رنه دکارت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
رنه دِکارْت
رُنه دکارت
شناسنامه
حیطه فلسفه غرب
دوره فلسفه قرن هفدهم
مکتب خردگرایی
بنیانگذار کارتسیانیسم
زادروز ۳۱ مارس ۱۵۹۶
زادگاه دکارت (اندر الوآر)، ایالت تورن، فرانسه
تاریخ مرگ ۱۱ فوریه ۱۶۵۰ ۵۴سال
محل مرگ استکهلم، سوئد
دین مسیحی
مذهب کاتولیک
امضا
Firma Descartes.svg

رنه دِکارْت (به فرانسوی: René Descartes) (زادهٔ ۳۱ مارس ۱۵۹۶ در دکارت (اندر الوآر) فرانسه — درگذشتهٔ ۱۱ فوریهٔ ۱۶۵۰ در استکهلم سوئد) ریاضی‌دان و فیلسوف فرانسوی معروف عصر روشنگری است.

زندگی[ویرایش]

خانه‌ای که دکارت در آن به دنیا آمد، اندر الوآر، پادشاهی فرانسه

رنه دکارت، فیلسوف، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان بزرگ عصر رنسانس در روز ۳۱ مارس ۱۵۹۶ میلادی در روستایی از توابع شهرستان اندر-ا-لوار فرانسه زاده شد.[۱] مادرش در سیزده‌ماهگی وی درگذشت و پدرش قاضی و نماینده پارلمان در رن در ناحیه برتاین بود.[۱]

دکارت در سال ۱۶۰۶ میلادی، هنگامی که پسر ده‌ساله‌ای بود، وارد مدرسهٔ لافلش شد.[۱] این مدرسه را فرقهٔ یسوعیان تأسیس کرده بودند و در آن علوم جدید را همراه با تعالیم مسیحیت تدریس می‌کردند. دکارت طی هشت سال تحصیل در این مدرسه، ادبیات، منطق، اخلاق، ریاضیات و مابعدالطبیعه را فرا گرفت. در سال ۱۶۱۱ میلادی، دکارت در یک جلسه سخنرانی تحت عنوان اکتشاف چند سیارهٔ سرگردان در اطراف مشتری، از اکتشافات گالیله اطلاع حاصل کرد. این سخنرانی در روح او تأثیر فراوان گذاشت.[۲]

پس از اتمام دوره و خروج از لافلش، مدتی به تحصیل علم حقوق و پزشکی مشغول گردید، اما در نهایت تصمیم گرفت به جهانگردی بپردازد و آن‌گونه دانشی را که برای زندگی سودمند باشد فراگیرد. به همین منظور، مدتی به عنوان سرباز بدون مزد به خدمت ارتش هلند درآمد، چرا که فرماندهی آن را شاهزاده‌ای به نام موریس بر عهده داشت که در فنون جنگ و نیز فلسفه و علوم مهارتی به‌سزا داشت و بسیاری از اشراف فرانسه دوست داشتند تحت فرمان او فنون رزمی را فرابگیرند.[۱] دکارت در مدتی که در قشون ارتش هلند بود به علم موردعلاقهٔ خود، یعنی ریاضیات می‌پرداخت.[۱]

در بهار سال ۱۶۱۹ میلادی از هلند به دانمارک و آلمان رفت و به خدمت سرداری به نام ماکسیمیلیان درآمد؛ اما زمستان فرا رسید و در دهکده نویبرگ در حوالی رود دانوب، بی دغدغه خاطر و با فراغت تمام به تحقیق در ریاضیات پرداخت و براهین تازه‌ای کشف کرد که بسیار مهم و بدیع بود و در پیشرفت ریاضیات تأثیر به سزایی گذاشت.

پس از مدتی، دکارت به فکر یکی ساختن همه علوم افتاد. در شب دهم نوامبر ۱۶۱۹ وی سه رؤیای امیدبخش دید و آن‌ها را چنین تعبیر کرد که «روح حقیقت او را برگزیده و از او خواسته تا همه دانش‌ها را به صورت علم واحدی درآورد».

این رؤیاها به‌قدری او را مشعوف ساخت که نذر کرد تا مقبرهٔ حضرت مریم را در ایتالیا زیارت نماید. وی چهار سال بعد به نذر خود وفا کرد.

از ۱۶۱۹ به بعد، چندسالی در اروپا به سیاحت پرداخت و چندسالی هم در پاریس اقامت کرد؛ اما زندگی در آنجا را که مزاحم فراغت خاطر خود می‌دید، نپسندید و در سال ۱۶۲۸ میلادی بار دیگر به هلند بازگشت و در آن دیار تا سال ۱۶۴۹ میلادی مجرد ماند و تنها و دور از هرگونه غوغای سیاسی و اجتماعی، تمام اوقات خود را صرف پژوهش‌های علمی و فلسفی نمود. تحقیقات وی بیشتر تجربه و تفکر شخصی بود و کمتر از کتاب استفاده می‌کرد.

در سپتامبر ۱۶۴۹ به دعوت کریستین- ملکه سوئد- برای تعلیم فلسفه به دربار وی در استکهلم رفت؛ اما زمستان سرد کشور اسکاندیناوی از یک‌سو و ضرورت سحرخیزی در ساعت پنج بامداد برای تعلیم ملکه از سوی دیگر، دکارت را که به این نوع آب‌وهوا و سحرخیزی عادت نداشت، به بیماری ذات‌الریه مبتلا ساخت و در پنجاه و سه سالگی از پا درآورد.

دکارت از دانشمندان و فیلسوفان بزرگ تاریخ به‌حساب می‌آید. او قانون شکست نور را در علم فیزیک کشف کرد و هندسهٔ تحلیلی را در ریاضیات و هندسه بنا نهاد.

مسائل اصلی دکارت[ویرایش]

دکارت در آغاز با دو مسئلهٔ اساسی روبرو بود:

معرفت یقینی[ویرایش]

دکارت در آغاز جوانی بسیار دلبسته ریاضیات بود. این به آن خاطر بود که می‌دید ریاضیات دارای نظامی کاملاً یقینی است. در حالی که سایر رشته‌های علمی و مخصوصاً فلسفه این‌گونه نیست. فکر او بیشتر از هر چیزی متوجه فلسفه بود، زیرا فلسفه را بنیاد معرفت بشری می‌دانست و اگر فلسفه به یقین نمی‌رسید، به هیچ دانشی نمی‌شد اعتماد کرد.

در آن زمان بسیاری از اندیشمندان به شکاکیت مطلق فلسفی گرویده‌بودند و می‌گفتند: در هیچ موضوعی نمی‌توان به یقین رسید. دکارت این امر را قبول نداشت و می‌خواست به هر صورتی که شده، یقین را در فلسفه و دانش داخل کند.

به همین خاطر به این فکر افتاد تا فلسفه و تمام دانش‌های انسانی را به روشی ویژه با هم درآمیزد و طوری آن را بنا کند که مانند ریاضیات کاملاً یقینی باشد.

رابطهٔ جسم و روح[ویرایش]

در سده ۱۷ (میلادی) فیزیک و به‌دنبال آن مکانیک بسیار پیشرفت کرده بود. یکی از مسائل عمدهٔ فیزیک جدید، آن بود که ماهیت ماده چیست؟ چه چیزی باعث فرایندهای مادی و طبیعی می‌شود؟ چه چیزی موجب می‌شود حرکات و حوادث مختلف طبیعی (مثل باریدن باران، گردش سیارات، روییدن گیاهان، زلزله و غیره) اتفاق بیفتند؟

در آن زمان نگرش مکانیکی و مادی به طبیعت میان مردم و دانشمندان بسیار رایج بود. نگرشی که دلیل همه حرکات و حوادث جهان را در خود جهان و ماده آن می‌دانست، نه امور غیرمادی و ماوراء طبیعت؛ یعنی می‌گفت: همه چیز در عالم، به‌طور خودکار و طبق قوانین فیزیکی کار می‌کند.

اما در این‌جا پرسشی اساسی وجود داشت که با تبیین مادی از طبیعت جور درنمی‌آمد: علت اعمال و حرکات ما انسان‌ها چیست؟ این علت از دو حال خارج نیست: یا جسم و بدنمان است یا چیز دیگری غیر از آن. ما به‌طور واضح درک می‌کنیم که جسم ما که مادهٔ ما است تحت فرمان ما قرار دارد و ما خودمان علت اعمال و رفتارمان هستیم؛ اما این خود چه چیزی است؟ آیا منظور از این خود، روح ما است؟ اما روح انسانی چیست؟ چه رابطه‌ای میان روح و جسم انسان وجود دارد؟ روح انسان به‌طور مسلم امری مادی نیست؛ بنابراین آیا امری غیر مادی در ماده اثر می‌گذارد؟ این امر چگونه ممکن است؟

این پرسش‌ها فکر دکارت را به خود مشغول کرده بود. بدین ترتیب او دوگانه‌انگاری را مطرح نمود یعنی روح و جسم را مانند بعضی از فلاسفه یونان جدا گرفت. بعدها باروخ اسپینوزا یکی از بزرگ‌ترین فلاسفه تاریخ غرب و بشر این را اشتباه یافت و یگانه‌انگاری را پایه گذاشت (امروزه به نظر می‌رسد یگانه‌انگاری درست‌تر باشد).

روش شک دکارت[ویرایش]

یکی از دست نوشته‌های دکارت، دسامبر ۱۶۳۸

شک دکارتی شکی است که بنای فلسفه دکارت بر آن نهاده شده و تأثیرات زیادی در تاریخ و اندیشه غرب ایفا نموده و به ویژه در نوع نگرش فلاسفه و نیز تحول در رنسانس مؤثر بوده‌است.

از مهمترین مطالبی که دکارت تلاش کرده‌است با استفاده از روش شک خود اثبات برساند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وجود خود یا خودآگاهی
 2. وجود جهان خارج
 3. وجود صانع یا خداوند

برخی از اندیشمندان، از جمله مرتضی مطهری، غلامحسین ابراهیمی دینانی و عابدینی، نقدهایی را بر این شک دکارت وارد نموده‌اند.[۳]

وجود خود یا خودآگاهی[ویرایش]

دکارت در ابتدا برای دستیابی به معرفت یقینی، از خود پرسید: آیا اصل بنیادینی وجود دارد تا بتوانیم تمام دانش و فلسفه را بر آن بنا کنیم و نتوان در آن شک کرد؟

راهی که برای این مقصود به نظر دکارت می‌رسید، این بود که به همه چیز شک کند. او می‌خواست همه چیز را از اول شروع کند و به همین خاطر لازم می‌دانست که در همه دانسته‌های خود (اعم از محسوسات و معقولات و شنیده‌ها) تجدیدنظر نماید.

بدین ترتیب شک معروف خود را که بعدها به روش شک دکارتی معروف شد آغاز کرد. او این شک را به همه چیز تسری داد؛ تا جایی که در وجود جهان خارج نیز شک کرد و گفت: از کجا معلوم که من در خواب نباشم؟ شاید این‌طور که من حس می‌کنم یا فکر می‌نمایم یا به من گفته‌اند، نباشد و همه این‌ها مانند آنچه در عالم خواب بر من حاضر می‌شود، خیالات محض باشد. اصلاً شاید شیطانِ پلیدی در حال فریب دادن من است و جهان را به این صورت برای من نمایش می‌دهد؟

دکارت به این صورت به همه چیز شک کرد و هیچ پایه مطمئنی را باقی نگذاشت؛ اما سرانجام به اصل تردید ناپذیری که به دنبالش بود، رسید. این اصل این بود که:

من می‌توانم در همه چیز شک کنم، اما در این واقعیت که شک می‌کنم، نمی‌توانم تردیدی داشته باشم؛ بنابراین شک کردن من امری است یقینی؛ و از آنجا که شک، یک نحوه از حالات اندیشه و فکر است، پس واقعیت این است که من می‌اندیشم. چون شک می‌کنم، پس فکر دارم و چون می‌اندیشم، پس کسی هستم که می‌اندیشم.

