باشد.

ریاضیات به مطالعهٔ مباحثی چون کمیت (نظریه اعداد[۱] ساختار (جبر)،[۲] فضا (هندسه)،[۱] و تغییرات (آنالیز ریاضی) می‌پردازد.[۳][۴][۵] در حقیقت تعریفی جهان مطلق که همه بر سر آن توافق داشته باشند برای ریاضیات وجود ندارد.

ریاضی‌دانان به دنبال الگوهایی هستند که بتوان از آن‌ها استفاده کرده و حدس‌های جدید را به‌صورت فرمول درآورد؛ آن‌ها درستی یا نادرستی حدس‌ها را با اثبات ریاضیاتی نشان می‌دهند. هرگاه ساختارهای ریاضی مدل‌های خوبی از پدیده‌های جهان واقعی باشند، استدلال ریاضی می‌تواند پیش‌بینی‌هایی برای طبعیت ارائه کند. علم ریاضیات با استفاده از تجرید و منطق از مفاهیمی چون شمردن، محاسبه و اندازه‌گیری و مطالعهٔ نظام‌مند اشکال و حرکات اشیای فیزیکی به‌وجود آمد. ریاضیات کاربردی از زمانی که انسان نوشتن را آموخت، به‌عنوان فعالیتی بشری وجود داشته‌است. تحقیقات مورد نیاز برای حل مسائل ریاضی ممکن است سال‌ها یا حتی قرن‌ها طول بکشد.

استدلال‌های استوار ابتدا در ریاضیات یونان باستان ظاهر شدند؛ به‌خصوص در اثر عناصر اقلیدس. از زمان کارهای تحقیقاتی جوزپه پئانو (۱۸۵۸–۱۹۳۲)، دیوید هیلبرت (۱۸۶۲–۱۹۴۳) و دیگران بر روی دستگاه اصول موضوعه‌ای در پایان قرن نوزدهم میلادی، روش تحقیقاتی ریاضیدانان به این شکل درآمده که آن‌ها حقایق را با استدلال استوار از مجموعهٔ منتخبی از اصول موضوعی و تعاریف به‌ دست می‌آورند. روند پیشرفت ریاضیات تا زمان رنسانس سرعت نسبتاً آرامی داشت، تا زمانی که نوآوری‌های ریاضیاتی با کشفیات علمی برهم‌کنش کرده و منجر به افزایش سریع نرخ اکتشافات ریاضی گشت و تا به امروز نیز ادامه دارد.[۶]

ریاضیات در بسیاری از زمینه‌ها مثل علوم طبیعی، مهندسی، پزشکی، اقتصاد و علوم اجتماعی یک علم ضروری است. شاخه‌های کاملاً جدیدی در ریاضیات به‌وجود آمده‌اند؛ مثل نظریهٔ بازی‌ها. ریاضی‌دانان در ریاضیات محض (مطالعهٔ ریاضی به هدف کشف هرچه بیشتر رازهای خود آن) بدون اینکه هیچ‌گونه هدف کاربردی در ذهن داشته باشند به تحقیقات می‌پردازند، در حالی که کاربردهای عملی یافته‌های آن‌ها معمولاً بعدها کشف می‌شود.[۷]

تاریخچه[ویرایش]

لوح ریاضیاتی بابلی
لوح ریاضیاتی بابلیان، پلیمپتون ۳۲۲، مربوط به ۱۸۰۰ قبل از میلاد
روش افنا در تقریب عدد پی توسط ارشمیدس
ارشمیدس از روش افنا برای تقریب مقدار عدد پی استفاده کرد.
سیستم عددی استفاده شده در دستنویس بخشالی
سیستم عددی استفاده شده در دستنویس بخشالی (مربوط به ریاضیات هند) که بر می‌گردد به قرن دوم قبل از میلاد و قرن دوم پس از میلاد.

تاریخ ریاضیات را می‌توان به عنوان دنباله ای از تجرید سازی‌های فزاینده دید. اولین قابلیت تجرید سازی که در بسیاری از حیوانات مشترک است،[۸] احتمالاً مفهوم عدد می‌باشد: فهم این مطلب که مجموعه دو سیب و مجموعه دو پرتقال (به عنوان مثال) با هم اشتراکی دارند، و آن کمیت تعدادشان است.

همان‌طور که شواهد بر روی چوب‌خط نشان می‌دهد، مردم پیشاتاریخ می‌توانستند اشیاء فیزیکی را بشمرند و توانایی شمردن اشیاء تجریدی مثل روز، فصل و سال را نیز داشتند.[۹]

شواهد مربوط به ریاضیات پیچیده‌تر تا ۳۰۰۰ قبل میلاد مشاهده نشده، زمانی که بابلی‌ها و مصری‌ها شروع به استفاده از حساب، جبر و هندسه برای محاسبات مربوط به مالیات و دیگر مفاهیم اقتصادی، و ساخت و ساز یا نجوم کردند.[۱۰] قدیمی‌ترین متون ریاضیاتی مربوط به میان‌رودان و مصر می‌شود که به ۲۰۰۰–۱۸۰۰ قبل از میلاد بازمی‌گردد. بسیاری از متون اولیه سه تایی‌های فیثاغورثی را ذکر کرده و لذا به نظر می‌رسد که قضیه فیثاغورث کهن‌ترین و گسترده‌ترین توسعه ریاضیاتی بعد از حساب مقدماتی و هندسه باشد. در اسناد تاریخی، در ریاضیات بابلی‌ها بود که حساب مقدماتی (جمع، تفریق، ضرب و تقسیم) ابتدا پدیدار گشت. بابلی‌ها همچنین از یک دستگاه مکان-ارزشی بهره می‌جستند که در آن دستگاه اعداد پایه ۶۰ پیاده‌سازی شده بود، ازین دستگاه عددی هنوز هم برای اندازه‌گیری زاویه و زمان استفاده می‌شود.[۱۱]

با آغاز قرن ششم قبل از میلاد، ریاضیات یونانی‌ها با فیثاغورسی‌ها مطالعهٔ نظام مندی را در ریاضیات، به هدف شناخت بیشتر خود ریاضیات آغاز نمودند که سرآغاز ریاضیات یونانی‌ها بود.[۱۲] حدود ۳۰۰ قبل از میلاد، اقلیدس روش اصول موضوعه ای را که هنوز هم در ریاضیات به کار می‌رود را معرفی کرد که شامل تعاریف، اصول، قضیه و اثبات بود. کتاب مرجع او که به عناصر معروف است به‌طور گسترده به عنوان موفق‌ترین و تأثیر گذارترین کتب مرجع همه زمان‌ها شناخته می‌شود.[۱۳] بزرگترین ریاضیدانان باستان را اغلب ارشمیدس (۲۸۷ تا ۲۱۲ قبل از میلاد) اهل سیراکوز می‌دانند.[۱۴] او فرمول‌هایی برای محاسبهٔ مساحت و حجم اجسام در حال دوران پیدا کرد و از روش افنا برای محاسبه مساحت زیر منحنی سهمی با استفاده از جمع یک سری بی‌نهایت استفاده کرد به گونه ای که بی شباهت با حساب دیفرانسیل و انتگرال مدرن نمی‌باشد.[۱۵] دیگر دستاوردهای قابل توجه در ریاضیات یونان مقاطع مخروطی (آپولونیوس اهل پرگا، قرن سوم قبل از میلاد)،[۱۶] مثلثات (هیپارکوس اهل نیکا (قرن دوم قبل از میلاد))،[۱۷] و آغاز جبر (دیوفانتوس، قرن سوم پس از میلاد) بود.[۱۸]

سیستم عددی هندو-عربی و قواعد استفاده از عملیاتش که امروزه در سراسر جهان استفاده می‌شود، در طی هزارهٔ اول میلادی در هند توسعه یافت و سپس از طریق ریاضیات اسلامی به جهان غرب انتقال یافت. دیگر پیشرفت‌های مربوط به ریاضیات هندی‌ها شامل تعریف مدرن سینوس و کسینوس و فرم اولیه سری‌های بی‌نهایتی می‌باشد.

صفحه ای از کتاب جبر خوارزمی.
صفحه ای از کتاب جبر خوارزمی.

در طی عصر طلایی اسلام، که در قرن نهم و دهم شکل گرفت، ریاضیات نوآوری‌های مهمی را به خود دید که بر اساس ریاضیات یونانی‌ها پایه‌ریزی شده بود. مهم‌ترین دستاوردهای ریاضیات اسلامی توسعهٔ جبر بود. دیگر دستاوردهای مهم ریاضیات دورهٔ اسلامی پیشرفت در مثلثات کروی و اضافه شدن اعشار به سیستم عددی عربی بود. بسیاری از ریاضیدانان این دوره فارس زبان بودند مثل الخوارزمی، عمر خیام و شرف الدین توسی.

در طی اوایل عصر مدرن، ریاضیات شروع به توسعه شتابداری در غرب اروپا کرد. توسعه حساب دیفرانسیل و انتگرال توسط نیوتون و لایبنیز در قرن هفدهم ریاضیات را متحول کرد. لئونارد اویلر مهم‌ترین ریاضیدان قرن هجدهم بود که چندین قضیه و کشفیات را به ریاضیات افزود. شاید مهم‌ترین ریاضیدانان قرن نوزدهم ریاضیدان آلمانی کارل فردریش گاوس بود که خدمات متعددی به شاخه‌های مختلف ریاضیات چون جبر، آنالیز، هندسه دیفرانسیل، نظریه ماتریس، نظریه اعداد و آمار کرد. در اوایل قرن بیستم، کورت گودل، ریاضیات را با انتشار قضایای ناتمامیت خویش دچار تغییر کرد. این قضایا نشان دادند که هر سیستم اصول موضوعه سازگاری شامل گزاره‌های غیرقابل اثبات اند.

