روبنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

پرتره‌ای متعلق به سال ۱۸۹۴ میلادی، از یک زن اهل استانبول با روبندهٔ سفید.

روبَنده یا پوشیه یا برقعیا نقاب پوشاننده‌ای از جنس پارچه‌ای یا دیگر مواد است[۱] که برخی از زنان مسلمان با آن چهره خود را می‌پوشانند.

تاریخچه[ویرایش]

زن روبنده پوش در یمن

پوشش صورت در امپراتوری بیزانس، یونان، روم رایج بود. در میان تمدن‌های آشوریان، کلدانیان، سومریان، پاش‌ها، بازی‌ها، گوتی‌ها، لولوبیان، کاسی‌ها، سکایان، اورارتوها و کیمیریان زنان چهرهٔ خود را در برابر مردان بیگانه می‌پوشانیدند. در هندوستان، روبنده به اسم پرده خوانده می‌شد. ملکه‌ها و اشراف هندوستان چهرهٔ خود را می‌پوشاندند. خدمتکارها در برابر دیدن چهرهٔ زنان تنبیه می‌شدند. هارشا، گانگایدوا و ریبیدوا نیز با پرده در میان جمع حرکت می‌کردند. در کتب مقدّس هندی مانند آلتکار و ایندرا پوشیدن ماندن چهرهٔ زنان اهمیت و تأکید خاصی دارد. در ترکستان، حجاب صورت پارچه‌ای بوده که آن را به دور بخش پایین صورت می‌پیچیده‌اند و بینی، لب‌ها و چانه، و گونه‌ها پوشیده می‌شده‌است. این گونه پوشش صورت در مجسمه‌ای از آن دوره دیده می‌شود که اکنون در موزه لوور پاریس قرار دارد که در بندر غربی ترکیه کشف شده و قدمت آن به سیصد و پنجاه سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده شده‌است(این مجسمه مربوط به مردم هیت است نه ترک‌ها . ترک‌ها از قرن 13دهم وارد ترکیه شده‌اند ). در اسکندریه مصر نیز پوشش صورت ضروری شمرده می‌شده‌است.

در جهان اسلام[ویرایش]

روبنده در دوران امویان، خلافت عبّاسی و عثمانی هم چنان اهمیت داشت و در ایران پیش از قاجار نیز زنان با روبنده در اجتماع ظاهر می‌شدند و ولی بعد از قاجار فقط در استان هرمزگان و استان سیستان و بلوچستان از روبنده استفاده می‌شود. با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، زدن برقع و پوشاندن صورت در آن کشور برای زنان اجباری گردید. در عربستان سعودی نیز پوشاندن صورت برای زنان معمول است. در کشورهای عربی مانند کویت، امارات متحده عربی، یمن، بحرین، مصر، عراق -در کشورهای آسیایی چون اندونزی و کشورهای آفریقایی چون الجزایر، لیبی، غنا و نیجریه نیز استفاده از روبنده در بین زنان مسلمان رایج است. در انتخابات مجلس فلسطین در سال ۲۰۰۶، نمایندگان زن حزب حماس همگی روبنده داشتند. در کشورهای اسلامی تونس و ترکیه استفاده از روبنده ممنوع است. در مصر و امارات متحده عربی رانندگی برای زنان با روبنده ممنوع گشته‌است.

در ادیان[ویرایش]

در زرتشتی‌گری[ویرایش]

در بین کتب زردشتی، ارداویراف‌نامه پوشش صورت زنان را پسندیده دانسته‌است و چهره‌نمایی زنان را علّت گمراهی مردان می‌داند. در شاهنامه فردوسی چندین بار لغت پوشیده‌رخ یا پوشیده‌روی مترادف واژهٔ دختر به کار رفته‌است. شاهنامه‌شناس معاصر، پورخالقی چترودی، این علّت را بیانگر این واقعیت می‌داند که از نظر فردوسی زنان در دورهٔ کیانیان، اشکانیان، و ساسانیان از روبنده استفاده می‌کردند.

در یهودیت[ویرایش]

با استناد به تورات و تنخ یهودی، می‌توان دریافت که پوشانیدن چهره در میان زنان عبرانی و دیگر زنان یهودی رایج بوده‌است. ساره و قطوره همسر ابراهیم،[۲] ربه کا زن اسحاق،[۳] راحیل و لیه همسران یعقوب،[۴] صپوراه همسر موسی[۵] و استر همسر خشایارشا با چهرهٔ پوشیده در میان مردم حاضر می‌شدند. بر اساس کتاب روت، همسر بوعز نیز چهره خود را می‌پوشانیده‌است.[۶] در کتاب اشعیا، به فرستاده شدن عذاب بر دختران صهیون به دلیل چهره‌آرایی در برابر بیگانگان اشاره رفته‌است.[۷] در تورات برای اشاره به روبنده، واژه‌هایی چون صفه و مسّکه به کار رفته‌است.[۸]

با این حال شواهدی از تورات نیز وجود دارد که نشان می‌دهد رسم پوشیدن چهره، در بین عبرانیان فراگیر نبوده‌است.[۹] در شولحان عاروخ، پوشانیدن چهره لازم دانسته نشده‌است، هرچند این کار سنت زنان پاک‌دامن دانسته شده‌است.[۱۰]

در اسلام[ویرایش]

تصویری از زنان محجبه مسلمان با روبنده و نقاب، در مقابل ایستگاه اتوبوس در یکی از خیابان‌های لندن.

در قرآن[ویرایش]

در قرآن، هیچ اشاره صریحی به پوشش صورت نشده‌است.

در نزد اهل‌سنت[ویرایش]

زنان افغان با برقع

در میانِ علمایِ اهل‌سنت دربارهٔ پوشانیدن چهره اختلاف‌نظر وجود دارد. آراء مذاهب اربعه به اختصار چنین است:

 • مالکی: در مذهب مالکی، چهره و کفین از عورت زن استثناء شده‌ست و در نتیجه پوشانیدن چهره در این مذهب واجب نیست.
 • حنفی: در مذهب حنفی نیز چهره و کفین عورت دانسته نمی‌شود؛ امّا بسیاری از فقهای این مذهب، پوشاندن چهره را بر زنان و به ویژه بر زنان جوان واجب دانسته‌اند، از آنجهت که ممکن است آشکار کردن چهره سبب فتنه شود.
 • شافعی: در مذهبِ شافعی، دو قول وجود دارد؛ بنا به قولی، پوشاندن چهره در همه احوال واجب است و بنا به قول دیگر تنها مستحب است و در زمان فتنه واجب می‌شود.
 • حنبلی: در مذهب حنبلی، چهره و کفین نیز عورت شمرده می‌شود و پوشاندن آن برای زن واجب است.
 • سلفی: علمای سلفی، به استثناء شیخ ناصرالدین الآلبانی، پوشاندن چهره را واجب می‌دانند.[۱۱]

در برخی کتب حدیث اهل تسنن، احادیثی آمده‌است که بر اساس آن صحابیات و از آن جمله فاطمه زهرا، فاطمه بنت مره، عاتکه، عایشه، اسماء بنت عمیس، حفصه و ام‌خالد چهره خود را می‌پوشانیده‌اند.[۱۲] از صحابه و تابعین از جمله از ابن‌جریر،[۱۳] عبدالله بن مسعود،[۱۴] ابوعبیده السلمانی[۱۵] و محمد بن سیرین[۱۶] نیز احادیثی نقل شده‌است که برخی از آن به وجوب نقاب استدلال کرده‌اند.

در برخی روایت اهل‌سنت مواردی نیز معین شده‌است که جایز است زن چهره را آشکار کند؛ از آن جمله خواستگاری،[۱۷] معالجه توسط نامحرم[۱۸] شهادت در دادگاه،[۱۹] و حالت احرام در حج و عمره‌است.

