رایانش موازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

رایانش موازی یا محاسبات موازی به اجرای هم‌زمان یک برنامه (که به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم شده‌است) بر روی چند پردازنده به منظور دستیابی به سرعت بیشتر اطلاق می‌شود. ایدهٔ اصلی این است که فرایند حل یک مسئله را معمولاً می‌توان به زیروظایف خردتری تقسیم کرد که با اجرای هم‌زمان این زیروظایف و هماهنگ کردن آنها مسئله اصلی در زمان کوتاهتری حل می‌شود.

تعریف[ویرایش]

یک سیستم محاسبات موازی رایانه ایست با بیش از یک پردازنده که برای پردازش موازی استفاده می‌شود. در گذشته، در یک سیستم چندپردازنده هر پردازنده در یک بسته‌بندی جداگانه قرار داشت، اما امروزه با معرفی تراشه‌های چندهسته‌ای، چندین پردازنده در کنار یکدیگر در یک بسته قرار می‌گیرند. در حال حاضر انواع بسیار گوناگونی از رایانه‌های موازی وجود دارند که بر اساس نوع اتصالات بین پردازنده‌ها و حافظه از یکدیگر متمایز می‌شوند. رده‌بندی Flynn که یکی از پذیرفته‌شده‌ترین رده‌بندی‌ها برای رایانه‌های موازی است، رایانه‌های موازی را بر این اساس طبقه‌بندی می‌کند که آیا شامل پردازنده‌هایی هستند که همگی هم‌زمان یک دستور یکسان را روی داده‌های متفاوتی اجرا می‌کنند (یک دستور چند داده SIMD: Single Instruction Multiple Data) و یا هر پردازنده دستور متفاوتی را روی داده‌هایی متفاوت اجرا می‌کند (چند دستور چند داده MIMD: Multiple Instruction Multiple Data).

تفاوت پردازش موازی با پردازش هم‌روندی و چندکارگی[ویرایش]

مفهوم هم‌روندی به معنی این است که چند عمل وجود دارند و آن‌ها به طور هم‌زمان باهم درحال اجرا هستند و می‌توان وقفه ای در یک عمل صورت بگیرد و به طور کلی عمل متوقف شود.همروندی در علوم رایانه در سامانه‌هایی پیش می‌آید که در آن‌ها چند پردازش محاسباتی همزمان اجرا می‌شوند و با یکدیگر اندرکنش دارند (ناحیه بحرانی دارند). مطالعه همروندی محدوده وسیعی از سامانه‌ها را دربرمی‌گیرد، از سامانه‌های رایانش موازی سخت-درگیر و بسیار همزمان گرفته تا سامانه‌های توزیع‌شده ناهمزمان سست-درگیر. حال آنکه در پردازش موازی ، عمل اصلی وقتی به چند عمل کوچک تر تقسیم می‌شود ، این عمل ها می‌توانند از هم مستقل باشند.به عنوان مثال اگر دو نخ یا دو پردازه همزمان درحال اجرا روی یک هسته پردازنده باشند، این مفهوم هم‌روندی ست اما اگر دو نخ یا دو پردازه همزمان درحال اجرا روی دو هسته پردازنده باشند، این مفهوم موازیست.
چندکارگی یا چندوظیفگی اجرای هم‌زمان دو یا چند کار و وظیفهٔ رایانه‌ای از سوی واحد پردازش مرکزی است.
مراحل کار به صورت زیر میباشد: ۱- پردازنده یک سیگنال وقفه دریافت مینماید. ۲- پس از دریافت سیگنال وقفه توسط پردازنده، پردازنده کاری را که در حال انجامش است را متوقف نموده و تا آن نقطه‌ای که آن کار را انجام داده ذخیره مینماید تا در زمان مقتضی به ادامه کار قبلی از همان نقطه توقف یافته بازگردد. ۳- پردازنده به سراغ دستگاه یا برنامه درخواست کننده وقفه رفته و دستور را برای پردازش فراخوانی مینماید. ۴- بعد از پردازش یک دستور از مرحله قبل، وقفه برای زمان‌بندی فراخوان میدهد

پردازش موازی[ویرایش]

پردازش موازی اجرای یک فرایند به طور هم‌زمان، عموماً با تقسیم عملیات پردازش بر روی چندین پردازنده به منظور افزایش کارایی و در نهایت سرعت بخشیدن برای رسیدن به جواب است. گاهی استفاده از تکنیکهای اشتراک زمان را در یک پردازنده، به اشتباه پردازش موازی به حساب می‌آورند (چند پروسه به طور موازی روی یک پردازنده اجرا می‌شوند). ایدهٔ این کار بر این مبنا است که هر مسئله به طور معمول قابل تقسیم به چندین مسئله با اندازهٔ کوچک‌تر است که این مسئله‌های کوچک‌تر می‌توانند به صورت هم‌زمان حل شده و در نهایت ادغام شوند تا نتیجه نهایی سریع‌تر بدست آید.

کاهش زمان محاسبه، امکان حل مسایل بزرگ‌تر، غلبه بر محدودیت‌های حافظه، صرفه اقتصادی و استفاده از فناوری‌های روز از جمله برتری‌هایی است که برای پردازش موازی نسبت به پردازش سریال (روش سنتی تر پردازش اطلاعات) برشمرده می‌شود.

مزایای استفاده از پردازش موازی[ویرایش]

مزایای سیستم‌های ابررایانه را که عامل اصلی رشد سریع آنها نیز می‌باشد می‌توان به شرح زیر لیست نمود.

 • نسبت هزینه به‌کارایی بسیار پایین
 • سخت‌افزار و نرم‌افزار ارزان و در دسترس
 • تعمیر و نگهداری ساده
 • قابلیت توسعه سیستم متناسب با افزایش نیاز
 • امکان به‌روزرسانی سیستم
 • زمان بالای در اختیار بودن و سرویس‌دهی سیستم
 • کاهش زمان اجرا در شبیه سازی ها و حل مسائل کاربردی
 • گسترش دامنه تحقیقات
 • امکان حل مسائل بزرگتر و پیچیده‌تر
 • استفاده از IO (سیستم های ورودی و خروجی) در بسیاری از ماشین آلات (مثل پایگاه داده های توزیعی).

برنامه‌نویسی موازی[ویرایش]

برنامه‌نویسی موازی (به انگلیسی: Parallel Programming) برای استفاده هر چه بهتر از منابع سیستم و افزایش سرعت و کارایی برنامه روی پردازنده‌ها به وجود آمد. در این نوع برنامه‌نویسی، قسمت‌هایی از برنامه اصلی که قابلیت اجرای همزمان (به انگلیسی: Concurrent) را دارند به چند زیربرنامه تقسیم شده و به صورت همزمان روی چند پردازنده یا چند نخ (en:Thread) اجرا می‌شوند. قسمتی از برنامه هم که قابلیت اجرای موازی (به انگلیسی: Parallel) را ندارد به صورت سریال روی یک پردازنده اجرا می‌شود. در واقع تفاوت اصلی برنامه‌سازی ترتیبی و موازی همین امر می‌باشد، اما در پی آن مفاهیم متعددی مطرح می‌شود که اغلب در برنامه‌نویسی معمولی مطرح نبوده و یا ماهیت آن‌ها با مفهوم متناظر آن در برنامه‌نویسی معمولی کاملاً متفاوت است.

