روز جهانی دوستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روز جهانی دوستی
تاریخمتفاوت است: ۳۰ ژوئیه (سازمان ملل متحد) - اولین یکشنبه ماه اوت
تناوبسالانه
مرتبط بادوستی
عشق

روزجهانی دوستی (به انگلیسی: Friendship Day) یک روز برای بزرگداشت و جشن گرفتن دوستی است.

در سال ۲۰۱۱، سازمان ملل متحد با هدف گسترش دوستی میان مردم جهان، کشورها، و فرهنگ‌های مختلف، روز ۱۳ ژانویه (۲۵ دی) را به نام روز جهانی دوستی معرفی کرد.[۱][۲]

تاریخچه[ویرایش]

پیش از سازمان ملل متحد، اولین بار، جویس هال، مؤسس کارت‌های تبریک هالمارک در سال ۱۹۳۰، روز ۲ اوت را به عنوان روز دوستی معرفی کرد تا مردم بتوانند با ارسال کارت تبریک، مراتب دوستی خود را به یکدیگر ابراز کنند. سپس در سال ۱۹۹۸، نین عنان، (همسر کوفی عنان، دبیرکل سازمان ملل متحد) شخصیت کارتونی وینی پوه را به عنوان سفیر دوستی در جهان، معرفی کرد. این مناسبت با همکاری سازمان ملل و شرکت والت دیزنی و به میزبانی کتی لی گیفورد، برگزار شد.

بسیاری از دوستان در این روز برای یکدیگر هدیه و کارت ارسال می‌کنند. دستبندهای دوستی در هند، نپال، بنگلادش و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی طرفدارهای زیادی دارد. با گسترش شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از افراد این روز را به صورت آنلاین جشن می‌گیرند. در حال حاضر، روز دوستی در جهان (به جای ۳۰ ژوئیه) بیشتر ۲ اوت برگزار می‌شود. با این حال، ۲۷ ژوئیه سال ۲۰۱۱، طی شصتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۳۰ ژوئیه به عنوان روز جهانی "دوستی"، نام‌گذاری شد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «امروز شنبه ٩ مرداد: روز جهانی دوستی - واحد سالنامه برگ». واحد سالنامه برگ. مهر 1395. دریافت‌شده در آذر 1397. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. «پیام دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران به مناسبت روز جهانی دوستی (۸ مرداد)». مرداد ۱۳۹۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۱-۲۹.
  3. «روز جهانی دوستی!». دادگر. 1468945390. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در 2018-11-29. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌سایت رسمی