روابط ایالات متحده آمریکا و ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روابط ایران و آمریکا)
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
روابط ایران و آمریکا
نقشه موقعیت ایران و آمریکا را نشان می‌دهد

ایران

ایالات متحده آمریکا
تکه چسبانی با استفاده از روزنامه‌ها ومجلات یکصد سال گذشته در مورد روابط ایران و امریکا

روابط ایران و آمریکا از اواسط قرن نوزدهم میلادی آغاز شد.[۱] این روابط از سال ۱۹۴۴ تا انقلاب ایران در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ برقرار بود.[۲] پس از پیروی انقلاب ایران، دو کشور در چند مورد محدود روابط سیاسی و نظامی محرمانه‌ای با یکدیگر برقرار نموده بودند (ماجرای مک‌فارلین، کمک به یورش نظامیان آمریکایی از شمال افغانستان به مواضع طالبان توسط نیروهای سپاه و ...) ولی در عین حال مناسبات رسمی با یکدیگر نداشتند تا ۷ خرداد ۱۳۸۷ که شروع ۳ دور مذاکرات فرستادگان ایران و آمریکا در بغداد بر سر برقراری صلح در عراق بود که به دلیل اختلاف نظرهای شدید دوطرف، ناکام باقی‌ماند. از آن زمان در خلال چند دور سفرهای محمود احمدی‌نژاد به سازمان ملل متحد، وی پیشنهادهایی برای مذاکره مستقیم با دولت آمریکا مطرح نموده بود که با مخالفت‌هایی از جانب مقامات حکومت ایران و نیز سکوت دولتمردان آمریکایی همراه بوده است.[۳]

روابط سیاسی[ویرایش]

از آغاز تا جنگ جهانی دوم[ویرایش]

میرزا علی قلی خان شارژ دافر ایران در واشینگتن به همراه زنش، ۱۹۱۳

اول بار در کتابی با نام «تحفةالعالم» که نواده دختری ابوالقاسم میرفندرسکی در سال ۱۱۰۷ یعنی سال دوم سلطنت شاه سلطان حسین و ۲۰۲ سال پس از کشف آمریکا نوشته، از اجناس آمریکایی چون فرش‌ها و لباس‌های ینگی دنیا ذکری به میان آمده‌است. ینگی دنیا و ینگه دنیا نامی بود به زبان ترکی عثمانی به معنای «دنیای جدید» که برای اشاره به آمریکا به‌کار می‌رفت.[۴] کتاب تحفةالعالم در بیان صفت جود و سخاوت در شاه سلطان حسین آورده‌است:

جود و سخا و تکثیر نوال و عطا که حرکت دست سخایش در بذل عطا از امواج دریا افزون و بارش سحاب احسان وجودش چون ابر نیسان از شمار بیرون است. از خلعت‌های زربفت ینگی دنیا و دیبای روم و چین و تاج و طومارهای مرصّع به لآلی و جواهر ثمین و اسبان تازی نژاد با زین مرصّع و لجام طلا و سراپرده‌های ظهاره اطلس بطانه دیبا و امتعه و اقمشه نفیسه هند و ختا و فرنگ و اسلحه نادره و تحفه روز هیجا و جنگ از جزایری و تفنگ و کمان و شمشیر و زوبین و سنان و قدّاره و سپر و دشنه و خنجر و کلنگ و تبر و عمود و شمشیر و خُود و چهار آینه و زره‌های داودی صنعت و برگستوان‌های در کمال جودت و گرانی قیمت به اعزّه و شرفا و اهل آن و امرا و متجنّده و سپاهیان چندان بخشیده، که اگر قیمت آن‌ها را بر ایام تقسیم نمایند، از ابتدای جلوس بر تخت سلطنت عظمی و خلافت کبری تا حال که یازده ماه است، هر بخشش روزی از هزار هزار تومان متجاوز می‌شود، سوای آنچه بی طلب به اهل فقر و مسکنت و احتیاج داده و سوای آن چه در برابر طلب و خواهش و سؤال سؤّال مبذول افتاده تا به امروز مسموع نشده که کسی از آن اعلی حضرت چیزی طلب کرده و او نداده باشد یا استدعای مبلغ خطیری یا شیء عظیمی کرده و مبذول نیفتاده باشد.

در نوشته‌های قدیم در فارسی به ایالات متحده آمریکا اتازونی گفته می‌شد که برگرفته از واژهٔ فرانسوی États-Unis، به معنای ایالت‌های متحد[۵] است.

بر پایه اسناد، جاستین پرکینز اولین آمریکایی است که در تاریخ به ایران پای گذارد. از سوی دیگر، نخستین ایرانی که رسماً تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت میرزا محمد علی حاج سیاح بود که در انقلاب مشروطیت نیز شرکت داشت.

در ژوئن ۱۸۸۳ (۱۳۰۰ هجری قمری) آمریکا اقدام به تأسیس کنسولگری در ایران کرد و دیپلمات ارشدی به نام ساموئل گرین بنجامین به تهران فرستاد. دولت ایران هم نخست در سال ۱۸۵۶ میرزا ابولحسن شیرازی،[۶] و سپس در اکتبر ۱۸۸۸ میلادی (۱۳۰۶ هجری قمری) حاج حسینقلی خان صدرالسلطنه، فرزند میرزا آقاخان نوری را به عنوان نماینده رسمی به آمریکا فرستاد. وی به نام حاجی واشنگتن در تاریخ ایران ماندگار شده‌است.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

روابط در حد سفیر بین دو کشور در سال ۱۹۴۴ برقرار شد.[۷] والاس موری (Wallace Murray) که در سال‌های دهه ۲۰ میلادی کاردار آمریکا در ایران بود، از نخستین سفیران این کشور در ایران شد.

درپی حمله متفقین به ایران در ۳ شهریور ۱۳۲۰ رضاشاه از آمریکایی‌ها کمک خواست اما به دلیلی سردی رورابط میان تهران و واشنگتن در خصوص ماجرای وزیر مختار ایران در آمریکا این درخواست مورد توجه فرانکلین روزولت قرار نگرفت. البته در جریان کنفرانس تهران ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و اتحاد شوروی استقلال ایران را به رسمیت شناختند.

متفقین برای سروسامان دادن به وضعیت اقتصادی ایران و همچنین تسهیل ارسال کمک به روس‌ها با استخدام مستشاران مالی موافقت کردند. بدین ترتیب باردیگر آرتور میلسپو راهی ایران شد. اما این بار نیز وی نتوانست اقدام اساسی در وضعیت مالی ایران ایجاد کند و در سال ۱۳۲۳ تهران را ترک کرد. ایالات متحده آمریکا در طول جنگ جهانی دوم حدود ۴۵ میلیون دلار در چارچوب قانون وام و اجاره به ایران پرداخت کرد. هم‌زمان برخی از شرکت‌های نفتی آمریکا برای سرمایه‌گذاری در نفت ایران اعلام آمادگی کردند اما از آنجا که درخواست آمریکایی‌ها موجب طرح درخواست‌های مشابه از سوی روس‌ها و انگلیسی‌ها می‌شد دکتر محمد مصدق در مجلس شورای ملی سیاست موازنه منفی برای پرهیز از واگذاری هرگونه امتیاز نفتی به خارجیان تا پایان جنگ جهانی دوم را مطرح کرد.

پس از جنگ جهانی دوم[ویرایش]

محمدرضا شاه و آیزنهاور

پایان جنگ جهانی دوم ضرورت خروج نیروهای متفقین از ایران را مطرح کرد. استالین به بهانه‌هایی از خروج ارتش سرخ از شمال ایران خودداری کرد. مذاکرات احمد قوام (قوام السلطنه) در مسکو بی نتیجه ماند و ایران مجبور شد به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند. در واکنش به این اقدام اتحاد شوروی نه تنها به خروج نیروهایش از ایران اقدام نکرد بلکه در آذربایجان و کردستان حکومت‌های دست‌نشانده بوجود آورد. هری ترومن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در ۱ فروردین ۱۳۲۵ (۱۹۴۶) اولتیماتوم داد در صورت خودداری شوروی از خروج نیروهایش از ایران ایالات متحده آمریکا نیز اقدام به بازگرداندن نیروهایش خواهد کرد. نگرانی استالین از برخورد نظامی با آمریکا که در آن زمان تنها کشور دارنده بمب اتمی بود سرانجام شوروی را به خروج از ایران وادار کرد.

هم‌زمان روابط نظامی ایران و آمریکا رو به فزونی گذاشت. در ۳۰ خرداد ۱۳۲۶ یک قرارداد ۱۰ میلیون دلاری فروش سلاح به ایران به امضا رسید که ارزش واقعی آن حداقل ۷۰ میلیون دلار بود.[نیازمند منبع] در ۱۴ مهر ۱۳۲۸ کنگره ایالات متحده آمریکا قانون کمک به دفاع مشترک را به تصویب رساند و مبلغ ۲۷ میلیون دلار کمک نظامی در اختیار ایران قرار داد. در ۴ مرداد ۱۳۲۹ کنگره اصلاحیه‌ای به قانون دفاع مشترک افزود و ایران را از رده کره جنوبی و فیلیپین خارج ساخت و در ردیف ترکیه و یونان قرار داد که مجموع ۱۳۱ میلیون دلار کمک نظامی به این سه کشور اختصاص یافته بود.

ملی شدن صنعت نفت[ویرایش]

دکتر مصدق در کنار هری ترومن رئیس جمهور آمریکا

سیاست ایالات متحده آمریکا در طول دوران جنبش ملی شدن صنعت نفت و تشکیل دولت دکتر محمد مصدق سه مقطع مشخص را پشت سرگذاشت:

 • همراهی با ایران: در این مقطع آمریکایی‌ها از حق ایران برای کسب حقوقش بر مبنای تقسیم ۵۰ - ۵۰ حمایت کرد. این مرحله با تصویب و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت ایران پایان یافت.
 • میانجیگری: ملی شدن شرکت نفت ایران و انگلیس: احساسات ملی گرایانه در دیگر کشورهای خاورمیانه بویژه در قبال احتمال ملی شدن شرکت آرامکو آمریکا را نگران کرد.[نیازمند منبع] به همین دلیل آمریکا با بریتانیا هم قدم شد که از ملی شدن صنعت نفت ایران حمایت نکند اما در عین حال واشنگتن دو طرف ماجرا را به حل اختلافات از طریق گفتگو دعوت کرد.
 • همراهی با بریتانیا: با پیروزی وینستون چرچیل در بریتانیا و دویث دیوید آیزنهاور در آمریکا همسویی دو کشور در برخورد با دولت دکتر محمد مصدق شکل گرفت. آمریکایی‌ها مدعی بودند که مماشات در مقابل مصدق نهایت به پیروزی حزب توده و فروافتادن ایران در دامان اتحاد شوروی خواهد انجامید. در نتیجه آمریکا از ایده سرنگونی مصدق و بازگشت شاه حمایت کرد.[۸] کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اولین تجربه سیا در سرنگونی یک دولت خارجی به شمار می‌آید. این عملیات با هدایت کرمیت روزولت مامور مخفی سیا به نام عملیات آژاکس به مرحله اجرا گذاشته شد. روزولت در کتاب خود که در دهه ۱۹۷۰ به چاپ رساند نوشت که محمد رضا شاه پس از بازگشت از تبعید در کاخ مرمر به وی گفت که سلطنتش را بعد از خدا به آمریکا و شخص روزولت مدیون است.

در شصتمین سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، آرشیو امنیت ملی آمریکا اسنادی را منتشر کرد که ضمن نشان دادنِ نقش سازمان سیا در رهبری اقدام فوق، آن را بخشی از فعالیت سیاست خارجی آمریکا به شمار آورد.[۹][۱۰][۱۱]

در ۱۹ دی ۱۳۳۲ کمک نظامی آمریکا به ایران برای مدت یک سال دیگر تمدید شد.[۱۲] همچنین در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۳۲ از طرف دولت آمریکا مبلغ ۶ میلیون دلار اعتبار برای کمک به واردکنندگان کالا در اختیار دولت ایران گذارده شد.[۱۳]

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲[ویرایش]

جیمی کارتر در تهران در سال ۱۳۵۶

آمریکا در دهه ۱۹۵۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم نفت با انگلستان شریک شد. واشنگتن پرداخت وام ۴۵ میلیون دلاری به ایران را تصویب کرد و ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از تهران دیدار کرد. این سفر با سفر محمد رضا شاه از واشنگتن جواب داده شد.

در سال ۱۳۳۶ قرارداد مودت ایران و آمریکا به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

با ورود جان کندی به کاخ سفید فشار آمریکا بر شاه برای درپیش گرفتن اصلاحات افزایش یافت. شاه در اواخر سال ۱۳۴۱ از واشنگتن دیدار کرد و توانست حمایت کندی را جلب کند. در مراجعت از آمریکا شاه انقلاب سفید به همراه اصول ششگانه انقلاب شاه و ملت را به رفراندم گذاشت.

کودتای ۲۸ مرداد تأثیر مهمی بر روابط ایران و آمریکا گذاشت که هنوز آثار آن در روابط دو کشور محسوس است. در ۱۸ مارس سال ۲۰۰۰ میلادی مادلین آلبرایت وزیر امورخارجه آمریکا در سخنرانی خود گفت:

«در سال ۱۹۵۳ آمریکا نقش موثری در ترتیب دادن براندازی نخست‌وزیر محبوب ایران محمد مصدق داشت. دولت آیزنهاور معتقد بود که اقداماتش به دلایل استراتژیک موجه‌اند ولی آن کودتا آشکارا باعث پس‌رفت سیر تکامل سیاسی ایران شد و تعجبی ندارد که هنوز بسیاری از ایرانیان از این دخالت آمریکا در امور داخلی آنان ناراحت‌اند. علاوه براین در ربع قرن بعد از آن ایالات متحده و غرب پیوسته از رژیم شاه حمایت کردند. دولت شاه هرچند کارهای زیادی برای پیشرفت اقتصادی ایران انجام داد ولی مخالفان خود را بی‌رحمانه سرکوب کرد.»

از روابط اطلاعاتی دو کشور در این دوره می‌توان به احداث و فعالیت هفت مرکز جمع‌آوری اطلاعات سازمان سیا در نزدیکی مرز ایران و اتحاد جماهیر شوروی تا زمان انقلاب اسلامی نام برد.[۱۴]

در سالهای پایانی دهه ۱۹۷۰ یلادی سازمان سیا در چندین گزارش مکرراً تاکید داشته که هیچ نوع حرکت انقلابی یا خیزش مردمی در آینده‌ای نزدیک برای حکومت شاه قابل تصور نخواهد بود.[۱۵]

آرشیو امنیت ملی آمریکا روز ۲۵ دی ۱۳۸۷ (۱۴ ژانویه ۲۰۰۸) اسنادی را پس از ۳۰ سال منتشر کرد که نشان می‌دهد جرالد فورد و جیمی کارتر روسای جمهوری وقت آمریکا در این دهه از احتمال دستیابی ایران به بمب اتمی نگران بوده‌اند. اسناد تازه نشان می‌دهد که در جریان مذاکرات اتمی ایران و آمریکا در دهه ۷۰ میلادی، محمدرضا شاه پهلوی دستیابی ایران به فناوری انرژی هسته‌ای را حق این کشور می‌دانست.[۱۶]

دوران پس از انقلاب ایران[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: تصرف سفارت آمریکا

از زمان قطع روابط کامل بین ایران و آمریکا، موانع فراوانی احیا و ظاهر شده‌اند که تا به امروز مانع روابط رسمی بین دو کشور حتی با وجود منافع مشترک[۱۷][۱۸][۱۹] گردیده‌اند. من‌جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دعاوی از طرف ایران:

دعاوی از طرف آمریکا:

تصرف سفارت آمریکا آغاز و نقطه شروع وخامت روابط سیاسی ایران و آمریکا شد، و آمریکا به‌دنبال این حرکت ایران، به طور کامل تحریم‌های علیه ایران وضع نموده، و سیاست خود را علیه تهران تغییر داد.

با بدتر شدن روابط در طی زمان کار به برخورد نظامی در خلیج فارس در زمان جنگ ایران و عراق کشید و نیروی دریایی آمریکا به‌دنبال حمله ایران به نفتکش‌های کشورهای عربی، کشتی‌های جنگی ایران و سکوی نفتی ساسان را نابود کرد.

انهدام هواپیمای مسافربری پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر بر فراز آسمان خلیج فارس توسط ناو جنگی وینسنس آمریکا، از نقاط اوج فجایع این دوران می‌باشد. اما در همین سالیان تلاشهایی برای برقراری روابط نیز انجام شد که با شکست مواجه گردید. ماجرای ایران-کنترا از این نمونه‌است. در طی این ماجرا ایران با کمک دلالان بین‌المللی اسلحه، مقادیری موشک و قطعات هواپیماهای جنگی خریداری نمود.[۳۲]

دولت رونالد ریگان[ویرایش]

در طول تاریخ روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب، گاهی قدم‌هایی برای بهبود روابط دو طرف نیز برداشته شده‌است که به دلایلی بی‌نتیجه مانده. ماجرای ایران-کنترا را شاید بتوان اولین مورد از این اقدامات دانست.