یکی از دلایل اصلی استفاده از برنامه‌نویسی موازی، بحث افزایش سرعت اجرای برنامه می‌باشد، که این امر در پردازنده‌های تک هسته‌ای دارای محدودیت‌های زیر می‌باشد:

 • افزایش تعداد ترانزیستورهای پردازنده برای بدست آوردن سرعت بیشتر، باعث افزایش توان مصرفی خواهد شد که اگر تعداد این ترانزیستورها زیاد باشد، گرمای ایجاد شده ناشی از توان مصرفی پردازنده باعث ذوب شدن آن خواهد شد.
  • باید به این نکته توجه داشت که اگر پردازنده‌ها بسیار قوی باشند، به دلیل اینکه هر دسترسی به حافظه به چندین کلاک پردازنده نیاز دارد، محدودیت سرعت دسترسی به حافظه باعث خواهد شد پردازنده زمانی را برای نوشتن در یا خواندن از حافظه منتظر بماند و در نتیجه از تمام توان مصرفی آن استفاده نشود.

تاریخچه[ویرایش]

دهه ۱۹۵۰[ویرایش]

ایده استفاده از موازی سازی چنددستور، چندداده (به انگلیسی: Multiple Instruction, Multiple Data) یا به اختصار (en:MIMD) به سال ۱۹۵۴ بر می‌گردد، جایی که اولین کامپیوتر تجاری محاسبات اعداد ممیز شناور توسط جن آمدال در شرکت آی بی ام با نام ۷۰۴ تولید شد. در آوریل ۱۹۵۸ اس. جیل (فرانتی)، بحث انشعاب و انتظار را در برنامه‌نویسی موازی مطرح کرد. همچنین در همین سال دو تن از محققان شرکت آی بی ام به نام‌های جان کوک و دنییل اسلوتنیک، ایده استفاده از موازی سازی در محاسبات عددی را برای اولین بار مطرح کردند.

دهه ۱۹۶۰[ویرایش]

در سال ۱۹۶۲ شرکت باروز، کامپیوتر دی ۸۲۵ که دارای ۴ پردازنده و توانایی دسترسی به ۱۶ ماژول حافظه از طریق سوییچ چلیپایی بود را معرفی کرد. در سال ۱۹۶۷، آمدال و اسلوتنیک در کنفرانس پردازش اطلاعات در آمریکا، قانون آمدال را معرفی کردند که محدودیت افزایش سرعت در برابر موازی سازی را مطرح می‌کند. در سال ۱۹۶۹ شرکت هانی ول، سیستم چندپردازنده‌ای را معرفی کرد که دارای ۸ پردازنده به صورت موازی بود.

دهه ۱۹۸۰[ویرایش]

اولین کامپیوتر مدرن یک دستور، چند داده (به انگلیسی: Single Instruction, Multiple Data) یا به اختصار (en:SIMD) در سال ۱۹۸۷ با نام ماشین متفکر توسط دنی هیلز و شرلی هندلر بازسازی شد.

دهه ۱۹۹۰[ویرایش]

در دهه ۹۰ تولید کامپیوترهای یک دستور، چندداده روند رو به رشدی پیدا کردند، در سال ۱۹۹۵ شرکت سان‌میکروسیستم UltraSPARC را معرفی کرد. همچنین شرکت اینتل در سال ۱۹۹۶ اولین کامپیوتر رو میزی دارای سیستم یک‌دستور، چندداده برای سیستم‌های ۳۲ بیتی معرفی کرد. در سال ۱۹۹۶ استاندارد (en:POSIX Threads) برای برنامه‌نویسی چند نخی معرفی شد. همچنین در این دهه معماری (en:OpenMP) در سال ۱۹۹۷ برای برنامه نویسی سیستم‌های موازی با زبان فرترن معرفی گردید، و در سال ۱۹۹۸ نیز نسخه C/C++‎ این معماری معرفی شد.

سال ۲۰۰۰ تا کنون[ویرایش]

از سال ۲۰۰۰ تا کنون نسخه‌های بهبود یافته‌ای از OpenMP ارائه شده است. در سال ۲۰۰۰ نسخه ۲٫۰ فرترن و در سال ۲۰۰۲ نسخه ۲٫۰ سی پلاس پلاس OpenMP ارائه شد. نسخه ۲٫۵ در سال ۲۰۰۵ و نسخه ۳٫۰ در سال ۲۰۰۸ ارائه شد. نسخه ۴٫۰ برنامه در سال ۲۰۱۲ ارائه شد.

ارتباط بین پردازش ها[ویرایش]

پردازش‌ها (به انگلیسی: Process) در برنامه‌نویسی موازی برای انجام محاسبات خود نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند، که روش‌های زیر برای این کار می‌باشند:

حافظه اشتراکی[ویرایش]

در حافظه اشتراکی، وظایف (به انگلیسی: Task) موازی برای برقراری ارتباط با یکدیگر از یک فضای آدرس اشتراکی که توانایی نوشتن و خواندن غیرهمزمان (به انگلیسی: asynchronous) را دارد استفاده می‌کنند. در این حالت برای کنترل دسترسی‌های همزمان (به انگلیسی: synchronous) وظایف به این آدرس‌ها نیاز به مکانیزم‌هایی مانند قفل‌ها، سمافورها و مانیتورها می‌باشد.

تبادل پیام[ویرایش]

در این روش، وظایف موازی داده‌های مورد نیاز را از طریق پیام برای یکدیگر ارسال می‌کنند، که این ارتباطات می‌توانند همزمان یا غیرهمزمان باشند. در روش غیرهمزمان فرستنده پیام خود را بدون توجه به آمادگی گیرنده ارسال می‌کند.

مدل ضمنی[ویرایش]

در این مدل، ارتباط بین وظایف بدون دخالت برنامه‌نویس انجام می‌شود. به این صورت که کامپایلر این کار را انجام می‌دهد.

اصول برنامه نویسی موازی[ویرایش]

یافتن موازات کافی در برنامه(قانون آمدال)[ویرایش]

طبق قانون آمدال در برنامه‌نویسی موازی، باید طوری برنامه را به دو قسمت موازی و سریال تقسیم کرد، که مقدار سرباری (به انگلیسی: Overhead) که به سیستم به دلیل تقسیم وظایف میان نخ‌ها/پردازنده‌ها تحمیل می‌شود از مقدار سودی که بدلیل موازی کردن برنامه بدست می‌آوریم کمتر باشد.

دانه دانه کردن[ویرایش]

هنگام تقسیم وظایف، باید به اندازه قسمتی از برنامه که قرار است به صورت موازی اجرا شود توجه داشت. به این صورت که در صورت زیاد بودن تعداد آنها و کوچک بودن این قسمت‌ها سربار بسیار زیادی به سیستم تحمیل خواهد شد، و در صورتی که اندازه این قسمت‌ها بسیار بزرگ باشد، در آن صورت این قسمت‌ها تقریباً به صورت سریال اجرا می‌شود که افزایش سرعتی در این حالت نخواهیم داشت.

محلی سازی[ویرایش]

سرعت دسترسی به حافظه‌های دارای حجم بالا کم بوده، و سرعت دسترسی به حافظه‌های دارای حجم پایین زیاد می‌باشد. با توجه به این امر، برنامه‌نویس باید طوری عمل کند که الگوریتم‌های موجود در برنامه باید بیشتر کار خود را روی داده‌های موجود در حافظه محلی (به انگلیسی: Local Memory) انجام دهند.

