رتیل زانوقرمز مکزیکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رتیل زانوقرمز مکزیکی
Brachypelma smithi 2009 G09.jpg
رتیل زانوقرمز مکزیکی،ماده.
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: حیوانات
شاخه: بندپایان
رده: عنکبوتیان
راسته: Araneae
تیره: Theraphosidae
سرده: رتیل
گونه: B. smithi
نام علمی
Brachypelma smithi
F. O. Pickard-Cambridge, ۱۸۹۷ (میلادی)
مترادف‌ها

Eurypelma smithi Euathlus smithi

رتیل زانوقرمز مکزیکی(نام علمی: Brachypelma smithi) [۱] دارای رنگ سیاه و قهوه ای تیره غالب با پاهای قهوه ای روشن و زانو هایی به رنگ مشخص نارنجه متمایل به قرمز براق هستند. شکم آنها در میان موهای پرز مانند قهوه ای و خاکستری رنگ پوشانده شده است.

اندازه[ویرایش]

این گونه از رتیل ها می توانند فاصله ای حدود ۱۷ سانتی متر بین دو پای خود داشته باشند.

طول عمر[ویرایش]

طول عمر نر ها بین ۳ تا ۶ سال می باشد و ماده ها بیش از ۲۵ سال عمر می کنند.[۲]

تکثیر[ویرایش]

رتیل های ماده در صورت داشتن دوره سرد (دوره سرما) بیشتر و بهتر آماده جفت گیری می شوند. زمانی رتیل نر بالغ یک شبکه اسپرم بسازد نشان دهنده آمادگی او به رتیل ماده است . او باید در محفظه زندگی رتیل ماده قرار بگیرد. رتیل نر به سمت مخفیگاه رتیل ماده حرکت می کند ، سپس با دستان جلویی خود با حرکتی لرزش وار به زمین ضربه زده و رتیل ماده را ترغیب به خروج از مخفیگاه می کند. به محض خروج رتیل ماده ، رتیل نر به سمتش حمله ور شده و به حالتی که بالاتر از او قرار گیرد آن را می گیرد تا به نقطه مورد نظر خود برای جفت گیری دسترسی خوبی داشته باشد.در این زمان رتیل نر بوسیله ی یکی از اندام های شبه حرکتی خود ، اقدام به قرار دادن کیسه اسپرم در داخل بدن رتیل ماده می کند.اگر عمل جفت گیری و قرار دادن کیسه اسپرم در داخل بدن ماده به درستی انجام گرفته باشد، یک کیسه حاوی تخم ظرف چند هفته آینده ، توسط رتیل ماده گذاشته می شود.این کیسه تخم می تواند شامل ۲۵۰ عدد بچه رتیل باشد.پس از جفت گیری رتیل نر معمولاً پس از چند هفته خواهد مرد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Mexican redknee tarantula». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی ، بازبینی‌شده در ۲۵ آوریل ۲۰۱۲.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ کلینیک دامپزشکی سپکا