ریاضیات از آن زمان به‌طور گسترده‌ای توسعه یافته‌است و کنش و واکنش‌های ثمربخشی بین ریاضیات و علوم ایجاد شده که به نفع هردو می‌باشد. کشفیات ریاضیات تا به امروز نیز ادامه دارد. بر اساس نظر میخائیل سوریوک، که در ژانویه ۲۰۰۶ در بولتن انجمن ریاضی آمریکا منتشر شد، "تعداد مقالات و کتب پایگاه اطلاعاتی ژورنال Mathematical Review از سال ۱۹۴۰ (اولین سال عملیاتی شدن MR) اکنون به ۱٫۹ میلیون می‌رسد که سالانه بیش از ۷۵ هزار مورد به این پایگاه افزوده می‌شود. اکثریت کارهای گسترده‌ای که در این اقیانوس وجود دارد شامل قضایای جدید ریاضیاتی و اثبات‌هایشان است.

شاخه‌های ریاضیات[ویرایش]

چرتکه
چرتکه، یک وسیله ساده محاسباتی که از زمان‌های باستان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ریاضیات را می‌توان به‌طور خیلی کلی به چند قسمت تقسیم کرد: مطالعه کمیت، ساختار، فضا و تغییرات (یعنی حساب، جبر، هندسه و آنالیز). علاوه بر این‌ها که دغدغه‌های اصلی ریاضیات هستند، گرایش‌های دیگری نیز وجود دارند که خود را وقف کاوش ارتباطات بین قلب ریاضیات با دیگر زمینه‌های ریاضیات کرده‌اند، مثل ارتباطش با منطق، نظریه مجموعه‌ها (شالوده‌های ریاضی)، یا دیگر شاخه‌های تجربی تر ریاضیات که در علوم مختلف کاربرد دارند (ریاضیات کاربردی)، و اخیراً مطالعه عدم قطعیت. در حالی که برخی از این قلمروها ممکن است به ظاهر غیر مرتبط به نظر برسند، برنامه لانگلند ارتباطاتی بین شاخه‌هایی را یافته‌است که پیش از این غیر مرتبط تلقی می‌شدند، مثل گروه‌های گالوا، رویه‌های ریمانی و نظریه اعداد.

بنیان ریاضیات و فلسفه[ویرایش]

نظریه مجموعه‌ها و منطق به منظور تببین بنیان‌های ریاضیات توسعه یافته‌اند. منطق ریاضیات شامل مطالعهٔ منطق و کاربردهای منطق صوری به شاخه‌هایی از ریاضیات است؛ نظریه مجموعه‌ها شاخه ای از ریاضیات است که به مطالعه مجموعه‌ها یا گردایه ای از اشیاء می‌پردازد. نظریه رسته‌ها که به صورت مجرد به مطالعه ساختارهای ریاضیاتی و ارتباطشان با هم می‌پردازد هنوز هم در حال تکوین است. عبارت «بحران بنیان‌های ریاضیاتی» به دوره ای تاریخی بین ۱۹۰۰ تا ۱۹۳۰ اشاره دارد که در آن دوره جستجویی برای یافتن بنیانی مستحکم برای ریاضیات انجام شد.[۱۹] اختلاف نظرها در مورد بنیان‌های ریاضی تا زمان کنونی هم ادامه دارد. این بحران با یک سری بحث‌ها تحریک شد، از جمله این بحث‌ها، بحث بر سر نظریه مجموعه‌های کانتور و جدال هیلبرت-براور بود.

دغدغهٔ منطق ریاضیاتی، ایجاد چارچوب مستحکم اصول موضوعه ای برای ریاضیات است. منطق ریاضی الزامات چنین چارچوبی را مطالعه می‌کند. مثلاً قضایای عدم کمال گودل به‌طور ضمنی می‌گویند که هر نظام صوری اگر معنا دار باشد (یعنی تمام قضیه‌هایی که می‌توان آن‌ها را اثبات کرد درست باشند)، الزاماً ناکامل اند (یعنی قضیای درستی هستند که نمی‌توان آن‌ها را در این سیستم اثبات کرد). گودل نشان داد که هر گردایه متناهی از اصول موضوعه‌های نظریه اعداد را به عنوان اصول موضوعه در نظر بگیریم، می‌توان یک جمله صوری ساخت که از نظر حقایق نظریه اعداد صحیح باشد ولی از این اصول موضوعه بدست نیایند؛ لذا در نظریه اعداد هیچ نظام صوری که از نظر اصول موضوعه ای کامل باشد وجود ندارد. منطق نوین به چند بخش تقسیم می‌شود: نظریه بازگشت، نظریه مدل و نظریه اثبات و ارتباط نزدیکی با علوم کامپیوتر و نظریه رسته‌ها دارد. در زمینهٔ نظریه بازگشت، عدم امکان وجود سیستم اصول موضوعه ای کامل را می‌توان به صورت صوری از طریق پیامدهای قضیه MRDP نشان داد.

علوم کامپیوتر شامل نظریه محاسبه پذیری، نظریه پیچیدگی محاسباتی و نظریه اطلاعات است. نظریهٔ محاسبه پذیری محدودیت‌های مدل‌های مختلف نظری رایانه‌ها را بررسی می‌کند که شامل بسیاری از مدل‌های شناخته شده چون ماشین تورینگ می‌شود. نظریه پیچیدگی به مطالعهٔ رام پذیری حل مسائل در رایانه می‌پردازد. برخی مسائل وجود دارند که با وجود این که از لحاظ نظری توسط رایانه قابل حل هستند، اما در عمل هزینه حل کردنشان از نظر زمان یا فضا زیاد است و عملاً با وجود پیشرفت‌های سریع سخت‌افزاری در دنیای کامپیوتر حل آن‌ها به نظر نامعقول می‌آید. یک مسئله مشهور در این وادی مسئلهٔ "P=NP"؟ است که برای حل آن جایزهٔ مسائل هزاره تعیین شده‌است.[۲۰] در نهایت، نظریه اطلاعات با حجمی از داده‌ها سر و کار دارد که بتوان آن‌ها را بر روی یک وسیله خاص ذخیره کرد، پس این علم با مفاهیمی چون فشرده سازی و انتروپی سروکار دارد.

Venn A intersect B.svg Commutative diagram for morphism.svg DFAexample.svg
منطق ریاضیاتی نظریه مجموعه‌ها نظریه رسته‌ها نظریه محاسبات

ریاضی محض[ویرایش]

کمیت[ویرایش]

مطالعهٔ کمیت با اعداد آغاز می‌گردد، ابتدا مطالعهٔ اعداد طبیعی و اعداد صحیح و عملیات حسابی روی آن‌ها که در شاخه حساب انجام می‌گردد. خواص عمیق‌تر اعداد در نظریه اعداد صورتی می‌پذیرد، که قضایای معروفی چون آخرین قضیه فرما از آن بیرون می‌آید. اعداد اول دوقلو و حدس گلدباخ دو تا از مسائل لاینحل نظریه اعدادند.

با پیشرفت دستگاه اعداد، اعداد صحیح به عنوان زیر مجموعه ای از اعداد گویا ("کسر ها") شناخته شدند. خود اعداد گویا زیر مجموعهٔ اعداد حقیقی می‌باشند که از آن‌ها برای نمایش مفهوم کمیت‌های پیوسته استفاده شده‌است. خود اعداد حقیقی زیر مجموعهٔ اعداد مختلط اند. این‌ها اولین قدم‌ها در سلسله مراتب اعداد می‌باشد که شامل چهارگان‌ها و هشتگان‌ها می‌باشد. با در نظر گرفتن اعداد طبیعی، می‌توان به اعداد ترامتناهی رسید که مفهوم "بی نهایت" بودن را صوری می‌کنند. بر اساس قضیه بنیادی جبر، تمام جواب‌های چند جمله ای‌های تک متغیره با ضرایب مختلط، صرف نظر از درجه‌شان مختلط هستند. یکی دیگر از قلمروهای مطالعاتی مربوط به اندازه مجموعه‌ها می‌شود، که در اعداد کاردینال توصیف گشته‌اند. مثل اعداد الف که امکان مقایسهٔ مجموعه‌های نامتناهی را با هم می‌دهند.

اعداد طبیعی اعداد صحیح اعداد گویا اعداد حقیقی اعداد مختلط

ساختار[ویرایش]

بسیاری از اشیاء ریاضیاتی، مثل مجموعه اعداد و توابع، ساختار داخلی از خود بروز می‌دهند که می‌تواند پیامد عملیات یا روابطی باشند که بر روی یک مجموعه اعمال می‌شود. سپس ریاضیات به مطالعه خواص آن مجموعه‌هایی می‌پردازد که می‌توان آن‌ها را بر اساس آن ساختار مورد نظر بیان کرد؛ به عنوان مثال نظریه اعداد به مطالعه خواص مجموعه اعداد صحیح می‌پردازد که می‌توان آن‌ها را با عملیات حساب بدست آورد. به علاوه، معمولاً اتفاقی که می‌افتد این است که چنین مجموعه‌های ساخت یافته (ساختارها) خواص مشابهی از خود بروز می‌دهند که امکان انجام یک مرحله تجرید دیگر بر روی آن‌ها را داده و لذا در چنین شرایطی می‌توان اصول موضعه‌هایی برای آن دسته خاص از مجموعه‌ها ارائه داد، و سپس به مطالعهٔ همه آن‌ها به صورت یکجا پرداخت (همه آن مجموعه‌هایی که در آن اصول موضوعه صدق می‌کنند). ازین رو، می‌توان گروه‌ها، حلقه‌ها، میدان‌ها و دیگر نظام‌های مجرد را مطالعه کرد؛ چنین مطالعاتی (برای ساختارهای تعریف شده با عملیات جبری) تشکیل یک قلمرو از ریاضیات به نام جبر مجرد را می‌دهند.