بدین ترتیب یک اصل تردید ناپذیر کشف شد که به هیچ وجه نمی‌شد در آن تردید کرد. دکارت این اصل را به این صورت بیان کرد:

می‌اندیشم، پس هستم. (اصل کوگیتو) دکارت به هدف خود رسیده بود و فلسفه‌اش را بر اساس همین اصل بنیادین بنا کرد. وی پس از ۱۳ سال تفکر بر روی این موضوع آن را فهمید.

وجود جهان خارج[ویرایش]

دکارت بقیه فلسفه‌اش را بر پایهٔ این اصل، یعنی وجود خود بنا کرد. او گفت:

من در عالم خارج اموری را ادراک می‌کنم که مادی نیستند و بنا بر این با عقل ادراک شده‌اند نه با حس؛ مانند امتداد (عرض، طول و عمق). هر شئ مادی امتداد دارد. چنین صفاتی که با عقل ادراک می‌شوند، به اندازه این واقعیت که من وجود دارم، روشن و بدیهی هستند. پس این امور هم یقینی هستند.

در ادامه دکارت در اثبات این‌که جهان خارج وجود دارد و خواب و خیال نیست، از تصور موجود کامل یعنی خدا کمک می‌گیرد. به این صورت که:

وقتی عقل چیزی را به‌طور واضح و متمایز شناخت، این شناخت باید ضرورتاً درست باشد؛ چرا که خداوند نه مرا فریب می‌دهد و نیز روا نمی‌دارد که من دربارهٔ جهان و چیستی آن فریب بخورم. فریب‌کاری از عجز و نقص سرچشمه می‌گیرد.

بنا بر این هرچه را با عقل خود درک کنیم، حتماً صحیح است و یکی از اموری را که با عقل می‌یابیم، وجود واقعی جهان خارج می‌باشد.

به‌طور خلاصه تمام تصورات در انسان باید معلول چیزی در خارج باشد. پس جهان خارج به عنوان علت تصورات، اثبات می‌شود.

فلسفهٔ دکارت[ویرایش]

همگان دکارت را از جملهٔ بنیان‌گذاران فلسفهٔ جدید (فلسفهٔ پس از روزگار نوزایش) می‌دانند. او نخستین فیلسوف بزرگ پس از سده‌های میانه است و به همراه فیلسوفانی چون اسپینوزا و گوتفرید لایبنیتز به مکتب خردگرایی تعلق دارند؛ مکتبی که بر این بود که: «به آنچه حواس انسان ارائه می‌دهند نمی‌توان اطمینان کامل داشت، بلکه تنها از راه عقل است که شناخت حقیقی و یقین‌آور صورت می‌گیرد.»

اعتقادات مذهبی[ویرایش]

اعتقادات مذهبی رنه دکارت همواره با حرارت در محافل علمی مورد مناظره قرار گرفته‌است. او از سویی ادعا می‌کرده که یک کاتولیک مؤمن است و می‌گفت که یکی از نیاتش از مراقبه محافظتش از ایمان مسیحیاش است، با این حال، حتی در همان دوران خودش هم دکارت متهم بود که عقاید دادارباورانه و بی‌خدایی را با خود همچون رازی دارد. بلز پاسکال هم‌عصر او درباره‌اش گفته: «من نمی‌توانم دکارت را ببخشم؛ دکارت در تمام فلسفهٔ خود، هرچه می‌توانست کرد تا به روی خدا خطی از بطلان بکشد، اما او نتوانست لزوم وجود خدا را برای آغاز خلقت با سرانگشت اشارهٔ خدایی‌اش انکار کند، اما بعد از آن دیگر خدا از نظرش چیزی بی‌مصرف بود».[۴] شرح‌حال استفان گاکروگر از دکارت گزارش می‌دهد که «او به عنوان یک کاتولیک ایمان عمیق مذهبی داشت که با خود آن را تا روز مرگ حفظ کرد، در عین‌حالی که او ثابت‌قدم و شیفته در راه کشف حقیقت نیز بود.[۵] بحث‌ها کماکان ادامه دارد بر سر این‌که آیا او یک کاتولیک استغفارکننده بوده یا بی‌خدایی مخفی‌کار، پنهان شده در پشت احساسات زاهدانه نسبت به وجودی که جهان را در چارچوبی مکانیکی قرار داده، که در آن بشر می‌تواند آزادانه هرکاری دلش خواست فقط به دلیل لطف اراده اعطا شده از سوی خدا بکند.[۶]

ترس فراوان دکارت از دین‌داران هم‌روزگارش[ویرایش]

بنای یادبود او، ساخته ۱۷۲۰ در استکهلم

دکارت به چندین دلیل مورد نفرت شدید مسیحیان و فیلسوفان مسیحی زمان خود بود و بسیاری از بقیهٔ مسیحیان به او اکراه شدیدی داشتند زیرا:

جریان فلسفی در تمام کشورها و سرزمین‌ها بسته بود و اصول کاملاً مشخص بود. هدف فلسفه خواه اسلامی، یهودی یا مسیحی اثبات اصول از قبل تعیین شده بود مثل اثبات وجود خدا یا معاد. فقط در تاریخ روش‌ها تغییر می‌کرد. می‌توان این روش‌های جدید را نوآورانه دانست، اما به هیچ عنوان این مطالب بدیع و جدید نبودند. بنا بر اصلی نانوشته در تمام فلسفه‌های دینی که تنها روش فکر محسوب می‌شدند، تفکر آزاد و شک کردن ممنوع بود یا به‌شدت کراهت داشت. گرچه هیچ‌یک از مکتب‌های فلسفی این را اقرار نمی‌کردند، که ما فکر را محدود فرض می‌کنیم مانند فلسفه مدرسی در مسیحیت[۷] یا فلسفه اشراق در اسلام زیرا این فرض آشکارا جزم‌اندیشانه بود و تأثیری منفی بر فیلسوفان بعدی می‌گذاشت. دکارت برای نخستین بار به همه چیز شک افراطی کرد، از جمله مستقیماً به دانش پیشینیان و مسیحیت و خدا و این نوع فکر برای نخستین بار در جهان مسیحیت اتفاق افتاد (آن موقع اروپا به جامعه اروپایی یا جامعه غربی معروف نبود و به جهان مسیحیت مشهور بود همان‌طور که چیزی به نام خاورمیانه نداشت و این منطقه جزو بلاد اسلامی بودند). دکارت می‌دانست اگر جانب احتیاط را رعایت نکند به دردسر شدیدی خواهد افتاد. به همین دلیل اقدامات زیادی انجام داد که می‌توان به این موارد اشاره کرد:

دکارت پس از محاکمهٔ گالیله در ۱۶۳۳ بسیار ترسید و چون از غوغای مذهبی پرهیز می‌کرد کتاب عالم که در آن به فلسفه و از جمله فرضیهٔ زمین مرکزی اشاره کرده بود و تکمیل هم شده یود را منتشر نکرد.[۸] او در عوض چهار سال بعد کتاب مشهور گفتار در روش درست به‌کاربردن عقل را منتشر کرد که در نهایت محافظه‌کاری نوشته شد.

محافظه‌کاری دکارت در اثر گفتار در روش درست به‌کاربردن عقل[ویرایش]

 1. دکارت بارها سعی کرده عقلانیت را به نفع الهیات معتدل کند یعنی تا جایی که ممکن است در آستانه تحمل مسیحیان از گفته‌های عقلانی خود عقب‌نشینی کند مثل اثبات وجود خدا در فلسفه دکارت.
 2. لحن دکارت مومنانه و با نهایت ادب به مسیحیت نوشته و هنگام بحث در بارهٔ شک؛ او نسبت به همه چیز سعی کرده این شک را دستوری یا مصلحتی نشان دهد.
 3. سعی کرده‌است حمایت پادشاهی از اروپا را به خود جلب کند، تا در صورت حمله احتمالی از طرف پاپ کسی از او حمایت کند، مثل جردانو برونو که حمایت پادشاه فرانسه او را تا مدت‌ها از مرگ رهایی داد. برای اثبات این مسئله دکارت در آخرین جمله کتابش می‌گوید:

من این امر را را اقرار می‌کنم هر چند می‌دانم که در دنیا مایه اعتبار من نمی‌شود (منظور علم طب بوده که مایه اعتبارش نمی‌شود) ولیکن من آرزومند اعتبارات نیستم و همواره نسبت به کسانی که از عنایت ایشان بتوانم بدون مزاحمت اشخاص از فرصت و مجال خود استفاده کنم بیش‌تر سپاس‌گزار خواهم بود تا آن که محترم‌ترین مشاغل بر روی زمین را به من پیشنهاد کنند.

محمدعلی فروغی در بارهٔ این جمله می‌گوید: از احتیاط‌ها و التماس‌هایی که می‌کند می‌توان استنباط نمود که احوال مردم آن زمان چگونه بوده و کسی که می‌خواسته‌است با استقلال فکر سخن گوید چه مشکلاتی در پیش داشته‌است.[۹]

او در نهایت تا حدی به هدف خود رسیده‌است. او اول مورد حمایت شاه‌دخت الیزابت که از پدر به خاندان سلطنتی آلمان و از مادر به پادشاه انگلستان می‌رسید، بود. دکارت برای این که پشتبانش را از دست ندهد، به پند گرفتن از او تظاهر می‌کرد، با او مکاتبه می‌کرد، او را می‌ستود و کتابی به نام رساله در انفعالات نفسانی را برایش نوشت؛ و بعد دختر ملکه سوئد به نام کریستین که بعدها کریستینا ملکه سوئد می‌شود که به نظر می‌رسد به دلیل حسادات با شاه‌دخت الیزابت دکارت را به سوئد دعوت می‌کند تا به او فلسفه تدریس کند ولی سرانجام، دکارت خوشحال از این که مقامی بالاتر از او حمایت می‌کند، به سوئد می‌رود و به دلیل سرمای سوئد ذات‌الریه می‌گیرد در کشمکش بین دو شاهزاده می‌میرد. همه این‌ها وضعیت بسیار بد اندیشه را حتی در مسیحیت روزگار نوزایش نشان می‌دهد.[۱۰]

جوهرهای سه‌گانه[ویرایش]

Principia philosophiae, 1685

تا اینجا دکارت به سه امر کاملاً یقینی رسیده‌است که به گفته او، به هیچ وجه نمی‌توان در آن‌ها شک روا داشت:

 1. این‌که موجودی اندیشنده است و وجود دارد.
 2. این‌که خدا وجود دارد.
 3. و این‌که عالم خارج واقعاً وجود دارد.

