رقص در غبار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رقص در غبار
Raghs dar Ghobar Poster.jpg
پوستر فیلم
کارگرداناصغر فرهادی
تهیه‌کنندهایرج تقی‌پور
نویسندهاصغر فرهادی
محمدرضا فاضلی
علیرضا بذرافشان
بازیگرانفرامرز قریبیان
یوسف خداپرست
باران کوثری
موسیقیحمیدرضا صدری
فیلم‌بردارحسن کریمی
تدوین‌گرسعید شاهسواری
توزیع‌کنندهشرکت فرادیس
تاریخ‌های انتشار
۵ آذر ۱۳۸۲
مدت زمان
۹۵ دقیقه
کشورایران
زبانزبان فارسی
فروش گیشه۱۷٬۱۰۰٬۰۰۰ تومان (تهران)

رقص در غبار فیلمی ایرانی به کارگردانی اصغر فرهادی محصول سال ۱۳۸۱ است. رقص در غبار اولین فیلم بلند اصغر فرهادی به حساب می‌آید.

بازیگران[ویرایش]

بازیگر نقش
فرامرز قریبیان پیرمرد
یوسف خداپرست نظر
باران کوثری ریحانه
مالک حدپور سراج امری
سعید نورالهی پدر نظر
میترا تبریزی مادر نظر
نوبر قنبریان مادر ریحانه

خلاصه داستان[ویرایش]

نظر (یوسف خداپرست) جوان بیست و یکی دو ساله‌ای است که روزی در مینی‌بوس با ریحانه (باران کوثری) آشنا می‌شود و ازدواج می‌کنند، اما حرف‌های ناپسندی که در مورد مادر ریحانه وجود دارد او را مجبور می‌کند تا ریحانه را طلاق بدهد.ريحانه هم به اين تصميم تسليم مي‌شود اما نظر در برابر دادگاه خودش را موظف مي‌داند كه مهريه ريحانه را پرداخت كند. كار نظر نگهداری اسب‌هايی است كه با تزريق سم مار به آنها ازشان پادزهر تهيه میكنند. روزی پليس برای دستگيری نظر به آنجا می‌آيد، چون او نتوانسته به تعهد مالي كه داده بود عمل كند. نظر سوار اتومبيلی مي‌شود كه متعلق به مارگيری منزوی و عبوس است. آنها به وسط بيابانی می‌رسند كه مارگير (فرامرز قریبیان) مارها را از آنجا می‌گيرد. مرد وقتی متوجه وجود نظر مي‌شود او را از خود میراند، بدون اين‌كه حتی كلمه‌ای با او حرف بزند. نظر با وجود بدرفتاری های مرد تصميم مي‌گيرد همان جا بماند و مار بگيرد. نظر پس از كمی تلاش موفق میشود يك مار بگيرد، اما آن را از دمش می‌گيرد و مار انگشت حلقه دست چپش را نيش می‌زند و مارگير مجبور میشود انگشت او را قطع كند. او انگشت را در ظرفی پر از يخ می‌ريزد و نظر را به بيمارستان می‌رساند كه انگشت را به دست نظر پيوند بزنند. مرد در راه از زندگی اش برای نظر حرف می‌زند و میگويد مردي را كه به زنش نظر داشته خفه كرده و خودش به زندان افتاده، اما وقتی از زندان فرار كرده، ديده زنش با كس ديگری ازدواج كرده است. در بيمارستان براي عمل پول می‌خواهند و مرد مارگير كه حالا انگار آدم ديگری شده، اين پول را فراهم مي‌كند، اما نظر پول را برمی دارد و از بيمارستان فرار مي‌كند. او پول را تمام و كمال به ريحانه میدهد تا دينش را ادا كرده باشد. كمی بعد نظر اتومبيل و وسايل مارگير را نزد دكه‌داری كه خواهان خريد اتومبيل بود میبيند و میفهمد مارگير براي تهيه پول بيمارستان اتومبيل‌اش را فروخته است.

توضیحات[ویرایش]

  • اصغر فرهادی در گفت وگویی با شیما غفاری در ایسنا در آذر 82 در پاسخ به اينكه نشانه‌گذاری‌های موجود در فيلم همچون “مار”، “حلقه” و ... آئينی و يا شخصی است می گوید: نگاه عرفانی در رقص در غبار نداشتم چون اين مقوله را نمي‌شناسم. اين نشانه‌ها به عنوان سمبل يا استعاره نيست، بلكه نشانه‌ها فضا ايجاد مي‌كند. بنابراين زمانيكه مار هست، آن حس خشونتی كه در ديدن مار وجود دارد، يا حلقه، حس عشق و عاطفه دارد، اين نشانه‌ها براي من مهم بودند بنابراين هيچ معناي خاصي را در پشت خود پنهان نكرده و هر چه هست، همان حسي است كه در لحظه منتقل مي‌شود. البته تماشاگر، مختار است هر برداشتي كه دارد به فيلم تعميم بدهد ولي من به فيلم، خيلي رئاليستی نگاه كردم و در عين حال هم نمي‌توانم بگويم كار كاملا رئاليستی است، به هر حال تلاش كردم اين قصه يكی بود يكی نبود را خوب روايت كنم.