دولت جورج بوش[ویرایش]

دولت بیل کلینتون[ویرایش]

در سال ۱۹۹۸، پس از دعوت تیم ملی کشتی آمریکا به ایران، روزنامه جمهوری اسلامی امکان برنده شدن این تیم و بالا رفتن پرچم آمریکا و پخش سرود ملی آمریکا را در ایران باعث شرم‌ساری دانست.[۳۳] تیم آمریکا در ایران در همان مسابقات به مدال قهرمانی دست یافت،[۳۴] اما از این فرصت استفاده‌های متوالی نشد، و حتی برخی از دستیاران محمد خاتمی، همانند وزیرش عبدالله نوری، بدلیل تبیین فکر برقراری روابط با آمریکا، برکنار و محاکمه نیز شدند.[۳۵]

یک سال بعد در ۱۹۹۹، هنگامی که مادلین آلبرایت بابت شرکت در کودتای ۲۸ مرداد علیه محمد مصدق ابراز تاسف کرد و پیشقدم بهبودی روابط شد، کمال خرازی در پاسخ اعلام کرد حال که آمریکاییان اعتراف به شرکت در آن واقعه را کردند، دولت ایران قصد ادعای خسارت از آمریکا را خواهد نمود.[۳۶] در عوض، پس از پایان ریاست جمهوری کلینتون در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ نیز، هنگامیکه ایران بسته پیشنهادی به دولت بوش جهت برقراری روابط به آمریکا ارائه نمود، از واشنگتن هیچگونه علاقه و پاسخی دریافت نکرد.[۳۷]

دولت جورج دابلیو بوش[ویرایش]

سربازان یک فروند سی-۱۳۰ متعلق به نیروی هوایی آمریکا در حال تخلیه کمک‌های اولیه برای زلزله زدگان بم در فرودگاه کرمان در ۱۳۸۲

در دوران جورج بوش پسر پس از حمله نظامی آمریکا به عراق نیز گزارشهای زیادی در باره امکان حمله نظامی آمریکا به ایران[۳۸][۳۹][۴۰] و بمباران ایران[۴۱][۴۲] منتشر می‌شود. همچنین آمریکا در این زمان مداماً ایران را به حمایت و ارائه پشتیبانی تسلیحاتی به گروه‌های مسلح مخالف حضور نظامی آمریکا در عراق متهم می‌کرد.[۴۳]

در اوت ۲۰۰۶، کمیته دائمی منتخب مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در گزارشی به کنگره آمریکا با استناد به گفتار زیر از رئیس جمهور ایران، ایران و احمدی نژاد را یک «تهدید علیه امنیت ملی آمریکا» دانسته و «موضع خصمانه ایران علیه آمریکا» را دلیل محکمی برای لزوم پیشگیری از دستیابی به فناوری هسته‌ای دانست.[۴۴] در ۴ آبانماه ۱۳۸۴، محمود احمدی نژاد در همایشی تحت عنوان «جهان بدون آمریکا و صهیونیسم» بیان کرده بود:[۴۵][۴۶]

بدون تردید می‌گویم که این شعار و هدف دست یافتنی است و به حول و قوه الهی به زودی جهان بدون آمریکا و صهیونیسم را تجربه کرده و در دوران درخشان حاکمیت اسلامی بر جهان امروز تنفس خواهیم کرد.

علاوه بر دولت آمریکا، مردم آمریکا نیز در سالهای اخیر در مناقشات خاورمیانه بین اعراب و اسرائیل، مکرراً و همواره طرف دولت اسرائیل بوده‌اند.[۴۷] بویژه در میان مسیحیان پروتستان (اونجلیکن) آمریکا[۴۸] که جمعیتشان تا ۱۳۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.[۴۹] خصومت دولتمردان ایران با اسرائیل احتمال هرگونه روابطی بین ایران و آمریکا را در این راستا ناممکن‌تر می‌سازد.

با روی کار آمدن دولت نهم جمهوری اسلامی ایران به ریاست محمود احمدی‌نژاد و اولویت قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران در صدر برنامه‌های سیاست خارجی ایران، روابط ایران و آمریکا تحت تاثیر این مساله بود. شروع مجدد غنی‌سازی در نیروگاه نطنز و ساخت تاسیسات هسته‌ای دیگر همواره باعث تقابل این دو کشور بود. حتی چند دور مذاکرات مستقیم محدود نمایندگان دو کشور در عراق بر سر مسائل امنیتی عراق نیز نتوانست تاثیری بر نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور نسبت به یکدیگر شود.[۵۰]

دولت اوباما[ویرایش]

با روی کار آمدن باراک اوباما، وی تلاش کرد در حالی که از شیوه برخورد دولت جورج دبلیو بوش فاصله بگیرد، اما کماکان همان سیاست‌های رفتاری را دنبال کند. چگونگی رابطه با ایران در صدر دستور کارهای سیاست خارجی آمریکا در زمان دولت اوباما قرار داشت. طرح استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا در همین راستا و برای کنترل توان موشکی و هسته‌ای ایران می‌باشد.[۵۱]

اوباما در پیام نوروزی خود در سال ۱۳۸۸ خطاب به «مردم و رهبران ایران» گفت:

ایالات متحده مایل است جمهوری اسلامی ایران به جایگاه به حق خود در جامعه بین‌المللی دست یابد و این حق شماست، اما این حق با مسئولیت‌های واقعی همراه است و نمی‌توان از راه ترور یا اسلحه به چنین جایگاهی دست یافت بلکه راه رسیدن به آن، اقدامات صلح‌آمیزی است که عظمت واقعی ملت و تمدن ایران را به نمایش بگذارد.

سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران همچنین در اقدامی نادر به پیام نوروزی باراک اوباما واکنش نشان داد. وی در سخنرانی خود در اولین روز سال ۱۳۸۸ در جمع زائران حرم علی بن موسی الرضا گفت:

حتی در همین پیام تبریک نیز ملت ایران طرفدار تروریست و دنبال سلاح هسته‌ای خوانده شده است. آیا این پیام تبریک است یا دنباله همان اتهامات؟[۵۲]

دولت اوباما توانایی اتمی ایران را یک خطر بالقوه برای خود می‌داند. به همین منظر از راه‌های مختلف سعی کرده ایران را بر سر میز مذاکره مستقیم با آمریکا و متحدانش بنشاند. ایجاد تحریم‌های علیه ایران و مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران از این دست رفتارهای متفاوت است.[۵۱]

مقامات نظامی ایران در تاریخ یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۰ اعلام کردند که یک فروند هواپیمای جاسوسی از نوع لاکهید مارتین آر کیو ۱۷۰ سنتینل را در شرق ایران با کمترین خسارت ممکن سرنگون کرده و اکنون آن را در اختیار دارند. در ۵ دسامبر ۲۰۱۱، منابعی در ارتش آمریکا تایید نمودند که هواپیمای بدون سرنشین از نوع آرکیو ۱۷۰ بوده و اکنون در اختیار نیروهای ایرانی است. منابع رسمی تا زمان نمایش این هواپیما از سوی ایران از تایید این خبر امتناع کردند.[۵۳]

سید علی خامنه‌ای رهبر ایران در سخنرانی خود در اولین روز سال ۱۳۸۸ در جمع زائران حرم علی بن موسی الرضا درباره حرکات دولت اوباما برای تعامل دیپلماتیک با ایران جهت حل مسائل مورد اختلاف دو کشور، گفت: «آن‌ها می‌گویند به سوی ایران دست دراز کرده‌ایم و ما می‌گوییم اگر آمریکا در زیر دستکش مخملی، دستی چدنی را پنهان کرده باشد این اقدام هیچ معنا و ارزشی ندارد.» وی در این سخنرانی اظهار داشت رفتار آمریکا تا این لحظه تغییراتی را که ایران مایل است شاهد آن باشد نداشته است.[۵۲]

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی که با همتای فرانسوی خود شرکت کرد گفت باراک اوباما رسماً اعلام کرده در صورت موافقت رهبر ایران به دنبال مذاکره دوجانبه با این کشور است. وی با اعلام این‌که «ایران کشوری با تاریخی غنی و قابل توجه» است گفت: «من بار دیگر تاکید می‌کنم ایالات متحده آمریکا جدیت خود را در مذاکره با ایران همراه با رعایت احترام متقابل نشان داده است.»[۵۴]

دولت حسن روحانی[ویرایش]

حسن روحانی درباره رابطه با آمریکا می‌گوید رابطه ایران با آمریکا مسئله پیچیده و دشواری است؛ ساده نیست. زخم کهنه‌ای وجود دارد که باید درمان شود. دنبال افزایش تنش نخواهیم بود. عقل سلیم هم حکم می‌کند دولت و کشور به فکر آینده باشند و ترمیم گذشته. هرگونه سخن گفتن با آمریکاباید بر مبنای منافع و احترام متقابل و از موضع برابر باشد اما آمریکا باید تصریح کنند که در امور داخلی ایران هرگز مداخله نخواهند کرد ثانیاً تمام حقوق حقه ایران مانند هسته‌ای را به رسمیت بشناسند و سیاست‌های یکجانبه‌گرایی و زورمدارانه نسبت به ایران را کنار بگذارند در این شرایط زمینه متفاوت می‌شود اما همه باید بدانند که دولت آینده از حقوق حقه ملت ایران هرگز کوتاه نخواهد آمد. آماده‌ایم تنش‌ها کاهش یابد. حسن روحانی همچنین گفت که در صورتی که آمریکا به مفاد قرارداد الجزایر درباره عدم مداخله در امور داخلی ایران پای بند باشد و نیز از موضع رفتار زورمدارانه عمل نکند تهران حاضر است از موضعی برابر با واشنگتن در مورد موضوعات مورد اختلاف گفتگو کند.[۵۵]

« در برابر دشمن درشت سخن گفتن راه‌حل نیست بلکه باید دشمن را بشناسیم و نقشه‌های آن را بشناسیم. باید در برابر نقشه دشمن تدبیر کنیم، باید مدیریت کنیم، سخن گفتن و فریاد زدن گاهی ممکن است زیبا باشد اما حتماً کافی نیست. »

حسن روحانی در جلسه غیرعلنی و غیررسمی مجلس، ۲۳ تیر ۱۳۹۲[۵۶]

روابط امروز ایران با آمریکا در حد دشمنی و تخاصم است، باید سعی کنیم این حد را با برنامه‌ریزی و تدبیر پایین آوریم و حداقل روابط را از دشمنی به تنش برسانیم. در وضعیت کنونی قادر نیستیم بگوییم با آمریکا می‌خواهیم تنش‌زدایی کنیم زیرا امروز بحث تهدید و تخاصم است. در ۸ یا ۱۰ سال پیش می‌شد اما امروز در مرحله دیگری قرار گرفته‌ایم.[۵۷]

حسن روحانی در دومین نشست خبری خود گفت «برای ما آنچه مهم است، پاسخ عملی دولت آمریکا و نه بیانیه‌هاست، ما همه اقدامات دولت آمریکا را به دقت رصد می‌کنیم و اگر اقدامات عملی و سازنده‌ای ببینیم پاسخ متناسب و مشابه به آن می‌دهیم.»[۵۸]

روزنامه واشنگتون پست از قول حسن روحانی نوشت اگر ایالات متحده آمریکا مشتاقانه و با حسن نیت به همراه احترام متقابل وارد عمل شود، راه گفتگو و تعامل گشوده و هموار است.[۵۹]

وبگاه رجانیوز به نقل از واشینگتن پست گزارش داده است با وجود تمام فشارها و تحریم‌هایی که روی ایران است، این آمریکا است که خود را برای دادن امتیاز آماده می‌کند و شرایط را برای تباهی قدرت اعمال فشار واشنگتن آماده می‌نماید.[۶۰]

سفر روحانی به نیویورک ۱۳۹۲

چند روز پیش از سفر حسن روحانی به شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، باراک اوباما به حسن روحانی نامه‌ای نوشت و رئیس‌جمهور ایران به این نامه پاسخ داد. کاخ سفید گفت: «محتوای اصلی نامه اوباما به روحانی را منتشر کرده است. موضوع برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات مربوط به آن، محور اصلی این نامه را تشکیل می‌داده است؛ بنابراین، اوباما نسبت به یافتن راهکاری برای موضوع هسته‌ای ایران ابراز تمایل کرده است.» حسن روحانی نیز درباره نامه گفت: «این می‌تواند قدم‌های کوچکی برای آینده‌ای بسیار مهم باشد.»[۶۱][۶۲]

در ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ حسن روحانی در گفتگو با شبکه ان. بی. سی آمریکا، در پاسخ به سوالات آن کاری مجری این برنامه در خصوص مسائل گوناگون از جمله حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مذاکرات هسته‌ای، رابطه با آمریکا و غیره سخن گفت.[۶۳] وی در این مصاحبه گفت لحن نامه باراک اوباما به من مثبت و سازنده بود. همچنین حسن روحانی از داشتن اختیارات تام در مذاکرات هسته‌ای با غرب خبر داد.[۶۴] در ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ برخی از روزنامه‌ها در ایران از احتمال دیدار حسن روحانی در شصت و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد که قرار است ۳۱ شهریور ماه برگزار شود خبر دادند.[۶۵] حسن روحانی در ۲۸ شهریور ۱۳۹۲ در گفتگو با شبکه ان. بی. سی آمریکا گفته بود دیدار با باراک اوباما در دستور کار من نیست اما هر چیزی در دنیای سیاست امکان‌پذیر است. سخنگوی کاخ سفید هم گفته بود اوباما آماده دیدار با روحانی است.[۶۶][۶۷] جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت اظهارات حسن روحانی مثبت است.[۶۸]

اوباما در حال مکالمه تلفنی با حسن روحانی

هنگامی که حسن روحانی در نیویورک به سر می‌برد اوباما امید به ملاقات روحانی داشت اما طرف ایرانی این ملاقات را بسیار پیچیده دانست و لذا ملاقاتی صورت نگرفت. در جریان این سفر، محمودجواد ظریف در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با جان کری وزیر امور خارجهٔ آمریکا دیدار کرد که اولین دیدار وزرای امور خارجهٔ دو کشور از ۱۳۵۸ تا آن زمان بود.[۶۹] پس از دیدار رضایتبخش وزرای خارجه ایران و آمریکا در تاریخ ۴ مهر ۱۳۹۲ در قالب مذاکرات ۱+۵ و نیز مذاکره خصوصی دو طرف پس از پایان جلسه[۷۰] در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۲ هنگامی که حسن روحانی در راه محل اقامت خود در نیویورک به سمت فرودگاه برای حرکت به سمت ایران بود، روسای جمهور ایران و آمریکا از طریق تلفن با یکدیگر صحبت کردند. در این تماس تلفنی، طرفین تاکید کردند که اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته‌ای ایران را دارند. دو طرف همچنین وزرای امور خارجه خود را مأمور کردند تا زمینه همکاری‌های لازم را هرچه زودتر فراهم آورند.[۷۱] این بالاترین سطح تماس میان دو کشور از زمان انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بوده‌است.[۷۲] کاخ سفید عکسی از لحظه تماس تلفنی بین دو رئیس جمهور را منتشر نمود.