جبر مجرد را می‌توان در حالت کلی آن به مسائل به ظاهر غیر مرتبط اعمال کرد؛ به عنوان مثال، تعدادی از مسائل مربوط به ساخت به کمک خط‌کش و پرگار در نهایت با کمک نظریه گالوا حل شدند، که در آن از نظریه میدان و گروه‌ها استفاده شد. یکی دیگر از مثال‌های مرتبط با نظریه جبری، جبر خطیست، که عناصر آن بردارها می‌باشند. بردارها هم اندازه دارند و هم جهت و می‌توان از آن‌ها برای مدل‌سازی روابط بین نقاط درون فضا استفاده کرد. این مثالی از پدیده ای است که پیشتر اشاره شد، یعنی ارتباط قلمروهای به ظاهر غیر مرتبط مثل هندسه و جبر، به گونه ای که مشخص می‌شود این قلمروهای به ظاهر غیر مرتبط ارتباطاتی بس عمیق‌تر با یک دیگر در ریاضیات مدرن دارند. ترکیبیات به مطالعه راه‌های شمارش تعدادی اشیاء می‌پردازد که آن اشیاء در ساختار داده شده‌ای صدق می‌کنند.

Elliptic curve simple.png Group diagram d6.svg
جبر مجرد نظریه اعداد نظریه گروه‌ها
Torus.jpg MorphismComposition-01.png Lattice of the divisibility of 60.svg
توپولوژی نظریه مدول‌ها نظریه ترتیب

فضا[ویرایش]

مطالعه فضا از هندسه آغاز شد، بخصوص هندسه اقلیدسی که فضا و اعداد را با هم ترکیب کرده و قضیه معروف فیثاغورس را به‌وجود آورد. مثلثات شاخه ای از ریاضیات است که درگیر ارتباطات بین اضلاع و زاویه‌های مثلث و توابع مثلثاتی می‌باشد. در مطالعات مدرن فضا، این ایده‌ها تعمیم یافته تا به هندسه‌هایی با ابعاد بالاتر، فضاهای غیر-اقلیدسی (که نقش بنیادینی در نسبیت عام دارند) و توپولوژی برسد. کمیت و فضا هردو نقش بنیادینی در هندسه تحلیلی، هندسه دیفرانسیل و هندسه جبری دارند. هندسه محدب و گسسته برای حل مسائلی در نظریه اعداد و آنالیز تابعی توسعه یافتند، اما اکنون به نیت کاربردهایشان در بهینه‌سازی و علوم کامپیوتر دنبال می‌شوند. در هندسه دیفرانسیل مفاهیم کلاف‌های تاری و حساب دیفرانسیل و انتگرال بر روی منیفلدها، بخصوص بردارها و حساب تانسوری وجود دارد. در هندسه جبری توصیف اشیاء هندسی مربوط به مجموعه جواب چند جمله ای‌ها بحث می‌شود که مفاهیم کمیت و فضا را با هم ترکیب می‌کند. همچنین در مطالعه بر روی گروه‌های توپولوژی نیز به دنبال ترکیب ساختار و فضاییم. گروه‌های لی در مطالعه فضا، ساختار و تغییرات استفاده می‌شود. توپولوژی در تمام شاخه‌های متعدد خویش را می‌توان به عنوان بزرگترین رشد در ریاضیات قرن بیستم تلقی کرد. شاخه‌های توپولوژی شامل توپولوژی نقطه ای، توپولوژی نظریه مجموعه ای، توپولوژی جبری و توپولوژی دیفرانسیل است. به عنوان مثال توپولوژی عصر جدید شامل قضیهٔ مترپذیری، نظریه اصول موضوعه ای مجموعه‌ها، نظریه هوموتوپی و نظریه مورس می‌باشد. توپولوژی همچنین اکنون شامل حدس اثبات شدهٔ پوانکاره بوده و هنوز قلمروهای لاینحلی چون حدس هاج را دربردارد. دیگر نتایج هندسه و توپولوژی شامل قضیه چهار رنگ و حدس کپلر می‌باشد که به کمک رایانه‌ها اثبات شده‌اند.

Torus.jpg Pythagorean.svg Taylorsine.svg Osculating circle.svg Koch curve.svg
توپولوژی هندسه مثلثات هندسه دیفرانسیل هندسه فراکتال‌ها

تغییر[ویرایش]

فهم و توصیف تغییر تم اصلی علوم طبیعی بوده و حساب دیفرانسیل و انتگرال به عنوان ابزاری برای تحقیق در این ارتباط ساخته شد. توابع در اینجا به عنوان مفهوم مرکزی توصیف کننده یک کمیت متغیر ظهور پیدا کردند. مطالعه مستحکم اعداد حقیقی و توابع تک متغیرهٔ حقیقی را آنالیز حقیقی گویند، آنالیز مختلط هم فیلد مشابهی است که بر روی میدان اعداد مختلط کار می‌کند. آنالیز تابعی بر روی فضاهای (اغلب بی‌نهایت بعدی) توابع متمرکز است. یکی از کاربردهای متعدد آنالیز تابعی در مکانیک کوانتومی است. بسیاری از مسائل به‌طور طبیعی به رابطهٔ بین یک کمیت و نرخ تغییراتش منجر می‌شوند. بسیاری از پدیده‌ها در طبیعت را می‌توان به وسیله سیستم‌های دینامیکی توصیف کرد؛ نظریه آشوب به‌طور دقیق بررسی می‌کند که چگونه یک سیستم می‌تواند پیش‌بینی ناپذیر باشد و در حالی که همزمان رفتار قطعی خود را نیز حفظ می‌کند.

Integral as region under curve.png Vectorfield jaredwf.png
حساب حسابان حساب برداری آنالیز ریاضی
Limitcycle.jpg LorenzAttractor.png
معادلات دیفرانسیل سیستم‌های دینامیکی نظریه آشوب

ریاضیات کاربردی[ویرایش]

ریاضیات کاربردی به دنبال روش‌های ریاضیاتی است که اغلب در علوم، مهندسی، بازرگانی و صنعت به کار برده می‌شوند؛ لذا «ریاضیات کاربردی» یک علم ریاضیاتی است با دانش تخصصی. همچنین عبارت ریاضیات کاربردی تخصصی حرفه ای را توصیف می‌کند که بر روی مسائل عملی تمرکز کرده‌است، ریاضیات کاربردی بر روی «فرمول بندی، مطالعه و استفاده از مدل‌های ریاضیاتی» در علوم، مهندسی و دیگر حوزه‌هایی که ریاضیات به کار می‌رود تمرکز می‌کند.

در عمل، کاربردهای عملی منجر به توسعه قضایای ریاضیاتی شده، که این قضایا خود، موضوع مطالعه در ریاضیات محض شده‌اند، که در آن ریاضیات به هدف توسعه خود ریاضیات مطالعه می‌شود. ازین رو، فعالیت ریاضیات کاربردی به‌طور حیاتی به تحقیقات در ریاضیات محض گره خورده‌است.

Arbitrary-gametree-solved.svg BernoullisLawDerivationDiagram.svg Composite trapezoidal rule illustration small.svg Maximum boxed.png Two red dice 01.svg Oldfaithful3.png Caesar3.svg
نظریه بازی‌ها دینامیک سیالات آنالیز عددی بهینه‌سازی نظریه احتمال آمار رمز نگاری
Market Data Index NYA on 20050726 202628 UTC.png Gravitation space source.svg CH4-structure.svg Signal transduction pathways.svg GDP PPP Per Capita IMF 2008.svg Simple feedback control loop2.svg
ریاضیات مالی ریاضی فیزیک ریاضیات شیمی ریاضیات زیستی ریاضیات اقتصاد نظریه کنترل

جوایز ریاضیاتی[ویرایش]

می‌توان مدعی شد که مهم‌ترین جایزه ریاضیاتی جایزهٔ فیلدز است،[۲۱][۲۲] که در سال ۱۹۳۶ تأسیس شد و در این سال‌ها، هر چهار سال یک بار (به جز حدود جنگ جهانی دوم) به حداکثر ۴ ریاضیدان تعلق گرفته‌است. مدال فیلدز اغلب به عنوان معادلی برای نوبل در ریاضیات در نظر گرفته شده.

جایزهٔ وولف در ریاضیات، در ۱۹۷۸ تأسیس شد و به هدف قدردانی از دستاوردهایی است که یک ریاضیدان در عمر خویش بدان‌ها نایل گشته. جایزهٔ آبل در ۲۰۰۳ تأسیس شد. مدال چرن در ۲۰۱۰ معرفی شد برای قدردانی از دستاوردهای یک عمر. این جوایز برای اهمیت دادن به برخی کارهای نوآورانه، یا برای پیدا کردن راه حل برای مسائل مهم در یک شاخه خاص در نظر گرفته شده‌اند.

لیستی از ۲۳ مسئله باز که به آن‌ها «مسائل هیلبرت» می‌گویند در سال ۱۹۰۰ توسط ریاضیدان آلمانی دیوید هیلبرت معرفی شد. این لیست به معروفیت زیادی بین ریاضیدانان دست یافت. حداقل نه تا از این مسائل اکنون حل شده‌اند. لیست جدیدی از هفت مسئله مهم به نام «مسائل جایزه هزاره» نیز در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. تنها یکی از آن‌ها با لیست مسائل هیلبرت اشتراک دارد. جایزه حل هر مسئله در لیست جایزه هزاره ۱ میلیون دلار می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "mathematics, n.". Oxford English Dictionary. Oxford University Press. 2012. Retrieved June 16, 2012. The science of space, number, quantity, and arrangement, whose methods involve logical reasoning and usually the use of symbolic notation, and which includes geometry, arithmetic, algebra, and analysis.
 2. Kneebone, G.T. (1963). Mathematical Logic and the Foundations of Mathematics: An Introductory Survey. Dover. p. 4. ISBN 978-0-486-41712-7. Mathematics ... is simply the study of abstract structures, or formal patterns of connectedness.
 3. LaTorre, Donald R.; Kenelly, John W.; Biggers, Sherry S.; Carpenter, Laurel R.; Reed, Iris B.; Harris, Cynthia R. (2011). Calculus Concepts: An Informal Approach to the Mathematics of Change. Cengage Learning. p. 2. ISBN 978-1-4390-4957-0. Calculus is the study of change—how things change, and how quickly they change.
 4. Ramana (2007). Applied Mathematics. Tata McGraw–Hill Education. p. 2.10. ISBN 978-0-07-066753-2. The mathematical study of change, motion, growth or decay is calculus.
 5. Ziegler, Günter M. (2011). "What Is Mathematics?". An Invitation to Mathematics: From Competitions to Research. Springer. p. vii. ISBN 978-3-642-19532-7.
 6. Eves, p. 306
 7. Peterson, p. 12
 8. Dehaene, Stanislas; Dehaene-Lambertz, Ghislaine; Cohen, Laurent (Aug 1998). "Abstract representations of numbers in the animal and human brain". Trends in Neurosciences. 21 (8): 355–61. doi:10.1016/S0166-2236(98)01263-6. PMID 9720604.
 9. See, for example, Raymond L. Wilder, Evolution of Mathematical Concepts; an Elementary Study, passim
 10. Kline 1990, Chapter 1.
 11. Boyer 1991, "Mesopotamia" p. 24–27.
 12. Heath, Thomas Little (1981) [originally published 1921]. A History of Greek Mathematics: From Thales to Euclid. New York: Dover Publications. ISBN 978-0-486-24073-2.
 13. Boyer 1991, "Euclid of Alexandria" p. 119.
 14. Boyer 1991, "Archimedes of Syracuse" p. 120.
 15. Boyer 1991, "Archimedes of Syracuse" p. 130.
 16. Boyer 1991, "Apollonius of Perga" p. 145.
 17. Boyer 1991, "Greek Trigonometry and Mensuration" p. 162.
 18. Boyer 1991, "Revival and Decline of Greek Mathematics" p. 180.
 19. Luke Howard Hodgkin & Luke Hodgkin, A History of Mathematics, Oxford University Press, 2005.
 20. Clay Mathematics Institute, P=NP, claymath.org
 21. Monastyrsky 2001, p. 1: "The Fields Medal is now indisputably the best known and most influential award in mathematics."
 22. Riehm 2002, pp. ۷۷۸–۸۲.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

 • Kline, M. , Mathematical Thought from Ancient to Modern Times (1973);

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • فرهنگ جامع ریاضیات
 • اطلس ریاضیات
 • اریک ویستن، دنیای ریاضیات، http://www.mathworld.com دانشنامهٔ برخط ریاضیات.
 • سیارهٔ ریاضی (به انگلیسی:Planet Math) دانشنامهٔ بر خط ریاضیات که هنوز در دست ساخت است. به دلیل استفاده از اجازهٔ GFDL امکان تبادل مقالات با ویکی‌پدیا وجود دارد. این دانشنامه از روش نشان‌گذاری TeX استفاده می‌کند.
 • Metamath یک وبگاه و یک زبان که به شرح و بسط ریاضیات از پایه می‌پردازد.

Greek mathematician Euclid (holding calipers), 3rd century BC, as imagined by Raphael in this detail from The School of Athens (1509–1511)[a]

Mathematics (from Greek: μάθημα, máthēma, 'knowledge, study, learning') includes the study of such topics as quantity (number theory),[1] structure (algebra),[2] space (geometry),[1] and change (mathematical analysis).[3][4][5] It has no generally accepted definition.[6][7]

Mathematicians seek and use patterns[8][9] to formulate new conjectures; they resolve the truth or falsity of such by mathematical proof. When mathematical structures are good models of real phenomena, mathematical reasoning can be used to provide insight or predictions about nature. Through the use of abstraction and logic, mathematics developed from counting, calculation, measurement, and the systematic study of the shapes and motions of physical objects. Practical mathematics has been a human activity from as far back as written records exist. The research required to solve mathematical problems can take years or even centuries of sustained inquiry.

Rigorous arguments first appeared in Greek mathematics, most notably in Euclid's Elements.[10] Since the pioneering work of Giuseppe Peano (1858–1932), David Hilbert (1862–1943), and others on axiomatic systems in the late 19th century, it has become customary to view mathematical research as establishing truth by rigorous deduction from appropriately chosen axioms and definitions. Mathematics developed at a relatively slow pace until the Renaissance, when mathematical innovations interacting with new scientific discoveries led to a rapid increase in the rate of mathematical discovery that has continued to the present day.[11]

Mathematics is essential in many fields, including natural science, engineering, medicine, finance, and the social sciences. Applied mathematics has led to entirely new mathematical disciplines, such as statistics and game theory. Mathematicians engage in pure mathematics (mathematics for its own sake) without having any application in mind, but practical applications for what began as pure mathematics are often discovered later.[12][13]

History

The history of mathematics can be seen as an ever-increasing series of abstractions. The first abstraction, which is shared by many animals,[14] was probably that of numbers: the realization that a collection of two apples and a collection of two oranges (for example) have something in common, namely quantity of their members.

As evidenced by tallies found on bone, in addition to recognizing how to count physical objects, prehistoric peoples may have also recognized how to count abstract quantities, like time—days, seasons, or years.[15][16]

The Babylonian mathematical tablet Plimpton 322, dated to 1800 BC.

Evidence for more complex mathematics does not appear until around 3000 BC, when the Babylonians and Egyptians began using arithmetic, algebra and geometry for taxation and other financial calculations, for building and construction, and for astronomy.[17] The most ancient mathematical texts from Mesopotamia and Egypt are from 2000–1800 BC.[18] Many early texts mention Pythagorean triples and so, by inference, the Pythagorean theorem seems to be the most ancient and widespread mathematical development after basic arithmetic and geometry.[19] It is in Babylonian mathematics that elementary arithmetic (addition, subtraction, multiplication and division) first appear in the archaeological record. The Babylonians also possessed a place-value system, and used a sexagesimal numeral system [19] which is still in use today for measuring angles and time.[20]

Archimedes used the method of exhaustion to approximate the value of pi.

Beginning in the 6th century BC with the Pythagoreans, the Ancient Greeks began a systematic study of mathematics as a subject in its own right with Greek mathematics.[21] Around 300 BC, Euclid introduced the axiomatic method still used in mathematics today, consisting of definition, axiom, theorem, and proof. His textbook Elements is widely considered the most successful and influential textbook of all time.[22] The greatest mathematician of antiquity is often held to be Archimedes (c. 287–212 BC) of Syracuse.[23] He developed formulas for calculating the surface area and volume of solids of revolution and used the method of exhaustion to calculate the area under the arc of a parabola with the summation of an infinite series, in a manner not too dissimilar from modern calculus.[24] Other notable achievements of Greek mathematics are conic sections (Apollonius of Perga, 3rd century BC),[25] trigonometry (Hipparchus of Nicaea (2nd century BC),[26] and the beginnings of algebra (Diophantus, 3rd century AD).[27]

The numerals used in the Bakhshali manuscript, dated between the 2nd century BC and the 2nd century AD.

The Hindu–Arabic numeral system and the rules for the use of its operations, in use throughout the world today, evolved over the course of the first millennium AD in India and were transmitted to the Western world via Islamic mathematics.[28] Other notable developments of Indian mathematics include the modern definition and approximation of sine and cosine,[28] and an early form of infinite series.

A page from al-Khwārizmī's Algebra

During the Golden Age of Islam, especially during the 9th and 10th centuries, mathematics saw many important innovations building on Greek mathematics. The most notable achievement of Islamic mathematics was the development of algebra. Other notable achievements of the Islamic period are advances in spherical trigonometry and the addition of the decimal point to the Arabic numeral system.[29][30] Many notable mathematicians from this period were Persian, such as Al-Khwarismi, Omar Khayyam and Sharaf al-Dīn al-Ṭūsī.

