رومن گروژان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رومن گروژان
Romain Grosjean 2016 Malaysia.jpg
ملیتسوییسی فرانسویسوئیس
زاده17 آوریل 1986(35سال)
سوییس، جنوا
سال‌های فعالیت2020_2012 ،2009
تیم‌هارنو،لوتوس،هاس
شماره ماشین8

رومن گروژان یک رانندهٔ فرمول یک اهل سوئیس است. او دارای دو تابعیت سوئیسی و فرانسوی است و در مسابقات با ملیت فرانسوی شرکت می‌کند.

گروژان در سال ۲۰۰۵ قهرمان مسابقات قهرمانی فرمول رنوی فرانسه شد. سپس قهرمان فصل ۲۰۰۷ فرمول ۳ اروپا شد و در فصل بعد، در نخستین حضور خود در جی‌پی۲ آسیا به قهرمانی رسید. در همان فصل به عنوان رانندهٔ آزمایشی به تیم رنو در فرمول یک پیوست و در فصل ۲۰۰۹ نخستین رقابت فرمول یک خود را در جایزه بزرگ اروپا انجام داد.

در فصل ۲۰۱۱ رنو گروژان را کنار گذاشت و او دوباره به مسابقات جی‌پی بازگشت. او توانست در همان سال قهرمان سری جی‌پی۲ آسیا و سری جی‌پی۲ شود تا تنها راننده‌ای باشد که همزمان قهرمان هر دو مسابقه شده‌است.

در فصل ۲۰۱۲ گروژان به فرمول یک بازگشت و هم‌تیمی کیمی رایکونن در تیم لوتوس شد. در جایزه بزرگ بحرین ۲۰۱۲ برای نخستین بار روی سکو رفت و سریع‌ترین دور جایزه بزرگ اسپانیا ۲۰۱۲ را به نام خود ثبت کرد. در جایزه بزرگ بلژیک ۲۰۱۲ مسبب تصادف چند خودرو شد و یک مسابقه محروم شد. گروژان تا فصل ۲۰۱۵ در لوتوس ماند و در فصل ۲۰۱۶ به تیم هاس پیوست.انتهای فصل ۲۰۲۰ در جایزه بزرگ بحرین در دور ابتدایی متحمل تصادف شدیدی شد که منجر به کناره گیری وی از جایزه بزرگ ابوظبی شد.وی هم اکنون در مسابقات ایندی کار فعالیت می کند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]