رئیس جمهور ایران در نشست خبری پس از بازگشت از نیویورک گفت سخنرانی اوباما را گامی مثبت برای حل مسایل ایران و غرب ارزیابی می‌کنیم. لحن سخنرانی برخی از مقامات عالی رتبه اروپایی و همچنین سخنرانی اوباما که لحنی متفاوت با گذشته داشت باید به عنوان یک قدم مثبت برای حل وفصل مسایل بین ایران و غرب ارزیابی کنیم. برنامه مقدماتی برای برگزاری نشست دو جانبه بین ایران و آمریکا فراهم شده بود که بین من و اوباما دیداری برگزار شود. طرف آمریکایی ابراز تمایل کرده بود و ما هم مشکلی برای دیدار نداشتیم اما دربرنامهریزی برای نحوه این دیدار و نتایجی که دیدار اول باید داشته باشد، وقت و زمان کافی نبود و دو طرف بر این توجه کردند که زمان کافی وجود نداشت.[۷۳][۷۴][۷۵][۷۶][۷۷]

حسن روحانی در رابطه با دیدار با باراک اوباما در نیویورک گفت بین ما و آمریکا مسائل بسیاری از ۶۰ سال گذشته وجود داشته است، آمریکا با ایران قبل و بعد از انقلاب تنش‌هایی داشته، مسائل مهمی در منطقه نسبت به ایران بوده است، اینکه ملاقاتی در سطح دو رئیس جمهور بعد از ۳۵ سال انجام شود نیاز به مقدماتی داشت به همین دلیل این کار نارس بود، به همین دلیل این ملاقات انجام نشد.[۷۸][۷۹]

رئیس جمهور ایران درباره مباحث مطرح شده در گفتگوی تلفنی گفت بحثی که با اوباما داشتیم عمدتاً مسئله هسته‌ای بود، گفتیم این مسئله نه تنها حق مردم ایران است بلکه غرور ملی ملت ایران است که رئیس جمهور آمریکا هم عنوان کرد ما به حقوق هسته‌ای ملت ایران اذعان داریم. وی ادامه داد: درباره ۱+۵ گفتم با دریچه‌ای که از سوی ملت ایران ایجاد شده باید از این فرصت استفاده و در این مسئله تسریع کرد که رئیس جمهور آمریکا گفت: من به وزیر خارجه دستور می‌دهم که در این امر تسریع داشته باشد؛ عمده بحث ما این بود که در بحث هسته‌ای با سرعت بیشتری عمل کنیم.[۸۰][۸۱]

حسن روحانی در چهارمین و آخرین روز از سفر خود به نیویورک، در پاسخ به سوال خبرنگار نیویورک تایمز در باره دستاوردهای این سفر، گفت: می‌خواهم این سفر اولین گام برای رابطه بین دو ملت بزرگ ایران و آمریکا باشد. می‌خواهم این سفر اولین گام برای روابط بهتر دو ملت ایران و آمریکا باشد و نسبت به دو دولت، حداقل جلوی تنش‌های بیشتر را بگیریم و زمینه‌ای برای دست یابی به منافع مشترک فراهم کنیم.[۸۲][۸۳][۸۴][۸۵][۸۶]

رییس جمهور ایران با تاکید بر اینکه در بحث رابطه میان ایران و آمریکا گذشته تلخی وجود دارد، گفت: تنش‌ها و تخاصمی که از گذشته میان تهران و واشنگتن شکل گرفته یک شبه حل نمی‌شود. حسن روحانی در خصوص تمایل اوباما برای دیدار و مذاکره با وی گفت: من با اصل پیشنهاد موافق هستم اما دو طرف هر چه فکر کردیم که نتیجه این ملاقات چگونه برای دو ملت هدیه مناسبی باشد، متوجه شدیم که این مسئله در این فاصله زمانی کوتاه مسیر نیست.[۸۷]

عابد فتاحی پس از نخستین جلسه مشترک حسن روحانی با نمایندگان مجلس در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۲ از قول حسن روحانی گفت تاثیر گفتگوی ایران و آمریکا به حدی خوب بوده که مقرر شده در کنگره آمریکا گروه دوستی با ایران تشکیل شود که در این صورت نیز باید در مجلس شورای اسلامی گروه دوستی با آمریکا تشکیل شود.[۸۸] حسن روحانی در جلسه‌ای که در تاریخ نهم مهرماه سال ۹۲ با نمایندگان مجلس داشت توضیحاتی درباره تمایل اوباما و خودش برای گفتگوی تلفنی پرده برداشت. درخواست از روحانی برای مذاکره قبل از حرکت از ایران شروع شده بود. روحانی هدف از این مذاکره تلفنی را حفظ جایگاه اوباما و خنثی کردن لابی جمهوری خواهان که به منظور فشار بر اوباما ابجاد شده بود بیان کرد.[۸۹][نیازمند منبع]

مذاکرات ژنو

پس از مذاکرات ژنو ایران و گروه ۵+۱ در ۲۳ و ۲۴ مهر ۱۳۹۲ در مقر سازمان ملل در ژنو، سوییس به مذاکره پرداختند. ظریف و اشتون در پایان این مذاکرات بیانیه‌ای مشترک صادر کردند که بی سابقه بود.[۹۰][۹۱]

دور بعدی مذاکرات ۷ نوامبر، ۱۷ آبان، آغاز شد. روز بعد وزرای امور خارجهٔ آمریکا، آلمان، روسیه، بریتانیا و فرانسه هم به طور غیر منتظره‌ای به مذاکرات پیوستند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به مدت پنج ساعت با حضور اشتون با یکدیگرگفتگو کردند. این مذاکرات پس از سه روز گفتگوی فشرده بدون دستیابی به توافق پایان یافت. کری پس از پایان گفتگوها، گفت پیشرفتهای چشمگیری داشته‌اند و به نقطهٔ مشترک نزدیک شده‌اند.[۹۲]

دور بعدی گفتگوها ۲۰ نوامبر آغاز شد.[۹۳] پس از سه روز گفتگوی بی نتیجه وزاری امور خارجهٔ هر شش کشور در ۲۳ نوامبر به مذاکرات پیوستند[۹۴] و نهایتاً پس از روزها مذاکرهٔ فشرده در ساعت ۳ بامداد روز یکشنبه ایران و ۵+۱ به توافقی دست یافتند و مذاکرات به پایان رسید.[۹۵] خبرگزاری آسوشییتد پرس یک روز پس از پایان این گفتگوها اعلام کرد ایران و آمریکا از مدت‌ها قبل (از دولت محمود احمدی نژاد) درگیر مذاکراتی مخفیانه بودند که از متحدین آمریکا هم مخفی نگه داشته شده بود..[۹۶]

دست دادن ظریف با جان کری در حاشیه توافق ژنو

روابط فرهنگی[ویرایش]

یک برچسب تبلیغاتی مخالف جنگ با ایران بر روی خودرویی در تگزاس. افراد زیادی مخالف هرگونه درگیری نظامی جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه هستند.[۹۷]

روابط فرهنگی ایران و آمریکا در حیطه ورزش، آموزش عالی، و هنرها سابقه بلندی دارد، تا جایی که شهرهای تهران و لس آنجلس،[۹۸] شیراز و آستین[نیازمند منبع] شهرهای خواهر بوده‌اند. برخی فعالیتها همانند فعالیتهای انجمن ایران و آمریکا، کتابخانه آبراهام لینکلن، و در جستجوی زمینه مشترک، حالت سازمان یافته و نسبتاً دائمی داشتند، و برخی دیگر همانند نمایشگاه‌ها و همایش‌ها بصورت رویدادی و گذرا بودند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ایرانی‌ها برعکس آمریکایی‌ها چندان به لحاظ فرهنگی به آمریکائیان بدبین نیستند.[۹۹][۱۰۰]

ایرانیان در آمریکا[ویرایش]

مراسم رقص و موسیقی در فستیوال فرهنگی Iranian American Community Alliance در ایالت واشنگتن
نوشتار اصلی: ایرانیان آمریکا

پس از انقلاب ایران و برقراری حکومت اسلامی، ایرانیان زیادی کشور خود را ترک کرده و به قصد کشورهای خارج مهاجرت نمودند، برخی بدلایل سیاسی، و برخی بدلایل اقتصادی. امروزه برخی محاسبات تعداد ایرانیان در خارج از ایران را بین ۲-۴ میلیون دانسته‌اند.[۱۰۱] برخی منابع این ارقام را بالاتر نیز دانسته‌اند.[۱۰۲] از این گروه، بیشترین تعداد را مهاجران ایران به آمریکا تشکیل داده‌اند.[۱۰۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. حسین حمیدی نیا، «ایالات متحده آمریکا»، (دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، تهران، ۱۳۸۲)، چاپ اول
 2. The Middle East and the United States: A Historical and Political Reassessment، نوشته David W. Lesch، ۲۰۰۳، ISBN 0-8133-3940-5 ص۵۲
 3. انفجار شایعه مذاکرات ایران و آمریکا دیپلماسی ایرانی
 4. دهخدا، ‎علی‌اکبر. «لغت‌نامه دهخدا».  بازیابی‌شده در تاریخ ۱۶-۰۴-۲۰۰۹ .
 5. لغت نامه دهخدا
 6. The Middle East and the United States: A Historical and Political Reassessment، نوشته David W. Lesch، ۲۰۰۳، ISBN 0-8133-3940-5 ص۵۲
 7. The Middle East and the United States: A Historical and Political Reassessment، نوشته David W. Lesch، ۲۰۰۳، ISBN 0-8133-3940-5 ص۵۲
 8. Jackie Frank. «CHRONOLOGY-U.S. -Iranian relations». Reuters، ۱۳ مه ۲۰۰۷. بازبینی‌شده در ۲۵ آوریل ۲۰۱۱. 
 9. سیا به نقش خود در اجرای کودتای ۲۸ مرداد اعتراف کرد افکارنیوز
 10. اعتراف سازمان سیا رسماً به رهبری کودتای 28 مرداد پس از 60 سال عصر ایران
 11. [۱] BBC Persian
 12. دکتر باقر عاقلی. روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی جلد دوم. چاپ هشتم. تهران: نامک، 1387. 28. ISBN 9646895530. 
 13. دکتر باقر عاقلی. روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی جلد دوم. چاپ هشتم. تهران: نامک، 1387. 31. ISBN 9646895530. 
 14. The Ties That Bind. Sydney: Allen & Unwin، ۱۹۸۵. ۲۵۱. بازبینی‌شده در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۲. 
 15. [http://www.chashenry.com/samples/HumintPaper.pdf “MISSING: The Human Element”]. Retrieved 25 ژوئن 2012. 
 16. «آمریکا نگران برنامه اتمی شاه ایران بود» (بی‌بی‌سی فارسی)
 17. Iran: U.S. Experts See Promise Amid Troubling Trends In Relations
 18. An Iran-U.S. Partnership: Thinking The Unthinkable
 19. U.S. , Iran See Need for Stable Iraq: NPR
 20. Extraterritorial Application of the U.S. Iranian Assets Control Regulations
 21. http://www.senate.gov/~schumer/SchumerWebsite/pressroom/press_releases/PR01320.html
 22. Read Article
 23. Why support terrorism?
 24. BBCPersian.com
 25. Yahoo!
 26. [۲]
 27. On The Line: Iran Threatens Israel
 28. Iran
 29. Khomeini 'sought to drop Death to America chant' | World news | The Guardian
 30. In Iran, 'Death to America' is back | csmonitor.com
 31. "Death to America":: Daniel Pipes
 32. جیمز بیل. عقاب و شیر. ترجمهٔ مهوش غلامی. تهران: نشر کوبه، ۱۳۷۱. ۲۲۱. 
 33. گزارش خبرگزاری رویترز. ۲ فوریه ۱۹۹۸
 34. گزارش خبرگزاری رویترز. ۱۸ فوریه ۱۹۹۸
 35. Ahmadinejad: The Secret History of Iran's Radical Leader. California University Press. 2008. ISBN 0-520-25663-8 pp.188
 36. گزارش آ. اف. پ. ششم آوریل ۱۹۹۹. لینک ذخیره:[۳]
 37. Leverett: Bush Administration ‘Not Serious’ About Dealing With Iran - Council on Foreign Relations
 38. BBCPersian.com
 39. BBCPersian.com
 40. BBCPersian.com
 41. BBCPersian.com
 42. BBCPersian.com
 43. Ups and downs in U.S. -Iranian relations Reuters
 44. Recognizing Iran as a Strategic Threat:
 45. Recognizing Iran as a Strategic Threat:
 46. SharifNews.ir:: رئیس‌جمهور: جهان بدون آمریکا و صهیونیسم را تجربه خواهیم کرد
 47. Pew Research Center: The U.S. Public's Pro-Israel History
 48. In The Faith - A Chronicle of the Christian Faith» Support for Israel drives Evangelical vote, poll finds
 49. Robert Weitzel: Hillary's "Final Solution" to the Persian Problem
 50. ارسلان مرشدی. «نگاهی به عملکرد سیاسی خارجی دولت نهم». روزنامه همشهری، ۱۶ آبان ۱۳۸۸. ایران. بازبینی‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۱. 
 51. ۵۱٫۰ ۵۱٫۱ «U.S. Naval Options for Influencing Iran». Naval War College Review، آوریل ۲۰۰۹. بازبینی‌شده در ۱ فوریه ۲۰۱۱. 
 52. ۵۲٫۰ ۵۲٫۱ «اولین موضعگیری رهبر ایران در مورد روابط با آمریکا در عصر اوباما». وب‌گاه بی‌بی‌سی فارسی، ۲ فروردین ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳. 
 53. «تکرار ادعاهای جان کری درباره ایران / ادعای حمایت آمریکا از مذاکره میان دولت سوریه و مخالفان». خبرگزاری مهر، 9 اسفند ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳. 
 54. «تکرار ادعاهای جان کری درباره ایران / ادعای حمایت آمریکا از مذاکره میان دولت سوریه و مخالفان». 
 55. «رابطه ایران با امریکا مسئله پیچیده‌ای است/ زخم کهنه‌ای وجود دارد». موج، ۲۷ خرداد ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۱ تیر ۱۳۹۲. 
 56. حسن روحانی در جلسه غیرعلنی و غیررسمی مجلس، ۲۳ تیر ۱۳۹۲ مثلث
 57. «حسن روحانی:نباید دور خود حصار بکشیم». ملت آنلاین، 10 خرداد ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در 16 تیر ۱۳۹۲. 
 58. فضای دانشگاه باید بازترباشد/به آینده مذاکرات بدبین نیستم/برای حل مساله هسته‌ای اراده داریم ایسنا
 59. Start talks with Iran washingtonpost
 60. واشنگتن پست: آمریکا برای امتیاز دادن به ایران آماده می‌شود رجانیوز
 61. اعلام محتوای نامه اوباما به روحانی از سوی کاخ سفید تابناک
 62. روحانی: نامه اوباما به من و جواب آن، می‌تواند قدمی برای آینده باشد آفتاب
 63. متن کامل گفتگوی شبکه تلویزیونی ان. بی. سی آمریکا با دکتر روحانی باشگاه خبرنگاران
 64. روزنامه اطلاعات ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 65. صفحه اول روزنامه‌های آرمان، آفتاب یزد و اعتماد
 66. روزنامه اعتماد مورخه ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 67. روزنامه ایران مورخه ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 68. روزنامه ایران ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ صفحه اول
 69. خبرگزاری رویترز مورخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳
 70. خبرگزاری ایسنا مورخ ۵ مهر ۱۳۹۲
 71. خبرگزاری ایسنا مورخ ۵ مهرماه ۱۳۹۲
 72. خبرگزاری رویترز مورخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳
 73. مشروح نشست خبری رییس جمهور rouhani.ir
 74. گزیده نشست خبری رئیس‌جمهور در نیویورک hamedanpayam.com
 75. دکتر روحانی: سخنرانی اوباما را گامی مثبت برای حل مسایل ایران و غرب ارزیابی می‌کنیم president.ir/fa
 76. مشروح نشست خبری رییس جمهور در نیویورک iribnews.ir
 77. دکتر حسن روحانی روز جمعه در نشست خبری خود در نیویورک گفت: دولت اختیارات لازم را در مذاکرات هسته‌ای دارد و من برای این گفتگوها وزیر امور خارجه را انتخاب کرده‌ام. 4.irna.ir
 78. سخنان روحانی در جمع خبرنگاران در مهرآباد رجانیوز
 79. سخنان روحانی در جمع خبرنگاران در مهرآباد بی‌باک
 80. سخنان روحانی در جمع خبرنگاران در مهرآباد رجانیوز
 81. سخنان روحانی در جمع خبرنگاران در مهرآباد بی‌باک
 82. مشروح نشست خبری رییس جمهور rouhani.ir
 83. گزیده نشست خبری رئیس‌جمهور در نیویورک hamedanpayam.com
 84. دکتر روحانی: سخنرانی اوباما را گامی مثبت برای حل مسایل ایران و غرب ارزیابی می‌کنیم president.ir/fa
 85. مشروح نشست خبری رییس جمهور در نیویورک iribnews.ir
 86. دکتر حسن روحانی روز جمعه در نشست خبری خود در نیویورک گفت: دولت اختیارات لازم را در مذاکرات هسته‌ای دارد و من برای این گفتگوها وزیر امور خارجه را انتخاب کرده‌ام. 4.irna.ir
 87. دیدار ایرانیان مقیم آمریکا با رئیس جمهور rouhani.ir
 88. در جلسه مشترک روحانی با نمایندگان مجلس په گذشت؟ کنگره آمریکا به‌دنبال تشکیل گروه دوستی با ایران آخرین نیوز
 89. پایگاه خبری تحلیلی اعتدال
 90. http://www.asriran.com/fa/news/300062
 91. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/10/131016_u08_geneva_talks_end_positive.shtml
 92. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/11/131109_l20_geneva_talks_3rd_day.shtml
 93. http://pe.ria.ru/foreign/peregovori/20131120/131074483.html
 94. http://persian.cri.cn/141/2013/11/23/1s133993.htm
 95. http://persian.cri.cn/141/2013/11/24/1s133995.htm
 96. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/11/131124_l45_ap_iran_us_secret_deals.shtml
 97. http://www.stopwaroniran.org/iranada.pdf
 98. Tehran, Iran
 99. Shahghasemi, E. , Ray, H. D. , & Mirani, G. (October 01, 2011). How do Iranians and U.S. Citizens perceive each other: A systematic review. Journal of Intercultural Communication, 27.)
 100. Shaghasemi, E. , & Heisey, D. R. (January 01, 2009). The Cross-Cultural Schemata of Iranian-American People Toward Each Other: A Qualitative Approach. Intercultural Communication Studies, 18, 1, 143-160.
 101. british airways airlines media magazine at impressions-ba.com
 102. BBC NEWS | Middle East | Iran: Life in the diaspora
 103. Migration Information Source - Iran: A Vast Diaspora Abroad and Millions of Refugees at Home

پیوند به بیرون[ویرایش]

Iranian–American relations
Map indicating locations of Iran and United States

Iran

United States

Because there are no formal diplomatic relations between the Islamic Republic of Iran and the United States of America instead of exchanging ambassadors, Iran maintains an interests section at the Pakistani Embassy in Washington, D.C.,[1] while the United States has maintained a corresponding interests section at the Swiss Embassy in Tehran.[2] Since December 2011, the United States has also maintained a virtual embassy online.[3][4]

Relations between the two nations began in the mid-to-late nineteenth century. Initially, while Iran was very wary of British and Russian colonial interests during the Great Game, the United States was seen as a more trustworthy Western power, and the Americans Arthur Millspaugh and Morgan Shuster were even appointed treasurers-general by the Shahs of the time. During World War II, Iran was invaded by the United Kingdom and the Soviet Union, both US allies, but relations continued to be positive after the war until the later years of the government of Mohammad Mossadeq, who was overthrown by a coup organized by MI6 and aided by the Central Intelligence Agency. This was followed by an era of very close alliance between Shah Mohammad Reza Pahlavi's regime and the U.S. government, which was in turn followed by a dramatic reversal and disagreement between the two countries after the 1979 Iranian Revolution.

