رزا لوکزامبورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
رزا لوکزامبورگ
Rosa Luxemburg.jpg
زادروز۵ مارس ۱۸۷۰
زاموشچ، لهستان
درگذشت۱۵ ژانویهٔ ۱۹۱۹ (۴۸ سال)
ملیتآلمانی - لهستانی
نام‌های دیگرروزالیا لوکسنبورگ
پیشهکمونیست
همسرگوستاو لوبک[۱]

روزا لوکزامبورگ (به لهستانی: Rozalia Luksenburg) (زاده: ۱۸۷۰ – درگذشته: ۱۹۱۹) انقلابی و رهبر سوسیالیست و کمونیست آلمانی و لهستانی‌تبار بود. او از مهم‌ترین چهره‌های سوسیالیستی در آغاز قرن بیستم بود. او از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران حزب سوسیال دموکرات پادشاهی لهستان و اتحادیه اسپارتاکیست (بعدها:حزب کمونیست آلمان ۱۹۱۸) بود.

به سال ۱۹۱۹ در پی خیزش ژانویه، توسط دولت آلمان دست‌گیر و به هم‌راه دیگر رهبران حزب کمونیست آلمان از جمله کارل لیبکنِشْت، تیرباران شد.[۲] لوکزامبورگ و لیبکنشت از چهره‌های محبوب نزد اکثر سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها هستند.[۳]

آرای او مکتبی را شکل داد که به لوکزامبورگیسم مشهور است.

زندگی[ویرایش]

تولد و نوجوانی[ویرایش]

رزالیا لوکزامبورگ در ۵ مارس ۱۸۷۱ در زاموش، شهری از لهستان کنگره، (که آن روزها تحت کنترل امپراتوری روسیه بود) چشم به جهان گشود. او کوچک‌ترین فرزند خانوادهٔ یهودی خود بود.

پس از نقل مکان خانواده به ورشو، رزا تحصیلات خود را در این شهر آغاز کرد و همین‌جا بود که به گروه «پرولتاریا» پیوست و به فعالی سیاسی بدل شد. به سال ۱۸۸۹، در حالی که تنها ۱۸ سال داشت، برای جلوگیری از دستگیر شدن، از لهستان گریخت و به سوئیس رفت.

دوران دانشجویی[ویرایش]

در زوریخ، او علاوه بر ادامهٔ فعالیت‌های انقلابی، تحصیلات خود را در رشتهٔ علوم طبیعی و اقتصاد سیاسی در دانشگاه زوریخ ادامه داد. در این دانشگاه علاوه بر او کسانی چون آناتولی لوناچارسکی نیز حضور داشتند.

در این دوره و پیش از انشعاب در حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه، رزا با بسیاری از سوسیال دموکرات‌های روسی و شخصیت‌هایی چون گئورگی پلخانف و پاول آکسلرد آشنا شد.

این آشنایی‌ها قبل از آن بود که لوکزامبورگ اختلافات نظری شدید خود با حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه بر سر مسائلی همچون حق تعیین سرنوشت لهستان را ابراز دارد.

رزا با حق تعیین سرنوشت ملل، به این علت که این امر جنبش بین‌المللی سوسیالیستی را تضعیف می‌کند، مخالف بود و به خاطر همین اختلاف دیدگاه، از حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه و حزب سوسیالیست لهستان جدا شد و ابتدا از بنیان‌گذاران نشریه‌ای به نام «آرمان کارگران» بود و نهایتاً حزب سوسیال دموکرات پادشاهی لهستان را بنیان گذاشت.

مهاجرت به آلمان[ویرایش]

رزا لوکزامبورگ (سمت راست) و کلارا زتکین در سال ۱۹۱۰

در سال ۱۸۹۸ با پایان‌نامه‌ای با عنوان «توسعهٔ صنعتی لهستان» مدرک دکترای خود را دریافت کرد. در همین سال بود که او به آلمان مهاجرت کرد و با ازدواج با یک کارگر آلمانی، گوستاو لوبک، ملیت این کشور را به دست آورد و به برلین رفت و به حزب سوسیال دموکرات آلمان پیوست.

تنها کمی پس از پیوستن به حزب، نوشته‌ها و فعالیت‌های تهییجی پرشور و انقلابی او آغاز شد.

در این دوران او یکی از کتاب‌های معروفش «اصلاح یا انقلاب» را نوشت. در این کتاب رزا به طرح محوری‌ترین موضوع مباحثات سوسیال دموکراسی آلمان پرداخت و علیه جنبش تجدیدنظرطلبی که توسط ادوارد برنشتاین رهبری می‌شد، به پا خاست و با هم‌کاری کسانی چون کارل کائوتسکی، مانع از تسلط خط برنشتاین بر حزب شد.

انقلاب ۱۹۰۵ روسیه و اوج فعالیت سیاسی[ویرایش]

در حین انقلاب ۱۹۰۵ روسیه، لوگزامبورگ برای کمک به انقلابیون به ورشو رفت و همان‌جا زندانی شد. لوکزامبورگ در روسیه، از لنین حمایت می‌کرد و علیه احزاب منشویک و سوسیالیست انقلابی، از حزب بلشویک، حمایت می‌کرد.

کمی بعد از وقوع انقلاب ۱۹۰۵ در روسیه، به سال ۱۹۰۶، رزا نظریهٔ «اعتصاب عمومی» را پی‌ریزی کرد و از به عنوان «مهم‌ترین سلاح انقلابی پرولتاریا» نام برد. این نظریه دعواهای جدی را در حزب سوسیال دموکرات آلمان ایجاد کرد و اوت بیل و کارل کائوتسکی را به مخالفت با رزا واداشت. در این دوره، به خاطر شور و هیجان آرام ناپذیرش، به لوکزامبورگ لقب «رزای خون‌ریز» داده شد. پس از آزاد شدن مجدد او به آلمان بازگشت و مشغول به تدریس در مدرسهٔ حزب سوسیال دموکرات آلمان در برلین، شد و یکی از آثار معروفش «انباشت سرمایه» (۱۹۱۳) را در همین سال‌ها نوشت. این کتاب توصیفی است از حرکت سرمایه‌داری به سمت امپریالیسم.

اسپارتاکیست‌ها و حزب کمونیست آلمان[ویرایش]

در گیر و دار وقوع جنگ جهانی اول، او به هم‌راه یک سوسیالیست آلمانی، کارل لیبکنشت، فراکسیونی با تمایلات انقلابی در حزب سوسیال دموکرات آلمان ایجاد کردند و آن را «اسپارتاکیست» نام نهادند.

علت ایجاد این فراکسیون، اختلاف نظر «اسپارتاکیست‌ها» با موضع حزب سوسیال دموکرات که از حملهٔ آلمان و الحاق سایر ممالک به وسیلهٔ آن حمایت می‌کرد، بود. لوگزامبورگ، این سیاست حزب سوسیال دموکرات آلمان را «سوسیال شووینیستی» می‌خواند.

اتحادیهٔ اسپارتاکوس، خود را انترناسیونالیست نامید و علیه سیاست «ناسیونال شووینستی» حزب سوسیال دموکرات به پا خاست و به تبلیغ این ایده می‌پرداخت که سربازان آلمانی باید سلاح‌هایشان را به سمت دولت آلمان برگردانند و آن را سرنگون کنند.

به خاطر مخالفت آشکار و علنی او با جنگ، رزا، دوباره، و این‌دفعه به هم‌راه لیبکنشت، زندانی شد. لوکزامبورگ در زندان، «جزوه یونیوس» و «انقلاب روسیه» که شاید مشهورترین کتاب‌های او هستند را نوشت. در «جزوهٔ یونیوس» لوکزامبورگ از بنیادهای نظری اسپارتاکیست‌ها می‌گوید و در «انقلاب روسیه» نگاهی اجمالی به روسیه و قدرت‌گیری حزب بلشویک دارد. در سال ۱۹۱۸، دولت آلمان، پس از پایان جنگ، لوکزامبورگ را آزاد کرد و رزا بلافاصله شروع به ادامهٔ فعالیت‌های خود کرد.

چند ماه بعد از آنکه رزا به همراه کارل لیبکنشت، حزب کمونیست آلمان را تشکیل دادند، در نوامبر ۱۹۱۸ با مشارکت و هم‌کاری او، خیابان‌های برلین صحنهٔ درگیری‌های مسلحانه اتحادیهٔ اسپارتاکوس (همان فراکسیون اسپارتاکیست‌ها) می‌شود.

مجسمه رزا لوکزامبورگ در برلین

قتل رزا[ویرایش]

قتل رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت، در "هفته خونینی" صورت گرفت که یکی از سیاه‌ترین روزهای آلمان پس از جنگ جهانی اول است. دولت سوسیالیست آلمان به ریاست جمهوری فریدریش ابرت، برای سرکوب شورش اسپارتاکیست‌ها با ارتش آلمان به توافق رسید. گوستاو نسکه، وزیر دفاع نیز با مجوز دولت و در چارچوب حکومت نظامی، روز ششم ژانویه ۱۹۱۹ به شبه‌نظامیان "فرای کورپس" دستور داد تا نیروهای انقلابی را سرکوب کنند. لوکزامبورگ، از سران شورش علیه دولت آلمان در ژانویهٔ ۱۹۱۹ بود [الف] در درگیری این گروه با کارگران، صدها کارگر کشته می‌شوند. رزا لوکزامبورگ نیز که نمی‌خواست دفتر روزنامه "پرچم سرخ" را ترک کند، با بالا گرفتن درگیری‌ها، فشارها و بازداشت‌ها می‌پذیرد که مخفی شود. همزمان اطلاعیه‌هایی برای ترغیب مردم به افشای محل اختفای رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت بر دیوارهای برلین نقش می‌بندد:

"اگر می‌خواهید صلح، کار و نان داشته باشید رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت را بکشید".