عبدالعزیز بن باز،[۲۰] ابن تیمیه،[۲۱] محمّد صالح المنجّد، رشید احمد لوضیانوی، ابن المعزّ، ابن المنذر، ابن حجر عسقلانی،[۲۲] محمود الصیّاح، ابوبکر جصاص،[۲۳] محمد قاضی بیدوی،[۲۴] ابوبکر مختار الزین، ابن عثیمین، جمال ضرابزی، عبدالعزیز آل‌الشیخ، صالح الفوزانی و عثمان الهیاجی از علمای اهل سنت هستند که پوشانیدن چهره زنان را واجب می‌دانند. جمعیت علمای کشورهای آفریقایی، جمعیت علمای پاکستان، دانشگاه اسلامی ام‌القری نیز پوشاندن چهره را لازم و گشودن آن را حرام دانسته‌اند.

در مقابل ایسنا (انجمن اسلامی آمریکای شمالی)، جمعیت علمای دانشگاه اسلامی الازهر در قاهره مصر پوشاندن صورت زنان را مستحب دانسته‌اند. شیخ یوسف القرضاوی و عبید عاطف الزین نیز پوشاندن چهره را برای زنان مستحب می‌دانند. برخی از علمایِ اهل سنت نیز نقاب را مسئله‌ای فرهنگی و مربوط به آداب و رسوم (و نه لزوماً شرعی و دینی) می‌دانند؛ محمد سید طنطاووی رئیسِ پیشین الأزهر چنین رأئی را اظهار کرده‌است.

در نزد شیعه[ویرایش]

در روایات و احادیث شیعه، بازگذاشتن چهره زن و نمایاندن آن به مرد نامحرم جایز دانسته شده‌است؛ مگر در شرایط خاصی که بیم فتنه برود.

در بین علمای شیعه معاصر، آیت‌الله روح‌الله خمینی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، آیت‌الله علی حسینی سیستانی، پوشاندن چهره را مستحب می‌دانند، هر چند ایشان در شرایط خاصی که بیم فتنه‌است، پوشاندن صورت را لازم شمرده‌اند. مرتضی مطهری، پس از انقلاب اسلامی ایران، روبنده را از حجاب‌های غیر اسلامی دانست و این که به عقیدهٔ او آیهٔ پوشش، هرگز پوشاندن صورت را لازم نشمرده‌است. آیت‌الله فاضل لنکرانی، زنجانی و بهجت زدن روبنده را جایز شمرده‌اند. اما اخباریان و اهل حدیث روبنده را لازم بلکه واجب دانستند. مانند آیت‌الله سید حسین عرب باغی رساله در این باره دارند که نام رساله ایشان رساله اساس الایمان در وجوب حجاب بر زنان که مطبوع گشته است. ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه در پاسخ به استفتائی دربارهٔ استفاده از روبنده می‌گوید :

در جاهایی که معمول نیست و باعث ایجاد مشکل یا انگشت نما شدن فرد می شود، احتیاط آن است که از نقاب استفاده نکنند ولی در مناطقی که معمول است اشکال ندارد[۲۵]

آیت الله خامنه ای در این باره معتقد است :

پوشیه زدن در محیطی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مصداق لباس شهرت نیست و از لحاظ شرعی اشکالی ندارد [ 1 ]

1: آیت‌الله خامنه ای، جزوه پوشش و نگاه جامعه الزهرا(سلام الله علیها)،ص 95

نقاب در غرب[ویرایش]

زنان روبنده پوش در ترکیه

بعضی از دولت‌های غربی برای زنانی که خواستار پوشانیدن چهره‌شان هستند، محدودیت‌هایی ایجاد کرده‌اند. در سال ۲۰۰۱ هلند، استفاده از روبنده در مدارس و آموزشگاه‌ها و محیط‌های پژوهشی و اداری را ممنوع کرد. در آوریل ۲۰۰۶ دو دانش آموز دختر از مدرسه ریزریتل در بن آلمان به علت پوشیدن برقع اخراج شدند. دادگاه نیوزیلند در سال ۲۰۰۵ حکم صادر کرد که بر اساس آن زنان نمی‌توانند هنگام شهادت در دادگاه‌ها صورت خود را بپوشانند. در ایتالیا، پوشاندن صورت از سال ۱۹۷۵ ممنوع شد و در سال ۲۰۰۵ بر میزان جریمهٔ نقدی متخلفین افزوده شد. در فرانسه از سال ۱۹۸۰ پوشاندن صورت ممنوع گشت. کانادا در سال ۲۰۰۱ اعلام کرد که زنان نیز می‌بایست برای گرفتن گواهینامه رانندگی، چهره خود را بگشایند. سلطانه فریمن بر حق خود برای داشتن عکس با نقاب در گواهینامه رانندگی اصرار کرد و موفق شد ایالت فلوریدا را جریمه کند. در انگلستان، در سال ۲۰۰۶جک استرا، نماینده مجلس عوام بلاکبرن، گفت که از صحبت کردن با کسی که نمی‌تواند صورت او را ببیند، راحت نیست و به نظر وی زدن روبنده بر چهره باعث تشدید حس جدایی و انزواطلبی می‌شود. الیور لتوین، مدیر سیاستگزاری حزب، این توصیه را سخنی خطرناک در مورد جلوگیری از حق افراد در انتخاب پوشش دانست. در آوریل همان سال، عایشه اعظمی دستیار آموزشی مسلمان که به دلیل امتناع از برداشتن روبنده خود در داخل کلاس از کار معلق شده بود، از دبستانی در یورکشایر غربی شمال انگلستان اخراج گردید. به گفته عایشهٔ اعظمی، دانش آموزان این مدرسه از وضعیت روبنده وی هرگز شکایتی نداشته‌اند. نیک ویتینگهام، وکیل عایشه اعظمی گفته‌است که موکل وی قادر به انجام شغل خود به عنوان دستیار آموزشی است و می‌تواند از دانش آموزانی که زبان انگلیسی، زبان دوم آن‌ها است، حمایت و پشتیبانی کند. در ایالت کبک در کانادا، زنان مسلمان برای رأی دادن می‌بایست چهره خود را آشکار کنند. یک روحانی ارشد کلیسای کاتولیک رم ایتالیا در اظهار نظری، کنار گذاشتن روبنده زنان مسلمان را در اروپا خواستار شد.کاردینال رناتو مارتینی، مسوول امور فرهنگی مهاجران در واتیکان که به مناسبت انتشار بیانیه پاپ بندیکت شانزدهم در مورد لزوم وضع قوانینی برای بهبود شرایط مهاجران اروپایی سخن می‌گفت، به زنان مسلمان توصیه کرد که به منظور رعایت آداب و رسوم، قوانین و نمادها و دین کشورهای میزبان خود، کنار گذاشتن روبنده را مورد توجه قرار دهند. در سال ۲۰۰۰، سوئد قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن ماموران پلیس حق دارند از زنانی که نقاب بر چهره دارند بخواهند برای تشخیص هویت، نقاب و روبندهٔ خود را بردارند. در استرالیا پلیس حق دارد که روبنده زنان را بردارد و در صورت رو به رو شدن با مقاوت پلیس می‌تواند آنان را بازداشت کند با این حال زنان مسلمان در ایالات متحده آمریکا برای زدن روبنده و پوشاندن صورت آزادی بیشتری دارند.

انواع[ویرایش]

نقاب سنتی زنان درهرمزگان.

