رهبر جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رهبر ایران)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
رهبر جمهوری اسلامی ایران
Emblem of Iran.svg
نشان دولتی جمهوری اسلامی ایران
SEYYED ALI KHAMENEHEI - LEADER OF IRAN.jpg
متصدی کنونی
سید علی خامنه‌ای

از ۱۴ خرداد ۱۳۶۸
بیت رهبری
لقبولی امر (مسلمین جهان)
امام (امت)
رهبر (معظم) انقلاب (اسلامی)
مقام معظم رهبری
(حضرتِ) آقا
اقامت‌گاهبیت رهبری، تهران، ایران
نامزدکنندهمجلس خبرگان رهبری[پی‌نوشت ۱]
مدت دورهتا زمانی که صلاحیت رهبری از نظر خبرگان تأیید شده باشد
بنیادگذاری۱۲ فروردین ۱۳۵۸ (رسمیت)
۱۲ بهمن ۱۳۵۷ (آغاز)
نخستین دارندهسید روح‌الله خمینی
وبگاهleader.ir/fa
این مقاله بخشی از رشته مقالات دربارهٔ سیاست در ایران است
سیاست در ایران
Emblem of Iran.svg
نظام جمهوری اسلامی ایران

نشان درگاه درگاه ایران


رهبر جمهوری اسلامی ایران رئیس کشور و بالاترین مقام رسمی آن است. در مراوده‌های رسمی یا دولتی از این سمت اغلب با عنوان «رهبر معظم انقلاب اسلامی»، «مقام معظم رهبری»، «مقام عظمای ولایت»[نیازمند منبع] و «معظم‌له»[۱][۲] یاد می‌شود.

سید روح‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی، نخستین رهبر ایران بود و پس از او هم‌اکنون سید علی خامنه‌ای این سمت را بر عهده دارد.

رهبر با رأی دوسِوم (۲/۳) نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به‌مدت نامحدود برگزیده می‌شود؛ اما بر اساس اصل ۱۱۱ این قانون، درصورتی‌که رهبر از انجام وظایف خود ناتوان شود یا یکی از ویژگی‌های رهبری را از دست دهد، مجلس خبرگان رهبری می‌تواند وی را از مقامش برکنار یا خلع کند.

ولایت فقیه در قانون اساسی[ویرایش]

همزمان با درگذشت روح‌الله خمینی، قانون اساسی در سال ۶۸ بازنگری شد و شرط مرجعیت از شرایط ولی فقیه حذف، عبارت مطلقه اضافه و اختیارات ولایت فقیه گسترده‌تر شد (اصل ۵۷ و ۱۱۰ قانون اساسی). از این رو در اصل ۵ قانون اساسی سال ۶۸ آمده‌است:

در زمان غیبت حجت بن الحسن در جمهوری اسلامی ایران «ولایت امر و امامت امت» بر عهده فقیه عادل و باتقوی، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است.[۳]

و در اصل ۵۷ نیز:

قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه که زیر نظر «ولایت مطلقه امر و امامت امت» اداره می‌گردند. این قوا مستقل از یکدیگرند.[۳]

رهبر که ولایت مطلق دارد، سیاست‌های کلیِ نظام و نظارت بر اجرای آن را بر عهده دارد و از جمله وظیفه‌های او گماشتن برخی سمت‌های اساسی کشور است.

شرایط و صفات رهبری[ویرایش]

رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ به همین دلیل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرایط خاصی را که خاستگاه آن متون فقهی است، برای رهبر معین کرده که برای هیچ‌کدام از مسئولان دیگر ذکر نکرده‌است.[۴] در قانون اساسی اصول پنجم و صد و نهم مرتبط با شرایط و صفات رهبری است. براساس اصل پنجم «در زمان غیبت ولی‌عصر در جمهوری اسلامی ایران ولایت امر و امامت امت بر عهده فقیه عادل و باتقوا، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر» است.[۴] اصل صد و نه قانون اساسی نیز شرایط رهبر را در سه بند به شرح زیر عنوان می‌کند:

 • صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.
 • عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.
 • بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.

همچنین طبق این اصل چنانچه تعداد افرادی که همه شرایط یاد شده را دارند از یک نفر بیشتر باشد، «شخصی که دارای بینش فقهی و سیاسی قوی‌تر باشد مقدم است.»[۴]

اصل سابق:

شرایط و صفات رهبر یا اعضای شورای رهبری:

 • صلاحیت علمی و تقوایی لازم برای افتاء و مرجعیت.
 • بینش سیاسی و اجتماعی و شجاعت و قدرت و مدیریت کافی برای رهبری

وظایف و اختیارات رهبری[ویرایش]

اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

رهبر می‌تواند بعضی از وظایف و اختیارات خود را به شخص دیگری تفویض کند.

اصل سابق وظایف و اختیارات رهبری:

رئیس‌جمهور.
نخست‌وزیر.
وزیر دفاع.
رئیس ستاد مشترک.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
دو مشاور به تعیین رهبر.