بالاخره روز پانزدهم ژانویه ۱۹۱۹ محل اختفای آنها لو رفت و سربازان رزا لوکزامبورگ را به هتلی بردند که به عنوان مرکز فرماندهی یگان‌های آزاد از آن استفاده می‌شد. پس از دشنام، یک سرباز با ضربات قنداق تفنگ بر سر او می‌زند و یک ستوان نیز با اسلحه خود به شقیقه او شلیک می‌کند و جسد رزا لوکزامبورگ در کانالی در برلین انداخته می‌شود. پیش از او، کارل لیبکنشت نیز در همین شرایط کشته شد. کوچک‌ترین مدرکی حاکی از آنکه سران حکومت خواهان قتل او باشند یا این قضیه را تأیید کرده باشند وجود ندارد.


آرا و نظرات لوکزامبورگ[ویرایش]

مخالفت با حق ملل در تعیین سرنوشت خویش[ویرایش]

رزا با حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه و حزب سوسیالیست لهستان بر سر مسئلهٔ حق تعیین سرنوشت لهستان اختلاف داشت. او معتقد بود که حق تعیین سرنوشت ملل، جنبش بین‌المللی سوسیالیستی را تضعیف می‌کند و تنها به بورژوازی یاری می‌رساند که سلطهٔ خود را بر ملل تازه استقلال یافته تحکیم کند. این اختلاف دیدگاه، سبب جدایی رزا از هر دوی احزاب یادشده و تشکیل حزب سوسیال دموکرات لهستان توسط وی شد.

در مورد نظریات ادوارد برنشتاین[ویرایش]

رزا در کتاب خود «اصلاح یا انقلاب» از موضوعات اصلی مورد بحث سوسیال دموکراسی در آلمان سخن می‌گوید و علیه جنبشی که خواستار تجدیدنظر طلبی در مارکسیسم آغاز شده بود و به وسیلهٔ ادوارد برنشتاین رهبری می‌شد به پا خاست. او در این کتاب در باب نظریات برنشتاین می‌گوید: «نظریهٔ برنشتاین از ما می‌خواهد که تحول اجتماعی و هدف نهایی سوسیال دموکراسی را به کناری نهیم و در عوض اصلاحات اجتماعی، که ابزار مبارزهٔ طبقاتی است، را به عنوان هدف جنبش برگزینیم. برنشتاین به‌طور روشن و ویژه‌ای دیدگاه‌اش را به این صورت فرمول بندی کرده‌است: - هدف نهایی هر چه می‌خواهد باشد، چیزی نیست، جنبش همه چیز است-»

در مورد روسیه و انقلابات آن[ویرایش]

لوکزامبورگ، در سرزمینی به دنیا آمده بود که خود جزئی از امپراتوری عظیم روسیه به‌شمار می‌آمد. نخستین نظریات انقلابی او نیز در مورد حق تعیین سرنوشت اقلیت‌های ملی روسیه بود. بعدها نیز او، همیشه در رابطه با روسیه موضع داشت. در جریان انقلاب ۱۹۰۵ به دفاع از لنین و حزب بلشویک پرداخت، و پس از به قدرت رسیدن نیز از بلشویک‌ها حمایت کرد و آن‌ها را «وفاداران همیشگی به سوسیالیسم بین‌المللی» نامید. البته بعد از قدرت‌گیری «دیکتاتورمابانه‌ی» (به زعم او) حزب بلشویک، رزا اختلافاتی با لنین و یارانش پیدا کرد. خلاصه، رزا همواره بسیار نزدیک به جنبش سوسیالیستی روسیه بود و در هر قدم، در مورد آن می‌نوشت.

انقلاب ۱۹۰۵ روسیه[ویرایش]

او انقلاب ۱۹۰۵ روسیه را آغاز جنبش عظیم پرولتاریای روسیه می‌دانست و در این مورد نوشت: «زیرا در این روز پرولتاریای روسیه برای نخستین بار به صورت یک طبقه بر صحنهٔ سیاسی ظاهر شد. برای نخستین بار، تنها قدرت تاریخی که صلاحیت آن را دارد که تزاریسم را به زباله‌دان بیفکند و پرچم تمدن را در روسیه و هر جای دیگر برافرازد بر صحنهٔ عمل ظاهر شده‌است.» لوگزامبورگ، به‌طور کلی، از نظریهٔ مارکسیستی رهبری پرولتاریای روسیه در انقلاب سوسیالیستی حمایت کرد و علیه احزاب منشویک و اس آر (سوسیالیست انقلابی) به دفاع از حزب بلشویک و لنین، پرداخت.

انقلاب ۱۹۱۷، قدرت‌گیری بلشویک‌ها و دیکتاتوری پرولتاریا[ویرایش]

مهم‌ترین کتاب رزا در مورد روسیه، که تقریباً مشهورترین اثر او نیز هست، «انقلاب روسیه» بود. در این کتاب او علی‌رغم سمپاتی به بلشویک‌ها، به قدرت‌گیری دیکتاتور مابانهٔ حزب بلشویک هشدار می‌دهد و آن را خارج از موازین دیکتاتوری پرولتاریا، مفهومی که توسط کارل مارکس ایجاد شده بود، می‌دانست. رزا در مورد دیکتاتوری پرولتاریا می‌گوید: «بله دیکتاتوری! اما این دیکتاتوری شامل نحوهٔ کاربرد دموکراسی و نه نابودسازی آن است. این دیکتاتوری شامل حملات جانانه و قاطع بر حقوق و روابط اقتصادی خوب محافظت شدهٔ جامعهٔ بورژوایی است که بدون یک تحول سوسیالیستی ناممکن است. اما این دیکتاتوری کار یک طبقه‌است نه یک اقلیت پیشاهنگ که به نام طبقه عمل می‌کند، بدین معنا که این دیکتاتوری می‌باید گام به گام از طریف مشارکت فعالانهٔ توده‌ها به پیش رود و زیر نفوذ مستقیم آن‌ها و تحت کنترل فعالیت عمومی باشد. چنین دیکتاتوری می‌بایست برخاسته از آموزش سیاسی رشد یابندهٔ توده‌های مردم باشد.»

جنگ داخلی روسیه[ویرایش]

هرچقدر که لوکزامبورگ به سلطهٔ حزب بلشویک بر دولت شوروی می‌تاخت، اما دلایل جنگ داخلی روسیه که سراسر این کشور را دربرگرفته بود می‌پذیرفت و در این مورد به لنین حق می‌داد.

او خود در این مورد می‌نویسد: «این مطلب توقعی فوق انسانی از لنین و رفقایش است، اگر انتظار داشته باشیم که آن‌ها تحت چنین شرایطی عالی‌ترین شکل دموکراسی، مثال‌زدنی‌ترین دیکتاتوری پرولتاریا و یک اقتصاد سوسیالیستی مطلوب را خلق کنند. با موضع قاطعانهٔ انقلابی‌شان، با قدرت عمل مثال زدنی‌شان و با وفاداری شکست ناپذیرشان به سوسیالیسم بین‌المللی، تحت این شرایط فوق‌العاده سخت، آن‌ها هرچه را که می‌توانسته‌اند انجام داده‌اند.
خطر تنها هنگامی آغاز می‌شود که آنان امر مطلوب را به امر اخلاقی تبدیل می‌کنند و آن‌ها را به صورت مدلی از تاکتیک‌های سوسیالیستی به پرولتاریای بین‌المللی توصیه می‌کنند.»

مخالفت با قراردادهای صلح شوروی و آلمان[ویرایش]

بعدها و در واپسین سال‌های عمر، رزا با تلاش‌های دولت تازه تأسیس شوروی برای برقراری صلح در تمام جبهه‌ها و امضای قرارداد برست-لیتوسک (با آلمان) به مخالفت برخاست. او این مخالفت را در کتاب «تراژدی روسی» ابراز کرده‌است.

یادبودها[ویرایش]

دولت آلمان شرقی نام بعضی مکان‌ها در برلین را به افتخار او به نامش تغییر داده بود. پس از سقوط آلمان شرقی و اتحاد دوباره دو آلمان این نام تغییر نیافته‌است.

تاریخ‌نویس سرشناس تروتسکیست، ایزاک دویچر، در وصف او می‌گوید: «با قتل او آلمان هوهنزولرنی آخرین پیروزی‌اش را جشن گرفت و آلمان نازی اولی را.»

آثار[ویرایش]

برخی از مهم‌ترین کتاب‌های رزا لوکزامبورگ به شرح زیر اند:[۴]

آثار ترجمه شده به فارسی[ویرایش]

 • اصلاح یا انقلاب؟ - رزا لوکزامبورگ – ترجمه:اسدالله کشاورزی- نشر آزادمهر – چاپ اول ۱۳۸۱ – شمارگان:۲۲۰۰ – ۱۲۶ صفحه- شابک: ۵–۵–۹۳۶۴۴–۹۶۴

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. برگزاری مراسم نودمین سالگرد قتل رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت
 2. Thadeusz, Frank (May 29, 2009). "Revolutionary Find: Berlin Hospital May Have Found Rosa Luxemburg's Corpse". Der Spiegel. Retrieved November 30, 2014.
 3. نوری، رضا (۲۰۱۹-۰۱-۱۸). «قتل رزا لوکزامبورگ: خندق خون در جبهه چپ». بی‌بی‌سی. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۱-۱۸.
 4. «Rosa Luxemburg Internet Archive». Marxists' Internet Archive. دریافت‌شده در ۲۹ تیر ۱۳۸۹.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().