به اعتقاد وی، اساس تمام موجودات و آنچه را که در عالم است، می‌توان به دو امر بنیادین رساند. همه چیز از این دو جوهر قائم به ذات تشکیل شده‌است؛ به عبارت دیگر، دو گونه هستی کاملاً متفاوت وجود دارد که هر کدام از این دو گونه هستی، صفات مخصوص به خود را دارند:

 1. جوهر بعد و امتداد که همان ماده است. (هستی خارجی)
 2. جوهر اندیشه و فکر. (هستی درونی) نفس و اندیشه، آگاهی محض است، جایی در فضا اشغال نمی‌کند و نمی‌توان آن را به اجزای کوچک‌تر تقسیم کرد؛ ولی ماده بُعد یا امتداد محض است، در مکان جای می‌گیرد و به همین خاطر می‌توان آن را به اجزای کوچک‌تر تقسیم نمود؛ به علاوه ماده آگاهی ندارد. بدین ترتیب در نظر وی هستی و آفرینش به دو قسمت کاملاً متفاوت و مستقل از هم تقسیم گردید و به همین خاطر، دکارت را دوگانه‌انگار می‌نامند؛ یعنی کسی که قائل به شکاف عمیق بین هستی اندیشه و هستی ماده است.

البته باید توجه داشت که بنا به اعتقاد او میان این دو جوهر در بدن انسان، از راه عضو خاصی در سر که آن را غده صنوبری می‌نامد ارتباط عمیقی برقرار است.

بنابراین در نظر او به‌طور کلی سه جوهر وجود دارد: نفس، جسم و خداوند. دکارت، این سه را جوهر می‌نامد زیرا هر یک قائم به ذات خود بوده و هر کدام یک صفات اساسی دارند که مخصوص به خودشان است. به این صورت که: صفت نفس، فکر، صفت جسم بعد و صفت خداوند کمال است.

برخی آثار[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ Bruno, Leonard C. (2003) [1999]. Math and Mathematicians: The History of Math Discoveries Around the World. Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. p. 99. ISBN 0-7876-3813-7. OCLC 41497065.
 2. Porter, Roy (1999) [1997]. "The New Science". The Greatest Benefit to Mankind: A Medical History of Humanity from Antiquity to the Present (paperback edition, 135798642 ed.). Great Britain: Harper Collins. p. 217. ISBN 0-00-637454-9.
 3. «کوژیتو چیست؟ گوگیتو به چه معناست». ناسار. دریافت‌شده در ۴ اکتبر ۲۰۱۸.
 4. Think Exist on Blaise Pascal بایگانی‌شده در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷ توسط Wayback Machine. Retrieved 12 February 2009.
 5. The Religious Affiliation of philosopher and mathematician René Descartes. Webpage last modified 5 October 2005.
 6. Descartes, René. (2009). Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica 2009 Deluxe Edition. Chicago: Encyclopædia Britannica.
 7. آشنایی با اسپونوزا(spinoza in 90 minutes) ترجمه شهرام حمزه‌ای نویسنده: پل استراترن (از استادان ریاضی یکی از دانشگاه بریتانیا)، چاپ علامه حلی، چاپ ۱۳۸۹
 8. گفتار در روش درست به‌کاربردن عقل، ترجمه محمدعلی فروغی، چاپ ۱۳۹۱، ص۱۳ و ۱۴
 9. گفتار در روش درست به‌کاربردن عقل، ترجمه محمدعلی فروغی، چاپ ۱۳۹۱، ص۱۳۴
 10. گفتار در روش درست به‌کاربردن عقل، ترجمه محمدعلی فروغی، چاپ ۱۳۹۱، ص۱۶ و ص۱۷و ص۱۸

منابع[ویرایش]

 • رنه دکارت، نویسنده: دانیل گاربر، ترجمه: بهنام خداپناه
 • آشنایی با دکارت، نویسنده: پل استراترن، ترجمه: هومن اعرابی، نشر مرکز

پیوند به بیرون[ویرایش]

René Descartes
Frans Hals - Portret van René Descartes.jpg
Portrait after Frans Hals[n 1]
Born(1596-03-31)31 March 1596
Died11 February 1650(1650-02-11) (aged 53)
NationalityFrench
Education
Era17th-century philosophy
Age of Enlightenment
RegionWestern philosophy
French philosophy
School
Main interests
Metaphysics, epistemology, mathematics, physics, cosmology
Notable ideas
Signature
Firma Descartes.svg

René Descartes (/dˈkɑːrt/, also UK: /ˈdkɑːrt/,[16][17][18] French: [ʁəne dekaʁt] (About this soundlisten); Latinized: Renatus Cartesius; adjectival form: Cartesian[19]:58 /kɑːrˈtziən, -ʒən/;[16] 31 March 1596 – 11 February 1650) was a French philosopher, mathematician, and scientist. A native of the Kingdom of France, he spent about 20 years (1629–1649) of his life in the Dutch Republic after serving for a while in the Dutch States Army of Maurice of Nassau, Prince of Orange and the Stadtholder of the United Provinces. One of the most notable intellectual figures of the Dutch Golden Age,[20] Descartes is also widely regarded as one of the founders of modern philosophy.

Many elements of Descartes' philosophy have precedents in late Aristotelianism, the revived Stoicism of the 16th century, or in earlier philosophers like Augustine. In his natural philosophy, he differed from the schools on two major points: first, he rejected the splitting of corporeal substance into matter and form; second, he rejected any appeal to final ends, divine or natural, in explaining natural phenomena.[21] In his theology, he insists on the absolute freedom of God's act of creation. Refusing to accept the authority of previous philosophers, Descartes frequently set his views apart from the philosophers who preceded him. In the opening section of the Passions of the Soul, an early modern treatise on emotions, Descartes goes so far as to assert that he will write on this topic "as if no one had written on these matters before". His best known philosophical statement is "I think, therefore I am" (French: Je pense, donc je suis; Latin: cogito, ergo sum), found in Discourse on the Method (1637; written in French and Latin) and Principles of Philosophy (1644; written in Latin).[22]

Descartes laid the foundation for 17th-century continental rationalism, later advocated by Spinoza and Leibniz, and was later opposed by the empiricist school of thought consisting of Hobbes, Locke, Berkeley, and Hume. Leibniz, Spinoza,[23] and Descartes were all well-versed in mathematics as well as philosophy, and Descartes and Leibniz contributed greatly to science as well.[24] Descartes' Meditations on First Philosophy (1641) continues to be a standard text at most university philosophy departments. Descartes' influence in mathematics is equally apparent; the Cartesian coordinate system was named after him. He is credited as the father of analytical geometry, the bridge between algebra and geometry—used in the discovery of infinitesimal calculus and analysis. Descartes was also one of the key figures in the Scientific Revolution.

Life

Early life

The house where Descartes was born in La Haye en Touraine
Graduation registry for Descartes at the University of Poitiers, 1616

René Descartes was born in La Haye en Touraine (now Descartes, Indre-et-Loire), France, on 31 March 1596.[25] His mother, Jeanne Brochard, died soon after giving birth to him, and so he was not expected to survive.[25] Descartes' father, Joachim, was a member of the Parlement of Brittany at Rennes.[26]:22 René lived with his grandmother and with his great-uncle. Although the Descartes family was Roman Catholic, the Poitou region was controlled by the Protestant Huguenots.[27] In 1607, late because of his fragile health, he entered the Jesuit Collège Royal Henry-Le-Grand at La Flèche,[28][29] where he was introduced to mathematics and physics, including Galileo's work.[28][30] After graduation in 1614, he studied for two years (1615–16) at the University of Poitiers, earning a Baccalauréat and Licence in canon and civil law in 1616,[28] in accordance with his father's wishes that he should become a lawyer.[31] From there he moved to Paris.

In Discourse on the Method, Descartes recalls,

I entirely abandoned the study of letters. Resolving to seek no knowledge other than that of which could be found in myself or else in the great book of the world, I spent the rest of my youth traveling, visiting courts and armies, mixing with people of diverse temperaments and ranks, gathering various experiences, testing myself in the situations which fortune offered me, and at all times reflecting upon whatever came my way so as to derive some profit from it.[32]:20–21

Given his ambition to become a professional military officer, in 1618, Descartes joined, as a mercenary, the Protestant Dutch States Army in Breda under the command of Maurice of Nassau,[28] and undertook a formal study of military engineering, as established by Simon Stevin. Descartes, therefore, received much encouragement in Breda to advance his knowledge of mathematics.[28] In this way, he became acquainted with Isaac Beeckman,[28] the principal of a Dordrecht school, for whom he wrote the Compendium of Music (written 1618, published 1650). Together they worked on free fall, catenary, conic section, and fluid statics. Both believed that it was necessary to create a method that thoroughly linked mathematics and physics.[33]

While in the service of the Catholic Duke Maximilian of Bavaria since 1619,[34] Descartes was present at the Battle of the White Mountain near Prague, in November 1620.[35][36]:68

Visions

According to Adrien Baillet, on the night of 10–11 November 1619 (St. Martin's Day), while stationed in Neuburg an der Donau, Descartes shut himself in a room with an "oven" (probably a cocklestove[37]) to escape the cold. While within, he had three dreams[38] and believed that a divine spirit revealed to him a new philosophy. However, it is likely that what Descartes considered to be his second dream was actually an episode of exploding head syndrome.[39] Upon exiting, he had formulated analytical geometry and the idea of applying the mathematical method to philosophy. He concluded from these visions that the pursuit of science would prove to be, for him, the pursuit of true wisdom and a central part of his life's work.[40][41] Descartes also saw very clearly that all truths were linked with one another, so that finding a fundamental truth and proceeding with logic would open the way to all science. Descartes discovered this basic truth quite soon: his famous "I think, therefore I am".[33]

France

In 1620 Descartes left the army. He visited Basilica della Santa Casa in Loreto, then visited various countries before returning to France, and during the next few years spent time in Paris. It was there that he composed his first essay on method: Regulae ad Directionem Ingenii (Rules for the Direction of the Mind).[33] He arrived in La Haye in 1623, selling all of his property to invest in bonds, which provided a comfortable income for the rest of his life.[42] Descartes was present at the siege of La Rochelle by Cardinal Richelieu in 1627.[43] In the fall of the same year, in the residence of the papal nuncio Guidi di Bagno, where he came with Mersenne and many other scholars to listen to a lecture given by the alchemist Nicolas de Villiers, Sieur de Chandoux on the principles of a supposed new philosophy,[44] Cardinal Bérulle urged him to write an exposition of his own new philosophy in some location beyond the reach of the Inquisition.[45]

Netherlands

In Amsterdam, Descartes lived at Westermarkt 6 (Maison Descartes, left).

Descartes returned to the Dutch Republic in 1628.[38] In April 1629 he joined the University of Franeker, studying under Adriaan Metius, either living with a Catholic family or renting the Sjaerdemaslot. The next year, under the name "Poitevin", he enrolled at the Leiden University to study mathematics with Jacobus Golius, who confronted him with Pappus's hexagon theorem, and astronomy with Martin Hortensius.[46] In October 1630 he had a falling-out with Beeckman, whom he accused of plagiarizing some of his ideas. In Amsterdam, he had a relationship with a servant girl, Helena Jans van der Strom, with whom he had a daughter, Francine, who was born in 1635 in Deventer. She died of scarlet fever at the age of 5.

Unlike many moralists of the time, Descartes did not deprecate the passions but rather defended them; he wept upon Francine's death in 1640.[47] According to a recent biography by Jason Porterfield, "Descartes said that he did not believe that one must refrain from tears to prove oneself a man."[48] Russell Shorto speculates that the experience of fatherhood and losing a child formed a turning point in Descartes' work, changing its focus from medicine to a quest for universal answers.[49]

Despite frequent moves,[50] he wrote all his major work during his 20-plus years in the Netherlands, initiating a revolution in mathematics and philosophy.[51] In 1633, Galileo was condemned by the Italian Inquisition, and Descartes abandoned plans to publish Treatise on the World, his work of the previous four years. Nevertheless, in 1637 he published parts of this work[52] in three essays: "Les Météores" (The Meteors), "La Dioptrique" (Dioptrics) and "La Géométrie" (Geometry), preceded by an introduction, his famous Discours de la méthode (Discourse on the Method).[52] In it, Descartes lays out four rules of thought, meant to ensure that our knowledge rests upon a firm foundation.

