پرش به محتوا

روز جهانی اهدای خون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
World Blood Donor Day
نام رسمیروز جهانی اهدای خون
برپایی توسطتمامی اعضای سازمان بهداشت جهانی
تاریخ۲۴ خرداد
تناوبسالانه

روز ۲۴ خرداد هر سال (۱۴ ژوئن) به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

پیشنه[ویرایش]

انتقال خون و فرآورده های خونی سالانه جان میلیون ها نفر را نجات می دهد. این می تواند به بیمارانی که از شرایط تهدید کننده زندگی رنج می برند کمک کند زندگی طولانی تر و با کیفیت زندگی بالاتری داشته باشند و از روش های پیچیده پزشکی و جراحی پشتیبانی می کند. همچنین نقش حیاتی در مراقبت های مادران پس از زایمان دارد. دسترسی به خون و فرآورده های خونی ایمن و کافی می تواند به کاهش میزان مرگ و میر و ناتوانی ناشی از خونریزی شدید در هنگام زایمان و پس از زایمان کمک کند.

در بسیاری از کشورها، عرضه کافی خون سالم وجود ندارد و خدمات خون با چالش در دسترس قرار دادن خون کافی و همچنین تضمین کیفیت و ایمنی آن مواجه است.

تامین کافی فقط از طریق اهدای منظم خون توسط اهداکنندگان داوطلبانه خون بدون دستمزد تضمین می شود. هدف WHO این است که همه کشورها تا سال 2020 تمام ذخایر خون خود را از اهداکنندگان داوطلبانه بدون دستمزد دریافت کنند. در سال 2014، 60 کشور ذخایر خون ملی خود را بر اساس 99 تا 100 درصد اهدای خون داوطلبانه بدون دستمزد دارند، در حالی که 73 کشور هنوز عمدتاً به خانواده و خانواده وابسته هستند و یا پول به اهدا کنندگان پرداخت می شود.

در ایران روز نهم مردادماه که همزمان است با تاسیس سازمان انتقال خون با نام روز اهدای خون شناخته شده است.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

این روز به مناسبت سالگرد تولد کارل لندشتاینر (کاشف گروه های خونی ABO) در 14 ژوئن 1868 نام گذرای شده است. لندشتاینر به خاطر کشف سیستم گروه خونی ABO برنده جایزه نوبل شد.

البته اگر در اصل بخواهیم در نظر بگیریم سابقه اهدای خون با ده ها سال قبل از این دانشمند برمیگردد زیرا در قرن 17 میلادی این کار برای اولین بار انجام شده و اولین تزریق خون توسط فردی به نام ریچارد لور (Richard Lower) انجام شد .

بر این اساس در یک آزمایش خون یک سگ به سگ دیگری انتقال داده شد و  این آزمایش بدون هیچ عارضه‌ای برای سگ دریافت کننده پیش رفت. بعدها سعی شد این آزمایش ها به طور گسترده‌تری روی حیوانات انجام گیرد، هرچند که روش‌های مرسوم آن دوره از نظر اخلاقی تایید نشده و این روش غیر قانونی اعلام شد به همین دلیل هم برای 150 سال اثری از آن نبود. با این حال در سال 1818 توسط یک متخصص زنان و زایمان این فعالیت‌ها از سر گرفته شد و با تزریق خون شرایطی ایجاد شد که جان زنی که پس از زایمان دچار خونریزی شدید شده بود، نجات پیدا کند.

منابع[ویرایش]

  1. Behnegarsoft.com (۲۰۲۳-۰۷-۳۱). «میگنا - روز انتقال خون روز اهدای زندگی است». ميگنا : پایگاه خبری روانشناسی و سلامت. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۷-۳۱.

ایونا زوز اهدای خون چه تاریخی است ؟

پیوند به بیرون[ویرایش]