عدم تعادل بار[ویرایش]

عدم تعادل بار (به انگلیسی: Load Imbalance) به حالتی گفته می‌شود که در آن بعضی از پردازنده‌ها در برخی زمان‌ها به دلایل زیر کاری را انجام نمی‌دهند:

 • موزات ناکافی.
  • وظایف غیرهم‌اندازه.

تعادل بار به دو صورت ایستا (به انگلیسی: Static)، یا پویا (به انگلیسی: Dynamic) در زمان اجرا انجام می‌پذیرد.

همگام سازی[ویرایش]

بسیاری از الگوریتم‌هایی که برای اجرای موازی فرمان‌های، موازی‌سازی می‌شوند، الگوریتم‌هایی هستند که پردازش‌های موازی حاصل از آن‌ها بدون نیاز به ارتباط با دیگر پردازش‌ها، به محاسبات خود پرداخته و آن را ادامه می‌دهند. اما الگوریتم‌های دیگری نیز وجود دارند که در آن‌ها هر پردازنده محاسبات تکراری یکسانی را روی یک جزء متمایز داده‌ای انجام می‌دهد، اما پردازنده‌ها باید در انتهای هر تکرار با یکدیگر همگام (به انگلیسی: Sync) شوند و نتایج میانی خود را در اختیار دیگر پردازنده‌ها قرار دهند. یک روش مورد استفاده برای همگام‌سازی استفاده از حصاربند (به انگلیسی: Barrier) است که در این روش پردازش‌های اولیه که دستورالعمل حصاربندی را اجرا می‌کنند تا زمانی که تمام پردازش‌های دیگر وارد این نقطه شوند، در انتظار باقی می‌مانند.

شرایط مسابقه[ویرایش]

شرایط مسابقه (به انگلیسی: Race Condition) یکی از خطاهای رایج در برنامه نویسی موازی به دلیل دسترسی همزمان وظایف به منابع می‌باشد که این خطاها به صورت غیرقطعی بوده (به انگلیسی: non-deterministic) و لذا تشخیص آنها سخت می‌باشد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این شرایط می‌توان از قفل‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری استفاده کرد.

ابزارهای برنامه نویسی موازی[ویرایش]

با استفاده از ابزارها، برنامه‌نویس می‌تواند خود به طراحی روند اجرای موازی برنامه بپردازد و برای اموری مانند متغیرهای اشتراکی، وابستگی ورودی و خروجی رشته‌های موازی، ارتباط میان رشته‌های پردازشی یا پردازه‌ها و تجزیه‌پذیری بنیادی راه‌حل مسئله مورد نظر تصمیم بگیرد و شیوه توزیع شدن محاسبه، متغیرها و اشیا را طراحی کند. این دسته ابزارها خود به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند:

 • ابزارهای برنامه‌سازی برای سیستم‌های دارای حافظه اشتراکی
 • ابزارهای برنامه‌نویسی برای سیستم‌های دارای حافظه توزیع‌شده (en: Distributed Memory).

ابزارهای برنامه نویسی حافظه اشتراکی[ویرایش]

POSIX Threads[ویرایش]

مجموعه‌ای از کتابخانه‌های استاندارد به زبان C، که دارای توابعی برای برنامه‌نویسی موازی چندنخی می‌باشد و معمولاً با عنوان Pthreads شناخته می‌شود. در Pthreads نخ‌ها از یک فضای آدرس دهی مشترک استفاده می‌کنند که کنترل و همگام‌سازی دسترسی نخ‌ها به این حافظه بر عهده برنامه نویس می‌باشد. همچنین هر نخ فضای آدرس مخصوص به خود را دارد. Pthreads برای برنامه‌های که دارای ویژگی‌های زیر هستند، می‌تواند مناسب باشد:

 • چند وظیفه به صورت همزمان، قابلیت اجرای پردازش روی داده‌های برنامه را داشته باشند.
  • قطعه‌های از برنامه که زمان زیادی را منتظر ورودی/خروجی می‌مانند.
  • برنامه‌هایی که در آنها برخی کارها نسبت به بقیه دارای اولویت باشد.(وقفه‌های اولویت)
دلایل استفاده از Pthreads[ویرایش]
 • Pthreads، هنگام اجرای برنامه کار پردازنده را با کار ورودی/خروجی همپوشانی می‌سازد.
  • نخ‌ها با سربار بسیار کمتری نسبت به پردازش‌ها در سیستم ایجاد می‌شوند.
  • تمام نخ‌ها در داخل یک پردازش، از یک فضای آدرس اشتراکی استفاده می‌کنند.

OpenMP(open multi-processing) ‎[ویرایش]

OpenMP یک واسط برنامه نویسی کاربردی (en: API) برای برنامه‌نویسی موازی رشته‌ها در سیستم‌های حافظه اشتراکی با یکی از سه زبان C، C++‎ یا فورترن است و از معماری‌های مختلفی از جمله پلتفرم‌های ویندوز و یونیکس پشتیبانی می‌کند. البته تولیدکنندگان کامپایلر برای زبان‌های دیگر از جمله جاوا نیز امکان نوشتن برنامه با رابط OpenMP رافراهم کرده‌اند. باید توجه داشت، OpenMP تضمین نمی‌کند که از حافظه اشتراکی استفاده بهینه خواهد کرد. همچنین مواردی مانند وابستگی داده‌ها، شرایط مسابقه یا بن‌بست‌ها(به انگلیسی: deadlock) باید توسط خود برنامه نویس در کد برنامه کنترل شود وOpenMP عموماً نمی‌تواند کاری درباره آن‌ها انجام دهد. همزمان سازی ورودی و خروجی هنگام دسترسی موازی و چک کردن ترتیب اجرای کد برنامه نیز از جمله وظایف برنامه نویس است و از عهده OpenMP خارج است. به‌این ترتیب، برنامه‌نویس باید ساختار کد و الگوریتم خود را کاملاً کنترل کرده و اطمینان حاصل کند که موارد ذکر شده در اجرای برنامه رخ نخواهد داد.

دلایل و مزایای استفاده از OpenMP[ویرایش]
 • سختی استفاده از کتابخانه‌های مربوط به نخ‌ها، رابط‌هایی (به انگلیسی: Interface) مانند Pthreads دارای تعداد زیادی فراخوانی کتابخانه‌ای (به انگلیسی: Library Call) برای مقدار دهی اولیه(به انگلیسی: Initialization)، همگام سازی، ساخت نخ و دیگر کارها دارند.
  • سادگی انجام موازی‌سازی برنامه سریال با برچسب زنی(به انگلیسی: Annotation) کد برنامه که موازات را نشان می‌دهد.
  • مقیاس پذیری (به انگلیسی: Scalibility) و کارایی خوب در صورت استفاده صحیح.
  • قابل حمل بودن(به انگلیسی: Portable) برنامه نوشته شده با OpenMP، به دلیل پشتیبانی بسیاری از کامپایلرها از OpenMP.
  • عدم نیاز به برنامه نویسی‌های پیچیده توسط برنامه نویس.
  • اجرا شدن هر نخ برنامه در OpenMP توسط نخ‌های سخت‌افزاری.

