روش‌های آمیزش جنسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روش آمیزش جنسی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

روش‌های گوناگونی برای آمیزش جنسی، وجود دارد که بیشتر جنبهٔ تفننی و لذت‌بخش دارد و نه اصولی. در رابطه با فلسفهٔ آمیزش جنسی، در هر حال، هدف انجام دخول، و ترکیب اسپرماتوزوئید و تخمک است، و عمل توالد و تناسل، و تنوع حالات بدن، بیشتر تأثیر در تحریک و لذت‌جویی دارد. حالات آمیزش، بسیار متنوع و گاهی هم، انواع عجیب هم وجود دارد.[۱] در این مقاله تعدادی از آن‌ها شرح داده می‌شوند.

روش‌های همراه با دخول

روش دخول رو در رو

این روش، یکی از معمول‌ترین، طبیعی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین [۲] روش‌های آمیزش است که بسیاری آن را انجام می‌دهند و بدین صورت است که زن به پشت خوابیده به صورت تاق باز در زیر قرار گرفته و پاهای خود را به اندازه‌ای که احساس راحتی کند باز می‌کند و مرد در میان پاهای زن قرار گرفته و عمل دخول را انجام می‌دهد. این حالت یکی از راحت‌ترین حالت آمیزش است و به علت افقی قرار گرفتن مهبل یا بدن زن و جهت آلت مرد ورود و خروج به آسانی انجام می‌گیرد و دخول کامل می‌باشد و جهت کامل تر داخل شدن آلت مرد پاهای خم شده زن بر روی شکم تا می‌شود در این صورت آلت زن کاملاً در معرض دید مرد قرار می‌گیرد و تماس آلت مرد با دیواره مهبل نیز تأمین می‌شود ضمناً مرد از روبرو به سینه‌ها و صورت و بدن زن جهت تحریک بیشتر دسترسی کامل دارد.[۳]. روش یاد شده پذیرفته‌ترین روش در آدمیان است.

در این حالت بهتر است که هر از چند گاهی مرد تمام بدن خود را با بدن زن تماس بدهد، ولی در این میان توجه لازم به توانایی جسمی زن داشته باشد که باعث فشار و تنگی نفس زن نشود. در صورتی که مرد دو دست خود را به صورت عمودی در طرفین سینهٔ زن روی زمین قرار دهد که وزن بدن را تحمل کند، فعالیت جنسی از کیفیت بهتری برخوردار می‌شود به این علت که زن آزادی عمل و امکان تحرک بیشتری داشته و البته حس لامسه زن هم به دلیل تماس قسمت‌های بالای قسمت زنانگی با بدن مرد تحریک می‌شود و همچنین تنگی نفس در زن به وجود نمی‌آید.

فعالیت‌های جانبی

یکی از بهترین کارهای جانبی در این نوع آمیزش نوازش کردن و بوسیدن زن است. زن نیز می‌تواند با نشان دادن علاقه به نوازش شدن و به بوسیده شدن و کمک به حرکات بالا و پایین مرد و کشیدن نفس‌های عمیق و با احساس، مرد را تحریک کند. میزان لذت جنسی در این وضعیت ۷۰٪ برای مرد و ۳۰٪ برای زن است.

دوران بارداری

برای دوران بارداری می‌توان از این روش استفاده کرد ولی باید توجه داشت که برای جلوگیری از وارد شدن فشار به شکم و بچه، پاهای زن نباید زیاد باز شوند یا بالا برده شوند و همچنین بهترین حالت این هست که پاهای زن به صورت باز بر روی ران‌های مرد قرار گیرد و مرد به صورت نشسته که پاهایش در اطراف زن قرار دارد یا به صورت ایستاده در صورتی که زن در لبه تخت دراز کشیده‌است، عمل دخول را انجام دهد.

روش‌های کناری

به این روش آمیزش، اصطلاحاً پهلو به پهلو نیز گفته می‌شود. در این حالت هم مرد و هم زن به پهلو خوابیده و عمل دخول را انجام می‌دهند. البته می‌شود حالت اول را به این حالت پیوند زد، یعنی به همان صورت که مرد روی زن قرار گرفته بود دوتایی به پهلو بخوابند.

در مورد نحوه قرار گرفتن دست و پاها، بهتر است که آن را به عهده زن گذاشته تا به هر صورتی که راحت‌تر است، آنگونه انتخاب کند. در این حالت از آنجایی که اکثر نقاط بدن مرد و زن با یکدیگر در تماس خواهند بود لذت بیشتری عاید طرفین می‌شود. این حالت از آنجا که زن متحمل فشار زیادی نمی‌شود و آزادی عمل مناسبتری دارا خواهد بود، در بین خانم‌ها طرفداران زیادی دارد.

همچنین این روش یکی از روش‌های مناسب برای دوران بارداری است.

موارد تکمیلی روش

در این روش به علت کم شدن حرکت بدن در زن و مرد برای بهبود بخشیدن به کیفیت آمیزش جنسی نوازش، بوسه و مالش بدن زوج مقابل پیشنهاد می‌شود و مرد در موارد تکمیلی روش، می‌تواند گردن و لاله گوش زن را ببوسد و با دست آزاد ماساژ سینه زن را انجام دهد و زن با دست آزاد خود می‌ تواند باسن و ران مرد را نوازش کند.

روش دخول از پشت

این روش از جمله حالات طبیعی و رایج است و اصولاً در تمام حیوانات و پستانداران این حالت دیده می‌شود در این روش زن روی شکم دراز می‌کشد و سپس پاها را روی شکم جمع می‌کند و باسن در این صورت کمی بالاتر قرار می‌گیرد و مرد از پشت در حالت نشسته یا ایستاده دخول می‌ کند . در این حالت شکم مرد کاملاً با باسن زن تماس پیدا می‌کند، ولی به علت قرار گرفتن باسن زن بین مرد و زن دخول کامل ممکن نیست [۴]

این روش را معمولاً برای رفع خستگی بدنی در حین آمیزش پیشنهاد می‌کنند. به علت اینکه زن کنترلی در انجام فعالیت جنسی ندارد برای افزایش لذت جنسی برای زن، حرکت‌های مکمل مانند در آغوش گرفتن زن ،بوسیدن، نوازش کردن، مالش سینه‌ها، مالش کلیتوریس توسط مرد یا خودزن پیشنهاد می‌شود.

برای استفاده از این روش در زمان بارداری زن باید کف زمین خم شده و تمام قسمت‌های سینه و دستان خود را روی زمین بگذارد به‌طوری‌که هیچ فشاری بر شکمش وارد نشود. در این حالت بهتر است چند بالش نرم در زیر شکم و سینه زن قرار گیرد تا فشار کمتری بر زن وارد شود. در این روش مرد توانایی ورود و خروج کنترل شده آلتش را دارد.

آسیب‌ها

این روش از جمله روش‌های کم آسیب آمیزش جنسی است ولی باید به این نکته توجه کرد که در صورتی که زاویه بدن مرد بالاتر یا پایین‌تر از زن قرار گیرد احتمال ورود هوا به درون مهبل و ایجاد لخته خون و عوارض حاصل از حرکت لخته خون در بدن زن وجود دارد.

بهترین حالت در این روش

بهترین حالت از نظر آزادی عمل برای مرد و کیفیت رابطه جنسی برای زن به نحوی است که زن بر روی لبه تخت یا سطح بلند نرمی مانند دسته مبل یا لبه میز دراز بکشد به نحوی که بر روی پا ایستاده و شکمش بر روی سطح نرمی قرار گیردو مرد به صورت ایستاده عمل دخول را انجام دهد.

روش زن سوارکار

در این روش مرد به پشت حالت تاق باز دراز کشیده و زن بر رو قرار گرفته و آلت مرد را در مهبل وارد می‌کند در این حالت زن می‌تواند روی مرد دراز بکشد در این صورت طرفین به بیشتر نقاط بدن یکدیگر دسترسی دارند و در حالت دیگر زن در حالی که پاهایش در طرفین مرد قرار دارد بر روی او می‌نشیند و حرکات افقی یا عمودی انجام می‌دهد در این حالت کلیتوریس کاملاً با اطراف آلت مردانه تماس دارد و این حالت در مواقعی انجام می‌گیرد که به دلایلی مرد قادر به انجام حرکات بدنی نباشد یا برای وی مضر باشد.[۳] برای مثال در مواقعی که مرد دچار کمر درد است این روش خیلی مفید می‌باشد. این روش‌ها برای خانم‌هایی که جثه بسیار کوچکتری از شریک جنسی خود دارند نیز بسیار مناسب هستند.

درچه مواردی این روش مناسب نیست

باید توجه داشت این روش به علت اینکه آلت مرد به‌طور کامل در مهبل فرو می‌رود برای موارد زیر پیشنهاد نمی‌گردد:

 • برای شب زفاف یا زن‌هایی که برای بار اول آمیزش دارند
 • زن‌های حامله
 • زن‌هایی که جثه بزرگ دارند

مشکلات

به علت اینکه فشار حاصل از وزن زن بر روی آلت مرد زیاد است امکان بروز مشکلات زیر وجود دارد:

 • درصورت نشستن سریع زن بر روی آلت مرد امکان شکستن آلت مرد وجود دارد.
 • اگر به دلیل هیجانات حاصل از رابطه، این روش به آرامی انجام نشود و زن تمام وزن خود را روی بدن مرد متمرکز کند، باعث پاره شدن مویرگ‌های موجود در قسمت‌های پایینی آلت و مثانه مرد می‌شود که در دراز مدت برای مرد مشکل‌ساز است.
 • هنگام آمیزش با زنهایی که جثه بزرگ دارند امکان بروز آسیب‌های فوق برای مرد بیشتر هست.

مزایا

در این نوع آمیزش زنها آزادی عمل بیشتری دارند و عمل حرکت آلت در مهبل را در کنترل خود دارند از طرفی چون زاویه مناسبی دارند این امکان را دارند که آلت مرد را بطور کامل داخل مهبل جای دهند .

مرد می‌تواند برای ایجاد لذت بیشتر در زن، سینه‌ها و کلیتوریس را به آرامی ماساژ دهد.

حالت ضربدر

این حالت نوعی از حالت از پشت به پهلو با این فرق که وقتی مرد به حالت نشسته در میان پاهای زن که به پهلو دراز کشیده قرار گرفت زن و مرد هر دو پاها را به جای اینکه جمع کنند دراز می‌کنند در این حالت زن و مرد در هم رفته‌اند یک پای مرد در مقابل و پای دیگر در پشت زن به موازات بدن زن قرار دارد و پاهای زن نیز همچنین طرفین با کشیدن پاهای هم می‌توانند حرکات دخول را انجام دهند و در این حالت دخول عمقی است و نمی‌بایست حرکات ناگهانی و ضربه‌ای انجام گیرد زیرا برای زن ایجاد ناراحتی و درد در ناحیه تخمدان می‌کند.[۵]

روش آمیزش نشسته

این روش جزو روش‌هایی هست که سطح تماس بدن زوج به حداکثر می‌رسد با وجودی که حرکت و هیجان در فعالیت جنسی کاهش می‌یابد لذت جنسی از طریق حس لامسه و حرکات مکمل مانند بوسیدن، نوازش کردن، ماساژ دادن تأمین می‌گردد.

روش ایستاده

این روش برای زوج‌هایی پیشنهاد می‌گردد که مرد توانائی بلند کردن زن را داشته باشد و معمولاً به علت فشاری که بر مرد وارد می‌گردد و همچنین دلهره زن از واژگونی جنبه نمایشی و ایجاد تنوع دارد و لذت چندانی به نسبت روش‌های دیگر ندارد و برای بهبود کیفیت در این روش نشستن زن بر روی میز یا سطح بلند پیشنهاد می‌گردد.

