روز پرچم (ایالات متحده آمریکا)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستری که برای ۱۴۰امین یادبود در ۱۴ ژوئن ۱۹۱۷ چاپ شده است.

روز پرچم (ایالات متحده) (به انگلیسی: Flag Day (United States)) در ۱۴ ژوئن به عنوان روز پرچم جشن گرفته می‌شود. این روز یادبود تصویب این پرچم در ۱۴ ژوئن سال ۱۷۷۷ است. از سال ۱۹۱۶ هنگامی که وودرو ویلسون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا با صدور فرمانی ۱۴ ژوئن را به عنوان روز پرچم نام نهاد، مردم این کشور هر سال این روز را جشن می‌گیرند. پیش از سال ۱۹۱۶ روز پرچم تنها در برخی ایالت‌ها جشن گرفته می‌شد. مصوبه کنگره در مورد اختصاص ۱۴ ژوئن به روز ملی پرچم، توسط هری ترومن، دیگر رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۴۹ به صورت قانون درآمد.

داستان‌ها و روایت‌های آمریکایی حاکی است که در سال ۱۷۷۶، جرج واشینگتن، بتسی راس، صاحب خیاط خانه‌ای در فیلادلفیا را مأمور دوختن پرچمی ملی کرد. کارشناسان تاریخ و علوم سیاسی به این نظریه مشکوکند اما در عین حال موافقند که خانم راس به احتمال بسیار جرج واشینگتن را می‌شناخت و پرچم‌هایی را نیز دوخته است.

وب سایت کتابخانه کنگره آمریکا، که بزرگترین و معتبرترین منابع تاریخی در مورد این کشور را در اختیار دارد می‌نویسد طراحی پرچم آمریکا و تعداد ستاره‌ها و راه راه‌های آن تاکنون بیست و هفت بار تغییر کرده‌است. طرح نسخه کنونی پرچم آمریکا به ۴ ژوئیه ۱۹۶۰ بازمی‌گردد، زمانی که هاوایی در اوت سال ۵۹ میلادی، پنجاهمین ایالت آمریکا شد.

در گوشه بالای سمت چپ پرچم آمریکا، ۵۰ ستاره سفید پنج پر به نشانه ۵۰ ایالت آمریکا وجود دارد. نوارهای سفید و قرمز نیز روی هم ۱۳ تا هستند، به نشانه مستعمرات سیزده‌گانه بریتانیا در آمریکا.

گفته می‌شود که بتسی راس اولین پرچم آمریکا را در یکی از اتاق‌های طبقه بالای این خانه در فیلادلفیا دوخت

۱۴ ژوئن روز شلوغی در خانه بتسی راس در فیلادلفیا است زیرا در نبود صاحبخانه صدها توریست از خانه او دیدن می‌کنند. بتسی راس در سال ۱۸۳۶ درگذشت. طرح اولیه پرچم سه رنگ آمریکا با نوارهای قرمز و سفید و ستاره‌هایش، به تصویب کنگره آن زمان رسید. با آن که محل تولد پرچم آمریکا هنوز محل مناقشه است اما، کتاب‌های درسی مدارس، خانه خانم بتسی راس را محل تولد آن می‌دانند.

بتسی راس در فیلادلفیا، کانون انقلاب آمریکا علیه حاکمیت بریتانیا، خیاط خانه داشت. بتسی گاهی هم لباس‌های جرج واشینگتن،رهبر شورشیان انقلابی و رئیس‌جمهوری آینده ایالات متحده- را برایش می‌دوخت و تعمیر می‌کرد. همسر خانم راس که از فعالان محلی بود جانش را در یک انفجار باروت از دست داده بود. اعلامیه استقلال آمریکا و پس از آن قانون اساسی در فیلادلفیا امضا و تصویب شد.

نوه خانم راس برای اولین بار در کتابی، این ایده را مطرح کرد که مادربزرگش «اولین پرچم آمریکا را با دست دوخت». این را تحقیقات علمی نیز تأیید می‌کند. خانم راس سپس به الگویی برای زنان آمریکا تبدیل شد تا در تاریخ کشورشان مشارکت کنند.

اما در این که بتسی راس طراح پرچم باشد تردید وجود دارد و گفته می‌شود که جرج واشینگتن طرح اولیه را پیش او برده و از او خواسته تا آن را بدوزد.

واشینگتن در نامه‌ای نوشت: «ستاره‌ها را از آسمان گرفته‌ایم و قرمز را از سرزمین مادری (بریتانیا)، و با نوارهای سفید نشان می‌دهیم که از آن مستقل شده‌ایم. نوارهای ممتد سفید نشانی از آینده و در عین حال نماد آزادی است.»

مورخانی که ایده خلق پرچم توسط بتسی راس را رد می‌کنند می گویند چنین ایده عمیقی بعید است که در ذهن یک خیاط ساده شکل گرفته باشد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «صدای آمریکا». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ اوت ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۲.