The first was never to accept anything for true which I did not clearly know to be such; that is to say, carefully to avoid precipitancy and prejudice, and to comprise nothing more in my judgement than what was presented to my mind so clearly and distinctly as to exclude all ground of doubt.[53]:88

In La Géométrie, Descartes exploited the discoveries he made with Pierre de Fermat, having been able to do so because his paper, Introduction to Loci, was published posthumously in 1679.[54] This later became known as Cartesian Geometry.[54]

Descartes continued to publish works concerning both mathematics and philosophy for the rest of his life. In 1641 he published a metaphysics treatise, Meditationes de Prima Philosophia (Meditations on First Philosophy), written in Latin and thus addressed to the learned. It was followed in 1644 by Principia Philosophiæ (Principles of Philosophy), a kind of synthesis of the Discourse on the Method and Meditations on First Philosophy. In 1643, Cartesian philosophy was condemned at the University of Utrecht, and Descartes was obliged to flee to the Hague, settling in Egmond-Binnen.

Christia Mercer posits that the most influential ideas in Meditations on First Philosophy were lifted from Spanish author and Roman Catholic nun Teresa of Ávila, who, fifty years earlier, published The Interior Castle, concerning the role of philosophical reflection in intellectual growth.[14][55]

Descartes began (through Alfonso Polloti, an Italian general in Dutch service) a six-year correspondence with Princess Elisabeth of Bohemia, devoted mainly to moral and psychological subjects.[56]:67–77 Connected with this correspondence, in 1649 he published Les Passions de l'âme (Passions of the Soul), which he dedicated to the Princess. In 1647, he was awarded a pension by King Louis XIV of France, though it was never paid.[57] A French translation of Principia Philosophiæ, prepared by Abbot Claude Picot, was published in 1647. This edition Descartes also dedicated to Princess Elisabeth. In the preface to the French edition, Descartes praised true philosophy as a means to attain wisdom. He identifies four ordinary sources to reach wisdom and finally says that there is a fifth, better and more secure, consisting in the search for first causes.[58]

Sweden

René Descartes (right) with Queen Christina of Sweden (left)

By 1649, Descartes had become one of Europe's most famous philosophers and scientists.[52] That year, Queen Christina of Sweden invited Descartes to her court to organize a new scientific academy and tutor her in his ideas about love. She was interested in and stimulated Descartes to publish the "Passions of the Soul", a work based on his correspondence with Princess Elisabeth.[59] Descartes accepted, and moved to Sweden in the middle of winter.[60]

He was a guest at the house of Pierre Chanut, living on Västerlånggatan, less than 500 meters from Tre Kronor in Stockholm. There, Chanut and Descartes made observations with a Torricellian mercury barometer. Challenging Blaise Pascal, Descartes took the first set of barometric readings in Stockholm to see if atmospheric pressure could be used in forecasting the weather.[61][62]

Death

The tomb of Descartes (middle, with detail of the inscription), in the Abbey of Saint-Germain-des-Prés, Paris
His memorial, erected in the 1720s, in the Adolf Fredriks kyrka

Descartes apparently arranged to give lessons to Queen Christina after her birthday, three times a week at 5am, in her cold and draughty castle. It soon became clear they did not like each other; she did not care for his mechanical philosophy, nor did he share her interest in Ancient Greek. By 15 January 1650, Descartes had seen Christina only four or five times. On 1 February he contracted pneumonia and died on 11 February.[63] The cause of death was pneumonia according to Chanut, but peripneumonia according to Christina's physician Johann van Wullen who was not allowed to bleed him.[64] (The winter seems to have been mild,[65] except for the second half of January which was harsh as described by Descartes himself; however, "this remark was probably intended to be as much Descartes' take on the intellectual climate as it was about the weather.")[59]

E. Pies has questioned this account, based on a letter by the doctor van Wullen; however, Descartes had refused his treatment, and more arguments against its veracity have been raised since.[66] Descartes might have been assassinated[67][68]

As a Catholic[69][70][71] in a Protestant nation, he was interred in a graveyard used mainly for orphans in Adolf Fredriks kyrka in Stockholm. His manuscripts came into the possession of Claude Clerselier, Chanut's brother-in-law, and "a devout Catholic who has begun the process of turning Descartes into a saint by cutting, adding and publishing his letters selectively."[72][73]:137–154 In 1663, the Pope placed his works on the Index of Prohibited Books. In 1666 his remains were taken to France and buried in the Saint-Étienne-du-Mont. In 1671 Louis XIV prohibited all the lectures in Cartesianism. Although the National Convention in 1792 had planned to transfer his remains to the Panthéon, he was reburied in the Abbey of Saint-Germain-des-Prés in 1819, missing a finger and the skull.[74] His skull is on display in the Musée de l'Homme in Paris.[75]

Philosophical work

Initially, Descartes arrives at only a single first principle: I think. Thought cannot be separated from me, therefore, I exist (Discourse on the Method and Principles of Philosophy). Most notably, this is known as cogito ergo sum (English: "I think, therefore I am"). Therefore, Descartes concluded, if he doubted, then something or someone must be doing the doubting, therefore the very fact that he doubted proved his existence. "The simple meaning of the phrase is that if one is skeptical of existence, that is in and of itself proof that he does exist."[76] These two first principles—I think and I exist—were later confirmed by Descartes' clear and distinct perception (delineated in his Third Meditation): that I clearly and distinctly perceive these two principles, Descartes reasoned, ensures their indubitability.

Descartes concludes that he can be certain that he exists because he thinks. But in what form? He perceives his body through the use of the senses; however, these have previously been unreliable. So Descartes determines that the only indubitable knowledge is that he is a thinking thing. Thinking is what he does, and his power must come from his essence. Descartes defines "thought" (cogitatio) as "what happens in me such that I am immediately conscious of it, insofar as I am conscious of it". Thinking is thus every activity of a person of which the person is immediately conscious.[77] He gave reasons for thinking that waking thoughts are distinguishable from dreams, and that one's mind cannot have been "hijacked" by an evil demon placing an illusory external world before one's senses.[78]

And so something that I thought I was seeing with my eyes is in fact grasped solely by the faculty of judgment which is in my mind.[79]:109

In this manner, Descartes proceeds to construct a system of knowledge, discarding perception as unreliable and, instead, admitting only deduction as a method.[80]

Dualism

L'homme (1664)

Descartes, influenced by the automatons on display throughout the city of Paris, began to investigate the connection between the mind and body, and how the two interact.[81] His main influences for dualism were theology and physics.[82] The theory on the dualism of mind and body is Descartes' signature doctrine and permeates other theories he advanced. Known as Cartesian dualism (or Mind-Body Dualism), his theory on the separation between the mind and the body went on to influence subsequent Western philosophies.[83] In Meditations on First Philosophy, Descartes attempted to demonstrate the existence of God and the distinction between the human soul and the body. Humans are a union of mind and body;[84] thus Descartes' dualism embraced the idea that mind and body are distinct but closely joined. While many contemporary readers of Descartes found the distinction between mind and body difficult to grasp, he thought it was entirely straightforward. Descartes employed the concept of modes, which are the ways in which substances exist. In Principles of Philosophy, Descartes explained, "we can clearly perceive a substance apart from the mode which we say differs from it, whereas we cannot, conversely, understand the mode apart from the substance". To perceive a mode apart from its substance requires an intellectual abstraction,[85] which Descartes explained as follows:

The intellectual abstraction consists in my turning my thought away from one part of the contents of this richer idea the better to apply it to the other part with greater attention. Thus, when I consider a shape without thinking of the substance or the extension whose shape it is, I make a mental abstraction.[85]

According to Descartes, two substances are really distinct when each of them can exist apart from the other. Thus Descartes reasoned that God is distinct from humans, and the body and mind of a human are also distinct from one another.[86] He argued that the great differences between body (an extended thing) and mind (an un-extended, immaterial thing) make the two ontologically distinct. But that the mind was utterly indivisible: because "when I consider the mind, or myself in so far as I am merely a thinking thing, I am unable to distinguish any part within myself; I understand myself to be something quite single and complete."[87]

In Meditations Descartes invokes his causal adequacy principle[88] to support his trademark argument for the existence of God, quoting Lucretius in defence: "Ex nihilo nihil fit", meaning "Nothing comes from nothing" (Lucretius).[89] Granted, neither Descartes nor Lucretius originated the philosophical claim, appearing as it does in the classical metaphysics of Plato and Aristotle.[90]

Moreover, in Meditations Descartes discusses a piece of wax and exposes the single most characteristic doctrine of Cartesian dualism: that the universe contained two radically different kinds of substances—the mind or soul defined as thinking, and the body defined as matter and unthinking.[91] The Aristotelian philosophy of Descartes' days held that the universe was inherently purposeful or teleological. Everything that happened, be it the motion of the stars or the growth of a tree, was supposedly explainable by a certain purpose, goal or end that worked its way out within nature. Aristotle called this the "final cause," and these final causes were indispensable for explaining the ways nature operated. Descartes' theory of dualism supports the distinction between traditional Aristotelian science and the new science of Kepler and Galileo, which denied the role of a divine power and "final causes" in its attempts to explain nature. Descartes' dualism provided the philosophical rationale for the latter by expelling the final cause from the physical universe (or res extensa) in favor of the mind (or res cogitans). Therefore, while Cartesian dualism paved the way for modern physics, it also held the door open for religious beliefs about the immortality of the soul.[92]

Descartes' dualism of mind and matter implied a concept of human beings. A human was according to Descartes a composite entity of mind and body. Descartes gave priority to the mind and argued that the mind could exist without the body, but the body could not exist without the mind. In Meditations Descartes even argues that while the mind is a substance, the body is composed only of "accidents".[93] But he did argue that mind and body are closely joined:[94]

Nature also teaches me, by the sensations of pain, hunger, thirst and so on, that I am not merely present in my body as a pilot in his ship, but that I am very closely joined and, as it were, intermingled with it, so that I and the body form a unit. If this were not so, I, who am nothing but a thinking thing, would not feel pain when the body was hurt, but would perceive the damage purely by the intellect, just as a sailor perceives by sight if anything in his ship is broken.[94]

Descartes' discussion on embodiment raised one of the most perplexing problems of his dualism philosophy: What exactly is the relationship of union between the mind and the body of a person?[94] Therefore, Cartesian dualism set the agenda for philosophical discussion of the mind–body problem for many years after Descartes' death.[95] Descartes was also a rationalist and believed in the power of innate ideas.[96] Descartes argued the theory of innate knowledge and that all humans were born with knowledge through the higher power of God. It was this theory of innate knowledge that later led philosopher John Locke (1632–1704) to combat the theory of empiricism, which held that all knowledge is acquired through experience.[97]