روش‌های خاص یا غیر مرسوم

روش‌های بدون دخول

آمیزش دهانی

سایر موارد

البته همانطور که گفته شد حالت‌های متنوع بسیاری وجود دارد که بیشتر نتیجه تکامل است. این حالات بیشتر از نظر تحریک در حین عمل و تنوع طلبی مطمع نظر است و اصولاً عمل جنسی عملی است غریزی نه مکانیکی و فرمولی و مکانیزم آن طوری است که در جهت ارضا و انزال انجام می‌گیرد و روش خاص و معیاری برای آن موجود نیست بلکه لذت طرفین شرط محسوب می‌شود[۵]

جستارهای وابسته

منابع

 1. کاظم علی پور(۱۳۷۳). پرسش و پاسخ به مسائل جنسی و زناشوئی. انتشارات یادگار، تهران، چاپ اول، صفحه ۴۲-۴۳
 2. کاظم علی‌پور(۱۳۷۳). پرسش و پاسخ به مسائل جنسی و زناشوئی. انتشارات یادگار، تهران، چاپ اول، صفحه ۴۳
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ کاظم علی پور(۱۳۷۳). پرسش و پاسخ به مسائل جنسی و زناشوئی. انتشارات یادگار، تهران، چاپ اول، صفحه ۴۳
 4. کاظم علی پور(۱۳۷۳). پرسش و پاسخ به مسائل جنسی و زناشوئی. انتشارات یادگار، تهران، چاپ اول، صفحه۴۴
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ کاظم علی پور(۱۳۷۳). پرسش و پاسخ به مسائل جنسی و زناشوئی. انتشارات یادگار، تهران، چاپ اول، صفحه ۴۵

A love scene sculpture from the Sunga period (c. 1st century BCE)

A sex position is a position of the body that people use for sexual intercourse or other sexual activities. Sexual acts are generally described by the positions the participants adopt in order to perform those acts. Though sexual intercourse generally involves penetration of the body of one person by another, sex positions commonly involve penetrative or non-penetrative sexual activities.

Three categories of sexual intercourse are commonly practiced: vaginal intercourse (involving vaginal penetration), anal penetration, and oral sex (especially mouth-on-genital stimulation).[1] Sex acts may also involve other forms of genital stimulation, such as solo or mutual masturbation, which may involve rubbing or penetration by the use of fingers or hands or by a device (sex toy), such as a dildo or vibrator. The act may also involve anilingus. There are numerous sex positions that participants may adopt in any of these types of sexual intercourse or acts; some authors have argued that the number of sex positions is essentially limitless.

History

Sex manuals usually present a guide to sex positions. Sex manuals have a long history. In the Graeco-Roman era, a sex manual was written by Philaenis of Samos, possibly a hetaira (courtesan) of the Hellenistic period (3rd–1st century BC).[2] The Kama Sutra of Vatsyayana, believed to have been written in the 1st to 6th centuries, has a notorious reputation as a sex manual. Different sex positions result in differences in the depth of sexual penetration and the angle of penetration. Many attempts have been made to categorize sex positions. Alfred Kinsey categorized six primary positions,[3] The earliest known European medieval text dedicated to sexual positions is the Speculum al foderi, sometimes known as "The Mirror of Coitus" (or literally[according to whom?] "a mirror for fuckers"), a 15th-century Catalan text discovered in the 1970s.[4][5]

Exclusively penetrative

These positions involve the insertion of a phallic object(s) (such as a penis, strap-on dildo, plug, or other nonporous object(s)) into a vagina, anus or mouth.

Missionary, the most commonly used sex position[6][7]
Tondo of an Attic red-figure kylix by the Triptolemos painter, c. 470 BC, Tarquinia National Museum
A rear-penetration position, commonly referred to as 'doggy style'. The receiving partner can be penetrated either vaginally or anally.

Penetrating partner on top with front entry

The most used sex position is the missionary position. In this position, the participants face each other. The receiving partner lies on their back with legs apart, while the penetrating partner lies on top. This position and the following variations may be used for vaginal or anal intercourse.

 • The penetrating partner stands in front of the receiving partner, whose legs dangle over the edge of a bed or some other platform like a table.[8] With the receiving partner's legs lifted towards the ceiling and resting against the penetrating partner, this is sometimes called the butterfly position. This can also be done as a kneeling position.
 • The receiving partner lies on their back. The penetrating partner stands and lifts the receiving partner's pelvis for penetration. A variant is for the receiving partner to rest their legs on the penetrating partner's shoulders.
 • The receiving partner lies on their back, legs pulled up straight and knees near to the head. The penetrating partner holds the receiving partner's legs and penetrates from above.
 • Similarly to the previous position, but the receiving partner's legs need not be straight and the penetrating partner wraps their arms around the receiving partner to push the legs as close as possible to the chest. Called the stopperage in Burton's translation of The Perfumed Garden.[9]
 • The coital alignment technique, a position where a woman is vaginally penetrated by a man, and the penetrating partner moves upward along the woman's body until the penis is pointing down, the dorsal side of the penis now rubbing against the clitoris.
 • The receiving partner crosses their feet behind their head (or at least puts their feet next to their ears), while lying on their back. The penetrating partner then holds the receiving partner tightly around each instep or ankle and lies on the receiving partner full-length. A variation is to have the receiving partner cross their ankles on their stomach, knees to shoulders, and then have the penetrating partner lie on the receiving partner's crossed ankles with their full weight. Called the Viennese oyster by The Joy of Sex.[10]

Penetrating from behind

1st-century AD depiction of 'spooning'

Most of these positions can be used for either vaginal or anal penetration. Variants of the doggy style or doggy position include:

 • The receiving partner is on all fours with their torso horizontal and the penetrating partner inserts either their penis or sex toy into either the vagina or anus from behind.[11]
 • The receiving partner's torso is angled downwards and the penetrating partner raises their own hips above those of the receiving partner for maximum penetration.
 • The penetrating partner places their feet on each side of the receiving partner while keeping their knees bent and effectively raising up as high as possible while maintaining penetration. The penetrating partner's hands usually have to be placed on the receiving partner's back to keep from falling forward.[12]
 • The receiving partner kneels upright while the penetrating partner gently pulls the receiving partner's arms backwards at the wrists towards them.