ابزارهای برنامه‌نویسی سیستم‌های دارای حافظه توزیع‌یافته[ویرایش]

رابط عبور پیام[ویرایش]

متداول‌ترین شیوه برنامه‌نویسی موازی استفاده از MPI می‌باشد. رابط عبور پیام، ویژگی‌های یک واسط برنامه نویسی کاربردی کلی برای برنامه‌نویسی موازی را برای سیستم‌های دارای حافظه توزیع‌یافته مانند کلاسترهای تیغه‌ای و مجموعه آن‌ها تعیین می‌کند و به خودی خود یک ابزار نیست، بلکه یک طرح ویژگی‌ها (به انگلیسی: Specification) و یک پروتکل ارتباطی به شمار می‌رود و همان‌گونه که از نامش پیداست، شیوه صحبت کردن سیستم‌های موازی با هم را تعیین می‌کنند. مهم‌ترین مزیت روش رابط عبور پیام به سایر روش‌های عبور پیام، قابل حمل بودن و سرعت بالای آن می‌باشد. سرعت بالای این روش به این دلیل است که هنگام اجرا بر روی هر سخت‌افزاری برای آن سخت‌افزار بهینه می‌شود. مزیت بزرگ دیگر این روش، توانایی فراخوانی توابع آن با زبان‌های C++‎، C، فورترن، جاوا، C#‎ و پایتون می‌باشد.

زبان‌های برنامه‌نویسی موازی[ویرایش]

زبان های برنامه نویسی همزمان، کتابخانه ها، رابط های برنامه کاربردی، و مدل های برنامه نویسی موازی (مانند اسکلت الگوریتمی) برای برنامه نویسی موازی کامپیوترها ایجاد شده است.این به طور کلی به چند کلاس بر مبنای حافظه معماری مشترک ، حافظه توزیع شده و حافظه توزیع شده مشترک تقسیم می‌شود. زبان های برنامه نویسی حافظه مشترک با دستکاری متغیرهای حافظه مشترک ارتباط برقرار کنید. حافظه توزیع شده از عبور پیام استفاده می‌کنند.ترد های POSIX و OpenMP هردو بیشتر از رابط های برنامه های کاربردی حافظه مشترک استفاده می‌کنند،درحالی که رابط عبور پیام (MPI) بیشتر از رابط های برنامه کاربردی سیستم عبور پیام استفاده می‌کند. [۱]

در کنار رهیافت‌هایی مانند MPI و OpenMP که قابلیت‌های مورد نیاز برای برنامه‌نویسی موازی با زبان‌های شناخته‌شده‌ای مانند C و فرترن را فراهم می‌آورند، شمار قابل توجهی زبان برنامه‌نویسی مستقل، از اساس برای نوشتن کدهای پردازش موازی ایجاد شده‌اند.

لیندا[ویرایش]

لیندا به دسته‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی موازی تعلق دارد که در آن‌ها تقسیم کارهای درون برنامه به رشته‌ها و فرستادن رشته‌ها به پردازنده‌ها باید به طور صریح در متن کد مشخص شود، اما ارتباط میان رشته‌های ایجادشده بر عهده برنامه‌نویس نیست.

لیندا به خودی خود یک زبان قابل استفاده مستقیم نیست و به اصطلاح یک زبان هماهنگ‌سازی (به انگلیسی: Coordination) خوانده می‌شود. پیاده‌سازی‌هایی از آن برای بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی و اسکریپت‌نویسی متداول، از جمله جاوا، C و C++‎، پایتون و روبی ارائه شده‌است. خصلت اصلی لیندا آن است که به جای مدل ارتباط نقطه به نقطه که در بیشتر رهیافت‌های برنامه‌نویسی موازی دنبال می‌شود، مفهومی به نام فضای چندگانه (به انگلیسی: tuple space) را ارائه می‌کند که بستر اصلی موازی‌سازی در مدل این زبان است. فضای چندگانه یک مخزن عمومی داده‌ها است که داده‌ها را می‌توان در آن ذخیره و سپس از آن بازیابی کرد.[۲]

ارلنگ[ویرایش]

ارلنگ یک زبان زمان اجرا است که از ابتدا با هدف مستقیم ایجاد برنامه‌های موازی بی‌درنگ با آستانه تحمل خطای بالا و تا حد زیادی با در نظر داشتن سیستم‌های مخابراتی نوشته‌شده‌است. ارتباط میان پردازش‌ها در ارلنگ صریح است و همانند OpenMP باید توسط برنامه‌نویس تعیین شود، اما بر خلافOpenMP، ارلنگ از تبادل پیام برای ارتباط میان روندها استفاده می‌شود. ارلنگ زبانی مبتنی بر تابع‌ها است، به این مفهوم که پردازش داده‌ها در یک برنامه ارلنگ در قالب محاسبه تابع‌های ریاضی صورت می‌پذیرد و تقریباً همه چیز با تعریف کردن تابع‌ها انجام می‍شود. موازی‌سازی پردازش در ارلنگ با تعریف کردن روندهایی که اشتراکی با هم ندارند، انجام می‌شود. ارتباط میان این روندها توسط یک سیستم تبادل پیام ناهمگام انجام می‌شود.[۲]

چارم++[ویرایش]

چارم++، زبانی مبتنی بر C++‎ است که با هدف آسان کردن برنامه‌نویسی موازی و با ارائه قابلیت‌های برنامه‌نویسی موازی در سطح بالایی از انتزاع ارائه شده است. مبنای موازی‌سازی برنامه در چارم++، بر تجزیه‌کردن برنامه به شماری شیء به نام Chare است. Chareها با یکدیگر تعامل دارند و به پیام‌ها وابسته هستند. Chareها در زمان اجرای برنامه با یک سیستم زمان اجرای پویا به پردازنده‌های مختلف متناظر می‌شوند که چارم++، امکان تغییر دادن این تناظر هنگام اجرای برنامه را فراهم می‌آورد. چنین امکانی برای متعادل کردن بار پردازشی روی پردازنده‌ها در زمان اجرا مفید است. امکان برنامه‌نویسی با شیوه‌ای مبتنی بر رابط عبوری پیام، نیز با ارائه یک پیاده‌سازی از آن به نام رابط عبوری تطبیقی پیام به اختصار AMPI در لایه‌ای روی چارم++، فراهم شده است.[۲]

Unified Parallel C[ویرایش]

زبانی بر پایه C99 است که قابلیت‌های آن را برای برنامه‌نویسی موازی برای سیستم‌های دارای حافظه اشتراکی یا توزیع‌یافته گسترش می‌دهد. مبنای برنامه‌نویسی در UPC بر پایه اشتراک داده میان پردازنده‌های مختلف است، به گونه‌ای که همه پردازنده‌ها به تمام متغیرها در برنامه دسترسی دارند، اما هر متغیر در اصل به یک پردازنده مشخص تعلق دارد. موازی‌سازی برنامه هنگام آغاز اجرا شدن آن تعیین می‌شود و در طول اجرا تغییر نمی‌کند، زیرا تناظر میان متغیرها با پردازنده‌ها را در میانه اجرای برنامه نمی‌توان تغییر داد. برای نوشتن برنامه‌های پردازش موازی به این‌گونه، UPC چهار دسته ساختار به ابزارهای عادی C می‌افزاید:

 • یک مدل صریح اجرای موازی.
 • فضای حافظه اشتراکی.
 • شیوه‌هایی برای همگام‌سازی متغیرها
 • مدلی برای بررسی سازگاری درونی حافظه اشتراکی و شیوه‌هایی برای مدیریت حافظه.[۲]

