رضا استاد حسن بنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رضا استاد حسن بنا
رضا استاد حسن بنا
Reza ostad hasan banna.jpg
زادروز۲۸ فروردین ۱۳۰۱
تهران، محله اسماعیل بزاز
درگذشت۱۱ آذر ۱۳۵۷ (۱ محرم ۱۳۹۹)
تهران، سه راه امین حضور
علت درگذشتشلیک گلوله به سر
آرامگاهقطعه ۱۷، ردیف ۹۳، شماره ۱۹، بهشت زهرا، تهران
یادمان‌هاخیابان شهید استاد حسن بنا (محله مجیدیه، تهران)
ملیتایرانی
تحصیلاتششم ابتدایی
پیشهراننده اتوبوس شهری
کارفرماشرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
شناخته‌شده برایمبارز مخالف حکومت پهلوی
دیناسلام
مذهبشیعه دوازده‌امامی
فرزندانیک پسر، یک دختر

رضا استاد حسن بنا (۱۳۰۱–۱۳۵۷) از مبارزان مخالف حکومت پهلوی بود که در جریان ناآرامی‌های تهران در ۱۱ آذر ۱۳۵۷ (۱ محرم ۱۳۹۹) به فیض شهادت نائل .[۱][۲][۳][۴][۵][۶]

زندگی[ویرایش]

۲۸ فروردین ۱۳۰۱ در محله اسماعیل بزاز (بین چهار راه مولوی و میدان قیام) زاده شد. پدرش (غلام‌علی) کفاش بود. در ۱۲سالگی پدر خود را از دست داد. پس از گرفتن گواهی‌نامه کلاس ششم ابتدایی به‌ناچار برای نگهداری از مادر، ۳ خواهر و ۲ برادرش تحصیل را رها کرد. در شهربانی استخدام شد. به دلیل درگیری با سرهنگ مافوقش بازداشت و خلع درجه شد. پس از این رویداد از شهربانی فرار کرد. مدتی بیرون از تهران به‌طور نیمه‌مخفی زندگی می‌کرد. برای گذران زندگی کارهای گوناگونی از جمله، بنایی، نقاشی، کلنگ‌زنی، کفش‌دوزی و … انجام داد. سرانجام در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه استخدام شد. در ۲۵سالگی ازدواج کرد و دارای یک پسر و یک دختر شد.

کشته‌شدن[ویرایش]

وی در جریان ناآرامی‌های تهران در ۱۱ آذر ۱۳۵۷ (۱ محرم ۱۳۹۹) کشته شد. فرزندش در گفتگو با خبرگزاری فارس آن ماجرا را چنین شرح داد:

پدرم شب کشته شدن با من و خواهر و مادر بود. به حمام رفت و غسل کرد. شاید به او الهام شده بود. سپس نماز خواند و مقداری هندوانه خورد. بعد استراحت کرد. صبح روزی که کشته شد، روزه گرفت. لباس مرتب و تمیز پوشید و برای ما حلیم خرید و به سر کار رفت. حدود ساعت ۹–۱۰ صبح وقتی از میدان قیام به سمت سرچشمه می‌رفت، همکارانی که از رو به رو برمی‌گشتند به او می‌گفتند: نرو! جلوتر کشت و کشتار و درگیری است؛ ولی او توجه نکرد و به سمت میدان امام خمینی رفت. پس از سه راه امین حضور می‌بیند تعداد زیادی شهید و زخمی در مسیر ریخته‌است و مردم و گاردی‌ها مقابل هم ایستاده‌اند و راه بسته است. به ناچار مسافران را پیاده می‌کند. وقتی دوباره درگیری آغاز می‌شود از طرف نظامیان به او دستور داده می‌شود اتوبوس را به سمت مردم و افراد زخمی و شهید حرکت دهد. او که مردم را در مقابل گاردی‌ها بی‌پناه می‌دید، ناگهان از جا برخاست و بر عکس عمل کرد و اتوبوس را در عرض خیابان قرار داد و بین مردم و گاردی‌ها حائل کرد تا مردم پشت آن پناه گیرند. بدین ترتیب جان تعداد زیادی از مردم مظلوم را نجات داد. افسر فرمانداری نظامی که این صحنه را دید، به سمت او آمد و با کلت کمری خود گلوله‌ای به سر وی شلیک کرد. مردم، پیکر وی را به گرمابه‌ای در آن نزدیکی بردند و سپس به بیمارستان سوم شعبان انتقال دادند.

— فرزند رضا استاد حسن بنا، گفتگو با خبرگزاری فارس، ۲۰ بهمن ۱۳۸۹

منابع[ویرایش]

  1. «استاد حسن» در خط «شوش-توپخانه» جاودانه شد، خبرگزاری فارس، ۲۰ بهمن ۱۳۸۹
  2. استاد حسن بنا کیست؟ مشرق نیوز، ۲۰ بهمن ۱۳۸۹
  3. استاد حسن بنا کیست؟ عصر ایران، ۲۱ بهمن ۱۳۸۹
  4. استاد حسن بنا کیست؟ رجا نیوز، ۲۰ بهمن ۱۳۸۹
  5. استاد حسن بنا کیست؟ نیاز روز، ۸ فروردین ۱۳۹۰
  6. استاد حسن بنا که خیابانی در تهران به نام اوست، کیست؟ شبکه اطلاع‌رسانی ساختمان ایران، ۲۰ بهمن ۱۳۸۹