انواع صلاحیت‌ها و مسوولیت‌های رهبری[ویرایش]

صلاحیت‌های رهبری بر سه گونه است:

 1. صلاحیت‌هایی که برطبق قانون اساسی برعهده رهبری است که عبارتند از:
  1. فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
  2. صدور حکم رئیس قوه قضائیه ایران
  3. صدور حکم رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
  4. مجمع تشخیص مصلحت نظام
  5. شورای عالی امنیت ملی
  6. امضاء حکم ریاست‌جمهوری پس از انتخاب مردم[۵]
 2. صلاحیت‌هایی که بر طبق قوانین دیگر با حضور نمایندگان ولی فقیه اداره می‌گردد که عبارتند از:
  1. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی
  2. سازمان اوقاف و امور خیریه
  3. بنیاد شهید و امور ایثارگران
  4. سازمان حج و زیارت
  5. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
 3. صلاحیت‌هایی که بعنوان ولایت مطلقه یا عامه به استناد اصل پنجم دارا هستند که عبارتند از:
  1. آستان قدس رضوی
  2. بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی
  3. کمیته امداد امام خمینی
  4. سازمان تبلیغات اسلامی
  5. شورای عالی قرآن
  6. مؤسسه اطلاعات
  7. مؤسسه کیهان
  8. بنیاد پانزده خرداد
  9. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
  10. شورای سیاستگذاری ائمه جمعه
  11. نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها
  12. ستاد اجرایی فرمان امام
  13. مرکز ملی فضای مجازی
  14. شورای عالی انقلاب فرهنگی[۶][۷]

انتخاب رهبری[ویرایش]

در ایران برای انتخاب رهبر، یک نماینده از هر استان برای عضویت در مجلس خبرگان رهبری توسط مردم انتخاب می‌شود (در استان‌های با بیش از یک میلیون نفر جمعیت، به ازای هر ۵۰۰ هزار نفر یک نماینده افزوده می‌شود).[۸] جمع نمایندگان منتخب استان‌ها، مجلس خبرگان رهبری را تشکیل می‌دهند که با توجه به ویژگی‌ها و شرایطی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای رهبر مشخص شده، فردی را که از منظر فقاهت و رهبری دینی و نیز زعامت و رهبری سیاسی دارای آن شرایط باشد، به عنوان ولی فقیه انتخاب می‌نمایند.[۸] اعضای خبرگان در ایران برای مدت هشت سال انتخاب می‌شوند و علاوه بر تعیین رهبر، وظیفه نظارت بر کارها و شرایط او را نیز بر عهده دارند.[۸][۹]

اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

«رهبر کبیر انقلاب جهانی اسلام و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی «قدس سره الشریف» که از طرف اکثریت قاطع مردم به مرجعیت و رهبری شناخته و پذیرفته شدند، تعیین رهبر به‌عهده خبرگان منتخب مردم است. خبرگان رهبری دربارهٔ همه فقها واجد شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم بررسی و مشورت می‌کنند هر گاه یکی از آنان را اعلم به احکام و موضوعات فقهی یا مسایل سیاسی و اجتماعی یا دارای مقبولیت عامه یا واجد برجستگی خاص در یکی از صفات مذکور در اصل یکصد و نهم تشخیص دهند او را به رهبری انتخاب می‌کنند و در غیر این صورت یکی از آنان را به عنوان رهبر انتخاب و معرفی می‌نمایند. رهبر منتخب خبرگان، ولایت امر و همه مسئولیت‌های ناشی از آن را برعهده خواهد داشت. رهبر در برابر قوانین با سایر افراد کشور مساوی است.»

در اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده‌بود:

«هر گاه یکی از فقهای واجد شرایط مذکور در اصل پنجم این قانون از طرف اکثریت قاطع مردم به مرجعیت و رهبری شناخته و پذیرفته شده باشد، همانگونه که در مورد مرجع عالیقدر تقلید و رهبر انقلاب آیت‌الله العظمی امام خمینی چنین شده‌است، این رهبر، ولایت امر و همه مسئولیتهای ناشی از آن را بر عهده دارد، در غیر این صورت خبرگان منتخب مردم دربارهٔ همه کسانی که صلاحیت مرجعیت و رهبری دارند بررسی و مشورت می‌کنند، هر گاه یک مرجع را دارای برجستگی خاص برای رهبری بیابند او را به عنوان رهبر به مردم معرفی می‌نمایند، وگرنه سه یا پنج مرجع واجد شرایط رهبری را به عنوان اعضاءی شورای رهبری تعیین و به مردم معرفی می‌کنند.»