Physiology and psychology

In The Passions of the Soul, written between 1645 and 1646, Descartes discussed the common contemporary belief that the human body contained animal spirits. These animal spirits were believed to be light and roaming fluids circulating rapidly around the nervous system between the brain and the muscles, and served as a metaphor for feelings, like being in high or bad spirit. These animal spirits were believed to affect the human soul, or passions of the soul. Descartes distinguished six basic passions: wonder, love, hatred, desire, joy and sadness. All of these passions, he argued, represented different combinations of the original spirit, and influenced the soul to will or want certain actions. He argued, for example, that fear is a passion that moves the soul to generate a response in the body. In line with his dualist teachings on the separation between the soul and the body, he hypothesized that some part of the brain served as a connector between the soul and the body and singled out the pineal gland as connector.[98] Descartes argued that signals passed from the ear and the eye to the pineal gland, through animal spirits. Thus different motions in the gland cause various animal spirits. He argued that these motions in the pineal gland are based on God's will and that humans are supposed to want and like things that are useful to them. But he also argued that the animal spirits that moved around the body could distort the commands from the pineal gland, thus humans had to learn how to control their passions.[99]

Descartes advanced a theory on automatic bodily reactions to external events which influenced 19th-century reflex theory. He argued that external motions such as touch and sound reach the endings of the nerves and affect the animal spirits. Heat from fire affects a spot on the skin and sets in motion a chain of reactions, with the animal spirits reaching the brain through the central nervous system, and in turn animal spirits are sent back to the muscles to move the hand away from the fire.[99] Through this chain of reactions the automatic reactions of the body do not require a thought process.[96]

Above all he was among the first scientists who believed that the soul should be subject to scientific investigation. He challenged the views of his contemporaries that the soul was divine, thus religious authorities regarded his books as dangerous. Descartes' writings went on to form the basis for theories on emotions and how cognitive evaluations were translated into affective processes. Descartes believed that the brain resembled a working machine and unlike many of his contemporaries believed that mathematics and mechanics could explain the most complicated processes of the mind. In the 20th century Alan Turing advanced computer science based on mathematical biology as inspired by Descartes. His theories on reflexes also served as the foundation for advanced physiological theories more than 200 years after his death. The physiologist Ivan Pavlov was a great admirer of Descartes.[100]

Moral philosophy

For Descartes, ethics was a science, the highest and most perfect of them. Like the rest of the sciences, ethics had its roots in metaphysics.[80] In this way, he argues for the existence of God, investigates the place of man in nature, formulates the theory of mind-body dualism, and defends free will. However, as he was a convinced rationalist, Descartes clearly states that reason is sufficient in the search for the goods that we should seek, and virtue consists in the correct reasoning that should guide our actions. Nevertheless, the quality of this reasoning depends on knowledge, because a well-informed mind will be more capable of making good choices, and it also depends on mental condition. For this reason, he said that a complete moral philosophy should include the study of the body. He discussed this subject in the correspondence with Princess Elisabeth of Bohemia, and as a result wrote his work The Passions of the Soul, that contains a study of the psychosomatic processes and reactions in man, with an emphasis on emotions or passions.[101] His works about human passion and emotion would be the basis for the philosophy of his followers (see Cartesianism), and would have a lasting impact on ideas concerning what literature and art should be, specifically how it should invoke emotion.[102]

Humans should seek the sovereign good that Descartes, following Zeno, identifies with virtue, as this produces a solid blessedness or pleasure. For Epicurus the sovereign good was pleasure, and Descartes says that, in fact, this is not in contradiction with Zeno's teaching, because virtue produces a spiritual pleasure, that is better than bodily pleasure. Regarding Aristotle's opinion that happiness depends on the goods of fortune, Descartes does not deny that this good contributes to happiness but remarks that they are in great proportion outside one's own control, whereas one's mind is under one's complete control.[101] The moral writings of Descartes came at the last part of his life, but earlier, in his Discourse on the Method he adopted three maxims to be able to act while he put all his ideas into doubt. This is known as his "Provisional Morals".

Religion

René Descartes at work

In the third and fifth Meditation, he offers an ontological proof of a benevolent God (through both the ontological argument and trademark argument). Because God is benevolent, he can have some faith in the account of reality his senses provide him, for God has provided him with a working mind and sensory system and does not desire to deceive him. From this supposition, however, he finally establishes the possibility of acquiring knowledge about the world based on deduction and perception. Regarding epistemology, therefore, he can be said to have contributed such ideas as a rigorous conception of foundationalism and the possibility that reason is the only reliable method of attaining knowledge. He, nevertheless, was very much aware that experimentation was necessary to verify and validate theories.[80]

In his Meditations on First Philosophy Descartes sets forth two proofs for God's existence. One of these is founded upon the possibility of thinking the "idea of a being that is supremely perfect and infinite," and suggests that "of all the ideas that are in me, the idea that I have of God is the most true, the most clear and distinct."[103] Descartes considered himself to be a devout Catholic,[69][70][71] and one of the purposes of the Meditations was to defend the Catholic faith. His attempt to ground theological beliefs on reason encountered intense opposition in his time. Pascal regarded Descartes' views as a rationalist and mechanist, and accused him of deism: "I cannot forgive Descartes; in all his philosophy, Descartes did his best to dispense with God. But Descartes could not avoid prodding God to set the world in motion with a snap of his lordly fingers; after that, he had no more use for God," while a powerful contemporary, Martin Schoock, accused him of atheist beliefs, though Descartes had provided an explicit critique of atheism in his Meditations. The Catholic Church prohibited his books in 1663.[57][104][check quotation syntax] Descartes also wrote a response to external world skepticism. Through this method of scepticism, he does not doubt for the sake of doubting but to achieve concrete and reliable information. In other words, certainty. He argues that sensory perceptions come to him involuntarily, and are not willed by him. They are external to his senses, and according to Descartes, this is evidence of the existence of something outside of his mind, and thus, an external world. Descartes goes on to show that the things in the external world are material by arguing that God would not deceive him as to the ideas that are being transmitted, and that God has given him the "propensity" to believe that such ideas are caused by material things. Descartes also believes a substance is something that does not need any assistance to function or exist. Descartes further explains how only God can be a true “substance”. But minds are substances, meaning they need only God for it to function. The mind is a thinking substance. The means for a thinking substance stem from ideas.[105]

Descartes steered clear of theological questions, restricting his attention to showing that there is no incompatibility between his metaphysics and theological orthodoxy. He avoided trying to demonstrate theological dogmas metaphysically. When challenged that he had not established the immortality of the soul merely in showing that the soul and the body are distinct substances, for example, he replied that he 'does not take it upon myself to use the power of human reason to settle any of those matters which depend on the free will of God'.[106]

Natural science

Descartes is often regarded as the first thinker to emphasize the use of reason to develop the natural sciences.[107] For him the philosophy was a thinking system that embodied all knowledge, as he related in a letter to a French translator:[80]

Thus, all Philosophy is like a tree, of which Metaphysics is the root, Physics the trunk, and all the other sciences the branches that grow out of this trunk, which are reduced to three principals, namely, Medicine, Mechanics, and Ethics. By the science of Morals, I understand the highest and most perfect which, presupposing an entire knowledge of the other sciences, is the last degree of wisdom.

In his Discourse on the Method, he attempts to arrive at a fundamental set of principles that one can know as true without any doubt. To achieve this, he employs a method called hyperbolical/metaphysical doubt, also sometimes referred to as methodological skepticism: he rejects any ideas that can be doubted and then re-establishes them in order to acquire a firm foundation for genuine knowledge.[108] Descartes built his ideas from scratch. He relates this to architecture: the top soil is taken away to create a new building or structure. Descartes calls his doubt the soil and new knowledge the buildings. To Descartes, Aristotle's foundationalism is incomplete and his method of doubt enhances foundationalism.[78]

On animals

Descartes denied that animals had reason or intelligence.[109] He argued that animals did not lack sensations or perceptions, but these could be explained mechanistically.[110] Whereas humans had a soul, or mind, and were able to feel pain and anxiety, animals by virtue of not having a soul could not feel pain or anxiety. If animals showed signs of distress then this was to protect the body from damage, but the innate state needed for them to suffer was absent.[111] Although Descartes' views were not universally accepted they became prominent in Europe and North America, allowing humans to treat animals with impunity. The view that animals were quite separate from humanity and merely machines allowed for the maltreatment of animals, and was sanctioned in law and societal norms until the middle of the 19th century.[112]:180–214 The publications of Charles Darwin would eventually erode the Cartesian view of animals.[113]:37 Darwin argued that the continuity between humans and other species opened the possibilities that animals did not have dissimilar properties to suffer.[114]:177

Historical impact

Emancipation from Church doctrine

Cover of Meditations

Descartes has often been dubbed the father of modern Western philosophy, the thinker whose approach has profoundly changed the course of Western philosophy and set the basis for modernity.[115][116] The first two of his Meditations on First Philosophy, those that formulate the famous methodic doubt, represent the portion of Descartes' writings that most influenced modern thinking.[117] It has been argued that Descartes himself didn't realize the extent of this revolutionary move.[118] In shifting the debate from "what is true" to "of what can I be certain?," Descartes arguably shifted the authoritative guarantor of truth from God to humanity (even though Descartes himself claimed he received his visions from God)—while the traditional concept of "truth" implies an external authority, "certainty" instead relies on the judgment of the individual.

In an anthropocentric revolution, the human being is now raised to the level of a subject, an agent, an emancipated being equipped with autonomous reason. This was a revolutionary step that established the basis of modernity, the repercussions of which are still being felt: the emancipation of humanity from Christian revelational truth and Church doctrine; humanity making its own law and taking its own stand.[119][120][121] In modernity, the guarantor of truth is not God anymore but human beings, each of whom is a "self-conscious shaper and guarantor" of their own reality.[122][123] In that way, each person is turned into a reasoning adult, a subject and agent,[122] as opposed to a child obedient to God. This change in perspective was characteristic of the shift from the Christian medieval period to the modern period, a shift that had been anticipated in other fields, and which was now being formulated in the field of philosophy by Descartes.[122][124]

This anthropocentric perspective of Descartes' work, establishing human reason as autonomous, provided the basis for the Enlightenment's emancipation from God and the Church. According to Martin Heidegger, the perspective of Descartes' work also provided the basis for all subsequent anthropology.[125] Descartes' philosophical revolution is sometimes said to have sparked modern anthropocentrism and subjectivism.[115][126][127][128]

Mathematical legacy

A Cartesian coordinates graph, using his invented x and y axes

One of Descartes' most enduring legacies was his development of Cartesian or analytic geometry, which uses algebra to describe geometry. Descartes "invented the convention of representing unknowns in equations by x, y, and z, and knowns by a, b, and c". He also "pioneered the standard notation" that uses superscripts to show the powers or exponents; for example, the 2 used in x2 to indicate x squared.[129][130] He was first to assign a fundamental place for algebra in our system of knowledge, using it as a method to automate or mechanize reasoning, particularly about abstract, unknown quantities. European mathematicians had previously viewed geometry as a more fundamental form of mathematics, serving as the foundation of algebra. Algebraic rules were given geometric proofs by mathematicians such as Pacioli, Cardan, Tartaglia and Ferrari. Equations of degree higher than the third were regarded as unreal, because a three-dimensional form, such as a cube, occupied the largest dimension of reality. Descartes professed that the abstract quantity a2 could represent length as well as an area. This was in opposition to the teachings of mathematicians, such as Vieta, who argued that it could represent only area. Although Descartes did not pursue the subject, he preceded Gottfried Wilhelm Leibniz in envisioning a more general science of algebra or "universal mathematics," as a precursor to symbolic logic, that could encompass logical principles and methods symbolically, and mechanize general reasoning.[131]

Descartes' work provided the basis for the calculus developed by Newton and Leibniz, who applied infinitesimal calculus to the tangent line problem, thus permitting the evolution of that branch of modern mathematics.[132] His rule of signs is also a commonly used method to determine the number of positive and negative roots of a polynomial.