Opinions differ over what has caused the cooling in relations. Iranian explanations include everything from the natural and unavoidable conflict between the Islamic Revolution on the one hand, and perceived American arrogance[5] and desire for global hegemony on the other.[6] Other explanations include the Iranian government's need for an external bogeyman to furnish a pretext for domestic repression against pro-democratic forces and to bind the government to its loyal constituency.[7]

Since 1995, the United States has had an embargo on trade with Iran.[8] According to a 2013 BBC World Service Poll, 5% of Americans view Iranian influence positively, with 87% expressing a negative view, the most unfavorable perception of Iran in the world.[9] On the other side, research have shown that most of Iranians have positive attitudes towards American people, though not the government.[10][11]

Contents

Country Comparison

Iran Iran United States United States
Populations 77,176,930 319,435,700
Area 1,648,195 km² (636,372 sq mi) 9,857,306 km² (3,805,927 sq mi)
Population density 48/km² (124/sq mi) 34.2/km² (88.2/sq mi)
Capital Tehran Washington D.C.
Largest city Tehran New York City
Government Unitary state, Islamic republic, Theocratic Federal, Presidential, Constitutional Republic
Current leader Supreme Leader Ali Khamenei President Barack Obama
Official languages Persian No official language at Federal level (English and Spanish are the most commonly spoken languages)
Main religions Shia Islam 90–95%[12][13] Sunni Islam 4–8%[14] Christianity 1% Judaism 0.9%. Christianity 73%, Non-Religious 19.6%,[15] Judaism 1.7%.
GDP (nominal) $405.540 billion ($5,193 per capita) $16.768 Trillion ($53,001 per capita)
GDP (PPP) $974.406 billion ($12,478 per capita) $16.768 Trillion ($53,001 per capita)
Military expenditures $7.463 billion (1.8% of GDP)[citation needed] $581.0 billion

Early relations

The Treaty of Commerce and Navigations (signed in 1856) was the first diplomatic interaction the United States and Persia had. The treaty lasted until 1928. Because the U.S. had little interest in Persian affairs, while the Persians sought advisers from the United States to administer its finances in 1911, the advisers accomplished little, but the reputation of the U.S. as a trustworthy outsider did not suffer. The Persians again sought the U.S. for help in straightening out its finances after World War I. This mission unlike the last was opposed by powerful vested interests and eventually it was withdrawn with its task uncompleted. Following this there was no special U.S. concern with Iran or any interaction until World War II.[16]

Political relations between Persia and the United States began when the Shah of Persia, Nassereddin Shah Qajar, officially dispatched Persia's first ambassador, Mirza Abolhasan Shirazi, to Washington D.C. in 1856."[17] In 1883, Samuel Benjamin was appointed by the United States as the first official diplomatic envoy to Iran, however; Ambassadorial relations were not established until 1944.[17]

The first Persian Ambassador to the United States of America was Mirza Albohassan Khan Ilchi Kabir. Americans had been traveling to Iran since the early to mid-1880s, even before political relations existed between the two. Justin Perkins and Asahel Grant were the first missionaries to be dispatched to Persia in 1834 via the American Board of Commissioners for Foreign Missions.

Amir Kabir, Prime Minister under Nasereddin Shah, also initiated direct contacts with the American government in Washington. By the end of the 19th century, negotiations were underway for an American company to establish a railway system from the Persian Gulf to Tehran.

Until World War II, relations between Iran and the United States remained cordial. As a result, many Iranians sympathetic to the Persian Constitutional Revolution came to view the U.S. as a "third force" in their struggle to break free of British and Russian dominance in Persian affairs.[citation needed] American industrial and business leaders were supportive of Persia's drive to modernize its economy and free itself from British and Russian influence.

In 1909, during the Persian Constitutional Revolution, Howard Baskerville, an American, died in Tabriz while trying to help the constitutionalists in a battle against royalist forces. After the Iranian parliament appointed American financial consultant Morgan Shuster as appointed Treasurer General of Persia in 1911, an American was killed in Tehran by henchmen thought to be affiliated with Russian or British interests. Shuster became even more active in supporting the Constitutional revolution of Persia financially.[18] When Iran's government ordered Shu'a al-Saltaneh (شعاع السلطنه), the Shah's brother who was aligned with the goals of Imperial Russia in Persia, to surrender his assets, Shuster moved to execute the seizure. Imperial Russia immediately landed troops in Bandar Anzali, demanding a recourse and apology from the Persian government. Russia's General Liakhoff shelled Iran's parliament in Tehran, and Morgan Shuster was forced to resign under British and Russian pressure. Shuster's book The Strangling of Persia is a recount of the details of these events and is critical of Britain and Imperial Russia.

The American Embassy first reported to the Iran desk at the Foreign Office in London about the popular view of Britain's involvement in the 1921 coup that brought Reza Shah to power.[19][20] A British Embassy report from 1932 admits that the British put Reza Shah "on the throne". At that time, Persia did not view the United States as an ally of Britain.

Morgan Shuster was soon followed by Arthur Millspaugh, who was appointed Treasurer General by Reza Shah, and Arthur Pope, who was a main driving force behind the Persian Empire revivalist policies of Reza Shah. The friendly relations between the United States and Iran lasted until the 1950s.

Reign of the Shah

Shah Mohammad Reza Pahlavi maintained close ties with the United States during most of his reign, which lasted from 1941 until he was overthrown by the Islamic Revolution in 1979. He pursued a Westernizing, modernizing economic policy, and a strongly pro-Western foreign policy; he also made a number of visits to America, where he was regarded as a friend.[citation needed]

Iran's long border with America's Cold War rival, the Soviet Union, and its position as the largest, most powerful country in the oil-rich Persian Gulf, made Iran a "pillar" of US foreign policy in the Middle East.[21] Prior to the Iranian Revolution of 1979, many Iranian students resided in the United States.

Prime Minister Mossadeq and his overthrow

In 1953, Prime Minister Mohammed Mossadeq was overthrown by a Central Intelligence Agency (CIA)-organized coup, in what has been called "a crucial turning point both in Iran's modern history and in U.S. Iran relations." Many Iranians argue that "the 1953 coup and the extensive U.S. support for the shah in subsequent years were largely responsible for the shah's arbitrary rule," which led to the "deeply anti-American character" of the 1979 revolution.[22]

Until the outbreak of World War II, the United States had no active policy toward Iran.[23] When the Cold War began, the United States was alarmed by the attempt by the Soviet Union to set up separatist states in Iranian Azerbaijan and Kurdistan, as well as its demand for military rights to the Dardanelles in 1946. This fear was enhanced by the "loss of China" to communism, the uncovering of Soviet spy rings, and the start of the Korean War.[24]

In 1952 and 1953, the Abadan Crisis took place when Iranian Prime Minister Mohammed Mossadeq began nationalization of the Anglo-Iranian Oil Company (AIOC). Established by the British in the early 20th century, the company shared profits (85% for Britain, and 15% for Iran), but the company withheld their financial records from the Iranian government. By 1951, Iranians supported nationalization of the AIOC, and Parliament unanimously agreed to nationalize its holding of, what was at the time, the British Empire’s largest company. The British retaliated with an embargo on Iranian oil, which was supported by international oil companies. Over the following months, negotiations over control and compensation for the oil were deadlocked, and Iran's economy deteriorated.

American President Truman pressed Britain to moderate its position in the negotiations and to not invade Iran. American policies created a feeling in Iran that the United States was on Mosaddeq's side and optimism that the oil dispute would soon be settled with "a series of innovative proposals to settle" the dispute, giving Iran "significant amounts of economic aid". Mosaddeq visited Washington, and the American government made "frequent statements expressing support for him."[25]

At the same time, the United States honored the British embargo and, without Truman's knowledge, the CIA station in Tehran had been "carrying out covert activities" against Mosaddeq and the National Front "at least since the summer of 1952".[26]

1953 Iranian coup d'état

As the Cold War intensified, oil negotiations stalled, and the Republican President Dwight D. Eisenhower replaced Democratic President Harry S. Truman, the United States helped destabilize Mosaddeq on the theory that "rising internal tensions and continued deterioration ... might lead to a breakdown of government authority and open the way for at least a gradual assumption of control" by Iran's well organized Tudeh communist party.[27] In spring and summer 1953, the United States and Britain, through a covert operation of the CIA called Operation Ajax, conducted from the American Embassy in Tehran, helped organize a coup d'état to overthrow the Mossadeq government. The operation initially failed, and the Shah fled to Italy, but a second attempt succeeded, and Mosaddeq was imprisoned.

According to a study of the coup headed by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, intended "to resolve" the "controversy" over who and what were responsible, "it was geostrategic considerations, rather than a desire to destroy Mosaddeq's movement, to establish a dictatorship in Iran or to gain control over Iran's oil, that persuaded U.S. officials to undertake the coup."[28]

Post-coup

President Lyndon Johnson welcoming the Shah at the White House while Iranians protest, 1967

Following the coup, the United States helped build up the Shah's regime. In the first three weeks, the American government gave Iran $68 million in emergency aid, and an additional $1.2 billion over the next decade.[29]

During his reign, the Shah received significant American support, frequently making state visits to the White House and earning praise from numerous American presidents. The Shah's close ties to Washington and his Westernization policies soon angered some Iranians, especially the hardline Islamic conservatives.

In America, the coup was originally considered a triumph of covert action but is now considered by many to have left "a haunting and terrible legacy."[30] In 2000, U.S. Secretary of State Madeleine Albright, called it a "setback for democratic government" in Iran.[31] Supreme Leader Ali Khamenei condemned the admission as "deceitful", complaining that it "did not even include an apology".[32]

Cultural relations

Relations in the cultural sphere remained cordial. Pahlavi University, Sharif University of Technology, and Isfahan University of Technology, three of Iran's top academic universities were all directly modeled on American institutions, such as the University of Chicago, MIT, and the University of Pennsylvania.[33][34][34] The Shah was generous in awarding American universities with financial gifts. For example, the University of Southern California received an endowed chair of petroleum engineering, and a million dollar donation was given to the George Washington University to create an Iranian Studies program.[33]

Growth of oil revenues

In the 1960s and 1970s, Iran's oil revenues grew considerably. Starting in the mid-1960s, this "weakened U.S. influence in Iranian politics" while strengthening the power of the Iranian state vis-a-vis the Iranian public. According to scholar Homa Katouzian, this put the United States "in the contradictory position of being regarded" by the Iranian public because of the 1953 coup "as the chief architect and instructor of the regime," while "its real influence" in domestic Iranian politics and policies "declined considerably".[35]

1977–1979: Carter administration

The Iranian Shah, Mohammad Reza Pahlavi meeting with Alfred Atherton, William H. Sullivan, Cyrus Vance, President Jimmy Carter, and Zbigniew Brzezinski, 1977
Mohammed Reza Pahlavi, Shah of Iran, shakes hands with a US Air Force general officer prior to his departure from the United States

In the late 1970s, American President Jimmy Carter emphasized human rights in his foreign policy, including the Shah's regime, which by 1977 had garnered unfavorable publicity in the West for its human rights record.[36] That year, the Shah responded to Carter's "polite reminder" by granting amnesty to some prisoners and allowing the Red Cross to visit prisons. Through 1977, liberal opposition formed organizations and issued open letters denouncing the Shah's regime.[37][38]

At the same time, Carter angered anti-Shah Iranians with a New Years Eve 1978 toast to the Shah in which he said:

Under the Shah’s brilliant leadership Iran is an island of stability in one of the most troublesome regions of the world. There is no other state figure whom I could appreciate and like more.[39]

Observers disagree over the nature of United States policy toward Iran under Carter as the Shah's regime crumbled. According to historian Nikki Keddie, the Carter administration followed "no clear policy" on Iran.[17] The American ambassador to Iran, William H. Sullivan, recalled that the U.S. National Security Advisor Zbigniew Brzezinski "repeatedly assured Pahlavi that the U.S. backed him fully". On November 4, 1978, Brzezinski called the Shah to tell him that the United States would "back him to the hilt." At the same time, high-level officials in the State Department believed the revolution was unstoppable.[40] After visiting the Shah in summer of 1978, Secretary of the Treasury W. Michael Blumenthal complained of the Shah's emotional collapse, reporting, "You've got a zombie out there."[41] Brzezinski and Energy Secretary James Schlesinger were adamant in their assurances that the Shah would receive military support.

Another scholar, sociologist Charles Kurzman, argues that, rather than being indecisive or sympathetic to the revolution, the Carter administration was consistently supportive of the Shah and urged the Iranian military to stage a "last-resort coup d'etat" even after the regime's cause was hopeless.[42][43]

The 1979 revolution

The 1979 Revolution, which ousted the pro-American Shah and replaced him with the anti-American Supreme Leader Ayatollah Ruhollah Khomeini, surprised the United States government, its State Department and intelligence services, which "consistently underestimated the magnitude and long-term implications of this unrest".[44] Six months before the revolution culminated, the CIA had produced a report, stating that "Persia is not in a revolutionary or even a 'prerevolutionary' situation."[45]

Revolutionary students feared the power of the United States—particularly its Central Intelligence Agency to overthrow a new government. One source of this concern was a book by CIA agent Kermit Roosevelt, Jr. titled Countercoup: The Struggle for Control of Iran. Many students had read excerpts from the book and thought that the CIA would attempt to implement this countercoup strategy.[46]

Khomeini, who referred to America as the "Great Satan",[47] instantly got rid of the Shah’s prime minister and replaced him with a moderate politician called Mehdi Bazargan. Until this point, the Carter Administration was still hoping for normal relationships with Iran, sending its National Security Adviser Zbigniew Brzezinski.

The Islamic revolutionaries wished to extradite and execute the ousted Shah, and Carter refused to give him any further support or help return him to power. The Shah, suffering from terminal cancer, requested entry into the United States for treatment. The American embassy in Tehran opposed the request, as they were intent on stabilizing relations between the new interim revolutionary government of Iran and the United States.[38] However, President Carter agreed to let the Shah in, after pressure from Henry Kissinger, Nelson Rockefeller and other pro-Shah political figures. Iranians’ suspicion that the Shah was actually trying to conspire against the Iranian Revolution grew; thus, this incident was often used by the Iranian revolutionaries to justify their claims that the former monarch was an American puppet, and this led to the storming of the American embassy by radical students allied with the Khomeini faction.[38]

The 1979 Iran hostage crisis

Main article: Iran hostage crisis

On November 4, 1979, the revolutionary group Muslim Student Followers of the Imam's Line, angered that the recently deposed Shah had been allowed into the United States, occupied the American embassy in Tehran and took American diplomats hostage. The 52 American diplomats were held hostage for 444 days. In Iran, the incident was seen by many as a blow against American influence in Iran and the liberal-moderate interim government of Prime Minister Mehdi Bazargan, who opposed the hostage taking and resigned soon after. Some Iranians were concerned that the United States may have been plotting another coup against their country in 1979 from the American embassy.[48] In the United States, the hostage-taking was seen as a violation of a centuries-old principle of international law that granted diplomats immunity from arrest and diplomatic compounds sovereignty in the territory of the host country they occupy.[49]

Vice President George H. W. Bush and other VIPs wait to welcome the former hostages to Iran home

The United States military attempted a rescue operation, Operation Eagle Claw, on April 24, 1980, which resulted in an aborted mission and the deaths of eight American military men. The crisis ended with the signing of the Algiers Accords in Algeria on January 19, 1981. On January 20, 1981, the date the treaty was signed, the hostages were released. The Iran-United States Claims Tribunal (located in The Hague, Netherlands) was established for the purpose of handling claims of American nationals against Iran and of Iranian nationals against the United States. American contact with Iran through The Hague covers only legal matters. The crisis led to lasting economic and diplomatic damage. On April 7, 1980, the United States broke diplomatic relations with Iran, a break which has yet to be restored. On April 24, 1981, the Swiss Government assumed representation of American interests in Tehran via an interests section. Iranian interests in the United States are represented by the Iranian Interests Section of the Pakistani Embassy in Washington, D.C.

Economic consequences of the Iran hostage crisis

Families wait for the former hostages to disembark the plane.

Before the Revolution, the United States was Iran's foremost economic and military partner. This facilitated the modernization of Iran's infrastructure and industry, with as many as 30,000 American expatriates residing in the country in a technical, consulting, or teaching capacity. Some analysts argue that the transformation may have been too rapid, fueling unrest and discontent among an important part of the population in the country and leading to the Revolution in 1979.

After the 1979 seizure of the American Embassy in Tehran, the United States froze about $12 billion in Iranian assets, including bank deposits, gold and other properties. According to American officials, most of those were released in 1981 as part of the deal to release the hostages. Some assets—Iranian officials say $10 billion, but U.S. officials say much less—remain frozen, pending resolution of legal claims arising from the Revolution.

