کاخ چهارباغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رکیب‌خانه)
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۲°۳۹′۲۴.۶۳″ شمالی ۵۱°۴۰′۲۷.۷۹″ شرقی / ۳۲.۶۵۶۸۴۱۷° شمالی ۵۱.۶۷۴۳۸۶۱° شرقی / 32.6568417; 51.6743861

نمایی امروزی از حیاط عمارت
حیاط قصر چهارباغ در زمان محمدشاه قاجار. نورگیر تالار سرپوشیده در تصویر دیده می‌شود.
ته ستون‌های تالار سرپوشیده که اکنون در چهل‌ستون نگهداری می‌شوند.
تالار سرپوشیده اثر اوژن فلاندن.
کاخ چهارباغ امروزه نمایشگاه آثار هنری است.
تالار سرپوشیده اثر پاسکال کوست.

کاخ چهارباغ، کاخ سرپوشیده و یا عمارت رکیب‌خانه از جمله بناهای بافت قدیم اصفهان به شمار می‌رود که در اوائل قرن یازدهم هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول ساخته شد. این عمارت در دوران قاجار پس از تغییراتی به عنوان خانه ظل‌السلطان استفاده گردید. در زمان پهلوی اداه ثبت احوال اصفهان بود و کاربری کنونی این ساختمان موزه هنرهای معاصر اصفهان است.

پیشینه[ویرایش]

این بنا در مرکز شهر اصفهان و نزدیک بناهای مشهوری همچون تالار اشرف، کاخ چهلستون، عالی قاپو و توحیدخانه قرار دارد و از جمله بناهای بافت قدیم اصفهان به شمار می‌رود که در اوائل قرن یازدهم هجری مقارن با سلطنت شاه عباس اول به عنوان یکی از بناهای مجموعه دولتخانه صفوی احداث شد. با توجه به کلمه «رکیب‌خانه» دانسته می‌شود که این عمارت محل نگهداری لوازم سوارکاری و یراق‌آلات دولتی بوده است.

با اضمحلال حکومت صفویه، عمارت رکیب‌خانه متروک گردید و اما در عصر قاجار به دستور محمدحسین‌خان صدر اصفهانی - صدراعظم نیک‌اندیش فتحعلی‌شاه - احیاء شد و «کاخ چهارباغ» یا «کاخ سرپوشیده» نام گرفت. در دورهٔ حکومت ظل‌السلطان بعد از انجام تعمیرات و الحاقاتی به عنوان محل زندگی این حاکم تعیین گردید.

در دوران پهلوی ابتدا اقامتگاه استاندار بود و سپس اداره آمار و ثبت احوال اصفهان در این محل مستقر شد و تغییراتی در ساختمان و مخصوصاً در جبهه غربی آن صورت گرفت.

در سالهای پس از انقلاب اسلامی رکیب‌خانه مورد مرمت اساسی قرار گرفت و بعد از بازسازی مقرر شد اشیاء موجود در موزه‌های هنرهای تزئینی تهران و بقیهٔ اشیاء قدیمی به اصفهان منتقل و در این ساختمان به معرض تماشای عموم گذاشته شود. در اجرای این هدف در تابستان ۱۳۷۵ گنجینه‌های تزئینی رسماً افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

در حال حاضر این گنجینه با فضائی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی با در بر گرفتن هفت بخش دائمی صدها اثر نفیس هنری را برای بازدید عموم عرضه کرده است.

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ رکیب‌خانه موجود است.