روابط ایران و ایالات متحده آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روابط ایران و آمریکا)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ایران و آمریکا (روابط)
Map indicating locations of Iran and United States

ایران

ایالات متحده آمریکا

روابط ایران و آمریکا از اواسط قرن نوزدهم میلادی آغاز شد.[۱] این روابط از سال ۱۹۴۴ تا انقلاب ایران در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ برقرار بود.[۲] پس از پیروی انقلاب ایران، دو کشور در چند مورد محدود روابط سیاسی و نظامی محرمانه‌ای با یکدیگر برقرار نموده بودند (ماجرای مک‌فارلین، کمک به یورش نظامیان آمریکایی از شمال افغانستان به مواضع طالبان توسط نیروهای سپاه و ...) ولی در عین حال مناسبات رسمی با یکدیگر نداشتند تا ۷ خرداد ۱۳۸۷ که شروع ۳ دور مذاکرات فرستادگان ایران و آمریکا در بغداد بر سر برقراری صلح در عراق بود که به دلیل اختلاف نظرهای شدید دوطرف، ناکام باقی‌ماند. از آن زمان در خلال چند دور سفرهای محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور دولت نهم و دهم ایران به سازمان ملل متحد، وی پیشنهادهایی برای مذاکره مستقیم با دولت آمریکا مطرح نموده بود که با مخالفت‌هایی از جانب مقامات حکومت ایران و نیز سکوت دولتمردان آمریکایی همراه بود.[۳] اوج شکل‌گیری مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور اعتدالگرای ایران، بر سر پرونده هسته‌ای ایران آغاز شد. مذاکراتی که به صورت مستمر نزدیک دو سال به طول انجامید و در نهایت به انعقاد برنامه جامع اقدام مشترک انجامید.[۴] انعقاد این توافق، بالاترین سطح روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی ایران بوده‌است.

محتویات

از آغاز تا جنگ جهانی دوم[ویرایش]

میرزا علی قلی خان شارژ دافر ایران در واشینگتن به همراه زنش، ۱۹۱۳

اول بار در کتابی با نام «تحفةالعالم» که نواده دختری ابوالقاسم میرفندرسکی در سال ۱۱۰۷ یعنی سال دوم سلطنت شاه سلطان حسین و ۲۰۲ سال پس از کشف آمریکا نوشته، از اجناس آمریکایی چون فرش‌ها و لباس‌های ینگی دنیا ذکری به میان آمده‌است. ینگی دنیا و ینگه دنیا نامی بود به زبان ترکی عثمانی به معنای «دنیای جدید» که برای اشاره به آمریکا به‌کار می‌رفت.[۵] کتاب تحفةالعالم در بیان صفت جود و سخاوت در شاه سلطان حسین آورده‌است:

جود و سخا و تکثیر نوال و عطا که حرکت دست سخایش در بذل عطا از امواج دریا افزون و بارش سحاب احسان وجودش چون ابر نیسان از شمار بیرون است. از خلعت‌های زربفت ینگی دنیا و دیبای روم و چین و تاج و طومارهای مرصّع به لآلی و جواهر ثمین و اسبان تازی نژاد با زین مرصّع و لجام طلا و سراپرده‌های ظهاره اطلس بطانه دیبا و امتعه و اقمشه نفیسه هند و ختا و فرنگ و اسلحه نادره و تحفه روز هیجا و جنگ از جزایری و تفنگ و کمان و شمشیر و زوبین و سنان و قدّاره و سپر و دشنه و خنجر و کلنگ و تبر و عمود و شمشیر و خُود و چهار آینه و زره‌های داودی صنعت و برگستوان‌های در کمال جودت و گرانی قیمت به اعزّه و شرفا و اهل آن و امرا و متجنّده و سپاهیان چندان بخشیده، که اگر قیمت آن‌ها را بر ایام تقسیم نمایند، از ابتدای جلوس بر تخت سلطنت عظمی و خلافت کبری تا حال که یازده ماه است، هر بخشش روزی از هزار هزار تومان متجاوز می‌شود، سوای آنچه بی طلب به اهل فقر و مسکنت و احتیاج داده و سوای آنچه در برابر طلب و خواهش و سؤال سؤّال مبذول افتاده تا به امروز مسموع نشده که کسی از آن اعلی حضرت چیزی طلب کرده و او نداده باشد یا استدعای مبلغ خطیری یا شیء عظیمی کرده و مبذول نیفتاده باشد.

در نوشته‌های قدیم در فارسی به ایالات متحده آمریکا اتازونی گفته می‌شد که برگرفته از واژهٔ فرانسوی États-Unis، به معنای ایالت‌های متحد[۶] است.

بر پایه اسناد، جاستین پرکینز اولین آمریکایی است که در تاریخ به ایران پای گذارد. از سوی دیگر، نخستین ایرانی که رسماً تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت میرزا محمد علی حاج سیاح بود که در انقلاب مشروطیت نیز شرکت داشت.

در ژوئن ۱۸۸۳ (۱۳۰۰ هجری قمری) آمریکا اقدام به تأسیس کنسولگری در ایران کرد و دیپلمات ارشدی به نام ساموئل گرین بنجامین به تهران فرستاد. دولت ایران هم نخست در سال ۱۸۵۶ میرزا ابوالحسن شیرازی،[۲] و سپس در اکتبر ۱۸۸۸ میلادی (۱۳۰۶ هجری قمری) حاج حسینقلی خان صدرالسلطنه، فرزند میرزا آقاخان نوری را به عنوان نماینده رسمی به آمریکا فرستاد. وی به نام حاجی واشینگتن در تاریخ ایران ماندگار شده‌است.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

روابط در حد سفیر بین دو کشور در سال ۱۹۴۴ برقرار شد.[۲] والاس موری (Wallace Murray) که در سال‌های دهه ۲۰ میلادی کاردار آمریکا در ایران بود، از نخستین سفیران این کشور در ایران شد.

درپی حمله متفقین به ایران در ۳ شهریور ۱۳۲۰ رضاشاه از آمریکایی‌ها کمک خواست اما به دلیلی سردی روابط میان تهران و واشینگتن در خصوص ماجرای وزیر مختار ایران در آمریکا این درخواست مورد توجه فرانکلین روزولت قرار نگرفت. البته در جریان کنفرانس تهران ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و اتحاد شوروی استقلال ایران را به رسمیت شناختند.

متفقین برای سروسامان دادن به وضعیت اقتصادی ایران و همچنین تسهیل ارسال کمک به روس‌ها با استخدام مستشاران مالی موافقت کردند. بدین ترتیب باردیگر آرتور میلسپو راهی ایران شد. اما این بار نیز وی نتوانست اقدام اساسی در وضعیت مالی ایران ایجاد کند و در سال ۱۳۲۳ تهران را ترک کرد. ایالات متحده آمریکا در طول جنگ جهانی دوم حدود ۴۵ میلیون دلار در چارچوب قانون وام و اجاره به ایران پرداخت کرد. هم‌زمان برخی از شرکت‌های نفتی آمریکا برای سرمایه‌گذاری در نفت ایران اعلام آمادگی کردند اما از آنجا که درخواست آمریکایی‌ها موجب طرح درخواست‌های مشابه از سوی روس‌ها و انگلیسی‌ها می‌شد دکتر محمد مصدق در مجلس شورای ملی سیاست موازنه منفی برای پرهیز از واگذاری هرگونه امتیاز نفتی به خارجیان تا پایان جنگ جهانی دوم را مطرح کرد.

حکومت محمدرضا شاه پهلوی[ویرایش]

محمدرضا شاه و آیزنهاور

پایان جنگ جهانی دوم ضرورت خروج نیروهای متفقین از ایران را مطرح کرد. استالین به بهانه‌هایی از خروج ارتش سرخ از شمال ایران خودداری کرد. مذاکرات احمد قوام (قوام السلطنه) در مسکو بی‌نتیجه ماند و ایران مجبور شد به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند. در واکنش به این اقدام اتحاد شوروی نه تنها به خروج نیروهایش از ایران اقدام نکرد بلکه در آذربایجان و کردستان حکومت‌های دست‌نشانده بوجود آورد. هری ترومن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در ۱ فروردین ۱۳۲۵ (۱۹۴۶) اولتیماتوم داد در صورت خودداری شوروی از خروج نیروهایش از ایران ایالات متحده آمریکا نیز اقدام به بازگرداندن نیروهایش خواهد کرد. نگرانی استالین از برخورد نظامی با آمریکا که در آن زمان تنها کشور دارنده بمب اتمی بود سرانجام شوروی را به خروج از ایران وادار کرد.

هم‌زمان روابط نظامی ایران و آمریکا رو به فزونی گذاشت. در ۳۰ خرداد ۱۳۲۶ یک قرارداد ۱۰ میلیون دلاری فروش سلاح به ایران به امضاء رسید که ارزش واقعی آن حداقل ۷۰ میلیون دلار بود.[نیازمند منبع] در ۱۴ مهر ۱۳۲۸ کنگره ایالات متحده آمریکا قانون کمک به دفاع مشترک را به تصویب رساند و مبلغ ۲۷ میلیون دلار کمک نظامی در اختیار ایران قرار داد. در ۴ مرداد ۱۳۲۹ کنگره اصلاحیه‌ای به قانون دفاع مشترک افزود و ایران را از رده کره جنوبی و فیلیپین خارج ساخت و در ردیف ترکیه و یونان قرار داد که مجموع ۱۳۱ میلیون دلار کمک نظامی به این سه کشور اختصاص یافته بود.

در ۷ آذر ۱۳۲۲ خورشیدی یک سرباز آمریکایی در قم در حالت مستی با سلاح به یک مغازه‌دار حمله کرد. در پی این اقدام وزارت خارجه ایران اعتراضیه‌ای را تسلیم سفارت آمریکا در تهران کرد.[۷]

برنامه آمریکا و بریتانیا برای بمباران اتمی ایران[ویرایش]

بر اساس یادداشت‌های یک مقام نظامی بریتانیا در ۱۹۵۶ و پس از دیدار با مقامات آمریکا: «در حال حاضر تنها راه ممکن و عملی ... حمله اتمی به تاسیسات نفتی ایران توسط آمریکا است.»[۸]

بر اساس اسنادی که اشتباهاً توسط کتابخانه ریاست جمهوری هری ترومن در سال ۱۹۹۶ افشا شده و با از طبقه‌بندی خارج شدن اسناد بیشتری در آمریکا و بریتانیا زوایای بیشتری از آن روشن شد ، دولت‌های آمریکا و بریتانیا طرحی موسوم به Daniel policy آماده کرده بودند که در صورت احتمال دستیابی شوروی به منابع نفتی خاورمیانه آمریکا و بریتانیا ایران و عربستان را بمباران هسته‌ای کنند.شرکت نفتی ایران -انگلیس و و شرکت نفتی آمریکایی -عربستانی آرامکو در این طرح مشارکت داشتند.نیم قرن بعد آمریکا و انگلیس شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران به بهانه تلاش برای ساخت تسلیحات هسته‌ای وضع کردند ، اتهامی که هیچ وقت ثابت نشد.این طرح در دولت هری ترومن طراحی شد اما در دوران سه رییس جمهور بعدی نیز ادامه داشت.[۸]

ملی شدن صنعت نفت[ویرایش]

دکتر مصدق در کنار هری ترومن رئیس جمهور آمریکا

سیاست ایالات متحده آمریکا در طول دوران جنبش ملی شدن صنعت نفت و تشکیل دولت دکتر محمد مصدق سه مقطع مشخص را پشت سرگذاشت:

 • همراهی با ایران: در این مقطع آمریکایی‌ها از حق ایران برای کسب حقوقش بر مبنای تقسیم ۵۰–۵۰ حمایت کرد. این مرحله با تصویب و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت ایران پایان یافت.
 • میانجیگری: ملی شدن شرکت نفت ایران و انگلیس: احساسات ملی گرایانه در دیگر کشورهای خاورمیانه به ویژه در قبال احتمال ملی شدن شرکت آرامکو آمریکا را نگران کرد.[نیازمند منبع] به همین دلیل آمریکا با بریتانیا هم قدم شد که از ملی شدن صنعت نفت ایران حمایت نکند اما در عین حال واشینگتن دو طرف ماجرا را به حل اختلافات از طریق گفتگو دعوت کرد.
 • همراهی با بریتانیا: با پیروزی وینستون چرچیل در بریتانیا و دویث دیوید آیزنهاور در آمریکا همسویی دو کشور در برخورد با دولت دکتر محمد مصدق شکل گرفت. آمریکایی‌ها مدعی بودند که مماشات در مقابل مصدق نهایت به پیروزی حزب توده و فروافتادن ایران در دامان اتحاد شوروی خواهد انجامید. در نتیجه آمریکا از ایده سرنگونی مصدق و بازگشت شاه حمایت کرد.[۹] کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اولین تجربه سیا در سرنگونی یک دولت خارجی به‌شمار می‌آید. این عملیات با هدایت کرمیت روزولت مأمور مخفی سیا به نام عملیات آژاکس به مرحله اجرا گذاشته شد. روزولت در کتاب خود که در دهه ۱۹۷۰ به چاپ رساند نوشت که محمد رضا شاه پس از بازگشت از تبعید در کاخ مرمر به وی گفت که سلطنتش را بعد از خدا به آمریکا و شخص روزولت مدیون است.

در ۱۱ خرداد سال ۱۳۳۳ خورشیدی، ۵۶ دانشجوی ایرانی به علت تظاهرات در محوطه کالج توسط پلیس آمریکا بازداشت شدند.[۱۰]

در شصتمین سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، آرشیو امنیت ملی آمریکا اسنادی را منتشر کرد که ضمن نشان دادنِ نقش سازمان سیا در رهبری اقدام فوق، آن را بخشی از فعالیت سیاست خارجی آمریکا به‌شمار آورد.[۱۱][۱۲][۱۳]

در ۱۹ دی ۱۳۳۲ کمک نظامی آمریکا به ایران برای مدت یک سال دیگر تمدید شد.[۱۴] همچنین در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۳۲ از طرف دولت آمریکا مبلغ ۶ میلیون دلار اعتبار برای کمک به واردکنندگان کالا در اختیار دولت ایران گذارده شد.[۱۵]

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲[ویرایش]

جیمی کارتر در تهران در سال ۱۳۵۶

آمریکا در دهه ۱۹۵۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم نفت با انگلستان شریک شد. واشینگتن پرداخت وام ۴۵ میلیون دلاری به ایران را تصویب کرد و ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از تهران دیدار کرد. این سفر با سفر محمد رضا شاه از واشینگتن جواب داده شد.

در سال ۱۳۳۶ قرارداد مودت ایران و آمریکا به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

با ورود جان کندی به کاخ سفید فشار آمریکا بر شاه برای درپیش گرفتن اصلاحات افزایش یافت. شاه در اواخر سال ۱۳۴۱ از واشینگتن دیدار کرد و توانست حمایت کندی را جلب کند. در مراجعت از آمریکا شاه انقلاب سفید به همراه اصول ششگانه انقلاب شاه و ملت را به رفراندم گذاشت.

کودتای ۲۸ مرداد تأثیر مهمی بر روابط ایران و آمریکا گذاشت که هنوز آثار آن در روابط دو کشور محسوس است. در ۱۸ مارس سال ۲۰۰۰ میلادی مادلین آلبرایت وزیر امورخارجه آمریکا در سخنرانی خود گفت:

«در سال ۱۹۵۳ آمریکا نقش مؤثری در ترتیب دادن براندازی نخست‌وزیر محبوب ایران محمد مصدق داشت. دولت آیزنهاور معتقد بود که اقداماتش به دلایل استراتژیک موجه‌اند ولی آن کودتا آشکارا باعث پس‌رفت سیر تکامل سیاسی ایران شد و تعجبی ندارد که هنوز بسیاری از ایرانیان از این دخالت آمریکا در امور داخلی آنان ناراحت‌اند. علاوه براین در ربع قرن بعد از آن ایالات متحده و غرب پیوسته از رژیم شاه حمایت کردند. دولت شاه هرچند کارهای زیادی برای پیشرفت اقتصادی ایران انجام داد ولی مخالفان خود را بی‌رحمانه سرکوب کرد.»

از روابط اطلاعاتی دو کشور در این دوره می‌توان به احداث و فعالیت هفت مرکز جمع‌آوری اطلاعات سازمان سیا در نزدیکی مرز ایران و اتحاد جماهیر شوروی تا زمان انقلاب اسلامی نام برد.[۱۶]

در سالهای پایانی دهه ۱۹۷۰ یلادی سازمان سیا در چندین گزارش مکرراً تأکید داشته که هیچ نوع حرکت انقلابی یا خیزش مردمی در آینده‌ای نزدیک برای حکومت شاه قابل تصور نخواهد بود.[۱۷]

آرشیو امنیت ملی آمریکا روز ۲۵ دی ۱۳۸۷ (۱۴ ژانویه ۲۰۰۸) اسنادی را پس از ۳۰ سال منتشر کرد که نشان می‌دهد جرالد فورد و جیمی کارتر رؤسای جمهوری وقت آمریکا در این دهه از احتمال دستیابی ایران به بمب اتمی نگران بوده‌اند. اسناد تازه نشان می‌دهد که در جریان مذاکرات اتمی ایران و آمریکا در دهه ۷۰ میلادی، محمدرضا شاه پهلوی دستیابی ایران به فناوری انرژی هسته‌ای را حق این کشور می‌دانست.[۱۸]

دوران پس از انقلاب ایران[ویرایش]

« ما این قطع رابطه را به فال نیک می‌گیریم چون که این قطع رابطه دلیلی بر قطع امید دولت آمریکا از ایران است. ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزی نهایی را که قدرت سفاکی را وادار به قطع رابطه یعنی خاتمه دادن به چپاولگری‌ها کرده اگر جشن بگیرد حق دارد. »

خمینی ۱۹ فروردین ۱۳۵۹[۱۹]
خامنه‌ای در نماز جمعه تهران اردیبهشت ۱۳۵۹

پس از نا امیدی آمریکا از آزادی گروگان‌های سفارت آمریکا از طریق ارتباط با دولت ایران، جیمی کارتر رییس جمهور ایالات متحده در پیامی قطع روابط با ایران را اعلام کرد که این پیام با استقبال آیت الله خمینی مواجه شد [۲۰] تا جایی که در واکنش به اظهار نگرانی پاپ ژان پل دوم از تیرگی روابط ایران و آمریکا این قطع رابطه را به فال نیک گرفت. [۲۱] از زمان قطع کامل روابط بین ایران و آمریکا در ۱۹ و ۲۰ فروردین ۱۳۵۹،[۲۲] موانع فراوانی احیا و ظاهر شده‌اند که تا به امروز مانع روابط رسمی بین دو کشور حتی با وجود منافع مشترک[۲۳][۲۴][۲۵] گردیده‌اند. من‌جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دعاوی از طرف ایران:

دعاوی از طرف آمریکا:

تصرف سفارت آمریکا آغاز و نقطه شروع وخامت روابط سیاسی ایران و آمریکا شد، و آمریکا به‌دنبال این حرکت ایران، به‌طور کامل تحریم‌های علیه ایران وضع نموده، و سیاست خود را علیه تهران تغییر داد.

با بدتر شدن روابط در طی زمان کار به برخورد نظامی در خلیج فارس در زمان جنگ ایران و عراق کشید و نیروی دریایی آمریکا به‌دنبال حمله ایران به نفتکش‌های کشورهای عربی، کشتی‌های جنگی ایران و سکوی نفتی ساسان را نابود کرد.

انهدام هواپیمای مسافربری پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر بر فراز آسمان خلیج فارس توسط ناو جنگی وینسنس آمریکا، از نقاط اوج فجایع این دوران می‌باشد. اما در همین سالیان تلاشهایی برای برقراری روابط نیز انجام شد که با شکست مواجه گردید. ماجرای ایران-کنترا از این نمونه‌است. در طی این ماجرا ایران با کمک دلالان بین‌المللی اسلحه، مقادیری موشک و قطعات هواپیماهای جنگی خریداری نمود.[۳۸]

جیمی کارتر[ویرایش]

خوشامدگویی کندی به شاه در سفر شاه به آمریکا در سال ۱۳۴۱ خورشیدی
سازمان مجاهدین خلق ایران، خواستار قطع کامل ارتباط با آمریکا و افشای اسامی جاسوسان سیا شد.

پس از سقوط محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۹۷۹، دولت جیمی کارتر سعی کرد تا روابطش را با حکومت جدید اسلامی در تهران بهبود ببخشد. کریس امری در کتاب «روابط خارجی ایالات متحده و انقلاب ایران» (۲۰۱۳) می‌نویسد که در اواسط سال ۱۹۷۹ دولت کارتر طرح مشترک سی‌آی‌ای و وزارت امور خارجه برای تقسیم اطلاعات جاسوسی با ایران را تصویب کرد. کاخ سفید امیدوار بود که اگر اطلاعات فوق‌العاده حساس - همچون وضعیت نظامی عراق و نگرانی آمریکا از اینکه فروپاشی ارتش ایران در پی انقلاب می‌تواند موازنهٔ قدرت در منطقه را برهم بزند - را در اختیار برخی از افراد حکومت جدیدالتأسیس قرار دهد، رابطهٔ جدیدی آغاز خواهد شد و از عناصر معتدل‌تر در ایران حمایت می‌شود. زمانی که این تلاش‌ها در شرف آغاز بودند، در ۴ نوامبر ۱۹۷۹ دانشجویان پیرو خط امام به سفارت آمریکا در تهران حمله کرده و ۵۲ دیپلمات آمریکایی را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند و به این ترتیب تلاش‌های دولت کارتر ناکام ماند.[۳۹] در پی آن فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در مورد ایران در تاریخ ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ اعلام شد، که به رئیس جمهور ایالات متحده این اختیار را می‌دهد که اموال و دارایی‌های ایران را توقیف کند.[۴۰]

دولت رونالد ریگان[ویرایش]

در طول تاریخ روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب، گاهی قدم‌هایی برای بهبود روابط دو طرف نیز برداشته شده‌است که به دلایلی بی‌نتیجه مانده. ماجرای ایران-کنترا را شاید بتوان اولین مورد از این اقدامات دانست.

دولت رونالد ریگان در دههٔ ۱۹۸۰ تلاش کرد تا با ایران که از ۸ سپتامبر ۱۹۸۰ درگیر جنگی سخت با عراق شده بود، رابطه برقرار کند. در سال ۱۹۸۵ دولت ریگان دلواپس دو موضوع مربوط به ایران بود: آزادی آمریکایی‌هایی که توسط شبه‌نظامیان اسلامی لبنان - که تحت حمایت ایران قرار داشتند - به گروگان گرفته شده بودند و دیگر اینکه آمریکا نگران بود در شرایطی که حال جسمی روح‌الله خمینی رو به وخامت بود، هیچ‌گونه امکان نفوذی در این کشور به دست نیاورده بود.

در اواسط سال ۱۹۸۵ مقامات اسرائیلی به آمریکا کمک کردند تا از راه‌های مخفی با افراد معتدل‌تری در درون دولت ایران - از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی - ارتباط برقرار کند. در این زمان بود که گزارش کمیسیون تاور از ماجرای ایران - کنترا افشا شد. پس از یک دوره مذاکرات سخت و طولانی در ماه می ۱۹۸۶ مقامات ارشد آمریکایی از جمله رابرت باد مک‌فارلین، مشاور اسبق امنیت ملی، به ایران سفر کردند تا با رژیم ایران مستقیماً وارد معامله شوند و در قبال آزادی گروگان‌های آمریکایی در لبنان، محموله سلاح در اختیار ایران قرار بدهند.