Commercial relations between Iran and the United States are restricted by American sanctions and consist mainly of Iranian purchases of food, spare parts, and medical products as well as American purchases of carpets and food. Sanctions originally imposed in 1995 by President Bill Clinton were renewed by President Bush, who cited the "unusual and extraordinary threat" to American national security posed by Iran. The 1995 executive orders prohibit American companies and their foreign subsidiaries from conducting business with Iran, while banning any "contract for the financing of the development of petroleum resources located in Iran". In addition, the Iran and Libya Sanctions Act of 1996 (ILSA) imposed mandatory and discretionary sanctions on non-American companies investing more than $20 million annually in the Iranian oil and natural gas sectors.

The ILSA was renewed for five more years in 2001. Congressional bills signed in 2006 extended and added provisions to the act; on September 30, 2006, the act was renamed the Iran Sanctions Act (ISA), as it no longer applied to Libya, and extended until December 31, 2011.

1980s: Reagan administration

Iran–Iraq War

American intelligence and logistical support played a crucial role in arming Iraq in the Iran–Iraq War, although Bob Woodward states that the United States gave information to both sides, hoping "to engineer a stalemate".[50] In search for a new set or order in this region, the US government adopted a policy designed to contain both Iran and Iraq economically and militarily in favor of the US’s national interest.[51] During the second half of the Iran-Iraq War, the Reagan Administration pursued several sanction bills against Iran; on the other hand, it established full diplomatic relations with Saddam Hussein’s government by removing it from the U.S. list of State Sponsors of Terrorism in 1984.[51] According to the American Senate Banking Committee, the administrations of Presidents Reagan and George H. W. Bush authorized the sale to Iraq of numerous dual use items, including poisonous chemicals and deadly biological viruses, such as anthrax and bubonic plague.[52] The Iran-Iraq War ended with both agreeing to a ceasefire in 1988. In 2000, U.S. Secretary of State Madeleine Albright expressed regret for that support.[53]

1983: Hezbollah bombings

The United States contends that Hezbollah has been involved in several anti-American terrorist attacks, including the April 1983 United States Embassy bombing which killed 17 Americans, the 1983 Beirut barracks bombing which killed 241 U.S. peace keepers in Lebanon, and the 1996 Khobar Towers bombing. An American district court judge ruled in 2003 that the April 1983 United States Embassy bombing was carried out with Iranian support.[54]

United States District Court Judge Royce C. Lamberth declared that the Islamic Republic of Iran was responsible for the 1983 attack in a 2003 case brought by the victims' families. Lamberth concluded that Hezbollah was formed under the auspices of the Iranian government, was completely reliant on Iran in 1983, and assisted Iranian Ministry of Information and Security agents in carrying out the operation.[55] An American federal court has also found that the Khobar Towers bombing was authorized by Ali Khamenei, then ayatollah of Iran.[56]

Iran-Contra Affair

Further information: Iran–Contra Affair

In 1986, members of the Reagan administration helped sell weapons to Iran, using the profits to fund anti-communist Contras militants in Nicaragua.[57] Documents relating to the affair were destroyed or withheld from investigators by Reagan administration officials.[58] In November 1986, President Ronald Reagan issued a televised statement that the arms sales did not occur.[59] One week later, Reagan confirmed that weapons had been transferred to Iran. He denied that they were part of an exchange for hostages.[57]

United States attack of 1988

In 1988, the United States launched Operation Praying Mantis against Iran, claiming that it was retaliation for the Iranian mining of areas of the Persian Gulf as part of the Iran-Iraq war. The American attack was the largest American naval combat operation since World War II.[60] American action began with coordinated strikes by two surface groups that neutralized the Sassan oil platform and the Sirri oil platform of Iran. Iran lost one major warship and a smaller gunboat. Damage to the oil platforms was eventually repaired.[61] Iran sued for reparations at the International Court of Justice, stating that the United States breached the 1955 Treaty of Amity. The court dismissed the claim but noted that "the actions of the United States of America against Iranian oil platforms on October 19, 1987 (Operation Nimble Archer) and April 18, 1988 (Operation Praying Mantis) cannot be justified as measures necessary to protect the essential security interests of the United States of America."[62] The American attack helped pressure Iran to agree to a ceasefire with Iraq later that summer.[63]

1988: Iran Air Flight 655

Main article: Iran Air Flight 655

On July 3, 1988, near the end of the Iran–Iraq War, the U.S. Navy guided missile cruiser USS Vincennes shot down Iranian Airbus A300B2, which was on a scheduled commercial flight in Iranian airspace over the Strait of Hormuz. The attack killed 290 civilians from six nations, including 66 children. USS Vincennes was in the Persian Gulf as part of Operation Earnest Will. The United States initially contended that flight 655 was a warplane and then said that it was outside the civilian air corridor and did not respond to radio calls. Both statements were untrue, and the radio calls were made on military frequencies to which the airliner did not have access.[64] According to the Iranian government, the attack was an intentional and unlawful act. Iran refused to accept the idea of mistaken identification, arguing that this constituted gross negligence and recklessness amounting to an international crime, because the aircraft was not on a trajectory that threatened the Vincennes and had not aimed radar at it.[65] The United States has expressed regret for the loss of innocent life but has not apologized to the Iranian government.[66] The men of the Vincennes were all awarded Combat Action Ribbons for completion of their tours in a combat zone. Lustig, the air-warfare coordinator, received the Navy Commendation Medal, often given for acts of heroism or meritorious service, but a not-uncommon end-of-tour medal for a second tour division officer. According to the History Channel, the medal citation noted his ability to "quickly and precisely complete the firing procedure."[67] However, in 1990, The Washington Post listed Lustig's awards as one being for his entire tour from 1984 to 1988 and the other for his actions relating to the surface engagement with Iranian gunboats. In 1990, Rogers was awarded the Legion of Merit "for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding service as commanding officer ... from April 1987 to May 1989." The award was given for his service as the Commanding Officer of the Vincennes, and the citation made no mention of the downing of Iran Air 655.[68]

1990s: Clinton administration

In April 1995, a total embargo on dealings with Iran by American companies was imposed by Bill Clinton. This ended trade, which had been growing following the end of the Iran–Iraq War.[69] The next year, the American Congress passed the Iran-Libya Sanctions act, designed to prevent other countries from making large investments in Iranian energy. The act was denounced by the European Union as invalid,[citation needed] but it blocked some investment for Iran.

Khatami and Iranian reformers

In January 1998, newly elected Iranian President Mohammad Khatami called for a "dialogue of civilizations" with the United States in a CNN interview. In the interview, Khatami invoked Alexis de Tocqueville's Democracy in America to explain the similarities between American and Iranian quests for freedom. American Secretary of State Madeleine Albright responded positively, and the countries exchanged of wrestling teams. This also brought freer travel between the countries as well as an end to the American embargo of Iranian carpets and pistachios. Relations then stalled due to opposition from Iranian conservatives and American preconditions for discussions, including changes in Iranian policy on Israel, nuclear energy, and support for terrorism.[70]

Inter-Parliamentary (Congress-to-Majlis) informal talks

On August 31, 2000, four United States Congress members, Senator Arlen Specter, Representative Bob Ney, Representative Gary Ackerman, and Representative Eliot L. Engel held informal talks in New York City with several Iranian leaders. The Iranians included Mehdi Karroubi, speaker of the Majlis of Iran (Iranian Parliament); Maurice Motamed, a Jewish member of the Majlis; and three other Iranian parliamentarians.[71]

2001–2004

Bush administration, first term

9/11

The U.S. indictment of bin Laden filed in 1998 stated that al-Qaeda "forged alliances ... with the government of Iran and its associated terrorist group Hezbollah for the purpose of working together against their perceived common enemies."[72] On May 31, 2001, Steven Emerson and Daniel Pipes wrote in The Wall Street Journal that "Officials of the Iranian government helped arrange advanced weapons and explosives training for Al-Qaeda personnel in Lebanon where they learned, for example, how to destroy large buildings."[73] The 9/11 Commission Report stated that 8 to 10 of the hijackers on 9/11 passed through Iran and their travel was facilitated by Iranian border guards.[72][74] The report also noted that "a senior operative of Hezbollah" (Imad Mughniyah) was on the flights that convoyed the future hijackers from Saudi Arabia to Tehran, along with associates that Kenneth Timmerman describes as "Iranian agents".[74][75] Judge George B. Daniels ruled in a federal district court in Manhattan that Iran bears legal responsibility for providing "material support" to the 9/11 plotters and hijackers in Havlish, et al. v. Osama bin Laden, Iran, et al.[76][77] Included in Judge Daniels' findings were claims that Iran "used front companies to obtain a Boeing 757-767-777 flight simulator for training the terrorists", Ramzi bin al-Shibh traveled to Iran in January 2001, and an Iranian government memorandum from May 14, 2001 demonstrates Iranian culpability in planning the attacks.[76] Defectors from Iran's intelligence service testified that Iranian officials had "foreknowledge of the 9/11 attacks."[78] The extent of Iranian involvement has been questioned due to major differences between the religious ideologies of Iran and al Qaeda;[78] according to the 9/11 Commission report, Mughniyah's presence on flights carrying the hijackers to Iran may have been a "remarkable coincidence."[74] After the commission called for "further investigation" into a possible Iranian role in the attacks, President George W. Bush reiterated his view that "There was no direct connection between Iran and the attacks of September 11."[75]

In the days after the 9/11 attacks, Crocker and other senior U.S. State Department officials flew to Geneva to meet secretly with representatives of the government of Iran. For several months, Crocker and his Iranian counterparts cooperated on capturing Al Qaeda operatives in the region and fighting the Taliban government in Afghanistan. These meetings stopped after the "Axis of Evil" speech hardened Iranian attitudes toward cooperating with the U.S (see below).[79]

"Axis of evil" speech

On January 29, 2002, American President Bush gave his "Axis of evil" speech, describing Iran, along with North Korea and Iraq, as an axis of evil and warning that the proliferation of long-range missiles developed by these countries constituted terrorism and threatened the United States. The speech caused outrage in Iran and was condemned by reformists and conservatives.[80]

Since 2003, the United States has been flying unmanned aerial vehicles, launched from Iraq, over Iran to obtain intelligence on Iran's nuclear program, reportedly providing little new information.[81] The Iranian government has described the surveillance as illegal.[82]

"Grand Bargain" proposal

A tractor-trailer from Virginia's Fairfax County Urban Search and Rescue Team loaded aboard a C-5 Galaxy heading for Bam, Iran

In 2003, prior to the Iraq War, the Bush administration reportedly received overtures from the Iranian government. With help from the American Iranian Council, Iran proposed a "grand bargain", which would have resolved outstanding issues between the United States and Iran, including Iran's nuclear program and support for Hamas and Hezbollah.[83] Bush administration officials, including Richard Armitage, thought the Khatami government and the Swiss ambassador in Tehran were "promising more than it could deliver". Others, such as Vali Nasr and Gary Sick consider the lack of an American response to be a missed opportunity.[83]

2003: Border incursions begin

Several claims have been made that the US has violated Iranian territorial sovereignty since 2003, including drones,[84][85] soldiers,[86] and the Party for a Free Life in Kurdistan (PEJAK).[87] An American RQ-7 Shadow and a Hermes UAV have crashed in Iran.[85] Seymour Hersh stated that the United States has also been penetrating eastern Iran from Afghanistan in a hunt for underground installations developing nuclear weapons.[86]

2005–2009: Bush administration, second term

In August 2005, Mahmoud Ahmadinejad became Iran's president. On 8 May 2006, he sent a personal letter to President Bush to propose "new ways" to end Iran's nuclear dispute.[88] U.S. Secretary of State Condoleezza Rice and National Security Adviser Stephen Hadley both dismissed it as a negotiating ploy and publicity stunt that did not address American concerns about Iran's nuclear program.[89] Ahmadinejad later said that "the letter was an invitation to monotheism and justice, which are common to all divine prophets".[90]

Bush insisted in August 2006 that "there must be consequences" for Iran's continued enrichment of uranium. He said that "the world now faces a grave threat from the radical regime in Iran."[91] Ahmadinejad invited Bush to a debate at the UN General Assembly, which was to take place on September 18, 2006. The debate was to be about Iran's right to enrich uranium. The invitation was promptly rejected by White House spokesman Tony Snow, who said "There's not going to be a steel-cage grudge match between the President and Ahmadinejad".[92]

Columbia University students protesting against the university's decision to invite Mahmoud Ahmadinejad to the university campus

In November 2006, Ahmadinejad wrote an open letter to the American people,[93] stating that dialogue was urgently needed because of American activities in the Middle East and that the United States was concealing the truth about relations.[94]

In September 2007, Ahmadinejad addressed the UN General Assembly. Prior to this, he gave a speech at Columbia University, where university president Lee Bollinger used his introduction to portray the Iranian leader as "astonishingly uneducated" and as a "cruel and petty dictator". Ahmadinejad answered a query about the treatment of gays in Iran by saying: "We don't have homosexuals like in your country. We don't have that in our country. We don't have this phenomenon; I don't know who's told you we have it". An aide later stated that he was misrepresented and was actually saying that "compared to American society, we don't have many homosexuals".[95] Ahmadinejad was not permitted to lay a wreath at the World Trade Center site. He stated, "Many innocent people were killed there. Some of those people were American citizens, obviously...We obviously are very much against any terrorist action and any killing. And also we are very much against any plots to sow the seeds of discord among nations. Usually, you go to these sites to pay your respects. And also to perhaps to air your views about the root causes of such incidents." When told that Americans believed that Iran exported terrorism and would be offended by the "photo op", he replied, "Well, I'm amazed. How can you speak for the whole of the American nation?...You are representing a media and you're a reporter. The American nation is made up of 300 million people. There are different points of view over there".[96]

In an April 2008 speech, Ahmadinejad described the September 11 attacks as a "suspect event", saying that all that happened was that "a building collapsed". He stated that the death toll was never published, that the victims' names were never published, and that the attacks were used subsequently as pretext for the invasions of Afghanistan and Iraq.[97] That October, he expressed happiness about the 2008 global economic crisis and what he called "collapse of liberalism". He said the West has been driven to a dead-end and that Iran was proud "to put an end to liberal economy".[98] The previous month, he had told the UN General Assembly, "The American empire in the world is reaching the end of its road, and its next rulers must limit their interference to their own borders".[99]

Iran's nuclear program

Since 2003, the United States has alleged that Iran has a program to develop nuclear weapons. Iran has maintained that its nuclear program is aimed only at generating electricity. The United States's position is that "a nuclear-armed Iran is not acceptable",[100] but officials have denied that the United States is preparing for an imminent strike. The United Kingdom (UK), France and Germany have also attempted to negotiate a cessation of nuclear enrichment activities by Iran.[101]

In June 2005, Condoleezza Rice said that International Atomic Energy Agency (IAEA) head Mohamed ElBaradei should either "toughen his stance on Iran" or not be chosen for a third term as IAEA head.[102] Both the United States and Iran are parties to the Nuclear Non-Proliferation Treaty (NPT). The United States and other countries were alleged during the May 2005 NPT meeting to be in violation of the NPT through Article VI, which requires them to disarm. The IAEA has stated that Iran is in violation of a Safeguards Agreement related to the NPT, due to insufficient reporting of nuclear material, its processing and its use.[103] Under Article IV, the treaty gives non-nuclear states the right to develop civilian nuclear energy programs.[104] From 2003 to early 2006, tensions mounted between the United States and Iran while IAEA inspections of sensitive nuclear industry sites in Iran continued.

On March 8, 2006, American and European representatives noted that Iran has enough unenriched uranium hexafluoride gas to make ten atomic bombs, adding that it was "time for the Security Council to act".[105] The unenriched uranium cannot be used either in the Bushehr reactor, which is a pressurized water reactor, nor in atomic bombs, unless it becomes enriched.

Iran fears of attack by the U.S.

In 2006, the United States passed the Iran Freedom and Support Act, which appropriated millions of dollars for human rights Non-governmental organization (NGOs) working in Iran. Several politicians in both countries have claimed the Act is a "stepping stone to war",[87] although the Act prohibits the use of force against Iran.