برکناری رهبر[ویرایش]

اصل ۱۱۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

«هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود. یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده‌است، از مقام خود بر کنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم است. در صورت فوت یا کناره‌گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظفند، در اسرع وقت نسبت به تعیین و معرفی رهبر جدید اقدام نمایند. تا هنگام معرفی رهبر، شورایی مرکب از رئیس‌جمهور، رئیس قوهٔ قضائیه و یکی از فقهای شورای نگهبان انتخاب مجمع تشخیص مصلحت نظام، همه وظایف رهبری را به‌طور موقت به عهده می‌گیرد و چنانچه در این مدت یکی از آنان به هر دلیل نتواند انجام وظیفه نماید، فرد درگیر به انتخاب مجمع، با حفظ اکثریت فقها، در شورا به جای وی منصوب می‌گردد. این شورا در خصوص وظایف بندهای ۱ و ۳ و ۵ و ۱۰ و قسمت‌های (د) و (ه) و (و) بند ۶ اصل یکصد و دهم، پس از تصویب سه چهارم اعضاء مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام می‌کند. هر گاه رهبر بر اثر بیماری یا حداکثر دیگری موقتاً از انجام وظایف رهبری ناتوان شود، در این مدت شورای مذکور در این اصل وظایف او را عهده‌دار خواهد بود.»

اصل سابق:

«هر گاه رهبر یا یکی از اعضای شورای رهبر یا یکی از اعضای شورای رهبری از انجام وظایف قانونی رهبری ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصل یکصد و نهم گردد از مقام خود بر کنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم است.

مقررات تشکیل خبرگان برای رسیدگی و عمل به این اصل در اولین اجلاسیه خبرگان تعیین می‌شود.»

شورای رهبری[ویرایش]

در اصل ۱۱۱ قانون اساسی آمده‌است که «در صورت فوت یا کناره‌گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظفند در اسرع وقت، نسبت به تعیین و معرفی رهبر جدید اقدام نمایند. تا هنگام معرفی رهبر، شورایی مرکب از رئیس‌جمهور، رئیس قوهٔ قضائیه و یکی از فقهای شورای نگهبان به انتخاب مجمع تشخیص مصلحت نظام، همه وظایف رهبری را به‌طور موقت به عهده می‌گیرد.» اصل ۱۱۱، البته شورایی که تا هنگام انتخاب جانشین رهبری وظایف او را به عهده می‌گیرد را، «موقت» می‌داند و «شورای رهبری» نمی‌نامد. اما در این اصل، نکته‌ای وجود دارد که کمتر مورد توجه قرار گرفته و آن، ذکر نشدن «سقف زمانی» برای مسئولیت چنین شورایی است. مطابق این اصل، اعضای مجلس خبرگان باید در «اسرع وقت» رهبر جدید را تعیین کنند، اما تعریف نشده که این اعضا، حداکثر چقدر برای این انتخاب مهلت دارند و اگر تا چه مدتی بر روی فردی به نتیجه نرسیدند چه خواهد شد. در حقیقت با توجه به اینکه جانشین رهبر، باید حداقل رای دوسوم از حاضران در مجلس خبرگان را داشته باشد، در صورتی که هیچ کاندیدایی این میزان رای را به دست نیاورد، به لحاظ تئوریک شورای سه نفره ذکر شده در اصل ۱۱۱ می‌تواند به‌طور نامحدود به ایفای وظایف رهبری بپردازد. در صورتی که اعضای مجلس خبرگان، در درازمدت نتوانند بر روی کاندیدایی مشخص به توافق برسند، این شورای سه نفره حتی در شرایطی خاص، قادر است با انجام همه‌پرسی برای بازنگری در اصول قانون اساسی – از جمله اصول مرتبط با رهبری – نیز موافقت کند. شورای سه نفره، البته اختیار انجام تعداد کمی از وظایف رهبری و از جمله صدور فرمان همه‌پرسی را ندارد، اما می‌تواند در صورت تمایل، «پس از تصویب سه چهارم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام» به انجام این وظایف هم بپردازد. به عبارت دیگر، اشارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به بازبودن راه قانونی تشکیل شورای رهبری، در شرایطی انجام شده که از نظر تئوریک این امکان وجود دارد که در فرایند تعیین رهبر آینده، شورایی سه نفره جایگزین او شود و حتی با زمینه‌سازی تغییر قانون اساسی، به احیای صریح «شورای رهبری» بپردازد.[۱۰]

رهبران جمهوری اسلامی ایران[ویرایش]

نخستین رهبر یا ولی فقیه ایران بعد از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹ میلادی) سید روح‌الله خمینی بود. وی رهبر انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ نام گرفت و اولین مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۴ حسین‌علی منتظری را به‌عنوان قائم مقام رهبری برگزید. اما اختلافات شدید او با خمینی موجب شد تا وی در فروردین ۱۳۶۸ از این مقام برکنار شود.