In the spoons position both partners lie on their side, facing the same direction.[13] Variants of this technique include the following:

 • The receiving partner lies on their side. The penetrating partner kneels and penetrates from behind. Alternatively, the penetrating partner can stand if the receiving partner is on a raised surface.
 • The receiving partner lies facing down, possibly with their legs spread. The penetrating partner lies on top of them.[14] The placement of a pillow beneath the receiving partner's hips can help increase stimulation in this position.
 • The receiving partner lies face down, knees together. The penetrating partner lies on top with spread legs.
 • The receiving partner lies on their side with their uppermost leg forward. The penetrating partner kneels astride the receiver's lowermost leg.
Woman on top position in the Kama Sutra

Receiving partner on top

Most of these positions can be used for either vaginal or anal penetration. When the receiving partner is a woman, these positions are sometimes called the woman on top, cowboy or cowgirl positions.

A feature of these positions is that the penetrating partner lies on their back with the receiving partner on top:

 • The receiving partner can kneel while straddling the penetrating partner, with the participants facing each other.
 • Alternatively, the receiving partner can face away from the penetrating partner. This position is sometimes called the reverse cowboy or reverse cowgirl position.
 • The receiving partner can arch back with hands on the ground.
 • The receiving partner can squat (instead of kneel) facing the penetrating partner.
 • The receiving partner can bring forward their knees against the ground.
 • The penetrating partner lies with their upper back on a low table, couch, chair or edge of bed, keeping their feet flat on the floor and back parallel to floor. The receiving partner straddles them, also keeping their feet on the floor. Receiving partner can assume any of various positions.
 • The lateral coital position was recommended by Masters and Johnson, and was preferred by three quarters of their heterosexual study participants after having tried it. The position involves the male on his back, with the female rolled slightly to the side so that her pelvis is atop his, but her weight is beside his.[15] This position can also be used for anal penetration, and is not limited to heterosexual partners.
A couple performing sexual intercourse from a seated position

Sitting and kneeling

Most of these positions can be used for either vaginal or anal penetration.

 • The penetrating partner sits on an area surface, legs outstretched. The receiving partner sits on top and wraps their legs around the penetrating partner. Called pounding on the spot in the Burton translation of The Perfumed Garden.[9] If the penetrating partner sits cross-legged, it is called the lotus position or lotus flower. The position can be combined with fondling of erogenous zones.
 • The penetrating partner sits in a chair. The receiving partner straddles penetrating partner and sits, facing the penetrating partner, feet on floor. This is sometimes called a lap dance, which is somewhat erroneous as a lap dance typically does not involve penetration. The receiving partner may also sit in reverse, with their back to the penetrating partner.
 • The penetrating partner sits on a couch or in a chair that has armrests. The receiving partner sits in the penetrating partner's lap, perpendicular to penetrating partner, with their back against the armrest.
 • The penetrating partner kneels while the receiving partner lies on their back, ankles on each side of penetrating partner's shoulders.[9]
One partner stands while holding up the other without a support

Standing

Most of these positions can be used for either vaginal or anal penetration. In the basic standing position, both partners stand facing each other. The following variations are possible:

 • In the basic standing position, both partners stand facing each other and engage in vaginal sex. In order to match heights, the shorter partner can, for instance, stand on a stair or wear high heels. It may be easier to maintain solid thrusts if the woman has her back to a wall. With such a support, the Kama Sutra calls this position the Suspended Congress.[16] This position is most often used in upright places, such as a wall in a bedroom or a shower.
 • The penetrating partner stands, and the receiving partner wraps their arms around his neck, and their legs around his waist, thereby exposing either the vagina or anus to the man's penis. This position is made easier with the use of a solid object behind the receiver, as above. To assume this position, it can be easier to start with the receiving partner laying on their back on the edge of a bed; the penetrating partner puts his elbows under their knees, enters them, and then lifts them as he rises to a standing position. In Japan, this is colloquially called the Ekiben position, after a specific bento lunch box sold at train stations.[17]
 • Alternatively, the receiving partner can face away from the penetrating partner which allows for anal sex. This position is varied by having the receiving partner assume different semi-standing positions. For instance, they may bend at the waist, resting their hands or elbows on a table.

Anal sex positions

19th century depiction of anal penetration; detail of a painting by Paul Avril

These positions involve anal penetration:

 • Doggy style penetration maximizes the depth of penetration, but can pose the risk of pushing against the sigmoid colon. If the receiving partner is male, this increases the chances of stimulating the prostate. The penetrating partner controls the thrusting rhythm. A variation is the leapfrog position, in which the receiving partner angles their torso downward. The receiving partner may also lie flat and face down, with the penetrating partner straddling their thighs.
  Anal sex between two men in the missionary position
 • In the missionary positions, to achieve optimal alignment, the receiving partner's legs should be in the air with the knees drawn towards their chest. Some sort of support (such as a pillow) under the receiving partner's hips can also be useful. The penetrating partner positions themselves between the receiving partner's legs. The penetrating partner controls the thrusting rhythm. This position is often cited as good for beginners, because it allows them to relax more fully than is usual in the doggy style position.
 • The spoons position allows the receiving partner to control initial penetration and the depth, speed and force of subsequent thrusting.
 • The receiving partner on top positions allow the receiving partner more control over the depth, rhythm and speed of penetration. More specifically, the receiving partner can slowly push their anus down on the penetrating partner, allowing time for their muscles to relax.

Less common positions

The T-square position

These positions are more innovative, and perhaps not as widely known or practiced as the ones listed above.