Rosa Luxemburg
Rosa Luxemburg.jpg
Rosa Luxemburg portrait, c. 1895–1905
Born
Rozalia Luksenburg

(1871-03-05)5 March 1871
Died15 January 1919(1919-01-15) (aged 47)
Berlin, Germany
Cause of deathExecution
NationalityPolish
CitizenshipGerman
Alma materUniversity of Zurich
(Dr. jur., 1897)
OccupationEconomist
Philosopher
Revolutionary
Political party
Spouse(s)Gustav Lübeck
Partner(s)Leo Jogiches
Kostja Zetkin

Rosa Luxemburg (German: [ˈʁoːza ˈlʊksəmbʊʁk] (About this soundlisten); Polish: Róża Luksemburg; also Rozalia Luxenburg; 5 March 1871 – 15 January 1919) was a Polish Marxist, philosopher, economist, anti-war activist and revolutionary socialist who became a naturalized German citizen at the age of 28. Successively, she was a member of the Social Democracy of the Kingdom of Poland and Lithuania (SDKPiL), the Social Democratic Party of Germany (SPD), the Independent Social Democratic Party (USPD) and the Communist Party of Germany (KPD).

After the SPD supported German involvement in World War I in 1915, Luxemburg and Karl Liebknecht co-founded the anti-war Spartacus League (Spartakusbund) which eventually became the KPD. During the November Revolution, she co-founded the newspaper Die Rote Fahne (The Red Flag), the central organ of the Spartacist movement. Luxemburg considered the Spartacist uprising of January 1919 a blunder,[1] but supported the attempted overthrow of the government and rejected any attempt at a negotiated solution. Friedrich Ebert's majority SPD government crushed the revolt and the Spartakusbund by sending in the Freikorps, government-sponsored paramilitary groups consisting mostly of World War I veterans. Freikorps troops captured and summarily executed Luxemburg and Liebknecht during the rebellion. Luxemburg's body was thrown in the Landwehr Canal in Berlin.

Due to her pointed criticism of both the Leninist and the more moderate social democratic schools of socialism, Luxemburg has had a somewhat ambivalent reception among scholars and theorists of the political left.[2] Nonetheless, Luxemburg and Liebknecht were extensively idolized as communist martyrs by the East German communist regime.[3] The German Federal Office for the Protection of the Constitution notes that idolization of Luxemburg and Liebknecht is an important tradition of German far-left extremism.[3]

Life[edit]

Poland[edit]

Luxemburg's birthplace in Zamość, Poland

Luxemburg was born on 5 March 1871 in Zamość.[4][5] The Luxemburg family were Polish Jews living in Russian-controlled Poland. She was the fifth and youngest child of timber trader Eliasz Luxemburg and Line Löwenstein. Luxemburg later stated that her father imparted an interest in liberal ideas in her while her mother was religious and well-read with books kept at home.[6] The family spoke Polish and German, and Luxemburg also learned Russian.[6] The family moved to Warsaw in 1873.[7] After being bedridden with a hip ailment at the age of five, she was left with a permanent limp.[8]

In 1884, she enrolled at an all-girls' gymnasium (secondary school) in Warsaw, which she attended until 1887.[9] The Zweite Frauengymnasium was a school that only rarely accepted Polish applicants and acceptance of Jewish children was even more exceptional. The children were only permitted to speak Russian.[10] From 1886, Luxemburg belonged to the Polish left-wing Proletariat Party (founded in 1882, anticipating the Russian parties by twenty years). She began political activities by organizing a general strike; as a result, four of the Proletariat Party leaders were put to death and the party was disbanded, though the remaining members, including Luxemburg, kept meeting in secret. In 1887, she passed her Matura (secondary school graduation) examinations.

After fleeing to Switzerland to escape detention in 1889, she attended the University of Zurich (as did the socialists Anatoly Lunacharsky and Leo Jogiches), where she studied philosophy, history, politics, economics, and mathematics. She specialized in Staatswissenschaft (government science), economic and stock exchange crises, and the Middle Ages. Her doctoral dissertation "The Industrial Development of Poland" (Die Industrielle Entwicklung Polens) was officially presented in the spring of 1897 at the University of Zurich which awarded her a Doctor of Law degree. Her dissertation was published by Duncker and Humblot in Leipzig in 1898. She was an oddity in Zurich as she was one of the very few women with a doctorate.

She plunged immediately into the politics of international Marxism, following in the footsteps of Georgi Plekhanov and Pavel Axelrod.[citation needed] In 1893, with Leo Jogiches and Julian Marchlewski (alias Julius Karski), Luxemburg founded the newspaper Sprawa Robotnicza (The Workers' Cause) which opposed the nationalist policies of the Polish Socialist Party. Luxemburg believed that an independent Poland could arise and exist only through socialist revolutions in Germany, Austria-Hungary and Russia. She maintained that the struggle should be against capitalism, not just for Polish independence. Her position of denying a national right of self-determination under socialism provoked a philosophic disagreement with Vladimir Lenin. She and Leo Jogiches co-founded the Social Democracy of the Kingdom of Poland and Lithuania (SDKPiL) party, after merging Congress Poland's and Lithuania's social democratic organizations. Despite living in Germany for most of her adult life, Luxemburg was the principal theoretician of the Social Democracy of the Kingdom of Poland (SDKP, later the SDKPiL) and led the party in a partnership with Jogiches, its principal organizer.

Germany[edit]

Luxemburg around 1895–1900

Luxemburg wanted to move to Germany to be at the centre of the party struggle, but she had no way of obtaining permission to remain there indefinitely. In April 1897 she married the son of an old friend, Gustav Lübeck, in order to gain a German citizenship. They never lived together and they formally divorced five years later.[11] She returned briefly to Paris, then moved permanently to Berlin to begin her fight for Eduard Bernstein's constitutional reform movement. Luxemburg hated the stifling conservatism of Berlin. She despised Prussian men and resented what she saw as the grip of urban capitalism on social democracy.[12] In the Social Democratic Party of Germany's women's section, she met Clara Zetkin, of whom she made a lifelong friend. Between 1907 and his conscription in 1915, she was involved in a love affair with Clara's younger son, Kostja Zetkin, to which approximately 600 surviving letters (now mostly published) bear testimony.[13][14][15] Luxemburg was a member of the uncompromising left-wing of the SPD. Their clear position was that the objectives of liberation for the industrial working class and all minorities could be achieved by revolution only.

The recently published Letters of Rosa Luxemburg shed important light on her life in Germany.[16] As Irene Gammel writes in a review of the English translation of the book in The Globe and Mail: "The three decades covered by the 230 letters in this collection provide the context for her major contributions as a political activist, socialist theorist and writer". Her reputation was tarnished by Joseph Stalin's cynicism in Questions Concerning the History of Bolshevism. In his rewriting of Russian events, he placed the blame for the theory of permanent revolution on Luxemburg's shoulders, with faint praise for her attacks on Karl Kautsky which she commenced in 1910.[17]

According to Gammel, "In her controversial tome of 1913, The Accumulation of Capital, as well as through her work as a co-founder of the radical Spartacus League, Luxemburg helped to shape Germany's young democracy by advancing an international, rather than a nationalist, outlook. This farsightedness partly explains her remarkable popularity as a socialist icon and its continued resonance in movies, novels and memorials dedicated to her life and oeuvre". Gammel also notes that for Luxemburg "the revolution was a way of life" and yet that the letters also challenge the stereotype of "Red Rosa" as a ruthless fighter.[18] However, The Accumulation of Capital sparked angry accusations from the Communist Party of Germany. In 1923, Ruth Fischer and Arkadi Maslow denounced the work as "errors", a derivative work of economic miscalculation known as "spontaneity".[19]

Before World War I[edit]

When Luxemburg moved to Germany in May 1898, she settled in Berlin. She was active there in the left- wing of the SPD in which she sharply defined the border between the views of her faction and the revisionism theory of Eduard Bernstein. She attacked him in her brochure Social Reform or Revolution?, released in September 1898. Luxemburg's rhetorical skill made her a leading spokesperson in denouncing the SPD's reformist parliamentary course. She argued that the critical difference between capital and labour could only be countered if the proletariat assumed power and effected revolutionary changes in methods of production. She wanted the revisionists ousted from the SPD. That did not occur, but Kautsky's leadership retained a Marxist influence on its programme.[20]

From 1900, Luxemburg published analyses of contemporary European socio-economic problems in newspapers. Foreseeing war, she vigorously attacked what she saw as German militarism and imperialism.[21] Luxemburg wanted a general strike to rouse the workers to solidarity and prevent the coming war. However, the SPD leaders refused and she broke with Kautsky in 1910. Between 1904 and 1906, she was imprisoned for her political activities on three occasions.[22] In 1907, she went to the Russian Social Democrats' Fifth Party Day in London, where she met Vladimir Lenin. At the socialist Second International Congress in Stuttgart, her resolution demanding that all European workers' parties should unite in attempting to stop the war was accepted.[21]

Luxemburg speaking to a crowd in 1907

Luxemburg taught Marxism and economics at the SPD's Berlin training centre. Her former student Friedrich Ebert became the SPD leader and later the Weimar Republic's first President. In 1912, Luxemburg was the SPD representative at the European Socialists congresses.[23] With French socialist Jean Jaurès, Luxemburg argued that European workers' parties should organize a general strike when war broke out. In 1913, she told a large meeting: "If they think we are going to lift the weapons of murder against our French and other brethren, then we shall shout: "We will not do it!" However, when nationalist crises in the Balkans erupted to violence and then war in 1914, there was no general strike and the SPD majority supported the war as did the French Socialists. The Reichstag unanimously agreed to financing the war. The SPD voted in favour of that and agreed to a truce (Burgfrieden) with the Imperial government, promising to refrain from any strikes during the war. This led Luxemburg to contemplate suicide as the revisionism she had fought since 1899 had triumphed.[23]

In response, Luxemburg organised anti-war demonstrations in Frankfurt, calling for conscientious objection to military conscription and the refusal to obey orders. On that account, she was imprisoned for a year for "inciting to disobedience against the authorities' law and order". Shortly after her death, her fame was alluded to by Grigory Zinoviev at the Petrograd Soviet on 18 January 1919 as he adjudged her astute assessment of Bolshevism.[24]

During the war[edit]

In August 1914, Luxemburg, along with Karl Liebknecht, Clara Zetkin and Franz Mehring, founded the Die Internationale ("The International") group which became the Spartacus League in January 1916. They wrote illegal anti-war pamphlets pseudonymously signed Spartacus after the slave-liberating Thracian gladiator who opposed the Romans. Luxemburg's pseudonym was Junius, after Lucius Junius Brutus, founder of the Roman Republic. The Spartacus League vehemently rejected the SPD's support in the Reichstag for funding the war, and sought to lead Germany's proletariat towards an anti-war general strike. As a result, Luxemburg and Liebknecht were imprisoned in June 1916 for two and a half years. During imprisonment, Luxemburg was twice relocated, first to Posen (now Poznań), then to Breslau (now Wrocław).