اصغر فرهادی درباره‌ی شخصيت مارگير، سكوت او و ... می گوید: پيرمرد مارگير و نظر، دو نوع نگاه به عشق دارند، پيرمرد، عاشق همسرش بوده و به خاطر او قتلی انجام داده است . اما موقعی كه در زندان افتاده همسرش او را رها كرده ولو ديگر نتوانسته همسرش را دوست داشته باشد در عين حال “نظر“ با طلاق و طي مراحل قانونی همسرش را از دست داده ولي همچنان او را دوست دارد بنابراين يكي در عشق به آزادی معتقد است و ديگری نيست. پيرمرد می‌گويد اگر من بخواهم عاشق همسرم باشم او بايد در تملك من باشد ولي چون او مرا ترك كرده ديگر نمي‌توانم او را دوست داشته باشم اما “نظر“ نگاه برعكسي دارد، حتي وقتي “ريحانه“ را از دست ميدهد اگر ريحانه با مرد ديگري ازدواج كند، آرزو دارد آن مرد بهتر از خودش باشد. بنابراين او در عشق، به تملك، اعتقادی ندارد و در نهايت، نظر اين نوع نگاهش را در مسير سفر به شهر، به پيرمرد مي‌دهد و او نيز از اين نگاه متاثر مي‌شود.او به خاطر شكستي كه خورده از هر نوع ارتباط با بقيه گريزان است بنابراين مهمترين ابزار ارتباطی يعنی زبان را به كار نمی‌گيرد و سعي دارد كمتر كسي به او نزديك شود و به افراد ميدان دهد.

  • اصغر فرهادی در نشست خبری“رقص در غبار” در خبرگذاری مهر روز ۷ دی ۱۳۸۲ درباره‌ی انتخاب فرامرز قريبيان گفت: نقش پيرمرد مارگير بيشتر ساكت بود و سعی كردم در انتخاب بازيگر همه جوانب را رعايت كنم و فردی را انتخاب بكنم كه در سكوتش جذاب باشد و تماشاگر را رها نكند و در چشم‌های آقاي قريبيان آنی را ديدم كه در صورت و چهره بازيگران اين دوره نيست.  در ادامه‌ي اين جلسه، اصغر فرهادی درباره‌ی بازی باران کوثری گفت: من از بازی ايشان خيلی راضی هستم ولی در بعضی نقدها متوجه میشوم بعضی ها به اين بازی انتقاد دارند مثلا میگويند دختر يك فاحشه آن هم در جنوب شهر اين گونه نيست در حاليكه من، با دخترانی از همين قشر و طبقه اجتماعی با اين نوع طرز برخورد مواجه شده‌ام.
  • اصغر فرهادی طی نشستی در كانون فيلم و عكس داستان شيراز در سال 83 با تمجيد از بازي باران کوثری در فيلم رقص در غبار گفت: اگر 10 بار ديگر نيز اين فيلم را بسازم پلان‌های مربوط به ريحانه را هرگز عوض نمی‌كنم چرا كه آن‌ها دقيقا همان چيزي هستند كه من می‌خواستم و اين در حالی است كه اگر اين فيلم را بخواهم دوباره بسازم چند پلان مربوط به آقای قريبيان و نظر را عوض مي‌كنم. ريحانه در اين فيلم واقعيت را خوب مي‌فهمند و زود زير گريه نمی‌زند. در صحنه‌های آخر حتی تماشاگر با مشاهده او به اين حس می‌رسد كه ريحانه شوهر كرده است و اين حس كه به نظرمن بسيار مثبت و خوب است از بازی عالی باران کوثری به دست آمد نه از بازی نظر.
  • باران کوثری نیز در همین نشست خاطرنشان كرد: كارگردان‌ها، در سينماي ايران نسبت به بازيگران بی اعتماد هستند و بازيگران نمی توانند درباره نقش‌هايشان نظر بدهند.اگر يك بازيگر، در يك فيلم خوب بازی كند، ديگر، كارگردان‌ها نيز او را برای ايفای نقش در همان قالب قبلی انتخاب مي‌كنند و از او توقع همان بازي قبلی را دارند در حالی كه بازيگران، قابليت‌های بيشتری دارند. من دوست داشتم پس از زير پوست شهر، يك كار متفاوت انجام دهم و برايم بسيار مهم بود و فكر مي‌كنم شانس آوردم كه براي بازی در اين فيلم و همكاری با ‌آقای فرهادی انتخاب شدم.

جوایز[ویرایش]

سال گروه جایزه دریافت کنندگان و نامزد نتیجه
۲۰۰۳ جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک بهترین کارگردان اصغر فرهادی برنده
بهترین فیلمنامه اصغر فرهادی، رضا فاضلی، علیرضا بذرافشان برنده
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد فرامرز قریبیان برنده
جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو[۱] گئورگ طلایی بهترین بازیگر مرد فرامرز قریبیان برنده
گئورگ طلایی اصغر فرهادی نامزدشده
جشنواره فیلم فجر جایزه ویژه هیئت داوران - مسابقه بین‌المللی - بهترین فیلم اصغر فرهادی برنده
جشنواره فیلم پوسان جایزه جریان جدید اصغر فرهادی نامزدشده
جشن خانه سینما بهترین فیلمنامه اصغر فرهادی برنده
بهترین فیلم ایرج تقی‌پور برنده
بهترین بازیگر مرد فرامرز قریبیان برنده
بهترین صدابرداری حسن زاهدی برنده

منابع[ویرایش]

  1. "25th Moscow International Film Festival (2003)". MIFF. Archived from the original on 3 April 2013. Retrieved 2013-04-01.