In May 2007, Iran's top diplomat Foreign Minister Manouchehr Mottaki stated that Iran is "ready to talk" to the United States.[72] That month, Iran announced willingness, under certain conditions, to improve its relations with the United States despite having passed up the opportunity for direct talks at the Iraq conference in Sharm El-Sheikh on May 3, 2007. The conference had been seen by the Americans as an opportunity to get closer to the Iranians and exchange gestures in a public forum.[106]

U.S. military operations inside Iran

In March 2006, the Party for a Free Life in Kurdistan (PEJAK), an opposition group closely linked to the Kurdistan Workers Party (PKK) killed 24 members of the Iranian security forces. The PEJAK is linked to the Kurdistan Workers Party (PKK), which is listed by the U.S. State Department as a Foreign Terrorist Organization. Dennis Kucinich stated in an April 18, 2006, letter to Bush that PEJAK was supported and coordinated by the United States, since it is based in Iraq, which is under the de facto control of American military forces.[87] In November 2006, journalist Seymour Hersh in The New Yorker supported this claim, stating that the American military and the Israelis are giving the group equipment, training, and targeting information in order to create internal pressures in Iran.[107]

On April 3, 2007, the American Broadcasting Company (ABC) stated that the United States had supported Jundullah since 2005.[108] The Washington Times has described Jundullah as a militant Islamic organization based in Waziristan, Pakistan and affiliated with Al-Qaeda that has claimed to kill approximately 400 Iranian soldiers.[109]

The United States has escalated its covert operations against Iran, according to current and former military, intelligence, and congressional sources.[110] They state that Bush sought up to $400,000,000 for these military operations, which were described in a secret Presidential Finding and are designed to destabilize Iran's religious leadership. The covert activities involve support of the minority Ahwazi Arab and Baluchi groups and other dissident organizations. United States Special Operations Forces have been conducting cross-border operations from southern Iraq, with Presidential authorization, since 2007. The scale and the scope of the operations in Iran, which involve the CIA and the Joint Special Operations Command (JSOC), have been significantly expanded in 2008.[110]

Iraqi insurgency

Iran has been accused by the United States of giving weapons and support to the Iraqi insurgency (which includes the terrorist group al-Qaeda). The United States State Department states that weapons are smuggled into Iraq and used to arm Iran's allies among the Shiite militias, including those of the anti-American cleric Muqtada al-Sadr and his Mahdi army.[111] Evidence for this is that weapons, including mortars, rockets and munitions bear Iranian markings. U.S. commanders report that these bombs inflicted 30 percent of all American military casualties in Iraq excluding Anbar province, where these weapons have not been found. Furthermore U.S. intelligence has obtained satellite photographs of three training camps for Iraqi insurgents near Iran's capital where they are allegedly trained guerilla tactics, kidnapping and assassination.[112]

Admiral and United States Director of National Intelligence Michael McConnell stated in an interview with the Council on Foreign Relations that there is overwhelming evidence that Iran is arming the insurgency in Iraq, "The Iranians today, we have clear evidence, are providing the very weapons that are causing U.S. servicemen and women to die. That’s clear, that’s not refuted, that’s not hawkish, that’s not shaded. That is the fact." He stated that Iran is providing explosively formed projectiles, a deadly weapon to the Shiite militants in Iraq.[113] During his address to the United States Congress on September 11, 2007, Commanding officer for the United States forces in Iraq, General David Petraeus noted that the multinational forces in Iraq have found that Iran's Quds force has provided training, equipment, funding, and direction to terrorists. “When we captured the leaders of these so-called special groups … and the deputy commander of a Lebanese Hezbollah department that was created to support their efforts in Iraq, we’ve learned a great deal about how Iran has, in fact, supported these elements and how those elements have carried out violent acts against our forces, Iraqi forces and innocent civilians.”[114] In a speech on 31 January 2007, Iraqi Prime Minister Nouri al-Maliki stated that Iran was supporting attacks against Coalition forces in Iraq.[115]

Beginning in 2014, the United States and Iran began unofficially limited cooperation with one another in the fight against the terrorist organization Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL).[116][117]

2006 sanctions against Iranian institutions

Pushing for international sanctions against Iran because of its nuclear program, the United States accused Iran of providing logistical and financial support to Shi'a militias in Iraq. Iran denied this claim.[118] The American government imposed sanctions on an Iranian bank on September 8, 2006, barring it from direct or indirect dealings with American financial institutions. The move against Bank Saderat Iran was announced by the undersecretary for treasury, who accused the bank of transferring funds for terrorist groups, including $50,000,000 to Hezbollah. While Iranian financial institutions are barred from directly accessing the American financial system, they are permitted to do so indirectly through banks in other countries. He said the United States government would also persuade European financial institutions not to deal with Iran.[119]

2007 US raids Iran Consulate General

In 2007, American armed forces raided the Iranian Consulate General located in Erbil, Iraq and arrested five staff members. Sources[who?] said that American forces landed their helicopters around the building, broke through the consulate’s gate, disarmed the guards, confiscated documents, arrested five staff members, and left for an undisclosed location. People living in the neighborhood were told they could not leave their homes. Three people who left their homes were arrested, and a wife of one of these men confirmed her husband's arrest.

Russian Minister of Foreign Affairs Mikhail Kamynin said that the raid was an unacceptable violation of the Vienna Convention on Consular Relations. The Kurdistan Regional Government also expressed their disapproval.

At a hearing in Iraq on January 11, 2007, United States Senator Joseph Biden, chairman of the Senate Foreign Relations Committee, told Rice that the Bush Administration did not have the authority to send American troops on cross-border raids. Biden said, "I believe the present authorization granted the president to use force in Iraq does not cover that, and he does need congressional authority to do that. I just want to set that marker".[120] Biden sent a follow-up letter to the White House asking for an explanation on the matter.

The same day, Iran's foreign ministry sent a letter to Iraq's foreign ministry, asking Iraq to stop the United States from interfering with Iraq-Iran relations. The official said, "We expect the Iraqi government to take immediate measures to set the aforesaid individuals free and to condemn the US troopers for the measure. Following up on the case and releasing the arrestees is a responsibility of primarily the Iraqi government and then the local government and officials of the Iraqi Kurdistan".[citation needed]

On November 9, American forces released two Iranian diplomats after 305 days,[121] as well as seven other Iranian citizens. The officials were captured in the raid, and the others had been picked up in different parts of the country and held for periods ranging from three months to three years.[122] American officials said, "The release followed a careful review of individual records to determine if they posed a security threat to Iraq, and if their detention was of continued intelligence value".[122] American forces still hold 11 Iranian diplomats and citizens.[citation needed]

IRGC terrorist designation

The United States has opposed the activities of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) based on "the group's growing involvement in Iraq and Afghanistan as well as its support for extremists throughout the Middle East".[123] The United States branded the IRGC a terrorist organization,[124] and Iran responded by declaring the CIA and U.S. Army to be terrorist organizations.[125] The Iranian resolution cited American involvement in dropping nuclear bombs in Japan in World War II, using depleted uranium munitions in the Balkans, bombing and killing Iraqi civilians, and torturing terror suspects in prisons.[126]

Michael Rubin, a senior research fellow with the American Enterprise Institute, said he feared the IRGC designation "might exculpate the rest of the regime when, in reality, the IRGC's activities cannot be separated from the state leadership of Supreme Leader Khamenei or President Ahmadinejad".[127] The Iranian newspaper Kayhan quoted the commander of Iran's elite Revolutionary Guards as threatening to deal heavier blows against the United States in response to the designation.[128] Mohammad Khatami, former Reforms Front Iranian President hoped to "remind those in the U.S. Congress or elsewhere working for the benefit of the American nation to stand against these measures or the wall between the two countries grow taller and thicker".[129]

This is the first time that official armed units of sovereign states are included in a list of banned terrorist groups.[130] Kaveh L. Afrasiabi, a former consultant to the UN's program of Dialogue Among Civilizations,[131] stated in Asia Times Online that the move has possible legal implications: "Under international law, it could be challenged as illegal, and untenable, by isolating a branch of the Iranian government for selective targeting. This is contrary to the 1981 Algiers Accord's pledge of non-interference in Iran's internal affairs by the US government".[132] News leaks about the prospective designation worried European governments and private sector firms, which could face prosecution in American courts for working with the IRGC.[133]

2008 Naval dispute

The American government has stated that naval stand-offs between Iranian speedboats and American warships occurred in the Strait of Hormuz in December 2007 and January 2008. American officials accused Iran of harassing and provoking their naval vessels, but Iran denied the claim. The United States presented audio and video footage of the incident, which included threats made to the Americans. Iranians have told The Washington Post that the accent in the recording does not sound Iranian. Iran has accused the United States of creating a "media fuss" and has released its own abridged video recording of the incident, which does not contain threats.[134][135] There has been significant confusion as to the source of the threatening radio transmissions. According to the newspaper Navy Times, the incident could have been caused by a locally famous heckler known as the "Filipino Monkey".[136][137][138]

Covert action against Iran

In 2008, New Yorker reporter Seymour Hersh detailed American covert action plans against Iran involving the CIA, Defense Intelligence Agency (DIA), and Special Forces.[139] Journalist David Ignatius of the Washington Post asserted that American covert action "appears to focus on political action and the collection of intelligence rather than on lethal operations".[140] Iranian commentator Ali Eftagh stated that the covert actions are being made public by the American government as a form of psychological warfare.[141]

Other events (2007–2008)

A meeting in Baghdad between Iranian and American diplomats was "the first formal direct contact after decades during which neither country has been willing to talk to the other."[142] Asia Times commentator Kaveh L Afrasiabi noted that success in United States-Iran nuclear negotiations depends on Iranian perception of American respect.[143]

A former Iranian diplomat, Nosratollah Tajik, was arrested in the UK and accused by the United States of smuggling arms. He initially appeared in court on April 19, 2007, fighting extradition to the US.[144] The case is still ongoing.[145]

Congressional Resolution 362[146] calls for a naval blockade of the Strait of Hormuz. As of June 2, 2008, the resolution had 146 co-sponsors.[147] In January 2009, The New York Times reported that the United States had rejected a 2008 appeal from Israel to attack Iran's main nuclear complex.[148]

Obama Administration

Two days after Barack Obama was elected president in November 2008, Ahmadinejad issued the first congratulatory message to a newly elected American president since 1979: "Iran welcomes basic and fair changes in U.S. policies and conducts. I hope you will prefer real public interests and justice to the never-ending demands of a selfish minority and seize the opportunity to serve people so that you will be remembered with high esteem".[149]

In his inaugural speech, President Obama said:

To the Muslim world, we seek a new way forward, based on mutual interest and mutual respect. To those leaders around the globe who seek to sow conflict, or blame their society's ills on the West — know that your people will judge you on what you can build, not what you destroy. To those who cling to power through corruption and deceit and the silencing of dissent, know that you are on the wrong side of history; but that we will extend a hand if you are willing to unclench your fist.

Ahmadinejad issued a list of grievances, including the 1953 coup, support for Saddam Hussein in the Iran-Iraq war, and the Iran Air Flight 655 incident.[150] In March 2009, an official delegation of Hollywood actors and filmmakers met with their Iranian counterparts in Tehran as a symbol of United States-Iran relations, but Javad Shamghadri, the Arts Adviser to Ahmadinejad, rejected it and said, "Representatives of Iran’s film industry should only have an official meeting with representatives of the academy and Hollywood if they apologize for the insults and accusations against the Iranian nation during the past 30 years".[151]

On March 19, 2009, the beginning of the festival of Nowruz, Obama spoke directly to the Iranian people in a video saying, "The United States wants the Islamic Republic of Iran to take its rightful place in the community of nations. You have that right—but it comes with real responsibilities".[152]

Roxana Saberi and detained diplomats

In April 2009, Iranian-American journalist Roxana Saberi was sentenced to eight years in prison after being convicting of spying for the United States. She was accused of possessing a classified document but denied the charge. After spending four months in prison, she was released in May, and the charge was dropped.[153][154]

On July 9, 2009, the United States released five Iranian diplomats (Mohsen Bagheri, Mahmoud Farhadi, Majid Ghaemi, Majid Dagheri and Abbas Jami), who had been held since January 2007.[155] Some analysts[who?] believe this was a part of hostage exchange deal between the countries.[156] The U.S. State Department said the release was not part of a deal with Iran but was necessary under an American-Iraqi security pact.[157]

Iranian presidential elections 2009

On June 12, 2009, Obama said of the Iranian presidential election: "We are excited to see what appears to be a robust debate taking place in Iran".[158] Ahmadinejad's landslide win, which led to fraud allegations and widespread protests, received little comment from the United States. White House press secretary Robert Gibbs stated, "Like the rest of the world, we were impressed by the vigorous debate and enthusiasm that this election generated, particularly among young Iranians. We continue to monitor the entire situation closely, including reports of irregularities".[159] Vice President Joe Biden said, "It sure looks like the way they're suppressing speech, the way they're suppressing crowds, the way in which people are being treated, that there's some real doubt".[160] On June 15, State Department spokesman Ian Kelly declared that the US was "deeply troubled by the reports of violent arrests and possible voting irregularities".[161]

Detention of U.S. hikers over Kurdish border

Three American hikers were arrested on July 31, 2009, in Iran after they crossed into Iranian territory. Reports say the hikers accidentally crossed into Iran while hiking between Halabja and Ahmad Awa in the Kurdish Region of Iraq.[162]

Al-Qaeda prisoners

Since the beginning of the War in Afghanistan, the United States believes that Al-Qaeda operatives have sneaked into Iran. The United States has expressed concern about Iran possibly letting these prisoners leave the country, in violation of a UN treaty.[163]

Nuclear conflict

Nuclear program in Iran is still one of the main issues between the US-Iran relations in the current Obama Administration. US government does not recognize Iran's right to nuclear power, it has been persistently trying to stop the program’s advancement using sanctions to isolate the Iranian economy by stopping monetary flow. All attempts to defuse the tensions were stopped by US unconditional demand to stop uranium enrichment, which is unacceptable to Iranians.[164] Nevertheless, Iran continued its program and in 2010, the Iranian President Mahmoud Ahmadinejad announced that Iran was now a "nuclear state," producing uranium enriched to up to 20%.[165]

Since fall 2012, American and Iranian officials have hinted the possibility of negotiations occurring on this matter. The Iranians will not confirm negotiations until the election is passed.[166] peace agreements between the US and Iran have been disrupted largely by pro-Israeli right wing lobbyist groups such as AIPAC, as well as fear mongering politicians such as PM Netanyahu until recent post elections.

Strict enforcement of currency embargo

In the case of United States v. Banki, on June 5, 2010, a U.S. citizen was convicted of violating the Iran Trade Embargo by failing to request Iranian currency transfer licenses in advance from the Office of Foreign Assets Control (OFAC).

Disappearance of Shahram Amiri

Iranian nuclear scientist Shahram Amiri disappeared in May 2009, and Iran accused the United States of abducting him. On the July 13, 2010, the BBC reported that Amiri had taken refuge in the Iranian interests section of Pakistani Embassy in Washington, D.C. and sought help to reach Iran.[167]

Capture of Abdolmalek Rigi

In February 2010 Abdolmalek Rigi, the leader of Jundallah, was arrested on board of a plane flying from Dubai to Kyrgyzstan, after Iranian jets had forced the airliner to land.[168] In an interview with Press TV Rigi admitted that American or Israeli agents approached him and offered large sums of money to take Jundullah's conflict from the Baluchi regions into the capital Tehran.[169] Rigi was sentenced to death for armed attacks, robbery, assassination attempts and murder. The execution took place on 20 June 2010.[170]

Drone Incidents

On 4 December 2011, an American Lockheed Martin RQ-170 Sentinel UAV operated by the CIA was captured by Iranian forces near the city of Kashmar. Iran claimed the drone was not only flying in sovereign airspace, but was commandeered by its cyber warfare unit and safely brought to the ground. The US initially claimed the drone had malfunctioned and crashed in Iranian airspace, only to later admit the drone was intact anonymously when footage was shown on Iranian television.[171]

In November 2012, an Iranian Su-25 fighter jet fired on a similar MQ-1 over international waters. In November 2012, two Iranian Su-25s fired on a US drone over the Persian Gulf. The Su-25s fired at least two bursts of cannon fire, and after the drone began moving away, the Iranian aircraft chased it and did aerial loops around it before breaking off and returning to base. On 12 March 2013, an Iranian F-4 fighter jet began pursuing a US MQ-1 over international waters. The F-4 was warned against coming closer by two US fighter jets, at which point it broke off.[172][173]

Threats to close Persian Gulf

On December 28, 2011, Iranian navy chief Admiral Habibollah Sayyari was reported to have said that it would be "very easy" for Iran to close the Straits of Hormuz.[174]

On Jan 3, 2012 Iran's army chief Ataollah Salehi warned "We recommend to the American warship that passed through the Strait of Hormuz and went to Gulf of Oman not to return to the Persian Gulf". However, this was laterly denied by the Defense Minister of Iran.[175] The warship is believed to be the American aircraft carrier the USS John C. Stennis which recently vacated the area as Iran conducted a 10-day naval exercise near the Strait of Hormuz. Salehi was also quoted as saying "We have no plan to begin any irrational act but we are ready against any threat."[176] The US Navy responded that it will continue with its regularly scheduled deployments, in accordance with international maritime conventions.[177]

In 2012, the United States Navy was warned that Iran was preparing suicide attack boats and was building up its naval forces in the Gulf region. At a briefing in Bahrain, Vice Admiral Mark Fox told reporters the US Navy's Fifth Fleet could prevent Iran from blocking the Strait of Hormuz.[178]

Iran's modern navy consists of both its regular navy and a naval component of its Revolutionary Guard Corps, the latter of which has strongly focused on the development of asymmetric capabilities. This focus was largely born of the Iran-Iraq War (and, more specifically, during the Tanker War of 1984-1988), when Iran attempted to control shipping through the SoH.[179] In order to close the strait, the Iranian navy would have to rely on its arsenal of Anti Ship Cruise Missiles and submarine laid Naval Mines to deny passage through the strait, as well as deny any efforts by the United States Fifth Fleet to re-open the strait. The fact that Iran had specifically built up its Navy's capabilities to match this intent does give this threat some credibility. A brief summary of the Iranian Navy's capabilities are as follows:

• Surface vessels: Although Iran does have a small number of conventional surface ships such as corvettes and missile boats, it has also built or acquired many small- and medium-size fast attack craft (FAC). These FACs typically have the capability to carry armaments such as heavy machine guns or rocket launchers, as well as torpedoes and anti-ship missiles. Some are also equipped to act as covert minelayers. Iran would likely use these small boats as "swarms" in order to overwhelm a larger ship's defenses.