Luxemburg in 1915

Friends smuggled out and illegally published her articles. Among them was The Russian Revolution, criticising the Bolsheviks, presciently warning of their dictatorship. Nonetheless, she continued to call for a "dictatorship of the proletariat", albeit not of the one party Bolshevik model. In that context, she wrote the words "Freiheit ist immer die Freiheit des Andersdenkenden" ("Freedom is always the freedom of the one who thinks differently") and continues in the same chapter: "The public life of countries with limited freedom is so poverty-stricken, so miserable, so rigid, so unfruitful, precisely because, through the exclusion of democracy, it cuts off the living sources of all spiritual riches and progress".[25] Another article written in April 1915 when in prison and published and distributed illegally in June 1916 originally under the pseudonym Junius was Die Krise der Sozialdemokratie (The Crisis of Social Democracy), also known as the Junius-Broschüre or The Junius Pamphlet.[26]

In 1917, the Spartacus League was affiliated with the Independent Social Democratic Party (USPD), founded by Hugo Haase and made up of anti-war former SPD members. In November 1918, the USPD and the SPD assumed power in the new republic upon the abdication of Emperor Wilhelm II. This followed the German Revolution that began with the Kiel mutiny, when workers' and soldiers' councils seized most of Germany to put an end to World War I and to the monarchy. The USPD and most of the SPD members supported the councils while the SPD leaders feared this could lead to a Räterepublik (council republic) like the soviets of the Russian Revolutions of 1905 and 1917.

German Revolution of 1918–1919[edit]

Luxemburg was freed from prison in Breslau on 8 November 1918, three days before the armistice of 11 November 1918. One day later, Karl Liebknecht, who had also been freed from prison, proclaimed the Free Socialist Republic (Freie Sozialistische Republik) in Berlin.[27] He and Luxemburg reorganised the Spartacus League and founded The Red Flag (Die Rote Fahne) newspaper, demanding amnesty for all political prisoners and the abolition of capital punishment in the essay Against Capital Punishment.[6] On 14 December 1918, they published the new programme of the Spartacus League.

From 29 to 31 December 1918, they took part in a joint congress of the League, independent socialists and the International Communists of Germany (IKD) that led to the foundation on 1 January 1919 of the Communist Party of Germany (KPD) under the leadership of Liebknecht and Luxemburg. Luxemburg supported the new KPD's participation in the Weimar National Assembly that founded the Weimar Republic, but she was out-voted and the KPD boycotted the elections.[28]

In January 1919, a second revolutionary wave swept Berlin. On New Year's Day, Luxemburg declared:[29]

Today we can seriously set about destroying capitalism once and for all. Nay, more; not merely are we today in a position to perform this task, nor merely is its performance a duty toward the proletariat, but our solution offers the only means of saving human society from destruction.

Like Liebknecht, Luxemburg supported the violent putsch attempt.[30] The Red Flag encouraged the rebels to occupy the editorial offices of the liberal press and later, all positions of power.[30] On 8 January, Luxemburg's Red Flag printed a public statement by her, in which she called for revolutionary violence and no negotiations with the revolution's "mortal enemies", the Friedrich Ebert-Philipp Scheidemann government.[31]

In response to the uprising, German Chancellor and SPD leader Friedrich Ebert ordered the Freikorps to destroy the left-wing revolution, which was crushed by 11 January 1919.[32] Luxemburg's Red Flag falsely claimed that the rebellion was spreading across Germany.[33] On 10 January, Luxemburg called for the murder of Scheidemann's supporters and said they had earned their fate.[34] The uprising was small-scale, had limited support and consisted of the occupation of a few newspaper buildings and the construction of street barricades.[35] Luxemburg and Liebknecht were captured in Berlin on 15 January 1919 by the Rifle Division of the Cavalry Guards of the Freikorps (Garde-Kavallerie-Schützendivision).[36] Its commander Captain Waldemar Pabst, with Lieutenant Horst von Pflugk-Harttung, questioned them under torture and then gave the order to summarily execute them. Luxemburg was knocked down with a rifle butt by the soldier Otto Runge, then shot in the head, either by Lieutenant Kurt Vogel or by Lieutenant Hermann Souchon. Her body was flung into Berlin's Landwehr Canal.[37] In the Tiergarten, Liebknecht was shot and his body, without a name, brought to a morgue.

Barricade during the Spartacist uprising

The execution of Luxemburg and Liebknecht inspired a new wave of violence in Berlin and across Germany. Thousands of members of the KPD as well as other revolutionaries and civilians were killed. Finally, the People's Navy Division (Volksmarinedivision) and workers' and soldiers' councils which had moved to the political left disbanded. Luxemburg was held in high regard by Vladimir Lenin and Leon Trotsky, who recognised her revolutionary credentials at the Third International.[38]

The last part of the German Revolution saw many instances of armed violence and strikes throughout Germany. Significant strikes occurred in Berlin, the Bremen Soviet Republic, Saxony, Saxe-Gotha, Hamburg, the Rhinelands and the Ruhr region. Last to strike was the Bavarian Soviet Republic which was suppressed on 2 May 1919.

More than four months after the execution of Luxemburg and Liebknecht, on 1 June 1919, Luxemburg's corpse was found and identified after an autopsy at the Charité hospital in Berlin.[36] Otto Runge was sentenced to two years imprisonment (for "attempted manslaughter") and Lieutenant Vogel to four months (for failing to report a corpse). However, Vogel escaped after a brief custody. Pabst and Souchon went unpunished.[39] The Nazis later compensated Runge for having been jailed (he died in Berlin in Soviet custody after the end of World War II),[40] and they merged the Garde-Kavallerie-Schützendivision into the SA. In an interview with German news magazine Der Spiegel in 1962 and again in his memoirs, Pabst maintained that two leaders of the SPD, Defence Minister Gustav Noske and Chancellor Friedrich Ebert, had approved of his actions. His account has been neither confirmed nor denied since the case has not been examined by parliament or the courts.

Luxemburg and Liebknecht were buried at the Friedrichsfelde Central Cemetery in Berlin, where socialists and communists commemorate them yearly on the second Sunday of January.

Thought[edit]

1919 photo of the graves of Luxemburg and Karl Liebknecht

Luxemburg defended Karl Marx's dialectical materialism and conception of history. Karl Kautsky, the ethical socialist, rejected neo-Kantian arguments in favour of social Darwinism. The proletariat had to be re-organized in 1893 and in 1910–1911 as a precondition before they could act. These formed the substantive form of arguments with Luxemburg in 1911, when the two seriously fell out. Like Luxemburg, Kautsky saw that what was true for the radicals Vladimir Lenin and Alexander Parvus in Russia was not necessarily so true in Germany. Kautsky was older than Luxemburg, more cautious and read mass strikes as adventurism. However, radical qualitative change for the working class would lead Luxemburg into an age of revolution which she thought had arrived. She was determined to push capitalism to its limits to develop class consciousness.[41] In order to get organization and consciousness, workers had to strike to test resilience to exploitation, but this would not be achievable through blind adherence to party organization.[42]

Revolutionary socialist democracy[edit]

Luxemburg professed a commitment to democracy and the necessity of revolution. Luxemburg's idea of democracy which Stanley Aronowitz calls "generalized democracy in an unarticulated form" represents Luxemburg's greatest break with "mainstream communism" since it effectively diminishes the role of the communist party, but it is in fact very similar to the views of Karl Marx ("The emancipation of the working classes must be conquered by the working classes themselves"). According to Aronowitz, the vagueness of Luxemburgian democracy is one reason for its initial difficulty in gaining widespread support. Luxemburg herself clarified her position on democracy in her writings regarding the Russian Revolution and the Soviet Union. Early on, Luxemburg attacked undemocratic tendencies present in the Russian Revolution:[43]

Without general elections, without unrestricted freedom of press and assembly, without a free struggle of opinion, life dies out in every public institution, becomes a mere semblance of life, in which only the bureaucracy remains as the active element. Public life gradually falls asleep, a few dozen party leaders of inexhaustible energy and boundless experience direct and rule. Among them, in reality only a dozen outstanding heads do the leading and an elite of the working class is invited from time to time to meetings where they are to applaud the speeches of the leaders, and to approve proposed resolutions unanimously – at bottom, then, a clique affair – a dictatorship, to be sure, not the dictatorship of the proletariat but only the dictatorship of a handful of politicians, that is a dictatorship in the bourgeois sense, in the sense of the rule of the Jacobins (the postponement of the Soviet Congress from three-month periods to six-month periods!) Yes, we can go even further: such conditions must inevitably cause a brutalization of public life: attempted assassinations, shooting of hostages, etc. (Lenin's speech on discipline and corruption.)