کاربرد های پردازش موازی[ویرایش]

پیش بینی وضعیت اب و هوایی : استفاده از مدل های ریاضی از اقیانوس و جو و گرفتن مشاهدات فعلی آب و هوا و پردازش این داده ها با مدل های کامپیوتری برای پیش بینی وضعیت آینده آب و هوا.
مسائل اقتصادی جامعه : پردازش موازی برای مدل سازی اقتصاد یک جهان یا ملت استفاده می شود. سیستم برنامه ها که شامل دستگاه های محاسبه خوشه ای هستند ، برای پیاده سازی الگوریتم های موازی در راستای بهینه سازی در چنین مدل های اقتصادی استفاده می شود.
هوش مصنوعی و اتوماسیون : هوش مصنوعی یا هوش ماشینی (به انگلیسی: Artificial Intelligence)هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود.که در این سیستم ها تا حد زیادی از پردازش موازی استفاده می‌شود.به عنوان مثال در 4 عمل 1)پردازش تصویر 2)پردازش زبان های طبیعی 3)تشحخیص الگوها 4)سیستم های خبره ف پردازش موازی کاربرد دارد.
نرم افزار پزشکی: پردازش موازی در پردازش تصویر پزشکی استفاده می شود.به عنوان مثال برای اسکن بدن انسان و اسکن مغز انسان ، در بازسازی MRI برای تشخیص مهره ها استفاده می‌شود.پیشنهاد ویرایش

منابع[ویرایش]

 1. ^ The Sidney Fernbach Award given to MPI inventor Bill Gropp refers to MPI as "the dominant HPC communications interface"
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ «پایگاه اطلاع رسانی ماهنامه شبکه». ۲۸ فروردین ۱۳۹۲.

ویکی‌پدیای انگلیسی

 • جزوه درس برنامه نویسی موازی، دکتر فرشاد خونجوش، دانشکده برق و کامپیوتر، دانشگاه شیراز.
 • جزوه درس برنامه نویسی موازی، دکتر رضا عظیمی، دانشکده برق و کامپیوتر، دانشگاه شیراز.
 • Efficient multitasking: parallel versus serial processing of multiple tasks ,Rico Fischer1 and Franziska Plessow,Front Psychol. 2015; 6: 1366

Parallel computing is a type of computation in which many calculations or the execution of processes are carried out simultaneously.[1] Large problems can often be divided into smaller ones, which can then be solved at the same time. There are several different forms of parallel computing: bit-level, instruction-level, data, and task parallelism. Parallelism has long been employed in high-performance computing, but it's gaining broader interest due to the physical constraints preventing frequency scaling.[2] As power consumption (and consequently heat generation) by computers has become a concern in recent years,[3] parallel computing has become the dominant paradigm in computer architecture, mainly in the form of multi-core processors.[4]

Parallel computing is closely related to concurrent computing—they are frequently used together, and often conflated, though the two are distinct: it is possible to have parallelism without concurrency (such as bit-level parallelism), and concurrency without parallelism (such as multitasking by time-sharing on a single-core CPU).[5][6] In parallel computing, a computational task is typically broken down into several, often many, very similar sub-tasks that can be processed independently and whose results are combined afterwards, upon completion. In contrast, in concurrent computing, the various processes often do not address related tasks; when they do, as is typical in distributed computing, the separate tasks may have a varied nature and often require some inter-process communication during execution.

Parallel computers can be roughly classified according to the level at which the hardware supports parallelism, with multi-core and multi-processor computers having multiple processing elements within a single machine, while clusters, MPPs, and grids use multiple computers to work on the same task. Specialized parallel computer architectures are sometimes used alongside traditional processors, for accelerating specific tasks.

In some cases parallelism is transparent to the programmer, such as in bit-level or instruction-level parallelism, but explicitly parallel algorithms, particularly those that use concurrency, are more difficult to write than sequential ones,[7] because concurrency introduces several new classes of potential software bugs, of which race conditions are the most common. Communication and synchronization between the different subtasks are typically some of the greatest obstacles to getting good parallel program performance.

A theoretical upper bound on the speed-up of a single program as a result of parallelization is given by Amdahl's law.

Background

Traditionally, computer software has been written for serial computation. To solve a problem, an algorithm is constructed and implemented as a serial stream of instructions. These instructions are executed on a central processing unit on one computer. Only one instruction may execute at a time—after that instruction is finished, the next one is executed.[8]

Parallel computing, on the other hand, uses multiple processing elements simultaneously to solve a problem. This is accomplished by breaking the problem into independent parts so that each processing element can execute its part of the algorithm simultaneously with the others. The processing elements can be diverse and include resources such as a single computer with multiple processors, several networked computers, specialized hardware, or any combination of the above.[8] Historically parallel computing was used for scientific computing and the simulation of scientific problems, particularly in the natural and engineering sciences, such as meteorology. This led to the design of parallel hardware and software, as well as high performance computing.[9]

Frequency scaling was the dominant reason for improvements in computer performance from the mid-1980s until 2004. The runtime of a program is equal to the number of instructions multiplied by the average time per instruction. Maintaining everything else constant, increasing the clock frequency decreases the average time it takes to execute an instruction. An increase in frequency thus decreases runtime for all compute-bound programs.[10] However, power consumption P by a chip is given by the equation P = C × V 2 × F, where C is the capacitance being switched per clock cycle (proportional to the number of transistors whose inputs change), V is voltage, and F is the processor frequency (cycles per second).[11] Increases in frequency increase the amount of power used in a processor. Increasing processor power consumption led ultimately to Intel's May 8, 2004 cancellation of its Tejas and Jayhawk processors, which is generally cited as the end of frequency scaling as the dominant computer architecture paradigm.[12]

To deal with the problem of power consumption and overheating the major central processing unit (CPU or processor) manufacturers started to produce power efficient processors with multiple cores. The core is the computing unit of the processor and in multi-core processors each core is independent and can access the same memory concurrently. Multi-core processors have brought parallel computing to desktop computers. Thus parallelisation of serial programmes has become a mainstream programming task. In 2012 quad-core processors became standard for desktop computers, while servers have 10 and 12 core processors. From Moore's law it can be predicted that the number of cores per processor will double every 18–24 months. This could mean that after 2020 a typical processor will have dozens or hundreds of cores.[13]

An operating system can ensure that different tasks and user programmes are run in parallel on the available cores. However, for a serial software programme to take full advantage of the multi-core architecture the programmer needs to restructure and parallelise the code. A speed-up of application software runtime will no longer be achieved through frequency scaling, instead programmers will need to parallelise their software code to take advantage of the increasing computing power of multicore architectures.[14]

Amdahl's law and Gustafson's law

A graphical representation of Amdahl's law. The speedup of a program from parallelization is limited by how much of the program can be parallelized. For example, if 90% of the program can be parallelized, the theoretical maximum speedup using parallel computing would be 10 times no matter how many processors are used.
Assume that a task has two independent parts, A and B. Part B takes roughly 25% of the time of the whole computation. By working very hard, one may be able to make this part 5 times faster, but this only reduces the time for the whole computation by a little. In contrast, one may need to perform less work to make part A be twice as fast. This will make the computation much faster than by optimizing part B, even though part B's speedup is greater by ratio, (5 times versus 2 times).