این عملیات فاجعه‌آمیز بود. دولت ریگان نتوانست آزادی گروگان‌ها را تضمین کند زیرا ایرانی‌ها انتظار نداشتند تا مقامات ارشد آمریکایی به تهران سفر کنند و به این دلیل در نحوهٔ پاسخگویی به درخواست آمریکا دچار تفرقه شدند. نتیجه آنکه آمریکایی‌ها دست خالی تهران را ترک کردند. اوضاع زمانی خراب‌تر شد که تندروهای ایرانی مخالف با برقراری روابط با آمریکا، اطلاعات سفر محرمانهٔ مک‌فارلین به تهران را در اختیار رسانه‌ها قرار دادند. کنگره و رسانه‌ها مشغول پیگیری این ماجرا شدند و در جریان این پیگیری مشخص شد که اعضای دولت ریگان به‌طور غیرقانونی سود حاصل از فروش اسلحه به ایران را در اختیار کنتراها قرار می‌داده‌اند. کنترا گروه شبه‌نظامیان راستگرایی بود که کنگرهٔ آمریکا حمایت از آن‌ها را ممنوع اعلام کرده بود. جنجال ایران - کنترا به این ترتیب اتفاق افتاد.[۳۹]

دولت جورج اچ دبلیو بوش[ویرایش]

پیروزی ایران در جنگ با عراق در اوت ۱۹۸۸ نقطهٔ عطفی در ایران بود. پس از هشت سال جنگی که در آن ۱۹۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند و میلیون‌ها دلار هزینه مالی در برداشت،جمهوری اسلامی ایران انزواطلب شد و حرارت و تعصب انقلابی‌اش را متوجه سازندگی اقتصاد و بازسازی زیربنایی کرد. این درونگرایی دلایل متفاوتی داشت از جمله درگذشت خمینی در ژوئن ۱۹۸۹ و جانشینی او توسط علی خامنه‌ای؛ همچنین انتخاب یک فرد میانه‌رو، اکبر هاشمی رفسنجانی برای ریاست جمهوری ایران. پس از انتقال قدرت، خامنه‌ای به رفسنجانی دستور داد تا اقتصاد ایران را از نو بسازد، وجههٔ بین‌المللی ایران را بهبود ببخشد و ارتش عظیم کشور را به حالت صلح بازگرداند زیرا جنگ با عراق به اتمام رسیده بود.

بروس ریدل، تحلیلگر سی‌آی‌ای در کتاب «آغاز دشمنی» نوشتهٔ جیمز بلایت می‌گوید که درونگرایی و انزوای ایران به این معنا بود که این کشور دیگر دلیل اصلی نگرانی سیاستگذاران آمریکایی نخواهد بود. با این وجود دولت جورج اچ دبلیو بوش به یافتن راهی برای برقراری روابط دیپلماتیک با ایران ادامه داد. جورج بوش در سخنرانی مراسم تحلیفش اشاره‌ای غیرمستقیم به ایران داشت: «امروز آمریکاییانی در سرزمین‌های بیگانه اسیر شده‌اند. هرگونه کمکی در این زمینه تا مدت‌ها از یاد نخواهد رفت. هر حسن نیتی با حسن نیت پاسخ داده خواهد شد. نیکی می‌تواند تا ابد ادامه پیدا کند.» معنای سخنرانی این بود که اگر ایران به آزادی گروگان‌های آمریکایی در لبنان کمک کند به نیکی پاسخ خواهد یافت. اما برنت اسکوکرافت، مشاور امنیت ملی، در کتابی که با همکاری جورج اچ دبلیو بوش نوشته شده‌است با عنوان «دنیای دگرگون شده» (۱۹۹۹) می‌نویسد زمانی که رفسنجانی در پایان سال ۱۹۹۱ شخصاً آزادی گروگان‌ها را تسهیل کرد، دولت بوش «هیچ کاری نکرد». مشخص شد که حسن نیت با نیکی جبران نمی‌شود.[۳۹]

دولت بیل کلینتون[ویرایش]

در سال ۱۹۹۸، پس از دعوت تیم ملی کشتی آمریکا به ایران، روزنامه جمهوری اسلامی امکان برنده شدن این تیم و بالا رفتن پرچم آمریکا و پخش سرود ملی آمریکا را در ایران باعث شرم‌ساری دانست.[۴۱] تیم آمریکا در ایران در همان مسابقات به مدال قهرمانی دست یافت،[۴۲] اما از این فرصت استفاده‌های متوالی نشد، و حتی برخی از دستیاران محمد خاتمی، همانند وزیرش عبدالله نوری، به دلیل تبیین فکر برقراری روابط با آمریکا، برکنار و محاکمه نیز شدند.[۴۳]

یک سال بعد در ۱۹۹۹، هنگامی که مادلین آلبرایت بابت شرکت در کودتای ۲۸ مرداد علیه محمد مصدق ابراز تاسف کرد و پیشقدم بهبودی روابط شد، کمال خرازی در پاسخ اعلام کرد حال که آمریکاییان اعتراف به شرکت در آن واقعه را کردند، دولت ایران قصد ادعای خسارت از آمریکا را خواهد نمود.[۴۴] در عوض، پس از پایان ریاست جمهوری کلینتون در سال ۲۰۰۲–۲۰۰۳ نیز، هنگامیکه ایران بسته پیشنهادی به دولت بوش جهت برقراری روابط به آمریکا ارائه نمود، از واشینگتن هیچگونه علاقه و پاسخی دریافت نکرد.[۴۵]

دولت جورج دابلیو بوش[ویرایش]

سربازان یک فروند سی-۱۳۰ متعلق به نیروی هوایی آمریکا در حال تخلیه کمک‌های اولیه برای زلزله زدگان بم در فرودگاه کرمان در ۱۳۸۲

در دوران جورج بوش پسر پس از حمله نظامی آمریکا به عراق نیز گزارشهای زیادی دربارهٔ امکان حمله نظامی آمریکا به ایران[۴۶][۴۷][۴۸] و بمباران ایران[۴۹][۵۰] منتشر می‌شود. همچنین آمریکا در این زمان دائماً ایران را به حمایت و ارائه پشتیبانی تسلیحاتی به گروه‌های مسلح مخالف حضور نظامی آمریکا در عراق متهم می‌کرد.[۵۱]

در اوت ۲۰۰۶، کمیته دائمی منتخب مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در گزارشی به کنگره آمریکا با استناد به گفتار زیر از رئیس جمهور ایران، ایران و احمدی‌نژاد را یک «تهدید علیه امنیت ملی آمریکا» دانسته و «موضع خصمانه ایران علیه آمریکا» را دلیل محکمی برای لزوم پیشگیری از دستیابی به فناوری هسته‌ای دانست.[۵۲] در ۴ آبانماه ۱۳۸۴، محمود احمدی‌نژاد در همایشی تحت عنوان «جهان بدون آمریکا و صهیونیسم» بیان کرده بود:[۵۲][۵۳]

بدون تردید می‌گویم که این شعار و هدف دست یافتنی است و به حول و قوه الهی به زودی جهان بدون آمریکا و صهیونیسم را تجربه کرده و در دوران درخشان حاکمیت اسلامی بر جهان امروز تنفس خواهیم کرد.

علاوه بر دولت آمریکا، مردم آمریکا نیز در سالهای اخیر در مناقشات خاورمیانه بین اعراب و اسرائیل، مکرراً و همواره طرف دولت اسرائیل بوده‌اند.[۵۴] به ویژه در میان مسیحیان پروتستان (اونجلیکن) آمریکا[۵۵] که جمعیتشان تا ۱۳۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.[۵۶] خصومت دولتمردان ایران با اسرائیل احتمال هرگونه روابطی بین ایران و آمریکا را در این راستا ناممکن‌تر می‌سازد.

با روی کار آمدن دولت نهم جمهوری اسلامی ایران به ریاست محمود احمدی‌نژاد و اولویت قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران در صدر برنامه‌های سیاست خارجی ایران، روابط ایران و آمریکا تحت تأثیر این مسئله بود. شروع مجدد غنی‌سازی در نیروگاه نطنز و ساخت تأسیسات هسته‌ای دیگر همواره باعث تقابل این دو کشور بود. حتی چند دور مذاکرات مستقیم محدود نمایندگان دو کشور در عراق بر سر مسائل امنیتی عراق نیز نتوانست تأثیری بر نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور نسبت به یکدیگر شود.[۵۷]

دولت اوباما[ویرایش]

با روی کار آمدن باراک اوباما، وی تلاش کرد در حالی که از شیوه برخورد دولت جورج دبلیو بوش فاصله بگیرد، اما کماکان همان سیاست‌های رفتاری را دنبال کند. چگونگی رابطه با ایران در صدر دستور کارهای سیاست خارجی آمریکا در زمان دولت اوباما قرار داشت. طرح استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا در همین راستا و برای کنترل توان موشکی و هسته‌ای ایران می‌باشد.[۵۸]

اوباما در پیام نوروزی خود در سال ۱۳۸۸ خطاب به «مردم و رهبران ایران» گفت:

ایالات متحده مایل است جمهوری اسلامی ایران به جایگاه به حق خود در جامعه بین‌المللی دست یابد و این حق شماست، اما این حق با مسئولیت‌های واقعی همراه است و نمی‌توان از راه ترور یا اسلحه به چنین جایگاهی دست یافت بلکه راه رسیدن به آن، اقدامات صلح‌آمیزی است که عظمت واقعی ملت و تمدن ایران را به نمایش بگذارد.

سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران همچنین در اقدامی نادر به پیام نوروزی باراک اوباما واکنش نشان داد. وی در سخنرانی خود در اولین روز سال ۱۳۸۸ در جمع زائران حرم علی بن موسی الرضا گفت:

حتی در همین پیام تبریک نیز ملت ایران طرفدار تروریست و دنبال سلاح هسته‌ای خوانده شده‌است. آیا این پیام تبریک است یا دنباله همان اتهامات؟[۵۹]

دولت اوباما توانایی اتمی ایران را یک خطر بالقوه برای خود می‌داند. به همین منظر از راه‌های مختلف سعی کرده ایران را بر سر میز مذاکره مستقیم با آمریکا و متحدانش بنشاند. ایجاد تحریم‌های علیه ایران و مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران از این دست رفتارهای متفاوت است.[۵۸]

مقامات نظامی ایران در تاریخ یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۰ اعلام کردند که یک فروند هواپیمای جاسوسی از نوع لاکهید مارتین آر کیو ۱۷۰ سنتینل را در شرق ایران با کمترین خسارت ممکن سرنگون کرده و اکنون آن را در اختیار دارند. در ۵ دسامبر ۲۰۱۱، منابعی در ارتش آمریکا تأیید نمودند که هواپیمای بدون سرنشین از نوع آرکیو ۱۷۰ بوده و اکنون در اختیار نیروهای ایرانی است. منابع رسمی تا زمان نمایش این هواپیما از سوی ایران از تأیید این خبر امتناع کردند.[۶۰]

سید علی خامنه‌ای رهبر ایران در سخنرانی خود در اولین روز سال ۱۳۸۸ در جمع زائران حرم علی بن موسی الرضا دربارهٔ حرکات دولت اوباما برای تعامل دیپلماتیک با ایران جهت حل مسائل مورد اختلاف دو کشور، گفت: «آن‌ها می‌گویند به سوی ایران دست دراز کرده‌ایم و ما می‌گوییم اگر آمریکا در زیر دستکش مخملی، دستی چدنی را پنهان کرده باشد این اقدام هیچ معنا و ارزشی ندارد.» وی در این سخنرانی اظهار داشت رفتار آمریکا تا این لحظه تغییراتی را که ایران مایل است شاهد آن باشد نداشته‌است.[۵۹]

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی که با همتای فرانسوی خود شرکت کرد گفت باراک اوباما رسماً اعلام کرده در صورت موافقت رهبر ایران به دنبال مذاکره دوجانبه با این کشور است. وی با اعلام این‌که «ایران کشوری با تاریخی غنی و قابل توجه» است گفت: «من بار دیگر تأکید می‌کنم ایالات متحده آمریکا جدیت خود را در مذاکره با ایران همراه با رعایت احترام متقابل نشان داده است.»[۶۱]

دولت حسن روحانی[ویرایش]

حسن روحانی دربارهٔ رابطه با آمریکا می‌گوید رابطه ایران با آمریکا مسئله پیچیده و دشواری است؛ ساده نیست. زخم کهنه‌ای وجود دارد که باید درمان شود. دنبال افزایش تنش نخواهیم بود. عقل سلیم هم حکم می‌کند دولت و کشور به فکر آینده باشند و ترمیم گذشته. هرگونه سخن گفتن با آمریکا باید بر مبنای منافع و احترام متقابل و از موضع برابر باشد اما آمریکا باید تصریح کنند که در امور داخلی ایران هرگز مداخله نخواهند کرد ثانیاً تمام حقوق حقه ایران مانند هسته‌ای را به رسمیت بشناسند و سیاست‌های یکجانبه‌گرایی و زورمدارانه نسبت به ایران را کنار بگذارند در این شرایط زمینه متفاوت می‌شود اما همه باید بدانند که دولت آینده از حقوق حقه ملت ایران هرگز کوتاه نخواهد آمد. آماده‌ایم تنش‌ها کاهش یابد. حسن روحانی همچنین گفت که در صورتی که آمریکا به مفاد قرارداد الجزایر دربارهٔ عدم مداخله در امور داخلی ایران پای بند باشد و نیز از موضع رفتار زورمدارانه عمل نکند تهران حاضر است از موضعی برابر با واشینگتن در مورد موضوعات مورد اختلاف گفتگو کند.[۶۲]

« در برابر دشمن درشت سخن گفتن راه‌حل نیست بلکه باید دشمن را بشناسیم و نقشه‌های آن را بشناسیم. باید در برابر نقشه دشمن تدبیر کنیم، باید مدیریت کنیم، سخن گفتن و فریاد زدن گاهی ممکن است زیبا باشد اما حتماً کافی نیست. »

حسن روحانی در جلسه غیرعلنی و غیررسمی مجلس، ۲۳ تیر ۱۳۹۲[۶۳]

روابط امروز ایران با آمریکا در حد دشمنی و تخاصم است، باید سعی کنیم این حد را با برنامه‌ریزی و تدبیر پایین آوریم و حداقل روابط را از دشمنی به تنش برسانیم. در وضعیت کنونی قادر نیستیم بگوییم با آمریکا می‌خواهیم تنش‌زدایی کنیم زیرا امروز بحث تهدید و تخاصم است. در ۸ یا ۱۰ سال پیش می‌شد اما امروز در مرحله دیگری قرار گرفته‌ایم.[۶۴]

حسن روحانی در دومین نشست خبری خود گفت «برای ما آنچه مهم است، پاسخ عملی دولت آمریکا و نه بیانیه‌هاست، ما همه اقدامات دولت آمریکا را به دقت رصد می‌کنیم و اگر اقدامات عملی و سازنده‌ای ببینیم پاسخ متناسب و مشابه به آن می‌دهیم.»[۶۵]

روزنامه واشینگتن پست از قول حسن روحانی نوشت اگر ایالات متحده آمریکا مشتاقانه و با حسن نیت به همراه احترام متقابل وارد عمل شود، راه گفتگو و تعامل گشوده و هموار است.[۶۶]

وبگاه رجانیوز به نقل از واشینگتن پست گزارش داده است با وجود تمام فشارها و تحریم‌هایی که روی ایران است، این آمریکا است که خود را برای دادن امتیاز آماده می‌کند و شرایط را برای تباهی قدرت اعمال فشار واشینگتن آماده می‌نماید.[۶۷]

سفر روحانی به نیویورک ۱۳۹۲

چند روز پیش از سفر حسن روحانی به شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، باراک اوباما به حسن روحانی نامه‌ای نوشت و رئیس‌جمهور ایران به این نامه پاسخ داد. کاخ سفید گفت: «محتوای اصلی نامه اوباما به روحانی را منتشر کرده‌است. موضوع برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات مربوط به آن، محور اصلی این نامه را تشکیل می‌داده است؛ بنابراین، اوباما نسبت به یافتن راهکاری برای موضوع هسته‌ای ایران ابراز تمایل کرده‌است.» حسن روحانی نیز دربارهٔ نامه گفت: «این می‌تواند قدم‌های کوچکی برای آینده‌ای بسیار مهم باشد.»[۶۸][۶۹]

در ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ حسن روحانی در گفتگو با شبکه ان. بی. سی آمریکا، در پاسخ به سوالات آن کاری مجری این برنامه در خصوص مسائل گوناگون از جمله حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مذاکرات هسته‌ای، رابطه با آمریکا و غیره سخن گفت.[۷۰] وی در این مصاحبه گفت لحن نامه باراک اوباما به من مثبت و سازنده بود. همچنین حسن روحانی از داشتن اختیارات تام در مذاکرات هسته‌ای با غرب خبر داد.[۷۱] در ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ برخی از روزنامه‌ها در ایران از احتمال دیدار حسن روحانی در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است ۳۱ شهریور ماه برگزار شود خبر دادند.[۷۲] حسن روحانی در ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ در گفتگو با شبکه ان. بی. سی آمریکا گفته بود دیدار با باراک اوباما در دستور کار من نیست اما هر چیزی در دنیای سیاست امکان‌پذیر است. سخنگوی کاخ سفید هم گفته بود اوباما آماده دیدار با روحانی است.[۷۳][۷۴] جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت اظهارات حسن روحانی مثبت است.[۷۵]

اوباما در حال مکالمه تلفنی با حسن روحانی

هنگامی که حسن روحانی در نیویورک به سر می‌برد اوباما امید به ملاقات روحانی داشت اما طرف ایرانی این ملاقات را بسیار پیچیده دانست و لذا ملاقاتی صورت نگرفت. در جریان این سفر، محمدجواد ظریف در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با جان کری وزیر امور خارجهٔ آمریکا دیدار کرد که اولین دیدار وزرای امور خارجهٔ دو کشور از ۱۳۵۸ تا آن زمان بود.[۷۶] پس از دیدار رضایتبخش وزرای خارجه ایران و آمریکا در تاریخ ۴ مهر ۱۳۹۲ در قالب مذاکرات ۱+۵ و نیز مذاکره خصوصی دو طرف پس از پایان جلسه[۷۷] در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۲ هنگامی که حسن روحانی در راه محل اقامت خود در نیویورک به سمت فرودگاه برای حرکت به سمت ایران بود، رؤسای جمهور ایران و آمریکا از طریق تلفن با یکدیگر صحبت کردند. در این تماس تلفنی، طرفین تأکید کردند که اراده سیاسی برای حل سریع مسئله هسته‌ای ایران را دارند. دو طرف همچنین وزرای امور خارجه خود را مأمور کردند تا زمینه همکاری‌های لازم را هرچه زودتر فراهم آورند.[۷۸] این بالاترین سطح تماس میان دو کشور از زمان انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بوده‌است.[۷۶] کاخ سفید عکسی از لحظه تماس تلفنی بین دو رئیس جمهور را منتشر نمود.

رئیس جمهور ایران در نشست خبری پس از بازگشت از نیویورک گفت سخنرانی اوباما را گامی مثبت برای حل مسایل ایران و غرب ارزیابی می‌کنیم. لحن سخنرانی برخی از مقامات عالی رتبه اروپایی و همچنین سخنرانی اوباما که لحنی متفاوت با گذشته داشت باید به عنوان یک قدم مثبت برای حل وفصل مسایل بین ایران و غرب ارزیابی کنیم. برنامه مقدماتی برای برگزاری نشست دو جانبه بین ایران و آمریکا فراهم شده بود که بین من و اوباما دیداری برگزار شود. طرف آمریکایی ابراز تمایل کرده بود و ما هم مشکلی برای دیدار نداشتیم اما دربرنامه‌ریزی برای نحوه این دیدار و نتایجی که دیدار اول باید داشته باشد، وقت و زمان کافی نبود و دو طرف بر این توجه کردند که زمان کافی وجود نداشت.[۷۹][۸۰][۸۱][۸۲][۸۳]

حسن روحانی در رابطه با دیدار با باراک اوباما در نیویورک گفت بین ما و آمریکا مسائل بسیاری از ۶۰ سال گذشته وجود داشته‌است، آمریکا با ایران قبل و بعد از انقلاب تنش‌هایی داشته، مسائل مهمی در منطقه نسبت به ایران بوده‌است، اینکه ملاقاتی در سطح دو رئیس جمهور بعد از ۳۵ سال انجام شود نیاز به مقدماتی داشت به همین دلیل این کار نارس بود، به همین دلیل این ملاقات انجام نشد.[۸۴][۸۵]

رئیس جمهور ایران دربارهٔ مباحث مطرح شده در گفتگوی تلفنی گفت بحثی که با اوباما داشتیم عمدتاً مسئله هسته‌ای بود، گفتیم این مسئله نه تنها حق مردم ایران است بلکه غرور ملی ملت ایران است که رئیس جمهور آمریکا هم عنوان کرد ما به حقوق هسته‌ای ملت ایران اذعان داریم. وی ادامه داد: دربارهٔ ۱+۵ گفتم با دریچه‌ای که از سوی ملت ایران ایجاد شده باید از این فرصت استفاده و در این مسئله تسریع کرد که رئیس جمهور آمریکا گفت: من به وزیر خارجه دستور می‌دهم که در این امر تسریع داشته باشد؛ عمده بحث ما این بود که در بحث هسته‌ای با سرعت بیشتری عمل کنیم.[۸۴][۸۵]

حسن روحانی در چهارمین و آخرین روز از سفر خود به نیویورک، در پاسخ به سؤال خبرنگار نیویورک تایمز دربارهٔ دستاوردهای این سفر، گفت: می‌خواهم این سفر اولین گام برای رابطه بین دو ملت بزرگ ایران و آمریکا باشد. می‌خواهم این سفر اولین گام برای روابط بهتر دو ملت ایران و آمریکا باشد و نسبت به دو دولت، حداقل جلوی تنش‌های بیشتر را بگیریم و زمینه‌ای برای دست یابی به منافع مشترک فراهم کنیم.[۷۹][۸۰][۸۱][۸۲][۸۳]

رئیس جمهور ایران با تأکید بر اینکه در بحث رابطه میان ایران و آمریکا گذشته تلخی وجود دارد، گفت: تنش‌ها و تخاصمی که از گذشته میان تهران و واشینگتن شکل گرفته یک شبه حل نمی‌شود. حسن روحانی در خصوص تمایل اوباما برای دیدار و مذاکره با وی گفت: من با اصل پیشنهاد موافق هستم اما دو طرف هر چه فکر کردیم که نتیجه این ملاقات چگونه برای دو ملت هدیه مناسبی باشد، متوجه شدیم که این مسئله در این فاصله زمانی کوتاه مسیر نیست.[۸۶]