روبنده در کشورهای مختلف شکل و نوع متفاوتی دارد. «نقاب کامل» تمام صورت از جمله چشم‌ها را می‌پوشاند. «نقاب درزدار» دو سوراخ برای چشم‌ها دارد و جز چشم‌ها تمام صورت را می‌پوشاند. نیم نقاب که از زیر چشم‌ها به پشت بسته می‌شود و پیشانی، ابروها، و چشم را نمایان می‌سازد. «نقاب لوانی» که به دور صورت بسته می‌شود و علاوه بر پیشانی و چشم، بینی را نیز آشکار می‌سازد. برخی از نقاب‌ها، یک یا چند پارچهٔ نیم شفاف را روی چشم قرار می‌دهد که علاوه بر پوشیده ماندن چشم، زن بتواند به راحتی ببیند و به اختیار بردارد. نوع دیگری از روبنده، برقع است که در افغانستان و پاکستان رواج دارد و پوششی از سر تا پا است و چشم‌ها معمولاً پشت یک پرده مشبّک قرار می‌گیرند. در پاکستان، پاک چدری، در هند ریجان، و در ایران پوشیه و برقع پوشش‌هایی هستند که صورت را می‌پوشانند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. فرهنگ فارسی معین
 2. پیدایش ۲۰:۱۶
 3. پیدایش ۲۴:۶۵
 4. پیدایش ۲۶:۸
 5. خروج ۱۴:۲۹
 6. روت ۳:۱۵
 7. اشعیا ۳:۱۶
 8. پیدایش ۳۸:۱۴؛ ۳۸:۱۹
 9. پیدایش ۱۱:۱۱؛ ۲۴:۱۶؛ سموئیل ۱:۱۲
 10. شولحان عاروخ ۱۸:۱۴
 11. ویکی‌پدیای انگلیسی
 12. صحیح بخاری ۹:۸۹:۲۹۳؛ ۱:۸:۳۴۷؛۱:۸:۳؛ ابوداوود ۳۲:۴۰۹۱ٰ؛ مسلم ۶:۶۰:۳۲
 13. معارف‌القرآن ج ۷ ص ۲۱۷؛ تفسیر ابن‌جریر ج ۲۲ ص ۲۹؛ الجباب لإبن عثیمین ص ۹؛ احکام‌القرآن ابن‌تیمیه ج۱۸ ص ۱۱
 14. ترمذی، ج ۲۲ ص ۱۰
 15. صحیح مسلم ج ۱۱ ص ۲۱۵
 16. معارف‌الشافیه ج ۲ ص ۱۸
 17. بخاری ۱۹:۱۷؛ مسلم ۴:۱۳۴؛ نسائی ۶:۱۱۳؛ ترمذی ۱۱:۱۷۶
 18. بخاری ۶:۸۰؛ فتح‌الباری ۱۰:۱۳۶؛ مسلم ۹:۱۹۷۶؛ ابوداوود ۷:۲۰۵؛ ترمذی ۵:۳۰۱
 19. مسلم ۱:۱۱۸
 20. فتاوی‌المرأة المسلمة ص ۱۱۱
 21. الفتاوی ۲۴/۳۸۲ و الفتاوی ج.۲ ص ۱۱۰، الحجاب ص ۱۵
 22. فتح‌الباری، حج و عمره ص ۱۱۸
 23. احکام‌القرآن ج.۳ ص ۴۸
 24. تفسیر بیدوی ص ۳۴۳
 25. makarem.ir/main.aspx?typeinfo=21&lid=0&catid=880

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیای انگلیسی
 • کتاب مقدس عهد عتیق و عهد جدید، ترجمه فاضل خان همدانی، ویلیام گلن، هنری مرتن، تهران: اساطیر، ۱۳۷۹، شابک ‎۹۶۴-۳۳۱-۰۶۸-X
 • نگاهی به تاریخ هند، علی مرتضوی پور تهران: قائم، ۱۳۸۱، ISBN 964341164-X
 • مسئله حجاب، مرتضی مطهری، تهران: صدرا، ۱۳۷۲، ISBN 964214352-X

Woman wearing a niqab with baby
A woman wearing a niqab in Syria

A niqāb or niqaab (/nɪˈkɑːb/; Arabic: نِقابniqāb, "[face] veil"), also called a ruband, is a garment of clothing that covers the face, worn by some Muslim women as a part of a particular interpretation of hijab (modest dress). According to the majority of Muslim scholars and Islamic schools of thought, face veiling is a requirement of Islam; however a minority of Muslim scholars assert that women are not required to cover their face in public. Those Muslim women who wear the niqab do so in places where they may encounter non-mahram (non-related) men.

The face veil pre-dates Islam, and had been used by certain Arabian pre-Islamic cultures. Culturally, it is "a custom imported from Najd, a region in Saudi Arabia and the power base of its Salafi fundamentalist form of Islam. Within Muslim countries it is very contested and considered fringe."[1][2]

Today, the niqab is most often worn in its region of origin: the Arab countries of the Arabian PeninsulaSaudi Arabia, Yemen, Oman, and the United Arab Emirates. However, even in these countries, the niqab is neither a universal cultural custom nor is it culturally compulsory. In other parts of the Muslim world outside of the Arabian Peninsula, where the niqab has slowly spread to a much smaller extent, it is regarded warily by Sunni and non-Sunni Muslims alike "as a symbol of encroaching fundamentalism."[3] Nevertheless, the niqab is worn by a small minority of Muslims in not only Muslim-majority regions such as Somalia, Syria, Afghanistan, Pakistan, Bangladesh, the Palestinian territories, and some Iranian Arabs, but also among a minority of Muslims in regions where Muslims are themselves a minority, like India and Europe.

The terms niqab and burqa are often conflated; a niqab covers the face while leaving the eyes uncovered, while a burqa covers the entire body from the top of the head to the ground, with only a mesh screen allowing the wearer to see in front of her.

Use of the term in Arabic

Women who wear the niqab are often called niqābīah; this word is used both as a noun and as an adjective. However, the more correct form grammatically is منتقبة muntaqabah / muntaqibah (plural muntaqabāt / muntaqibāt) but niqābīah is used in an affectionate manner (much as with ḥijābīah versus محجبة muḥajjabah).[4] Women in niqab are also called منقبة munaqqabah, with the plural منقبات munaqqabāt.

Pre-Islamic use of face veils

Various types of face veils have been in use since pre-Islamic times.

Face veiling in Islam

Most Islamic scholars[5][6] and most contemporary Islamic jurists[7] have agreed that women are required to cover their face, though a number of scholars consider it to be highly recommended but not compulsory.[8][9] There exist a number of reasons why women may cover their face in public, and this practice must be understood within a particular social context.[5]

Criminalization and bans

The niqab is controversial in Europe, Australia, New Zealand and North America. In France specifically, although the niqab is not individually targeted, it falls within the scope of legislation which bans the wearing of any religious items (Christian, Jewish, Muslim, or other) in certain public areas.

In 2004, the French Parliament passed a law to regulate "the wearing of symbols indicating religious affiliation in public educational establishments".[10] This law forbids all emblems that outwardly express a specific religious belief to be worn in French public schools.[10] This law was proposed because the Stasi Commission, a committee that is supposed to enforce secularity in French society, was forced to deal with frequent disputes about headscarves in French public schools, as outsiders of the practice did not understand the scarves’ purpose and therefore felt uncomfortable.[10]

Although the French law addresses other religious symbols – not just Islamic headscarves and face coverings – the international debate has been centered around the impact it has on Muslims because of the growing population in Europe, especially France, and the increase in Islamophobia.[10]

In July 2010, the National Assembly in France passed Loi Interdisant La Dissimulation Du Visage Dans L'espace Public, (Act Prohibiting Concealment of the Face in Public Space). This act outlawed the wearing of clothing that covers one's face in any public space.[11][12] Violators of the ban on veils and coverings are liable to fines of up to 150 euros and mandatory classes on French citizenship.[13] Anyone found to have forced a woman to wear a religious covering faces up to two years in prison as well as a 60,000 euro fine.[13]

The then president of France, Nicolas Sarkozy publicly stated "The burqa is not welcome in France because it is contrary to our values and the ideals we have of a woman's dignity". Sarkozy further explained that the French government sees these enactments as a way to successfully ease Muslims into French society and to promote gender equality.[11]

In October 2018, the United Nations Human Rights Committee declared that France's ban disproportionately harmed the right of women to manifest their religious beliefs, and could have the effects of "confining them to their homes, impeding their access to public services and marginalizing them."[14]

The niqab is currently banned fully or to a certain extent in Canada, Denmark, Norway, Germany, France, Italy, Bulgaria, Chad, Cameroon, Tunisia and the Netherlands.