Optimally, the speedup from parallelization would be linear—doubling the number of processing elements should halve the runtime, and doubling it a second time should again halve the runtime. However, very few parallel algorithms achieve optimal speedup. Most of them have a near-linear speedup for small numbers of processing elements, which flattens out into a constant value for large numbers of processing elements.

The potential speedup of an algorithm on a parallel computing platform is given by Amdahl's law[15]

where

 • Slatency is the potential speedup in latency of the execution of the whole task;
 • s is the speedup in latency of the execution of the parallelizable part of the task;
 • p is the percentage of the execution time of the whole task concerning the parallelizable part of the task before parallelization.

Since Slatency < 1/(1 - p), it shows that a small part of the program which cannot be parallelized will limit the overall speedup available from parallelization. A program solving a large mathematical or engineering problem will typically consist of several parallelizable parts and several non-parallelizable (serial) parts. If the non-parallelizable part of a program accounts for 10% of the runtime (p = 0.9), we can get no more than a 10 times speedup, regardless of how many processors are added. This puts an upper limit on the usefulness of adding more parallel execution units. "When a task cannot be partitioned because of sequential constraints, the application of more effort has no effect on the schedule. The bearing of a child takes nine months, no matter how many women are assigned."[16]

A graphical representation of Gustafson's law.

Amdahl's law only applies to cases where the problem size is fixed. In practice, as more computing resources become available, they tend to get used on larger problems (larger datasets), and the time spent in the parallelizable part often grows much faster than the inherently serial work.[17] In this case, Gustafson's law gives a less pessimistic and more realistic assessment of parallel performance:[18]

Both Amdahl's law and Gustafson's law assume that the running time of the serial part of the program is independent of the number of processors. Amdahl's law assumes that the entire problem is of fixed size so that the total amount of work to be done in parallel is also independent of the number of processors, whereas Gustafson's law assumes that the total amount of work to be done in parallel varies linearly with the number of processors.

Dependencies

Understanding data dependencies is fundamental in implementing parallel algorithms. No program can run more quickly than the longest chain of dependent calculations (known as the critical path), since calculations that depend upon prior calculations in the chain must be executed in order. However, most algorithms do not consist of just a long chain of dependent calculations; there are usually opportunities to execute independent calculations in parallel.

Let Pi and Pj be two program segments. Bernstein's conditions[19] describe when the two are independent and can be executed in parallel. For Pi, let Ii be all of the input variables and Oi the output variables, and likewise for Pj. Pi and Pj are independent if they satisfy

Violation of the first condition introduces a flow dependency, corresponding to the first segment producing a result used by the second segment. The second condition represents an anti-dependency, when the second segment produces a variable needed by the first segment. The third and final condition represents an output dependency: when two segments write to the same location, the result comes from the logically last executed segment.[20]

Consider the following functions, which demonstrate several kinds of dependencies:

1: function Dep(a, b)
2: c := a * b
3: d := 3 * c
4: end function

In this example, instruction 3 cannot be executed before (or even in parallel with) instruction 2, because instruction 3 uses a result from instruction 2. It violates condition 1, and thus introduces a flow dependency.

1: function NoDep(a, b)
2: c := a * b
3: d := 3 * b
4: e := a + b
5: end function

In this example, there are no dependencies between the instructions, so they can all be run in parallel.

Bernstein's conditions do not allow memory to be shared between different processes. For that, some means of enforcing an ordering between accesses is necessary, such as semaphores, barriers or some other synchronization method.

Race conditions, mutual exclusion, synchronization, and parallel slowdown

Subtasks in a parallel program are often called threads. Some parallel computer architectures use smaller, lightweight versions of threads known as fibers, while others use bigger versions known as processes. However, "threads" is generally accepted as a generic term for subtasks.[21] Threads will often need synchronized access to an object or other resource, for example when they must update a variable that is shared between them. Without synchronization, the instructions between the two threads may be interleaved in any order. For example, consider the following program:

Thread A Thread B
1A: Read variable V 1B: Read variable V
2A: Add 1 to variable V 2B: Add 1 to variable V
3A: Write back to variable V 3B: Write back to variable V

If instruction 1B is executed between 1A and 3A, or if instruction 1A is executed between 1B and 3B, the program will produce incorrect data. This is known as a race condition. The programmer must use a lock to provide mutual exclusion. A lock is a programming language construct that allows one thread to take control of a variable and prevent other threads from reading or writing it, until that variable is unlocked. The thread holding the lock is free to execute its critical section (the section of a program that requires exclusive access to some variable), and to unlock the data when it is finished. Therefore, to guarantee correct program execution, the above program can be rewritten to use locks:

Thread A Thread B
1A: Lock variable V 1B: Lock variable V
2A: Read variable V 2B: Read variable V
3A: Add 1 to variable V 3B: Add 1 to variable V
4A: Write back to variable V 4B: Write back to variable V
5A: Unlock variable V 5B: Unlock variable V

One thread will successfully lock variable V, while the other thread will be locked out—unable to proceed until V is unlocked again. This guarantees correct execution of the program. Locks may be necessary to ensure correct program execution when threads must serialize access to resources, but their use can greatly slow a program and may affect its reliability.[22]

Locking multiple variables using non-atomic locks introduces the possibility of program deadlock. An atomic lock locks multiple variables all at once. If it cannot lock all of them, it does not lock any of them. If two threads each need to lock the same two variables using non-atomic locks, it is possible that one thread will lock one of them and the second thread will lock the second variable. In such a case, neither thread can complete, and deadlock results.[23]

Many parallel programs require that their subtasks act in synchrony. This requires the use of a barrier. Barriers are typically implemented using a lock or a semaphore.[24] One class of algorithms, known as lock-free and wait-free algorithms, altogether avoids the use of locks and barriers. However, this approach is generally difficult to implement and requires correctly designed data structures.[25]

Not all parallelization results in speed-up. Generally, as a task is split up into more and more threads, those threads spend an ever-increasing portion of their time communicating with each other or waiting on each other for access to resources.[26][27] Once the overhead from resource contention or communication dominates the time spent on other computation, further parallelization (that is, splitting the workload over even more threads) increases rather than decreases the amount of time required to finish. This problem, known as parallel slowdown,[28] can be improved in some cases by software analysis and redesign.[29]

Fine-grained, coarse-grained, and embarrassing parallelism

Applications are often classified according to how often their subtasks need to synchronize or communicate with each other. An application exhibits fine-grained parallelism if its subtasks must communicate many times per second; it exhibits coarse-grained parallelism if they do not communicate many times per second, and it exhibits embarrassing parallelism if they rarely or never have to communicate. Embarrassingly parallel applications are considered the easiest to parallelize.

Consistency models

Parallel programming languages and parallel computers must have a consistency model (also known as a memory model). The consistency model defines rules for how operations on computer memory occur and how results are produced.

One of the first consistency models was Leslie Lamport's sequential consistency model. Sequential consistency is the property of a parallel program that its parallel execution produces the same results as a sequential program. Specifically, a program is sequentially consistent if "the results of any execution is the same as if the operations of all the processors were executed in some sequential order, and the operations of each individual processor appear in this sequence in the order specified by its program".[30]

Software transactional memory is a common type of consistency model. Software transactional memory borrows from database theory the concept of atomic transactions and applies them to memory accesses.