عابد فتاحی پس از نخستین جلسه مشترک حسن روحانی با نمایندگان مجلس در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۲ از قول حسن روحانی گفت تأثیر گفتگوی ایران و آمریکا به حدی خوب بوده که مقرر شده در کنگره آمریکا گروه دوستی با ایران تشکیل شود که در این صورت نیز باید در مجلس شورای اسلامی گروه دوستی با آمریکا تشکیل شود.[۸۷] حسن روحانی در جلسه‌ای که در تاریخ نهم مهرماه سال ۹۲ با نمایندگان مجلس داشت توضیحاتی دربارهٔ تمایل اوباما و خودش برای گفتگوی تلفنی پرده برداشت. درخواست از روحانی برای مذاکره قبل از حرکت از ایران شروع شده بود. روحانی هدف از این مذاکره تلفنی را حفظ جایگاه اوباما و خنثی کردن لابی جمهوری خواهان که به منظور فشار بر اوباما ایجاد شده بود بیان کرد.[۸۸][نیازمند منبع]

مذاکرات ژنو

پس از مذاکرات ژنو ایران و گروه ۵+۱ در ۲۳ و ۲۴ مهر ۱۳۹۲ در مقر سازمان ملل در ژنو، سوییس به مذاکره پرداختند. ظریف و اشتون در پایان این مذاکرات بیانیه‌ای مشترک صادر کردند که بی‌سابقه بود.[۸۹][۹۰]

دور بعدی مذاکرات ۷ نوامبر، ۱۷ آبان، آغاز شد. روز بعد وزرای امور خارجهٔ آمریکا، آلمان، روسیه، بریتانیا و فرانسه هم به‌طور غیرمنتظره‌ای به مذاکرات پیوستند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به مدت پنج ساعت با حضور اشتون با یکدیگر گفتگو کردند. این مذاکرات پس از سه روز گفتگوی فشرده بدون دستیابی به توافق پایان یافت. کری پس از پایان گفتگوها، گفت پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند و به نقطهٔ مشترک نزدیک شده‌اند.[۹۱]

دور بعدی گفتگوها ۲۰ نوامبر آغاز شد.[۹۲] پس از سه روز گفتگوی بی‌نتیجه وزاری امور خارجهٔ هر شش کشور در ۲۳ نوامبر به مذاکرات پیوستند[۹۳] و نهایتاً پس از روزها مذاکرهٔ فشرده در ساعت ۳ بامداد روز یکشنبه ایران و ۵+۱ به توافقی دست یافتند و مذاکرات به پایان رسید.[۹۴] خبرگزاری آسوشیتد پرس یک روز پس از پایان این گفتگوها اعلام کرد ایران و آمریکا از مدت‌ها قبل (از دولت محمود احمدی‌نژاد) درگیر مذاکراتی مخفیانه بودند که از متحدین آمریکا هم مخفی نگه داشته شده بود.[۹۵]

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و جان کری، وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات هسته‌ای لوزان

تفاهم هسته‌ای لوزان[ویرایش]

پس از چندین دور مذاکره ایران و گروه ۵+۱ در وین و ژنو، به منظور دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای، پس از دو دور مذاکره فشرده در بازهٔ زمانی ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ تا ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ در ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ (برابر با ۳ آوریل ۲۰۱۵) تفاهم هسته‌ای لوزان، شامل خلاصه‌ای از مجموع راه حل‌های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک پیرامون برنامه هسته‌ای ایران تا ضرب الاجل ۱۰ تیر ۱۳۹۴، میان ایران و گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس منعقد شد.[۹۶] مجموعه متضمن این راه حل‌ها جنبه حقوقی نداشته و صرفاً راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترک را فراهم ساخت. بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک با مبنا قراردادن این راه حل‌ها در آینده نزدیک آغاز گردید.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، حسین فریدون، برادر و دستیار ارشد رئیس جمهور ایران و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای وین

برنامه جامع اقدام مشترک[ویرایش]

پس از چندین دور مذاکره در وین، لوزان و ژنو، آخرین دور از مذاکرات برنامه هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ از ظهر روز شنبه ۲۷ ژوئن ۲۰۱۵، در هتل کوبورگ در شهر وین اتریش با حضور جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و هیئت‌های کارشناسی دو طرف آغاز شد.[۹۷] ضرب الاجل تعیین‌شده برای این مذاکرات، روز سی‌ام ژوئن تعیین شده بود که سه بار به ترتیب تا سوم، دهم و سیزدهم ژوئیه تمدید گردید. به تدریج و در روزهای پایانی توافق برخی از وزرای خارجه گروه ۵+۱ نیز برای برداشتن گامهای نهایی عازم وین شدند.

در نهایت پس از چندین دور تمدید مذاکرات در سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵)، توافق جامع هسته‌ای وین که در اصطلاح برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نامیده می‌شد، در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد.[۴]

تحت این توافق، ایران ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای کم را تا ۹۸ درصد قطع می‌کند، و تعداد سانتریفیوژها را حدود دوسوم و حداقل برای ۱۵ سال کاهش می‌دهد. برای ۱۵ سال بعد، ایران موافقت کرده‌است که اورانیوم را بیش از ۳٫۶۷درصد غنی‌سازی نکند یا هیچ تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم جدید یا رآکتور آب‌سنگین جدیدی را نسازد. فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم به مدت ۱۰ سال به یک تک ساختمان که از سنتریفیوج‌های نسل اول استفاده می‌کند محدود خواهد بود. دیگر تأسیسات نیز طبق پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اجتناب از خطرهای تکثیر سلاح‌های اتمی تبدیل خواهند شد. برای نظارت و تأیید اجرای توافق‌نامه توسط ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) به تمام تأسیسات اتمی ایران دسترسی منظم خواهد داشت. در نتیجه این توافقنامه که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، ایران از تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده بیرون خواهد آمد.

بسیاری از تحلیل گران معتقدند انعقاد توافق مذکور موجب گشایش افق‌های جدید در روابط سیاسی دو طرف اصلی آن یعنی جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا خواهد شد. این در حالی است که سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران چندین بار پس از انعقاد برجام، از عدم تغییر سیاست خارجی ایران در قبال آمریکا پس از این توافق سخن گفته است.رهبر جمهوری اسلامی گفت:" آمریکائی‌ها مدتی است که از طرق گوناگون پیغام می دهند که خواهان مذاکره جداگانه با ایران در خصوص موضوع هسته‌ای هستند اما من بر اساس تجربه‌های گذشته به چنین گفتگوهایی خوشبین نیستم . رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه در دیدگاه آمریکائیها گفتگو به معنای مذاکره برای رسیدن به راه حل منطقی نیست ، خاطرنشان کردند: از نظر آمریکائیها گفتگو بمعنای وادار کردن طرف مقابل برای قبول حرف آن‌ها است ، بنابراین ما همواره این نوع گفتگو را تحمیلی می دانیم و جمهوری اسلامی ایران نیز زیر بار تحمیل نمی‌رود.اما با این پیش تدابیر و پیش‌بینی ها، دولت مردان با بی فکری عمله دیگری را انجام دادند.

دست دادن وزیر امور خارجه ایران با رئیس جمهوری ایالات متحده[ویرایش]

در یکی از روزهای برگزاری هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد، محمدجواد ظریف در حال خروج از سالن، به‌طور اتفاقی با باراک اوباما و جان کری ملاقات کوتاهی داشت و دو طرف، ضمن سلام و احوال‌پرسی، با یکدیگر دست دادند. این بالاترین سطح برخورد دیپلماتیک دو مقام برجستهٔ دو کشور بود و بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشت.[۹۸][۹۹][۱۰۰]

عکس مشترک معاون رئیس جمهور ایران با رئیس جمهوری ایالات متحده[ویرایش]

در ۱۱ آذر ۱۳۹۴ و در حالی که اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در پاریس، به پایان رسیده بود، تصویری در شبکه‌های مجازی و سایتهای خبری منتشر شد که در آن معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ایران که به عنوان نماینده ایران در این اجلاس حضور داشت، و باراک اوباما در آن در فاصله کمی از هم ایستاده بودند، این اولین عکس مشترک رئیس جمهور آمریکا با یک مقام دولتی عالیرتبهٔ ایرانی بود که تا آن زمان گرفته شده بود و انتشار آن بازتاب وسیعی در رسانه‌های داخل و خارج هر دو کشور داشت.[۱۰۱]

دستگیری و آزادی ده نظامی آمریکایی در آبهای ایران در خلیج فارس[ویرایش]

در ۲۳ دی ۱۳۹۴، خبر دستگیری ده نظامی آمریکایی که با فروند قایق به صورت غیرمجاز وارد آب‌های ایران در خلیج فارس شده بودند، توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در صدر رسانه‌های جهان قرار گرفت.[۱۰۲] با توجه به روابط شکننده ایران و آمریکا که به تازگی رو به بهبود نهاده بود، نگرانیهایی دربارهٔ انگیزهٔ نظامیان مذکور از ورود به آبهای ایران در رسانه‌ها مطرح شد، اما موضوع خیلی سریع با مذاکرات تلفنی جان کری، وزیر خارجه آمریکا و جواد ظریف، وزیر خارجه ایران حل و فصل شد و مشخص گردید که ورود نظامیان آمریکایی به آبهای ایران به دلیل نقص فنی سیستم قایقها و به صورت غیرعمدی اتفاق افتاده و در نتیجه خیلی سریع و در پایان همان روز نظامیان آمریکایی در آبهای آزاد خلیج فارس رها شدند.[۱۰۳]

تبادل زندانیان ایرانی- آمریکایی بین دو کشور[ویرایش]

در عصر ۲۶ دی ۱۳۹۴ و در میان فضای مذاکرات فشرده طرفین برای تدوین متن نهایی بیانیه اجرایی شدن برجام، خبر غیرمنتظره‌ای در صدر رسانه‌های جهان قرار گرفت و دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری (شنبه) در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند. اسامی چهار زندانی ایرانی-آمریکایی که آزاد شدند عبارت بود از سعید عابدینی، امیر میرزایی حکمتی، جیسون رضاییان و نصرت‌الله خسروی. همچنین براساس این مبادله هفت ایرانی دربند زندانهای آمریکا آزاد شدند که عبارت بودند از «نادر مدانلو»، «بهرام مکانیک»، «خسرو افقهی»، «آرش قهرمان»، «تورج فریدی»، «نیما گلستانه» و «علی صابونچی».[۱۰۴] ظاهراً تبادل زندانیان مذکور در راستای افزایش سطح روابط دیپلماتیک دو کشور صورت گرفته و برای قوام بخشیدن به اجرایی شدن برجام صورت گرفته بود.

۲۰۱۷-اکنون: ریاست جمهوری دونالد ترامپ[ویرایش]


ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا[ویرایش]

در ۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۷ رئیس‌جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا دونالد ترامپ فرمانی اجرایی را به امضا رساند که صدور ویزا برای شش کشور با جمعیت اکثریت مسلمان که شامل ایران نیز می‌شد برای مدت چهار ماه متوقف می‌سازد و طبق آن از ورود تمامی کسانی که دارای ملیت ایرانی هستند به آمریکا جلوگیری به عمل می‌آید.[۱۰۵] اما پس از آن رینس پریباس، رئیس دفتر کاخ سفید اعلام کرد که دارندگان کارت سبز آمریکا و شهروندان ایرانی-کانادایی، مشمول فرمان ممنوعیت ورود به آمریکا نیستند و تنها ممکن است هنگام ورود به آمریکا بازجویی شوند[۱۰۶]

با اقدام دادگاه‌ها اجرای فرمان اجرایی ترامپ متوقف شد. ترامپ در ۶ مارس ۲۰۱۷ فرمان اجرایی دیگری امضا کرد که این بار نیز محدودیت‌هایی را علیه ایرانیان اعمال می‌کرد. با احکام دادگاه‌های ناحیه‌ای ایالات متحده در هاوایی و مریلند جلوی اجرای بخش‌های بزرگی از این این فرمان پیش از شروع دوره آن گرفته شد. دیوان عالی آمریکا در ژوئن آن سال اجازه اجرای این فرمان را را برای کسانی که فاقد رابطه اصیل با آمریکا هستند صادر کرد.

ترامپ در ۲۴ سپتامبر با امضای ابلاغیه‌ای فرمان اجرایی قبلی را تشریح کرد و بسط داد. دادگاه‌ها ابتدا جلوی اجرای این فرمان را گرفتند ولی دیوان عالی در ۴ دسامبر ۲۰۱۷ حکم کرد دولت می‌تواند به‌طور کامل این ابلاغیه را اجرایی کند. بر اساس این محدودیت‌ها که هم‌اکنون تا دادرسی دیوان عالی در حال اجرا هستند، صدور هر گونه ویزا برای ایرانیان به جز ویزاهای دانشجویی اف، ام و جِی متوقف شده‌است.

ممنوعیت مذاکره مستقیم با آمریکا[ویرایش]

در اواخر ژوئیه ۲۰۱۸ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا گفت که مایل است در هر زمان و بدون پیش شرط با رهبران ایران دربارهٔ بهبود روابط دو کشور بعد از خروج آمریکا از برجام مذاکره کند.[۱۰۷][۱۰۸] اما ساعاتی بعد مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده ضمن مخالفت با نظر ترامپ شروطی را برای مذاکره با ایران مطرح کرد.[۱۰۸][۱۰۹] او دو ماه پیش از این نیز در یک سخنرانی در بنیاد هریتج شروط دوازده‌گانه‌ای را برای مذاکره با ایران بر سر یک توافق هسته‌ای جدید، تعیین کرده بود.[۱۱۰] در واکنش به این اظهارات سید علی خامنه ای رهبر ایران در دیداری در روز سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ هرگونه مذاکره مستقیم با آمریکا را ممنوع اعلام کرده[۱۱۱] و با اشاره به تجربه برجام به عنوان نمونه ای واضح از تاکتیک‌های آمریکا در مذاکره، بیان داشت: «آمریکا در مذاکره وعده‌های قرص ومحکم می‌دهد… ولی قضیه که تمام شد و کارش گذشت، زیر همین وعده‌هایش می‌زند».[۱۱۲] او همچنین با «متقلب و زورگو خواندن» آمریکا واردشدن به مذاکره با این کشور را «ابزاری برای فشار بر ایران» خواند و اعلام کرد «با این دولت نمی‌شود مذاکره کرد.»[۱۱۲][۱۱۳] خامنه ای افزود که ایران تنها زمانی وارد مذاکره خواهد شد که به سطح مطلوبی از اقتدار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی که در نظر گرفته دست یابد، اما در حال حاضر «مذاکرات با آمریکا زیان آور و ممنوع است.»[۱۱۴] وی گفت که اگر هم فرضاً قرار بود ایران با ایالات متحده مذاکره کند، با این دولت کنونی آمریکا هرگز مذاکره نمی‌کرد.[۱۱۵][۱۱۳]

تشکیل گروه اقدام ایران[ویرایش]

در تاریخ شانزدهم اوت ۲۰۱۸ برابر با ۲۵ مردادماه ۱۳۹۷ این کارگروه ویژه توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا تشکیل و برایان هوک توسط مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به ریاست این کارگروه انتخاب شد. این گروه اقدامات وزارت امور خارجه آمریکا علیه ایران را هماهنگ خواهد کرد.[۱۱۶]

روابط اقتصادی[ویرایش]

میزان واردات کشور ایران از کشور آمریکا در سال ۱۳۹۳، سیصد برابر صادرات بوده‌است، نسبت واردات ایرانیان از کشور آمریکا به صادراتی که از ایران به آمریکا می‌شود بسیار بالا و در واقع میزان واردات شرکت‌های ایرانی از این کشور در سال ۱۳۹۳ هجری شمسی سیصد برابر صادرات به آن کشور بوده‌است، به‌این‌ترتیب که از سال هزار و سیصد و نود تا هزار و سیصد و نود و سه ایران از ایالات‌متحده به میزان «صد میلیون دلار»، «صد و سی و دو میلیون دلار»، «صد و سی و دو میلیون دلار» و «صد و پنجاه و چهار میلیون دلار» کالا خریداری و وارد نموده‌است. آمریکا حتی در شش ماه نخست سال ۱۳۹۴ نیز سی و هفت میلیون دلار کالا به شرکت‌های ایرانی فروخت. اما لیست کالاهایی که از آمریکا به ایران واردشده در سال‌های مختلف متفاوت‌اند، درمجموع به‌طور کلی آمریکا از ایران کالاهایی مانند فرش و زعفران را می‌خرد و ایران از کشور آمریکا مسواک و نخ دندان واردات می‌کند، بر اساس فهرست صادرات ایران، مهم‌ترین کالاهایی که ایران به ایالات‌متحده صادر کرده فرش و میگو بوده‌است، این فهرست نشان می‌دهد که در شش‌ماهه نخست سال ۹۴ آمریکا بیست‌ودو تن میگو باارزش کمتر از صد هزار دلار، و همچنین ششصد و نوزده تن فرش نیز باارزش کمتر از دویست هزار دلار، از ایران خریداری کرده‌است. زعفران نیز ازجمله دیگر کالاهای صادراتیِ ایران است، اما آمریکا خرید زیادی از این محصول ایران نیز نداشته‌است و به‌عنوان‌مثال در نیمه نخست سال ۱۳۹۴ مجموعاً تنها «هفت کیلوگرم»، زعفران را در بسته‌بندی‌های ده گرمی و سی گرمی از ایران خریدنموده‌است، که این خرید نیز مجموعاً حدود هفت هزار دلار ارزآوری داشته‌است. اما مبلمان از دیگر کالاهایی است که از ایران به سمت آمریکا صادر می‌شود. به‌طوری‌که ایالات‌متحده آمریکا در نیمه نخست سال ۹۴ حدود پنجاه‌وچهار هزار دلار مبلمان و سی هزار و ششصد دلار اجزاء و قطعات مبلمان را از ایران، خریده است.[۱۱۷][۱۱۸]

روابط فرهنگی[ویرایش]

یک برچسب تبلیغاتی مخالف جنگ با ایران بر روی خودرویی در تگزاس. افراد زیادی مخالف هرگونه درگیری نظامی جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه هستند.[۱۱۹]
دانشجویان آمریکایی در ایران، ۱۹۶۹

روابط فرهنگی ایران و آمریکا در حیطه ورزش، آموزش عالی، و هنرها سابقه بلندی دارد، تا جایی که شهرهای تهران و لس آنجلس،[۱۲۰] شیراز و آستین[نیازمند منبع] شهرهای خواهر بوده‌اند. برخی فعالیت‌ها همانند فعالیت‌های انجمن ایران و آمریکا، کتابخانه آبراهام لینکلن، و در جستجوی زمینه مشترک، حالت سازمان یافته و نسبتاً دائمی داشتند، و برخی دیگر همانند نمایشگاه‌ها و همایش‌ها به صورت رویدادی و گذرا بودند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ایرانی‌ها برعکس آمریکایی‌ها چندان به لحاظ فرهنگی به آمریکائیان بدبین نیستند.[۱۲۱][۱۲۲]

ایرانیان در آمریکا[ویرایش]

مراسم رقص و موسیقی در فستیوال فرهنگی Iranian American Community Alliance در ایالت واشینگتن

