راینهارت دوزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

راینهارت پیتر آنه دوزی یا دُزی (به هلندی: Reinhart Pieter Anne Dozy) (زادهٔ فوریه ۱۸۲۰- مرگ مه ۱۸۸۴) خاورشناس نامی هلندی بود. تمرکز پژوهش‌های دوزی بر زبان و ادبیات عرب بود. دوزی به زبان‌های آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و عربی تسلط داشت.

کارنامه[ویرایش]

دوزی تبار فرانسویان پروتستان داشت. نیاکانش به دلیل درگیری‌های مذهبی به هلند کوچیده‌بودند و در همان سامان ماندگار گشتند. وی در لایدن زاده شد. در دانشگاه لایدن به آموختن پرداخت و در ۱۸۴۴ مدرک دکترا دریافت داشت و از ۱۸۵۷ به طور رسمی استاد تاریخ آن دانشگاه گردید. به دلیل دلبستگی‌ای که به ادبیات شرقی، تاریخ و نیز زبان عربی یافته بود ترجمه‌های چندی دربارهٔ تاریخ عرب و تاریخ آفریقا و ادبیات عرب را به انجام رساند. همین آثار بود که وی را در جایگاه یک پژوهندهٔ توانا نامور ساخت.

مهمترین اثر او تا آن زمان تاریخ مسلمانان اسپانیا بود که در ۱۸۸۱ در لایدن آن را نشر کرد. از دیگر اثرهای او می‌توان به فهرست وامواژگان تازی در زبان هلندی اشاره کرد. از دیگر اثرهای او اسرائیلیات در مکه (هارلم، ۱۸۶۴) و اسلام‌گرایی(هارلم،۱۸۶۳) بودند. از دیگر تألیفات او باید به فرهنگ البسه مسلمانان و فرهنگ‌های واژگان عربی اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

[