Mathematically, these models can be represented in several ways. Introduced in 1962, Petri nets were an early attempt to codify the rules of consistency models. Dataflow theory later built upon these, and Dataflow architectures were created to physically implement the ideas of dataflow theory. Beginning in the late 1970s, process calculi such as Calculus of Communicating Systems and Communicating Sequential Processes were developed to permit algebraic reasoning about systems composed of interacting components. More recent additions to the process calculus family, such as the π-calculus, have added the capability for reasoning about dynamic topologies. Logics such as Lamport's TLA+, and mathematical models such as traces and Actor event diagrams, have also been developed to describe the behavior of concurrent systems.

Flynn's taxonomy

Michael J. Flynn created one of the earliest classification systems for parallel (and sequential) computers and programs, now known as Flynn's taxonomy. Flynn classified programs and computers by whether they were operating using a single set or multiple sets of instructions, and whether or not those instructions were using a single set or multiple sets of data.

The single-instruction-single-data (SISD) classification is equivalent to an entirely sequential program. The single-instruction-multiple-data (SIMD) classification is analogous to doing the same operation repeatedly over a large data set. This is commonly done in signal processing applications. Multiple-instruction-single-data (MISD) is a rarely used classification. While computer architectures to deal with this were devised (such as systolic arrays), few applications that fit this class materialized. Multiple-instruction-multiple-data (MIMD) programs are by far the most common type of parallel programs.

According to David A. Patterson and John L. Hennessy, "Some machines are hybrids of these categories, of course, but this classic model has survived because it is simple, easy to understand, and gives a good first approximation. It is also—perhaps because of its understandability—the most widely used scheme."[31]

Types of parallelism

Bit-level parallelism

From the advent of very-large-scale integration (VLSI) computer-chip fabrication technology in the 1970s until about 1986, speed-up in computer architecture was driven by doubling computer word size—the amount of information the processor can manipulate per cycle.[32] Increasing the word size reduces the number of instructions the processor must execute to perform an operation on variables whose sizes are greater than the length of the word. For example, where an 8-bit processor must add two 16-bit integers, the processor must first add the 8 lower-order bits from each integer using the standard addition instruction, then add the 8 higher-order bits using an add-with-carry instruction and the carry bit from the lower order addition; thus, an 8-bit processor requires two instructions to complete a single operation, where a 16-bit processor would be able to complete the operation with a single instruction.

Historically, 4-bit microprocessors were replaced with 8-bit, then 16-bit, then 32-bit microprocessors. This trend generally came to an end with the introduction of 32-bit processors, which has been a standard in general-purpose computing for two decades. Not until the early 2000s, with the advent of x86-64 architectures, did 64-bit processors become commonplace.

Instruction-level parallelism

A canonical processor without pipeline. It takes five clock cycles to complete one instruction and thus the processor can issue subscalar performance (IPC = 0.2 < 1).
A canonical five-stage pipelined processor. In the best case scenario, it takes one clock cycle to complete one instruction and thus the processor can issue scalar performance (IPC = 1).

A computer program is, in essence, a stream of instructions executed by a processor. Without instruction-level parallelism, a processor can only issue less than one instruction per clock cycle (IPC < 1). These processors are known as subscalar processors. These instructions can be re-ordered and combined into groups which are then executed in parallel without changing the result of the program. This is known as instruction-level parallelism. Advances in instruction-level parallelism dominated computer architecture from the mid-1980s until the mid-1990s.[33]

All modern processors have multi-stage instruction pipelines. Each stage in the pipeline corresponds to a different action the processor performs on that instruction in that stage; a processor with an N-stage pipeline can have up to N different instructions at different stages of completion and thus can issue one instruction per clock cycle (IPC = 1). These processors are known as scalar processors. The canonical example of a pipelined processor is a RISC processor, with five stages: instruction fetch (IF), instruction decode (ID), execute (EX), memory access (MEM), and register write back (WB). The Pentium 4 processor had a 35-stage pipeline.[34]

A canonical five-stage pipelined superscalar processor. In the best case scenario, it takes one clock cycle to complete two instructions and thus the processor can issue superscalar performance (IPC = 2 > 1).

Most modern processors also have multiple execution units. They usually combine this feature with pipelining and thus can issue more than one instruction per clock cycle (IPC > 1). These processors are known as superscalar processors. Instructions can be grouped together only if there is no data dependency between them. Scoreboarding and the Tomasulo algorithm (which is similar to scoreboarding but makes use of register renaming) are two of the most common techniques for implementing out-of-order execution and instruction-level parallelism.

Task parallelism

Task parallelisms is the characteristic of a parallel program that "entirely different calculations can be performed on either the same or different sets of data".[35] This contrasts with data parallelism, where the same calculation is performed on the same or different sets of data. Task parallelism involves the decomposition of a task into sub-tasks and then allocating each sub-task to a processor for execution. The processors would then execute these sub-tasks concurrently and often cooperatively. Task parallelism does not usually scale with the size of a problem.[36]

Hardware

Memory and communication

Main memory in a parallel computer is either shared memory (shared between all processing elements in a single address space), or distributed memory (in which each processing element has its own local address space).[37] Distributed memory refers to the fact that the memory is logically distributed, but often implies that it is physically distributed as well. Distributed shared memory and memory virtualization combine the two approaches, where the processing element has its own local memory and access to the memory on non-local processors. Accesses to local memory are typically faster than accesses to non-local memory.

A logical view of a non-uniform memory access (NUMA) architecture. Processors in one directory can access that directory's memory with less latency than they can access memory in the other directory's memory.

Computer architectures in which each element of main memory can be accessed with equal latency and bandwidth are known as uniform memory access (UMA) systems. Typically, that can be achieved only by a shared memory system, in which the memory is not physically distributed. A system that does not have this property is known as a non-uniform memory access (NUMA) architecture. Distributed memory systems have non-uniform memory access.

Computer systems make use of caches—small and fast memories located close to the processor which store temporary copies of memory values (nearby in both the physical and logical sense). Parallel computer systems have difficulties with caches that may store the same value in more than one location, with the possibility of incorrect program execution. These computers require a cache coherency system, which keeps track of cached values and strategically purges them, thus ensuring correct program execution. Bus snooping is one of the most common methods for keeping track of which values are being accessed (and thus should be purged). Designing large, high-performance cache coherence systems is a very difficult problem in computer architecture. As a result, shared memory computer architectures do not scale as well as distributed memory systems do.[37]

Processor–processor and processor–memory communication can be implemented in hardware in several ways, including via shared (either multiported or multiplexed) memory, a crossbar switch, a shared bus or an interconnect network of a myriad of topologies including star, ring, tree, hypercube, fat hypercube (a hypercube with more than one processor at a node), or n-dimensional mesh.

Parallel computers based on interconnected networks need to have some kind of routing to enable the passing of messages between nodes that are not directly connected. The medium used for communication between the processors is likely to be hierarchical in large multiprocessor machines.

Classes of parallel computers

Parallel computers can be roughly classified according to the level at which the hardware supports parallelism. This classification is broadly analogous to the distance between basic computing nodes. These are not mutually exclusive; for example, clusters of symmetric multiprocessors are relatively common.

Multi-core computing

A multi-core processor is a processor that includes multiple processing units (called "cores") on the same chip. This processor differs from a superscalar processor, which includes multiple execution units and can issue multiple instructions per clock cycle from one instruction stream (thread); in contrast, a multi-core processor can issue multiple instructions per clock cycle from multiple instruction streams. IBM's Cell microprocessor, designed for use in the Sony PlayStation 3, is a prominent multi-core processor. Each core in a multi-core processor can potentially be superscalar as well—that is, on every clock cycle, each core can issue multiple instructions from one thread.