پس از درگذشت سید روح‌الله خمینی، در جلسه مجلس خبرگان رهبری، سید علی خامنه‌ای به رهبری انتخاب گردید.[۱۱] به گفته هاشمی رفسنجانی مهمترین موافق رهبری جمعی در این مجلس خود خامنه‌ای بود و حتی اعلام کرده بود که چون ولایت فرد را قبول ندارم، کاندیدای رهبری نمی‌شوم. اما در مرحله اول رأی‌گیری بیش از بیست نفر به شورای رهبری رأی دادند و ۴۵ نفر با رهبری فرد موافق بودند.[۱۲] سپس برای انتخاب رهبر بین خامنه‌ای و سید محمدرضا گلپایگانی که اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم او را پیشنهاد می‌کردند، رأی‌گیری شد.[۱۳] خامنه‌ای ۶۸ رأی، گلپایگانی ۱۳ رأی آورد و حدود ۱۳ نفر هم رأی ندادند. نقل قول هاشمی از روح‌الله خمینی که توانایی سید علی خامنه‌ای را برای رهبری تأیید کرده بود، نقش مهمی در اعتماد خبرگان به سید علی خامنه‌ای داشت.[۱۴]

مسئله مهم در این انتخاب شرط مرجعیت بود؛ چراکه سید علی خامنه‌ای مرجع تقلید نبود. طبق اولین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رهبر باید مرجع تقلید می‌بود و «شورای بازنگری قانون اساسی» هنوز کار بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی را به پایان نرسانده بود؛ و عملاً در این انتخاب قانون اساسی و شرایط رهبری در نظر گرفته نشد.[۱۵]

نام تصویر زادروز-مرگ دریافت سمت پایان سمت
سید روح‌الله خمینی

پرتره امام خمینی

۳۰ شهریور ۱۲۸۱–۱۳ خرداد ۱۳۶۸ ۱۲ آذر ۱۳۵۸ (۳ دسامبر ۱۹۷۹) ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ (۳ ژوئن ۱۹۸۹)
سید علی خامنه‌ای

سید علی خامنه‌ای رهبر ایران

۲۴ تیر ۱۳۱۸ - تا کنون ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ (۴ ژوئن ۱۹۸۹) رهبر کنونی

آینده رهبری[ویرایش]

اگرچه هیچ گزارش رسمی و اظهار نظری از سوی خبرگان رهبری —که تعیین‌کنندگان قانونی رهبر هستند— در این باره منتشر نشده‌است، اما تحلیلگران برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی گوناگون و متفاوت دربارهٔ جانشین سیدعلی خامنه‌ای ارائه داده‌اند.

مثلاً بی‌بی‌سی، در این باره از برخی صاحب‌نظران پرس‌وجو کرده‌است و ایشان برخی افراد را مطرح نموده‌اند.[۱۶]

پی‌نوشت[ویرایش]

 1. رهبری آیت‌الله خمینی، نخستین رهبر جمهوری اسلامی ایران، در طول انقلاب اسلامی ایران مطرح شد، و ضمن همه‌پرسی قانون اساسی سال ۵۸ رهبری وی رسمیت یافت، بدون نیاز به انتخاب خبرگان. در اصل ۱۰۷ قانون اساسی سال ۵۸ آمده‌بود: «هر گاه یکی از فقهای واجد شرایط مذکور در اصل پنجم این قانون از طرف اکثریت قاطع مردم به مرجعیت و رهبری شناخته و پذیرفته شده باشد، همانگونه که در مورد مرجع عالیقدر تقلید و رهبر انقلاب آیت‌الله‌العظمی امام خمینی چنین شده‌است، این رهبر، ولایت امر و همه مسئولیتهای ناشی از آن را بر عهده دارد، در غیر این صورت خبرگان منتخب مردم دربارهٔ همه کسانی که صلاحیت مرجعیت و رهبری دارند بررسی و مشورت می‌کنند، هر گاه یکی مرجع را دارای برجستگی خاص برای رهبری بیابند او را به عنوان رهبر به مردم معرفی می‌نمایند، ...»

منابع[ویرایش]

 1. «روایتی از تاریخ دقیق تولد رهبر انقلاب از زبان معظم‌له». مشرق‌نیوز.
 2. «اطلاعیه دفتر رهبر معظم انقلاب دربارهٔ انتشار آثار معظم‌له».
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ «مرکز پژوهشها - قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران». مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ جوان آراسته، حسین (بهار ۱۳۸۷). «بررسی صفات و شرایط رهبر در قانون اساسی» (PDF). حکومت اسلامی. پرتال جامع علوم انسانی (۴۷): ۱۳۷. دریافت‌شده در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸.
 5. اصل ۱۱۰ و ۱۷۶ قانون اساسی
 6. اختیارات ولی فقیه محمد تقی مصباح یزدی
 7. اصل ۵
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ ۸٫۲ محسن غرویان (۱۳۸۰). «بررسی وظایف و اختیارات رهبر و رئیس‌جمهور ایران در مقایسه با وظایف و اختیارات عالیترین مقامات در سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلستان». معرفت. پرتال جامع علوم انسانی (۴۳). دریافت‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۱۸.
 9. سایبانی، علیرضا؛ حمزهئی ماشاری، صالح (فروردین ۱۳۹۶). «نقش و جایگاه ولایت فقیه و ارتباط آن با تفکیک قوا در حقوق اساسی ج.ا. ا» (PDF). ماهنامه پژوهش ملل. دوم (۱۶): ۲۴. دریافت‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۱۸.
 10. آیا تشکیل شورای رهبری بعد از آیت‌الله خامنه‌ای غیرممکن است؟ بی‌بی‌سی فارسی
 11. [۱]
 12. اظهارات هاشمی رفسنجانی دربارهٔ شورای رهبری بایگانی‌شده در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine ابتکار نیوز، آذر ۱۳۸۵
 13. به مناسبت گشایش نخستین مجلس خبرگان رهبری مستقل‌ترین نهاد نظام روزنامه همشهری، ۲۵ تیر ۱۳۸۴
 14. روایت هاشمی رفسنجانی از آخرین روزهای حیات امام پارسینه
 15. علی ذوعلم. «پاسخ به رساله استیضاح مرجعیت رهبری». جرس.
 16. «نظرخواهی: رهبر آینده ایران چه کسی خواهد بود؟». BBC Persian. ۲۰۱۶-۰۲-۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۵-۲۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Supreme Leader of the
Islamic Republic of Iran
Emblem of Iran.svg
Official standard
Ali Khamenei delivers Nowruz message 02.jpg
Incumbent
Ali Khamenei

