رپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رپر)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مِمفیس جاگ بَند, از پیشکسوتان بلوز و خوانندگی ریتمیک.

رپ (به انگلیسی: Rap) گونه‌ای موسیقی کلامی و ادای گفتار با ریتم[۱] است که در دهه ۱۹۶۰ توسط سیاهپوستان آمریکایی در برانکس (واقع در نیویورک) به وجود آمد نوعی سلاح مبارزه جوانان سیاه با تبعیض‌های نژادی رایج در آن زمان بود و به همین دلیل بود که به خاطر بیان مشکلات زندگی در گِتوها (جایی برای زندگی مردمی که جزو اقلیت یک شهر به حساب می‌آیند) به موسیقی گتو نیز شهرت دارد. این سبک موسیقی قدمتی تقریباً ۲۰۰۰ ساله دارد و توسط سیاهپوست‌هایی که به بردگی گرفته می‌شدند خوانده می‌شد. این سبک به جا مانده از سبکی که با شعر به حکومت در قدیم اعتراض می‌کردند به جا مانده‌است.

گرچه همواره سیاهپوستان را صاحبان موسیقی رپ می‌دانند اما نمی‌توان از نقش آمریکایی‌های لاتینی‌تبار در زنده نگه داشتن و گسترش این سبک چشم پوشی کرد، در ثانی رپ در دنیای امروز از چار چوبی که آن را منحصراً مربوط به سیاهپوستان می‌ساخت خارج شده و به یک شیوه اعتراض برای جوانان جهان تبدیل شده؛ در واقع هر جا که جوان‌ها هستند و هر کجا که نارضایتی وجود دارد رپ هم به عنوان یک شیوه اعتراض که در قالب موسیقی و در دل کلماتی که به سرعت و پشت سر هم پیاده می‌شوند نهفته‌است در آنجا حضور دارد.[۲][۳]

تاریخچه[ویرایش]

The roots of rapping
اجرای اسپریتوال در داریِن، ۱۹۲۶ میلادی.

Problems playing this file? See ویکی‌پدیا:راهنمای رسانه.

سرودن اشعار در سبک رپ از اواخر ۸۰۰ ه‍.ق در زبان پارسی و در ایران شروع شده‌است و به بحر طویل معروف است. سرودن بحر طویل از دوره صفویه به بعد مرسوم شده‌است. قدیمی‌ترین نمونه بحر طویل نامه‌ای است به ظاهر منثور که در کتاب «تاریخ طبرستان و رویان و مازندران» (۸۸۱ قمری) تألیف سیدظهیرالدین بن سید نصیرالدین مرعشی ضبط شده اما از نظر شکل و وزن، بحر طویل محسوب می‌شود.

رپ و هیپ هاپ حال حاضر آمریکا[ویرایش]

هر چند رپ و هیپ هاپ در آمریکای امروز هنوز هم لحن تلخ و اعتراضی خود را حفظ کرده اما دیگر دربارکن مباحثی که در آغاز تولد خود به آن‌ها می‌پرداخت سخنی به میان نمی‌آورد یا حداقل ٫ به ندرت دربارهٔ آن‌ها سخن می‌گوید؛ گویا آرزوی دکتر لوتر کینگ در مورد برابری حقوق سیاهان و سفیدپوست‌ها، لااقل در مورد رپکن‌ها در حد زیادی به تحقق پیوسته، چون محور اصلی موسیقی رپ و هیپ هاپ در آمریکای حال حاضر را گنگستا رپ (Gangsta Rap) و تا حدود زیادی هاردکور رپ (Hardcore Rap) تشکیل می‌دهد به عبارت ساده‌تر امروزه مباحث اصلی این موسیقی را رجزخوانی و بیان مشکلات اجتماعی نظیر فقر، بی‌کاری و… تشکیل می‌دهد. موسیقی رپ البته در دنیای امروز شاخه‌های متفاوتی پیدا کرده و می‌توان گفت ماهیت اعتراضی خود را از دست داده که این امر باعث شده ترانه‌های عامه پسند، بی محتوا و گوش نواز جای اعتراض در این موسیقی اعتراضی را بگیرد. رپ آمریکا را به دو بخش اولد اسکول که توپاک شکور پادشاه غایب آن است و نیواسکول تقسیم می‌کنند که اولد اِسکول ماهیت اعتراضی خیلی بیشتری نسبت به نیو اِسکول داشت، به جریان رپ تا سال ۲۰۰۰ در آمریکا اولد اسکول می‌گویند و بعد از آن نیو اسکول نامیده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Rapping | Define Rapping at Dictionary.com". Dictionary.reference.com. Retrieved 2014-08-25. 
  2. "Hip Hop and Blues". 
  3. "The Roots of Rap".