 • The receiving partner lies on their back with knees up and legs apart. The penetrating partner lies on their side perpendicular to the receiver, with the penetrating partner's hips under the arch formed by receiver's legs. This position is sometimes called the T-square.[18]
 • The receiving partner's legs are together turning to one side while looking up towards the penetrator, who has spread legs and is kneeling straight behind the other's hips. The penetrator's hands are on the other's hips. This position can be called the modified T-square.[19]
 • The Seventh Posture of Burton's translation of The Perfumed Garden is an unusual position not described in other classical sex manuals.[9] The receiving partner lies on their side. The penetrating partner faces the receiver, straddling the receiver's lower leg, and lifts the receiver's upper leg on either side of the body onto the crook of penetrating partner's elbow or onto the shoulder. While some references describe this position as being "for acrobats and not to be taken seriously",[20] others have found it very comfortable, especially during pregnancy.
 • The piledriver is a difficult position sometimes seen in porn videos. It is described in many ways by different sources. In a heterosexual context, the woman lies on her back, then raises her hips as high as possible, so that her partner, standing, can enter her vaginally or anally. The position places considerable strain on the woman's neck, so firm cushions should be used to support her.
 • The receiver lies face down legs spread on the edge of the bed and parallel to the floor, while the penetrator stands behind, holding both legs.
 • The rusty bike pump is similar to a piledriver where penetration is achieved from above at a downward angle with the receiving partner bottom side up.

Others

 • The receiving partner is on the bottom. The penetrating partner lies on top perpendicularly to them.
 • The penetrating partner lies on their back, legs spread. The receiving partner is on their back on top of the penetrator, legs spread, facing the opposite direction.
 • The penetrator and the receiver lie on their backs, heads pointed away from one another. Each places one leg on the other's shoulder (as a brace) and the other leg out somewhat to the side.
 • The receiving partner lies on their back with the penetrating partner lying perpendicular. The receiving partner bends the knee closest to the penetrating partner's head enough so that there is room for the penetrating partner's waist to fit beneath it, while the penetrating partner's legs straddle the receiving partner's other leg. The in-and-out thrusting action will move more along a side-to-side rather than top-to-bottom axis. This is sometimes called the scissors position. This position allows for breast stimulation during sex, for partners to maintain eye contact if they wish, and for a good view of both partners as they reach orgasm.
 • The penetrating partner sits on edge of a bed or chair with feet spread wide on floor. The receiving partner lies on their back on the floor and drapes their legs and thighs over the legs of the penetrating partner. The penetrating partner holds the knees of the receiving partner and controls thrusts.

Using furniture or special apparatus

Most sex acts are typically performed on a bed or other simple platform. As the range of supports available increases, so does the range of positions that are possible. Ordinary furniture can be used for this purpose. Also, various forms of erotic furniture and other apparatus such as fisting slings and trapezes have been used to facilitate even more exotic sexual positions.

Positions to promote or prevent conception

Pregnancy is a potential result of any form of sexual activity where sperm comes in contact with the vagina; this is typically during vaginal sex, but pregnancy can result from anal sex, digital sex (fingering), oral sex, or by another body part, if sperm is transferred from one area to the vagina between a fertile female and a fertile male. Men and women are typically fertile during puberty. Though certain sexual positions are believed to produce more favorable results than others, none of these are effective means of contraception.

Positions during pregnancy

The goal is to prevent excessive pressure on the belly and to restrict penetration as required by the particular partners. Some of the positions below are popular positions for sex during pregnancy.[21]

 • Woman on top: takes the pressure off of the woman's abdomen and allows her to control the depth and frequency of thrusting.
 • Woman on back: like the missionary, but with less pressure on abdomen or uterus. The woman lies on her back and raises her knees up towards her chest. The partner kneels between her legs and enters from the front. A pillow is placed under her bottom for added comfort.
 • Sideways: also keeps pressure off of her abdomen while supporting her uterus at the same time.
 • Spooning: very popular positions to use during the late stages of pregnancy; allowing only shallow penetration and relieves the pressure on the stomach.
 • Sitting: she mounts the sitting partner, relieving her stomach of pressure.
 • From behind: allowing her to support stomach and breasts.

Non-exclusively penetrative

Oral sex positions

Oral sex is genital stimulation by the mouth. It may be penetrative or non-penetrative, and may take place before, during, as, or following intercourse. It may also be performed simultaneously (for example, when one partner performs cunnilingus, while the other partner performs fellatio), or only one partner may perform upon the other; this creates a multitude of variations.[22]

Fellatio

Modern drawing of fellatio

Fellatio is oral sex performed on a penis. Possible positions include:

 • Sitting
  • The receiver lies on his back while the partner kneels between his legs.
  • The receiver lies on his back while the partner lies off to the side of their legs.
  • The receiver sits in a chair the partner kneels in front of them between their legs.
 • Standing
  • The receiver stands while the partner either kneels in front of them or sits (in a chair or on the edge of a bed, etc.) and bends forward.
  • The receiver stands while the partner, also standing, bends forward at the waist.
  • The receiver stands or crouches at the edge of the bed, facing the bed. The active partner lies on the bed with their head hanging over the edge of the bed backward. The receiver inserts their penis into the partner's mouth, usually to achieve deep throat penetration.
 • Lying
  • While the active partner lies on their back, the receiver assumes the missionary position but adjusted forward.
  • The active partner (with breasts) lies on their back, and the receiver inserts their penis between the breasts, and into the mouth.

Cunnilingus

19th-century depiction of cunnilingus (detail) by Paul Avril

Cunnilingus is oral sex performed on the vulva and vagina. Possible positions include:

 • The receiver lies on her back as in the missionary position. The active partner lies on their front between their legs.
 • The active partner sits. The receiver stands facing away and bends at the hips.
 • The active partner sits. The receiver stands or squats facing towards partner and may arch her back, to create further stimulation.
 • The active partner lies on their back while the receiver kneels with their legs at their sides and their genitals on their mouth. In other words, the receiver sits on the face of her partner.
 • The receiver rests on all fours as in the doggy style position. The partner lies on their back with his head under their genitalia. Their feet may commonly extend off the bed and rest on the floor.
 • The receiver services their own genitals. Although rarer, some people still find this possible[citation needed]; see autofellatio.
 • The receiver stands, possibly bracing themself against a wall. The active partner kneels in front of them.
 • The receiver sits on the bed with her their open, the active partner kneels in front of them.
 • The receiver is upside-down (standing on hands, held by partner, or using support, such as bondage or furniture), with the active partner standing or kneeling (depending on elevation) in front or behind. Such a position may be difficult to achieve, or maintain for extended time periods, but the rush of blood to the brain can alter stimulation's effect.
 • The receiver stands on hands, resting each leg on either side of the active partner's head, with the active partner standing or kneeling facing them. Depending on which way up the receiver is facing, different stimulation and levels of comfort may be available.