since 4 June 1989
Office of the Supreme Leader
StatusHead of State
Reports toAssembly of Experts
ResidenceHouse of Leadership
SeatTehran
AppointerAssembly of Experts
Term lengthLife tenure[1]
Constituting instrumentConstitution of Iran
Formation3 December 1979
First holderRuhollah Khomeini
Websitewww.leader.ir
Emblem of Iran.svg
This article is part of a series on the
politics and government of
Iran
Government of Islamic Republic of Iran

The Supreme Leader of Iran (Persian: رهبر معظم ایران‎, romanizedrahbar-e mo'azzam-e irān), also referred to as Supreme Leader of the Islamic Revolution[2] (رهبر معظم انقلاب اسلامی, rahbar-e mo'azzam-e enqelāb-e eslāmi), but officially called the Supreme Leadership Authority, (مقام معظم رهبری, maqām mo'azzam rahbari) is the head of state, ultimate political and religious authority of the Islamic Republic of Iran. The armed forces, judiciary, state television, and other key government organizations are subject to the Supreme Leader. The current longtime officeholder, Ali Khamenei, has been issuing decrees and making the final decisions on economy, environment, foreign policy, education, national planning, and everything else in Iran.[3][4][5][6][7][8][9][10][11] Khamenei also makes the final decisions on the amount of transparency in elections,[12] and has dismissed and reinstated presidential cabinet appointees.[13] The Supreme Leader directly chooses the ministers of Defense, Intelligence and Foreign Affairs, as well as certain other ministers, such as the Science Minister.[14] Iran's regional policy is directly controlled by the office of the Supreme Leader with the Ministry of Foreign Affairs' task limited to protocol and ceremonial occasions. All of Iran's ambassadors to Arab countries, for example, are chosen by the Quds Corps, which directly report to the Supreme Leader.[11]

The office was established by the Constitution of Iran in 1979, pursuant to the concept of Guardianship of the Islamic Jurist.[15] According to the Constitution, the powers of government in the Islamic Republic of Iran are vested in the legislature, the judiciary, and the executive powers, functioning under the supervision of the Supreme Leader.[16] The style "Supreme Leader" (Persian: رهبر معظم‎, romanizedrahbar-e mo'azzam) is commonly used as a sign of respect – although the Constitution simply designates them as "Leader" (رهبر, rahbar).

The Supreme Leader ranks above the President of Iran and personally appoints the heads of the military, the government, and the judiciary.[17] Originally the constitution required the Supreme Leader to be a Marja'-e taqlid, the highest-ranking cleric in the religious laws of Usuli Twelver Shia Islam. In 1989 however, the constitution was amended and simply asked for Islamic "scholarship", thus the Supreme Leader could be a lower-ranking cleric.[18][19]

In its history, Iran only had two Supreme Leaders: Ruhollah Khomeini, who held the position from 1979 until his death in 1989, and Ali Khamenei, who has held the position since Khomeini's death.

In theory, the Supreme Leader is elected and overseen by the Assembly of Experts. However, all candidates for membership at the Assembly of Experts (including the President and the Majlis (parliament)) are appointed by the Guardian Council, whose members in turn, are appointed by the Supreme Leader.[20] Furthermore, all directly-elected members of the Assembly of Experts still require the Supreme Leader's approval even after the Guardian Council's vetting process.[21][22] Thereby, the Assembly has never questioned the Supreme Leader.[23] There have been cases where incumbent Ali Khamenei publicly criticized members of the Assembly, resulting in their arrest and subsequent removal. There also have been cases where the Guardian Council repealed its ban on particular people after being directed to do so by Khamenei.[24] The Supreme Leader is legally considered "inviolable", with Iranians being routinely punished for questioning or insulting him.[25][26][27][28]

Mandate and status

The Supreme Leader of Iran is elected by the Assembly of Experts (Persian: مجلس خبرگان‎, Majles-e Khobregan), which is also the only government body in charge of overseeing, choosing and dismissing Supreme Leaders of Iran.[29]

The Supreme Leader is the commander-in-chief of the armed forces and the provisional[citation needed] head of the three branches of the state (the Judiciary, the Legislature, and the Executive).

He oversees, appoints (or inaugurates) and can dismiss the following offices:

The Supreme Leader does not receive a salary.[34]

Incorporation in the Constitution

1979

In March 1979, shortly after Ruhollah Khomeini’s return from exile and the overthrow of Iran's monarchy, a national referendum was held throughout Iran with the question "Islamic Republic, yes or no?".[35] Although some groups objected to the wording and choice and boycotted the referendum, 98% of those voting voted "yes".[35] Following this landslide victory, the constitution of Iran of 1906 was declared invalid and a new constitution for an Islamic state was created and ratified by referendum during the first week of December in 1979. According to Francis Fukuyama, the 1979 constitution is a "hybrid" of "theocratic and democratic elements" with much of it based on the ideas Khomeini presented in his work Islamic Government: Governance of the Jurist (Hukumat-e Islami).[36] In the work, Khomeini argued that government must be run in accordance with traditional Islamic sharia, and for this to happen a leading Islamic jurist (faqih) must provide political "guardianship" (wilayat or velayat) over the people. The leading jurist were known as Marja'.

The Constitution stresses the importance of the clergy in government, with Article 4 stating that

“all civil, criminal, financial, economic, administrative, cultural, military, political, and all other statutes and regulations (must) be keeping with Islamic measures;…the Islamic legal scholars of the watch council (shura yi nigahban) will keep watch over this.”[37]

and the importance of the Supreme Leader. Article 5 states

“during the absence of the removed Twelfth Imam (may God hasten his reappearance) government and leadership of the community in the Islamic Republic of Iran belong to the rightful God fearing… legal scholar (Faqih) who is recognized and acknowledged as the Islamic leader by the majority of the population.”

Article 107 in the constitution mentions Imam Khomeini by name and praises him as the most learned and talented leader for emulation (marja-i taqlid). The responsibilities of the Supreme Leader are vaguely stated in the constitution, thus any ‘violation’ by the Supreme Leader would be dismissed almost immediately. As the rest of the clergy governed affairs on a daily basis, the Supreme Leader is capable of mandating a new decision as per the concept of Vilayat-e Faqih. (Halm, 120-121)

1989

Shortly before Imam Khomeini's death a change was made in the constitution allowing a lower ranking Shia cleric to become Supreme Leader. Khomeini had a falling out with his successor Hussein-Ali Montazeri who disapproved of human rights abuses by the Islamic Republic[38] such as the mass execution of political prisoners in late summer and early autumn 1988. Montazeri was demoted as a marja and Khomeini chose a new successor, a relatively low-ranking member of the clergy, Ali Khamene'i. However Article 109 stipulated that the leader be `a source of imitation` (Marja-e taqlid). Khomeini wrote a letter to the president of the Assembly for Revising the Constitution, which was in session at the time, making the necessary arrangements to designate Khamene'i as his successor, and Article 109 was revised accordingly.[39] "Khomeini is supposed to have written a letter to the Chairman of the assembly of Leadership Experts on 29.4.89 in which he emphasised that he had always been of the opinion that the marja'iyat was not a requirement for the office of leader.[39]

Guardianship of the Islamic Jurist (Velayat-e faghih)

Ayatollah Ali Khamenei met with Hajj authorities, 2018

The constitution of Iran combines concepts of both democracy and theocracy, theocracy in the form of Khomeini's concept of vilayat-e faqih (Guardianship of the Islamic Jurist), as expressed in the Islamic Republic. According to Ayatollah Khomeini, the Guardianship of the Islamic Jurist was not restricted to orphans or mental incompetents, but applied to everyone in absence of the twelfth Imam. Jurists were the only rightful political/governmental leaders because "God had commanded Islamic government" and "no one knew religion better than the ulama" (Islamic clergy).[40] They alone would preserve "Islamic order" and keep everyone from deviating from "the just path of Islam".[41] Prior to the revolution observant Shia Muslims selected their own leading faqih to emulate (known as a Marja'-i taqlid) according to their own decision making. The “congregation rather than the hierarchy decided how prominent the ayatollah was” thus allowing the public to possibly limit the influence of the Faqih.[40]

After the revolution Shia Muslims (or at least Iranian Shia) were commanded to show allegiance to the current vali-e faghih, Guardian Jurist or Supreme Leader. In this new system, the jurist oversaw all governmental affairs. The complete control exercised by the Faqih was not to be limited to the Iranian Revolution because the revolution and its Leader had international aspirations. As the constitution of the Islamic Republic states, it

intends to establish an ideal and model society on the basis of Islamic norms. ... the Constitution provides the necessary basis for ensuring the continuation of the Revolution at home and abroad. In particular, in the development of international relations, the Constitution will strive with other Islamic and popular movements to prepare the way for the formation of a single world community (in accordance with the Koranic verse `This your community is a single community, and I am your Lord, so worship Me` [21:92]), and to assure the continuation of the struggle for the liberation of all deprived and oppressed peoples in the world.[37]

According to author Seyyed Vali Nasr, Khomeini appealed to the masses, during the pre-1979 period, by referring to them as the oppressed and with charisma and political ability was tremendously successful. He became a very popular role model for Shiites and hoped for the Iranian Revolution to be the first step to a much larger Islamic revolution, transcending Shia Islam, in the same way that Vladimir Lenin and Leon Trotsky wanted their revolution to be a world revolution, not just a Russian one.[42]

Functions, powers, and duties of the Supreme Leader

Ali Khamenei voting in the 2017 Presidential election
Ali Khamenei with Swedish Prime Minister Stefan Löfven, 2017

Duties and Powers given to the Supreme Leader by the Constitution, decrees and other laws are:

 1. Delineation of the general policies of the Islamic Republic of Iran in consultation with the Nation's Expediency Discernment Council.
 2. Supervision over the proper execution of the general policies of the systems.
 3. Resolving conflicts between the three branches of the government[43]
 4. Issuing decrees for national referendums.
 5. Assuming supreme command of the armed forces.
 6. Declaration of war and peace, and the mobilization of the armed forces.
 7. Ability to veto laws passed by the parliament.[32][44]
 8. Appointment, dismissal, and acceptance of resignation of:
  1. the members of Expediency Discernment Council.
  2. the members of Supreme Council of the Cultural Revolution.
  3. two personal representatives to the Supreme National Security Council.[32]
  4. Can delegate representatives to all branches of government. Ali Khamenei has currently around 2000 representatives.[33]
  5. the six fuqaha' of the Guardian Council.
  6. the supreme judicial authority of the country.
  7. ministers of defense, intelligence, foreign affairs, and science.
  8. the head of the radio and television network of the Islamic Republic of Iran.
  9. the chief of the joint staff.
  10. the chief commander of the armed forces of the country
  11. the highest commanders of the armed forces.
 9. Can dismiss and reinstate ministers.[45][13][46]
 10. Resolving differences between the three wings of the armed forces and regulation of their relations.
 11. Resolving the problems, which cannot be solved by conventional methods, through the Nation's Expediency Discernment Council.
 12. Signing the decree formalizing the elections in Iran for the President of the Republic by the people.
 13. Dismissal of the President of the Republic, with due regard for the interests of the country, after the Supreme Court holds him guilty of the violation of his constitutional duties, or after an impeachment vote of the Islamic Consultative Assembly (Parliament) testifying to his incompetence on the basis of Article 89 of the Constitution.
 14. Pardoning or reducing the sentences of convicts, within the framework of Islamic criteria, on a recommendation (to that effect) from the head of the Judiciary. The Supreme Leader may delegate part of his duties and powers to another person.
 15. Confirms decisions of the Supreme National Security Council.[47]
 16. Control over Special Clerical Court.[48]
 17. Can declare war and peace.[22]

List of Supreme Leaders

Ali KhameneiRuhollah Khomeini
No. Supreme Rule Portrait Name
English · Persian · Signature
Lifespan Place of birth Notes
1 3 December 1979
– 3 June 1989
(9 years, 182 days)
Ruhollah Khomeinii.jpg Grand Ayatollah
Sayyid
Ruhollah Khomeini
سیدروح‌الله خمینی
Ruhollah Khomeini signature.png
(1902-09-22)22 September 1902 – 3 June 1989(1989-06-03) (aged 86) Khomeyn, Markazi Province Leader of the 1979 Iranian Revolution, and founder of the Islamic Republic of Iran.
2 4 June 1989
– present
(30 years, 189 days)
Ali Khamenei crop.jpg Grand Ayatollah
Sayyid
Ali Khamenei
سیدعلی خامنه‌ای
Khamenei signature.png
(1939-04-19) 19 April 1939 (age 80)[49] Mashhad, Razavi Khorasan Province Previously served as President of Iran from 1981 to 1989 until Khomeini's death.