• Submarines and torpedoes: Iran has three KILO-class dieselelectric submarines, as well as seven YONO-class, and one NAHANG-class, midget submarines. These submarines are most likely intended to be used for mine-laying, as well as special and anti-shipping operations. Iran also has a recently expanded torpedo capability.

• Missiles and rockets: Iran prides itself on having a large arsenal of anti-ship cruise missiles (ASCMs). This arsenal includes: variants of the Chinese Silkworm missile; extended-range variants of the Rad missile (a follow-on to the Seersucker) that can perform evasive maneuvers and carry warheads up to 500 kg (1000 lbs); the Noor missile, which is an upgraded version of the Chinese C-802 and is deployed in mobile batteries along Iran's coast and islands; and the diverse Kosar series of small ASCMs which are reportedly truck-mounted and deployed on Iran's Gulf islands. With this suite of missiles, Iran can target any part of the SoH, and much of the Persian Gulf and Gulf of Oman as well. Iran also maintains a number of rocket systems (some of which are gyro-stabilized for use on boats), as well as shore-based artillery rockets (the Fajr series). Many of these systems would be based along the relatively mountainous Iranian coastline, which lends itself well to the shielding and bunkering of such assets.

• Naval mines: The Iranian navy fully appreciates the power of the naval mine and considers mine-laying one of its most important missions. As such, Iran has procured or produced a wide variety of naval mines (an estimated 2,000 in total), to include: bottom-moored contact mines; moored and bottom influence mines using magnetic, acoustic, and pressure fuses; limpet mines for special operations; drifting mines; and remote-controlled mines. In terms of minelayers, Iran could use its submarines and conventional navy ships, but realistically almost any boat can lay mines, and Iran would likely also use small boats and civilian vessels to do so.

The actual ability of Iran to close the strait has been questioned numerous times, with estimates of the time that Iran would be able to sustain the closure ranging from a few days[180] to over a hundred days[181] Anthony Cordesman concluded in 2007 that Iran could not close the strait for more than 2 weeks even if it was willing to sacrifice all its naval assets. On the other hand, in another study conducted by Talmadge in 2008, she analysed the capability of Iran to conduct the area denial operation against the capability of the US to reopen the gulf with minimal threat to forces. The conclusion of that study was a timeline of between 37 and 112 days overall.

Approachment

Barack Obama speaking with Hassan Rouhani on 27 September 2013

The visit by President Hassan Rouhani of Iran to New York City in September 2013 was hailed as major progress in Iran's relations with United States. Rouhani previously said that his government was ready to hold talks with the United States after thirty two years.[182] However, he rejected U.S. President Barack Obama's request for a meeting with him. On 27 September, a day after the two countries' foreign ministers met during the P5+1 and Iran talks, Rouhani and Obama spoke by telephone, the two countries' highest political exchange since 1979.[183][184] The call led to protests by Iranian conservatives who chanted "death to America" when Rouhani returned to Tehran.[185] On the 34th anniversary of the embassy siege, tens of thousands of supporters of a more hardline approach to relations gathered at the site of the former U.S. embassy to denounce rapprochement. It was the largest such gathering in recent years.[186]

Economic relations

Trade between Iran and the United States reached $623 million in 2008. According to the United States Census Bureau, American exports to Iran reached $93 million in 2007 and $537 million in 2008. American imports from Iran decreased from $148 million in 2007 to $86 million in 2008.[187][188] This data does not include trade conducted through third countries to circumvent the trade embargo. It has been reported that the United States Treasury Department has granted nearly 10,000 special licenses to American companies over the past decade to conduct business with Iran.[189]

U.S. exports to Iran include[when?] cigarettes (US$73 million), corn (US$68 million); chemical wood pulp, soda or sulfate (US$64 million); soybeans (US$43 million); medical equipment (US$27 million); vitamins (US$18 million); and vegetable seeds (US$12 million).[188] In 2010, U.S. exports to Iran dropped by 50% to $281.8 million.[187]

In May 2013, U.S. President Barack Obama lifted a trade embargo of communications equipment and software to non-government Iranians.[190] In June 2013, the Obama administration expanded its sanctions against Iran, targeting its auto industry and, for the first time, its currency.[191]

As of January 2014, the successful conclusion and implementation of an interim diplomatic agreement restricting Iranian nuclear development, negotiated between Iran and major world powers in Geneva, has led to the release of some of Iran's frozen overseas assets as well as a partial lifting of sanctions previously placed upon Iranian trade in automotive parts, petrochemicals, and precious metals. The United States government has also pledged to continue renewing the exemptions to oil sanctions currently enjoyed by states such as India and South Korea, key customers of the Iranian oil sector. Restrictions placed upon the insurance against loss of Iranian seagoing vessels have also been waived at the completion of the 2013 agreements in Geneva.

According to a 2014-study by NIAC, sanctions cost U.S. over $175b in lost trade and 279,000 lost job opportunities.[192]

According to Business Monitor International:[193]

The tentative rapprochement between Iran and the US, which began in the second half of 2013, has the potential to become a world-changing development, and unleash tremendous geopolitical and economic opportunities, if it is sustained. Tehran and Washington have been bitter enemies since 1979, when the Iranian Revolution overthrew the pro-American Shah and replaced him with a virulently anti-Western Islamist regime. Since then, Iran has been at the vanguard of countries actively challenging the US-led world order. This has led to instability in the Middle East, and Iran's relative isolation in international affairs. Yet, if Iran and the US were to achieve a diplomatic breakthrough, geopolitical tensions in the Middle East could decline sharply, and Iran could come to be perceived as a promising emerging market in its own right.

Business Monitor International (January 2014)

See also

See Also

AIPAC Israeli Conflicts

References

 1. ^ http://www.daftar.org/far/default.asp
 2. ^ https://www.eda.admin.ch/countries/iran/en/home/representations/embassy-of-switzerland-foreign-interests-section.html
 3. ^ http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2011/12/178343.htm
 4. ^ http://iran.usembassy.gov/index.html
 5. ^ Q&A With the Head of Iran's New America's Desk online.wsj.com APRIL 1, 2009
 6. ^ Reading Khamenei: The World View of Iran's Most Powerful Leader, by Karim Sadjadpour March 2008 p.20

  It is natural that our Islamic system should be viewed as an enemy and an intolerable

  rival by such an oppressive power as the United States, which is trying to establish a global dictatorship and further its own interests by dominating other nations and trampling on their rights. It is also clear that the conflict and confrontation between the two

  is something natural and unavoidable. [Address by Ali Khamenei, the Supreme Leader of Iran, to students at Shahid Beheshti University, May 12, 2003]
 7. ^ The New Republic, Charm Offensive by Laura Secor April 1, 2009

  To give up this trump card—the non-relationship with the United States, the easy evocation of an external bogeyman—would be costly for the Iranian leadership. It would be a Gorbachevian signal that the revolution is entering a dramatically new phase—one Iran's leaders cannot be certain of surviving in power.