Styles

A woman wearing a niqab in Monterey, California
A woman wearing a niqab in Yemen

There are many styles of niqab and other facial veils worn by Muslim women around the world. The two most common forms are the half niqab and the gulf-style or full niqab.

The half niqab is a simple length of fabric with elastic or ties and is worn around the face. This garment typically leaves the eyes and part of the forehead visible.

The gulf-style or full niqab completely covers the face. It consists of an upper band that is tied around the forehead, together with a long wide piece of fabric which covers the face, leaving an opening for the eyes. Many full niqab have two or more sheer layers attached to the upper band, which can be worn flipped down to cover the eyes or left over the top of the head. While a person looking at a woman wearing a niqab with an eyeveil would not be able to see her eyes, the woman wearing the niqab would be able to see out through the thin fabric.

Other less common and more cultural or national forms of niqab include the Afghan style burqa, a long pleated gown that extends from the head to the feet with a small crocheted grille over the face. The Pak Chador is a relatively new style from Pakistan, which consists of a large triangular scarf with two additional pieces.[4] A thin band on one edge is tied behind the head so as to keep the chador on, and then another larger rectangular piece is attached to one end of the triangle and is worn over the face, and the simple hijāb wrapped, pinned or tied in a certain way so as to cover the wearer's face.[citation needed]

Other common styles of clothing popularly worn with a niqab in Western countries include the khimar, a semi-circular flare of fabric with an opening for the face and a small triangular underscarf. A khimar is usually bust-level or longer, and can also be worn without the niqab. It is considered a fairly easy form of headscarf to wear, as there are no pins or fasteners; it is simply pulled over the head. Gloves are also sometimes worn with the niqab, because many munaqqabāt believe no part of the skin should be visible other than the area immediately around the eyes or because they do not want to be put in a position where they would touch the hand of an unrelated man (for instance, when accepting change from a cashier). Most munaqqabāt also wear an overgarment (jilbab, abaya etc.) over their clothing, though some munaqabat in Western countries wear a long, loose tunic and skirt instead of a one-piece overgarment.[citation needed]

In different countries

An Iranian Arab wearing a niqab in Bandar Abbas, southern Iran
Woman in Saudi Arabia wearing a niqab
Woman in Yemen wearing a niqab
A woman wearing a niqab in the United Arab Emirates

Egypt

The niqab in Egypt has a complex and long history. On 8 October 2009, Egypt's top Islamic school and the world's leading school of Sunni Islam, Al-Azhar, banned the wearing of the niqab in classrooms and dormitories of all its affiliate schools and educational institutes.[15]

Iran

The niqab was traditionally worn in Southern Iran from the arrival of Islam until the end of the Qajar era. There were many regional variations of niqab, which were also called ruband or pushiye. Traditionally, Iranian women wore chadors long before Islam arrived.[citation needed]

The 20th century ruler, Reza Shah, banned all variations of face veil in 1936, as incompatible with his modernistic ambitions. Reza Shah ordered the police to arrest women who wore the niqab and to remove their face veils by force. This policy outraged the clerics who believed it was obligatory for women to cover their faces. Many women gathered at the Goharshad Mosque in Mashhad with their faces covered to show their objection to the niqab ban.[16]

Between 1941 and 1979 wearing the niqab was no longer against the law, but it was considered by the government to be a "badge of backwardness." During these years, wearing the niqab and chador became much less common and instead most religious women wore headscarves only. Fashionable hotels and restaurants refused to admit women wearing niqabs. High schools and universities actively discouraged or even banned the niqab, though the headscarf was tolerated.[17]

After the new government of 'Islamic Republic' was established, the niqab ban was not enforced by officials.

In modern Iran, the wearing of niqab is not common and is only worn by certain ethnic minorities and a minority of Arab Muslims in the southern Iranian coastal cities, such as Bandar Abbas, Minab and Bushehr. Some women in the Arab-populated province of Khuzestan still wear niqab.

Pakistan

In 2015, the constitutional Council of Islamic Ideology issued the fatwa that women are not required to wear niqab or cover their hands or feet under Shariah.[18]

Saudi Arabia

Saudi women are not required by a secular law[citation needed] to wear the niqab. However, the niqab is an important part of Saudi culture and in most Saudi cities (including Riyadh, Mecca, Medina, Abha, etc.) the vast majority of women cover their faces. The Saudi niqab usually leaves a long open slot for the eyes; the slot is held together by a string or narrow strip of cloth.[19] In 2008, the Mohammad Habadan, a religious authority in Mecca, reportedly called on women to wear veils that reveal only one eye, so that women would not be encouraged to use eye make-up.[20]

Syria

1,200 niqab-wearing teachers were transferred to administrative duties in the summer of 2010 in Syria because the face veil was undermining the secular policies followed by the state as far as education is concerned.[21] In the summer of 2010, students wearing the niqab were prohibited from registering for university classes. The ban was associated with a move by the Syrian government to re-affirm Syria's traditional secular atmosphere.[22]

On 6 April 2011 it was reported that teachers would be allowed to once again wear the niqab.[23]

Yemen

Since antiquity, the Arab tradition of wearing the niqab has been practiced by women living in Yemen.[24] Traditionally, girls begin wearing veils in their teenage years.[25][26]

Acceptance of the niqab is not universal in Yemen. A senior member of the Al-Islah political party, Tawakel Karman, removed her niqab at a human rights conference in 2004 and since then has called for "other women and female activists to take theirs off".[27]

Enforcement, encouragement and bans

A map of countries with a burka ban. Map current as of 2018

Enforcement

Covering the face was enforced by the Taliban regime with the traditional Afghan face veil called the burka.[28]

Politics

The niqab is outlawed in Azerbaijan, where the overwhelming majority of the population is Muslim. Niqabi women, just like women wearing hijab, cannot work as public servants, neither can they continue studies at schools, including the private schools. Although there is no single law banning niqab at private companies, it would be nearly impossible for a niqabi woman to find work.[citation needed]

In February 2010, an Arab country's unnamed ambassador to Dubai had his marriage annulled after discovering that his bride was cross-eyed and had facial hair. The woman had worn a niqab on the occasions that the couple had met prior to the wedding. The ambassador informed the Sharia court that he had been deliberately deceived by the bride's mother, who had shown him photographs of the bride's sister. He only discovered this when he lifted the niqab to kiss his bride. The court annulled the marriage, but refused a claim for compensation.[29][30][31]

Sultaana Freeman gained national attention in 2003 when she sued the US state of Florida for the right to wear a niqab for her driver's license photo.[32] However, a Florida circuit court ruled there was no violation in the state requiring her to show her face to a camera in a private room with only a female employee to take the picture, in exchange for the privilege of driving.[33] The ruling was affirmed by the appellate court.[34]

One female non-Muslim student at Eastern Michigan University spent a semester in 2005 wearing a niqab for a class project (she referred to the face veil as a "burqa").[clarification needed] Her stated experiences, such as her own feeling as if no one wanted to be near her, led her to assert that conservative Muslim dress is disapproved of in the United States.[35]

Some Muslim Palestinian women, particularly students, have worn white niqabs during Arab protest activities relating to the Arab–Israeli conflict.[36][37]

In 2006, Female candidates from the Hamas party campaigned during the Palestinian Authority parliamentary elections, wearing niqabs. Since Hamas seized control of Gaza from Fatah during the Battle of Gaza (2007), Muslim women in Gaza have been wearing, or were mandated to wear, niqabs in increasingly large numbers[38][39]