Sixty-nine

The 69 position

Simultaneous oral sex between two people is called 69. Partners may be female or male. They can lie side-by-side, lie one on top of the other, or stand with one partner holding the other upside down.

Anilingus

Woman performing anilingus on another woman

Positions for anilingus, also known as butt licking, rimming, anal-oral sex, rimjob, or tossing the salad, are often variants on those for genital-oral sex. Anilingus can be performed in a number of sex positions including:

 • The passive partner is on all fours in the doggy position with the active partner behind.
 • The passive partner is on their back in the missionary position with their legs up.
 • The passive partner on top in the 69 position.[23][24]
 • The rusty trombone, in which a male stands while the active partner performs both anilingus from behind, generally from a kneeling position, and also performs masturbation on the standing partner, thus somewhat resembling someone playing the trombone.[25]

Other positions

 • Fingering of the vulva, vagina or anus.
 • Shocker: simultaneous fingering of the vagina and anus using one hand. The index and middle finger are inserted in the vagina, and the pinky in the anus. A number of variations are possible by using different combinations of fingers in each orifice. This act figures prominently in the Story of O: shortly after O's arrival at the Chateau, a man grabs her in this way. O is shocked, but she learns to accept this and ruder intrusions. Sometimes colloquially referred to as "Two in the pink, one in the stink."[citation needed]
 • Fisting: inserting the entire hand into the vagina or anus. This usually requires large amounts of lubricant and relaxation. The hand is usually not actually made into a fist, but instead the thumb is placed between the middle and ring fingers. Fisting can cause laceration or perforation of the vagina, perineum, rectum, or colon, resulting in serious injury and even death.[26][27][28][29][30]

Non-penetrative

Drawing by Franz von Bayros showing an act of fingering

Non-penetrative sex or frottage is generally sexual activity that excludes penetration, and often includes rubbing one's genitals on one's sexual partner. This may include the partner's genitals or buttocks, and can involve different sex positions. As part of foreplay or to avoid penetrative sex, people engage in a variety of non-penetrative sexual behavior, which may or may not lead to orgasm.

 • Mutual masturbation: The manual stimulation of the penis or scrotum in males and the clitoris or entire vulva in females. Partners simultaneously stimulating each other's genitals by mutual or simultaneous masturbation, rhythmic inter-genital contact friction or actual penetrative intercourse can lead to orgasm in one partner or the other (or sometimes simultaneously in both).
 • Dry humping: frottage while clothed. This act is common, although not essential, in the dance style known as "grinding".
 • Handjob or fingering: Manual stimulation of a partner's penis, scrotum, clitoris or entire vulva. Known as "wanking" in the UK, and "fapping" in modern colloquial terms.
 • Footjob: using the feet to stimulate the penis.
 • Mammary intercourse: using the breasts together to stimulate the penis through the cleavage. (Should not be confused with a "boob job" meaning to have augmentive surgery done on the breasts.) Also called a titjob, titty-fucking, a tit-wank; several other slang terms exist.
 • Axillary intercourse: with the penis in the armpit. Commonly known as "bagpiping".
 • Orgasm control: By self or by a partner managing the physical stimulation and sensation connected with the emotional and physiologic excitement levels. Through the practice of masturbation an individual can learn to develop control of their own body's orgasmic response and timing. In partnered stimulation either partner can control their own orgasmic response and timing. With mutual agreement either partner can similarly learn to control or enhance their partner's orgasmic response and timing. Partner stimulation orgasm techniques referred to as expanded orgasm, extended orgasm or orgasm control can be learned and practiced for either partner to refine their control of the orgasmic response of the other. Partners mutually choose which is in control or in response to the other.
 • Orgasmic meditation,[31] is a mindfulness practice where the object of meditation is conscious finger to genital contact. "OMing" is practiced in pairs, with one partner, gently holding the genitals with both hands, and that partner's index finger gently, precisely, slowly stroking the female’s clitoris specifically and with both parties placing their complete awareness mindfully on that localized point of contact between them. Both practitioners focus their fullest attention on their sensitive nerve endings and on their finest muscle control in stroking movement to develop connective (limbic) resonance between practitioners. The outcome, is not simply orgasm but interpersonal connection.

The slang term humping may refer to masturbation—thrusting one's genitals against the surface of non-sexual objects, clothed or unclothed; or it may refer to penetrative sex.

Genital-genital rubbing

Genital-genital rubbing (often termed GG rubbing by primatologists to describe the behavior among female bonobos[32][33]) is the sexual act of mutually rubbing genitals; it is sometimes grouped with frottage, but other terms, such as non-penetrative sex or outercourse, are also used:

 • Intercrural sex, or interfemoral sex: the penis is placed between the partner's thighs, perhaps rubbing the vulva, scrotum or perineum.
 • Frot or frottage: two males mutually rubbing penises together.
 • Tribadism or tribbing: two females mutually rubbing vulvae together.
 • Docking: mutual masturbation by inserting the glans penis into the foreskin of another penis.

Group sex

Depiction of a 'spit roast' on the rim of an Attic red-figure kylix, c. 510 BC
19th-century depiction of a "sandwich" by Paul Avril
A double penetration
2 bisexual men and 2 bisexual women ringed in a circlular group sex foursome performing 4 combinations of oral sex: M-F, F-F, F-M, M-M.

Various people of gender and orientation may participate in group sex. While group sex does not imply that all participants must be in sexual contact with all others simultaneously, some positions are only possible with three or more people.[34]

As with the positions listed above, more group sex positions become practical if erotic furniture is used.

