رسوایی جنسی بیل کلینتون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رسوایی جنسی بیل کلینتون واقعه‌ای است که در جریان آن مونیکا لوینسکی کارآموز جوان کاخ سفید که از سال ۱۹۹۴ به تدریج با بیل کلینتون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا رابطه نزدیکی برقرار کرده بود، اقدام به برقراری رابطه جنسی دهانی پنهانی می‌کند.


موضوع در ابتدا از طریق یکی از دوستان نزدیک لوینسکی فاش‌سازی شد. جمهوری‌خواهان از طریق کنت استار دادستان ویژه، بیل کلینتون را در مورد پرونده دیگری که مربوط به آزار جنسی فرد دیگری بود تحت تعقیب قرار دادند. کلینتون در آن پرونده هرگز محکوم نشد اما وقتی در مورد لویینسکی مورد سؤال قرار گرفت منکر هرگونه رابطه نامشروع با او شد. در نهایت در پی افشای مدارک غیرقابل انکار، سرانجام در مقابل دوربین‌های تلویزیون به گناه خود و دروغگویی به دادگاه و مردم اعتراف و از مردم ایالات متحده آمریکا عذرخواهی کرد.

در سال ۱۹۹۹، مجلس سنای ایالات متحده آمریکا کلینتون را به اتهام ادای شهادت دروغ و تلاش برای جلوگیری از اجرای عدالت محاکمه کرد؛ اما وی با یک رای اضافی توانست از برکناری رهایی یابد.

برخی از منابع خاورمیانه‌ای اصل ماجرا را اگر نه توطئه‌ای از سوی اسرائیل، حداقل در جهت منافع اسرائیل می‌دانند. همزمانی اعترافات مونیکا با کنفرانس سه جانبه صلح خاورمیانه، یهودی بودن مونیکا و فشارهای کلینتون بر اسرائیل برای توقف شهرک‌سازی، دلایل این گروه را تشکیل می‌دهد. گروهی دیگر این تفکر را گونه‌ای از توهم توطئه می‌دانند.[۱] با این حال، «اعتیاد به رابطه جنسی» از کلینتون علت حداکثر است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. P. R. Kumaraswamy محقق انستیتو هری اس ترومن در دانشگاه اورشلیم. «Monica Lewinsky in Middle Eastern Eyes»(انگلیسی)‎. فصلنامه خاورمیانه. بازبینی‌شده در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۰.