روز پیروزی در اروپا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روز پیروزی در اروپا
نام رسمیروز پیروزی در اروپا
نام خودمانی
  • V-E Day
  • VE Day
برپایی توسط
اهمیتپایان جنگ جهانی دوم در اروپا
تاریخ7/8 May
مرتبط باروز پیروزی بر ژاپن

روز پیروزی در اروپا (به انگلیسی: V-E Day) پایان جنگ جهانی دوم. ۸ مه ۱۹۴۵ تاریخی که نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم رسماً تسلیم بدون قید و شرط آلمان را پذیرفتند و پایان رایش سوم آدولف هیتلر.

روز پیروزی در ۸ ماه مه در سراسر کشورهای اروپای غربی جشن گرفته می شود. چندین کشور هر ساله این روز را تعطیلات عمومی در نظر گرفته اند و به نامهای مختلف از جمله روز پیروزی بر فاشیسم ، روز آزادی یا به سادگی روز پیروزی خوانده میشود.

روسیه ، بلاروس و صربستان نیز مانند ۹ کشور بلوک شوروی سابق ۹ ماه مه را جشن می گیرند. اسرائیل همچنین به دلیل وجود تعداد زیادی از مهاجران از اتحاد جماهیر شوروی سابق ، هرچند که این یک تعطیلات عمومی نیست ، روز پیروزی را در ۹ ماه مه به رسمیت میشناسد. اصطلاح روز پیروزی از اوایل سپتامبر ۱۹۴۴ در حالی که مردم در انتظار پیروزی بودند به کار برده میشد.


روز پیروزی شوروی[ویرایش]

قرارداد تسلیم در ۷ مه ۱۹۴۵ امضا شد و تصریح کرد که تمام خصومت ها باید در ساعت ۲۳:۰۱ (به وقت اروپای مرکزی) در ۸ مه ۱۹۵۴ ، فقط یک ساعت قبل از نیمه شب متوقف شود. از آنجا که این زمان در اتحاد جماهیر شوروی ۹ ماه مه بود ، اکثر ایالت های اتحاد جماهیر شوروی از جمله روسیه، ۹ ماه مه را به عنوان روز پیروزی جشن گرفتند.


روز پیروزی بر ژاپن

منابع[ویرایش]

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=2141