رصدخانه لاسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۲۹°۱۵٫۶۷′ جنوبی ۷۰°۴۳٫۸۸′ غربی / ۲۹٫۲۶۱۱۷°جنوبی ۷۰٫۷۳۱۳۳°غربی / -29.26117; -70.73133

تلسکوپ‌های رصدخانه لاسیا

رصدخانه لاسیا (به اسپانیایی: Observatorio de La Silla) یک مرکز نجوم در کشور شیلی در آمریکای جنوبی است.

از آنجایی که پارانال مرکز فرماندهی سازمان رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) است، تلسکوپ‌های بسیار بزرگ (VLT)، ایستگاه اصلی دیدبانی ESO بر روی کوهستان لاسیلا در جنوب بخشی از صحرای آتاکاما، ۶۰۰ کیلومتری شمال سندیگو شیلی و ۲۴۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد. اینجا، ESO چندین تلسکوپ اپتیکی با آینه‌هایی به ضخامت ۳٫۶ متر به کار گرفته است.

تکنولوژی جدید تلسکوپ ۳٫۵ متری(NTT) اولین در جهان بود که آینه به وسیله یک کامپیوتر کنترل می‌شد (اپتیک فعال)، یک تکنولوژی توسعه داده شده از سوی ESO و در VLT و بیشتر تلسکوپ‌های بزرگ موجود در جهان بکار برده می‌شود.

در جای دیگری از لاسیلا، ESO تلسکوپ ۳٫۶ متری را بعد از سال ۱۹۷۷ به کار گرفته است. دنباله‌ای از بهبود امکانات، بقایای آن در خط جلو میان تلسکوپ‌های ۴ متری نیمکره جنوبی.

این خانه‌ای نزد HARPS است. HARPS اختصار (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) یعنی جستجو گر دقت بالای سرعت شعاعی سیار، یک طیف نگار با دقتی بی نظیر که به جستجوی سیارات فوق منظومه‌ای اختصاص داده شده است.

تلسکوپ ۲٫۲ متری MPG/ESO که در سال ۱۹۸۴ افتتاح شد، مساعدت بی حدی از سوی شرکت مکس پلنک به ESO است. دوربین تصویر گر میدان عریض (WFI) که میدانی با منظر بزرگ‌تر از یک ماه کامل دارد، قادر است تصاویر مستقیم و طیفی از ناحیه‌های بزرگی از آسمان بگیرد. لاسیلا اگرچه میزبان تلسکوپ‌های ملی، همچنین تلسکوپ ۱٫۲ متری سوئیس و تلسکوپ ۱٫۵ متری دانمارکی نیز هست. در خیلی از رهیافت‌های علمی، از قبیل کشف فراسیارات کوچک‌تر، فقط ۵ بار سنگینتر از زمین بکار گرفته شده است.

۱۸ تلسکوپ در این مرکز قرار دارند که همگی متعلق به سازمان رصدخانه جنوبی اروپا هستند.

سراسرنمایی ۳۶۰ درجه از رصدخانه لاسیا

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]