پرش به محتوا

روابط مقدونیه شمالی و ناتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روابط مقدونیه شمالی و ناتو
نام بلند:
  • پروتکل پیمان آتلانتیک شمالی در مورد پیوستن جمهوری مقدونیه شمالی[۱]
    زبان مقدونی: Протокол кон Северноатлантскиот договор за пристапување на Република Северна Македонија
  اعضایی که پیمان را تصویب کردند
  مقدونیه شمالی
گونهپیمان الحاق
تاریخ امضا۶ فوریه ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-02-۰۶)
مکان امضابروکسل، بلژیک
تاریخ اجرا۲۷ مارس ۲۰۲۰
شرط اجرالازم‌الاجرا شدن پیمان الحاق مقدونیه شمالی و عضویت آن در ناتو پس از تصویب توسط همه اعضای فعلی ناتو صورت می‌گیرد.
تصویب کنندگان
۲۹ از ۲۹
ضامنایالات متحده
زبان‌هاانگلستان و فرانسه

روابط مقدونیه شمالی و ناتو (انگلیسی: North Macedonia–NATO relations) مقدونیه شمالی در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۲۰ به‌طور رسمی عضو سازمان پیمان آتلانتیک‌شمالی ناتو شد و به سی‌اُمین عضو این سازمان تبدیل گردید.

در سال ۱۹۹۵ مقدونیه شمالی به پیمان صلح ناتو پیوست. سپس در مأموریت‌های مختلف ناتو از جمله با نیروهای بین‌المللی مشارکت داشت و در مأموریت کمک و پشتیبانی و تأمین امنیت افغانستان شرکت کرد. درخواست مقدونیه شمالی برای پیوستن به پیمان نظامی ناتو مدت‌ها به دلیل اختلاف با یونان برسر نام رسمی این کشور مورد تأیید قرار نگرفت زیرا دولت یونان که ایالتی به همین نام دارد با نام مشابه برای کشور همسایه‌اش اعتراض داشت و به همین منظور با پیوستن مقدونیه به ناتو مخالف بود، کشورهای عضو ناتو هم موافقت خود را مشروط کردند به حل اختلاف نام «مقدونیه» که بین کشورهای اروپای جنوب شرقی و یونان با مقدونیه شمالی وجود داشت (نام آن قبلاً جمهوری مقدونیه بود، که معمولاً مخفف آن در انگلیسی «مقدونیه» گفته می‌شد). تا اینکه در ۲۰۱۸ پارلمان مقدونیه روند تغییر نام کشور را آغاز کرد و مقدونیه نام رسمی خود را به جمهوری مقدونیه شمالی تغییر داد و این اختلاف قدیمی با یونان و کشورهای اروپای جنوب شرقی برطرف شد.[۲] به این ترتیب مسیر پیوستن مقدونیه شمالی به ناتو هموار شد، سرانجام پس از اینکه اسپانیا به عنوان عضو ناتو پروتکل پیوستن مقدونیه شمالی به پیمان آتلانتیک شمالی را تأیید کرد، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو رسماً مقدونیه شمالی را به عضویت در ناتو دعوت کرد و در ۳۰ مارس پرچم مقدونیه شمالی برای اولین بار در مقر ناتو برافراشته شد.

منابع[ویرایش]

  1. "پروتکل پیمان آتلانتیک شمالی در مورد پیوستن جمهوری مقدونیه شمالی" (PDF). وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا. ۱۹مارس ۲۰۲۰. {{cite web}}: Check date values in: |date= (help)
  2. FYROM Name Issue بایگانی‌شده در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine, Hellenic Republic – Ministry of Foreign Affairs