Luxemburg also insisted on socialist democracy:[43]

Freedom only for the supporters of the government, only for the members of one party – however numerous they may be – is no freedom at all. Freedom is always and exclusively freedom for the one who thinks differently. Not because of any fanatical concept of "justice" but because all that is instructive, wholesome and purifying in political freedom depends on this essential characteristic, and its effectiveness vanishes when "freedom" becomes a special privilege. [...] But socialist democracy is not something which begins only in the promised land after the foundations of socialist economy are created; it does not come as some sort of Christmas present for the worthy people who, in the interim, have loyally supported a handful of socialist dictators. Socialist democracy begins simultaneously with the beginnings of the destruction of class rule and of the construction of socialism.

Opposition to imperialist war and capitalism[edit]

While being critical of the politics of the Bolsheviks, Luxemburg saw the behaviour of the social democratic Second International as a complete betrayal of socialism. As she saw it at the outset of the First World War, the social democratic parties around the world betrayed the world's working class by supporting their own individual bourgeoisies in the war. This included her own Social Democratic Party of Germany (SPD), the majority of whose delegates in the Reichstag voted for war credits.

Luxemburg opposed the sending of the working class youth of each country to what she viewed as slaughter in a war over which of the national bourgeoisies would control world resources and markets. She broke from the Second International, viewing it as nothing more than an opportunist party that was doing administrative work for the capitalists. Along with Karl Liebknecht, Luxemburg organized a strong movement in Germany with these views, but she was imprisoned and after her release killed for her work during the failed German Revolution of 1919, a revolution which the SPD violently opposed.

The Accumulation of Capital[edit]

Clara Zetkin (left) and Luxemburg (right) in 1910

The Accumulation of Capital was the only work Luxemburg published on economics during her lifetime. In the polemic, she argued that capitalism needs to constantly expand into non-capitalist areas in order to access new supply sources, markets for surplus value and reservoirs of labor.[44] According to Luxemburg, Marx had made an error in Das Kapital in that the proletariat could not afford to buy the commodities they produced and by his own criteria it was impossible for capitalists to make a profit in a closed-capitalist system since the demand for commodities would be too low and therefore much of the value of commodities could not be transformed into money. According to Luxemburg, capitalists sought to realize profits through offloading surplus commodities onto non-capitalist economies, hence the phenomenon of imperialism as capitalist states sought to dominate weaker economies. However, this was leading to the destruction of non-capitalist economies as they were increasingly absorbed into the capitalist system. With the destruction of non-capitalist economies, there would be no more markets to offload surplus commodities onto and capitalism would break down.[45]

The Accumulation of Capital was harshly criticized by both Marxist and non-Marxist economists on the grounds that her logic was circular in proclaiming the impossibility of realizing profits in a close-capitalist system and that her underconsumptionist theory was too crude.[45] Her conclusion that the limits of the capitalist system drive it to imperialism and war led Luxemburg to a lifetime of campaigning against militarism and colonialism.[44]

Dialectic of Spontaneity and Organisation[edit]

The Dialectic of Spontaneity and Organisation was the central feature of Luxemburg's political philosophy, wherein spontaneity is a grassroots approach to organising a party-oriented class struggle. She argued that spontaneity and organisation, are not separable or separate activities, but different moments of one political process as one does not exist without the other. These beliefs arose from her view that class struggle evolves from an elementary, spontaneous state to a higher level:[46]

The working classes in every country only learn to fight in the course of their struggles. [...] Social democracy [...] is only the advance guard of the proletariat, a small piece of the total working masses; blood from their blood, and flesh from their flesh. Social democracy seeks and finds the ways, and particular slogans, of the workers' struggle only in the course of the development of this struggle, and gains directions for the way forward through this struggle alone.

Luxemburg did not hold spontaneism as an abstraction, but she developed the Dialectic of Spontaneity and Organisation under the influence of mass strikes in Europe, especially the Russian Revolution of 1905.[47] Unlike the social democratic orthodoxy of the Second International, she did not regard organisation as a product of scientific-theoretic insight to historical imperatives, but as product of the working classes' struggles:[48]

Social democracy is simply the embodiment of the modern proletariat's class struggle, a struggle which is driven by a consciousness of its own historic consequences. The masses are in reality their own leaders, dialectically creating their own development process. The more that social democracy develops, grows, and becomes stronger, the more the enlightened masses of workers will take their own destinies, the leadership of their movement, and the determination of its direction into their own hands. And as the entire social democracy movement is only the conscious advance guard of the proletarian class movement, which in the words of The Communist Manifesto represent in every single moment of the struggle the permanent interests of liberation and the partial group interests of the workforce vis à vis the interests of the movement as whole, so within the social democracy its leaders are the more powerful, the more influential, the more clearly and consciously they make themselves merely the mouthpiece of the will and striving of the enlightened masses, merely the agents of the objective laws of the class movement.

Luxemburg also argued:[49]

The modern proletarian class does not carry out its struggle according to a plan set out in some book or theory; the modern workers' struggle is a part of history, a part of social progress, and in the middle of history, in the middle of progress, in the middle of the fight, we learn how we must fight. [...] That's exactly what is laudable about it, that's exactly why this colossal piece of culture, within the modern workers' movement, is epoch-defining: that the great masses of the working people first forge from their own consciousness, from their own belief, and even from their own understanding the weapons of their own liberation.

Criticism of the October Revolution[edit]

In an article published just before the October Revolution, Luxemburg characterized the Russian February Revolution of 1917 as a "revolution of the proletariat" and said that the "liberal bourgeoisie" were pushed to movement by the display of "proletarian power". The task of the Russian proletariat, she said, was now to end the "imperialist" world war in addition to struggling against the "imperialist bourgeoisie". The world war made Russia ripe for a socialist revolution. Therefore, "the German proletariat are also [...] posed a question of honour, and a very fateful question".[50]

A statue of Rosa Luxemburg in Berlin

In several works, including an essay written from jail and published posthumously by her last companion Paul Levi (publication of which precipitated his expulsion from the Third International), titled The Russian Revolution,[51] Luxemburg sharply criticized some Bolshevik policies such as their suppression of the Constituent Assembly in January 1918 and their policy of supporting the purported right of all national peoples to self-determination. According to Luxemburg, the Bolsheviks' strategic mistakes created tremendous dangers for the Revolution such as its bureaucratisation.

Her sharp criticism of the October Revolution and the Bolsheviks was lessened insofar as she compared the errors of the Revolution and of the Bolsheviks with the "complete failure of the international proletariat".[52]

Bolshevik theorists such as Vladimir Lenin and Leon Trotsky responded to this criticism by arguing that Luxemburg's notions were classical Marxist ones, but they could not be applied to Russia of 1917. They stated that the lessons of actual experience such as the confrontation with the bourgeois parties had forced them to revise the Marxian strategy. As part of this argument, it was pointed out that after Luxemburg herself got out of jail, she was also forced to confront the National Assembly in Germany, a step they compared with their own conflict with the Russian Constituent Assembly.[53]

In this erupting of the social divide in the very lap of bourgeois society, in this international deepening and heightening of class antagonism lies the historical merit of Bolshevism, and with this feat – as always in large historic connections – the particular mistakes and errors of the Bolsheviks disappear without trace.

After the October Revolution, it becomes the "historic responsibility" of the German workers to carry out a revolution for themselves and thereby end the war.[54] When the German Revolution also broke out, Luxemburg immediately began agitating for a social revolution:[55]

The abolition of the rule of capital, the realization of a socialist social order – this, and nothing less, is the historical theme of the present revolution. It is a formidable undertaking, and one that will not be accomplished in the blink of an eye just by the issuing of a few decrees from above. Only through the conscious action of the working masses in city and country can it be brought to life, only through the people's highest intellectual maturity and inexhaustible idealism can it be brought safely through all storms and find its way to port.

In her later work The Russian Tragedy, Luxemburg blamed many of the perceived failures of the Bolsheviks on the lack of a socialist uprising in Germany:

The Bolsheviks have certainly made a number of mistakes in their policies and are perhaps still making them – but where is the revolution in which no mistakes have been made! The notion of a revolutionary policy without mistakes, and moreover, in a totally unprecedented situation, is so absurd that it is worthy only of a German schoolmaster. If the so-called leaders of German socialism lose their so-called heads in such an unusual situation as a vote in the Reichstag, and if their hearts sink into their boots and they forget all the socialism they ever learned in situation in which the simple abc of socialism clearly pointed the way – could one expect a party caught up in a truly thorny situation, in which it would show the world new wonders, not to make mistakes?

Luxemburg further stated:[56]

The awkward position that the Bolsheviks are in today, however, is, together with most of their mistakes, a consequence of basic insolubility of the problem posed to them by the international, above all the German, proletariat. To carry out the dictatorship of the proletariat and a socialist revolution in a single country surrounded by reactionary imperialist rule and in the fury of the bloodiest world war in human history – that is squaring the circle. Any socialist party would have to fail in this task and perish – whether or not it made self-renunciation the guiding star of its policies.

Luxemburg also considered a socialist uprising in Germany to be the solution to the problems the Bolsheviks faced:[56]

There is only one solution to the tragedy in which Russia in caught up: an uprising at the rear of German imperialism, the German mass rising, which can signal the international revolution to put an end to this genocide. At this fateful moment, preserving the honour of the Russian Revolution is identical with vindicating that of the German proletariat and of international socialists.

Epitaph on her death[edit]

Despite the criticism, Lenin praised Luxemburg after her death as an "eagle" of the working class:[57]

But in spite of her mistakes she was – and remains for us – an eagle. And not only will communists all over the world cherish her memory, but her biography and her complete works (the publication of which the German communists are inordinately delaying, which can only be partly excused by the tremendous losses they are suffering in their severe struggle) will serve as useful manuals for training many generations of communists all over the world. 'Since 4 August 1914, German Social-Democracy has been a stinking corpse' – this statement will make Rosa Luxemburg's name famous in the history of the international working class movement.