Threesomes

When three people have sex with each other, it is called a threesome. Possible ways of having all partners in sexual contact with each include some of the following:

 • One person performs oral sex on one partner while they engage in receptive anal or vaginal intercourse with the other partner. Sometimes called a spit roast.[35]
 • The 369 position is where two people engage in oral sex in the 69 position while a third person positions himself to penetrate one of the others; usually a man engaging in sex doggie-style with the woman on top in the 69 position.[36]
 • A man has vaginal or anal sex with one partner, while himself being anally penetrated by another (possibly with a strap-on dildo).
 • Three partners lie or stand in parallel, with one between the other two. Sometimes called a sandwich. This term may specifically refer to the double penetration of a woman, with one penis in her anus, and the other in her vagina or of a male, with two penises in his anus.
 • Two participants have vaginal/anal sex with each other, and one/both perform oral sex on a third.
 • Three people perform oral/vaginal/anal sex on one another simultaneously, commonly called a daisy chain.
 • The slang term lucky Pierre is sometimes used in reference to the person playing the middle role in a threesome, being anally penetrated while engaging in penetrative anal or vaginal sex.[37]

Foursomes

 • A 469 is a four-person sexual position where two individuals engage in 69 oral sex while a third and a fourth person both position themselves on each end to penetrate the two engaged in simultaneous oral sex; similar to a 369, with the addition of a fourth person.[38]

With many participants

These positions can be expanded to accommodate any number of participants:

 • A group of males masturbating is called a circle jerk.
 • A group of males masturbating and ejaculating on one person's face is known as bukkake.[39][40]
 • A group of men, women, or both, each performing oral, anal or vaginal sex on the next, is called a daisy chain.[41][42]
 • When one woman or man is given the serial or parallel attention of many, often involving a queue (pulling a train), it is often termed a gang bang.

Multiple penetration

A person may be sexually penetrated multiple times simultaneously. Penetration may involve use of fingers, toes, sex toys, or penises. Scenes of multiple penetration are common in pornography.

If one person is penetrated by two objects, it is generically called double penetration (DP).[43] Double penetration of the vagina, anus, or mouth can involve:

 • Simultaneous penetration of the anus by two penises or other objects. This is commonly called double anal penetration (DAP) or double stuffing.[citation needed]
 • Simultaneous penetration of the vagina by two penises or other objects. This is commonly called double vaginal penetration (DVP) or double stuffing.[44]
 • Simultaneous penetration of the vagina and anus. If this is done using penises and/or strap-on dildos, this is sometimes called the sandwich or BigMac.[citation needed] The shocker (see above) accomplishes this using several fingers of one hand.
 • Simultaneous penetration of the mouth and either the vagina or anus. If the penetrating objects are penises, this is sometimes called the spit roast, the Chinese finger trap, or the Eiffel tower.[citation needed]

Number of positions, and effects on physical abilities

In 1974, Alex Comfort categorized more than 600[45] and Gershon Legman categorized 3,780.[46] However, the suggestion that the number of positions that can be used for sex is essentially limitless also exists.[47]

Some people are limited by physical disabilities in the sex positions which they may use without pain or other discomfort. Other physical limitations of one or both participants also limit the sex positions which they may adopt. For example, the spoons position is recommended when either partner has back problems; the starfish position is recommended to achieve orgasms more easily and the missionary position may be uncomfortable for the receiving partner if the weight of the inserting partner, relative to the receiving partner's, is a problem. Also, the standing positions may be unsuitable if there is a significant height difference between the participants, unless the female is being carried.