The beginning to Descartes' interest in physics is accredited to the amateur scientist and mathematician Isaac Beeckman, who was at the forefront of a new school of thought known as mechanical philosophy. With this foundation of reasoning, Descartes formulated many of his theories on mechanical and geometrical physics.[133] Descartes discovered an early form of the law of conservation of mechanical momentum (a measure of the motion of an object), and envisioned it as pertaining to motion in a straight line, as opposed to perfect circular motion, as Galileo had envisioned it. He outlined his views on the universe in his Principles of Philosophy.

Descartes also made contributions to the field of optics. He showed by using geometric construction and the law of refraction (also known as Descartes' law or more commonly Snell's law) that the angular radius of a rainbow is 42 degrees (i.e., the angle subtended at the eye by the edge of the rainbow and the ray passing from the sun through the rainbow's centre is 42°).[134] He also independently discovered the law of reflection, and his essay on optics was the first published mention of this law.[135]

Influence on Newton's mathematics

Current opinion is that Descartes had the most influence of anyone on the young Newton, and this is arguably one of Descartes' most important contributions. Newton continued Descartes' work on cubic equations, which will free the subject from fetters of the Greek perspectives. The most important concept was his very modern treatment of single variables.[136]

Contemporary reception

Although Descartes was well known in academic circles towards the end of his life, the teaching of his works in schools was controversial. Henri de Roy (Henricus Regius, 1598–1679), Professor of Medicine at the University of Utrecht, was condemned by the Rector of the University, Gijsbert Voet (Voetius), for teaching Descartes' physics.[137]

Legacy

Mathematical concepts named after Descartes
Other

Writings

 • 1618. Musicae Compendium. A treatise on music theory and the aesthetics of music written for Descartes' early collaborator, Isaac Beeckman (first posthumous edition 1650).
 • 1626–1628. Regulae ad directionem ingenii (Rules for the Direction of the Mind). Incomplete. First published posthumously in Dutch translation in 1684 and in the original Latin at Amsterdam in 1701 (R. Des-Cartes Opuscula Posthuma Physica et Mathematica). The best critical edition, which includes the Dutch translation of 1684, is edited by Giovanni Crapulli (The Hague: Martinus Nijhoff, 1966).
 • 1630–1631. La recherche de la vérité par la lumière naturelle (The Search for Truth) unfinished dialogue published in 1701.
 • 1630–1633. Le Monde (The World) and L'Homme (Man). Descartes' first systematic presentation of his natural philosophy. Man was published posthumously in Latin translation in 1662; and The World posthumously in 1664.
 • 1637. Discours de la méthode (Discourse on the Method). An introduction to the Essais, which include the Dioptrique, the Météores and the Géométrie.
 • 1637. La Géométrie (Geometry). Descartes' major work in mathematics. There is an English translation by Michael Mahoney (New York: Dover, 1979).
 • 1641. Meditationes de prima philosophia (Meditations on First Philosophy), also known as Metaphysical Meditations. In Latin; a second edition, published the following year, included an additional objection and reply, and a Letter to Dinet. A French translation by the Duke of Luynes, probably done without Descartes' supervision, was published in 1647. Includes six Objections and Replies.
 • 1644. Principia philosophiae (Principles of Philosophy), a Latin textbook at first intended by Descartes to replace the Aristotelian textbooks then used in universities. A French translation, Principes de philosophie by Claude Picot, under the supervision of Descartes, appeared in 1647 with a letter-preface to Princess Elisabeth of Bohemia.
 • 1647. Notae in programma (Comments on a Certain Broadsheet). A reply to Descartes' one-time disciple Henricus Regius.
 • 1648. La description du corps humain (The Description of the Human Body). Published posthumously by Clerselier in 1667.
 • 1648. Responsiones Renati Des Cartes... (Conversation with Burman). Notes on a Q&A session between Descartes and Frans Burman on 16 April 1648. Rediscovered in 1895 and published for the first time in 1896. An annotated bilingual edition (Latin with French translation), edited by Jean-Marie Beyssade, was published in 1981 (Paris: PUF).
 • 1649. Les passions de l'âme (Passions of the Soul). Dedicated to Princess Elisabeth of the Palatinate.
 • 1657. Correspondance (three volumes: 1657, 1659, 1667). Published by Descartes' literary executor Claude Clerselier. The third edition, in 1667, was the most complete; Clerselier omitted, however, much of the material pertaining to mathematics.

In January 2010, a previously unknown letter from Descartes, dated 27 May 1641, was found by the Dutch philosopher Erik-Jan Bos when browsing through Google. Bos found the letter mentioned in a summary of autographs kept by Haverford College in Haverford, Pennsylvania. The college was unaware that the letter had never been published. This was the third letter by Descartes found in the last 25 years.[138][139]

See also

References

Notes

 1. ^ Although the uncertain authorship of this most iconic portrait of Descartes was traditionally attributed to Frans Hals, there is no record of their meeting. During the 20th century the assumption was widely challenged.[1]

Citations

 1. ^ Nadler, S., The Philosopher, The Priest, and The Painter (Princeton: Princeton University Press, 2013), p. 83.
 2. ^ Tad M. Schmaltz, Radical Cartesianism: The French Reception of Descartes, Cambridge University Press, 2002, p. 257.
 3. ^ Fumerton, Richard (21 February 2000). "Foundationalist Theories of Epistemic Justification". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 19 August 2018.
 4. ^ Bostock, D., Philosophy of Mathematics: An Introduction, Wiley-Blackwell, 2009, p. 43: "All of Descartes, Locke, Berkeley, and Hume supposed that mathematics is a theory of our ideas, but none of them offered any argument for this conceptualist claim, and apparently took it to be uncontroversial."
 5. ^ Gutting, Gary. Pragmatic Liberalism and the Critique of Modernity. Cambridge University Press. p. 116. ISBN 9780521649735. Modernity begins with Descartes' mutation of Augustinianism. Taylor emphasizes that "Descartes is in many ways profoundly Augustinian".
 6. ^ Yolton, J. W., Realism and Appearances: An Essay in Ontology, Cambridge University Press, 2000, p. 136.
 7. ^ "The Correspondence Theory of Truth" (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
 8. ^ Gaukroger, S., Descartes: An Intellectual Biography, Clarendon Press, 1995, p. 228.
 9. ^ a b Étienne Gilson argued in La Liberté chez Descartes et la Théologie (Alcan, 1913, pp. 132–147) that Duns Scotus was not the source of Descartes' Voluntarism. Although there exist doctrinal differences between Descartes and Scotus "it is still possible to view Descartes as borrowing from a Scotist Voluntarist tradition" (see: John Schuster, Descartes-Agonistes: Physico-mathematics, Method & Corpuscular-Mechanism 1618–33, Springer, 2012, p. 363, n. 26).
 10. ^ Alexander Afriat, "Cartesian and Lagrangian Momentum" (2004).
 11. ^ Marenbon, John (2007). Medieval Philosophy: an historical and philosophical introduction. Routledge. p. 174. ISBN 978-0-415-28113-3.
 12. ^ H. Ben-Yami, Descartes' Philosophical Revolution: A Reassessment, Palgrave Macmillan, 2015, p. 76.
 13. ^ H. Ben-Yami, Descartes' Philosophical Revolution: A Reassessment, Palgrave Macmillan, 2015, p. 179: "[Descartes'] work in mathematics was apparently influenced by Vieta's, despite his denial of any acquaintance with the latter’s work."
 14. ^ a b Mercer, C., "Descartes’ debt to Teresa of Ávila, or why we should work on women in the history of philosophy", Philosophical Studies 174, 2017.
 15. ^ "Jacques Bénigne Bossuet, French prelate and historian (1627–1704)" from the Encyclopædia Britannica, 10th Edition (1902)
 16. ^ a b Wells, John (3 April 2008). Longman Pronunciation Dictionary (3rd ed.). Pearson Longman. ISBN 978-1-4058-8118-0.
 17. ^ "Descartes". Collins English Dictionary. HarperCollins.
 18. ^ "Descartes, René" (US) and "Descartes, René". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Retrieved 12 March 2019.
 19. ^ Colie, Rosalie L. (1957). Light and Enlightenment. Cambridge University Press. p. 58.
 20. ^ Nadler, Steven: The Philosopher, the Priest, and the Painter: A Portrait of Descartes. (Princeton University Press, 2015, ISBN 978-0-691-16575-2)
 21. ^ Carlson, Neil R. (2001). Physiology of Behavior. Needham Heights, Massachusetts: Pearson: Allyn & Bacon. p. 8. ISBN 978-0-205-30840-8.
 22. ^ This idea had already been proposed by the Spanish philosopher Gómez Pereira a hundred years ago in the form: "I know that I know something, anyone who knows exists, then I exist" (nosco me aliquid noscere, & quidquid noscit, est, ergo ego sum). See: Gómez Pereira, Antoniana Margarita: "De Immortalitate Animae", 1749 [1554], p. 277; Santos López, Modesto (1986). "Gómez Pereira, médico y filósofo medinense". In: Historia de Medina del Campo y su Tierra, volumen I: Nacimiento y expansión, ed. by Eufemio Lorenzo Sanz, 1986.
 23. ^ R. H. Moorman, "The Influence of Mathematics on the Philosophy of Spinoza", National Mathematics Magazine, Vol. 18, No. 3. (Dec., 1943), pp. 108–115.
 24. ^ Grondin, J., Introduction to Metaphysics: From Parmenides to Levinas (New York: Columbia University Press, 2004), p. 126.
 25. ^ a b Bruno, Leonard C. (2003) [1999]. Math and Mathematicians: The History of Math Discoveries Around the World. Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. p. 99. ISBN 978-0-7876-3813-9. OCLC 41497065.
 26. ^ Rodis-Lewis, Geneviève (1992). "Descartes' Life and the Development of His Philosophy". In Cottingham, John (ed.). The Cambridge Companion to Descartes. Cambridge University Press. p. 22. ISBN 978-0-521-36696-0.
 27. ^ All-history.org
 28. ^ a b c d e f Bruno, Leonard C. (2003) [1999]. Math and Mathematicians: The History of Math Discoveries Around the World. Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. p. 100. ISBN 978-0-7876-3813-9. OCLC 41497065.
 29. ^ Clarke (2006), p. 24
 30. ^ Porter, Roy (1999) [1997]. "The New Science". The Greatest Benefit to Mankind: A Medical History of Humanity from Antiquity to the Present (paperback edition, 135798642 ed.). Great Britain: Harper Collins. p. 217. ISBN 978-0-00-637454-1.
 31. ^ Baird, Forrest E.; Kaufmann, Walter (2008). From Plato to Derrida. Upper Saddle River, New Jersey: Pearson Prentice Hall. pp. 373–377. ISBN 978-0-13-158591-1.
 32. ^ Descartes, Discourse on the Method (Zhubei: Hyweb Technology: 2011), p. 20–21.
 33. ^ a b c Guy Durandin (1970. Les Principes de la Philosophie. Introduction et notes. Librairie Philosophique. Paris: J. Vrin.
 34. ^ History.mcs.st-and.ac.uk
 35. ^ Battle of White Mountain, Britannica Online Encyclopedia
 36. ^ Jeffery, R., Princess Elisabeth of Bohemia: The Philosopher Princess (Lanham, MD: Lexington Books, 2018), p. 68.
 37. ^ Rothkamm, J., Institutio Oratoria: Bacon, Descartes, Hobbes, Spinoza (Leiden & Boston: Brill, 2009), p. 40.
 38. ^ a b Bruno, Leonard C. (2003) [1999]. Math and mathematicians : the history of math discoveries around the world. Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. p. 101. ISBN 978-0-7876-3813-9. OCLC 41497065.
 39. ^ Otaiku AI (2018). "Did René Descartes have Exploding Head Syndrome?". J. Clin. Sleep Med. 14 (4): 675–8. doi:10.5664/jcsm.7068. PMC 5886445. PMID 29609724.
 40. ^ Durant, Will; Durant, Ariel (1961). The Story of Civilization: Part VII, the Age of Reason Begins. New York: Simon and Schuster. p. 637. ISBN 978-0-671-01320-2.
 41. ^ Clarke (2006), pp. 58–59.
 42. ^ Shea, William R., The Magic of Numbers and Motion, Science History Publications, 1991, p. 94; Gaukroger, S. Descartes an intellectual biography, p. 132.
 43. ^ WR Shea, The Magic of Numbers and Motion, p. 128 citing Baillet
 44. ^ Nicolas de Villiers, Sieur de Chandoux, Lettres sur l'or potable suivies du traité De la connaissance des vrais principes de la nature et des mélanges et de fragments d'un Commentaire sur l'Amphithéâtre de la Sapience éternelle de Khunrath, Textes édités et présentés par Sylvain Matton avec des études de Xavier Kieft et de Simone Mazauric. Préface de Vincent Carraud, Paris, 2013.
 45. ^ Moote, A. L., Louis XIII, the Just (Oakland: University of California Press, 1989), pp. 271–272.
 46. ^ A. C. Grayling, Descartes: The Life of René Descartes and Its Place in His Times, Simon and Schuster, 2006, pp. 151–152
 47. ^ Durant, Will and Ariel (1961). The Story of Civilization: Par VII, the Age of reason Begins. New York: Simon and Schuster. p. 638. ISBN 978-0-671-01320-2.
 48. ^ Porterfield, J., René Descartes (New York: Rosen Publishing, 2018), p. 66.
 49. ^ Russell Shorto, Descartes' Bones: A Skeletal History of the Conflict Between Faith and Reason ISBN 978-0-385-51753-9 (New York, Random House, 2008)
 50. ^ While in the Netherlands he changed his address frequently, living among other places in Dordrecht (1628), Franeker (1629), Amsterdam (1629–1630), Leiden (1630), Amsterdam (1630–1632), Deventer (1632–1634), Amsterdam (1634–1635), Utrecht (1635–1636), Leiden (1636), Egmond (1636–1638), Santpoort (1638–1640), Leiden (1640–1641), Endegeest (a castle near Oegstgeest) (1641–1643), and finally for an extended time in Egmond-Binnen (1643–1649).
 51. ^ He had lived with Henricus Reneri in Deventer and Amsterdam, and had met with Constantijn Huygens and Vopiscus Fortunatus Plempius; Descartes was interviewed by Frans Burman at Egmond-Binnen in 1648. Henricus Regius, Jan Stampioen, Frans van Schooten, Comenius and Gisbertus Voetius were his main opponents.
 52. ^ a b c Bruno, Leonard C. (2003) [1999]. Math and mathematicians: the history of math discoveries around the world. Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. p. 103. ISBN 978-0-7876-3813-9. OCLC 41497065.
 53. ^ Descartes, Discourse on the Method (Zhubei: Hyweb Technology: 2011), p. 88.
 54. ^ a b "Pierre de Fermat | Biography & Facts". Encyclopedia Britannica. Retrieved 14 November 2017.
 55. ^ Craig, D. J., "She Thinks, Therefore I Am", Columbia Magazine, Fall 2017.
 56. ^ Harth, E., Cartesian Women: Versions and Subversions of Rational Discourse in the Old Regime, (Ithaca: Cornell University Press, 1992), pp. 67–77.
 57. ^ a b Descartes, René. (2009). Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica 2009 Deluxe Edition. Chicago: Encyclopædia Britannica.
 58. ^ Blom, John J., Descartes. His Moral Philosophy and Psychology. New York University Press, 1978. ISBN 0-8147-0999-0
 59. ^ a b Smith, Kurt (Fall 2010). "Descartes' Life and Works". Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 60. ^ Bruno, Leonard C. (2003) [1999]. Math and mathematicians : the history of math discoveries around the world. Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. pp. 103–4. ISBN 978-0-7876-3813-9. OCLC 41497065.
 61. ^ Islandnet.com
 62. ^ Archive.org
 63. ^ Bruno, Leonard C. (2003) [1999]. Math and mathematicians: the history of math discoveries around the world. Baker, Lawrence W. Detroit, Mich.: U X L. p. 104. ISBN 978-0-7876-3813-9. OCLC 41497065.
 64. ^ Rue89.nouvelobs.com
 65. ^ Severity of winter seasons in the northern Baltic Sea between 1529 and 1990: reconstruction and analysis by S. Jevrejeva, p. 6, Table 3
 66. ^ Pies Е., Der Mordfall Descartes, Solingen, 1996, and Ebert Т., Der rätselhafte Tod des René Descartes, Aschaffenburg, Alibri, 2009. French translation: L'Énigme de la mort de Descartes, Paris, Hermann, 2011
 67. ^ "Descartes was "poisoned by Catholic priest" – The Guardian, Feb 14 2010". The Guardian. Retrieved 8 October 2014.
 68. ^ "Was Descartes murdered in Stockholm?". Stockholm News. 22 February 2010. Archived from the original on 15 December 2014.[self-published source]
 69. ^ a b Rome and the Counter-Reformation in Scandinavia: The Age of Gustavus Adolphus and Queen Christina of Sweden, 1992, p. 510
 70. ^ a b Descartes: His Life and Thought, 1999, p. 207
 71. ^ a b Early Modern Philosophy of Religion: The History of Western Philosophy of Religion, 2014, p. 107
 72. ^ Andrefabre.e-monsite.com
 73. ^ Watson, R., Cogito, Ergo Sum: The Life of René Descartes (Boston: David R. Godine, 2002), pp. 137–154.
 74. ^ The remains are, two centuries later, still resting between two other graves–those of the scholarly monks Jean Mabillon and Bernard de Montfaucon—in a chapel of the abbey.
 75. ^ "5 historical figures whose heads have been stolen". Strange Remains. 23 July 2015. Retrieved 29 November 2016.
 76. ^ "Ten books: Chosen by Raj Persuade". The British Journal of Psychiatry.
 77. ^ Descartes, René (1644). The Principles of Philosophy (IX).
 78. ^ a b Newman, Lex (2016). Zalta, Edward N. (ed.). Stanford Encyclopedia of Philosophy (Winter 2016 ed.). Metaphysics Research Lab, Stanford University.
 79. ^ Bardt, C., Material and Mind (Cambridge, MA: MIT Press, 2019), p. 109.
 80. ^ a b c d Descartes, René. "Letter of the Author to the French Translator of the Principles of Philosophy serving for a preface". Translated by Veitch, John. Retrieved 6 December 2011.
 81. ^ Cottingham, John. "'A Brute to the Brutes?': Descartes' Treatment of Animals" (PDF). Whitman People. Retrieved 24 February 2018.
 82. ^ Watson, Richard A. (January 1982). "What Moves the Mind: An Excursion in Cartesian Dualism". American Philosophical Quarterly. University of Illinois Press. 19 (1): 73–81. JSTOR 20013943.
 83. ^ Gobert, R. D., The Mind-Body Stage: Passion and Interaction in the Cartesian Theater (Stanford: Stanford University Press, 2013).
 84. ^ David Cunning (2014). The Cambridge Companion to Descartes' Meditations. Cambridge University Press. p. 277. ISBN 978-1-107-72914-8.
 85. ^ a b David Cunning (2014). The Cambridge Companion to Descartes' Meditations. Cambridge University Press. p. 278. ISBN 978-1-107-72914-8.
 86. ^ David Cunning (2014). The Cambridge Companion to Descartes' Meditations. Cambridge University Press. p. 279. ISBN 978-1-107-72914-8.
 87. ^ David Cunning (2014). The Cambridge Companion to Descartes' Meditations. Cambridge University Press. p. 280. ISBN 978-1-107-72914-8.
 88. ^ Dicker, G., Descartes: An Analytical and Historical Introduction (Oxford: Oxford University Press, 2013), pp. 118ff.
 89. ^ Carus, Lucretius (1947). De Rerum Natura. Oxford University Press. pp. 146–482.
 90. ^ Feldman, S., Philosophy in a Time of Crisis: Don Isaac Abravanel, Defender of the Faith (London and New York: RoutledgeCurzon), p. 53.
 91. ^ Georges Dicker (2013). Descartes: An Analytic and Historical Introduction. OUP. p. 86. ISBN 978-0-19-538032-3.
 92. ^ Georges Dicker (2013). Descartes: An Analytic and Historical Introduction. OUP. p. 87. ISBN 978-0-19-538032-3.
 93. ^ Georges Dicker (2013). Descartes: An Analytic and Historical Introduction. OUP. p. 301. ISBN 978-0-19-538032-3.
 94. ^ a b c Georges Dicker (2013). Descartes: An Analytic and Historical Introduction. OUP. p. 303. ISBN 978-0-19-538032-3.
 95. ^ Stanford Encyclopaedia of Philosophy (online): Descartes and the Pineal Gland.
 96. ^ a b Eric Shiraev (2010). A History of Psychology: A Global Perspective: A Global Perspective. Sage. p. 88. ISBN 978-1-4129-7383-0.
 97. ^ Baldwin, Bird T. (April 1913). "John Locke's Contributions to Education". The Sewanee Review. The Johns Hopkins University Press. 21 (2): 177–187. JSTOR 27532614.
 98. ^ Eric Shiraev (2010). A History of Psychology: A Global Perspective: A Global Perspective. Sage. p. 86. ISBN 978-1-4129-7383-0.
 99. ^ a b Eric Shiraev (2010). A History of Psychology: A Global Perspective: A Global Perspective. Sage. p. 87. ISBN 978-1-4129-7383-0.
 100. ^ Eric Shiraev (2010). A History of Psychology: A Global Perspective. Sage. p. 88. ISBN 978-1-4129-7383-0.
 101. ^ a b Blom, John J., Descartes. His moral philosophy and psychology. New York University Press. 1978. ISBN 0-8147-0999-0
 102. ^ Jacob, Margaret C. (2009). The Scientific Revolution A Brief History with Documents. Boston: Bedford/St. Martin's. pp. 16, 17. ISBN 978-0-312-65349-1.
 103. ^ Descartes, Rene "Meditations on First Philosophy, 3rd Ed., Translated from Latin by: Donald A. Cress
 104. ^ Edward C. Mendler, False Truths: The Error of Relying on Authority, p. 16
 105. ^ "Descartes, Rene | Internet Encyclopaedia of Philosophy". www.iep.utm.edu. Retrieved 22 February 2017.
 106. ^ GAUKROGER, STEPHEN (1995). Descartes - An Intellectual Biography. Oxford University Press Inc., New York: Clarendon Press. pp. 355–356. ISBN 978-0-19-823994-9.
 107. ^ Grosholz, Emily (1991). Cartesian method and the problem of reduction. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-824250-5. But contemporary debate has tended to...understand [Cartesian method] merely as the 'method of doubt'...I want to define Descartes' method in broader terms...to trace its impact on the domains of mathematics and physics as well as metaphysics.
 108. ^ Copenhaver, Rebecca. "Forms of skepticism". Archived from the original on 8 January 2005. Retrieved 15 August 2007.
 109. ^ Waddicor, M. H., Montesquieu and the Philosophy of Natural Law (Leiden: Martinus Nijhoff Publishers, 1970), p. 63.
 110. ^ "Animal Consciousness, No. 2. Historical background". Stanford Encyclopaedia of Philosophy. 23 December 1995. Retrieved 16 December 2014.
 111. ^ Parker, J. V., Animal Minds, Animal Souls, Animal Rights (Lanham: University Press of America, 2010), pp. 16, 88, 99.
 112. ^ Gaukroger, S., Descartes' System of Natural Philosophy (Cambridge: Cambridge University Press, 2002), pp. 180–214.
 113. ^ Spencer, J., "'Love and Hatred are Common to the Whole Sensitive Creation': Animal Feeling in the Century before Darwin," in A. Richardson, ed., After Darwin: Animals, Emotions, and the Mind (Amsterdam and New York: Rodopi, 2013), p. 37.
 114. ^ Workman, L. (2013). Charles Darwin: The Shaping of Evolutionary Thinking. Palgrave Macmillan. p. 177. ISBN 978-1-137-31323-2.
 115. ^ a b Bertrand Russell (2004) History of western philosophy pp. 511, 516–17
 116. ^ Heidegger [1938] (2002), p. 76 quotation:

  Descartes... that which he himself founded... modern (and that means, at the same time, Western) metaphysics.

 117. ^ Schmaltz, Tad M. Radical Cartesianism: The French Reception of Descartes p. 27 quotation:

  The Descartes most familiar to twentieth-century philosophers is the Descartes of the first two Meditations, someone proccupied with hyperbolic doubt of the material world and the certainty of knowledge of the self that emerges from the famous cogito argument.

 118. ^ Roy Wood Sellars (1949) Philosophy for the future: the quest of modern materialism quotation:

  Husserl has taken Descartes very seriously in a historical as well as in a systematic sense [...] [in The Crisis of the European Sciences and Transcendental Phenomenology, Husserl] finds in the first two Meditations of Descartes a depth which it is difficult to fathom, and which Descartes himself was so little able to appreciate that he let go "the great discovery" he had in his hands.

 119. ^ Martin Heidegger [1938] (2002) The Age of the World Picture quotation:

  For up to Descartes...a particular sub-iectum...lies at the foundation of its own fixed qualities and changing circumstances. The superiority of a sub-iectum...arises out of the claim of man to a...self-supported, unshakeable foundation of truth, in the sense of certainty. Why and how does this claim acquire its decisive authority? The claim originates in that emancipation of man in which he frees himself from obligation to Christian revelational truth and Church doctrine to a legislating for himself that takes its stand upon itself.

 120. ^ Ingraffia, Brian D. (1995) Postmodern theory and biblical theology: vanquishing God's shadow p. 126
 121. ^ Norman K. Swazo (2002) Crisis theory and world order: Heideggerian reflections pp. 97–99
 122. ^ a b c Lovitt, Tom (1977) introduction to Martin Heidegger's The question concerning technology, and other essays, pp. xxv–xxvi
 123. ^ Briton, Derek The modern practice of adult education: a postmodern critique p. 76
 124. ^ Martin Heidegger The Word of Nietzsche: God is Dead pp. 88–90
 125. ^ Heidegger [1938] (2002), p. 75 quotation:

  With the interpretation of man as subiectum, Descartes creates the metaphysical presupposition for future anthropology of every kind and tendency.

 126. ^ Benjamin Isadore Schwart China and Other Matters p. 95 quotation:

  ... the kind of anthropocentric subjectivism which has emerged from the Cartesian revolution.

 127. ^ Charles B. Guignon Heidegger and the problem of knowledge p. 23
 128. ^ Husserl, Edmund (1931) Cartesian Meditations: An Introduction to Phenomenology quotation:

  When, with the beginning of modern times, religious belief was becoming more and more externalized as a lifeless convention, men of intellect were lifted by a new belief: their great belief in an autonomous philosophy and science. [...] in philosophy, the Meditations were epoch-making in a quite unique sense, and precisely because of their going back to the pure ego cogito. Descartes work has been used, in fact to inaugurates an entirely new kind of philosophy. Changing its total style, philosophy takes a radical turn: from naïve objectivism to transcendental subjectivism.

 129. ^ René Descartes, Discourse de la Méthode (Leiden, Netherlands): Jan Maire, 1637, appended book: La Géométrie, book one, p. 299. From p. 299: " ... Et aa, ou a2, pour multiplier a par soy mesme; Et a3, pour le multiplier encore une fois par a, & ainsi a l'infini; ... " ( ... and aa, or a2, in order to multiply a by itself; and a3, in order to multiply it once more by a, and thus to infinity; ... )
 130. ^ Tom Sorell, Descartes: A Very Short Introduction (2000). New York: Oxford University Press. p. 19.
 131. ^ Morris Kline, Mathematical Thought from Ancient to Modern Times (1972). New York: Oxford University Press. pp. 280–281
 132. ^ Gullberg, Jan (1997). Mathematics From The Birth of Numbers. W.W. Norton. ISBN 978-0-393-04002-9.
 133. ^ Slowik, Edward (22 August 2017). Edward N. Zalta (ed.). "Descartes' Physics". Stanford Encyclopedia of Philosophy Archive. Retrieved 1 October 2018.
 134. ^ Tipler, P.A. and G. Mosca (2004). Physics For Scientists And Engineers. W.H. Freeman. ISBN 978-0-7167-4389-7.
 135. ^ "René Descartes". Encarta. Microsoft. 2008. Archived from the original on 7 September 2007. Retrieved 15 August 2007.
 136. ^ Contemporary Newtonian Research, edited by Z. Bechler, pp. 109–129, Newton the Mathematician, by Daniel T. Whiteside, Springer, 1982.
 137. ^ Cottingham, John; Murdoch, Dugald; Stoothof, Robert (1984). "Comments on a Certain Broadsheet". The Philosophical Writings of Descartes. Cambridge University Press. p. 293. ISBN 978-0-521-28807-1.
 138. ^ Vlasblom, Dirk (25 February 2010). "Unknown letter from Descartes found". NRC.nl (in Dutch). Archived from the original on 8 November 2016. Retrieved 30 May 2012.
 139. ^ Vlasblom, Drik. "Hoe Descartes in 1641 op andere gedachten kwam". NRC.nl (in Dutch). Archived from the original on 27 October 2016.

Sources

Collected editions

 • Oeuvres de Descartes edited by Charles Adam and Paul Tannery, Paris: Léopold Cerf, 1897–1913, 13 volumes; new revised edition, Paris: Vrin-CNRS, 1964–1974, 11 volumes (the first 5 volumes contains the correspondence). [This edition is traditionally cited with the initials AT (for Adam and Tannery) followed by a volume number in Roman numerals; thus AT VII refers to Oeuvres de Descartes volume 7.]
 • Étude du bon sens, La recherche de la vérité et autres écrits de jeunesse (1616–1631) edited by Vincent Carraud and Gilles Olivo, Paris: PUF, 2013.
 • Descartes, Œuvres complètes, new edition by Jean-Marie Beyssade and Denis Kambouchner, Paris: Gallimard, published volumes:
  • I: Premiers écrits. Règles pour la direction de l'esprit, 2016.
  • III: Discours de la Méthode et Essais, 2009.
  • VIII.1: Correspondance, 1 edited by Jean-Robert Armogathe, 2013.
  • VIII.2: Correspondance, 2 edited by Jean-Robert Armogathe, 2013.
 • René Descartes. Opere 1637–1649, Milano, Bompiani, 2009, pp. 2531. Edizione integrale (di prime edizioni) e traduzione italiana a fronte, a cura di G. Belgioioso con la collaborazione di I. Agostini, M. Marrone, M. Savini ISBN 978-88-452-6332-3.
 • René Descartes. Opere 1650–2009, Milano, Bompiani, 2009, pp. 1723. Edizione integrale delle opere postume e traduzione italiana a fronte, a cura di G. Belgioioso con la collaborazione di I. Agostini, M. Marrone, M. Savini ISBN 978-88-452-6333-0.
 • René Descartes. Tutte le lettere 1619–1650, Milano, Bompiani, 2009 IIa ed., pp. 3104. Nuova edizione integrale dell'epistolario cartesiano con traduzione italiana a fronte, a cura di G. Belgioioso con la collaborazione di I. Agostini, M. Marrone, F.A. Meschini, M. Savini e J.-R. Armogathe ISBN 978-88-452-3422-4.
 • René Descartes, Isaac Beeckman, Marin Mersenne. Lettere 1619–1648, Milano, Bompiani, 2015 pp. 1696. Edizione integrale con traduzione italiana a fronte, a cura di Giulia Beglioioso e Jean Robert-Armogathe ISBN 978-88-452-8071-9.

Early editions of specific works

Collected English translations

 • 1955. The Philosophical Works, E.S. Haldane and G.R.T. Ross, trans. Dover Publications. This work is traditionally cited with the initials HR (for Haldane and Ross) followed by a volume number in Roman numerals; thus HR II refers to volume 2 of this edition.
 • 1988. The Philosophical Writings of Descartes in 3 vols. Cottingham, J., Stoothoff, R., Kenny, A., and Murdoch, D., trans. Cambridge University Press. This work is traditionally cited with the initials CSM (for Cottingham, Stoothoff, and Murdoch) or CSMK (for Cottingham, Stoothoff, Murdoch, and Kenny) followed by a volume number in Roman numeral; thus CSM II refers to volume 2 of this edition.
 • 1998. René Descartes: The World and Other Writings. Translated and edited by Stephen Gaukroger. Cambridge University Press. (This consists mainly of scientific writings, on physics, biology, astronomy, optics, etc., which were very influential in the 17th and 18th centuries, but which are routinely omitted or much abridged in modern collections of Descartes' philosophical works.)

Translation of single works

 • 1628. Regulae ad directionem ingenii. Rules for the Direction of the Natural Intelligence. A Bilingual Edition of the Cartesian Treatise on Method, ed. and tr. by G. Heffernan, Amsterdam-Atlanta: Rodopi, 1998.
 • 1633. The World, or Treatise on Light, tr. by Michael S. Mahoney.
 • 1633. Treatise of Man, tr. by T. S. Hall. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1972.
 • 1637. Discourse on the Method, Optics, Geometry and Meteorology, tr. Paul J. Olscamp, Revised edition, Indianapolis: Hackett, 2001.
 • 1637. The Geometry of René Descartes, tr. by David E. Smith and M. L. Lantham, New York: Dover, 1954.
 • 1641. Meditations on First Philosophy, tr. by J. Cottingham, Cambridge: Cambridge University Press, 1996. Latin original. Alternative English title: Metaphysical Meditations. Includes six Objections and Replies. A second edition published the following year, includes an additional Objection and Reply and a Letter to Dinet. HTML Online Latin-French-English Edition.
 • 1644. Principles of Philosophy, tr. by V. R. Miller and R. P. Dordrecht: Reidel, 1983.
 • 1648. Descartes' Conversation with Burman, tr. by J. Cottingham, Oxford: Clarendon Press, 1989.
 • 1649. Passions of the Soul. tr. by S. H. Voss, Indianapolis: Hackett, 1989. Dedicated to Elisabeth of the Palatinate.
 • 1619–1648. René Descartes, Isaac Beeckman, Marin Mersenne. Lettere 1619–1648, ed. by Giulia Beglioioso and Jean Robert-Armogathe, Milano, Bompiani, 2015 pp. 1696. ISBN 978-88-452-8071-9

Secondary literature

External links

General

Bibliographies

Stanford Encyclopedia of Philosophy

Internet Encyclopedia of Philosophy

Other