Trotsky also publicly mourned Luxemburg's death:[58]

We have suffered two heavy losses at once which merge into one enormous bereavement. There have been struck down from our ranks two leaders whose names will be for ever entered in the great book of the proletarian revolution: Karl Liebknecht and Rosa Luxemburg. They have perished. They have been killed. They are no longer with us!

In later years, Trotsky frequently defended Luxemburg, claiming that Joseph Stalin had vilified her.[6] In the article Hands Off Rosa Luxemburg!, Trotsky criticized Stalin for this despite what Trotsky perceived as Luxemburg's theoretical errors, writing: "Yes, Stalin has sufficient cause to hate Rosa Luxemburg. But all the more imperious therefore becomes our duty to shield Rosa's memory from Stalin's calumny that has been caught by the hired functionaries of both hemispheres, and to pass on this truly beautiful, heroic, and tragic image to the young generations of the proletariat in all its grandeur and inspirational force".[59]

Quotations[edit]

 • Luxemburg's best-known quotation "Freiheit ist immer nur Freiheit des anders Denkenden" (sometimes translated as "Freedom is always the freedom of dissenters") is an excerpt from the following passage:[60]

Freedom only for the supporters of the government, only for the members of a party – however numerous they may be – is no freedom at all. Freedom is always the freedom of the one who thinks differently. Not because of the fanaticism of "justice", but rather because all that is instructive, wholesome, and purifying in political freedom depends on this essential characteristic, and its effects cease to work when "freedom" becomes a privilege.

 • The capitalist state of society is doubtless a historic necessity, but so also is the revolt of the working class against it – the revolt of its gravediggers. (April 1915)
 • Without general elections, without unrestricted freedom of press and assembly, without a free struggle of opinion, life dies out in every public institution, becomes a mere semblance of life, in which only the bureaucracy remains as the active element.[61]
 • For us there is no minimal and no maximal program; socialism is one and the same thing: this is the minimum we have to realize today.[62]
 • Today, we face the choice exactly as Friedrich Engels foresaw it a generation ago: either the triumph of imperialism and the collapse of all civilization as in ancient Rome, depopulation, desolation, degeneration – a great cemetery. Or the victory of socialism, that means the conscious active struggle of the international proletariat against imperialism and its method of war.[63]
 • Most of those bourgeois women who act like lionesses in the struggle against "male prerogatives" would trot like docile lambs in the camp of conservative and clerical reaction if they had suffrage.[64] (Luxemburg's famous observation and critique of liberal feminism)

Last words: belief in revolution[edit]

Luxemburg's last known words written on the evening of her murder were about her belief in the masses and what she saw as the inevitability of a triumphant revolution:[65]

The contradiction between the powerful, decisive, aggressive offensive of the Berlin masses on the one hand and the indecisive, half-hearted vacillation of the Berlin leadership on the other is the mark of this latest episode. The leadership failed. But a new leadership can and must be created by the masses and from the masses. The masses are the crucial factor. They are the rock on which the ultimate victory of the revolution will be built. The masses were up to the challenge, and out of this "defeat" they have forged a link in the chain of historic defeats, which is the pride and strength of international socialism. That is why future victories will spring from this "defeat."

"Order prevails in Berlin!" You foolish lackeys! Your "order" is built on sand. Tomorrow the revolution will "rise up again, clashing its weapons," and to your horror it will proclaim with trumpets blazing: I was, I am, I shall be!

Commemoration[edit]

The Federal Office for the Protection of the Constitution notes that idolization of Luxemburg and Liebnecht is an important tradition of German far-left extremism.[3] Luxemburg and Liebnecht were idolized as communist martyrs by the East German communist regime and are still idolized by the East German communist party's successor party The Left.[3]

In the former East Germany and East Berlin, various places were named for Luxemburg by the East German communist party. These include the Rosa-Luxemburg-Platz and a U-Bahn station which were located in East Berlin during the Cold War. The engraving on the nearby pavement reads "Ich war, ich bin, ich werde sein" ("I was, I am, I will be").

A scene from the 2016 Liebknecht-Luxemburg Demonstration in Berlin, held each year in January to honor the murdered socialists

Dresden has a street and streetcar stop named after Luxemburg. The Volksbühne (People's Theatre) is on Rosa-Luxemburg-Platz. The names remained unchanged after the German reunification.

During the Polish People's Republic in Warsaw's Wola district, a manufacturing facility of electric lamps was established and named after Luxemburg.

In 1919, Bertolt Brecht wrote the poetic memorial Epitaph honouring Luxemburg and Kurt Weill set it to music in The Berlin Requiem in 1928:

Red Rosa now has vanished too,
And where she lies is hid from view.
She told the poor what life's about,
And so the rich have rubbed her out.
May she rest in peace.

The British New Left historian Isaac Deutscher wrote of Luxemburg: "In her assassination Hohenzollern Germany celebrated its last triumph and Nazi Germany its first".

Opponents of Marxism had a very different interpretation of Luxemburg's murder. Anti-communist Russian refugees occasionally expressed envy for the Freikorps' success in defeating the Spartacus League. In a 1922 conversation with Count Harry Kessler, one such refugee lamented:[66]

Infamous, that fifteen thousand Russian officers should have let themselves be slaughtered by the Revolution without raising a hand in self-defense! Why didn't they act like the Germans, who killed Rosa Luxemburg in such a way that not even a smell of her has remained?

There is also a monument in Luxembourg for "Lady Rosa" done by Sanja Iveković.

In Barcelona, there are terraced gardens named in her honor. In Madrid, there is a street and several public schools and associations named after Luxemburg. Other Spanish cities including Gijón, Getafe or Arganda del Rey have streets named after her.

Rosa Luxemburg memorial at the site where she was thrown – either dead or alive – into the Landwehr Canal in Berlin

At the edge of the Tiergarten on the Katharina-Heinroth-Ufer which runs between the southern bank of the Landwehr Canal and the bordering Zoologischer Garten (Zoological Garden), a memorial has been installed by a private initiative. On the memorial, the name Rosa Luxemburg appears in raised capital letters, marking the spot where her body was thrown into the canal by Freikorps troops.

The famous Monument to Rosa Luxemburg and Karl Liebknecht, originally named Monument to the November Revolution (Revolutionsdenkmal) which was built in 1926 in Berlin-Lichtenberg[67] and destroyed in 1935, was designed by pioneering modernist and later Bauhaus director Ludwig Mies van der Rohe. The memorial took the form of a suprematist composition of brick masses. Van der Rohe said: "As most of these people [Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht and other fallen heroes of the Revolution] were shot in front of a brick wall, a brick wall would be what I would build as a monument". The commission came about through the offices of Eduard Fuchs, who showed a proposal featuring Doric columns and medallions of Liebknecht and Luxemburg, prompting Mies' laughter and the comment "That would be a good monument for a banker". The monument was destroyed by the Nazis after they took power.

Two small international networks based on her political thought characterize themselves as Luxemburgists, namely the Communist Democracy (Luxemburgist) founded in 2005 and the International Luxemburgist Network founded in 2008. Feminists and Trotskyists as well as leftists in Germany especially show interest in Luxemburg's ideas. Distinguished modern Marxist thinkers such as Ernest Mandel, who has even been characterised as Luxemburgist, have seen Luxemburg's thought as a corrective to revolutionary theory.[68] In 2002, ten thousand people marched in Berlin for Luxemburg and Liebknecht and another 90,000 people laid carnations on their graves.[69]

Annual demonstration[edit]

In the city of Berlin a Liebknecht-Luxemburg Demonstration, shortly LL-Demo, is organized annually in the month of January around the date of their death. This demonstration takes place on the second weekend of the month in Berlin-Friedrichshain, starting near the Frankfurter Tor to the central cemetery Friedrichsfelde, also known as the Gedenkstätte der Sozialisten (Socialist Memorial).[70] During the East Germany era, the event was said to be orchestrated as a mere show event for Socialist Unity Party of Germany celebrities, broadcast live on its state television.[71]

In January 2019, the German left-wing parties commemorated at the occasion of this demonstration the 100th anniversary of the murder on Luxemburg and Liebknecht.[72][73][74][75]

In popular culture and literature[edit]

Due to Luxemburg's importance in the development of theories of Marxist humanist thought, the role of democracy and mass action to achieve international socialism as a pioneering feminist and as a martyr to her cause, she has become a minor iconic figure,[76][77] celebrated with references in popular culture.

Stencil graffiti of Rosa Luxemburg on a portion of the Berlin Wall on display in Potsdamer Platz in Berlin whose title reads "I am a terrorist."

Body identification controversy[edit]

Luxemburg's fellow revolutionary Karl Liebknecht was murdered along with her

On 29 May 2009, Spiegel online, the internet branch of the news magazine Der Spiegel, reported the recently considered possibility that someone else's remains had mistakenly been identified as Luxemburg's and buried as hers.[36]

The forensic pathologist Michael Tsokos, head of the Institute of Legal Medicine and Forensic Sciences at the Berlin Charité, discovered a preserved corpse lacking head, feet, or hands in the cellar of the Charité's medical history museum. He found the corpse's autopsy report suspicious and decided to perform a CT scan on the remains. The body showed signs of having been waterlogged at some point and the scans showed that it was the body of a woman of 40–50 years of age who suffered from osteoarthritis and had legs of differing length. At the time of her murder, Luxemburg was 47 years old and suffering from a congenital dislocation of the hip that caused her legs to have different lengths. A laboratory in Kiel also tested the corpse using radiocarbon dating techniques and confirmed that it dated from the same period as Luxemburg's murder.

The original autopsy, performed on 13 June 1919 on the body that was eventually buried at Friedrichsfelde, showed certain inconsistencies that supported Tsokos' hypothesis. The autopsy explicitly noted an absence of hip damage and stated that there was no evidence that the legs were of different lengths. Additionally, the autopsy showed no traces on the upper skull of the two blows by rifle butt inflicted upon Luxemburg. Finally, while the 1919 examiners noted a hole in the corpse's head between left eye and ear, they did not find an exit wound or the presence of a bullet within the skull.