Africa

Middle Africa
Cameroon

In July 2015, Cameroon banned the face veil including the burqa after two women dressed in the religious garments completed a suicide attack killing 13.[40][41] This was also done in order to counter extremism in public and places of work.[42]

Chad

In June 2015, the full face veil was banned in Chad after veiled Boko Haram bombers disguised as women completed multiple suicide attacks.[41][43][44]

Republic of the Congo

In May 2015, the Republic of the Congo banned the face veil in order to counter extremism.[45][46] The decision was announced by El Hadji Djibril Bopaka, the president of the country's Islamic High Council.[47]

Northern Africa
Morocco

The Moroccan government distributed letters to businesses on 9 January 2017 declaring a ban on the burka. The letters indicated the "sale, production and import" or the garment were prohibited and businesses were expected to clear their stock within 48 hours.[48]

Tunisia

In July 2019, wearing the niqab was banned in government buildings. The ban came after the capital Tunis was attacked by three suicide bombings in seven days.[49]

Asia

China

In February 2015, the city of Urumqi banned face veils in order to counter extremism.[50] The Chinese government later expanded the ban to all of Xinjiang in March 2017.[51]

Sri Lanka

Face veils were banned in the aftermath of the 2019 Sri Lanka Easter bombings.[52]

Tajikistan

In 2017 the government of Tajikistan passed a law requiring people to "stick to traditional national clothes and culture", which has been widely seen as an attempt to prevent women from wearing traditional Islamic clothing, in particular the style of headscarf wrapped under the chin, in contrast to the traditional Tajik headscarf tied behind the head.[53]

Europe

Woman in Bosnia and Herzegovina wearing a niqab, c. 1906
Europe Burqa Bans. Map current as of 2018
  National ban – country bans women from wearing full-face veils in public
  Local ban – cities or regions ban full-face veils
  Partial ban – government bans full-face veils in some locations
Eastern Europe
Bulgaria

In 2016, a legal ban on face-covering Islamic clothing was adopted by the Bulgarian parliament.[54]

Northern Europe
Denmark

In autumn 2017, the Danish parliament (Danish: Folketinget) agreed to adopt a law prohibiting people to wear "attire and clothing masking the face in such a way that it impairs recognizability".[55][56] A full ban on both niqabs and burqas was announced on 31 May 2018.[57] The ban came into force on 1 August 2018 and carries a fine of 1000 DKK, about 134 euro, by repeat offending the fine may reach 10 000 DKK.[58] Then targets all garments that covers the face, such as fake beards or balaclavas.[59] Supporters of the ban claim that the ban facilitates integration of Muslims into Danish society while Amnesty International claimed the ban violated women's rights.[59] A protest numbering 300-400 people was held in the Nørrebro district of Copenhagen organised by Socialist Youth Front, Kvinder i Dialog and Party Rebels.[60]

The first fine was issued in Hørsholm in August 2018 to a woman dressed in a niqab who was in a fistfight with another woman on an escalator in a shopping centre. During the fight, her face-covering veil fell off, but as police approached, she put it on again and police issued the fine.[61] Both women were suspected of public order violations.[61]

Latvia

In 2016, a legal ban on face-covering Islamic clothing was proposed for adoption by the Latvian parliament.[62]

Norway

In 2012 in Norway, a professor at the University of Tromsø denied a student's use of niqab in the classroom.[63] The professor claimed Norway's parliament granted each teacher the right to deny the use of niqab in his/her classroom.[63] Clothing that covers the face, such as a niqab, is prohibited in some schools and municipalities.[64][65][66]

In autumn 2017, Norway government adopted a law prohibiting people to wear "attire and clothing masking the face in such a way that it impairs recognizability" in schools and in universities.[67]

The Prime Minister of Norway Erna Solberg stated in an interview that in Norwegian work environments it is essential to see each other's faces and therefore anyone who insists on wearing a niqab is in practice unemployable. Solberg also views the wearing of the niqab as a challenge to social boundaries in the Norwegian society, a challenge that would be countered by Norway setting boundaries of its own. Solberg also stated that anyone may wear what they wish in their spare time and that her comments applied to professional life but that any immigrant has the obligation to adapt to Norwegian work life and culture.[68]

In June 2018, the parliament of Norway passed a bill banning clothing covering the face at educational institutions as well as daycare centres, which included face-covering Islamic veils. The prohibition applies to pupils and staff alike.[69][70]

Sweden

In 2012, a poll by Uppsala University found that Swedes believed that face-covering Islamic veils are either completely unacceptable or fairly unacceptable, 85% for the burqa and 81% for the niqāb. The researchers noted these figures represented a compact resistance to the face-covering veil by the population of Sweden.[71]

In December 2019, the municipality of Skurup banned Islamic veils in educational institutions. Earlier, the municipality of Staffanstorp approved a similar ban.[72]

United Kingdom

In the United Kingdom, comments by Jack Straw, MP started a national debate over the wearing of the "veil" (niqab), in October 2006. Around that time there was media coverage of the case of Aishah Azmi, a teaching assistant in Dewsbury, West Yorkshire, who lost her appeal against suspension from her job for wearing the niqab while teaching English to young children. It was decided that being unable to see her face prevented the children from learning effectively. Azmi, who had been interviewed and hired for the position without the niqab, allegedly on her husband's advice, argued it was helping the children understand different people's beliefs.[73] In 2010, a man committed a bank robbery wearing a niqab as a disguise.[74]

Southern Europe
Italy

In Italy, a law issued in 1975 strictly forbids wearing any attire in public that could hide the face of a person. Penalties (fines and imprisonment) are provided for such behaviour. The original purpose of the anti-mask law was to prevent crime or terrorism. The law allows for exemptions for a "justified cause", which has sometimes been interpreted by courts as including religious reasons for wearing a veil, but others –including local governments– disagree and claim religion is not a "justified cause" in this context.[75]

Western Europe
Austria

In 2017, a legal ban on face-covering Islamic clothing was adopted by the Austrian parliament.[76]

Belgium

On 29 April 2010, the Belgian Chamber of Representatives adopted a law prohibiting people to wear "attire and clothing masking the face in such a way that it impairs recognizability". The penalty for violating this directive can run from up to 14 days imprisonment and a 250 euro fine.[citation needed]

In August 2014, the Chief of Protocol for the city of Brussels Jean-Marie Pire tore the niqab off a Qatari princess who had asked him for directions in Brussels.[77] On 11 July 2017 the ban in Belgium was upheld by the European Court of Human Rights (ECHR) after having been challenged by two Muslim women who claimed their rights had been infringed.[78]

France

On 13 July 2010 France's lower house of parliament overwhelmingly approved a ban on wearing burqa-style Islamic veils. The legislation forbids face-covering Muslim veils in all public places in France and calls for fines or citizenship classes, or both. The bill also is aimed at husbands and fathers — anyone convicted of forcing someone else to wear the garb risks a year of prison and a fine, with both penalties, doubled if the victim is a minor.

Germany

In 2017, a legal a ban on face-covering clothing for soldiers and state workers during work was approved by German parliament.[79] Also in 2017, a legal ban on face-covering clothing for car and truck drivers was approved by German Ministry of Traffic.[80]

In July 2017, German state Bavaria approved a legal ban on face-covering clothing for teachers, state workers and students at university and schools.[81] In August 2017, the state of Lower Saxony (German: Niedersachsen) banned the burqa along with the niqab in public schools. This change in the law was prompted by a Muslim pupil in Osnabrück who wore the garment to school for years and refused to take it off. Since she has completed her schooling, the law was instituted to prevent similar cases in the future.[82]

Netherlands

In 2007, the government of the Netherlands planned a legal ban on face-covering Islamic clothing, popularly described as the 'burqa ban', which included the niqab.[83] In 2015, a partial ban of the niqab and burqa were approved by the Dutch government.[84] The parliament still had to approve the measure.[84] In November 2016, the legal ban on face-covering was approved by parliament.[85] On 26 June 2018, a partial ban on face covering (including niqabs) on public transport and in buildings and associated yards of educational institutions, governmental institutions and healthcare institutions was enacted, with a number of exceptions.[86]

Switzerland

In July 2016, the Canton of Ticino banned face-covering veils.[87]

In September 2018, a ban on face-covering veils was approved with a 67% vote in favour in the canton of St Gallen. The largest Islamic community organisation in Switzerland, the Islamic Central Council, recommended that Muslim women continue to cover their faces.[88]

North America

Canada

The niqab is banned in the Canadian province of Quebec in all publicly funded services. Persons cannot receive public service or provide public service with their faces covered. This includes public transportation, hospitals, and courts amongst others. On 18 October 2017, Bill 62 passed into law after a 66-51 vote in the Quebec National Assembly. The new law is entitled "An Act to foster adherence to State religious neutrality and, in particular, to provide a framework for requests for accommodation on religious grounds in certain bodies". However, regulations regarding the ban's implementation, and religious accommodations, are not expected until July 2018.[89]

On 16 November 2015 the first act of Canada's newly appointed Minister of Justice and Attorney General Jody Wilson-Raybould was to assure women who chose to wear the niqāb during the Oath of Allegiance of their right to do so.[90] In December 2011 then-Citizenship and Immigration Minister Jason Kenney announced a policy directive from the Federal Government under then-Prime Minister Stephen Harper that Muslim women must remove niqābs throughout the citizenship ceremony where they declare their Oath of Allegiance.[91] Zunera Ishaq, a Sunni Muslim woman living in Mississauga, Ontario, challenged and won the niqāb ban in the case of Canada v Ishaq on 5 October 2015. The Federal Court of Appeal decision in her favour was seen by some as "an opportunity to revisit the rules governing the somewhat difficult relationship between law and policy."[92] In October 2015 Harper had appealed the Supreme Court of Canada to take up the case. With the election of Prime Minister Justin Trudeau on 19 October 2015, the niqāb debate was settled as the Liberal government chose to not "politicize the issue any further."[93] Minister Wilson-Raybould, who is the first Indigenous person to be named as Justice Minister, explained as she withdrew Harper's appeal to the Supreme Court, "In all of our policy as a government we will ensure that we respect the values that make us Canadians, those of diversity, inclusion and respect for those fundamental values."[90] The Justice Minister spoke with Zunera by telephone to tell her the news prior to making her official announcement.[90]

Elections Canada, the agency responsible for elections and referenda, stated that Muslim women can cover their faces while voting. The decision was criticized by the Conservative Party of Canada, Bloc Québécois, and Liberal Party of Canada. The New Democrats were not opposed to the decision.[94] The Conservative federal Cabinet had introduced legislation to parliament that would bar citizens from voting if they arrived at polling stations with a veiled face.[citation needed]

The niqāb became an issue in the 2007 election in Quebec after it became public knowledge that women wearing the niqāb were allowed to vote under the same rules as electors who did not present photo identification (ID); namely, by sworn oath in the presence of a third party who could vouch for their identity. The chief electoral officer received complaints that this policy was too accommodating of cultural minorities (a major theme in the election) and thereafter required accompaniment by bodyguards due to threatening telephone calls. All three major Quebec political parties were against the policy, with the Parti Québécois and Action démocratique du Québec vying for position as most opposed. The policy was soon changed to require all voters to show their face, even if they did not carry photo ID. However, Quebec residents who wear the niqāb stated they were not opposed to showing their faces for official purposes, such as voting.[95] Salam Elmenyawi of the Muslim Council of Montreal estimated that only 10 to 15 Muslim voters in the province wear the niqāb and, since their veils have become controversial, most would probably not vote.[96]

In October 2009, the Muslim Canadian Congress called for a ban on burqa and niqāb, saying that they have "no basis in Islam".[97] Spokesperson Farzana Hassan cited public safety issues, such as identity concealment, as well as gender equality, stating that wearing the burqa and niqāb is "a practice that marginalizes women."[97]

In December 2012, the Supreme Court of Canada ruled that Muslim women who wear the niqāb must remove it in some cases when testifying in court.[98]

United States

In 2002, Sultaana Freeman (formerly Sandra Keller, who converted to Islam in 1997 when marrying a Muslim man), sued the U.S. state of Florida for the right to wear a niqab for her driver's license photo.[32] However, a Florida appellate court ruled that there was no violation in the state requiring her to show her face to a camera in a private room with only a female employee to take the picture, in exchange for the privilege of driving. The prevailing view in Florida is currently that hiding one's face on a form of photo identification defeats the purpose of having the picture taken,[32] although 15 other states (including Arkansas, California, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, and Louisiana) have provisions that allow for driver's licenses absent of an identifying photograph in order to accommodate individuals who may have a religious reason to not have a photograph taken.[99] In 2012, a string of armed robberies in Philadelphia were committed by people disguised in traditional Islamic woman's garb; Muslim leaders were concerned that the use of the disguises could put Muslim women in danger of hate crimes and inflame ethnic tensions.[100]

Oceania

Australia

In May 2010, an armed robbery committed by a man wearing a face veil and sunglasses raised calls to ban the Islamic veil; a request for new legislation was dismissed by both Prime Minister Kevin Rudd and Liberal leader Tony Abbott.[101]

See also

References

 1. ^ Manea, Elham (27 August 2017). "Pauline Hanson's Senate stunt shows why we need to confront the ideology behind the burqa". The Sydney Morning Herald. Archived from the original on 24 March 2018. Retrieved 29 April 2018.
 2. ^ Abaya, Miss (19 December 2018). "Ultimate Abaya Guide – Everything You Ever Wanted To Know". Miss Abaya. Retrieved 19 December 2018.
 3. ^ Hamad, Ruby (21 April 2017). "The uncomfortable truth about Australian 'diversity'". The Sydney Morning Herald. Archived from the original on 8 April 2018. Retrieved 29 April 2018.
 4. ^ a b How to Hijab: Face Veils Modern Muslima and Saraji Umm Zaid Retrieved 16 April 2007. Archived 2 March 2007 at the Wayback Machine
 5. ^ a b Juan Eduardo Campo, ed. (2009). "Burqa". Encyclopedia of Islam. Infobase Publishing.
 6. ^ al-Qaraḍāwī, Yūsuf. "Is Wearing the Niqāb Obligatory for Women?". SuhaibWebb.com. Archived from the original on 9 July 2014. Retrieved 16 November 2015.
 7. ^ Hadia Mubarak (2009). "Burqa". In John L. Esposito (ed.). The Oxford Encyclopedia of the Islamic World. Oxford: Oxford University Press.
 8. ^ IslamQA.info (7 March 2008). "Awrah". IslamQ&A. Archived from the original on 17 June 2011. Retrieved 2 June 2008.
 9. ^ IslamQA.info (7 March 2008). "Ruling on covering the face, with detailed evidence". IslamQ&A. Archived from the original on 29 September 2008. Retrieved 2 June 2008.
 10. ^ a b c d Unveiling the Headscarf Debate, Internationalhumanrightslaw.net; accessed 1 February 2017.
 11. ^ a b Ismail, Benjamin (1 September 2010). "Ban the Burqa? France Votes Yes". Meforum.org. Archived from the original on 19 February 2017. Retrieved 1 February 2017.
 12. ^ "Burqas Banned, Not Sikh Turbans: French Embassy". Huffingtonpost.in. Retrieved 1 February 2017.
 13. ^ a b "French Full Veil Ban Comes Into Force". Rferl.org. Archived from the original on 7 August 2017. Retrieved 1 February 2017.
 14. ^ "France: Banning the niqab violated two Muslim women's freedom of religion - UN experts". OHCHR.org. Retrieved 24 October 2018.
 15. ^ Ahmed al-Sayyed (8 October 2009). "Al-Azhar bans "niqab" in classrooms, dormitories". Al Arabiya. Archived from the original on 4 October 2010. Retrieved 13 July 2010.
 16. ^ Asnad e Kashf e Hijab 24:2
 17. ^ El-Guindi, Fadwa, Veil: Modesty, Privacy, and Resistance, Berg, 1999
 18. ^ "Women not required to cover faces, hands and feet under Sharia: CII". The Express Tribune. AFP. 20 October 2015. Archived from the original on 20 January 2017. Retrieved 1 February 2017.
 19. ^ Moqtasami (1979), pp. 41-44
 20. ^ "Saudi cleric favours one-eye veil". BBC News. 3 October 2008. Archived from the original on 4 October 2008. Retrieved 2 June 2008.
 21. ^ "Syria suspends fully veiled school teachers". Al Arabiya. 29 June 2010. Archived from the original on 2 July 2010. Retrieved 13 July 2010.
 22. ^ "Syria's Solidarity With Islamists Ends at Home", Nytimes.com, 3 September 2010; retrieved 4 September 2010.
 23. ^ "Syria reverses ban on Islamic face veil in schools". Forbes.com. Associated Press. 6 April 2011. Archived from the original on 9 April 2011. Retrieved 6 April 2011.
 24. ^ Ridhwan Al-Saqqaf and Mariam Saleh Aden Bureau (3 October 2008). "Saudi cleric favours one-eye veil". Yemeni Times. Archived from the original on 8 June 2011. Retrieved 2 June 2008.
 25. ^ Ridhwan Al-Saqqaf and Mariam Saleh Aden Bureau (3 October 2008). "Girls' niqab". Yemeni Times. Archived from the original on 5 October 2008. Retrieved 2 June 2008.
 26. ^ Ridhwan Al-Saqqaf and Mariam Saleh Aden Bureau (3 October 2008). "The niqab through a foreigner's eyes". Yemeni Times. Archived from the original on 17 June 2011. Retrieved 2 June 2008.
 27. ^ Al-Sakkaf, Nadia (17 June 2010). "Renowned activist and press freedom advocate Tawakul Karman to the Yemen Times: "A day will come when all human rights violators pay for what they did to Yemen"". Women Journalists Without Chains. Archived from the original on 30 January 2011. Retrieved 30 January 2011.
 28. ^ M. J. Gohari (2000). The Taliban: Ascent to Power. Oxford: Oxford University Press, pp. 108-10.
 29. ^ "Dubai 'bearded lady' marriage off". BBC News. 10 February 2010. Retrieved 20 May 2010.
 30. ^ Allen, Peter (11 February 2010). "Ambassador calls for divorce after veil-wearing Muslim bride reveals a beard and crossed eyes". Daily Mail. London, UK. Archived from the original on 30 July 2012.
 31. ^ "Man claims fiancee hid beard under niqab". gulfnews. 10 February 2010. Archived from the original on 5 November 2010. Retrieved 15 September 2010.
 32. ^ a b c [1] Judge: Woman can't cover face on driver's license 10 June 2003. CNN.com; retrieved 13 April 2007.
 33. ^ Thorpe, Janet. "SULTAANA LAKIANA MYKE FREEMAN, CASE NO. 2002-CA-2828" (PDF). news.FindLaw.com. Retrieved 31 May 2018.
 34. ^ "SULTAANA LAKIANA MYKE FREEMAN v. DEPARTMENT OF HIGHWAY SAFETY AND MOTOR VEHICLES, Case No. 5D03-2296" (PDF). princeton.edu. Retrieved 31 May 2018.
 35. ^ Hunt, Kurt (18 April 2005). "No one wanted to be near me: Student wears burqa throughout winter semester". Echo Online: A Reflection of the English Michigan University Community: The Eastern Echo. Archived from the original on 4 May 2005.
 36. ^ Gazzar, Brenda (23 April 2006). "Palestinians Debate Women's Future Under Hamas". Women's eNews. Archived from the original on 5 April 2010. Retrieved 13 April 2007.
 37. ^ Cambanis, Thanassis (21 January 2006). "Islamist women redraw Palestinian debate on rights". The Boston Globe. Archived from the original on 30 May 2006. Retrieved 13 April 2007.
 38. ^ "Gaza's deadly guardians". Time Times. 30 September 2007. Archived from the original on 9 September 2011. Retrieved 29 January 2017.
 39. ^ O'Loughlin, Ed (24 January 2006). "The eyes have it: Muslim women win role in Palestinian body politic". The Age. Archived from the original on 23 September 2006. Retrieved 13 April 2007.
 40. ^ BBC: "Cameroon bans Islamic face veil after suicide bombings" Archived 17 October 2015 at the Wayback Machine, Bbc.com, 16 July 2015.
 41. ^ a b "Another African country bans Islamic veil for women over terror attacks", Washingtonpost.com, 18 June 2015.
 42. ^ "Cameroon bans face veil after bombings". Bbc.com. 16 July 2015. Archived from the original on 19 January 2018. Retrieved 29 April 2018.
 43. ^ "Chad police: Anyone wearing face veils will be arrested". Al Jazeera English. 12 July 2015. Archived from the original on 27 February 2017. Retrieved 28 February 2017.
 44. ^ "Chad arrests 62 women for wearing veils after bombings". News24. 16 October 2015. Archived from the original on 24 September 2017. Retrieved 28 February 2017.
 45. ^ "Congo-Brazzaville bans Islamic face veil in public places". BBC News. Archived from the original on 28 February 2017. Retrieved 28 February 2017.
 46. ^ "Congo-Brazzaville bans women from wearing full veil - Security reasons cited as the reason behind the ban, according to an Islamic association" Archived 16 October 2015 at Wikiwix, Aljazeera.com, 3 May 2015
 47. ^ Rose Troup Buchanan (2 May 2015). "Republic of Congo bans full-face veils in attempt to prevent religious extremist attacks". The Independent. Archived from the original on 1 March 2017. Retrieved 28 February 2017.
 48. ^ "Morocco 'bans the sale and production of the burka'". BBC News. 10 January 2017. Archived from the original on 31 January 2017. Retrieved 28 January 2017.
 49. ^ "Tunisia bans niqab in government buildings". 5 July 2019. Retrieved 8 July 2019.
 50. ^ Leibold, Timothy Grose, James. "China's Ban on Islamic Veils Is Destined to Fail". Foreign Policy. Retrieved 5 December 2019.
 51. ^ "China bans burqas and 'abnormal' beards in Muslim province". The Independent. 30 March 2017. Retrieved 5 December 2019.
 52. ^ "Sri Lanka Bans Face Coverings After Easter Sunday Attacks". NPR.org. Retrieved 27 December 2019.
 53. ^ Harriet Agerholm (1 September 2017). "Tajikstan passes law 'to stop Muslim women wearing hijabs'". The Independent. Archived from the original on 6 September 2017.
 54. ^ Bulgaria the latest European country to ban the burqa and niqab in public places Archived 5 November 2016 at the Wayback Machine, Smh.com.au: accessed 5 December 2016.
 55. ^ "Denmark is about to ban the burqa".
 56. ^ Pilditch, David (9 October 2017). "Denmark burka ban: Scandinavian country set to become latest to ban full-face veils".
 57. ^ "Denmark passes ban on niqabs and burkas". BBC News. 31 May 2018. Retrieved 31 May 2018.
 58. ^ "Fra i dag kan Ayesha få en bøde for at gå på gaden: 'Jeg tager aldrig min niqab af'". DR (in Danish). Retrieved 3 August 2018.
 59. ^ a b "Joining other European countries, Denmark bans full-face veil in public - France 24". France 24. 31 May 2018. Retrieved 3 August 2018.
 60. ^ "Hestehoveder og niqaber: Demonstranter dækker ansigtet til i protest mod forbud". DR (in Danish). Retrieved 3 August 2018.
 61. ^ a b "Første kvinde er sigtet for at overtræde tildækningsforbud". DR (in Danish). Retrieved 4 August 2018.
 62. ^ "Islamic face veil to be banned in Latvia despite being worn by just three women in entire country". Independent.co.uk. 21 April 2016. Archived from the original on 21 January 2017. Retrieved 1 February 2017.
 63. ^ a b "Tromsø-professor forbyr niqab i forelesninger". Vg.no. Archived from the original on 23 March 2013. Retrieved 1 February 2017.
 64. ^ kontor, Statsministerens (27 February 2010). "Ikke behov for nye forbud". Regjeringen.no. Archived from the original on 15 August 2016. Retrieved 1 February 2017.
 65. ^ Bjerkeland, Øystein (10 November 2014). "Forbudt med niqab i skolen". Rbnett.bo. Archived from the original on 19 August 2016. Retrieved 1 February 2017.
 66. ^ "Flertall for nikab-forbud". Nrk.no. Archived from the original on 19 September 2016. Retrieved 1 February 2017.
 67. ^ "Norway proposes ban on full-face veils in schools". dailymail.co.uk. Archived from the original on 22 December 2017. Retrieved 29 April 2018.
 68. ^ "Erna Solberg: – Du får ikke jobb hos meg hvis du har nikab på". NRK. 18 October 2016. Archived from the original on 23 October 2016. Retrieved 22 October 2016.
 69. ^ "Norway bans burqa and niqab in schools". 6 June 2018. Retrieved 10 June 2018.
 70. ^ "Nå blir det forbudt med nikab i norske skoler". Bergens Tidende (in Norwegian Bokmål). Retrieved 10 June 2018.
 71. ^ "Mångfaldsbarometern 2012: Extremt negativa attityder permanentas och riskerar växa - Uppsala universitet". uppsalauniversitet.se (in Swedish). Retrieved 12 July 2018. Svaren innebär att motståndet i Sverige mot Burka och Niqab är kompakt, 84,4 respektive 81,6 procent anser att de är ganska eller helt oacceptabla. Motståndet har åter ökat något.
 72. ^ Malmöhus, P4. "Skurup förbjuder slöja i skolan". Sveriges Radio (in Swedish). Retrieved 19 December 2019.
 73. ^ 'No discrimination' in veil row Archived 29 October 2006 at the Wayback Machine BBC News. 19 October 2006
 74. ^ BBC: "Robber wearing niqab targets Birmingham Lloyds TSB bank - A man wearing a niqab face veil has robbed a security guard outside a bank in Birmingham" Archived 17 November 2015 at the Wayback Machine, Bbc.co.uk, 6 May 2010.
 75. ^ "Police stop Muslim woman wearing veil in Italy". BBC News. 3 May 2010. Retrieved 27 June 2018.
 76. ^ "Integration: Österreich stellt Tragen von Burka und Nikab unter Strafe". Welt.de. 16 May 2017. Archived from the original on 8 February 2018. Retrieved 29 April 2018 – via www.welt.de.
 77. ^ Allen, Peter (19 August 2014). "'Drunk' Belgium diplomat specialising in protocol is arrested for tearing full-face veil off a Qatari princess". The Daily Mail. Archived from the original on 17 November 2015.
 78. ^ "Top Europe court upholds ban on full-face veil in Belgium". 11 July 2017. Archived from the original on 13 July 2017. Retrieved 11 July 2017.
 79. ^ Nachrichten, n-tv. "Bundestag beschließt Sicherheitspaket". n-tv.de. Archived from the original on 28 April 2017. Retrieved 29 April 2018.
 80. ^ "CSU-Verkehrsminister Alexander Dobrindt will offenbar Burka-Verbot im Auto". waz.de. Archived from the original on 17 August 2017. Retrieved 29 April 2018.
 81. ^ WELT (7 July 2017). "Burka-Verbot: Bayern verbietet Gesichtsschleier in vielen Bereichen". Welt.de. Archived from the original on 5 September 2017. Retrieved 29 April 2018 – via www.welt.de.
 82. ^ "Burka-Streit: Niedersachsen verbietet Vollverschleierung an Schulen - WELT". DIE WELT. Archived from the original on 4 August 2017. Retrieved 5 August 2017.
 83. ^ Dutch Muslims condemn burqa ban Archived 11 January 2007 at the Wayback Machine BBC News. Retrieved 13 April 2007.
 84. ^ a b "Netherlands plans to ban full-face veil in public places". Reuters.com. 22 May 2017. Archived from the original on 18 September 2016. Retrieved 1 February 2017 – via Reuters.
 85. ^ Welt.de: Niederlande verbieten Burkas und Niqabs Archived 29 November 2016 at the Wayback Machine, Welt.de, 29 November 2016.(in German)
 86. ^ "Gedeeltelijk verbod gezichtsbedekkende kleding" (in Dutch). Rijksoverheid. 26 June 2018. Retrieved 27 June 2018.
 87. ^ "Muslims face fines up to £8,000 for wearing burkas in Switzerland". The Independent. 8 July 2016. Retrieved 8 July 2016.
 88. ^ Editorial, Reuters. "Swiss canton becomes second to ban burqas in public". U.S. Retrieved 24 September 2018.
 89. ^ "Answers to some key questions on Quebec's face-covering law - CBC News". cbc.ca. Archived from the original on 20 April 2018. Retrieved 29 April 2018.
 90. ^ a b c Mas, Susana; Crawford, Alison (16 November 2015). "Justin Trudeau's government drops controversial niqab appeal: Zunera Ishaq says move is a 'very good gesture from the government in supporting minorities'". CBC. Archived from the original on 25 December 2015. Retrieved 20 December 2015.
 91. ^ "Muslim women must show faces when taking citizenship oath". Globe & Mail. 12 December 2011. Archived from the original on 8 May 2014.
 92. ^ Fluker, Shaun (28 September 2015). "The Niqab, the Oath of Citizenship, and the Blurry Line between Law and Policy" (PDF). The University of Calgary Faculty of Law Blog. Archived (PDF) from the original on 10 October 2015. Retrieved 9 October 2015.
 93. ^ "Guarding against "us" and "them"". Tri City News. 7 December 2015. Archived from the original on 22 December 2015. Retrieved 20 December 2015.
 94. ^ LeBlanc, Daniel. "Elections Canada blasted for allowing Muslim women to vote with faces covered" Archived 4 March 2016 at the Wayback Machine, The Globe and Mail; accessed 1 February 2017.
 95. ^ "Muslim women will have to lift veils to vote in Quebec election". CBC News. 23 March 2007. Archived from the original on 25 August 2007.
 96. ^ "Veiled threats". Web.archive.org. 11 May 2007. Retrieved 1 August 2018.
 97. ^ a b "Muslim group calls for burka ban". CBC News. 8 October 2009. Archived from the original on 11 October 2009. Retrieved 8 October 2009.
 98. ^ "Niqab in court OK in some cases". CTV. 20 December 2012. Archived from the original on 20 December 2012.
 99. ^ "ACLU of Florida". Web.archive.org. 30 May 2004. Retrieved 1 August 2018.
 100. ^ Michael Muskal (25 April 2012). "Islamic attire used as disguise in Philadelphia bank robberies - latimes". Articles.latimes.com. Archived from the original on 28 February 2017. Retrieved 28 February 2017.
 101. ^ "Australia burka armed robbery sparks ban debate". BBC News. 7 May 2010. Archived from the original on 1 March 2017. Retrieved 28 February 2017.

Further reading

 • Khan, Kamillah (2008). Niqaab: A Seal On The Debate. Kuala Lumpur: Dar Al Wahi Publication. ISBN 978-983-43614-0-2.
 • Refusing the Veil: Alibhai-Brown, Yasmin. 2014, Biteback Publishing, ISBN 978-1849547505.

External links