See also

References

 1. ^ "Iran's possible next Supreme Leader being examined: Rafsanjani". 13 December 2015. Retrieved 1 July 2016 – via Reuters.
 2. ^ Article 89-91, Iranian Constitution
 3. ^ "Iran's Khamenei hits out at Rafsanjani in rare public rebuke". Middle East Eye.
 4. ^ "Khamenei says Iran must go green - Al-Monitor: the Pulse of the Middle East". Al-Monitor. Archived from the original on 2015-12-22.
 5. ^ Louis Charbonneau and Parisa Hafezi (16 May 2014). "Exclusive: Iran pursues ballistic missile work, complicating nuclear talks". Reuters.
 6. ^ "IranWire - Asking for a Miracle: Khamenei's Economic Plan".
 7. ^ "PressTV-'Economic issues, Iran's foremost problem'".
 8. ^ kjenson (22 May 2014). "Khamenei outlines 14-point plan to increase population". Archived from the original on 1 August 2017.
 9. ^ "Iran: Executive, legislative branch officials endorse privatization plan". www.payvand.com.
 10. ^ "Khamenei slams Rouhani as Iran's regime adopted UN education agenda". 8 May 2017.
 11. ^ a b Al-awsat, Asharq (25 September 2017). "Khamenei Orders New Supervisory Body to Curtail Government - ASHARQ AL-AWSAT English Archive".
 12. ^ "Leader outlines elections guidelines, calls for transparency". 15 October 2016.
 13. ^ a b "BBC NEWS - Middle East - Iranian vice-president 'sacked'".
 14. ^ mshabani (23 October 2017). "Did Khamenei block Rouhani's science minister?". Archived from the original on 24 October 2017.
 15. ^ Article 5, Iranian Constitution
 16. ^ Constitution of Iran Unofficial English translation hosted at University of Bern, Switzerland (with good summaries)
 17. ^ "Who's in Charge?" by Ervand Abrahamian London Review of Books, 6 November 2008
 18. ^ Moin, Baqer, Khomeini, (2001), p.293
 19. ^ "Article 109 [Leadership Qualifications]
  (1) Following are the essential qualifications and conditions for the Leader:
  a. Scholarship, as required for performing the functions of religious leader in different fields.
 20. ^ Reuters (14 December 2015). "Rafsanjani breaks taboo over selection of Iran's next supreme leader". Retrieved 1 July 2016.
 21. ^ a b (see Article 108 of the constitution)
 22. ^ a b c LL.M., Prof. Dr. Axel Tschentscher,. "ICL - Iran - Constitution". www.servat.unibe.ch.CS1 maint: extra punctuation (link)
 23. ^ "Everything you need to know about Iran's Assembly of Experts election". Retrieved 1 July 2016.
 24. ^ Staff and agencies (24 May 2005). "Iran reverses ban on reformist candidates". Retrieved 1 July 2016.
 25. ^ "Iran arrests 11 over SMS Khomeini insults". GlobalPost. Archived from the original on 14 March 2016.
 26. ^ "Iran arrests 11 over SMS Khomeini insults: report". The Daily Star. 22 September 2017. Retrieved 4 February 2017.
 27. ^ "Poet to Serve Two Years in Prison For Criticizing Iran's Supreme Leader". December 30, 2017.
 28. ^ Vahdat, Ahmed (March 19, 2019). "Iranian dissident ordered to copy out books by Ayatollah Khamenei after branding Supreme Leader a despot" – via www.telegraph.co.uk.
 29. ^ "The Assembly of Experts - The Iran Primer". iranprimer.usip.org.
 30. ^ "خانه ملت". 5 July 2009. Archived from the original on 5 July 2009.
 31. ^ "Iranian Government Constitution, English Text". 17 June 2011. Archived from the original on 17 June 2011.
 32. ^ a b c Brumberg, Daniel; Farhi, Farideh (4 April 2016). "Power and Change in Iran: Politics of Contention and Conciliation". Indiana University Press – via Google Books.
 33. ^ a b "Inside Iran - The Structure Of Power In Iran | Terror And Tehran | FRONTLINE | PBS". www.pbs.org.
 34. ^ "The Frugality Of Iran's Supreme Leader". RadioFreeEurope/RadioLiberty.
 35. ^ a b Duality by Design: The Iranian Electoral System By Yasmin Alem
 36. ^ Fukuyama, Francis (July 27, 2009). "Iran, Islam and the Rule of Law". Wall Street Journal.
 37. ^ a b "ICL - Iran - Constitution". Retrieved 1 July 2016.
 38. ^ Keddie, Nikki R.; Yann Richard (2003). Modern Iran: Roots and Results of Revolution. New Haven, Connecticut: Yale University Press. p. 260.
 39. ^ a b Schirazi, Asghar, The Constitution of Iran : politics and the state in the Islamic Republic / by Asghar Schirazi, London ; New York : I.B. Tauris, 1997 p.73-75
 40. ^ a b Nasr, Seyyed Vali Reza, The Shia Revival: How Conflicts within Islam Will Shape the Future, W. W. Norton & Company, Apr 17, 2007, p.?
 41. ^ Khomeini, Islam and Revolution, Writings and Declarations Of Imam Khomeini p.54
 42. ^ Nasr, Seyyed Vali Reza, The Shia Revival: How Conflicts within Islam Will Shape the Future, W. W. Norton & Company, Apr 17, 2007, p.137
 43. ^ Brumberg, Daniel; Farhi, Farideh (April 4, 2016). "Power and Change in Iran: Politics of Contention and Conciliation". Indiana University Press – via Google Books.
 44. ^ Aslan, Reza (22 June 2009). "Iran's Supreme Revolutionary" – via www.thedailybeast.com.
 45. ^ "Iranian lawmakers warn Ahmadinejad to accept intelligence chief as political feud deepens". CP. Archived from the original on 2017-08-08. Retrieved 2017-05-21.
 46. ^ Amir Saeed Vakil,Pouryya Askary (2004). constitution in now law like order. p. 362.
 47. ^ § 5 of Article 176
 48. ^ "Inside Iran - The Structure Of Power In Iran - Terror And Tehran - FRONTLINE - PBS". www.pbs.org.
 49. ^ "Detailed biography of Ayatollah Khamenei, Leader of Islamic Revolution". 23 September 2013.

External links

Head of state of Iran
Preceded by
Shah
Supreme Leader
1979–present
Incumbent