Assistant pathologist Paul Fraenckel appeared to doubt at the time that the corpse he had examined was Luxemburg's and in a signed addendum distanced himself from his colleague's conclusions. This addendum and the inconsistencies between the autopsy report and the known facts persuaded Tsokos to examine the remains more closely. According to eyewitnesses, when Luxemburg's body was thrown into the canal, weights were wired to her ankles and wrists. These could have slowly severed her extremities in the months her corpse spent in the water which would explain the missing hands and feet issue.[36]

Tsokos realized that DNA testing was the best way to confirm or deny the identity of the body as Luxemburg's. His team had initially hoped to find traces of the DNA on old postage stamps that Luxemburg had licked, but it transpired that Luxemburg had never done this, preferring to moisten stamps with a damp cloth. The examiners decided to look for a surviving blood relative and in July 2009 the German Sunday newspaper Bild am Sonntag reported that a great-niece of Luxemburg had been located – a 79-year-old woman named Irene Borde. She donated strands of her hair for DNA comparison.[96]

Grave of Rosa Luxemburg in Berlin

In December 2009, Berlin authorities seized the corpse to perform an autopsy before burying it in Luxemburg's grave.[97] The Berlin Public Prosecutor's office announced in late December 2009 that while there were indications that the corpse was Luxemburg's, there was not enough evidence to provide conclusive proof. In particular, DNA extracted from the hair of Luxemburg's niece did not match that belonging to the cadaver. Tsokos had earlier said that the chances of a match were only 40%. The remains were to be buried at an undisclosed location while testing was to continue on tissue samples.[98]

Ancestry[edit]

Works[edit]

 • The Accumulation of Capital, translated by Agnes Schwarzschild in 1951. Routledge Classics 2003 edition. Originally published as Die Akkumulation des Kapitals in 1913.
 • The Accumulation of Capital: an Anticritique, written in 1915.
 • Gesammelte Werke (Collected Works), 5 volumes, Berlin, 1970–1975.
 • Gesammelte Briefe (Collected Letters), 6 volumes, Berlin, 1982–1997.
 • Politische Schriften (Political Writings), edited and with preface by Ossip K. Flechtheim, 3 volumes, Frankfurt am Main, 1966 ff.
 • The Complete Works of Rosa Luxemburg, 14 volumes, London and New York, 2011.
 • The Rosa Luxemburg Reader, edited by Peter Hudis and Kevin B. Anderson.

Writings[edit]

This is a list of selected writings:

Writing Year Text
The Industrial Development of Poland 1898 English
In Defense of Nationality 1900 English
Social Reform or Revolution? 1900 English
The Socialist Crisis in France 1901 English
Organizational Questions of the Russian Social Democracy 1904 English
The Mass Strike, the Political Party and the Trade Unions 1906 English
The National Question 1909 English
Theory & Practice 1910 English
The Accumulation of Capital 1913 English
The Accumulation of Capital: An Anti-Critique 1915 English
The Junius Pamphlet 1915 English
The Russian Revolution 1918 English
The Russian Tragedy 1918 English

Speeches[edit]

Speech Year Transcript
Speeches to Stuttgart Congress 1898 English
Speech to the Hanover Congress 1899 English
Speech to the Nuremberg Congress of the German Social Democratic Party 1908 English

See also[edit]

Citations[edit]

