روزنامه علمیه دولت علیه ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

روزنامه علمیه دولت علیه ایران، عنوان نخستین نشریه علمی در تاریخ ایران بود، که به مدیریت محمدحسن خان اعتمادالسلطنه منتشر می‌شد.

تاریخچه[ویرایش]

اولین شماره روزنامه علمیه دولت علیه ایران در دی ماه سال ۱۲۸۴ هجری قمری و با مدیریت اعتمادالسلطنه منتشر شد. این روزنامه که بوسیله چاپ سنگی و معمولاً در ۶ صفحه انتشار می‌یافت، مطالب خود را به سه زبان فارسی، عربی و فرانسه ارائه می‌نمود.

درونمایه و محتوای مطالب روزنامه علمیه دولت علیه ایران بسیار جالب و متنوع بود و بیشتر به تشریح پیشرفت‌های شایان توجه و سرسام‌آور علوم و فنون و صنایع در ممالک اروپایی اختصاص داشت و مخاطبین خویش را قدم به قدم با این پیشرفت‌ها آشنا می‌نمود. بخش دیگری از محتویات این روزنامه که نخستین نشریه علمی تاریخ مطبوعات ایران لقب گرفته‌است، به مباحث علمی به ویژه در زمینهٔ نجوم و هیئت می‌پرداخت و همچنین مسائل ذوقی و ادبی نیز از جمله دیگر درونمایه‌های این نشریه به حساب می‌آمدند.

مدیر این روزنامه یعنی اعتمادالسلطنه که خود وزیر انطباعات دربار ناصری بود، از پشتیبانی کامل دولتی برخوردار بود. با این وجود، این روزنامه در دوران انتشار خود، دو نوبت تعطیل شد. نوبت اول تعطیلی این نشریه از شماره ۱۷ آن بود، که به مدت یک سال به طول انجامید و پس از آن به طبع خود ادامه داد. نوبت بعدی تعطیل این نشریه، در جمادی الثانی سال ۱۲۸۵ هجری قمری و هم‌زمان با انتشار شماره ۴۲ آن بود که تا محرم ۱۲۸۶ تداوم یافت و پس از این تاریخ، دوباره انتشار خود را از سر گرفت.

سرانجام انتشار روزنامه علمیه دولت علیه ایران در شماره ۵۸ این نشریه و به تاریخ شوال ۱۲۸۸ هجری قمری خاتمه یافت و از آن پس این نشریه برای همیشه تعطیل شد.

باید توجه داشت که این نشریه، با روزنامه دولت علیه ایران که شکل تغییر یافته روزنامه وقایع اتفاقیه به‌شمار می‌آمد، متفاوت است.

منابع[ویرایش]

  • دکتر حسن خزائل. فرهنگ ادبیات جهان (جلد سوم). چاپ اول. تهران: نشر کلبه، ۱۳۸۴. 

جستارهای وابسته[ویرایش]