During the early modern period, mathematics began to develop at an accelerating pace in Western Europe. The development of calculus by Newton and Leibniz in the 17th century revolutionized mathematics.[31] Leonhard Euler was the most notable mathematician of the 18th century, contributing numerous theorems and discoveries.[32] Perhaps the foremost mathematician of the 19th century was the German mathematician Carl Friedrich Gauss,[33] who made numerous contributions to fields such as algebra, analysis, differential geometry, matrix theory, number theory, and statistics. In the early 20th century, Kurt Gödel transformed mathematics by publishing his incompleteness theorems, which show in part that any consistent axiomatic system—if powerful enough to describe arithmetic—will contain true propositions that cannot be proved.[34]

Mathematics has since been greatly extended, and there has been a fruitful interaction between mathematics and science, to the benefit of both. Mathematical discoveries continue to be made today. According to Mikhail B. Sevryuk, in the January 2006 issue of the Bulletin of the American Mathematical Society, "The number of papers and books included in the Mathematical Reviews database since 1940 (the first year of operation of MR) is now more than 1.9 million, and more than 75 thousand items are added to the database each year. The overwhelming majority of works in this ocean contain new mathematical theorems and their proofs."[35]

Etymology

The word mathematics comes from Ancient Greek máthēma (μάθημα), meaning "that which is learnt,"[36] "what one gets to know," hence also "study" and "science". The word for "mathematics" came to have the narrower and more technical meaning "mathematical study" even in Classical times.[37] Its adjective is mathēmatikós (μαθηματικός), meaning "related to learning" or "studious," which likewise further came to mean "mathematical." In particular, mathēmatikḗ tékhnē (μαθηματικὴ τέχνη; Latin: ars mathematica) meant "the mathematical art."

Similarly, one of the two main schools of thought in Pythagoreanism was known as the mathēmatikoi (μαθηματικοί)—which at the time meant "learners" rather than "mathematicians" in the modern sense.[38]

In Latin, and in English until around 1700, the term mathematics more commonly meant "astrology" (or sometimes "astronomy") rather than "mathematics"; the meaning gradually changed to its present one from about 1500 to 1800. This has resulted in several mistranslations. For example, Saint Augustine's warning that Christians should beware of mathematici, meaning astrologers, is sometimes mistranslated as a condemnation of mathematicians.[39]

The apparent plural form in English, like the French plural form les mathématiques (and the less commonly used singular derivative la mathématique), goes back to the Latin neuter plural mathematica (Cicero), based on the Greek plural ta mathēmatiká (τὰ μαθηματικά), used by Aristotle (384–322 BC), and meaning roughly "all things mathematical", although it is plausible that English borrowed only the adjective mathematic(al) and formed the noun mathematics anew, after the pattern of physics and metaphysics, which were inherited from Greek.[40] In English, the noun mathematics takes a singular verb. It is often shortened to maths or, in North America, math.[41]

Definitions of mathematics

Leonardo Fibonacci, the Italian mathematician who introduced the Hindu–Arabic numeral system invented between the 1st and 4th centuries by Indian mathematicians, to the Western World.

Mathematics has no generally accepted definition.[6][7] Aristotle defined mathematics as "the science of quantity" and this definition prevailed until the 18th century. However, Aristotle also noted a focus on quantity alone may not distinguish mathematics from sciences like physics; in his view, abstraction and studying quantity as a property "separable in thought" from real instances set mathematics apart.[42]

In the 19th century, when the study of mathematics increased in rigor and began to address abstract topics such as group theory and projective geometry, which have no clear-cut relation to quantity and measurement, mathematicians and philosophers began to propose a variety of new definitions.[43]

A great many professional mathematicians take no interest in a definition of mathematics, or consider it undefinable.[6] There is not even consensus on whether mathematics is an art or a science.[7] Some just say, "Mathematics is what mathematicians do."[6]

Three leading types

Three leading types of definition of mathematics today are called logicist, intuitionist, and formalist, each reflecting a different philosophical school of thought.[44] All have severe flaws, none has widespread acceptance, and no reconciliation seems possible.[44]

Logicist definitions

An early definition of mathematics in terms of logic was that of Benjamin Peirce (1870): "the science that draws necessary conclusions."[45] In the Principia Mathematica, Bertrand Russell and Alfred North Whitehead advanced the philosophical program known as logicism, and attempted to prove that all mathematical concepts, statements, and principles can be defined and proved entirely in terms of symbolic logic. A logicist definition of mathematics is Russell's (1903) "All Mathematics is Symbolic Logic."[46]

Intuitionist definitions

Intuitionist definitions, developing from the philosophy of mathematician L. E. J. Brouwer, identify mathematics with certain mental phenomena. An example of an intuitionist definition is "Mathematics is the mental activity which consists in carrying out constructs one after the other."[44] A peculiarity of intuitionism is that it rejects some mathematical ideas considered valid according to other definitions. In particular, while other philosophies of mathematics allow objects that can be proved to exist even though they cannot be constructed, intuitionism allows only mathematical objects that one can actually construct. Intuitionists also reject the law of excluded middle (i.e., ). While this stance does force them to reject one common version of proof by contradiction as a viable proof method, namely the inference of from , they are still able to infer from . For them, is a strictly weaker statement than . [47]

Formalist definitions

Formalist definitions identify mathematics with its symbols and the rules for operating on them. Haskell Curry defined mathematics simply as "the science of formal systems".[48] A formal system is a set of symbols, or tokens, and some rules on how the tokens are to be combined into formulas. In formal systems, the word axiom has a special meaning different from the ordinary meaning of "a self-evident truth", and is used to refer to a combination of tokens that is included in a given formal system without needing to be derived using the rules of the system.

Mathematics as science

Carl Friedrich Gauss, known as the prince of mathematicians

The German mathematician Carl Friedrich Gauss referred to mathematics as "the Queen of the Sciences".[49] More recently, Marcus du Sautoy has called mathematics "the Queen of Science ... the main driving force behind scientific discovery".[50] The philosopher Karl Popper observed that "most mathematical theories are, like those of physics and biology, hypothetico-deductive: pure mathematics therefore turns out to be much closer to the natural sciences whose hypotheses are conjectures, than it seemed even recently."[51] Popper also noted that "I shall certainly admit a system as empirical or scientific only if it is capable of being tested by experience."[52]

Several authors consider that mathematics is not a science because it does not rely on empirical evidence.[53][54][55][56]

Mathematics shares much in common with many fields in the physical sciences, notably the exploration of the logical consequences of assumptions. Intuition and experimentation also play a role in the formulation of conjectures in both mathematics and the (other) sciences. Experimental mathematics continues to grow in importance within mathematics, and computation and simulation are playing an increasing role in both the sciences and mathematics.

The opinions of mathematicians on this matter are varied. Many mathematicians[57] feel that to call their area a science is to downplay the importance of its aesthetic side, and its history in the traditional seven liberal arts; others feel that to ignore its connection to the sciences is to turn a blind eye to the fact that the interface between mathematics and its applications in science and engineering has driven much development in mathematics.[58] One way this difference of viewpoint plays out is in the philosophical debate as to whether mathematics is created (as in art) or discovered (as in science). In practice, mathematicians are typically grouped with scientists at the gross level but separated at finer levels. This is one of many issues considered in the philosophy of mathematics.[59]

Inspiration, pure and applied mathematics, and aesthetics

Isaac Newton
Gottfried Wilhelm von Leibniz
Isaac Newton (left) and Gottfried Wilhelm Leibniz developed infinitesimal calculus.

Mathematics arises from many different kinds of problems. At first these were found in commerce, land measurement, architecture and later astronomy; today, all sciences suggest problems studied by mathematicians, and many problems arise within mathematics itself. For example, the physicist Richard Feynman invented the path integral formulation of quantum mechanics using a combination of mathematical reasoning and physical insight, and today's string theory, a still-developing scientific theory which attempts to unify the four fundamental forces of nature, continues to inspire new mathematics.[60]

Some mathematics is relevant only in the area that inspired it, and is applied to solve further problems in that area. But often mathematics inspired by one area proves useful in many areas, and joins the general stock of mathematical concepts. A distinction is often made between pure mathematics and applied mathematics. However pure mathematics topics often turn out to have applications, e.g. number theory in cryptography. This remarkable fact, that even the "purest" mathematics often turns out to have practical applications, is what Eugene Wigner has called "the unreasonable effectiveness of mathematics".[13] As in most areas of study, the explosion of knowledge in the scientific age has led to specialization: there are now hundreds of specialized areas in mathematics and the latest Mathematics Subject Classification runs to 46 pages.[61] Several areas of applied mathematics have merged with related traditions outside of mathematics and become disciplines in their own right, including statistics, operations research, and computer science.

For those who are mathematically inclined, there is often a definite aesthetic aspect to much of mathematics. Many mathematicians talk about the elegance of mathematics, its intrinsic aesthetics and inner beauty. Simplicity and generality are valued. There is beauty in a simple and elegant proof, such as Euclid's proof that there are infinitely many prime numbers, and in an elegant numerical method that speeds calculation, such as the fast Fourier transform. G. H. Hardy in A Mathematician's Apology expressed the belief that these aesthetic considerations are, in themselves, sufficient to justify the study of pure mathematics. He identified criteria such as significance, unexpectedness, inevitability, and economy as factors that contribute to a mathematical aesthetic.[62] Mathematical research often seeks critical features of a mathematical object. A theorem expressed as a characterization of the object by these features is the prize. Examples of particularly succinct and revelatory mathematical arguments has been published in Proofs from THE BOOK.

The popularity of recreational mathematics is another sign of the pleasure many find in solving mathematical questions. And at the other social extreme, philosophers continue to find problems in philosophy of mathematics, such as the nature of mathematical proof.[63]

Notation, language, and rigor

Leonhard Euler created and popularized much of the mathematical notation used today.

Most of the mathematical notation in use today was not invented until the 16th century.[64] Before that, mathematics was written out in words, limiting mathematical discovery.[65] Euler (1707–1783) was responsible for many of the notations in use today. Modern notation makes mathematics much easier for the professional, but beginners often find it daunting. According to Barbara Oakley, this can be attributed to the fact that mathematical ideas are both more abstract and more encrypted than those of natural language.[66] Unlike natural language, where people can often equate a word (such as cow) with the physical object it corresponds to, mathematical symbols are abstract, lacking any physical analog.[67] Mathematical symbols are also more highly encrypted than regular words, meaning a single symbol can encode a number of different operations or ideas.[68]

Mathematical language can be difficult to understand for beginners because even common terms, such as or and only, have a more precise meaning than they have in everyday speech, and other terms such as open and field refer to specific mathematical ideas, not covered by their laymen's meanings. Mathematical language also includes many technical terms such as homeomorphism and integrable that have no meaning outside of mathematics. Additionally, shorthand phrases such as iff for "if and only if" belong to mathematical jargon. There is a reason for special notation and technical vocabulary: mathematics requires more precision than everyday speech. Mathematicians refer to this precision of language and logic as "rigor".

Mathematical proof is fundamentally a matter of rigor. Mathematicians want their theorems to follow from axioms by means of systematic reasoning. This is to avoid mistaken "theorems", based on fallible intuitions, of which many instances have occurred in the history of the subject.[b] The level of rigor expected in mathematics has varied over time: the Greeks expected detailed arguments, but at the time of Isaac Newton the methods employed were less rigorous. Problems inherent in the definitions used by Newton would lead to a resurgence of careful analysis and formal proof in the 19th century. Misunderstanding the rigor is a cause for some of the common misconceptions of mathematics. Today, mathematicians continue to argue among themselves about computer-assisted proofs. Since large computations are hard to verify, such proofs may be erroneous if the used computer program is erroneous.[c][69] On the other hand, proof assistants allow verifying all details that cannot be given in a hand-written proof, and provide certainty of the correctness of long proofs such as that of the Feit–Thompson theorem.[d]

Axioms in traditional thought were "self-evident truths", but that conception is problematic.[70] At a formal level, an axiom is just a string of symbols, which has an intrinsic meaning only in the context of all derivable formulas of an axiomatic system. It was the goal of Hilbert's program to put all of mathematics on a firm axiomatic basis, but according to Gödel's incompleteness theorem every (sufficiently powerful) axiomatic system has undecidable formulas; and so a final axiomatization of mathematics is impossible. Nonetheless mathematics is often imagined to be (as far as its formal content) nothing but set theory in some axiomatization, in the sense that every mathematical statement or proof could be cast into formulas within set theory.[71]

Fields of mathematics

The abacus is a simple calculating tool used since ancient times.

Mathematics can, broadly speaking, be subdivided into the study of quantity, structure, space, and change (i.e. arithmetic, algebra, geometry, and analysis). In addition to these main concerns, there are also subdivisions dedicated to exploring links from the heart of mathematics to other fields: to logic, to set theory (foundations), to the empirical mathematics of the various sciences (applied mathematics), and more recently to the rigorous study of uncertainty. While some areas might seem unrelated, the Langlands program has found connections between areas previously thought unconnected, such as Galois groups, Riemann surfaces and number theory.

Discrete mathematics conventionally groups together the fields of mathematics which study mathematical structures that are fundamentally discrete rather than continuous.

Foundations and philosophy

In order to clarify the foundations of mathematics, the fields of mathematical logic and set theory were developed. Mathematical logic includes the mathematical study of logic and the applications of formal logic to other areas of mathematics; set theory is the branch of mathematics that studies sets or collections of objects. The phrase "crisis of foundations" describes the search for a rigorous foundation for mathematics that took place from approximately 1900 to 1930.[72] Some disagreement about the foundations of mathematics continues to the present day. The crisis of foundations was stimulated by a number of controversies at the time, including the controversy over Cantor's set theory and the Brouwer–Hilbert controversy.

Mathematical logic is concerned with setting mathematics within a rigorous axiomatic framework, and studying the implications of such a framework. As such, it is home to Gödel's incompleteness theorems which (informally) imply that any effective formal system that contains basic arithmetic, if sound (meaning that all theorems that can be proved are true), is necessarily incomplete (meaning that there are true theorems which cannot be proved in that system). Whatever finite collection of number-theoretical axioms is taken as a foundation, Gödel showed how to construct a formal statement that is a true number-theoretical fact, but which does not follow from those axioms. Therefore, no formal system is a complete axiomatization of full number theory. Modern logic is divided into recursion theory, model theory, and proof theory, and is closely linked to theoretical computer science,[citation needed] as well as to category theory. In the context of recursion theory, the impossibility of a full axiomatization of number theory can also be formally demonstrated as a consequence of the MRDP theorem.

Theoretical computer science includes computability theory, computational complexity theory, and information theory. Computability theory examines the limitations of various theoretical models of the computer, including the most well-known model—the Turing machine. Complexity theory is the study of tractability by computer; some problems, although theoretically solvable by computer, are so expensive in terms of time or space that solving them is likely to remain practically unfeasible, even with the rapid advancement of computer hardware. A famous problem is the "P = NP?" problem, one of the Millennium Prize Problems.[73] Finally, information theory is concerned with the amount of data that can be stored on a given medium, and hence deals with concepts such as compression and entropy.

Venn A intersect B.svg Commutative diagram for morphism.svg DFAexample.svg
Mathematical logic Set theory Category theory Theory of computation

Pure mathematics

Quantity

The study of quantity starts with numbers, first the familiar natural numbers and integers ("whole numbers") and arithmetical operations on them, which are characterized in arithmetic. The deeper properties of integers are studied in number theory, from which come such popular results as Fermat's Last Theorem. The twin prime conjecture and Goldbach's conjecture are two unsolved problems in number theory.

As the number system is further developed, the integers are recognized as a subset of the rational numbers ("fractions"). These, in turn, are contained within the real numbers, which are used to represent continuous quantities. Real numbers are generalized to complex numbers. These are the first steps of a hierarchy of numbers that goes on to include quaternions and octonions. Consideration of the natural numbers also leads to the transfinite numbers, which formalize the concept of "infinity". According to the fundamental theorem of algebra all solutions of equations in one unknown with complex coefficients are complex numbers, regardless of degree. Another area of study is the size of sets, which is described with the cardinal numbers. These include the aleph numbers, which allow meaningful comparison of the size of infinitely large sets.

Natural numbers Integers Rational numbers Real numbers Complex numbers Infinite cardinals

Structure

Many mathematical objects, such as sets of numbers and functions, exhibit internal structure as a consequence of operations or relations that are defined on the set. Mathematics then studies properties of those sets that can be expressed in terms of that structure; for instance number theory studies properties of the set of integers that can be expressed in terms of arithmetic operations. Moreover, it frequently happens that different such structured sets (or structures) exhibit similar properties, which makes it possible, by a further step of abstraction, to state axioms for a class of structures, and then study at once the whole class of structures satisfying these axioms. Thus one can study groups, rings, fields and other abstract systems; together such studies (for structures defined by algebraic operations) constitute the domain of abstract algebra.

By its great generality, abstract algebra can often be applied to seemingly unrelated problems; for instance a number of ancient problems concerning compass and straightedge constructions were finally solved using Galois theory, which involves field theory and group theory. Another example of an algebraic theory is linear algebra, which is the general study of vector spaces, whose elements called vectors have both quantity and direction, and can be used to model (relations between) points in space. This is one example of the phenomenon that the originally unrelated areas of geometry and algebra have very strong interactions in modern mathematics. Combinatorics studies ways of enumerating the number of objects that fit a given structure.

Elliptic curve simple.svg Rubik's cube.svg Group diagdram D6.svg Lattice of the divisibility of 60.svg Braid-modular-group-cover.svg
Combinatorics Number theory Group theory Graph theory Order theory Algebra

Space

The study of space originates with geometry—in particular, Euclidean geometry, which combines space and numbers, and encompasses the well-known Pythagorean theorem. Trigonometry is the branch of mathematics that deals with relationships between the sides and the angles of triangles and with the trigonometric functions. The modern study of space generalizes these ideas to include higher-dimensional geometry, non-Euclidean geometries (which play a central role in general relativity) and topology. Quantity and space both play a role in analytic geometry, differential geometry, and algebraic geometry. Convex and discrete geometry were developed to solve problems in number theory and functional analysis but now are pursued with an eye on applications in optimization and computer science. Within differential geometry are the concepts of fiber bundles and calculus on manifolds, in particular, vector and tensor calculus. Within algebraic geometry is the description of geometric objects as solution sets of polynomial equations, combining the concepts of quantity and space, and also the study of topological groups, which combine structure and space. Lie groups are used to study space, structure, and change. Topology in all its many ramifications may have been the greatest growth area in 20th-century mathematics; it includes point-set topology, set-theoretic topology, algebraic topology and differential topology. In particular, instances of modern-day topology are metrizability theory, axiomatic set theory, homotopy theory, and Morse theory. Topology also includes the now solved Poincaré conjecture, and the still unsolved areas of the Hodge conjecture. Other results in geometry and topology, including the four color theorem and Kepler conjecture, have been proven only with the help of computers.

Illustration to Euclid's proof of the Pythagorean theorem.svg Sinusvåg 400px.png Hyperbolic triangle.svg Torus.svg Mandel zoom 07 satellite.jpg Measure illustration (Vector).svg
Geometry Trigonometry Differential geometry Topology Fractal geometry Measure theory

Change

Understanding and describing change is a common theme in the natural sciences, and calculus was developed as a tool to investigate it. Functions arise here, as a central concept describing a changing quantity. The rigorous study of real numbers and functions of a real variable is known as real analysis, with complex analysis the equivalent field for the complex numbers. Functional analysis focuses attention on (typically infinite-dimensional) spaces of functions. One of many applications of functional analysis is quantum mechanics. Many problems lead naturally to relationships between a quantity and its rate of change, and these are studied as differential equations. Many phenomena in nature can be described by dynamical systems; chaos theory makes precise the ways in which many of these systems exhibit unpredictable yet still deterministic behavior.

Integral as region under curve.svg Vector field.svg Navier Stokes Laminar.svg Limitcycle.svg Lorenz attractor.svg Conformal grid after Möbius transformation.svg
Calculus Vector calculus Differential equations Dynamical systems Chaos theory Complex analysis

Applied mathematics

Applied mathematics concerns itself with mathematical methods that are typically used in science, engineering, business, and industry. Thus, "applied mathematics" is a mathematical science with specialized knowledge. The term applied mathematics also describes the professional specialty in which mathematicians work on practical problems; as a profession focused on practical problems, applied mathematics focuses on the "formulation, study, and use of mathematical models" in science, engineering, and other areas of mathematical practice.

In the past, practical applications have motivated the development of mathematical theories, which then became the subject of study in pure mathematics, where mathematics is developed primarily for its own sake. Thus, the activity of applied mathematics is vitally connected with research in pure mathematics.

Statistics and other decision sciences

Applied mathematics has significant overlap with the discipline of statistics, whose theory is formulated mathematically, especially with probability theory. Statisticians (working as part of a research project) "create data that makes sense" with random sampling and with randomized experiments;[74] the design of a statistical sample or experiment specifies the analysis of the data (before the data becomes available). When reconsidering data from experiments and samples or when analyzing data from observational studies, statisticians "make sense of the data" using the art of modelling and the theory of inference—with model selection and estimation; the estimated models and consequential predictions should be tested on new data.[e]

Statistical theory studies decision problems such as minimizing the risk (expected loss) of a statistical action, such as using a procedure in, for example, parameter estimation, hypothesis testing, and selecting the best. In these traditional areas of mathematical statistics, a statistical-decision problem is formulated by minimizing an objective function, like expected loss or cost, under specific constraints: For example, designing a survey often involves minimizing the cost of estimating a population mean with a given level of confidence.[75] Because of its use of optimization, the mathematical theory of statistics shares concerns with other decision sciences, such as operations research, control theory, and mathematical economics.[76]

Computational mathematics

Computational mathematics proposes and studies methods for solving mathematical problems that are typically too large for human numerical capacity. Numerical analysis studies methods for problems in analysis using functional analysis and approximation theory; numerical analysis includes the study of approximation and discretisation broadly with special concern for rounding errors. Numerical analysis and, more broadly, scientific computing also study non-analytic topics of mathematical science, especially algorithmic matrix and graph theory. Other areas of computational mathematics include computer algebra and symbolic computation.

Arbitrary-gametree-solved.svg BernoullisLawDerivationDiagram.svg Composite trapezoidal rule illustration small.svg Maximum boxed.png Two red dice 01.svg Oldfaithful3.png Caesar3.svg
Game theory Fluid dynamics Numerical analysis Optimization Probability theory Statistics Cryptography
Market Data Index NYA on 20050726 202628 UTC.png Gravitation space source.svg CH4-structure.svg Signal transduction pathways.svg GDP PPP Per Capita IMF 2008.svg Simple feedback control loop2.svg
Mathematical finance Mathematical physics Mathematical chemistry Mathematical biology Mathematical economics Control theory

Mathematical awards

Arguably the most prestigious award in mathematics is the Fields Medal,[77][78] established in 1936 and awarded every four years (except around World War II) to as many as four individuals. The Fields Medal is often considered a mathematical equivalent to the Nobel Prize.

The Wolf Prize in Mathematics, instituted in 1978, recognizes lifetime achievement, and another major international award, the Abel Prize, was instituted in 2003. The Chern Medal was introduced in 2010 to recognize lifetime achievement. These accolades are awarded in recognition of a particular body of work, which may be innovational, or provide a solution to an outstanding problem in an established field.

A famous list of 23 open problems, called "Hilbert's problems", was compiled in 1900 by German mathematician David Hilbert. This list achieved great celebrity among mathematicians, and at least nine of the problems have now been solved. A new list of seven important problems, titled the "Millennium Prize Problems", was published in 2000. Only one of them, the Riemann hypothesis, duplicates one of Hilbert's problems. A solution to any of these problems carries a 1 million dollar reward. Currently, only one of these problems, the Poincaré Conjecture, has been solved.

See also

Notes

 1. ^ No likeness or description of Euclid's physical appearance made during his lifetime survived antiquity. Therefore, Euclid's depiction in works of art depends on the artist's imagination (see Euclid).
 2. ^ See false proof for simple examples of what can go wrong in a formal proof.
 3. ^ For considering as reliable a large computation occurring in a proof, one generally requires two computations using independent software
 4. ^ The book containing the complete proof has more than 1,000 pages.
 5. ^ Like other mathematical sciences such as physics and computer science, statistics is an autonomous discipline rather than a branch of applied mathematics. Like research physicists and computer scientists, research statisticians are mathematical scientists. Many statisticians have a degree in mathematics, and some statisticians are also mathematicians.