 1. ^ Frederik Hetmann: Rosa Luxemburg. Ein Leben für die Freiheit, p. 308.
 2. ^ Leszek Kołakowski ([1981], 2008), Main Currents of Marxism, Vol. 2: The Golden Age, W. W. Norton & Company, Ch III: "Rosa Luxemburg and the Revolutionary Left".
 3. ^ a b c d Gedenken an Rosa Luxemburg und Karl Liebknecht – ein Traditionselement des deutschen Linksextremismus (PDF). BfV-Themenreihe. Cologne: Federal Office for the Protection of the Constitution. 2008. Archived from the original (PDF) on 13 December 2017.
 4. ^ "Glossary of People: L". Marxists.org. Retrieved 22 February 2018.
 5. ^ "Matrikeledition". Matrikel.uzh.ch. Retrieved 22 February 2018.
 6. ^ a b c d Merrick, Beverly G. (1998). "Rosa Luxemburg: A Socialist With a Human Face". Center for Digital Discourse and Culture at Virginia Tech University. Retrieved 18 May 2015.
 7. ^ J. P. Nettl, Rosa Luxemburg, Oxford University Press, 1969, pp. 54–55.
 8. ^ Annette Insdorf (31 May 1987). "Rosa Luxemburg: More Than a Revolutionary". The New York Times. Retrieved 6 December 2008.
 9. ^ Weber, Hermann; Herbst, Andreas. "Luxemburg, Rosa". Handbuch der Deutschen Kommunisten. Karl Dietz Verlag, Berlin & Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, Berlin. Retrieved 16 January 2019.
 10. ^ Luise Kautsky (editor-compiler) (2017). Rosa Luxemburg: Briefe aus dem Gefängnis: Denken und Erfahrungen der internationalen Revolutionärin. Information is taken not from the letters themselves but from a lengthy biographical essay which appears at the end of the volume. Musaicum Books. p. 55. ISBN 978-80-7583-324-2.
 11. ^ Waters, p. 12.
 12. ^ Nettl, p. 383; Waters, p. 13.
 13. ^ "Selbst im Gefängnis Trost für andere". Die Zeit (online). 5 October 1984. Retrieved 12 September 2017.
 14. ^ "Heute war mir Dein süßer Brief ein solcher Trost" (PDF). Rosa-Luxemburg-Stiftung Gesellschaftsanalyse und politische Bildung e. V., Berlin. p. 31. Retrieved 12 September 2017.
 15. ^ Rosa Luxemburg: Gesammelte Briefe. Vol. 2, 5 and 6.
 16. ^ Rowbotham, Sheila (5 March 2011). "The revolutionary Rosa Luxemburg". The Guardian. ISSN 0261-3077. Retrieved 21 April 2019.
 17. ^ Waters, p. 20.
 18. ^ Revolutionary Rosa: The Letters of Rosa Luxemburg. Reviewed by Irene Gammel for the Globe and Mail.
 19. ^ Waters, p. 19.
 20. ^ Weitz, Eric D. (1994). "'Rosa Luxemburg Belongs to Us!'". German Communism and the Luxemburg Legacy. Central European History (27: 1), pp. 27–64.
 21. ^ a b Kate Evans, Red Rosa: A Graphic Biography of Rosa Luxemburg, New York, Verso, 2015
 22. ^ Weitz, Eric D. (1997). Creating German Communism, 1890–1990: From Popular Protests to Socialist State. Princeton, New Jersey: Princeton University Press.
 23. ^ a b Paul Frölich, Rosa Luxemburg, London: Haymarket Books, 2010
 24. ^ Waters, pp. 18–19.
 25. ^ "The Russian Revolution, Chapter 6: The Problem of Dictatorship". Marxists.org. Retrieved 5 February 2017.
 26. ^ "Die Krise der Sozialdemokratie (Junius-Broschüre)".
 27. ^ von Hellfeld, Matthias (16 November 2009). "Long Live the Republic – 9 November 1918". Deutsche Welle. Retrieved 30 November 2014.
 28. ^ Luban, Ottokar (2017). The Role of the Spartacist Group after 9 November 1918 and the Formation of the KPD In Hoffrogge, Ralf; LaPorte, Norman (eds.). Weimar Communism as Mass Movement 1918–1933. London: Lawrence & Wishart. pp. 45–65.
 29. ^ Nettl, J. P. Rosa Luxemburg. Vol. 1. p. 131. Waters, Mary-Alice Waters (ed.). Rosa Luxemburg Speaks. p. 7.
 30. ^ a b Jones 2016, p. 193.
 31. ^ Jones 2016, pp. 193–194.
 32. ^ Jones 2016, p. 210.
 33. ^ Jones 2016, p. 203.
 34. ^ Jones 2016, p. 207.
 35. ^ Jones 2016, p. 209.
 36. ^ a b c d Thadeusz, Frank (29 May 2009). "Revolutionary Find: Berlin Hospital May Have Found Rosa Luxemburg's Corpse". Der Spiegel. Retrieved 30 November 2014.
 37. ^ Wroe, David (18 December 2009). "Rosa Luxemburg Murder Case Reopened". The Daily Telegraph. Retrieved 30 November 2014.
 38. ^ Waters, pp. 18–19.
 39. ^ Nettl, J. P. (1969). Rosa Luxemburg. Oxford University Press. pp. 487–490.
 40. ^ "Martyrdom of Liebknecht and Luxemburg". Revolutionarydemocracy.org. Retrieved 22 February 2018.
 41. ^ Politische Schriften, p. 48.
 42. ^ Massenstreik, Partei, und Gewerkschaften, p. 31.
 43. ^ a b "The Russian Revolution, Chapter 6".
 44. ^ a b Scott, Helen (2008). "Introduction to Rosa Luxemburg". The Essential Rosa Luxemburg: Reform or Revolution and The Mass Strike. By Luxemburg, Rosa. Chicago: Haymarket Books. p. 18.
 45. ^ a b Kolakowski, Leszek (2008). Main Currents of Marxism. W. W. Norton & Company. pp. 407–415.
 46. ^ In a Revolutionary Hour: What Next?. Collected Works (1: 2). p. 554.
 47. ^ Rosa Luxemburg at the Encyclopædia Britannica
 48. ^ The Political Leader of the German Working Classes. Collected Works. Vol. 2. p. 280.
 49. ^ The Politics of Mass Strikes and Unions. Collected Works. Vol. 2. p. 465.
 50. ^ The Politics of Mass Strikes and Unions. Collected Works. Vol. 2. p. 245.
 51. ^ "The Nationalities Question in the Russian Revolution (Rosa Luxemburg, 1918)". Libcom.org. 11 July 2006. Retrieved 2 January 2010.
 52. ^ On the Russian Revolution. GW 4. p. 334.
 53. ^ Fragment on War, National Questions, and Revolution. Collected Works. Vol. 4, p. 366.
 54. ^ Luxemburg, Rosa. The Historic Responsibility. GW 4. p. 374.
 55. ^ The Beginning. Collected Works. Vol. 4. p. 397.
 56. ^ a b Luxemburg, Rosa. "Rosa Luxemburg: The Russian Tragedy (September 1918)". Marxists.org. Retrieved 29 November 2018.
 57. ^ Larsen, Patrick (15 January 2009). "Ninety Years after the Murder of Rosa Luxemburg: Lessons of the Life of a Revolutionary". International Marxist Tendency. Retrieved 18 May 2015.
 58. ^ Trotsky, Leon (1919). "Karl Liebknecht and Rosa Luxemburg". International Marxist Tendency. Retrieved 18 May 2015.
 59. ^ Trotsky, Leon (June 1932). "Hands Off Rosa Luxemburg!". International Marxist Tendency. Retrieved 18 May 2015.
 60. ^ "Die russische Revolution. Eine kritische Würdigung" (1920). Berlin. p. 109. Collected Works (1983). Dietz Verlag Berlin (East). Vol. 4. p. 359.
 61. ^ The Russian Revolution. Chapter 6. Rosa Luxemburg Internet Archive.
 62. ^ Our Program and the Political Situation. Rosa Luxemburg Internet Archive.
 63. ^ The Junius Pamphlet. Chapter 1. In the Rosa Luxemburg Internet Archive.
 64. ^ Luxemburg, Rosa. "Rosa Luxemburg: Women's Suffrage and Class Struggle (1912)". Marxists.org. Retrieved 22 February 2018.
 65. ^ Luxemburg, Rosa. Order Reigns in Berlin. Collected Works. Vol. 4. p. 536. Rosa Luxemburg Internet Archive.
 66. ^ Kessler, Harry Graf (1990). Berlin in Lights: The Diaries of Count Harry Kessler (1918–1937). New York: Grove Press. Tuesday 28 March 1922.
 67. ^ "Mies van der Rohe". Facebook.com. Retrieved 22 February 2018.
 68. ^ Achacar, Gilbert. "The Actuality of Ernest Mandel".
 69. ^ "Workers World Jan. 31, 2002: Berlin events honor left-wing leaders".
 70. ^ Meintz, Rene (13 January 2019). "Liebknecht-Luxemburg-Demonstration". Friedrichshain-Kreuzberg-Portal.
 71. ^ "Luxemburg-Liebknecht-Demonstration". Jugendopposition in der DDR.
 72. ^ "Gloomy German left remembers murdered Rosa Luxemburg". www.thelocal.de. 13 January 2019.
 73. ^ "Berlin: 15,000 Rally to Remember the 100th Anniversary of the Assassination Of Communists Rosa Luxemburg and Karl Liebknecht". 13 January 2019. Retrieved 13 January 2019.
 74. ^ "What can we learn from Rosa Luxemburg, 100 years after her murder?". www.thelocal.de. 15 January 2019.
 75. ^ "100 Jahre nach der Ermordung – Luxemburg und Liebknecht bewegen über Zehntausend".
 76. ^ "German corpse 'may be Luxemburg'". BCC News. 29 May 2009. Retrieved 26 March 2018.
 77. ^ "14 Badass Historical Women To Name Your Daughters After". BuzzFeed. 13 January 2016. Retrieved 26 March 2018.
 78. ^ hakki (7 October 2015). "Hristo Smirnenski Kimdir?". Hakkında Bilgi (in Turkish). Retrieved 21 April 2019.
 79. ^ Die Geduld der Rosa Luxemburg (1986), retrieved 30 March 2019
 80. ^ Rosa Luxemburg, retrieved 30 March 2019
 81. ^ "Rosa Luxemburg (Die Geduld der Rosa Luxemburg)". Independent Cinema Office. Retrieved 30 March 2019.
 82. ^ Platypus Affiliated Society, Rosa Luxemburg, retrieved 30 March 2019
 83. ^ "Jean-Paul Riopelle "Tribute to Rosa Luxemburg"". Musée national des beaux-arts du Québec (MNBAQ). Retrieved 30 March 2019.
 84. ^ Québec, Musée national des beaux-arts du. "Mitchell | Riopelle – Nothing in Moderation". Newswire.ca. Retrieved 30 March 2019.
 85. ^ Vollmann, William T. (2005). Europe central. New York: Viking. ISBN 978-0670033928. OCLC 56911959.
 86. ^ Louvish, Simon. (1994). The resurrections : a novel. Louvish, Simon. New York: Four Walls Eight Windows. ISBN 978-1568580142. OCLC 30158761.
 87. ^ Balliol College, Oxford
 88. ^ "Balliol made them". The Daily Telegraph. London. 27 April 2010. Retrieved 27 April 2010.
 89. ^ "Morskaya (Nautical), by Mumiy Troll". Mumiy Troll. Retrieved 21 April 2019.
 90. ^ "Langston Hughes – Kids Who Die". Genius. Retrieved 21 April 2019.
 91. ^ Döblin, Alfred (1983). Karl and Rosa : a novel (1st U.S. ed.). New York: Fromm International Pub. Corp. ISBN 978-0880640107. OCLC 9894460.
 92. ^ Elton, Ben. Time and time again (First U.S. ed.). New York. ISBN 9781250077066. OCLC 898419165.
 93. ^ "The Radical Life of Rosa Luxemburg". The Nation. 26 October 2015. Retrieved 20 April 2019.
 94. ^ Tellini, Ute L. (1997). "Max Beckmann's "Tribute" to Rosa Luxemburg". Woman's Art Journal. 18 (2): 22–26. doi:10.2307/1358547. ISSN 0270-7993. JSTOR 1358547.
 95. ^ "Melrose Quartet". Retrieved 7 November 2019.
 96. ^ "DNA of Great-Niece May Help Identify Headless Corpse". Spiegel Online. SpiegelOnline. 21 July 2009. Retrieved 21 July 2009.
 97. ^ "Berlin Authorities Seize Corpse for Pre-Burial Autopsy". Spiegel Online. SpiegelOnline. 17 December 2009. Retrieved 17 December 2009.
 98. ^ "Rosa Luxemburg "floater" released for burial after 90 years". Lost in Berlin. Salon.com. 30 December 2009. Archived from the original on 11 January 2012.

Bibliography[edit]

 • Basso, Lelio (1975). Rosa Luxemburg: A Reappraisal. London.
 • Bronner, Stephen Eric (1984). Rosa Luxemburg: A Revolutionary for Our Times.
 • Cliff, Tony (1980) [1959]. "Rosa Luxemburg". International Socialism. London (No. 2/3).
 • Dunayevskaya, Raya (1982). Rosa Luxemburg, Women's Liberation, and Marx's Philosophy of Revolution. New Jersey.
 • Ettinger, Elzbieta (1988). Rosa Luxemburg: A Life.
 • Frölich, Paul (1939). Rosa Luxemburg: Her Life and Work.
 • Geras, Norman (1976). The Legacy of Rosa Luxemburg.
 • Gietinger, Klaus (1900). Eine Leiche im Landwehrkanal – Die Ermordung der Rosa L. (A Corpse in the Landwehrkanal – The Murder of Rosa L.). Berlin: Verlag. ISBN 978-3-930278-02-2.
 • Hetmann, Frederik (1980). Rosa Luxemburg: Ein Leben für die Freiheit. Frankfurt. ISBN 978-3-596-23711-1.
 • Jones, Mark (2016). Founding Weimar: Violence and the German Revolution of 1918–1919. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-1-107-11512-5.
 • Kemmerer, Alexandra (2016), "Editing Rosa: Luxemburg, the Revolution, and the Politics of Infantilization". European Journal of International Law, Vol. 27 (3), 853–864. doi:10.1093/ejil/chw046
 • Hudis, Peter; Anderson (eds.), Kevin B. (2004). "The Rosa Luxemburg Reader". Monthly Review.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 • Kulla, Ralf (1999). Revolutionärer Geist und Republikanische Freiheit. Über die verdrängte Nähe von Hannah Arendt und Rosa Luxemburg. Mit einem Vorwort von Gert Schäfer. Diskussionsbeiträge des Instituts für Politische Wissenschaft der Universität Hannover. Band 25. Hannover: Offizin Verlag. ISBN 978-3-930345-16-8.
 • Nettl, J. P. (1966). Rosa Luxemburg. It is long considered the definitive biography of Luxemburg.
 • Shepardson, Donald E. (1996). Rosa Luxemburg and the Noble Dream. New York.
 • Waters, Mary-Alice (1970). Rosa Luxemburg Speaks. London: Pathfinder. ISBN 9780873481465.
 • Weitz, Eric D. (1997). Creating German Communism, 1890–1990: From Popular Protests to Socialist State. Princeton, New Jersey: Princeton University Press.
 • Priestand, David (2009). Red Flag: A History of Communism. New York: Grove Press.
 • Weitz, Eric D. (1994). "'Rosa Luxemburg Belongs to Us!'" German Communism and the Luxemburg Legacy. Central European History (27: 1). pp. 27–64.
 • Evans, Kate (2015). Red Rosa: A Graphic Biography of Rosa Luxemburg. New York: Verso.
 • Luban, Ottokar (2017). The Role of the Spartacist Group after 9 November 1918 and the Formation of the KPD. In Hoffrogge, Ralf; LaPorte, Norman (eds.). Weimar Communism as Mass Movement 1918–1933. London: Lawrence & Wishart. pp. 45–65.

External links[edit]