روز عید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
«روز عید»
تک‌آهنگ اثر تیلور سوئیفت
از آلبوم اعتبار
پخش ۲۷ مارس ۲۰۱۷
سبک کانتری
زمان ۳:۵۵
ترانه‌سرا تیلور سوئیفت و جک آنتونوف
تهیه‌کننده تیلور سوئیفت و جک آنتونوف
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های تیلور سوئیفت
پایان بازی
(۲۰۱۷)
روز عید جذاب
(۲۰۱۷)

روز عید(به انگلیسی: New Year's Day) ترانه‌ای از خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی تیلور سوئیفت است. این ترانه برای ششمین آلبوم استودیویی این خواننده ضبط شد. سوئیفت در سرودن و ساختن آهنگ با جک آنتونوف همکاری کرد.[۱]

زمینه و نوشتن[ویرایش]

روز عید، نوشته سویفت و جک انتونوف است. آنتونوف دربارهٔ همکاری در نوشتن این آهنگ با سویفت می‌گوید: «در آپارتمان من به طرز سریعی اتفاق افتاد، ما صبح به این نتیجه رسیدیم که نوشتن این آهنگ یک رؤیا نبود». ایده و زمینه نوشتن این آهنگ در پارتی سال نو خانه سویفت در لندن شروع شده بود.[۲]خود سویفت دربارهٔ متن این آهنگ می‌گوید: «داشتم به این فکر می‌کردم که دیگران، دربارهٔ اینکه کسی را در نیمه شب بوسیده باشی چه می‌گویند و چه فکری می‌کنند. اما فکر می‌کنم چیز دیگری، حتی عاشقانه تر در مورد اینکه چه کسی در روز عید با شما برخورد می‌کند وجود دارد و چه کسی حاضر است برای سال نو خانه ات را مرتب کند؟ فکر کنم این حالت دائمی خواهد بود.»[۳][۴] روز عید، یکی از اهنگهایی بود که قبل از انتشار آلبوم اعتبار، فاش شده بود. این آهنگ به عنوان چهارمین تک آهنگ این آلبوم در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۷ در رادیوی کانتری آمریکا منتشر شد.[۵]

منتقدان[ویرایش]

مجله نیویورک دربارهٔ این آهنگ می‌گوید: «روز عید بهترین آهنگ در آلبوم اعتبار نیست، اما یکی از بهترین‌ها و مانند بقیه چیزها خوب است. چون، احساس ستیزه‌جویی از خیانت آلبوم را به خوبی در جایی دیگر تقویت می‌کند. معلوم است سویفت خود را در این موقعیت قرار داده‌است تا احساسات مشترک و عمیق را به عنوان یک ستاره پاپ که به عنوان یک سلبریتی بی عاطفه نشان داده می‌شود را آشکار کند و بگوید که او هنوز یک هنرمندی است که می‌توان به آن عقیده داشت.»

عملکرد تجاری[ویرایش]

این آهنگ نخست رتبه ۴۰ را در چارت آهنگهای داغ کانتری آمریکا بدست آورد و سپس در اوج خود، به رتبه ۳۱ رسید. همچنین به رتبه ۴۱ در چارت کانتری ایرپلی (اهنگهای کانتری بیلبورد) زسید. روز عید، پس از آهنگ Shake it off، دومین آهنگ از سویفت است که وارد این دو چارت می‌شود.[۶] همچنین این آهنگ در چارت آهنگهای کانتری کانادا به رتبه ۵۰ رسید.

اجراهای زنده[ویرایش]

سویفت برای اولین بار، این آهنگ را در سکرت سشنزی در خانه اش در رودآیلند در اکتبر ۲۰۱۷ برای طرفدارانش اجرا کرد. همچنین در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷، سویفت برای اجرای این آهنگ در برنامه امشب با اجرای جیمی فالن حضور یافت. سویفت در تور جهانی اعتبار، مشاپی از این آهنگ به همراه ترانه Long Live خواند.[۷]

چارت‌ها[ویرایش]

چارت (۱۸–۲۰۱۷) رتبه
کانادا کانتری (بیلبورد) ۵۰
آهنگ برتر کانتری آمریکا (بیلبورد) ۳۳
ایالات متحده کانتری ایرپلی (بیلبورد) ۴۱
بلژیک (Ultratip Flanders) ۳۳

تاریخ انتشار[ویرایش]

کشور تاریخ فرمت ناشر
ایالات متحده آمریکا ۷ نوامبر ۲۰۱۷ رادیو کانتری بیگ ماشین رکوردز

منابع[ویرایش]

  1. Prance, Sam (November 22, 2018). "Taylor Swift Sends Both 'New Year's Day' and 'End Game' to Radio". MTV News. Retrieved March 19, 2018.
  2. «Jack Antonoff Praises Taylor Swift's 'Beautiful' Performance of 'New Year's Day' on 'Fallon'». به کوشش Billboard. بازبینی‌شده در 2018-11-28. 
  3. «The Inspiration Behind Taylor Swift's "New Year's Day"». به کوشش CMT News. بازبینی‌شده در 2018-11-28. 
  4. «Taylor Swift Treats Lucky Fans to Intimate Acoustic Set at SiriusXM». به کوشش Billboard. بازبینی‌شده در 2018-11-28. 
  5. «Taylor Swift's 'New Year's Day' Goes to Country Radio: Is Country Ready for It?». به کوشش Billboard. بازبینی‌شده در 2018-11-28. 
  6. «Taylor Swift's 'New Year's Day' Goes to Country Radio: Is Country Ready for It?». به کوشش Billboard. بازبینی‌شده در 2018-11-29. 
  7. Sheffield، Rob. «Rob Sheffield Reviews Taylor Swift's 'Reputation' Tour Kickoff»(en-US)‎. به کوشش Rolling Stone. 2018-05-09. بازبینی‌شده در 2018-11-29.