 8. ^ Iran Chamber Society – Islamic Revolution of 1979
 9. ^ 2013 World Service Poll BBC
 10. ^ Shahghasemi, E., Heisey, D. R., & Mirani, G. (October 01, 2011). How do Iranians and U.S. Citizens perceive each other: A systematic review. Journal of Intercultural Communication, 27.
 11. ^ Shahghasemi, E., & Heisey, D. R. (January 01, 2009). The Cross-Cultural Schemata of Iranian-American People Toward Each Other: A Qualitative Approach. Intercultural Communication Studies, 18, 1, 143-160.
 12. ^ Walter Martin (2003-10-01). Kingdom of the Cults, The. Baker Books. p. 421. ISBN 978-0-7642-2821-6. Retrieved 2013-06-24. Ninety-five percent of Iran's Muslims are Shi'ites. 
 13. ^ Bhabani Sen Gupta (1987). The Persian Gulf and South Asia: prospects and problems of inter-regional cooperation. South Asian Publishers. p. 158. ISBN 978-81-7003-077-5. Shias constitute seventy-five percent of the population of the Gulf. Of this, ninety-five percent of Iranians and sixty of Iraqis are Shias. 
 14. ^ CIA World Factbook. "Iran". Retrieved 7 August 2012. 
 15. ^ Pew Research Center (2012). "US Religious Landscape Survey". 
 16. ^ Alexander, Yonah (1980). The United States and Iran: a documented history. Aletheia Books. ISBN 9780890933787. 
 17. ^ a b c The Middle East and the United States: A Historical and Political Reassessment, David W. Lesch, 2003, ISBN 0-8133-3940-5, p.52
 18. ^ Ibid. p.83
 19. ^ Zirinsky M.P. Imperial Power and dictatorship: Britain and the rise of Reza Shah 1921–1926. International Journal of Middle Eastern Studies. 24, 1992. p.646
 20. ^
  • Foreign Office 371 16077 E2844 dated 8 June 1932.
  • The Memoirs of Anthony Eden are also explicit about Britain's role in putting Reza Khan in power.
  • Ansari, Ali M. Modern Iran since 1921. Longman. 2003 ISBN 0-582-35685-7 p.26-31
 21. ^ Twin Pillars to Desert Storm : America's Flawed Vision in the Middle East from Nixon to Bush by Howard Teicher ; Gayle Radley Radley, Harpercollins, 1993
 22. ^ Gasiorowski, writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.261
 23. ^ Kinzer, Stephen, All the Shah's Men: An American Coup and the Roots of Middle East Terror, Stephen Kinzer, John Wiley and Sons, 2003, p.86
 24. ^ Byrne writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, , p.201, 206, 212, 219, 204–5
 25. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.273
 26. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.243
 27. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.230-1
 28. ^ Gasiorowski writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.274
 29. ^ Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.257
 30. ^ Kinzer, 2003, p.215
 31. ^ "U.S. Comes Clean About The Coup In Iran", CNN, 04-19-2000.
 32. ^ [Associated Press, "Iran's Top Leader Slams U.S. Gesture as Deceitful," March 25, 2000] quoted in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004, p.xiii.
 33. ^ a b Trends by Region: MIDDLE EAST and Penn's Global Engagement, University of Pennsylvania Archives
 34. ^ a b Exporting MIT. Stuart W. Leslie and Robert Kargon. Osiris, volume 21 (2006), pages 110–130 doi:10.1086/507138
 35. ^ Katouzian writing in Mohammad Mosaddeq and the 1953 Coup in Iran, Edited by Mark J. Gasiorowski and Malcolm Byrne, Syracuse University Press, 2004 p.23
 36. ^ Abrahamian, Iran (1982), p. 498–9.
 37. ^ Abrahamian, Iran (1982), pp. 501–3.
 38. ^ a b c Daugherty | Jimmy Carter and the 1979 Decision to Admit the Shah into the United States
 39. ^ GEOPOLITICAL ASPECTS OF ISLAMIZATION, hosted by ca-c.org
 40. ^ Keddie, Modern Iran (2003), pp. 235–6.
 41. ^ Shawcross, The Shah's Last Ride (1988), p. 21.
 42. ^ Kurzman, Charles, The Unthinkable Revolution in Iran, Harvard University Press, 2004, p.157
 43. ^ Sheikhneshin, Arsalan Ghorbani (2009). "Iran and the US: Current Situation and Future Prospects". Journal of International and Area Studies 16 (1): 93–113. 
 44. ^ CENTRAL INTELLIGENCE AGENCY (CIA) IN PERSIA.
 45. ^ U.S. House of Representatives, Permanent Select Committee on Intelligence, Iran. Evaluation of U.S. Intelligence Performance Prior to November 1978. Staff Report, Washington, D.C., p. 7.
 46. ^ Heikal, Iran: The Untold Story (1982), p. 23. "It was abundantly clear to me that the students were obsessed with the idea that the Americans might be preparing to mount another counter-coup. Memories of 1953 were uppermost in their minds. They all knew about Kermit Roosevelt's book Countercoup, and most of them had read extracts from it. Although, largely owing to intervention by the British, who were anxious that the part they and the oil company had played in organizing the coup should not become known, this book had been withdrawn before publication, a few copies of it had got out and been duplicated."
 47. ^ Katz, Mark N. (2010). "Iran and Russia". In Wright, Robin B. The Iran Primer: Power, Politics, and U.S. Policy. United States Institute of Peace. p. 186. ISBN 978-1-60127-084-9. 
 48. ^ Democracy Now, Marc. 3, 2008, http://www.democracynow.org/2008/3/3/stephen_kinzer_on_the_us_iranian
 49. ^ "Doing Satan's Work in Iran", The New York Times, November 6, 1979
 50. ^ Woodward, Bob (2005). Veil: The Secret Wars of the CIA 1981-1987. New York City: Simon & Schuster. p. 507. 
 51. ^ a b Simbar, Reza (2006). "Iran and the US: Engagement or Confrontation". Journal of International and Area Studies 13 (1): 73–87. 
 52. ^ Reid, Tim (2002-12-31). "How US helped Iraq build deadly arsenal". London: The Sunday Times. Retrieved 2010-07-10. 
 53. ^ Albright's speech on Iran-U.S. relations, Reuters, Alexander's Gas and Oil Connection, 17 March 2000.
 54. ^ April 1983 United States Embassy bombing#note-0
 55. ^ "Iran responsible for 1983 Marine barracks bombing, judge rules. CNN May 30, 2003. Archived December 6, 2008 at the Wayback Machine
 56. ^ http://www.dcd.uscourts.gov/opinions/2006/2000CV2329-12036-12222006a.pdf
 57. ^ a b Ronald Reagan (November 13, 1986). "Address to the Nation on the Iran Arms and Contra Aid Controversy". Ronald Reagan Presidential Library, National Archives and Records Administration. Retrieved September 3, 2006. 
 58. ^ "Excerpts From the Iran-Contra Report: A Secret Foreign Policy". New York Times. 1994. Retrieved May 5, 2010. 
 59. ^ *Wolf, Julie (2000). "The Iran-Contra affair". The American Experience: Reagan. PBS / WGBH. 
 60. ^ Love, Robert William. History of the U.S. Navy. Harrisburg: Stackpole Books, 1992. ISBN 0-8117-1863-8 p. 787
 61. ^ Peniston, Bradley (2006). "No Higher Honor: Photos: Operation Praying Mantis". Retrieved 2009-02-02. 
 62. ^ International Court of Justice. Oil Platforms (Islamic Republic of Iran v. United States of America). Accessed December 12, 2006.
 63. ^ Peniston, Bradley (2006). No Higher Honor: Saving the USS Samuel B. Roberts in the Persian Gulf. Annapolis: Naval Institute Press. ISBN 1-59114-661-5. , p. 217.
 64. ^ Washington Post, January 11, 2008, "Iranian Boats May Not Have Made Radio Threat, Pentagon Says," http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/01/10/AR2008011000692_2.html?hpid=topnews&sid=ST2008011001831 1988: US warship shoots down Iranian airliner
 65. ^ Aerial Incident of 3 July 1988 (Islamic Republic of Iran v. United States of America) — Iranian submission: Part IV B, The shooting down of flight IR 655, International Court of Justice. retrieved 2007-01-20
 66. ^ The Iran–Iraq War: The Politics of Aggression By Farhang Rajaee University Press of Florida
 67. ^ Military Blunders – Iran Air Shot Down – 3 July 1988 at the Wayback Machine (archived May 18, 2007) History.com
 68. ^ "Medals Go To Top Officers in Charge of Vincennes". The Orlando Sentinel. 24 April 1990. Retrieved 24 October 2011. 
 69. ^ Keddie, Modern Iran (2003), p.265
 70. ^ Keddie, Modern Iran, (2003) p.272
 71. ^ Crossette, Barbara (September 1, 2000). "For Iran's Visiting Legislators, A Useful, Low-Key Exchange" (PDF). New York Times. Retrieved 2006-06-16. 
 72. ^ a b c Zagorin, Adam, and Joe Klein, 9/11 Commission Finds Ties Between al-Qaeda and Iran, Time, July 16, 2004.
 73. ^ Emerson, Steven, and Daniel Pipes, Terrorism on Trial, The Wall Street Journal, May 31, 2001.
 74. ^ a b c National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States (2004). The 9/11 Commission Report. New York: W.W. Norton & Company. pp. 240–41. ISBN 0-393-32671-3
 75. ^ a b Timmerman, Ken, Lawsuit: Iran Knew About 9/11 Attack, Newsmax, May 19, 2011.
 76. ^ a b U.S. District Court Rules Iran Behind 9/11 Attacks, PRNewswire, December 23, 2011.
 77. ^ Timmerman, Ken, Federal judge: Iran shares responsibility for 9/11 terror attacks, The Daily Caller, December 16, 2011.
 78. ^ a b Weisner, Benjamin, and Scott Shane, Court Filings Assert Iran Had Link to 9/11 Attacks, The New York Times, May 19, 2011.
 79. ^ Dexter Filkins (September 30, 2013). "Dexter Filkins: Qassem Suleimani, the Middle East’s Most Powerful Operative". The New Yorker. Retrieved December 18, 2013. 
 80. ^ news.bbc.co.uk
 81. ^ Linzer, Dafna (February 13, 2005). "U.S. Uses Drones to Probe Iran For Arms". The Washington Post. Retrieved May 5, 2010. 
 82. ^ "Iran Protests U.S. Aerial Drones". The Washington Post. November 8, 2005. Retrieved May 5, 2010. 
 83. ^ a b "Grand Bargain" Fax: A Missed Opportunity? (see PBS Frontline Documentary showing on October 23, 2007)
 84. ^ U.S. Uses Drones to Probe Iran For Arms, February 13, 2005, Washington Post
 85. ^ a b Iran Protests U.S. Aerial Drones, November 8, 2005, Washington Post
 86. ^ a b http://www.newyorker.com/fact/content/?050124fa_fact
 87. ^ a b c Kucinich Questions The President On US Trained Insurgents In Iran: Sends Letter To President Bush, Dennis Kucinich, April 18, 2006
 88. ^ "Timeline: US-Iran ties." BBC News. Retrieved 29-10-2006.
 89. ^ Vick, Karl. "No Proposals in Iranian's Letter to Bush, U.S. Says." The Washington Post. Retrieved 29-10-2006.
 90. ^ "President says his letter to President Bush was invitation to Islam." Islamic Republic News Agency. Retrieved 29-10-2006.
 91. ^ Bush: Iran's defiance will bring 'consequences', August 31, 2006, CNN
 92. ^ "No 'steel-cage, grudge match' between Bush, Ahmadinejad." CNN. Retrieved 10-01-2007.
 93. ^ "Ahmadinejad's letter to Americans." CNN. Retrieved 26-01-2008.
 94. ^ "Message of H.E. Dr. Mahmoud Ahmadinejad President of the Republic of Iran to the American People." Fox News. Retrieved 29-11-2006.
 95. ^ "President misquoted over gays in Iran: aide | International | Reuters". Reuters<!. 2007-10-10. Retrieved 2009-06-21. 
 96. ^ Gendar, Alison (2007-09-21). "Well, if you're gonna be like that, I won't go to WTC". New York Daily News. Retrieved 2010-03-10. 
 97. ^ "Ahmadinejad: 9/11 'suspect event'". BBC News. 2008-04-16. Retrieved 2009-06-21. 
 98. ^ "Iran mulling dynamic, progressive economy, prez". Mathaba.net. 2008-10-31. Retrieved 2009-06-21. 
 99. ^ "Statement by H.E. Dr. Mahmoud Ahmadinejad" (PDF). United Nations. 23 September 2008. p. 8. Retrieved 2008-10-31. 
 100. ^ Blair's Next War, May 4, 2005, Dave Wearing
 101. ^ http://usinfo.state.gov/is/Archive/2006/Mar/24-427575.html
 102. ^ US agrees to back UN nuclear head, June 9, 2005, BBC
 103. ^ Implementation of the NPT Safeguards Agreement in the Islamic Republic of Iran: Resolution adopted on 24 September 2005, IAEA
 104. ^ Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT)
 105. ^ US demands drastic action as Iran nuclear row escalates, Ian Traynor, The Guardian, March 9, 2006
 106. ^ [Dead link.... Dar Al Hayat][dead link]
 107. ^ Hersh, Seymour M. (November 20, 2006). "The Next Act". The New Yorker. Retrieved 2006-11-19. 
 108. ^ Ross, Brian; Christopher Isham (2007-04-03). "The United States Secret War Against Iran". American Broadcasting Company. Retrieved 2007-04-03. 
 109. ^ Massoud, Ansari (January 16, 2006). "Sunni group vows to behead Iranians". Washington Times. Retrieved 2007-04-05. 
 110. ^ a b The Washington Post, June 30, 2008, "Cheney's Fingerprints" citing The New Yorker investigative journalism article by Seymour Hirsch, http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/blog/2008/06/30/BL2008063000719.html?hpid=opinionsbox1
 111. ^ "Chapter 6 -- State Sponsors of Terror Overview". U.S. Department of State. 2006-04-28. Retrieved 2007-08-04. 
 112. ^ Caldwell, Robert (2007-08-03). "Iran and Syria's proxy war in Iraq". Bend Weekly. Retrieved 2007-08-04. 
 113. ^ Kaplan, Eben (2007-07-28). "McConnell Cites ‘Overwhelming Evidence’ of Iran’s Support for Iraqi Insurgents". Council on Foreign Relations. Retrieved 2007-11-09. 
 114. ^ Bowers, Carol (2007-09-11). "Iran Playing ‘Destabilizing Role’ in Iraq". U.S. Department of Defense. Retrieved 2007-11-09. 
 115. ^ "Al-Maliki: Iraq won't be battleground for U.S., Iran". CNN. 31 January 2007. Archived from the original on 2 February 2007. Retrieved 31 January 2007. 
 116. ^ http://rt.com/usa/165612-us-iran-allies-iraq-insurgency/
 117. ^ http://www.theguardian.com/world/2014/jun/13/us-iran-fight-jihadis-iraq
 118. ^ "Iraq prime minister to visit Iran". Al Jazeera. September 9, 2006. 
 119. ^ People's Daily Online – U.S. imposes sanctions on Iranian bank
 120. ^ Senators fear Iraq war may spill to Iran, Syria Reuters Jan 11, 2007
 121. ^ رادیو زمانه | خبر اول | ايران و آمريکا | 9 ایرانی از زندان آمریکا در عراق آزاد شدند
 122. ^ a b BBC NEWS | World | Middle East | US releases nine Iranians in Iraq
 123. ^ Iranian Unit to Be Labeled 'Terrorist'
 124. ^ "Fact Sheet: Designation of Iranian Entities and Individuals for Proliferation Activities and Support for Terrorism". U.S. Department of the Treasury. 2007-10-25. Retrieved 2010-07-12. 
 125. ^ "Iran's parliament votes to label CIA, U.S. Army 'terrorist' groups". CNN. 2007-09-29. Retrieved 2010-07-12. 
 126. ^ FOXNews.com – Iran's Parliament Signs Resolution to Label CIA, Army as 'Terrorist Organizations' – International News | News of the World | Middle East News | Europe News
 127. ^ Iran Still Evading UN Sanctions, Says Policy Expert
 128. ^ Iran Guards warn U.S. of heavier blows ahead: report
 129. ^ U.S. intellectuals prevent extremist views: Khatami
 130. ^ Iran Guards 'join US terror list'
 131. ^ Featured writer: Kaveh Afrasiabi
 132. ^ US steps closer to war with Iran
 133. ^ U.S. Officials Begin Crafting Iran Bombing Plan
 134. ^ Washington Post, January 11, 2008, "Iranian Boats May Not Have Made Radio Threat, Pentagon Says," http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/01/10/AR2008011000692_2.html?hpid=topnews&sid=ST2008011001831
 135. ^ Inter Press Service, January 10, 2008, "Official Version of Naval Incident Starts to Unravel," http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=40747 archived at – http://www.commondreams.org/archive/2008/01/11/6314/
 136. ^ ‘Filipino Monkey’ behind threats? – Navy News, opinions, editorials, news from Iraq, photos, reports – Navy Times
 137. ^ "Prankster linked to US-Iran incident". Television New Zealand. Reuters. January 15, 2008. Retrieved October 5, 2011. 
 138. ^ "The Filipino Monkey"?
 139. ^ Hersh, Seymour (2008-07-07). "Preparing the Battlefield: The Bush Administration steps up its secret moves against Iran.". The New Yorker. 
 140. ^ "Spy Games in Iran: U.S. Half Steps Mask Indecisive Policy", by David Ignatius, Washington Post, July 2, 2008
 141. ^ "Memo to Uncle Sam: Iran Is Not Your Enemy", Ali Eftagh, Washington Post, July 1, 2008
 142. ^ "The revolution strikes back." The Economist. July 21, 2007. Vol. 384, Iss. 8538; pg. 2
 143. ^ http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/JG25Ak01.html "For Iran, respect above all else", by Kaveh L Afrasiabi, July 25, 2008, Asia Times
 144. ^ Arms accused diplomat in UK court, BBC News, April 19, 2007
 145. ^ http://www.tehrantimes.com/index.php/politics/93016-tajik-extradition-to-us-would-be-another-hostile-move-by-uk
 146. ^ H.CON.RES 362
 147. ^ "House Resolution Calls for Naval Blockade against Iran: America’s powerful pro-Israel lobby pressures the US Congress", Global Research, June 18, 2008
 148. ^ (January 11, 2009) Report: U.S. rejected Israeli plea to attack Iran CNN
 149. ^ [1][dead link]
 150. ^ Iran Not Likely To Meet Obama Halfway
 151. ^ NAZILA FATHI (2009-03-01). "Despite Hopes of Hollywood Visit, Iran’s Leaders Stick to the Same Script". The New York Times. Retrieved 2009-03-18. 
 152. ^ "Obama offers Iran 'new beginning'". BBC News. March 20, 2009. Retrieved January 5, 2010. 
 153. ^ Fathi, Nazila (2009-04-18). "Iran Sentences U.S. Journalist to 8 Years". The New York Times. Retrieved May 5, 2010. 
 154. ^ [2], NPR "Roxana Saberi On Her Imprisonment in Iran, May 28, 2009
 155. ^ "U.S. Hands 5 Detained Iranians to Iraq". The New York Times. 2009-07-09. [dead link]
 156. ^ Omid Memarian (April 30, 2009). "Hostage Diplomacy: Roxana Saberi and the Three Jailed Iranian Diplomats". Huffington Post. 
 157. ^ [3], BBC "US Releasese Five Iranians in Iraq," July 10, 2009
 158. ^ "Remarks on Passage of Kids Tobacco Legislation, an Answer on Iranian Elections". whitehouse.gov. 2009-06-13. Retrieved 2009-06-13. 
 159. ^ "Statement by Press Secretary Robert Gibbs on the Iranian Election". whitehouse.gov. 2009-06-13. Retrieved 2009-06-13. 
 160. ^ Ramin Mostaghim; Borzou Daragahi (June 14, 2009). "Iran election anger boils; Ahmadinejad defends results". The Los Angeles Times. Retrieved June 14, 2009. 
 161. ^ "US 'troubled' over Iran election". Al Jazeera English. April 15, 2009. Retrieved April 15, 2009. 
 162. ^ [http://news.xinhuanet.com/english/2009-08/04/content_11820804.htm "U.S. calls for Iran's information about three missing Americans", XinhuaNet, August 4, 2009
 163. ^ http://gsn.nti.org/gsn/nw_20100513_4473.php
 164. ^ Leverett, Flynt; Leverett, Hillary. "The Real Obstacles to Successful Nuclear Diplomacy with Iran Lie in Washington, Not Tehran". RaceForIran.com. Retrieved 8 February 2013. 
 165. ^ Slackman, Michael (11 February 2010). "Iran Boasts of Capacity to Make Bomb Fuel". The New York Times. Retrieved 4 October 2012. 
 166. ^ Landler, Mark (20 October 2012). "U.S. Officials Say Iran Has Agreed to Nuclear Talks". The New York Times. Retrieved 23 October 2012. 
 167. ^ [4] BBC 13 July 2010 Missing Iranian scientist appears at embassy in US
 168. ^ Worth, Robert F. (23 February 2010). "Iran Says Capture of Rebel Is Blow to U.S.". The New York Times. Retrieved 23 April 2010. 
 169. ^ "Rigi: US, Israel paid for assassination". Press TV. 19 May 2010. Retrieved 13 August 2010. 
 170. ^ "Iran hangs Sunni group leader". Al Jazeera. 20 June 2010. Retrieved 13 August 2010. 
 171. ^ "Iran airs footage of downed US drone". PressTV. Retrieved 15 December 2012. 
 172. ^ Brian Evestine (14 March 2013). "U.S. fighters warn Iranian jet trailing UAV". Army Times. Retrieved 15 March 2013. 
 173. ^ "FIRST ON CNN: Iranian jets fire on U.S. drone". CNN. November 8, 2012. 
 174. ^ "Can Iran Close the Strait of Hormuz?" Thompson, Mark. 'Time', 28 December 2012
 175. ^ "نگفتیم تنگه هرمز را می بندیم" (in Persian). BBC Persian.
 176. ^ "Iran warns U.S. carrier to stay out of Persian Gulf" AP, 3 January 2012.
 177. ^ "U.S. says will continue to deploy warships in Persian Gulf despite Iranian threats." Haaretz Newspaper, 3 January 2012.
 178. ^ "US Navy accuses Iran of preparing 'suicide boats'."Reuters. February 13, 2012.
 179. ^ "A Strait Comparison: Lessons Learned from the 1915 Dardanelles Campaign in the Context of a Strait of Hormuz Closure Event" Schroden, Jonathan September 2011
 180. ^ [Anthony H. Cordesman. "Iran, Oil, and Strait of Hormuz,"Report for the Center for Strategic and International Studies, March 2007]
 181. ^ [Caitlin Talmadge. "Closing Time: Assessing the Iranian Threat to the Strait of Hormuz," International Security 33 (Summer 2008), 82-117.]
 182. ^ Iran Seeks Engagement With The United States By Akbar E. Torbat
 183. ^ Obama speaks with Iranian President Rouhani NBC News 27 September 2013
 184. ^ Obama talks to Rouhani: First direct conversation between American and Iranian presidents in 30 years National Post 27 September 2013
 185. ^ Marcus George (28 September 2013). "Iranians cheer, protest over Rouhani's historic phone call with Obama". Reuters (Dubai). Retrieved 30 September 2013. 
 186. ^ http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/11/iranians-gather-anti-us-demonstrations-201311411503434943.html
 187. ^ a b http://previous.presstv.ir/detail.aspx?id=119065&sectionid=3510213
 188. ^ a b http://www.nitc.co.ir/iran-daily/1387/3300/html/economy.htm
 189. ^ "Report: U.S. Treasury approved business with Iran." AP, 24 December 2010.
 190. ^ "U.S. Lifts Iran Sanctions on Laptops, Mobile Phones". Bloomberg. 
 191. ^ U.S. targets Iran's currency in new sanctions
 192. ^ http://tehrantimes.com/economy-and-business/117072-iran-sanctions-cost-us-over-175b-in-lost-trade-study
 193. ^ "Iran-US Rapprochement: Historic Opportunities Beckon". Business Monitor International. January 10, 2014. Archived from the original on March 23, 2014. 

Further reading

 • Kaveh L. Afrasiabi and Abbas Maleki, Iran's Foreign Policy After September 11. Booksurge, 2008.
 • G. Blight and Janet M. Lang, Becoming Enemies: U.S.-Iran Relations and the Iran-Iraq War, 1979-1988 (2014)
 • Joe Cirincione and Andy Grotto: ""Contain and Engage: A New Strategy for Resolving the Nuclear Crisis with Iran." The Center for American Progress, 2007.
 • David Crist, The Twilight War: The Secret History of America's Thirty-Year Conflict with Iran, Penguin Press, 2012.
 • Christian Emery, US Foreign Policy and the Iranian Revolution: The Cold War Dynamics of Engagement and Strategic Alliance. New York: Palgrave Macmillan, 2013.
 • Farideh Farhi, The U.S. and Iran After the NIE. MIT Center for International Studies, December 2007.
 • Alan Friedman, Spider's Web: The Secret History of how the White House Illegally Armed Iraq. New York: Bantam Books, 1993.
 • Mohamed Hassanein Heikal, Iran: The Untold Story: An Insider's Account of America's Iranian Adventure and Its Consequences for the Future. New York: Pantheon, 1982.
 • Bruce Jentleson, With friends like these: Reagan, Bush, and Saddam, 1982–1990. New York, W.W. Norton and Co., 1994.
 • Morris M. Mottale, Wading Through Conflict: America and the Middle East. Turin, Italy: 2013.
 • Christopher D. O'Sullivan, FDR and the End of Empire: The Origins of American Power in the Middle East. New York, Palgrave Macmillan, 2012.
 • Scott Peterson, "Iran's Peace Museum: The Reality vs. the Glories of War," The Christian Science Monitor,, December 24, 2007.
 • Gareth Porter, Bush's Iran/Argentina Terror Frame-Up," The Nation, Jan. 18, 2008.
 • Mark Phythian, Arming Iraq: How the US and Britain Secretly Built Saddam's War Machine. Boston: Northeastern University Press, 1997.
 • Akbar E. Torbat, "A Glance at US Policies toward Iran: Past and Present," Journal of Iranian Research and Analysis, vol. 20, no. 1 (April 2004), pp. 85–94.
 • Martin Waehlisch, "The Iran-United States Dispute, the Strait of Hormuz, and International Law," Yale Journal of International Law, Vol. 37 (Spring 2012), pp. 23–34.
 • Harold Lee Wise, Inside the Danger Zone: The U.S. Military in the Persian Gulf 1987–88. Annapolis, MD: Naval Institute Press, 2007.
 • Steven Wright, The United States and Persian Gulf Security: The Foundations of the War on Terror. Ithaca Press, 2007.
 • Bill, James A (1988). The Eagle and the Lion: the tragedy of American-Iranian relations. New Haven, Conn. ; London: Yale University Press. 
 • Limbert, John (March 2015). The Road Back to Tehran. "When they do return, both sides should have learned their lessons: that a host government, even if it calls itself “revolutionary,” is responsible for the safety and security of foreign diplomats; and that behind Iran’s positions and policies lies a real and imagined history of defeat, exploitation and humiliation. All candidates for an embassy post in Tehran should be asked: “What is the importance of Turkmanchai?” If they don’t know, they don’t go." Foreign Service Journal

External links