پرش به محتوا

رایخس‌گائو دانوب علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رایخس‌گائو دانوب علیا
رایخس‌گائو آلمان نازی
۱۹۳۸–۱۹۴۵
Flag of رایخس‌گائو دانوب علیا
Flag
Coat of arms of رایخس‌گائو دانوب علیا
Coat of arms

نقشه آلمان نازی به همراه زیربخش‌های اداری آن (گائوها و رایخس‌گائوها)
مرکزلینتس
جمعیت 
• ۱۹۳۹
۱٬۰۳۲٬۱۱۵
تاریخچه
دولت
گاولایتر 
• ۱۹۳۸–۱۹۴۵
آوگوست آیگروبر
تاریخچه 
۱۲ مارس ۱۹۳۸
۸ مه ۱۹۴۵
پیشین
پسین
اوبراسترایش
اشتایرمارک
نخستین جمهوری چکسلواکی
اوبراسترایش
سومین جمهوری چکسلواکی
امروزه بخشی از اتریش
 جمهوری چک

رایخس‌گائو دانوب علیا (به آلمانی: Reichsgau Oberdonau) زیربخشی اداری مربوط به آلمان نازی بود که از ۱۹۳۸ تا ۱۹۴۵ متشکل از مناطقی در اتریش علیا، بخش‌هایی از استان بوهمی جنوبی، و بخش کوچکی از سالزکامرگوت بود که از اشتایرمارک به آن ضمیمه شده بود.

این گائو عنوان افتخاری «گائو خانه پیشوا» را داشت (به آلمانی: Heimatgau des Führers)، چرا که آدولف هیتلر در برانائو ام این در این گائو زاده شد و بیشتر عمر اولیه خود را در لینتس گذراند.[۱] اقامتگاه برگهوف وی در نزدیکی گائو مونیخ-بایرن علیا قرار داشت.

تاریخچه

[ویرایش]

سامانه اداری منطقه‌ای نازی‌ها موسوم به «گائو» برای بهبود مدیریت ساختار حزب در ۲۲ اردیبهشت ۱۹۲۶ در جریان یک گردهمایی حزبی تأسیس شد. از سال ۱۹۳۳ به بعد، پس از تصرف قدرت توسط نازی‌ها، گائو به‌طور فزاینده‌ای جایگزین ایالات به عنوان زیرمجموعه‌های اداری در آلمان شد.[۲] در ۱۲ مارس ۱۹۳۸، آلمان نازی اتریش را ضمیمه خاک خود کرد و ایالت‌های اتریش ضمیمه هفت گائو حزب نازی شدند. بر پایه قانون Ostmarkgesetz به تاریخ ۱۴ آوریل ۱۹۳۹، گائو اتریش به رتبه رایخس‌گائو ارتقا پیدا کرد و برایش گاولایتر تعیین شد.[۲][۳]

در راس هر گائو یک گائولایتر قرار داشت؛ جایگاهی که به ویژه پس از شروع جنگ جهانی دوم به‌طور فزاینده‌ای قدرتمندتر شد. گائولایترهای محلی مسئولیت تبلیغ و نظارت و از سپتامبر ۱۹۴۴ به بعد، هدایت فولکس‌اشتورم و دفاع از گائو را بر عهده داشتند.[۲][۴] جایگاه گائولایتر برای این منطقه در طی وجود آن در دست وگوست آیگروبر بود.[۵][۶]

اردوگاه کار اجباری ماوتهاوزن در این رایخس‌گائو قرار داشت. از میان ۱۹۹٬۴۰۴ زندانی این اردوگاه، ۱۱۹٬۰۰۰ تن از آن‌ها به دلیل شرایط سخت زندگی و کار و کمبود غذا در آن جان خود را از دست دادند.[۷]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. Kriechbaumer, R. 1998, Geschichte der österreichischen Bundesländer seit 1945, p. 117
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ "Die NS-Gaue" [The Nazi Gaue]. dhm.de (به آلمانی). Deutsches Historisches Museum. Retrieved 24 March 2016.
  3. "Der "Anschluss" Österreichs 1938" [The annexation of Austria 1938]. dhm.de (به آلمانی). Deutsches Historisches Museum. Retrieved 24 March 2016.
  4. "The Organization of the Nazi Party & State". nizkor.org. The Nizkor Project. Archived from the original on 9 November 2016. Retrieved 24 March 2016.
  5. "Übersicht der NSDAP-Gaue, der Gauleiter und der Stellvertretenden Gauleiter zwischen 1933 und 1945" [Overview of Nazi Gaue, the Gauleiter and assistant Gauleiter from 1933 to 1945]. zukunft-braucht-erinnerung.de (به آلمانی). Zukunft braucht Erinnerung. Archived from the original on 26 May 2017. Retrieved 24 March 2016.
  6. "Reichsgau Oberdonau". verwaltungsgeschichte.de (به آلمانی). Retrieved 24 March 2016.
  7. "Mauthausen" (PDF). yadvashem.org. Yad Vashem. Archived from the original (PDF) on 25 May 2019. Retrieved 31 March 2016.

پیوند به بیرون

[ویرایش]