پس از انقلاب ایران و برقراری حکومت اسلامی، ایرانیان زیادی کشور خود را ترک کرده و به قصد کشورهای خارج مهاجرت نمودند، برخی به دلایل سیاسی، و برخی به دلایل اقتصادی. امروزه برخی محاسبات تعداد ایرانیان در خارج از ایران را بین ۲–۴ میلیون دانسته‌اند.[۱۲۳] برخی منابع این ارقام را بالاتر نیز دانسته‌اند.[۱۲۴] از این گروه، بیشترین تعداد را مهاجران ایران به آمریکا تشکیل داده‌اند.[۱۲۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. حسین حمیدی نیا، «ایالات متحده آمریکا»، (دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، تهران، ۱۳۸۲)، چاپ اول
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ The Middle East and the United States: A Historical and Political Reassessment، نوشته David W. Lesch، ۲۰۰۳، ISBN: 0-8133-3940-5 ص۵۲
 3. انفجار شایعه مذاکرات ایران و آمریکا دیپلماسی ایرانی
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ Haidar, J.I. , 2015."Sanctions and Exports Deflection: Evidence from Iran," Paris School of Economics, University of Paris 1 Pantheon Sorbonne, Mimeo
 5. دهخدا، ‎علی‌اکبر. «لغت‌نامه دهخدا».  بازیابی‌شده در تاریخ ۱۶-۰۴-۲۰۰۹ .
 6. لغت‌نامه دهخدا
 7. «مشاهده تقویم تاریخ ۷ آذر». مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، برای مشاهده متن منبع، در بخش جستجو، «۷ آذر» را انتخاب کنید.. بازبینی‌شده در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۵. 
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ STEVE EVERLY. «The Top-Secret Cold War Plan to Keep Soviet Hands Off Middle Eastern Oil Read more: http://www.politico.com/magazine/story/2016/06/oil-denial-policy-cia-middle-east-cold-war-united-states-britain-soviet-union-213983#ixzz4CY7wV5M0 Follow us: @politico on Twitter». politico، June 23, 2016. 
 9. Jackie Frank. «CHRONOLOGY-U.S. -Iranian relations». Reuters، ۱۳ مه ۲۰۰۷. بازبینی‌شده در ۲۵ آوریل ۲۰۱۱. 
 10. 56 دانشجوی ایرانی به علت تظاهرات در محوطه کالج توسط پلیس آمریکا بازداشت شدند. iichs.ir
 11. سیا به نقش خود در اجرای کودتای ۲۸ مرداد اعتراف کرد افکارنیوز
 12. اعتراف سازمان سیا رسماً به رهبری کودتای 28 مرداد پس از 60 سال عصر ایران
 13. [۱] BBC Persian
 14. دکتر باقر عاقلی. روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی جلد دوم. چاپ هشتم. تهران: نامک، 1387. 28. شابک ‎۹۶۴-۶۸۹۵-۵۳-۰. 
 15. دکتر باقر عاقلی. روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی جلد دوم. چاپ هشتم. تهران: نامک، 1387. 31. شابک ‎۹۶۴-۶۸۹۵-۵۳-۰. 
 16. The Ties That Bind. Sydney: Allen & Unwin، ۱۹۸۵. ۲۵۱. بازبینی‌شده در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۲. 
 17. [http://www.chashenry.com/samples/HumintPaper.pdf “MISSING: The Human Element”]. Retrieved 25 ژوئن 2012. 
 18. «آمریکا نگران برنامه اتمی شاه ایران بود» (بی‌بی‌سی فارسی)
 19. قطع رابطۀ آمریکا و ایران ، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
 20. «پیام به ملت ایران (قطع رابطه با امریکا)». سایت جامع امام خمینی. 
 21. «پیام به پاپ ژان پل دوم، رهبر کاتولیکهای جهان (عدم نگرانی از قطع رابطه با امریکا)». سایت جامع امام خمینی. 
 22. بازخوانی 30 سال چالش؛ در سالروز قطع روابط ایران و آمریکا
 23. Iran: U.S. Experts See Promise Amid Troubling Trends In Relations
 24. An Iran-U.S. Partnership: Thinking The Unthinkable
 25. U.S. , Iran See Need for Stable Iraq: NPR
 26. Extraterritorial Application of the U.S. Iranian Assets Control Regulations
 27. http://www.senate.gov/~schumer/SchumerWebsite/pressroom/press_releases/PR01320.html
 28. Read Article
 29. Why support terrorism?
 30. BBCPersian.com
 31. Yahoo!
 32. [۲]
 33. On The Line: Iran Threatens Israel
 34. Iran
 35. Khomeini 'sought to drop Death to America chant' | World news | The Guardian
 36. In Iran, 'Death to America' is back | csmonitor.com
 37. "Death to America":: Daniel Pipes
 38. جیمز بیل. عقاب و شیر. ترجمهٔ مهوش غلامی. تهران: نشر کوبه، ۱۳۷۱. ۲۲۱. 
 39. ۳۹٫۰ ۳۹٫۱ ۳۹٫۲ پنج تلاش ناموفق ایران و آمریکا برای بهبود روابط خبرگزاری انتخاب
 40. Staff writers. "PressTV-Obama extends national emergency on Iran". Retrieved 4 November 2016. 
 41. گزارش خبرگزاری رویترز. ۲ فوریه ۱۹۹۸
 42. گزارش خبرگزاری رویترز. ۱۸ فوریه ۱۹۹۸
 43. Ahmadinejad: The Secret History of Iran's Radical Leader. California University Press. 2008. ISBN: 0-520-25663-8 pp.188
 44. گزارش آ.اف.پ. ششم آوریل ۱۹۹۹. لینک ذخیره
 45. Leverett: Bush Administration ‘Not Serious’ About Dealing With Iran - Council on Foreign Relations
 46. BBCPersian.com
 47. BBCPersian.com
 48. BBCPersian.com
 49. BBCPersian.com
 50. BBCPersian.com
 51. Ups and downs in U.S. -Iranian relations Reuters
 52. ۵۲٫۰ ۵۲٫۱ Recognizing Iran as a Strategic Threat:
 53. SharifNews.ir:: رئیس‌جمهور: جهان بدون آمریکا و صهیونیسم را تجربه خواهیم کرد
 54. Pew Research Center: The U.S. Public's Pro-Israel History
 55. In The Faith - A Chronicle of the Christian Faith» Support for Israel drives Evangelical vote, poll finds
 56. Robert Weitzel: Hillary's "Final Solution" to the Persian Problem
 57. ارسلان مرشدی. «نگاهی به عملکرد سیاسی خارجی دولت نهم». روزنامه همشهری، ۱۶ آبان ۱۳۸۸. ایران. بازبینی‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۱. 
 58. ۵۸٫۰ ۵۸٫۱ «U.S. Naval Options for Influencing Iran». Naval War College Review، آوریل ۲۰۰۹. بازبینی‌شده در ۱ فوریه ۲۰۱۱. 
 59. ۵۹٫۰ ۵۹٫۱ «اولین موضعگیری رهبر ایران در مورد روابط با آمریکا در عصر اوباما». وب‌گاه بی‌بی‌سی فارسی، ۲ فروردین ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳. 
 60. «تکرار ادعاهای جان کری دربارهٔ ایران / ادعای حمایت آمریکا از مذاکره میان دولت سوریه و مخالفان». خبرگزاری مهر، 9 اسفند ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳. 
 61. «تکرار ادعاهای جان کری دربارهٔ ایران / ادعای حمایت آمریکا از مذاکره میان دولت سوریه و مخالفان». 
 62. «رابطه ایران با آمریکا مسئله پیچیده‌ای است/ زخم کهنه‌ای وجود دارد». موج، ۲۷ خرداد ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۱ تیر ۱۳۹۲. 
 63. حسن روحانی در جلسه غیرعلنی و غیررسمی مجلس، ۲۳ تیر ۱۳۹۲ مثلث
 64. «حسن روحانی:نباید دور خود حصار بکشیم». ملت آنلاین، 10 خرداد ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در 16 تیر ۱۳۹۲. 
 65. فضای دانشگاه باید بازترباشد/به آینده مذاکرات بدبین نیستم/برای حل مسئله هسته‌ای اراده داریم ایسنا
 66. Start talks with Iran washingtonpost
 67. واشینگتن پست: آمریکا برای امتیاز دادن به ایران آماده می‌شود رجانیوز
 68. اعلام محتوای نامه اوباما به روحانی از سوی کاخ سفید تابناک
 69. روحانی: نامه اوباما به من و جواب آن، می‌تواند قدمی برای آینده باشد آفتاب
 70. متن کامل گفتگوی شبکه تلویزیونی ان. بی. سی آمریکا با دکتر روحانی باشگاه خبرنگاران
 71. روزنامه اطلاعات ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 72. صفحه اول روزنامه‌های آرمان، آفتاب یزد و اعتماد
 73. روزنامه اعتماد مورخه ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 74. روزنامه ایران مورخه ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 75. روزنامه ایران ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 76. ۷۶٫۰ ۷۶٫۱ خبرگزاری رویترز مورخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳
 77. خبرگزاری ایسنا مورخ ۵ مهر ۱۳۹۲
 78. خبرگزاری ایسنا مورخ ۵ مهرماه ۱۳۹۲
 79. ۷۹٫۰ ۷۹٫۱ مشروح نشست خبری رئیس جمهور rouhani.ir
 80. ۸۰٫۰ ۸۰٫۱ گزیده نشست خبری رئیس‌جمهور در نیویورک hamedanpayam.com
 81. ۸۱٫۰ ۸۱٫۱ دکتر روحانی: سخنرانی اوباما را گامی مثبت برای حل مسایل ایران و غرب ارزیابی می‌کنیم president.ir/fa
 82. ۸۲٫۰ ۸۲٫۱ مشروح نشست خبری رئیس جمهور در نیویورک iribnews.ir
 83. ۸۳٫۰ ۸۳٫۱ دکتر حسن روحانی روز جمعه در نشست خبری خود در نیویورک گفت: دولت اختیارات لازم را در مذاکرات هسته‌ای دارد و من برای این گفتگوها وزیر امور خارجه را انتخاب کرده‌ام. 4.irna.ir
 84. ۸۴٫۰ ۸۴٫۱ سخنان روحانی در جمع خبرنگاران در مهرآباد رجانیوز
 85. ۸۵٫۰ ۸۵٫۱ سخنان روحانی در جمع خبرنگاران در مهرآباد بی‌باک
 86. دیدار ایرانیان مقیم آمریکا با رئیس جمهور rouhani.ir
 87. در جلسه مشترک روحانی با نمایندگان مجلس په گذشت؟ کنگره آمریکا به‌دنبال تشکیل گروه دوستی با ایران آخرین نیوز
 88. پایگاه خبری تحلیلی اعتدال
 89. http://www.asriran.com/fa/news/300062
 90. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/10/131016_u08_geneva_talks_end_positive.shtml
 91. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/11/131109_l20_geneva_talks_3rd_day.shtml
 92. http://pe.ria.ru/foreign/peregovori/20131120/131074483.html
 93. http://persian.cri.cn/141/2013/11/23/1s133993.htm
 94. http://persian.cri.cn/141/2013/11/24/1s133995.htm
 95. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/11/131124_l45_ap_iran_us_secret_deals.shtml
 96. Iran And World Powers Agree On Framework For Nuclear Deal Huffington Post
 97. «آغاز مذاکرات ظریف و کری سه روز پیش از ضرب الاجل توافق اتمی». بی‌بی‌سی فارسی، ۲۷ ژوئن ۲۰۱۵. 
 98. [۳] ایسنا
 99. [۴] باشگاه خبرنگاران جوان
 100. [۵] بی‌بی‌سی فارسی
 101. «ابتکار و اوباما در یک عکس». 
 102. «سپاه پاسداران ١٠ نظامی آمریکایی را در خلیج فارس بازداشت کرد». فارس، ۲۳ دی ۱۳۹۴. 
 103. «سپاه ۱۰ تفنگدار بازداشت‌شده آمریکایی را رها کرد». فارس، ۲۳ دی ۱۳۹۴. 
 104. «جیسون رضائیان، سعید عابدینی و 2 زندانی دوتابعیتی دیگر آزاد شدند». پایگاه خبری انتخاب، ۲۶ دی ۱۳۹۴. 
 105. http://www.bbc.com/persian/world-38791483
 106. http://ir.voanews.com/a/us-trump-white-house/3697480.html
 107. «Trump says he is willing to talk to Iran's leader without preconditions». رویترز، JULY 30, 2018. بازبینی‌شده در 24 مرداد 1397. 
 108. ۱۰۸٫۰ ۱۰۸٫۱ «After Trump Says 'No Preconditions' for Meeting With Iran - Pompeo Sets Preconditions». هاآرتص، Jul 31, 2018. بازبینی‌شده در 24 مرداد 1397. 
 109. «CNBC Exclusive: CNBC Transcript: U.S. Secretary of State Mike Pompeo Speaks with CNBC’s Michelle Caruso-Cabrera Today». CNBC، July 30, 2018. بازبینی‌شده در 24 مرداد 1397. 
 110. «Mike Pompeo speech: What are the 12 demands given to Iran?». الجزیره، 21 May 2018. بازبینی‌شده در 24 مرداد 1397. 
 111. «Iran's Khamenei bans holding direct talks with United States: TV». رویترز، AUGUST 13, 2018. بازبینی‌شده در 24 مرداد 1397. 
 112. ۱۱۲٫۰ ۱۱۲٫۱ «Ayatollah: I’m Banning All Negotiations With the US – Until Iran Grows More Powerful». CNS، August 13, 2018. بازبینی‌شده در August 18, 2018. 
 113. ۱۱۳٫۰ ۱۱۳٫۱ «بیانات در دیدار قشرها مختلف مردم». دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی سید علی خامنه ای، ۲۲ مرداد ۱۳۹۷. بازبینی‌شده در ۲4 مرداد ۱۳۹۷. 
 114. «Iran vows not to renegotiate landmark nuke deal with U.S.». ecns، 2018-08-14. بازبینی‌شده در 2018-08-18. 
 115. «Iran's Khamenei: No war, no negotiations with Trump». الجزیره، 13 Aug 2018. بازبینی‌شده در 18 Aug 2018. 
 116. «US Secretary of State names special representative for Iran». CNBC، 16 Aug 2018. بازبینی‌شده در 18 Aug 2018. 
 117. «اخبار-آمریکا از ایران فرش و زعفران می‌خرد و ایران از آمریکا مسواک و نخ دندان». سایت خبری تحلیلی شهرستان‌های ممسنی و رستم.. ۲۰۱۵-۱۱-۱۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۴. 
 118. «مبادلات تجاری ایران و آمریکا شامل چه کالاهایی می‌شود؟ آمریکا از ایران فرش و زعفران می‌خرد و ایران از آمریکا مسواک و نخ دندان». شیرازه. ۲۰۱۵-۱۱-۱۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۱۴. 
 119. http://www.stopwaroniran.org/iranada.pdf
 120. Tehran, Iran
 121. Shahghasemi, E. , Ray, H. D. , & Mirani, G. (October 01, 2011). How do Iranians and U.S. Citizens perceive each other: A systematic review. Journal of Intercultural Communication, 27.)
 122. Shaghasemi, E. , & Heisey, D. R. (January 01, 2009). The Cross-Cultural Schemata of Iranian-American People Toward Each Other: A Qualitative Approach. Intercultural Communication Studies, 18, 1, 143-160.
 123. british airways airlines media magazine at impressions-ba.com
 124. BBC NEWS | Middle East | Iran: Life in the diaspora
 125. Migration Information Source - Iran: A Vast Diaspora Abroad and Millions of Refugees at Home

پیوند به بیرون[ویرایش]

Iran–United States relations
Map indicating locations of Iran and United States

Iran

United States

Iran and the United States have had no diplomatic relations since 1980. Pakistan serves as Iran's protecting power in the United States, while Switzerland serves as America's protecting power in Iran. Contacts are carried out through the Iranian Interests Section of the Pakistani Embassy in Washington, DC,[1] and the US Interests Section of the Swiss Embassy in Tehran.[2] Iranian Supreme leader Ali Khamenei banned direct talks with the United States in 2018.[3]

Relations between the two nations began in the mid-to-late nineteenth century. Initially, while Iran was very wary of British and Russian colonial interests during the Great Game, the United States was seen as a more trustworthy foreign power, and the Americans Arthur Millspaugh and Morgan Shuster were even appointed treasurers-general by the Shahs of the time. During World War II, Iran was invaded by the United Kingdom and the Soviet Union, both US allies, but relations continued to be positive after the war until the later years of the government of Mohammad Mosaddegh, who was overthrown by a coup organized by the Central Intelligence Agency and aided by the MI6. This was followed by an era of very close alliance and friendship between Shah Mohammad Reza Pahlavi's regime and the US government, which was in turn followed by a dramatic reversal and disagreement between the two countries after the 1979 Iranian Revolution.[4] During this era, Iran was one of the United States' closest allies.[5][6][7]

Opinions differ as to the cause of the cooling in relations. Iranian explanations include everything from the natural and unavoidable conflict between the Islamic Revolution on the one hand, and perceived American arrogance[8] and desire for global hegemony on the other.[9] Other explanations include the Iranian government's need for an external bogeyman to furnish a pretext for domestic repression against pro-democratic forces and to bind the government to its loyal constituency.[10]

Since 1995, the United States has had an embargo on trade with Iran.[11] In 2015 the United States led successful negotiations for a nuclear deal (the Joint Comprehensive Plan of Action) intended to dismantle Iran's nuclear weapons capabilities, and when Iran complied in 2016, sanctions on Iran were lifted.[12][13]

According to a 2013 BBC World Service poll, 5% of Americans view Iranian influence positively, with 87% expressing a negative view, the most unfavorable perception of Iran in the world.[14] On the other hand, research has shown that most Iranians hold a positive attitude about the American people, though not the US government.[15][16] A January 2018 poll shows that 18% of Iranians have a favorable view of the United States, with 80% expressing an unfavorable view.[17]

Relations tend to improve when the two countries have overlapping goals, such as repelling Sunni militants.[18]

Contents

Country comparison

Iran Iran United States United States
Populations 80,233,600 325,719,200
Area 1,648,195 km² (636,372 sq mi) 9,857,306 km² (3,805,927 sq mi)
Population density 48/km² (124/sq mi) 34.2/km² (88.2/sq mi)
Capital Tehran Washington, DC
Largest city Tehran New York City
Government Unitary Theocratic Islamic Republic Federal Presidential Constitutional Republic
Current leader Supreme Leader Ali Khamenei President Donald Trump
Official languages Persian None (English de facto)
Main religions Shia Islam 90–95%[19][20] Sunni Islam 4–8%[21] Christianity 1% Judaism 0.9%. Christianity 73%, Non-Religious 22.8%,[22] Judaism 1.7%.
GDP (nominal) $405.540 billion ($5,193 per capita) $16.768 Trillion ($53,001 per capita)
GDP (PPP) $974.406 billion ($12,478 per capita) $16.768 Trillion ($53,001 per capita)
Military expenditures $14.7 billion[23] $593 billion[24]

Early relations

Political relations between Persia (now Iran) and the United States began when the Shah of Persia, Nassereddin Shah Qajar, officially dispatched Persia's first ambassador, Mirza Abolhasan Shirazi, to Washington D.C. in 1856.[25] In 1883, Samuel G. W. Benjamin was appointed by the United States as the first official diplomatic envoy to Iran, however; Ambassadorial relations were not established until 1944.[25] The first Persian Ambassador to the United States of America was Mirza Albohassan Khan Ilchi Kabir. Americans had been traveling to Iran since the early to mid-1880s, even before political relations existed between the two. Justin Perkins and Asahel Grant were the first missionaries to be dispatched to Persia in 1834 via the American Board of Commissioners for Foreign Missions.

The US had little interest in Persian affairs, while US as a trustworthy outsider did not suffer. The Persians again sought the US for help in straightening out its finances after World War I. This mission unlike the last was opposed by powerful vested interests and eventually it was withdrawn with its task incomplete. Following this there was no special US concern with Iran or any interaction until World War II.[26]

Amir Kabir, Prime Minister under Nasereddin Shah, also initiated direct contacts with the American government in Washington. By the end of the 19th century, negotiations were underway for an American company to establish a railway system from the Persian Gulf to Tehran.

Until World War II, relations between Iran and the United States remained cordial. As a result, many Iranians sympathetic to the Persian Constitutional Revolution came to view the US as a "third force" in their struggle to break free of British and Russian dominance in Persian affairs.[citation needed] American industrial and business leaders were supportive of Persia's drive to modernize its economy and free itself from British and Russian influence.

During the Persian Constitutional Revolution in 1909, an American named Howard Baskerville died in Tabriz while fighting with a militia in a battle against royalist forces.[27] After the Iranian parliament appointed United States financier Morgan Shuster as Treasurer General of Persia in 1911, an American was killed in Tehran by henchmen thought to be affiliated with Russian or British interests. Shuster became even more active in supporting the Constitutional revolution of Persia financially.[28] When Iran's government ordered Shu'a al-Saltaneh (شعاع السلطنه), the Shah's brother who was aligned with the goals of Imperial Russia in Persia, to surrender his assets, Shuster moved to execute the seizure. Imperial Russia immediately landed troops in Bandar Anzali, demanding a recourse and apology from the Persian government. Russia's General Liakhov subsequently shelled Iran's parliament in Tehran as part of actions to protect Russia's interests during the chain of events, and Morgan Shuster was forced to resign under British and Russian pressure. Shuster's book The Strangling of Persia is a recount of the details of these events and is critical of Britain and Imperial Russia.

The American Embassy first reported to the Iran desk at the Foreign Office in London about the popular view of Britain's involvement in the 1921 coup that brought Reza Shah to power.[29][30] A British Embassy report from 1932 admits that the British put Reza Shah "on the throne". At that time, Persia did not view the United States as an ally of Britain.

In 1936, Iran withdrew its ambassador in Washington after the publication of an article criticizing Reza Shah in the New York Daily Herald.[31] The withdrawal lasted for nearly one year.[31]

Morgan Shuster was soon followed by Arthur Millspaugh, who was appointed Treasurer General by Reza Shah, and Arthur Pope, who was a main driving force behind the Persian Empire revivalist policies of Reza Shah. The friendly relations between the United States and Iran lasted until the 1950s.

Reign of the last Shah of Iran

In 1941 the Anglo-Soviet invasion of Iran deposed Reza Shah believed to be Axis-leaning and established a supply route of war material to the USSR. From 1942 US troops were involved in the operation of this Persian Corridor one of the routes through which the US delivered Lend Lease supplies to the USSR.

The last Shah of Iran, Mohammad Reza Pahlavi, maintained close ties with the United States during most of his reign, which lasted from 1941 until he was overthrown by the Islamic Revolution in 1979. He pursued a modernizing economic policy, and a strongly pro-American foreign policy; he also made a number of visits to America, where he was regarded as a friend.[citation needed]

Iran's long border with America's Cold War rival, the Soviet Union, and its position as the largest, most powerful country in the oil-rich Persian Gulf, made Iran a "pillar" of US foreign policy in the Middle East.[32] Prior to the Iranian Revolution of 1979, many Iranian students and other citizens resided in the United States, and had a positive and welcoming attitude towards America and Americans.[4] In the 1970s, approximately 25,000 American technicians were deployed to Iran in order to maintain military equipment (such as F-14s) that had been sold to the Shah's government.[33] Additionally, from 1950 to 1979, an estimated 800,000 to 850,000 Americans had visited or lived in Iran, and had often expressed their admiration for the Iranian people.[4]

Prime Minister Mossadeq and his overthrow

In 1953, the government of prime minister Mohammed Mossadeq was overthrown in a coup organized by the governments of the U.S. and the UK. Many Iranians argue that the coup and the subsequent U.S. support for the shah proved largely responsible for the shah's arbitrary rule, which led to the "deeply anti-American character" of the 1979 revolution.[34]

Until the outbreak of World War II, the United States had no active policy toward Iran.[35] When the Cold War began, the United States was alarmed by the attempt by the Soviet Union to set up separatist states in Iranian Azerbaijan and Kurdistan, as well as its demand for military rights to the Dardanelles in 1946. This fear was enhanced by the loss of China to communism, the uncovering of Soviet spy rings, and the start of the Korean War.[36]

In 1952 and 1953, the Abadan Crisis took place when Iranian prime minister Mohammed Mossadeq began nationalization of the Anglo-Iranian Oil Company (AIOC). Established by the British in the early 20th century, the company shared profits (85% for Britain, and 15% for Iran), but the company withheld their financial records from the Iranian government. By 1951, Iranians supported nationalization of the AIOC, and Parliament unanimously agreed to nationalize its holding of, what was at the time, the British Empire’s largest company. The British retaliated with an embargo on Iranian oil, which was supported by international oil companies. Over the following months, negotiations over control and compensation for the oil were deadlocked, and Iran's economy deteriorated.

U.S. President Truman pressed Britain to moderate its position in the negotiations and to not invade Iran. American policies created a feeling in Iran that the United States was on Mosaddeq's side and optimism that the oil dispute would soon be settled with "a series of innovative proposals to settle" the dispute, giving Iran "significant amounts of economic aid". Mosaddeq visited Washington, and the American government made "frequent statements expressing support for him."[37]

At the same time, the United States honored the British embargo and, without Truman's knowledge, the CIA station in Tehran had been "carrying out covert activities" against Mosaddeq and the National Front "at least since the summer of 1952".[38]

1953 Iranian coup d'état

As the Cold War intensified, oil negotiations stalled, and the Republican President Dwight D. Eisenhower replaced Democratic President Harry S. Truman, the United States helped destabilize Mosaddeq on the theory that "rising internal tensions and continued deterioration ... might lead to a breakdown of government authority and open the way for at least a gradual assumption of control" by Iran's well organized Tudeh communist party.[39] In spring and summer 1953, the United States and Britain, through a covert operation of the CIA called Operation Ajax, conducted from the American Embassy in Tehran, helped organize a coup d'état to overthrow the Mossadeq government. The operation initially failed, and the Shah fled to Italy, but a second attempt succeeded, and Mosaddeq was imprisoned.

According to a study of the coup headed by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, intended "to resolve" the "controversy" over who and what were responsible, "it was geostrategic considerations, rather than a desire to destroy Mosaddeq's movement, to establish a dictatorship in Iran or to gain control over Iran's oil, that persuaded U.S. officials to undertake the coup."[40]

Post-coup

President Lyndon Johnson welcoming the Shah at the White House while Iranians protest, 1967

Following the coup, the United States helped re-install the Shah. In the first three weeks, the U.S. government gave Iran $68 million in emergency aid, and an additional $1.2 billion over the next decade.[41] In this era that ensued, until the fall of the shah in 1979, Iran was one of the United States' closest allies.[5][6][7] The US also played a critical role in founding the Shah's brutal secret police to keep him in power. A US Army colonel working for the CIA was sent to Persia in September 1953 to guide local personnel in creating the organization[42][43] and in March 1955, the Army colonel was "replaced with a more permanent team of five career CIA officers, including specialists in covert operations, intelligence analysis, and counterintelligence, including Major General Herbert Norman Schwarzkopf who "trained virtually all of the first generation of SAVAK personnel." In 1956 this agency was reorganized and given the name Sazeman-e Ettela'at va Amniyat-e Keshvar (SAVAK).[43] These in turn were replaced by SAVAK's own instructors in 1965.[44][45]

The Shah received significant American support during his reign, and frequently making state visits to the White House and earning praise from numerous American presidents. The Shah's close ties to Washington and his Modernization policies soon angered some Iranians, especially the hardcore Islamic conservatives.[46]

In America, the coup was originally considered a triumph of covert action but later on came to be considered by many to have left "a haunting and terrible legacy."[47] In 2000, US Secretary of State Madeleine Albright, called it a "setback for democratic government" in Iran.[48] Supreme Leader Ali Khamenei condemned the admission as "deceitful", complaining that it "did not even include an apology".[49]

Nuclear support

The U.S. helped Iran create its nuclear program starting in 1957 by providing Iran its first nuclear reactor and nuclear fuel, and after 1967 by providing Iran with weapons grade enriched uranium.[50][51] The participation of the United States and Western European governments in Iran's nuclear program continued until the 1979 Iranian Revolution that toppled the last Shah of Iran.[52] Iran's nuclear program was launched in the 1950s with the help of the United States as part of the Atoms for Peace program.[53] The participation of the United States and Western European governments in Iran's nuclear program continued until the 1979 Iranian Revolution that toppled the last Shah of Iran.[52] The United States reached a deal in 2015 to limit Iran's nuclear capabilities. This deal was a considerably tough deal to make, however Iran and the US were able to sit down and discuss ways forward after months of tense negotiations. Some parts of the deal dealt with lifting sanctions. The sanctions alone lifted over 100 billion dollars in frozen assets overseas for Iran. In return, Iran had to agree not to engage in activities, including research and development of a nuclear bomb.

Cultural relations

Relations in the cultural sphere remained cordial. Pahlavi University, Sharif University of Technology, and Isfahan University of Technology, three of Iran's top academic universities were all directly modeled on American institutions, such as the University of Chicago, MIT, and the University of Pennsylvania.[54][55][55] The Shah was generous in awarding American universities with financial gifts. For example, the University of Southern California received an endowed chair of petroleum engineering, and a million dollar donation was given to the George Washington University to create an Iranian Studies program.[54]

Growth of oil revenues

In the 1960s and 1970s, Iran's oil revenues grew considerably. Starting in the mid-1960s, this "weakened U.S. influence in Iranian politics" while strengthening the power of the Iranian state vis-a-vis the Iranian public. According to scholar Homa Katouzian, this put the United States "in the contradictory position of being regarded" by the Iranian public because of the 1953 coup "as the chief architect and instructor of the regime," while "its real influence" in domestic Iranian politics and policies "declined considerably".[56] With the oil revenue growing excessively the United States and Iran's relationship grew stronger.

1977–1979: Carter administration

The Iranian Shah, Mohammad Reza Pahlavi meeting with Alfred Atherton, William H. Sullivan, Cyrus Vance, President Jimmy Carter, and Zbigniew Brzezinski, 1977
Mohammed Reza Pahlavi, Shah of Iran, shakes hands with a US Air Force general officer prior to his departure from the United States

In the late 1970s, American President Jimmy Carter emphasized human rights in his foreign policy, including the Shah's regime, which by 1977 had garnered unfavorable publicity in the international community for its human rights record.[57] That year, the Shah responded to Carter's "polite reminder" by granting amnesty to some prisoners and allowing the Red Cross to visit prisons. Through 1977, liberal opposition formed organizations and issued open letters denouncing the Shah's regime.[58][59]

At the same time, Carter angered anti-Shah Iranians with a New Year's Eve 1978 toast to the Shah in which he said:

Under the Shah’s brilliant leadership Iran is an island of stability in one of the most troublesome regions of the world. There is no other state figure whom I could appreciate and like more.[60]

Observers disagree over the nature of United States policy toward Iran under Carter as the Shah's regime crumbled. According to historian Nikki Keddie, the Carter administration followed "no clear policy" on Iran.[61] The American ambassador to Iran, William H. Sullivan, recalled that the US National Security Advisor Zbigniew Brzezinski "repeatedly assured Pahlavi that the U.S. backed him fully". On November 4, 1978, Brzezinski called the Shah to tell him that the United States would "back him to the hilt." At the same time, high-level officials in the State Department believed the revolution was unstoppable.[62] After visiting the Shah in summer of 1978, Secretary of the Treasury W. Michael Blumenthal complained of the Shah's emotional collapse, reporting, "You've got a zombie out there."[63] Brzezinski and Energy Secretary James Schlesinger were adamant in their assurances that the Shah would receive military support.

Another scholar, sociologist Charles Kurzman, argues that, rather than being indecisive or sympathetic to the revolution, the Carter administration was consistently supportive of the Shah and urged the Iranian military to stage a "last-resort coup d'etat" even after the regime's cause was hopeless.[64][65]

The 1979 revolution

The 1979 Revolution, which ousted the pro-American Shah and replaced him with the anti-American Supreme Leader Ayatollah Ruhollah Khomeini, surprised the United States government, its State Department and intelligence services, which "consistently underestimated the magnitude and long-term implications of this unrest".[66] Six months before the revolution culminated, the CIA had produced a report, stating that "Iran is not in a revolutionary or even a 'prerevolutionary' situation."[67]

Revolutionary students feared the power of the United States—particularly its Central Intelligence Agency to overthrow a new Iranian government. One source of this concern was a book by CIA agent Kermit Roosevelt, Jr. titled Countercoup: The Struggle for Control of Iran. Many students had read excerpts from the book and thought that the CIA would attempt to implement this countercoup strategy.[68]

Khomeini, who referred to America as the "Great Satan",[69] instantly got rid of the Shah’s prime minister and replaced him with a moderate politician called Mehdi Bazargan. Until this point, the Carter Administration was still hoping for normal relationships with Iran, sending its National Security Adviser Zbigniew Brzezinski.

The Islamic revolutionaries wished to extradite and execute the ousted Shah, and Carter refused to give him any further support or help return him to power. The Shah, suffering from terminal cancer, requested entry into the United States for treatment. The American embassy in Tehran opposed the request, as they were intent on stabilizing relations between the new interim revolutionary government of Iran and the United States.[59] However, President Carter agreed to let the Shah in, after severe pressure from Henry Kissinger, Nelson Rockefeller and other pro-Shah political figures. Iranians’ suspicion that the Shah was actually trying to conspire against the Iranian Revolution grew; thus, this incident was often used by the Iranian revolutionaries to justify their claims that the former monarch was an American puppet, and this led to the storming of the American embassy by radical students allied with the Khomeini faction.[59]

The hostage crisis

Vice President George H. W. Bush and other VIPs wait to welcome the former hostages to Iran home

On 4 November 1979, the revolutionary group Muslim Student Followers of the Imam's Line, angered that the recently deposed Shah had been allowed into the United States, occupied the American embassy in Tehran and took American diplomats hostage. The 52 American diplomats were held hostage for 444 days. In Iran, the incident was seen by many as a blow against American influence in Iran and the liberal-moderate interim government of Prime Minister Mehdi Bazargan, who opposed the hostage taking and resigned soon after. Some Iranians were concerned that the United States may have been plotting another coup against their country in 1979 from the American embassy.[70] In the United States, the hostage-taking was seen as a violation of a centuries-old principle of international law that granted diplomats immunity from arrest and diplomatic compounds sovereignty in the territory of the host country they occupy.[71]

The United States military attempted a rescue operation, Operation Eagle Claw, on April 24, 1980, which resulted in an aborted mission and the deaths of eight American military men. The crisis ended with the signing of the Algiers Accords in Algeria on January 19, 1981. On January 20, 1981, the date the treaty was signed, the hostages were released. The Iran-United States Claims Tribunal (located in The Hague, Netherlands) was established for the purpose of handling claims of American nationals against Iran and of Iranian nationals against the United States. American contact with Iran through The Hague covers only legal matters. The crisis led to lasting economic and diplomatic damage.

On 7 April 1980, Carter severed diplomatic relations between Iran and the United States and they have been frozen ever since. Since 21 May 1980, Switzerland has been the protecting power for the United States in Iran. Contrary to usual practice, the US Embassy was not given into the charge of the Swiss Embassy. Instead, parts of the embassy complex were turned into an anti-American museum, while other parts became offices for student organizations.[72] Iranian interests in the US were initially represented by the Algerian Embassy. However, Iran later chose Pakistan to be its protecting power in the United States.

Economic consequences of the Iran hostage crisis

Families wait for the former hostages to disembark the plane.

Before the Revolution, the United States was Iran's foremost economic and military partner. This facilitated the modernization of Iran's infrastructure and industry, with as many as 30,000 American expatriates residing in the country in a technical, consulting, or teaching capacity. Some analysts argue that the transformation may have been too rapid, fueling unrest and discontent among an important part of the population in the country and leading to the Revolution in 1979.

After the 1979 seizure of the American Embassy in Tehran, the United States froze about $12 billion in Iranian assets, including bank deposits, gold and other properties. According to American officials, most of those were released in 1981 as part of the deal to release the hostages. Some assets—Iranian officials say $10 billion, but US officials say much less—remain frozen, pending resolution of legal claims arising from the Revolution.

Commercial relations between Iran and the United States are restricted by American sanctions and consist mainly of Iranian purchases of food, spare parts, and medical products as well as American purchases of carpets and food. Sanctions originally imposed in 1995 by President Bill Clinton were renewed by President Bush, who cited the "unusual and extraordinary threat" to American national security posed by Iran. The 1995 executive orders prohibit American companies and their foreign subsidiaries from conducting business with Iran, while banning any "contract for the financing of the development of petroleum resources located in Iran". In addition, the Iran and Libya Sanctions Act of 1996 (ILSA) imposed mandatory and discretionary sanctions on non-American companies investing more than $20 million annually in the Iranian oil and natural gas sectors.

The ILSA was renewed for five more years in 2001. Congressional bills signed in 2006 extended and added provisions to the act; on September 30, 2006, the act was renamed the Iran Sanctions Act (ISA), as it no longer applied to Libya, and extended until December 31, 2011.

1981–1989: Reagan administration

Iran–Iraq War

American intelligence and logistical support played a crucial role in arming Iraq in the Iran–Iraq War, although Bob Woodward states that the United States gave information to both sides, hoping "to engineer a stalemate".[73] In search for a new set or order in this region, the US government adopted a policy designed to contain both Iran and Iraq economically and militarily in favor of the US's national interest.[74] During the second half of the Iran–Iraq War, the Reagan Administration pursued several sanction bills against Iran; on the other hand, it established full diplomatic relations with Saddam Hussein's government by removing it from the US list of State Sponsors of Terrorism in 1984.[74] According to the American Senate Banking Committee, the administrations of Presidents Reagan and George H. W. Bush authorized the sale to Iraq of numerous dual-use items, including poisonous chemicals and deadly biological viruses, such as anthrax and bubonic plague.[75] The Iran–Iraq War ended with both agreeing to a ceasefire in 1988. In 2000, US Secretary of State Madeleine Albright expressed regret for that support.[76]

1983: Hezbollah bombings

The United States contends that Hezbollah, a Shi'ite Islamist organization and client of Iran, has been involved in several anti-American terrorist attacks, including the April 1983 United States Embassy bombing which killed 17 Americans, the 1983 Beirut barracks bombing which killed 241 US peace keepers in Lebanon, and the 1996 Khobar Towers bombing. An American district court judge ruled in 2003 that the April 1983 United States Embassy bombing was carried out with Iranian support.[77]

United States District Court Judge Royce C. Lamberth declared that the Islamic Republic of Iran was responsible for the 1983 attack in a 2003 case brought by the victims' families. Lamberth concluded that Hezbollah was formed under the auspices of the Iranian government, was completely reliant on Iran in 1983, and assisted Iranian Ministry of Information and Security agents in carrying out the operation.[78] An American federal court has also found that the Khobar Towers bombing was authorized by Ali Khamenei, then ayatollah of Iran.[79]

1983: Anti-communist purge

According to the Tower Commission report:

In 1983, the U.S. helped bring to the attention of Tehran the threat inherent in the extensive infiltration of the government by the communist Tudeh Party and Soviet or pro-Soviet cadres in the country. Using this information, the Khomeini government took measures, including mass executions, that virtually eliminated the pro-Soviet infrastructure in Iran.[80]

Iran-Contra Affair

In violation of an arms embargo, officials of President Ronald Reagan's administration arranged in the mid-1980s to sell armaments to Iran in an attempt to improve relations with Iran and obtain their influence in the release of hostages held in Lebanon. Oliver North of the National Security Council then diverted proceeds from the arms sale to fund Contra rebels attempting to overthrow the left wing government of Nicaragua, which was in direct violation of the United States Congress' Boland Amendment.[81][82] In November 1986, Reagan issued a televised statement that the arms sales did not occur.[83] One week later, he confirmed that weapons had been transferred to Iran, but denied that they were part of an exchange for hostages.[82] A later investigation noted that documents relating to the affair were destroyed or withheld from investigators by Reagan administration officials.[84]

United States attack of 1988

In 1988, the United States launched Operation Praying Mantis against Iran, claiming that it was retaliation for the Iranian mining of areas of the Persian Gulf as part of the Iran–Iraq War. The American attack was the largest American naval combat operation since World War II.[85] American action began with coordinated strikes by two surface groups that neutralized the Sassan oil platform and the Sirri oil platform of Iran. Iran lost one major warship and a smaller gunboat. Damage to the oil platforms was eventually repaired.[86] Iran sued for reparations at the International Court of Justice, stating that the United States breached the 1955 Treaty of Amity. The court dismissed the claim but noted that "the actions of the United States of America against Iranian oil platforms on October 19, 1987 (Operation Nimble Archer) and April 18, 1988 (Operation Praying Mantis) cannot be justified as measures necessary to protect the essential security interests of the United States of America."[87] The American attack helped pressure Iran to agree to a ceasefire with Iraq later that summer.[88]

1988: Iran Air Flight 655

George H. W. Bush said that he would "never apologize for the United States of America. Ever. I don't care what the facts are."[89]

On July 3, 1988, near the end of the Iran–Iraq War, the US Navy guided missile cruiser USS Vincennes shot down Iranian Airbus A300B2, which was on a scheduled commercial flight in Iranian airspace over the Strait of Hormuz.[90] The attack killed 290 civilians from six nations, including 66 children. USS Vincennes was in the Persian Gulf as part of Operation Earnest Will. The United States initially contended that flight 655 was a warplane and then said that it was outside the civilian air corridor and did not respond to radio calls. Both statements were untrue, and the radio calls were made on military frequencies to which the airliner did not have access.[91][92] According to the Iranian government, the attack was an intentional and unlawful act. Iran refused to accept the idea of mistaken identification, arguing that this constituted gross negligence and recklessness amounting to an international crime, because the aircraft was not on a trajectory that threatened the Vincennes and had not aimed radar at it.[93] The United States has expressed regret for the loss of innocent life but has not apologized to the Iranian government.[94]

The men of the Vincennes were all awarded Combat Action Ribbons for completion of their tours in a combat zone. Lustig, the air-warfare coordinator, received the Navy Commendation Medal, often given for acts of heroism or meritorious service, but a not-uncommon end-of-tour medal for a second tour division officer. According to the History Channel, the medal citation noted his ability to "quickly and precisely complete the firing procedure."[95] However, in 1990, The Washington Post listed Lustig's awards as one being for his entire tour from 1984 to 1988 and the other for his actions relating to the surface engagement with Iranian gunboats. In 1990, Rogers was awarded the Legion of Merit "for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding service as commanding officer ... from April 1987 to May 1989." The award was given for his service as the Commanding Officer of the Vincennes, and the citation made no mention of the downing of Iran Air 655.[96]

1989–1993: Bush administration

Newly elected U.S. president George H. W. Bush announced a “goodwill begets goodwill” gesture in his inaugural speech on 20 January 1989. The Bush administration urged Rafsanjani to use Iran’s its clout in Lebanon to obtain the release of the remaining US hostages held by Hezbollah. Bush indicated there would be a reciprocal gesture toward Iran by the United States.[97] Bush’s national security advisor Brent Scowcroft said in late 1991 it might be possible to take Iran off the terrorist list, reduce economic sanctions, and further compensate Iranians for the shooting down of an Iranian civilian Airbus jet with a missile launched by a United States ship in July 1988, by mistake. However, the Bush administration did not respond to Iran’s gesture, even after the last hostage, reporter Terry Anderson, was finally released in December 1991.

1993–2001: Clinton administration

In April 1995, a total embargo on dealings with Iran by American companies was imposed by Bill Clinton. This ended trade, which had been growing following the end of the Iran–Iraq War.[98] The next year, the American Congress passed the Iran-Libya Sanctions act, designed to prevent other countries from making large investments in Iranian energy. The act was denounced by the European Union as invalid,[citation needed] but it blocked some investment for Iran.

Khatami and Iranian reformers

In January 1998, newly elected Iranian President Mohammad Khatami called for a "dialogue of civilizations" with the United States in a CNN interview. In the interview, Khatami invoked Alexis de Tocqueville's Democracy in America to explain the similarities between American and Iranian quests for freedom. American Secretary of State Madeleine Albright responded positively, and the countries exchanged of wrestling teams. This also brought freer travel between the countries as well as an end to the American embargo of Iranian carpets and pistachios. Relations then stalled due to opposition from Iranian conservatives and American preconditions for discussions, including changes in Iranian policy on Israel, nuclear energy, and support for terrorism.[99]

Inter-Parliamentary (Congress-to-Majlis) informal talks

On August 31, 2000, four United States Congress members, Senator Arlen Specter, Representative Bob Ney, Representative Gary Ackerman, and Representative Eliot L. Engel held informal talks in New York City with several Iranian leaders. The Iranians included Mehdi Karroubi, speaker of the Majlis of Iran (Iranian Parliament); Maurice Motamed, a Jewish member of the Majlis; and three other Iranian parliamentarians.[100]

2001–2005: Bush administration, first term

September 11 attacks

On 25 September 25, 2001, Iran's president Mohammad Khatami meeting British Foreign Secretary, Jack Straw, said: "Iran fully understands the feelings of the Americans about the terrorist attacks in New York and Washington on September 11." He said although the American administrations had been at best indifferent about terrorist operations in Iran (since 1979), the Iranians instead felt differently and had expressed their sympathetic feelings with bereaved Americans in the tragic incidents in the two cities. He also stated that "Nations should not be punished in place of terrorists." [101] According to Radio Farda's website, when the attacks' news was released, some Iranian citizens gathered in front of the Embassy of Switzerland in Tehran, which serves as the protecting power of the United States in Iran (US interests protecting office in Iran), to express their sympathy and some of them lit candles as a symbol of mourning. This piece of news at Radio Farda's website also states that in 2011, on the anniversary of the attacks, United States Department of State, published a post at its blog, in which the Department thanked Iranian people for their sympathy and stated that they would never forget Iranian people's kindness on those harsh days.[102] After the attacks, both the President and the Supreme Leader of Iran, condemned the attacks. BBC and Time magazine published reports on holding candlelit vigils for the victims by Iranian citizens at their websites.[103][104] According to Politico magazine, following the attacks, Sayyed Ali Khamenei, the Supreme Leader of Iran, "suspended the usual “Death to America” chants at Friday prayers" temporarily. The military forces of the United States of America and the Islamic Republic of Iran cooperated with each other to overthrow Taliban regime which had conflicts with the government of Iran.[105] Iran's Quds Force helped US forces and Afghan rebels in 2001 uprising in Herat.[106][107]

"Axis of evil" speech

On January 29, 2002 – 4 months after 9/11, US President Bush gave his "Axis of evil" speech, describing Iran, along with North Korea and Iraq, as an axis of evil and warning that the proliferation of long-range missiles developed by these countries constituted terrorism and threatened the United States. The speech caused outrage in Iran and was condemned by reformists and conservatives.[108]

Since 2003, the United States has been flying unmanned aerial vehicles, launched from Iraq, over Iran to obtain intelligence on Iran's nuclear program, reportedly providing little new information.[109] The Iranian government has described the surveillance as illegal.[110]

Alleged "Grand Bargain" proposal

A tractor-trailer from Virginia's Fairfax County Urban Search and Rescue Team loaded aboard a C-5 Galaxy heading for Bam, Iran

On May 4, 2003, the Swiss government sent the US State Department an unsigned one-page memorandum, which was not on official letterhead, and contained a cover letter by Swiss diplomat Tim Guldimannn which laid out a roadmap for discussions between Iran and the US Under the heading of "U.S. aims", the document stated that Iran was willing to put "the following aims on the agenda": Accepting "the two-states approach" to the Israeli-Palestinian conflict, ending "material support to Palestinian opposition groups ... from Iranian territory," pressuring Hezbollah "to become an exclusively political and social organization within Lebanon," supporting "political stabilization and the establishment of democratic institutions" in Iraq, taking "decisive action against any terrorists (above all al Qaeda) on Iranian territory," and fully cooperating with the International Atomic Energy Agency (IAEA) to ensure "there are no Iranian endeavors to develop or possess WMD." Under the heading of "Iran aims", the document stated "the U.S. accepts a dialogue ... and agrees that Iran puts the following aims on the agenda": Ending US efforts to change "the political system" in Iran, abolishing "all sanctions," taking action against the People's Mujahedin of Iran (MKO), recognizing "Iran's legitimate security interests in the region," and granting Iran "access to peaceful nuclear technology, biotechnology and chemical technology." In the cover letter, Guldimann claimed that he developed the "Roadmap" with Sadeq Kharrazi, "the Iranian ambassador in Paris," and that Supreme Leader Ali Khamenei "agreed with 85-90% of the paper," although he could not obtain "a precise answer on what exactly the Leader explicitly has agreed."[111][112][113] The Bush administration did not respond to the proposal, although in March 2004 President Bush sent Mohamed ElBaradei to Tehran with the message that "an Iranian representative with the authority to make a deal should go to the U.S. and Bush himself would personally lead" negotiations to "resolve all the issues between us;" according to Hassan Rouhani, the Iranian leadership decided "that we should not negotiate with the U.S.," even though "the Americans had taken the first step."[112][114]

Nevertheless, in 2007, New York Times columnist Nicholas Kristoff and others popularized the notion that "hard-liners in the Bush administration killed discussion" of an Iranian "Grand Bargain" that "could have saved lives in Iraq, isolated Palestinian terrorists and encouraged civil society groups in Iran," with Kristoff concluding: "The record indicates that officials from the repressive, duplicitous government of Iran pursued peace more energetically and diplomatically than senior Bush administration officials—which makes me ache for my country."[115][116] Kristoff claimed "Iran also sent its own master text of the proposal to the State Department and, through an intermediary, to the White House."[115] However, available evidence casts doubt on the genuineness of this proposal, which may have merely been an invention of Guldimann, who sought to promote US-Iran rapprochement.[112][113] For example, Michael Rubin noted that "Guldimann told different people different things about the document's origin," while "the Swiss Foreign Ministry refused to back up Guldimann's account."[117] Iranian and US officials were engaged in a series of secret, high-level negotiations during 2003, and Iran's UN ambassador Mohammad Javad Zarif had met with US diplomat Zalmay Khalilzad on May 3—one day prior to the State Department receiving the alleged "Grand Bargain."[112][113] Glenn Kessler asked "If Iran was serious, why would such an important diplomatic undertaking be transmitted in such a haphazard way through the Swiss ambassador when one of the supposed co-authors was already holding senior-level talks with U.S. officials?"[112] Similarly, Rubin declared: "Guldimann's ignorance of these ongoing discussions exposed his fraud."[113] Former Deputy Secretary of State Richard Armitage recounted that US officials "couldn't determine what was the Iranians' and what was the Swiss ambassador's" and "nothing that we were seeing in this fax was in consonance with what we were hearing face to face,"[116][118] former National Security Adviser Stephen J. Hadley called the "Grand Bargain" "the result of freelancing by a Swiss diplomat hoping to be the one to make peace between Iran and the United States,"[119] and a State Department spokesman described the document as "a creative exercise on the part of the Swiss ambassador."[118] In a March 30, 2006 email to Trita Parsi, Zarif confessed: "The claims and counter claims about the source of the proposals and motivations of intermediaries remain a mystery for me. What I think is important is the fact that Iran was prepared."[120]

2003: Border incursions begin

Several claims have been made that the US has violated Iranian territorial sovereignty since 2003, including drones,[121][122] soldiers,[123] and the Party for a Free Life in Kurdistan (PEJAK).[124] An American RQ-7 Shadow and a Hermes UAV have crashed in Iran.[122] Seymour Hersh stated that the United States has also been penetrating eastern Iran from Afghanistan in a hunt for underground installations developing nuclear weapons.[123]

2005–2009: Bush administration, second term

In August 2005, Mahmoud Ahmadinejad became Iran's president. On 8 May 2006, he sent a personal letter to President Bush to propose "new ways" to end Iran's nuclear dispute.[125] US Secretary of State Condoleezza Rice and National Security Adviser Stephen Hadley both dismissed it as a negotiating ploy and publicity stunt that did not address American concerns about Iran's nuclear program.[126] Ahmadinejad later said that "the letter was an invitation to monotheism and justice, which are common to all divine prophets".[127]

Bush insisted in August 2006 that "there must be consequences" for Iran's continued enrichment of uranium. He said that "the world now faces a grave threat from the radical regime in Iran."[128] Ahmadinejad invited Bush to a debate at the UN General Assembly, which was to take place on September 18, 2006. The debate was to be about Iran's right to enrich uranium. The invitation was promptly rejected by White House spokesman Tony Snow, who said "There's not going to be a steel-cage grudge match between the President and Ahmadinejad".[129]

Columbia University students protesting against the university's decision to invite Mahmoud Ahmadinejad to the university campus

In November 2006, Ahmadinejad wrote an open letter to the American people,[130] stating that dialogue was urgently needed because of American activities in the Middle East and that the United States was concealing the truth about relations.[131]

In September 2007, Ahmadinejad addressed the UN General Assembly. Prior to this, he gave a speech at Columbia University, where university president Lee Bollinger used his introduction to portray the Iranian leader as "astonishingly uneducated" and as a "cruel and petty dictator". Ahmadinejad answered a query about the treatment of gays in Iran by saying: "We don't have homosexuals like in your country. We don't have that in our country. We don't have this phenomenon; I don't know who's told you we have it". An aide later stated that he was misrepresented and was actually saying that "compared to American society, we don't have many homosexuals".[132] Ahmadinejad was not permitted to lay a wreath at the World Trade Center site. He stated, "Many innocent people were killed there. Some of those people were American citizens, obviously...We obviously are very much against any terrorist action and any killing. And also we are very much against any plots to sow the seeds of discord among nations. Usually, you go to these sites to pay your respects. And also to perhaps to air your views about the root causes of such incidents." When told that Americans believed that Iran exported terrorism and would be offended by the "photo op", he replied, "Well, I'm amazed. How can you speak for the whole of the American nation?...You are representing a media and you're a reporter. The American nation is made up of 300 million people. There are different points of view over there".[133]

In an April 2008 speech, Ahmadinejad described the September 11 attacks as a "suspect event", saying that all that happened was that "a building collapsed". He stated that the death toll was never published, that the victims' names were never published, and that the attacks were used subsequently as pretext for the invasions of Afghanistan and Iraq.[134] That October, he expressed happiness about the 2008 global economic crisis and what he called "collapse of liberalism". He said the West has been driven to a dead-end and that Iran was proud "to put an end to liberal economy".[135] The previous month, he had told the UN General Assembly, "The American empire in the world is reaching the end of its road, and its next rulers must limit their interference to their own borders".[136]

Iran's nuclear program

Since 2003, the United States had alleged that Iran had a program to develop nuclear weapons. Iran maintained that its nuclear program was aimed only at generating electricity. The United States's position was that "a nuclear-armed Iran is not acceptable",[137] but officials have denied that the United States is preparing for an imminent strike. The United Kingdom (UK), France and Germany have also attempted to negotiate a cessation of nuclear enrichment activities by Iran.[138]

In June 2005, Condoleezza Rice said that International Atomic Energy Agency (IAEA) head Mohamed ElBaradei should either "toughen his stance on Iran" or not be chosen for a third term as IAEA head.[139] Both the United States and Iran are parties to the Nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT). The United States and other countries were alleged during the May 2005 NPT meeting to be in violation of the NPT through Article VI, which requires them to disarm. The IAEA has stated that Iran is in violation of a Safeguards Agreement related to the NPT, due to insufficient reporting of nuclear material, its processing and its use.[140] Under Article IV, the treaty gives non-nuclear states the right to develop civilian nuclear energy programs.[141] From 2003 to early 2006, tensions mounted between the United States and Iran while IAEA inspections of sensitive nuclear industry sites in Iran continued.

In March 2006, American and European representatives noted that Iran had enough unenriched uranium hexafluoride gas to make ten atomic bombs, adding that it was "time for the Security Council to act".[142] The unenriched uranium cannot be used either in the Bushehr reactor, which is a pressurized water reactor, nor in atomic bombs, unless it becomes enriched.

Iran fears of attack by the US

In 2006, the United States passed the Iran Freedom and Support Act, which appropriated millions of dollars for human rights Non-governmental organization (NGOs) working in Iran. Several politicians in both countries have claimed the Act is a "stepping stone to war",[143] although the Act prohibits the use of force against Iran.

In May 2007, Iran's top diplomat Foreign Minister Manouchehr Mottaki stated that Iran is "ready to talk" to the United States.[144] That month, Iran announced willingness, under certain conditions, to improve its relations with the United States despite having passed up the opportunity for direct talks at the Iraq conference in Sharm El-Sheikh on May 3, 2007. The conference had been seen by the Americans as an opportunity to get closer to the Iranians and exchange gestures in a public forum.[145]

US covert operations inside Iran

In March 2006, the Party for a Free Life in Kurdistan (PEJAK), an opposition group closely linked to the Kurdistan Workers Party (PKK) killed 24 members of the Iranian security forces. The PEJAK is linked to the Kurdistan Workers Party (PKK), which is listed by the US State Department as a Foreign Terrorist Organization. Dennis Kucinich stated in an April 18, 2006, letter to Bush that PEJAK was supported and coordinated by the United States, since it is based in Iraq, which is under the de facto control of American military forces. In November 2006, journalist Seymour Hersh in The New Yorker supported this claim, stating that the American military and the Israelis are giving the group equipment, training, and targeting information in order to create internal pressures in Iran.[146]

On April 3, 2007, the American Broadcasting Company (ABC) stated that the United States had supported Jundullah since 2005.[147] The Washington Times has described Jundullah as a militant Islamic organization based in Waziristan, Pakistan, and affiliated with Al-Qaeda that has claimed to kill approximately 400 Iranian soldiers.[148]

The United States has escalated its covert operations against Iran, according to current and former military, intelligence, and congressional sources.[149] They state that Bush sought up to $400,000,000 for these military operations, which were described in a secret Presidential Finding and are designed to destabilize Iran's religious leadership. The covert activities involve support of the minority Ahwazi Arab and Baluchi groups and other dissident organizations. United States Special Operations Forces have been conducting cross-border operations from southern Iraq, with Presidential authorization, since 2007. The scale and the scope of the operations in Iran, which involve the CIA and the Joint Special Operations Command (JSOC), have been significantly expanded in 2008.[149]

Iraqi insurgency

Iran has been accused by the United States of giving weapons and support to the Iraqi insurgency (which includes the terrorist group al-Qaeda). The United States State Department states that weapons are smuggled into Iraq and used to arm Iran's allies among the Shiite militias, including those of the anti-American cleric Muqtada al-Sadr and his Mahdi army.[150] Evidence for this is that weapons, including mortars, rockets and munitions bear Iranian markings. US commanders report that these bombs inflicted 30 percent of all American military casualties in Iraq excluding Anbar province, where these weapons have not been found. Furthermore, US intelligence has obtained satellite photographs of three training camps for Iraqi insurgents near Iran's capital where they are allegedly trained guerilla tactics, kidnapping and assassination.[151]

U.S. Director of National Intelligence Michael McConnell stated in an interview with the Council on Foreign Relations that there was overwhelming evidence that Iran was arming the insurgency in Iraq.[152] During his address to the United States Congress on September 11, 2007, Commanding officer for the United States forces in Iraq, General David Petraeus noted that the multinational forces in Iraq have found that Iran's Quds force has provided training, equipment, funding, and direction to terrorists. "When we captured the leaders of these so-called special groups … and the deputy commander of a Lebanese Hezbollah department that was created to support their efforts in Iraq, we’ve learned a great deal about how Iran has, in fact, supported these elements and how those elements have carried out violent acts against our forces, Iraqi forces and innocent civilians."[153] In a speech on 31 January 2007, Iraqi prime minister Nouri al-Maliki said that Iran was supporting attacks against Coalition forces in Iraq.[154]

In 2014, the United States and Iran began unofficial limited cooperation in the fight against the terrorist organization Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL).[155][156]

2006 sanctions against Iranian institutions

Pushing for international sanctions against Iran because of its nuclear program, the United States accused Iran of providing logistical and financial support to Shi'a militias in Iraq. Iran denied this claim.[157] The American government imposed sanctions on an Iranian bank on September 8, 2006, barring it from direct or indirect dealings with American financial institutions. The move against Bank Saderat Iran was announced by the undersecretary for treasury, who accused the bank of transferring funds for terrorist groups, including $50,000,000 to Hezbollah. While Iranian financial institutions are barred from directly accessing the American financial system, they are permitted to do so indirectly through banks in other countries. He said the United States government would also persuade European financial institutions not to deal with Iran.[158]

2007 US raids Iran Consulate General

In 2007, US forces raided the Iranian Consulate General located in Erbil, Iraq and arrested five staff members. Sources[who?] said that American forces landed their helicopters around the building, broke through the consulate’s gate, disarmed the guards, confiscated documents, arrested five staff members, and left for an undisclosed location. People living in the neighborhood were told they could not leave their homes. Three people who left their homes were arrested, and a wife of one of these men confirmed her husband's arrest.

Russian Minister of Foreign Affairs Mikhail Kamynin said that the raid was an unacceptable violation of the Vienna Convention on Consular Relations. The Kurdistan Regional Government also expressed their disapproval.

At a hearing in Iraq on January 11, 2007, United States Senator Joseph Biden, chairman of the Senate Foreign Relations Committee, told Rice that the Bush Administration did not have the authority to send American troops on cross-border raids. Biden said, "I believe the present authorization granted the president to use force in Iraq does not cover that, and he does need congressional authority to do that. I just want to set that marker".[159] Biden sent a follow-up letter to the White House asking for an explanation on the matter.

The same day, Iran's foreign ministry sent a letter to Iraq's foreign ministry, asking Iraq to stop the United States from interfering with Iran–Iraq relations. The official said, "We expect the Iraqi government to take immediate measures to set the aforesaid individuals free and to condemn the US troopers for the measure. Following up on the case and releasing the arrestees is a responsibility of primarily the Iraqi government and then the local government and officials of the Iraqi Kurdistan".[citation needed]

On November 9, American forces released two Iranian diplomats after 305 days,[160] as well as seven other Iranian citizens. The officials were captured in the raid, and the others had been picked up in different parts of the country and held for periods ranging from three months to three years.[161] American officials said, "The release followed a careful review of individual records to determine if they posed a security threat to Iraq, and if their detention was of continued intelligence value".[161] American forces still hold 11 Iranian diplomats and citizens.[citation needed]

IRGC terrorist designation

The United States has opposed the activities of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) based on "the group's growing involvement in Iraq and Afghanistan as well as its support for extremists throughout the Middle East".[162] The United States branded the IRGC a terrorist organization,[163] and Iran responded by declaring the Central Intelligence Agency and the United States Army to be terrorist organizations.[164] The Iranian resolution cited American involvement in dropping nuclear bombs in Japan in World War II, using depleted uranium munitions in the Balkans, bombing and killing Iraqi civilians, and torturing terror suspects in prisons.[165]

The IRGC was placed on the FTO for instigating and supporting insurgencies in Iraq resulting the death of American soldiers.[166]

The IRGC is operating through its Quds force in other countries in the region and in conjunction with other terrorist organizations such as Hezbollah. They "share a similar world view and strategic vision and are seeking to exploit the current unrest in the region to their advantage" as one senior US administration officials explained in a teleconference briefing on May 31, 2013, discussing the increase in the IRGC, and Hezbollah's terrorist activities worldwide.[167]

The US State Department Special Briefing also warned against increasing involvement of the IRGC forces in the Syrian conflict:

We believe this is an alarming trend. It’s borne out by the facts and it merits closer inspection as we evaluate the landscape of terrorist activity globally. Add to this, of course, is the deepening commitment both Iran and Hezbollah have made to fight and kill on behalf of the Assad regime in Syria. That involvement, of course, is hardening the conflict and threatening to spread the violence across the region.

Hezbollah and the Iranian leadership share a similar world view and strategic vision and are seeking to exploit the current unrest in the region to their advantage. This approach has increased sectarian tensions and conflict and serves further as a destabilizing force during a time of great change throughout the region.[168]

Michael Rubin, a senior research fellow with the American Enterprise Institute, said he feared the IRGC designation "might exculpate the rest of the regime when, in reality, the IRGC's activities cannot be separated from the state leadership of Supreme Leader Khamenei or President Ahmadinejad".[169] The Iranian newspaper Kayhan quoted the commander of Iran's elite Revolutionary Guards as threatening to deal heavier blows against the United States in response to the designation.[170] Mohammad Khatami, former Reforms Front Iranian President hoped to "remind those in the U.S. Congress or elsewhere working for the benefit of the American nation to stand against these measures or the wall between the two countries grow taller and thicker".[171]

This is the first time that official armed units of sovereign states are included in a list of banned terrorist groups.[172] Kaveh L. Afrasiabi, a former consultant to the UN's program of Dialogue Among Civilizations,[173] stated in Asia Times Online that the move has possible legal implications: "Under international law, it could be challenged as illegal, and untenable, by isolating a branch of the Iranian government for selective targeting. This is contrary to the 1981 Algiers Accord's pledge of non-interference in Iran's internal affairs by the US government".[174] News leaks about the prospective designation worried European governments and private sector firms, which could face prosecution in American courts for working with the IRGC.[175]

2008 naval dispute

In January 2008, American officials accused Iran of harassing and provoking their naval vessels in the Strait of Hormuz, but Iran denied the claim. The United States presented audio and video footage of the incident, which included threats made to the Americans. Iranians have told The Washington Post that the accent in the recording does not sound Iranian. Iran has accused the United States of creating a "media fuss" and has released its own abridged video recording of the incident, which does not contain threats.[91][176][177] There has been significant confusion as to the source of the threatening radio transmissions. According to the newspaper Navy Times, the incident could have been caused by a locally famous heckler known as the "Filipino Monkey".[178][179][180]

Covert action against Iran

In 2008, New Yorker reporter Seymour Hersh detailed American covert action plans against Iran involving the CIA, Defense Intelligence Agency (DIA), and Special Forces.[181] Journalist David Ignatius of The Washington Post asserted that American covert action "appears to focus on political action and the collection of intelligence rather than on lethal operations".[182] Iranian commentator Ali Eftagh stated that the covert actions are being made public by the American government as a form of psychological warfare.[183]

Other events (2007–2008)

A meeting in Baghdad between Iranian and American diplomats was "the first formal direct contact after decades during which neither country has been willing to talk to the other."[184] Asia Times commentator Kaveh L Afrasiabi noted that success in United States-Iran nuclear negotiations depends on Iranian perception of American respect.[185]

A former Iranian diplomat, Nosratollah Tajik, was arrested in the UK and accused by the United States of smuggling arms. He initially appeared in court on April 19, 2007, fighting extradition to the US.[186] The case is still ongoing.[187]

In January 2009, The New York Times reported that the United States had rejected a 2008 appeal from Israel to attack Iran's main nuclear complex.[188]

2008 US veto of Israeli strikes on Iranian nuclear facilities

In September 2008, The Guardian reported that the US vetoed Israeli prime minister Ehud Olmert's plan to bomb Iranian nuclear facilities the previous May.[189]

2009–2017: Obama administration

The ministers of foreign affairs of the United States and Iran, John Kerry and Mohammad Javad Zarif, meeting in Lausanne, Switzerland (16 March 2015).

Two days after Barack Obama was elected president in November 2008, Ahmadinejad issued the first congratulatory message to a newly elected American president since 1979: "Iran welcomes basic and fair changes in U.S. policies and conducts. I hope you will prefer real public interests and justice to the never-ending demands of a selfish minority and seize the opportunity to serve people so that you will be remembered with high esteem".[190]

In his inaugural speech, President Obama said:

To the Muslim world, we seek a new way forward, based on mutual interest and mutual respect. To those leaders around the globe who seek to sow conflict, or blame their society's ills on the West—know that your people will judge you on what you can build, not what you destroy. To those who cling to power through corruption and deceit and the silencing of dissent, know that you are on the wrong side of history; but that we will extend a hand if you are willing to unclench your fist.

Ahmadinejad issued a list of grievances, including the 1953 coup, support for Saddam Hussein in the Iran–Iraq War, and the Iran Air Flight 655 incident.[191] In March 2009, an official delegation of Hollywood actors and filmmakers met with their Iranian counterparts in Tehran as a symbol of United States–Iran relations, but Javad Shamghadri, the Arts Adviser to Ahmadinejad, rejected it and said, "Representatives of Iran’s film industry should only have an official meeting with representatives of the academy and Hollywood if they apologize for the insults and accusations against the Iranian nation during the past 30 years".[192]

On 19 March 2009, the beginning of the festival of Nowruz, Obama spoke directly to the Iranian people in a video saying, "The United States wants the Islamic Republic of Iran to take its rightful place in the community of nations. You have that right—but it comes with real responsibilities".[193]

A protest in Tehran on November 4, 2015, against the United States, Israel, and Saudi Arabia.

Roxana Saberi and detained diplomats

In April 2009, Iranian-American journalist Roxana Saberi was sentenced to eight years in prison after being convicting of spying for the United States. She was accused of possessing a classified document but denied the charge. After spending four months in prison, she was released in May, and the charge was dropped.[194][195]

On 9 July 2009, the United States released five Iranian diplomats (Mohsen Bagheri, Mahmoud Farhadi, Majid Ghaemi, Majid Dagheri and Abbas Jami), who had been held since January 2007.[196] Some analysts believe this was a part of hostage exchange deal between the countries.[197] The US State Department said the release was not part of a deal with Iran but was necessary under an American-Iraqi security pact.[198]

Iranian presidential elections 2009

On 12 June 2009, Obama said of the Iranian presidential election: "We are excited to see what appears to be a robust debate taking place in Iran".[199] Ahmadinejad's landslide win, which led to fraud allegations and widespread protests, received little comment from the United States. White House press secretary Robert Gibbs stated, "Like the rest of the world, we were impressed by the vigorous debate and enthusiasm that this election generated, particularly among young Iranians. We continue to monitor the entire situation closely, including reports of irregularities".[200] Vice President Joe Biden said, "It sure looks like the way they're suppressing speech, the way they're suppressing crowds, the way in which people are being treated, that there's some real doubt".[201] On June 15, State Department spokesman Ian Kelly declared that the US was "deeply troubled by the reports of violent arrests and possible voting irregularities".[202]

Detention of US hikers over Iraqi border

Three American hikers were arrested on July 31, 2009, in Iran after they crossed into Iranian territory. Reports say the hikers accidentally crossed into Iran while hiking between Halabja and Ahmad Awa in the Kurdish Region of Iraq.[203]

Disappearance of Shahram Amiri

Iranian nuclear scientist Shahram Amiri disappeared in May 2009, and Iran accused the United States of abducting him. On the July 13, 2010, the BBC reported that Amiri had taken refuge in the Iranian interests section of Pakistani Embassy in Washington, DC, and sought help to reach Iran.[204] However, after his return to Iran, he was sentenced to ten years in prison[205] and in August 2016 was reported to have been executed for treason.[206]

Drone incidents

On 4 December 2011, an American Lockheed Martin RQ-170 Sentinel UAV operated by the CIA was captured by Iranian forces near the city of Kashmar. Iran claimed the drone was not only flying in sovereign airspace, but was commandeered by its cyber warfare unit and safely brought to the ground. The US initially claimed the drone had malfunctioned and crashed in Iranian airspace, only to later admit the drone was intact anonymously when footage was shown on Iranian television.[207]

In November 2012, an Iranian Su-25 fighter jet fired on a similar MQ-1 over international waters. In November 2012, two Iranian Su-25s fired on a US drone over the Persian Gulf. The Su-25s fired at least two bursts of cannon fire, and after the drone began moving away, the Iranian aircraft chased it and did aerial loops around it before breaking off and returning to base. On 12 March 2013, an Iranian F-4 fighter jet began pursuing a US MQ-1 over international waters. The F-4 was warned against coming closer by two US fighter jets, at which point it broke off.[208][209]

Threats to close Persian Gulf

In late December 2011, Iranian navy chief Admiral Habibollah Sayyari was reported to have said that it would be "very easy" for Iran to close the Straits of Hormuz.[210]

On Jan 3, 2012 Iran's army chief Ataollah Salehi warned "We recommend to the American warship that passed through the Strait of Hormuz and went to Gulf of Oman not to return to the Persian Gulf". However, this was later denied by the Defense Minister of Iran.[211] The warship is believed to be the American aircraft carrier the USS John C. Stennis which recently vacated the area as Iran conducted a 10-day naval exercise near the Strait of Hormuz. Salehi was also quoted as saying "We have no plan to begin any irrational act but we are ready against any threat."[212] The US Navy responded that it will continue with its regularly scheduled deployments, in accordance with international maritime conventions.[213]

In 2012, the United States Navy was warned that Iran was preparing suicide attack boats and was building up its naval forces in the Gulf region. At a briefing in Bahrain, Vice Admiral Mark Fox told reporters the US Navy's Fifth Fleet could prevent Iran from blocking the Strait of Hormuz.[214]

The actual ability of Iran to close the strait has been questioned by experts, with estimates of the time that Iran would be able to sustain the closure ranging from a few days[215] to over a hundred days[216]

Attempts at rapprochement

Barack Obama speaking with Hassan Rouhani on 27 September 2013

The visit by Iran′s President Hassan Rouhani, viewed in the West as a moderate figure,[217] to New York City to address the United Nations General Assembly in September 2013, shortly after he assumed office, was hailed as progress in the countries′ relationship. His television interviews and public addresses while in the U.S. were seen as an effort to convey the message Iran posed no threat and that he was ready to do business with the West; the Obama administration had in turn made a symbolic gesture by making the first official U.S. acknowledgement of the CIA's role in the ousting of Iran's democratically elected government of Mohammad Mosaddegh.[218][219] However, he rejected US President Barack Obama's request for a meeting with him. On 26 September, Iran and the U.S. held their first substantive high-level meeting since the 1979 revolution at multilateral talks that involved the U.S. secretary of state, John Kerry, and the Iranian foreign minister, Mohammad Javad Zarif, the meeting being chaired by the EU foreign policy chief, Catherine Ashton.[220] The following day, Rouhani and Obama spoke by telephone, the two countries' highest political exchange since 1979.[221][222] The call led to protests by Iranian conservatives who chanted "death to America" when Rouhani returned to Tehran.[223] On the 34th anniversary of the embassy siege, tens of thousands of supporters of a more hardline approach to relations gathered at the site of the former US embassy to denounce rapprochement. It was the largest such gathering in recent years. Conversely, a majority of Iranian citizens saw the progression of peace talks with the United States as a sign of hope for a future of an alliance between the two nations.[224]

On 28 September 2015, an unplanned and "accidental" encounter between US President Barack Obama and Iranian Minister of Foreign Affairs Javad Zarif occurred on the sidelines of a luncheon at the United Nations General Assembly, with the two men reportedly shaking hands. It was the first handshake between a US President and a top Iranian diplomat since the 1979 Islamic Revolution. US Secretary of State John Kerry, who was present, also introduced Obama to two senior Iranian officials also involved in the JCPOA nuclear negotiations. The exchange was originally reported in Iranian media and was said to have lasted "less than a minute"; it was immediately condemned by conservative Iranian MP Mansour Haghighatpour, a member of the committee on national security and foreign policy, who called for Zarif to publicly apologize.[225]

Iran nuclear deal (JCPA)

On 14 July 2015, the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPA, or the Iran deal) was agreed upon between Iran and a group of world powers: the P5+1 (the permanent members of the United Nations Security Council—the United States, the United Kingdom, Russia, France, and China—plus Germany) and the European Union.[226] The Obama administration agreed to lift sanctions on Iran that had devastated their economy for years, in return Iran promised to give up their nuclear capabilities and allow workers from the UN to do facility checks whenever they so please. President Obama urged US Congress to support the nuclear deal reminding politicians that were wary that if the deal fell through, the US would reinstate their sanctions on Iran.[227]

American and Iranian foreign affairs ministers shaking hands at the end of successful negotiations about future of Iran nuclear program, Vienna

Following the deal, the U.S. supported a UN Security Council resolution that endorsed the JCPA — the United Nations Security Council Resolution 2231 of 20 July 2015. The resolution welcomed ″Iran’s reaffirmation in the JCPOA that it will under no circumstances ever seek, develop or acquire any nuclear weapons".[228]

In 2015, The Washington Post claimed that 2 to 1 Americans supported the United States efforts to negotiate with Iran on behalf of their nuclear capabilities. The Washington Post also stated that 59% of Americans favored the lift of sanctions on Iran's economics in return for the power to regulate Iran's nuclear arms.[229] A polling group called YouGov also did a survey before President Trump took office and found that in approximately 44% of Americans thought that the President should honor international agreements signed by past presidents.[230] The Polling Report has reaffirmed the positive polling numbers from using sources ranging from CNN polls to ABC polls and found that the majority of America was in support of the Iran Nuclear Deal in 2015.[231] By 2016 Gallup News reported that the overall public opinion of the US-Iran Nuclear deal was at 30% approval and the disapproval was reported to be at 57%, and 14% had no opinion on the deal.[232] Finally, the latest polls show that in October 2017, Lobe Log (polling firm) found that about 45% of Americans were opposed to the Iran Nuclear deal. The approval polls found that only 30% of Americans supported the Iran Nuclear deal, staying consistent within the last year.[233]

US Supreme Court decision about frozen Iranian assets

In April 2016, US Supreme Court ruled Iran must pay almost $2bn to victims of 1983 Beirut barracks bombings.[234] In response, Iranian parliament voted a bill that would obligate the government to claim compensation from the United States for its hostile actions against Iran (including 1953 Iranian coup d'état and United States support for Iraq during the Iran–Iraq war).[235] Under the rules of combat, US troops have no clear legal right to sue. But the judge ruled that the troops were on a peacekeeping mission under peacetime rules of engagement. Therefore, survivors and family members could sue Iran under a 1996 law that allows US citizens to take legal action against nations that sponsor terrorism.[236]

2017–present: Trump administration

38th Anniversary of the 1979 Revolution in Azadi square, Tehran, 2017

Iranian citizens were temporarily banned from entering the United States by the executive order "Protecting the Nation From Foreign Terrorist Entry Into the United States" of 27 January 2017.

The Trump administration was seen as having embarked on the path of strengthening an informal coalition with Saudi Arabia, Israel, the United Arab Emirates and other Sunni Gulf states, with a view to rolling back Iran′s influence in the region.[237]

While during his campaign Donald Trump had denounced the JCPOA as "the worst deal ever negotiated" and a disaster that could lead to a nuclear holocaust,[238] in April 2017, the Trump administration certified that Iran was in compliance with the JCPOA.[239]

In September 2017, speaking to the UN General Assembly, the countries′ presidents exchanged offensive remarks and expressed opposing views on the JCPOA.[240][241]

In May 2018, Donald Trump decided to pull out of the JCPA, announcing he would reimpose economic sanctions on Iran effective from 4 November that year.[242] In response, the Iranian president Hassan Rouhani said that if needed he would "begin our industrial enrichment without any limitations".[243] On 5 July, Iran threatened to close off the Strait of Hormuz if U.S. decided to re-impose oil sanctions on Iran following US withdrawal from the JCPOA.[244]

In late July 2018, against the backdrop of a harsh exchange of threats between the presidents of the U.S. and Iran, a large tanker flying a Saudi flag and transporting some 2 million barrels of oil to Egypt was struck in the Bab-el-Mandeb strait near the port of Hodeida by the Houthi rebels in Yemen, believed to be armed and financed by Iran. The incident, which made Saudi Arabia halt oil shipments through the strait, was seen by analysts as greatly escalating tensions.[245][246] It was reported that the Trump administration was conducting a program to foment various opposition groups in Iran.[247][248]

On 13 August 2018, Iranian Supreme leader Ayatollah Ali Khamenei banned direct talks with U.S., referring to the failure of the previous ones.[3] "There will be no war, nor will we negotiate with the US" and "Even if we ever - impossible as it is - negotiated with the US, it would never ever be with the current US administration," Khamenei said in his speech.[249] He added that the United States never budges on the primary goal they pursue in negotiations, which are normally based on give and take, and "reneges on its own end of the bargain" after the negotiation.[250]

Economic relations

Trade between Iran and the United States reached $623 million in 2008. According to the United States Census Bureau, American exports to Iran reached $93 million in 2007 and $537 million in 2008. American imports from Iran decreased from $148 million in 2007 to $86 million in 2008.[251][252] This data does not include trade conducted through third countries to circumvent the trade embargo. It has been reported that the United States Treasury Department has granted nearly 10,000 special licenses to American companies over the past decade to conduct business with Iran.[253]

US exports to Iran include[when?] cigarettes (US$73 million), corn (US$68 million); chemical wood pulp, soda or sulfate (US$64 million); soybeans (US$43 million); medical equipment (US$27 million); vitamins (US$18 million); and vegetable seeds (US$12 million).[252] In 2010, US exports to Iran dropped by 50% to $281.8 million.[251]

In May 2013, US President Barack Obama lifted a trade embargo of communications equipment and software to non-government Iranians.[254] In June 2013, the Obama administration expanded its sanctions against Iran, targeting its auto industry and, for the first time, its currency.[255]

As of January 2014, the successful conclusion and implementation of an interim diplomatic agreement restricting Iranian nuclear development, negotiated between Iran and major world powers in Geneva, has led to the release of some of Iran's frozen overseas assets as well as a partial lifting of sanctions previously placed upon Iranian trade in automotive parts, petrochemicals, and precious metals. The United States government has also pledged to continue renewing the exemptions to oil sanctions currently enjoyed by states such as India and South Korea, key customers of the Iranian oil sector. Restrictions placed upon the insurance against loss of Iranian seagoing vessels have also been waived at the completion of the 2013 agreements in Geneva.

According to a 2014 study by the National Iranian American Council, sanctions cost the US over $175 billion in lost trade and 279,000 lost job opportunities.[256]

According to Business Monitor International:

The tentative rapprochement between Iran and the US, which began in the second half of 2013, has the potential to become a world-changing development, and unleash tremendous geopolitical and economic opportunities, if it is sustained. Tehran and Washington have been bitter enemies since 1979, when the Iranian Revolution overthrew the pro-American Shah and replaced him with a virulently anti-American Islamist regime. Since then, Iran has been at the vanguard of countries actively challenging the US-led world order. This has led to instability in the Middle East, and Iran's relative isolation in international affairs. Yet, if Iran and the US were to achieve a diplomatic breakthrough, geopolitical tensions in the Middle East could decline sharply, and Iran could come to be perceived as a promising emerging market in its own right.[257]

Fourth match between Iran and the US in 2015 FIVB World League

See also

References

 1. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2010-06-26. Retrieved 2010-06-27.
 2. ^ Embassy of Switzerland in Iran - Foreign Interests Section, Swiss Federal Department of Foreign Affairs (page visited on 4 April 2015).
 3. ^ a b Staff. "Iran's Khamenei bans holding direct talks with United States: TV". Reuters.
 4. ^ a b c Bayor, Ronald H. (2011). Multicultural America: An Encyclopedia of the Newest Americans (Vol. 2). ABC-CLIO. p. 1097. ISBN 9780313357862. Retrieved 7 January 2016.
 5. ^ a b Jenkins, Philip (2006). Decade of Nightmares : The End of the Sixties and the Making of Eighties America: The End of the Sixties and the Making of Eighties America page 153. Oxford University Press, USA. ISBN 978-0198039723
 6. ^ a b Little, Douglas (2009). American Orientalism: The United States and the Middle East since 1945. page 145. Univ of North Carolina Press. ISBN 978-0807877616
 7. ^ a b Murray, Donette (2009). US Foreign Policy and Iran: American–Iranian Relations Since the Islamic Revolution page 8. Routledge. ISBN 978-1135219895
 8. ^ Q&A With the Head of Iran's New America's Desk online.wsj.com APRIL 1, 2009
 9. ^ Reading Khamenei: The World View of Iran's Most Powerful Leader, by Karim Sadjadpour March 2008 p.20

  It is natural that our Islamic system should be viewed as an enemy and an intolerable rival by such an oppressive power as the United States, which is trying to establish a global dictatorship and further its own interests by dominating other nations and trampling on their rights. It is also clear that the conflict and confrontation between the two is something natural and unavoidable. [Address by Ali Khamenei, the Supreme Leader of Iran, to students at Shahid Beheshti University, May 12, 2003]

 10. ^ The New Republic, Charm Offensive by Laura Secor April 1, 2009

  To give up this trump card—the non-relationship with the United States, the easy evocation of an external bogeyman—would be costly for the Iranian leadership. It would be a Gorbachevian signal that the revolution is entering a dramatically new phase—one Iran's leaders cannot be certain of surviving in power.

 11. ^ "History of Iran: Islamic Revolution of 1979". Retrieved 2 April 2016.
 12. ^ "Iran Complies With Nuclear Deal; Sanctions Are Lifted". The New York Times. 17 January 2016. Retrieved 2 April 2016.
 13. ^ "With Iran Nuclear Deal Implemented, What Happens Next?". The New York Times. 17 January 2016. Retrieved 2 April 2016.
 14. ^ 2013 World Service Poll BBC
 15. ^ Shahghasemi, E., Heisey, D. R., & Mirani, G. (October 01, 2011). How do Iranians and U.S. Citizens perceive each other: A systematic review. Journal of Intercultural Communication, 27.
 16. ^ Shahghasemi, E., & Heisey, D. R. (January 01, 2009). The Cross-Cultural Schemata of Iranian-American People Toward Each Other: A Qualitative Approach. Intercultural Communication Studies, 18, 1, 143-160.
 17. ^ "Iranian Public Opinion after the Protests". IranPoll. July 23, 2018.
 18. ^ The Middle East and North Africa 2003, eur, 363, 2002
 19. ^ Walter Martin (2003-10-01). Kingdom of the Cults, The. Baker Books. p. 421. ISBN 978-0-7642-2821-6. Retrieved 2013-06-24. Ninety-five percent of Iran's Muslims are Shi'ites.
 20. ^ Bhabani Sen Gupta (1987). The Persian Gulf and South Asia: prospects and problems of inter-regional cooperation. South Asian Publishers. p. 158. ISBN 978-81-7003-077-5. Shias constitute seventy-five percent of the population of the Gulf. Of this, ninety-five percent of Iranians and sixty of Iraqis are Shias.
 21. ^ CIA World Factbook. "Iran". Archived from the original on 3 February 2012. Retrieved 7 August 2012.
 22. ^ Pew Research Center (2012). "US Religious Landscape Survey".
 23. ^ http://www.americanactionforum.org/research/irans-military-budget-after-the-nuclear-deal/
 24. ^ http://www.pgpf.org/chart-archive/0053_defense-comparison
 25. ^ a b The Middle East and the United States: A Historical and Political Reassessment, David W. Lesch, 2003, ISBN 0-8133-3940-5, p.52
 26. ^ Alexander, Yonah (1980). The United States and Iran: a documented history. Aletheia Books. ISBN 9780890933787.
 27. ^ "Iran's Favorite Midwesterner". POLITICO Magazine. Retrieved 2018-06-15.
 28. ^ Ibid. p.83
 29. ^ Zirinsky M.P. Imperial Power and dictatorship: Britain and the rise of Reza Shah 1921–1926. International Journal of Middle East Studies. 24, 1992. p.646
 30. ^
  • Foreign Office 371 16077 E2844 dated 8 June 1932.
  • The Memoirs of Anthony Eden are also explicit about Britain's role in putting Reza Khan in power.
  • Ansari, Ali M. Modern Iran since 1921. Longman. 2003 ISBN 0-582-35685-7 p.26-31
 31. ^ a b Sebestyen, Victor (2014). 1946: The Making of the Modern World. Pan Macmillan. ISBN 978-0230758001.
 32. ^ Twin Pillars to Desert Storm : America's Flawed Vision in the Middle East from Nixon to Bush by Howard Teicher ; Gayle Radley Radley, Harpercollins, 1993
 33. ^ Leebaert, Derek (2003). The Fifty-Year Wound. New York, United States of America: Little, Brown and Company. p. 382.
 34. ^ Gasiorowski, writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.261
 35. ^ Kinzer, Stephen, All the Shah's Men: An American Coup and the Roots of Middle East Terror, Stephen Kinzer, John Wiley and Sons, 2003, p.86
 36. ^ Byrne writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.201, 206, 212, 219, 204–5
 37. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.273
 38. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.243
 39. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.230-1
 40. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.274
 41. ^ Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.257
 42. ^ M. J. Gasiorowski, eds., Neither East Nor West. Iran, the United States, and the Soviet Union, New Haven, 1990, pp. 148–51
 43. ^ a b [1] Archived 2009-06-22 at the Wayback Machine. Central Intelligence Agency in Persia Encyclopaedia Iranica
 44. ^ N. R. Keddie and M. J. Gasiorowski, eds., Neither East Nor West: Iran, the United States, and the Soviet Union (New Haven, 1990), pp. 154–55; personal interviews.
 45. ^ Profile: Norman Schwarzkopf Sr. History Commons
 46. ^ Citation Needed
 47. ^ Kinzer, 2003, p.215
 48. ^ "U.S. Comes Clean About The Coup In Iran", CNN, 04-19-2000.
 49. ^ [Associated Press, "Iran's Top Leader Slams U.S. Gesture as Deceitful," March 25, 2000] quoted in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.xiii.
 50. ^ NPR, 18 Sept. 2015, "Born In The USA: How America Created Iran's Nuclear Program," https://www.npr.org/sections/parallels/2015/09/18/440567960/born-in-the-u-s-a-how-america-created-irans-nuclear-program
 51. ^ Roe, Sam (28 January 2007). "An atomic threat made in America". Chicago Tribune. Retrieved 1 July 2009.
 52. ^ a b "Iran Affairs: Blasts from the Past: Western Support for Iran's Nuclear program". 2008. Archived from the original on 6 December 2012. Retrieved 24 February 2008.
 53. ^ Roe, Sam (28 January 2007). "An atomic threat made in America". Chicago Tribune. Retrieved 1 July 2009.
 54. ^ a b "Trends by Region: MIDDLE EAST and Penn's Global Engagement, University of Pennsylvania University Archives". Retrieved 2 April 2016.
 55. ^ a b Exporting MIT. Stuart W. Leslie and Robert Kargon. Osiris, volume 21 (2006), pages 110–130 doi:10.1086/507138
 56. ^ Katouzian writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004 p.23
 57. ^ Abrahamian, Iran (1982), p. 498–9.
 58. ^ Abrahamian, Iran (1982), pp. 501–3.
 59. ^ a b c "Daugherty - Jimmy Carter and the 1979 Decision to Admit the Shah into the United States". Retrieved 2 April 2016.
 60. ^ GEOPOLITICAL ASPECTS OF ISLAMIZATION, hosted by ca-c.org Archived 2003-04-19 at the Wayback Machine.
 61. ^ Keddie, Modern Iran (2003), p. 235.
 62. ^ Keddie, Modern Iran (2003), pp. 235–236.
 63. ^ Shawcross, The Shah's Last Ride (1988), p. 21.
 64. ^ Kurzman, Charles, The Unthinkable Revolution in Iran, Harvard University Press, 2004, p.157
 65. ^ Sheikhneshin, Arsalan Ghorbani (2009). "Iran and the US: Current Situation and Future Prospects". Journal of International and Area Studies. 16 (1): 93–113.
 66. ^ CENTRAL INTELLIGENCE AGENCY (CIA) IN PERSIA. Archived 2009-06-22 at the Wayback Machine.
 67. ^ US House of Representatives, Permanent Select Committee on Intelligence, Iran. Evaluation of U.S. Intelligence Performance Prior to November 1978. Staff Report, Washington, DC, p. 7.
 68. ^ Heikal, Iran: The Untold Story (1982), p. 23. "It was abundantly clear to me that the students were obsessed with the idea that the Americans might be preparing to mount another counter-coup. Memories of 1953 were uppermost in their minds. They all knew about Kermit Roosevelt's book Countercoup, and most of them had read extracts from it. Although, largely owing to intervention by the British, who were anxious that the part they and the oil company had played in organizing the coup should not become known, this book had been withdrawn before publication, a few copies of it had got out and been duplicated."
 69. ^ Katz, Mark N. (2010). "Iran and Russia". In Wright, Robin B. The Iran Primer: Power, Politics, and U.S. Policy. United States Institute of Peace. p. 186. ISBN 978-1-60127-084-9.
 70. ^ "Stephen Kinzer on US-Iranian Relations, the 1953 CIA Coup in Iran and the Roots of Middle East Terror". Democracy Now!.
 71. ^ "Doing Satan's Work in Iran", The New York Times, November 6, 1979
 72. ^ Pleitgen, Fred (July 1, 2015). "Inside the former U.S. Embassy in Tehran". CNN.
 73. ^ Woodward, Bob (2005). Veil: The Secret Wars of the CIA, 1981–1987. New York City: Simon & Schuster. p. 507.
 74. ^ a b Simbar, Reza (2006). "Iran and the US: Engagement or Confrontation". Journal of International and Area Studies. 13 (1): 73–87.
 75. ^ Reid, Tim (2002-12-31). "How US helped Iraq build deadly arsenal". The Sunday Times. London. Retrieved 2010-07-10.
 76. ^ Albright's speech on Iran-U.S. relations Archived 2009-06-24 at the Wayback Machine., Reuters, Alexander's Gas and Oil Connection, 17 March 2000.
 77. ^ April 1983 United States Embassy bombing#note-0
 78. ^ "Iran responsible for 1983 Marine barracks bombing, judge rules. CNN May 30, 2003. Archived June 4, 2003, at the Wayback Machine.
 79. ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2007-06-14. Retrieved 2007-02-03.
 80. ^ Tower, John; Muskie, Edmund; Scowcroft, Brent (1987). Report of the President's Special Review Board. Bantam Books. p. 104. ISBN 9780553269680. Available online here.
 81. ^ "The Iran-Contra Affair". American Experience. www.pbs.org. The Presidents. WGBH Educational Foundation. Retrieved August 31, 2017.
 82. ^ a b Ronald Reagan (November 13, 1986). "Address to the Nation on the Iran Arms and Contra Aid Controversy". Ronald Reagan Presidential Library, National Archives and Records Administration. Retrieved September 3, 2006.
 83. ^ *Wolf, Julie (2000). "The Iran-Contra affair". The American Experience: Reagan. PBS / WGBH. Archived from the original on 2011-01-19.
 84. ^ "Excerpts From the Iran-Contra Report: A Secret Foreign Policy". The New York Times. 1994. Retrieved May 5, 2010.
 85. ^ Love, Robert William. History of the U.S. Navy. Harrisburg: Stackpole Books, 1992. ISBN 0-8117-1863-8 p. 787
 86. ^ Peniston, Bradley (2006). "No Higher Honor: Photos: Operation Praying Mantis". Retrieved 2009-02-02.
 87. ^ International Court of Justice. Oil Platforms (Islamic Republic of Iran v. United States of America). Accessed December 12, 2006.
 88. ^ Peniston, Bradley (2006). No Higher Honor: Saving the USS Samuel B. Roberts in the Persian Gulf. Annapolis: Naval Institute Press. ISBN 978-1-59114-661-2., p. 217.
 89. ^ "When should a president say he's sorry?". The Washington Post. November 8, 2013.
 90. ^ "America’s Flight 17". Slate. July 23, 2014.
 91. ^ a b "Iranian Boats May Not Have Made Radio Threat, Pentagon Says". The Washington Post. January 11, 2008.
 92. ^ 1988: US warship shoots down Iranian airliner
 93. ^ Aerial Incident of 3 July 1988 (Islamic Republic of Iran v. United States of America) — Iranian submission: Part IV B, The shooting down of flight IR 655 Archived 17 July 2013 at the Wayback Machine., International Court of Justice. retrieved 2007-01-20
 94. ^ The Iran–Iraq War: The Politics of Aggression By Farhang Rajaee University Press of Florida
 95. ^ "Military Blunders – Iran Air Shot Down – 3 July 1988". Archived from the original on 2007-05-18. Retrieved 2007-05-18. History.com
 96. ^ "Medals Go To Top Officers in Charge of Vincennes". The Orlando Sentinel. 24 April 1990. Retrieved 24 October 2011.
 97. ^ "George Bush: Inaugural Address. U.S. Inaugural Addresses. 1989". www.bartleby.com. Retrieved 2018-06-15.
 98. ^ Keddie, Modern Iran (2003), p.265
 99. ^ Keddie, Modern Iran, (2003) p.272
 100. ^ Crossette, Barbara (September 1, 2000). "For Iran's Visiting Legislators, A Useful, Low-Key Exchange" (PDF). The New York Times. Archived from the original (PDF) on May 9, 2006. Retrieved 2006-06-16.
 101. ^ P.I.R.I News Headlines (Tue 80/07/03 A.H.S). The Official Site of the Office of the President of Iran. Official website of the President of the Islamic Republic of Iran. 25 September 2001. Permanent Archived Link. Original page and URL are not available online now. (Website's Homepage at that time (Title: Presidency of The Islamic Republic of Iran, The Official Site))
 102. ^ تشکر وزارت خارجه آمریکا از همدردی ایرانیان با قربانیان ۱۱ سپتامبر. (Persian). Radio Farda. Sunday, September 11, 2011. (Iranian Hijri date: ۱۳۹۰/۰۶/۲۰). Permanent Archived Link. Retrieved and Archived on June 30th, 2016. Mechanized Translation by Google Translate is available, here.
 103. ^ Corera, Gordon (September 25, 2006). "Iran's gulf of misunderstanding with US". BBC News. Retrieved May 22, 2010. Permanent Archived Link.
 104. ^ Iran mourns America's dead Time
 105. ^ 34 Years of Getting to No with Iran - POLITICO Magazine. Politico Magazine. Barbara Slavin. November 19, 2013. Permanent Archived Link. Permanent Archived Link at WebCite. Retrieved and archived on July 4th, 2016.
 106. ^ USATODAY.com - Iran helped overthrow Taliban, candidate says. USA Today. Posted 6/9/2005 10:00 PM and Updated 6/9/2005 11:37 PM. Permanent Archived Link
 107. ^ Iranian Special Forces Reportedly Fight Alongside US in Battle for Herat. Permanent Archived Link
 108. ^ news.bbc.co.uk
 109. ^ Linzer, Dafna (February 13, 2005). "U.S. Uses Drones to Probe Iran For Arms". The Washington Post. Retrieved May 5, 2010.
 110. ^ "Iran Protests U.S. Aerial Drones". The Washington Post. November 8, 2005. Retrieved May 5, 2010.
 111. ^ "Roadmap". Scribd. Retrieved 2016-04-01.
 112. ^ a b c d e Kessler, Glenn (2013-12-09). "Fact Checker: Kerry's claim that Iran offered Bush a nuclear deal in 2003". The Washington Post. Retrieved 2016-04-01.
 113. ^ a b c d Rubin, Michael (2007-10-22). "The Guldimann Memorandum: The Iranian "roadmap" wasn't a roadmap and wasn't Iranian". Middle East Forum. Retrieved 2016-04-01.
 114. ^ Sahimi, Muhammad (2012-05-12). "Former Iran Nuclear Negotiator: Bush Negotiation Bid Was Rebuffed". PBS Frontline. Retrieved 2016-04-08.
 115. ^ a b Kristoff, Nicholas D. (2007-04-29). "Diplomacy at Its Worst". The New York Times. Retrieved 2016-04-01.
 116. ^ a b ""Grand Bargain" Fax: A Missed Opportunity?". PBS Frontline. Retrieved 2016-04-01.
 117. ^ Rubin, Michael (2010-02-18). "About that 2003 Iran 'Grand Bargain'..." National Review. Retrieved 2016-04-01.
 118. ^ a b Kessler, Glenn (2007-02-14). "2003 Memo Says Iranian Leaders Backed Talks". The Washington Post. Retrieved 2016-04-01.
 119. ^ Hadley, Stephen J. "The George W. Bush Administration". United States Institute of Peace. Retrieved 2016-04-01.
 120. ^ "Parsi's collaboration with Iranian ambassador to UN". Iranian American Forum. Retrieved 2016-04-01.
 121. ^ U.S. Uses Drones to Probe Iran For Arms, February 13, 2005, The Washington Post
 122. ^ a b Iran Protests U.S. Aerial Drones, November 8, 2005, The Washington Post
 123. ^ a b http://www.newyorker.com/fact/content/?050124fa_fact
 124. ^ Kucinich Questions The President On US Trained Insurgents In Iran: Sends Letter To President Bush Archived May 25, 2006, at the Wayback Machine., Dennis Kucinich, April 18, 2006
 125. ^ "Timeline: US-Iran ties." BBC News. Retrieved 29-10-2006.
 126. ^ Vick, Karl. "No Proposals in Iranian's Letter to Bush, U.S. Says." The Washington Post. Retrieved 29-10-2006.
 127. ^ "President says his letter to President Bush was invitation to Islam." Archived 2006-09-02 at the Wayback Machine. Islamic Republic News Agency. Retrieved 29-10-2006.
 128. ^ "CNN.com - U.N.: Sanctions loom, Iran keeps enriching - Aug 31, 2006". Retrieved 2 April 2016.
 129. ^ "No 'steel-cage, grudge match' between Bush, Ahmadinejad." CNN. Retrieved 10-01-2007.
 130. ^ "Ahmadinejad's letter to Americans." CNN. Retrieved 26-01-2008.
 131. ^ "Message of H.E. Dr. Mahmoud Ahmadinejad President of the Republic of Iran to the American People." Fox News. Retrieved 29-11-2006.
 132. ^ "President misquoted over gays in Iran: aide | International | Reuters". Reuters. 2007-10-10. Retrieved 2009-06-21.
 133. ^ Gendar, Alison (2007-09-21). "Well, if you're gonna be like that, I won't go to WTC". New York Daily News. Retrieved 2010-03-10.
 134. ^ "Ahmadinejad: 9/11 'suspect event'". BBC News. 2008-04-16. Retrieved 2009-06-21.
 135. ^ "Iran mulling dynamic, progressive economy, prez". Mathaba.net. 2008-10-31. Archived from the original on 2009-10-15. Retrieved 2009-06-21.
 136. ^ "Statement by H.E. Dr. Mahmoud Ahmadinejad" (PDF). United Nations. 23 September 2008. p. 8. Retrieved 2008-10-31.
 137. ^ Blair's Next War, May 4, 2005, Dave Wearing
 138. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2006-05-15. Retrieved 2006-05-14.
 139. ^ "BBC NEWS - Americas - US agrees to back UN nuclear head". Retrieved 2 April 2016.
 140. ^ Implementation of the NPT Safeguards Agreement in the Islamic Republic of Iran: Resolution adopted on 24 September 2005, IAEA
 141. ^ Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT) Archived January 19, 2010, at the Wayback Machine.
 142. ^ US demands drastic action as Iran nuclear row escalates, Ian Traynor, The Guardian, March 9, 2006
 143. ^ Kucinich Speaks Out Against House Bill That Lays The Ground Work For War Against Iran Archived 2010-06-04 at the Wayback Machine.
 144. ^ "TIME". Retrieved 2 April 2016.
 145. ^ [Dead link.... Dar Al Hayat][dead link]
 146. ^ Hersh, Seymour M. (November 20, 2006). "The Next Act". The New Yorker. Retrieved 2006-11-19.
 147. ^ Ross, Brian; Christopher Isham (2007-04-03). "The United States Secret War Against Iran". American Broadcasting Company. Archived from the original on 2017-10-16. Retrieved 2007-04-03.
 148. ^ Massoud, Ansari (January 16, 2006). "Sunni group vows to behead Iranians". The Washington Times. Retrieved 2007-04-05.
 149. ^ a b "Dan Froomkin - Cheney's Fingerprints".
 150. ^ "Chapter 6 -- State Sponsors of Terror Overview". US Department of State. 2006-04-28. Retrieved 2007-08-04.
 151. ^ Caldwell, Robert (2007-08-03). "Iran and Syria's proxy war in Iraq". Bend Weekly. Retrieved 2007-08-04.
 152. ^ Kaplan, Eben (2007-07-28). "McConnell Cites 'Overwhelming Evidence' of Iran's Support for Iraqi Insurgents". Council on Foreign Relations. Archived from the original on 2008-02-06. Retrieved 2007-11-09.
 153. ^ Bowers, Carol (2007-09-11). "Iran Playing 'Destabilizing Role' in Iraq". US Department of Defense. Retrieved 2007-11-09.
 154. ^ "Al-Maliki: Iraq won't be battleground for U.S., Iran". CNN. 31 January 2007. Archived from the original on 2 February 2007. Retrieved 31 January 2007.
 155. ^ "US airstrikes to support Iranian Revolutionary Guard's offensive in Iraq?". RT International. Retrieved 2 April 2016.
 156. ^ Martin Chulov. "Iraq crisis: Iran and US join fight against Sunni jihadis of Isis". the Guardian. Retrieved 2 April 2016.
 157. ^ "Iraq prime minister to visit Iran". Al Jazeera. September 9, 2006. Archived from the original on April 18, 2010.
 158. ^ "People's Daily Online -- U.S. imposes sanctions on Iranian bank". Retrieved 2 April 2016.
 159. ^ Senators fear Iraq war may spill to Iran, Syria Reuters Jan 11, 2007
 160. ^ "رادیو زمانه -Radiozamaneh". Retrieved 2 April 2016.
 161. ^ a b "US releases nine Iranians in Iraq". BBC News. Retrieved 2 April 2016.
 162. ^ "Iranian Unit to Be Labeled 'Terrorist'". The Washington Post. Retrieved 2 April 2016.
 163. ^ "Fact Sheet: Designation of Iranian Entities and Individuals for Proliferation Activities and Support for Terrorism". US Department of the Treasury. 2007-10-25. Archived from the original on 2010-05-27. Retrieved 2010-07-12.
 164. ^ "Iran's parliament votes to label CIA, U.S. Army 'terrorist' groups". CNN. 2007-09-29. Retrieved 2010-07-12.
 165. ^ "Iran's Parliament Signs Resolution to Label CIA, Army as 'Terrorist Organizations'". Fox News. Retrieved 2 April 2016.
 166. ^ "Revealed: Iranian-Supplied, Armor-Piercing IEDs Killed At Least 196 US Troops in Iraq". CNS News. 2015-11-05. Retrieved 2016-12-23.
 167. ^ "Background Briefing By Senior Administration Officials On Iran, the IRGC, and Hezbollah's Increased Terrorist Activity Worldwide". US Department of State. Retrieved 2016-12-23.
 168. ^ "Background Briefing By Senior Administration Officials On Iran, the IRGC, and Hezbollah's Increased Terrorist Activity Worldwide". US Department of State. Retrieved 2016-12-23. This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 169. ^ "Breaking Christian News - Religion Headlines". Retrieved 2 April 2016.
 170. ^ "Iran Guards warn U.S. of heavier blows ahead: report". Archived from the original on 23 April 2016. Retrieved 2 April 2016.
 171. ^ U.S. intellectuals prevent extremist views: Khatami Archived 2008-02-06 at the Wayback Machine.
 172. ^ "US 'to blacklist Iranian Guards'". BBC News. Retrieved 2 April 2016.
 173. ^ "iranian.com: Kaveh L. Afrasiabi". Retrieved 2 April 2016.
 174. ^ "US steps closer to war with Iran". Asia Times Online. Retrieved 2 April 2016.
 175. ^ James Rosen. "U.S. Officials Begin Crafting Iran Bombing Plan". Fox News. Retrieved 2 April 2016.
 176. ^ "Inter Press Service - News and Views from the Global South". Archived from the original on 2008-01-13.
 177. ^ "Official Version of Naval Incident Starts to Unravel". Common Dreams. Archived from the original on 2008-01-14. Retrieved 2008-01-11.
 178. ^ ‘Filipino Monkey’ behind threats? – Navy News, opinions, editorials, news from Iraq, photos, reports – Navy Times
 179. ^ "Prankster linked to US-Iran incident". Television New Zealand. Reuters. January 15, 2008. Archived from the original on May 16, 2011. Retrieved October 5, 2011.
 180. ^ "Did a Radio Prank Escalate Iran-U.S. Confrontation?". NPR.org. 14 January 2008. Retrieved 2 April 2016.
 181. ^ Hersh, Seymour (2008-07-07). "Preparing the Battlefield: The Bush Administration steps up its secret moves against Iran". The New Yorker.
 182. ^ "David Ignatius - Spy Games in Iran". The Washington Post. Retrieved 2 April 2016.
 183. ^ "Ali Ettefagh". Retrieved 2 April 2016.
 184. ^ "The revolution strikes back." The Economist. July 21, 2007. Vol. 384, Iss. 8538; pg. 2
 185. ^ Kaveh L Afrasiabi (July 25, 2008). "For Iran, respect above all else". Asia Times.
 186. ^ Arms accused diplomat in UK court, BBC News, April 19, 2007
 187. ^ "Tehran Times". Archived from the original on 15 April 2016. Retrieved 2 April 2016.
 188. ^ (January 11, 2009) Report: U.S. rejected Israeli plea to attack Iran CNN
 189. ^ Steele, Jonathan (2008-09-25). "Israel asked US for green light to bomb nuclear sites in Iran". The Guardian. Retrieved 2017-06-21.
 190. ^ [2] Archived November 9, 2008, at the Wayback Machine.
 191. ^ "Iran Not Likely To Meet Obama Halfway". NPR.org. 29 January 2009. Retrieved 2 April 2016.
 192. ^ Nazila Fathi (2009-03-01). "Despite Hopes of Hollywood Visit, Iran's Leaders Stick to the Same Script". The New York Times. Retrieved 2009-03-18.
 193. ^ "Obama offers Iran 'new beginning'". BBC News. March 20, 2009. Retrieved January 5, 2010.
 194. ^ Fathi, Nazila (2009-04-18). "Iran Sentences U.S. Journalist to 8 Years". The New York Times. Retrieved May 5, 2010.
 195. ^ "Roxana Saberi On Her Imprisonment in Iran". NPR. May 28, 2009.
 196. ^ "U.S. Hands 5 Detained Iranians to Iraq". The New York Times. July 9, 2009.[dead link]
 197. ^ Omid Memarian (April 30, 2009). "Hostage Diplomacy: Roxana Saberi and the Three Jailed Iranian Diplomats". The Huffington Post.
 198. ^ [3], BBC "US Releasese Five Iranians in Iraq," July 10, 2009
 199. ^ "Remarks on Passage of Kids Tobacco Legislation, an Answer on Iranian Elections". whitehouse.gov. 2009-06-13. Retrieved 2009-06-13.
 200. ^ "Statement by Press Secretary Robert Gibbs on the Iranian Election". whitehouse.gov. 2009-06-13. Archived from the original on 2016-12-03. Retrieved 2009-06-13.
 201. ^ Ramin Mostaghim; Borzou Daragahi (June 14, 2009). "Iran election anger boils; Ahmadinejad defends results". Los Angeles Times. Retrieved June 14, 2009.
 202. ^ "US 'troubled' over Iran election". Al Jazeera English. April 15, 2009. Retrieved April 15, 2009.
 203. ^ "U.S. calls for Iran's information about three missing Americans". XinhuaNet. August 4, 2009. Archived from the original on August 7, 2009. Retrieved August 3, 2009.
 204. ^ [4] BBC 13 July 2010 Missing Iranian scientist appears at embassy in US
 205. ^ "Shahram Amiri, Iranian Nuclear Scientist and Defector, on Hunger Strike". Retrieved 7 August 2016.
 206. ^ "Amiri hanged?", BBC News; accessed 7 August 2016.
 207. ^ "Iran airs footage of downed US drone". PressTV. Archived from the original on 20 December 2012. Retrieved 15 December 2012.
 208. ^ Brian Evestine (14 March 2013). "U.S. fighters warn Iranian jet trailing UAV". Army Times. Retrieved 15 March 2013.
 209. ^ "FIRST ON CNN: Iranian jets fire on U.S. drone". CNN. November 8, 2012.
 210. ^ "Can Iran Close the Strait of Hormuz?". Time. Retrieved 2 April 2016.
 211. ^ "نگفتیم تنگه هرمز را می بندیم" (in Persian). BBC Persian.
 212. ^ "Iran warns U.S. carrier to stay out of Persian Gulf" USA Today, AP, 3 January 2012.
 213. ^ "U.S. says will continue to deploy warships in Persian Gulf despite Iranian threats." Haaretz, 3 January 2012.
 214. ^ "US Navy accuses Iran of preparing 'suicide boats'." Reuters. February 13, 2012.
 215. ^ Anthony H. Cordesman. "Iran, Oil, and Strait of Hormuz," report for the Center for Strategic and International Studies, March 2007
 216. ^ Caitlin Talmadge. "Closing Time: Assessing the Iranian Threat to the Strait of Hormuz," International Security 33 (Summer 2008), 82–117.
 217. ^ "Iran's New President Preaches Tolerance in First U.N. Appearance". The New York Times. September 24, 2013.
 218. ^ "Iran's Rouhani tells UN: we pose no threat to the world: Iranian president addresses UN general assembly and says the world is 'tired of war' and US should not threaten force in Syria". The Guardian. September 25, 2013.
 219. ^ Akbar E. Torbat. "Iran Seeks Engagement With The United States". Retrieved 2 April 2016.
 220. ^ "Breakthrough hailed as US and Iran sit down for nuclear deal discussion: John Kerry has 'substantive' talks with foreign minister as hopes grow for a timetable to end bitter stalemate". The Guardian. September 27, 2013.
 221. ^ Obama speaks with Iranian President Rouhani NBC News 27 September 2013
 222. ^ Obama talks to Rouhani: First direct conversation between American and Iranian presidents in 30 years National Post 27 September 2013
 223. ^ Marcus George (28 September 2013). "Iranians cheer, protest over Rouhani's historic phone call with Obama". Reuters. Dubai. Retrieved 30 September 2013.
 224. ^ "Iranians cry 'death to America' in huge rally". Al Jazeera. Retrieved 2 April 2016.
 225. ^ "Obama engages Iranian foreign minister in historic handshake at UN". Associated Press. September 29, 2015. Retrieved September 29, 2015.
 226. ^ "The Historic Deal that Will Prevent Iran from Acquiring a Nuclear Weapon". The White House. Retrieved 16 July 2015.
 227. ^ Mehta, S. (2015). P5+1 - Iran Nuclear Agreement - A Silver Lining in US-Iran Relations. Seton Hall Journal of Diplomacy and International Relations, Vol. 16, Iss. 2.
 228. ^ "Security Council, Adopting Resolution 2231 (2015), Endorses Joint Comprehensive Agreement on Iran's Nuclear Programme". United Nations. United Nations Publications. 20 July 2015. Retrieved 10 August 2015. The Security Council today coalesced around a sweeping resolution that endorsed the 14 July agreement on Iran’s nuclear programme
 229. ^ https://www.washingtonpost.com/world/national-security/poll-2-to-1-support-for-nuclear-deal-with-iran/2015/03/30/9a5a5ac8-d720-11e4-ba28-f2a685dc7f89_story.html
 230. ^ https://today.yougov.com/news/2017/10/11/president-trump-strays-public-opinion-iran/
 231. ^ http://www.pollingreport.com/iran.htm
 232. ^ http://news.gallup.com/poll/116236/iran.aspx
 233. ^ https://lobelog.com/poll-three-quarters-of-americans-support-the-iran-deal/
 234. ^ U.S. top court rules Iran bank must pay 1983 bomb victims, Reuters
 235. ^ Iran parliament votes to fast-track US compensation bill, Press TV
 236. ^ Lengel, Allan (May 31, 2003). "Judge: Iran Behind '83 Beirut Bombing". The Washington Post. Washington, DC. Retrieved 2016-06-03.
 237. ^ Adam Entous (June 18, 2018). "Donald Trump's New World Order; How the President, Israel, and the Gulf states plan to fight Iran — and leave the Palestinians and the Obama years behind". NewYorker.com. Retrieved 25 June 2018.
 238. ^ "Trump election puts Iran nuclear deal on shaky ground". Reuters. November 9, 2016. Retrieved 11 October 2017.
 239. ^ Gardiner Harris (April 19, 2017). "Trump Administration Grudgingly Confirms Iran's Compliance With Nuclear Deal". The New York Times. Retrieved April 19, 2017.
 240. ^ Iran's leader Hassan Rouhani slams Donald Trump in UN speech BBC, 20 September 2017.
 241. ^ Iran’s president used his UN speech to insult Trump: Hassan Rouhani called Trump administration members “rogue newcomers to the world of politics.”
 242. ^ "Full transcript of Trump's speech pulling U.S. out of Iran nuclear dea | Atlanta: News, Weather and Traffic". WSB Radio. Retrieved 2018-06-20.
 243. ^ "Iran lawmakers shout 'death to America,' burn U.S. flag after Trump nixes nuclear deal". USA TODAY. Retrieved 2018-06-20.
 244. ^ Iran threatens to block Strait of Hormuz over US oil sanctions
 245. ^ Analysis Mysterious Attack on Saudi Oil Tanker Heats Up U.S.-Iranian Front haaretz.com, 30 July 2018.
 246. ^ Iran’s Yemeni Proxies Put Oil Shipments in Crosshairs: A Houthi attack on two Saudi oil tankers near Yemen could be an Iranian bid to hammer a key energy choke point. foreignpolicy.com, 26 July 2018.
 247. ^ "U.S. launches campaign to erode support for Iran's leaders ", The Reuters, 22 July 2018
 248. ^ "U.S. launches campaign to erode support for Iran's leaders ", Arab News, 22 July 2018
 249. ^ "Iran's Khamenei: No war, no negotiations with Trump". Aljazeera. Retrieved 16 August 2018.
 250. ^ Al-Monitor Staff (13 August 2018). "Khamenei says no talks with current US administration". Al-Monitor. Retrieved 16 August 2018.
 251. ^ a b http://previous.presstv.ir/detail.aspx?id=119065&sectionid=3510213
 252. ^ a b http://www.nitc.co.ir/iran-daily/1387/3300/html/economy.htm[permanent dead link]
 253. ^ "Report: U.S. Treasury approved business with Iran." AP, 24 December 2010.
 254. ^ "U.S. Lifts Iran Sanctions on Laptops, Mobile Phones". Bloomberg.
 255. ^ "U.S. targets Iran's currency in new sanctions". Xinhua. Retrieved 2 April 2016.
 256. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2014-07-26. Retrieved 2014-07-17.
 257. ^ "Iran-US Rapprochement: Historic Opportunities Beckon". Business Monitor International. January 10, 2014. Archived from the original on March 23, 2014.

Further reading

 • Afrasiabi, Kaveh L. and Abbas Maleki, Iran's Foreign Policy After September 11. Booksurge, 2008.
 • Blight, James G. and Janet M. Lang, et al. Becoming Enemies: U.S.-Iran Relations and the Iran-Iraq War, 1979-1988. Lanham, MD: Rowman and Littlefield, 2014.
 • Crist, David. The Twilight War: The Secret History of America's Thirty-Year Conflict with Iran, Penguin Press, 2012.
 • Emery, Christian. US Foreign Policy and the Iranian Revolution: The Cold War Dynamics of Engagement and Strategic Alliance. New York: Palgrave Macmillan, 2013.
 • Katzman, Kenneth. Iran: Politics, Human Rights, and U.S. Policy. Washington, DC: Congressional Research Service, 2017.
 • Mohamed Hassanein Heikal, Iran: The Untold Story: An Insider's Account of America's Iranian Adventure and Its Consequences for the Future. New York: Pantheon, 1982.
 • Morris M. Mottale, Wading Through Conflict: America and the Middle East. Turin, Italy: 2013.
 • Shannon, Michael K., "American–Iranian Alliances: International Education, Modernization, and Human Rights during the Pahlavi Era," Diplomatic History 39 (Sept. 2015), 661–88.
 • Slavin, Barbara (2007). Bitter Friends, Bosom Enemies: Iran, the US, and the Twisted Path to Confrontation. New York: St. Martin's Press. ISBN 9780312368258. OCLC 493683087.
 • Akbar E. Torbat, "A Glance at US Policies toward Iran: Past and Present," Journal of Iranian Research and Analysis, vol. 20, no. 1 (April 2004), pp. 85–94.
 • Martin Waehlisch, "The Iran-United States Dispute, the Strait of Hormuz, and International Law," Yale Journal of International Law, Vol. 37 (Spring 2012), pp. 23–34.
 • Harold Lee Wise, Inside the Danger Zone: The U.S. Military in the Persian Gulf 1987–88. Annapolis, MD: Naval Institute Press, 2007.
 • Steven Wright, The United States and Persian Gulf Security: The Foundations of the War on Terror. Ithaca Press, 2007.
 • Bill, James A (1988). The Eagle and the Lion: the tragedy of American-Iranian relations. New Haven, Conn. ; London: Yale University Press.

External links