ربه‌کا (رمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ربه‌کا (رمان)
DaphneDuMaurier Rebecca first.jpg
چاپ نخست
نویسنده(گان) دافنه دوموریه
کشور بریتانیا
زبان انگلیسی
گونه(ها) داستان جنایی، داستان گوتیک، داستان معمایی، رمانس
ناشر ویکتور گولانس
تاریخ انتشار ۱۹۳۸

ربکا رمانی اثر دافنه دوموریه (۱۹۰۷–۱۹۸۹)، بانوی نویسنده انگلیسی است، که در ۱۹۳۸ منتشر شد. بسیاری این اثر را که از جین ایر تأثیر گرفته‌است، بهترین اثر نویسنده می‌دانند.

ماجرای داستان[ویرایش]

کتاب با این جمله شروع می‌شود که یکی از آغازهای مشهور تاریخ ادبیات است: «دیشب در عالم رؤیا دیدم که بار دیگر در ماندلی پا گذاشتم» و توسط زن جوانی روایت می‌شود که تا پایان داستان نام اورا نمی‌فهمیم و صرفاً به نام خانم دووینتر شناخته می‌شود. داستان در باب زن جوان خدمتکاری است که با مردی ثروتمند آشنا می‌شود و مرد جوان به اوپیشنهاد ازدواج می‌کند. دختر جوان پس از مدتی زندگی پی می‌برد مرد جوان، همسر زیبای خود را در یک حادثه از دست داده و سیر داستان پرده از این راز برمی‌دارد که زن جذاب و متوفی مرد جوان، زنی فاسد و هوس باز بوده و شبی که او منتظر معشوقه اش بوده، ناگهان با شوهرش روبرو می‌شود و پس از دادن خبر دروغین آبستن بودنش به دست او کشته می‌شود و شوهرش آقای ماکسیمیلیان دووینتر جسدش را به همراه قایق شخصی اش در دریا غرق می‌کند. پس از یک سال با پیدا شدن جسد ربه کا ماکسیم دوویمنتر پای میز محاکمه کشیده می‌شود. به آتش کشیده شدن قصر مرد ثروتمند و افشای راز همسر جذاب و زیبایش نشانی از حقایق و نیمه پنهان وجود آدمها است که با ظاهری آراسته و با شکوه پوشانده شده‌است. در حالی که در داخل این ظاهر براق و خیره کننده، آدمها در حال زجر کشیدن و زجر دادن یکدیگر هستند و هیچ‌یک از این حقایق به چشم افراد ساده دل و ظاهر بین که از خارج این زندگی به آن نگاه می‌کنند، نمی‌آید.

شخصیت‌های اصلی[۱][ویرایش]

راوی:: همسر دوم ماکسیم دووینتر، که راوی داستان می‌باشد ولی نام او در داستان گفته نشده‌است.

ماکسیم دووینتر: مالک ماندلی؛ در آغاز رمان او همسر زیبای خود را تازه از دست داده‌است.

ربکا: همسر سابق ماکسیم دووینتر، او زنی زیبا و باهوش توصیف شده و در طول رمان سرنوشت او رازآلود بیان شده‌است.

خانم دنورس: مستخدم ارشد ماندلی که سخصت او شوم بیان شده‌است که در طول رمان وابستگی زیادی به ربکا دارد.

اقتباس‌ها[ویرایش]

مشهورترین اقتباس این اثر فیلم سینمایی ربه‌کا با شرکت لارنس اولیویر است که آلفرد هیچکاک آن را به سال ۱۹۴۰ میلادی ساخت و برندهٔ جایزه اسکار هم شد.

ترجمه‌ها[ویرایش]

این کتاب به بسیاری از زبانهای دنیا ترجمه شده‌است. حسن شهباز و نازگل نیکویی آن را به زبان فارسی برگردانده اند.

منابع[ویرایش]

  • دوموریه، دافنه، ربه کا، ترجمه حسن شهباز.