References

 1. ^ a b "mathematics, n.". Oxford English Dictionary. Oxford University Press. 2012. Archived from the original on November 16, 2019. Retrieved June 16, 2012. The science of space, number, quantity, and arrangement, whose methods involve logical reasoning and usually the use of symbolic notation, and which includes geometry, arithmetic, algebra, and analysis.
 2. ^ Kneebone, G.T. (1963). Mathematical Logic and the Foundations of Mathematics: An Introductory Survey. Dover. p. 4. ISBN 978-0-486-41712-7. Mathematics ... is simply the study of abstract structures, or formal patterns of connectedness.
 3. ^ LaTorre, Donald R.; Kenelly, John W.; Biggers, Sherry S.; Carpenter, Laurel R.; Reed, Iris B.; Harris, Cynthia R. (2011). Calculus Concepts: An Informal Approach to the Mathematics of Change. Cengage Learning. p. 2. ISBN 978-1-4390-4957-0. Calculus is the study of change—how things change, and how quickly they change.
 4. ^ Ramana (2007). Applied Mathematics. Tata McGraw–Hill Education. p. 2.10. ISBN 978-0-07-066753-2. The mathematical study of change, motion, growth or decay is calculus.
 5. ^ Ziegler, Günter M. (2011). "What Is Mathematics?". An Invitation to Mathematics: From Competitions to Research. Springer. p. vii. ISBN 978-3-642-19532-7.
 6. ^ a b c d Mura, Roberta (December 1993). "Images of Mathematics Held by University Teachers of Mathematical Sciences". Educational Studies in Mathematics. 25 (4): 375–85. doi:10.1007/BF01273907. JSTOR 3482762.CS1 maint: ref=harv (link)
 7. ^ a b c Tobies, Renate & Helmut Neunzert (2012). Iris Runge: A Life at the Crossroads of Mathematics, Science, and Industry. Springer. p. 9. ISBN 978-3-0348-0229-1. [I]t is first necessary to ask what is meant by mathematics in general. Illustrious scholars have debated this matter until they were blue in the face, and yet no consensus has been reached about whether mathematics is a natural science, a branch of the humanities, or an art form.
 8. ^ Steen, L.A. (April 29, 1988). The Science of Patterns Science, 240: 611–16. And summarized at Association for Supervision and Curriculum Development Archived October 28, 2010, at the Wayback Machine, www.ascd.org.
 9. ^ Devlin, Keith, Mathematics: The Science of Patterns: The Search for Order in Life, Mind and the Universe (Scientific American Paperback Library) 1996, ISBN 978-0-7167-5047-5
 10. ^ Wise, David. "Eudoxus' Influence on Euclid's Elements with a close look at The Method of Exhaustion". jwilson.coe.uga.edu. Archived from the original on June 1, 2019. Retrieved October 26, 2019.
 11. ^ Eves, p. 306
 12. ^ Peterson, p. 12
 13. ^ a b Wigner, Eugene (1960). "The Unreasonable Effectiveness of Mathematics in the Natural Sciences". Communications on Pure and Applied Mathematics. 13 (1): 1–14. Bibcode:1960CPAM...13....1W. doi:10.1002/cpa.3160130102. Archived from the original on February 28, 2011.CS1 maint: ref=harv (link)
 14. ^ Dehaene, Stanislas; Dehaene-Lambertz, Ghislaine; Cohen, Laurent (August 1998). "Abstract representations of numbers in the animal and human brain". Trends in Neurosciences. 21 (8): 355–61. doi:10.1016/S0166-2236(98)01263-6. PMID 9720604.CS1 maint: ref=harv (link)
 15. ^ See, for example, Raymond L. Wilder, Evolution of Mathematical Concepts; an Elementary Study, passim
 16. ^ Zaslavsky, Claudia. (1999). Africa Counts : Number and Pattern in African Culture. Chicago Review Press. ISBN 978-1-61374-115-3. OCLC 843204342.
 17. ^ Kline 1990, Chapter 1.
 18. ^ "Egyptian Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on September 16, 2018. Retrieved October 27, 2019.
 19. ^ a b "Sumerian/Babylonian Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on September 7, 2019. Retrieved October 27, 2019.
 20. ^ Boyer 1991, "Mesopotamia" pp. 24–27.
 21. ^ Heath, Thomas Little (1981) [1921]. A History of Greek Mathematics: From Thales to Euclid. New York: Dover Publications. p. 1. ISBN 978-0-486-24073-2.
 22. ^ Boyer 1991, "Euclid of Alexandria" p. 119.
 23. ^ Boyer 1991, "Archimedes of Syracuse" p. 120.
 24. ^ Boyer 1991, "Archimedes of Syracuse" p. 130.
 25. ^ Boyer 1991, "Apollonius of Perga" p. 145.
 26. ^ Boyer 1991, "Greek Trigonometry and Mensuration" p. 162.
 27. ^ Boyer 1991, "Revival and Decline of Greek Mathematics" p. 180.
 28. ^ a b "Indian Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on April 13, 2019. Retrieved October 27, 2019.
 29. ^ "Islamic Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on October 17, 2019. Retrieved October 27, 2019.
 30. ^ Saliba, George. (1994). A history of Arabic astronomy : planetary theories during the golden age of Islam. New York University Press. ISBN 0-8147-7962-X. OCLC 28723059.
 31. ^ "17th Century Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on September 16, 2018. Retrieved October 27, 2019.
 32. ^ "Euler – 18th Century Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on May 2, 2019. Retrieved October 27, 2019.
 33. ^ "Gauss – 19th Century Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on July 25, 2019. Retrieved October 27, 2019.
 34. ^ "20th Century Mathematics – Gödel". The Story of Mathematics. Archived from the original on September 16, 2018. Retrieved October 27, 2019.
 35. ^ Sevryuk 2006, pp. 101–09.
 36. ^ "mathematic (n.)". Online Etymology Dictionary. Archived from the original on March 7, 2013.
 37. ^ Both meanings can be found in Plato, the narrower in Republic 510c, but Plato did not use a math- word; Aristotle did, commenting on it. μαθηματική. Liddell, Henry George; Scott, Robert; A Greek–English Lexicon at the Perseus Project. OED Online, "Mathematics".
 38. ^ "Pythagoras – Greek Mathematics – The Story of Mathematics". www.storyofmathematics.com. Archived from the original on September 17, 2018. Retrieved October 27, 2019.
 39. ^ Boas, Ralph (1995) [1991]. "What Augustine Didn't Say About Mathematicians". Lion Hunting and Other Mathematical Pursuits: A Collection of Mathematics, Verse, and Stories by the Late Ralph P. Boas, Jr. Cambridge University Press. p. 257.
 40. ^ The Oxford Dictionary of English Etymology, Oxford English Dictionary, sub "mathematics", "mathematic", "mathematics"
 41. ^ "maths, n." and "math, n.3". Oxford English Dictionary, on-line version (2012).
 42. ^ Franklin, James (July 8, 2009). Philosophy of Mathematics. pp. 104–106. ISBN 978-0-08-093058-9. Archived from the original on September 6, 2015. Retrieved July 1, 2020.
 43. ^ Cajori, Florian (1893). A History of Mathematics. American Mathematical Society (1991 reprint). pp. 285–86. ISBN 978-0-8218-2102-2.
 44. ^ a b c Snapper, Ernst (September 1979). "The Three Crises in Mathematics: Logicism, Intuitionism, and Formalism". Mathematics Magazine. 52 (4): 207–16. doi:10.2307/2689412. JSTOR 2689412.CS1 maint: ref=harv (link)
 45. ^ Peirce, Benjamin (1882). Linear Associative Algebra. Van Nostrand. p. 1.
 46. ^ Russell, Bertrand (1903). The Principles of Mathematics. p. 5. Retrieved June 20, 2015.
 47. ^ Intuitionism in the Philosophy of Mathematics (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
 48. ^ Curry, Haskell (1951). Outlines of a Formalist Philosophy of Mathematics. Elsevier. p. 56. ISBN 978-0-444-53368-5.
 49. ^ Waltershausen, p. 79
 50. ^ du Sautoy, Marcus (June 25, 2010). "Nicolas Bourbaki". A Brief History of Mathematics. Event occurs at min. 12:50. BBC Radio 4. Archived from the original on December 16, 2016. Retrieved October 26, 2017.
 51. ^ Popper 1995, p. 56
 52. ^ Popper, Karl (2002) [1959]. The Logic of Scientific Discovery. Abingdon-on-Thames: Routledge. p. [18]. ISBN 0-41527843-0.
 53. ^ Bishop, Alan (1991). "Environmental activities and mathematical culture". Mathematical Enculturation: A Cultural Perspective on Mathematics Education. Norwell, Massachusetts: Kluwer Academic Publishers. pp. 20–59. ISBN 978-0-792-31270-3.
 54. ^ Shasha, Dennis Elliot; Lazere, Cathy A. (1998). Out of Their Minds: The Lives and Discoveries of 15 Great Computer Scientists. Springer. p. 228.
 55. ^ Nickles, Thomas (2013). "The Problem of Demarcation". Philosophy of Pseudoscience: Reconsidering the Demarcation Problem. Chicago: The University of Chicago Press. p. 104.
 56. ^ Pigliucci, Massimo (2014). "Are There 'Other' Ways of Knowing?". Philosophy Now. Retrieved April 6, 2020.
 57. ^ See, for example Bertrand Russell's statement "Mathematics, rightly viewed, possesses not only truth, but supreme beauty ..." in his History of Western Philosophy
 58. ^ "The science checklist applied: Mathematics". undsci.berkeley.edu. Archived from the original on October 27, 2019. Retrieved October 27, 2019.
 59. ^ Borel, Armand (March 2017). "Mathematics: Art and Science". EMS Newsletter. 3 (103): 37–45. doi:10.4171/news/103/8. ISSN 1027-488X.
 60. ^ Meinhard E. Mayer (2001). "The Feynman Integral and Feynman's Operational Calculus". Physics Today. 54 (8): 48. Bibcode:2001PhT....54h..48J. doi:10.1063/1.1404851.
 61. ^ "Mathematics Subject Classification 2010" (PDF). Archived (PDF) from the original on May 14, 2011. Retrieved November 9, 2010.
 62. ^ Hardy, G. H. (1940). A Mathematician's Apology. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-42706-7.
 63. ^ Gold, Bonnie; Simons, Rogers A. (2008). Proof and Other Dilemmas: Mathematics and Philosophy. MAA.
 64. ^ "Earliest Uses of Various Mathematical Symbols". Archived from the original on February 20, 2016. Retrieved September 14, 2014.
 65. ^ Kline, p. 140, on Diophantus; p. 261, on Vieta.
 66. ^ Oakley 2014, p. 16: "Focused problem solving in math and science is often more effortful than focused-mode thinking involving language and people. This may be because humans haven't evolved over the millennia to manipulate mathematical ideas, which are frequently more abstractly encrypted than those of conventional language."
 67. ^ Oakley 2014, p. 16: "What do I mean by abstractness? You can point to a real live cow chewing its cud in a pasture and equate it with the letters c–o–w on the page. But you can't point to a real live plus sign that the symbol '+' is modeled after – the idea underlying the plus sign is more abstract."
 68. ^ Oakley 2014, p. 16: "By encryptedness, I mean that one symbol can stand for a number of different operations or ideas, just as the multiplication sign symbolizes repeated addition."
 69. ^ Ivars Peterson, The Mathematical Tourist, Freeman, 1988, ISBN 0-7167-1953-3. p. 4 "A few complain that the computer program can't be verified properly", (in reference to the Haken–Apple proof of the Four Color Theorem).
 70. ^ "The method of 'postulating' what we want has many advantages; they are the same as the advantages of theft over honest toil." Bertrand Russell (1919), Introduction to Mathematical Philosophy, New York and London, p. 71. Archived June 20, 2015, at the Wayback Machine
 71. ^ Patrick Suppes, Axiomatic Set Theory, Dover, 1972, ISBN 0-486-61630-4. p. 1, "Among the many branches of modern mathematics set theory occupies a unique place: with a few rare exceptions the entities which are studied and analyzed in mathematics may be regarded as certain particular sets or classes of objects."
 72. ^ Luke Howard Hodgkin & Luke Hodgkin, A History of Mathematics, Oxford University Press, 2005.
 73. ^ Clay Mathematics Institute, P=NP, claymath.org
 74. ^ Rao, C.R. (1997) Statistics and Truth: Putting Chance to Work, World Scientific. ISBN 981-02-3111-3
 75. ^ Rao, C.R. (1981). "Foreword". In Arthanari, T.S.; Dodge, Yadolah (eds.). Mathematical programming in statistics. Wiley Series in Probability and Mathematical Statistics. New York: Wiley. pp. vii–viii. ISBN 978-0-471-08073-2. MR 0607328.CS1 maint: ref=harv (link)
 76. ^ Whittle (1994, pp. 10–11, 14–18): Whittle, Peter (1994). "Almost home". In Kelly, F.P. (ed.). Probability, statistics and optimisation: A Tribute to Peter Whittle (previously "A realised path: The Cambridge Statistical Laboratory upto 1993 (revised 2002)" ed.). Chichester: John Wiley. pp. 1–28. ISBN 978-0-471-94829-2. Archived from the original on December 19, 2013.CS1 maint: ref=harv (link)
 77. ^ Monastyrsky 2001, p. 1: "The Fields Medal is now indisputably the best known and most influential award in mathematics."
 78. ^ Riehm 2002, pp. 778–82.

Bibliography

Further reading

Wikiversity
At Wikiversity, you can learn
more and teach others about Mathematics at the School of Mathematics.