References

 1. ^ "Sexual Intercourse". Discovery.com. Archived from the original on 2008-08-22. Retrieved 2008-01-12.
 2. ^ Sanders, E.; Thumiger, C.; Carey, C.; Lowe, N. (2013). Erôs in Ancient Greece. OUP Oxford. p. 287. ISBN 9780199605507. Retrieved 2014-12-07.
 3. ^ 6 Positions For Sexual Intercourse - In Order Of Popularity - Sex, Love And Marriage - Book of Lists - Canongate Home
 4. ^ Michael R. Solomon, editor (1986). Text and Concordance of Speculum al foderi, Biblioteca Nacional MS. 3356. ISBN 0-942260-60-0
 5. ^ Michael R. Solomon (1990). The Mirror of coitus : a translation and edition of the fifteenth-century Speculum al foderi. Spanish. ISBN 0-940639-48-3
 6. ^ Keath Roberts (2006). Sex. Lotus Press. p. 145. ISBN 8189093592. Retrieved August 17, 2012.
 7. ^ Wayne Weiten; Margaret A. Lloyd; Dana S. Dunn; Elizabeth Yost Hammer (2008). Psychology Applied to Modern Life: Adjustment in the 21st Century. Cengage Learning. p. 423. ISBN 0495553395. Retrieved January 5, 2012.
 8. ^ Nafzawi, Muhammad ibn Muhammad al, and Jim Colville (trans.). The Perfumed Garden of Sensual Delight. The Kegan Paul Arabia library, vol. 7. London: Kegan Paul, 1999.
 9. ^ a b c d The Perfumed Garden, Shaykh Nefwazi [sic], translated by Sir Richard Francis Burton, 1886. full text available at Internet Sacred Text Archive
 10. ^ Comfort, Alex, The Joy of Sex: Fully Revised & Completely Updated for the 21st Century. Crown. Fully rev. ed., 2002. ISBN 1-4000-4614-9, 256 pages.
 11. ^ Rogiere, Jean, The Little Book of Sex. Ulysses Press, 2001. ISBN 1-56975-305-9, 96 pages.
 12. ^ "Bulldog Sex Position". SexInfo101.com. Retrieved 2015-01-08.
 13. ^ Westheimer, Ruth K., Sex for Dummies. For Dummies. 2nd ed., 2000. ISBN 0-7645-5302-X, 432 pages.
 14. ^ Rogiere, Jean, The Little Book of Sex. Ulysses Press. 2001. ISBN 1-56975-305-9.
 15. ^ Masters, Johnson (June 1970). Human Sexual Inadequacy (1st ed.). Little Brown and Company. p. 54. ISBN 0-316-54985-1.
 16. ^ "Kama Sutra – the ancient art of love". Kamasutra-sex.org. Retrieved 2010-04-19.
 17. ^ "ekiben". JSlang]. Archived from the original on 2012-04-25. Retrieved 2011-10-02.
 18. ^ "Three morning sex positions - Rise to the occasion with these pleasurable positions". Men's Health. Retrieved 2015-01-05.
 19. ^ "Welcome to Sensual Interactive – Your Sensual Resource Network". Sensualinteractive.com. Retrieved 2010-04-19.
 20. ^ Hooper, Anne J. (1998). Anne Hooper's Kama Sutra (1st ed.). DK Publishing. ISBN 1-56458-649-9.
 21. ^ "Pregnancy Resource: Comfortable Sex Positions". Pregnancy-info.net. Retrieved 2010-04-19.
 22. ^ "Oral Sex Positions". Sexinfo101.com. Retrieved 2010-04-19.
 23. ^ Adam Cowell. "Rimming". gaylifeuk.com. Retrieved 12 March 2016.
 24. ^ Morin, J. (1998). Anal pleasure and Health. Oakland, CA: Down there press.
 25. ^ Tate, Jordan. (January 9, 2007) The Contemporary Dictionary of Sexual Euphemisms. Publisher St. Martin's Press ISBN 0-312-36298-6
 26. ^ Cohen, C. E.; Giles, A.; Nelson, M. (2004). "Sexual trauma associated with fisting and recreational drugs". Sexually Transmitted Infections. 80 (6): 469–470. doi:10.1136/sti.2004.011171. PMC 1744939.
 27. ^ Preuss, Johanna; Strehler, Marco; Dettmeyer, Reinhard; Madea, B. (2007). "Death after anal "fisting"". Archiv für Kriminologie. 221 (1–2): 28–35. PMID 18389861.
 28. ^ Torre, Carlo (1987). "Delayed death from "fisting"". The American Journal of Forensic Medicine and Pathology. 8 (1): 91. doi:10.1097/00000433-198703000-00026.
 29. ^ Fain, Dawn B.; McCormick, George M. (1989). "Vaginal "fisting" as a cause of death". The American Journal of Forensic Medicine and Pathology. 10 (1): 73–75. doi:10.1097/00000433-198903000-00019.
 30. ^ Reay, Donald T.; John W. Eisele (1983). "Sexual abuse and death of an elderly lady by "fisting"". The American Journal of Forensic Medicine and Pathology. 4 (4): 347–350. doi:10.1097/00000433-198312000-00013.
 31. ^ William Safire (2009-03-29). "Orgasmic & Orgasmic Meditation". The New York Times. Retrieved 2009-05-05.
 32. ^ de Waal FB (1995). "Bonobo sex and society". Sci. Am. 272 (3): 82–8. doi:10.1038/scientificamerican0395-82. PMID 7871411. Perhaps the bonobo's most typical sexual pattern, undocumented in any other primate, is genito-genital rubbing (or GG rubbing) between adult females. One female facing another clings with arms and legs to a partner that, standing on both hands and feet, lifts her off the ground
 33. ^ Paoli, T.; Palagi, E.; Tacconi, G.; Tarli, S. B. (2006). "Perineal swelling, intermenstrual cycle, and female sexual behavior in bonobos (Pan paniscus)". American Journal of Primatology. 68 (4): 333–347. doi:10.1002/ajp.20228. PMID 16534808.
 34. ^ Wojick, Helen (October 2010). "Differences Between Threesomes, Group Sex and Orgies". The Swinger Blog. Archived from the original on February 7, 2012. Retrieved April 15, 2012.
 35. ^ Duckworth, Ted (November 1996). "Spit Roast Threesome". Retrieved April 14, 2012.
 36. ^ "Lifestyle Definitions - 369". Swinger Social Network. Retrieved April 14, 2012.
 37. ^ Dalzell, Tom; Victor, Terry, eds. (2014). The Concise New Partridge Dictionary of Slang and Unconventional English (2 ed.). Routledge. p. 1966. ISBN 9781317625117.
 38. ^ "Lifestyle Definitions - 469 position". Swinger Social Network. Retrieved April 14, 2012.
 39. ^ "Lifestyle Definitions - Bukkake". Swinger Social Network. Retrieved April 14, 2012.
 40. ^ "Bukkake". dictionary.com. Retrieved April 14, 2012.
 41. ^ "Daisy Chain". Swinger Social Network.
 42. ^ "Daisy Chain". Retrieved April 14, 2012.
 43. ^ "Double-penetration". Lifestyle Definitions. Swinger Social Network. Retrieved July 23, 2012.
 44. ^ "Double vaginal penetration". Lifestyle Definitions. Swinger Social Network. Retrieved July 23, 2012.
 45. ^ Alex Comfort, The Joy of Sex (1974) p. 102
 46. ^ Eric Berne, Sex in Human Loving (1974) p. 36
 47. ^ Rogiere, Jean, " The little bit naughty book of sex". Ulysses Press. 2001. ISBN 1569753059

Further reading

Historical
Modern
 • Comfort, Alex; Quilliam, Susan (2008). The Joy of Sex. London: Mitchell Beazley. ISBN 1-84533-429-9.
 • Gillian, Max, The Illustrated Guide to Extended Massive Orgasm. Hunter House. 1st ed., 2002. ISBN 0-89793-362-1, 235 pages.
 • Hooper, Anne J., Sexopedia. DK Publishing. 1st American ed., 2002. ISBN 0-7894-8958-9, 272 pages.
 • Kemper, Alfred M., Love Couches Design Criteria. Los Angeles 1972. Library of Congress #75-36170, 101 pages—design criteria for assistive furniture, with sections on accommodation of disabled persons.
 • McMeel, Andrews and Lisa Sussman, Sex Positions. Carlton Publishing Group. 2002. ISBN 1-84222-266-X, 96 pages.
 • Nerve.com, Position of the Day Playbook, Sex Every Day in Every Way. Chronicle Books. 2005. ISBN 0-8118-4701-2, 376 pages.

External links