Instruction pipelining (of which Intel's Hyper-Threading is the best known) was an early form of pseudo-multi-coreism. A processor capable of concurrent multithreading includes multiple execution units in the same processing unit—that is it has a superscalar architecture—and can issue multiple instructions per clock cycle from multiple threads. Temporal multithreading on the other hand includes a single execution unit in the same processing unit and can issue one instruction at a time from multiple threads.

Symmetric multiprocessing

A symmetric multiprocessor (SMP) is a computer system with multiple identical processors that share memory and connect via a bus.[38] Bus contention prevents bus architectures from scaling. As a result, SMPs generally do not comprise more than 32 processors.[39] Because of the small size of the processors and the significant reduction in the requirements for bus bandwidth achieved by large caches, such symmetric multiprocessors are extremely cost-effective, provided that a sufficient amount of memory bandwidth exists.[38]

Distributed computing

A distributed computer (also known as a distributed memory multiprocessor) is a distributed memory computer system in which the processing elements are connected by a network. Distributed computers are highly scalable. The terms "concurrent computing", "parallel computing", and "distributed computing" have a lot of overlap, and no clear distinction exists between them.[40] The same system may be characterized both as "parallel" and "distributed"; the processors in a typical distributed system run concurrently in parallel.[41]

Cluster computing

A cluster is a group of loosely coupled computers that work together closely, so that in some respects they can be regarded as a single computer.[42] Clusters are composed of multiple standalone machines connected by a network. While machines in a cluster do not have to be symmetric, load balancing is more difficult if they are not. The most common type of cluster is the Beowulf cluster, which is a cluster implemented on multiple identical commercial off-the-shelf computers connected with a TCP/IP Ethernet local area network.[43] Beowulf technology was originally developed by Thomas Sterling and Donald Becker. 87% of all Top500 supercomputers are clusters.[44] The remaining are Massively Parallel Processors, explained below.

Because grid computing systems (described below) can easily handle embarrassingly parallel problems, modern clusters are typically designed to handle more difficult problems—problems that require nodes to share intermediate results with each other more often. This requires a high bandwidth and, more importantly, a low-latency interconnection network. Many historic and current supercomputers use customized high-performance network hardware specifically designed for cluster computing, such as the Cray Gemini network.[45] As of 2014, most current supercomputers use some off-the-shelf standard network hardware, often Myrinet, InfiniBand, or Gigabit Ethernet.

Massively parallel computing
A cabinet from IBM's Blue Gene/L massively parallel supercomputer.

A massively parallel processor (MPP) is a single computer with many networked processors. MPPs have many of the same characteristics as clusters, but MPPs have specialized interconnect networks (whereas clusters use commodity hardware for networking). MPPs also tend to be larger than clusters, typically having "far more" than 100 processors.[46] In an MPP, "each CPU contains its own memory and copy of the operating system and application. Each subsystem communicates with the others via a high-speed interconnect."[47]

IBM's Blue Gene/L, the fifth fastest supercomputer in the world according to the June 2009 TOP500 ranking, is an MPP.

Grid computing

Grid computing is the most distributed form of parallel computing. It makes use of computers communicating over the Internet to work on a given problem. Because of the low bandwidth and extremely high latency available on the Internet, distributed computing typically deals only with embarrassingly parallel problems. Many distributed computing applications have been created, of which SETI@home and Folding@home are the best-known examples.[48]

Most grid computing applications use middleware (software that sits between the operating system and the application to manage network resources and standardize the software interface). The most common distributed computing middleware is the Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC). Often, distributed computing software makes use of "spare cycles", performing computations at times when a computer is idling.

Specialized parallel computers

Within parallel computing, there are specialized parallel devices that remain niche areas of interest. While not domain-specific, they tend to be applicable to only a few classes of parallel problems.

Reconfigurable computing with field-programmable gate arrays

Reconfigurable computing is the use of a field-programmable gate array (FPGA) as a co-processor to a general-purpose computer. An FPGA is, in essence, a computer chip that can rewire itself for a given task.

FPGAs can be programmed with hardware description languages such as VHDL or Verilog. However, programming in these languages can be tedious. Several vendors have created C to HDL languages that attempt to emulate the syntax and semantics of the C programming language, with which most programmers are familiar. The best known C to HDL languages are Mitrion-C, Impulse C, DIME-C, and Handel-C. Specific subsets of SystemC based on C++ can also be used for this purpose.

AMD's decision to open its HyperTransport technology to third-party vendors has become the enabling technology for high-performance reconfigurable computing.[49] According to Michael R. D'Amour, Chief Operating Officer of DRC Computer Corporation, "when we first walked into AMD, they called us 'the socket stealers.' Now they call us their partners."[49]

General-purpose computing on graphics processing units (GPGPU)

General-purpose computing on graphics processing units (GPGPU) is a fairly recent trend in computer engineering research. GPUs are co-processors that have been heavily optimized for computer graphics processing.[50] Computer graphics processing is a field dominated by data parallel operations—particularly linear algebra matrix operations.

In the early days, GPGPU programs used the normal graphics APIs for executing programs. However, several new programming languages and platforms have been built to do general purpose computation on GPUs with both Nvidia and AMD releasing programming environments with CUDA and Stream SDK respectively. Other GPU programming languages include BrookGPU, PeakStream, and RapidMind. Nvidia has also released specific products for computation in their Tesla series. The technology consortium Khronos Group has released the OpenCL specification, which is a framework for writing programs that execute across platforms consisting of CPUs and GPUs. AMD, Apple, Intel, Nvidia and others are supporting OpenCL.

Application-specific integrated circuits

Several application-specific integrated circuit (ASIC) approaches have been devised for dealing with parallel applications.[51][52][53]

Because an ASIC is (by definition) specific to a given application, it can be fully optimized for that application. As a result, for a given application, an ASIC tends to outperform a general-purpose computer. However, ASICs are created by UV photolithography. This process requires a mask set, which can be extremely expensive. A mask set can cost over a million US dollars.[54] (The smaller the transistors required for the chip, the more expensive the mask will be.) Meanwhile, performance increases in general-purpose computing over time (as described by Moore's law) tend to wipe out these gains in only one or two chip generations.[49] High initial cost, and the tendency to be overtaken by Moore's-law-driven general-purpose computing, has rendered ASICs unfeasible for most parallel computing applications. However, some have been built. One example is the PFLOPS RIKEN MDGRAPE-3 machine which uses custom ASICs for molecular dynamics simulation.

Vector processors
The Cray-1 is a vector processor.

A vector processor is a CPU or computer system that can execute the same instruction on large sets of data. Vector processors have high-level operations that work on linear arrays of numbers or vectors. An example vector operation is A = B × C, where A, B, and C are each 64-element vectors of 64-bit floating-point numbers.[55] They are closely related to Flynn's SIMD classification.[55]

Cray computers became famous for their vector-processing computers in the 1970s and 1980s. However, vector processors—both as CPUs and as full computer systems—have generally disappeared. Modern processor instruction sets do include some vector processing instructions, such as with Freescale Semiconductor's AltiVec and Intel's Streaming SIMD Extensions (SSE).

Software

Parallel programming languages

Concurrent programming languages, libraries, APIs, and parallel programming models (such as algorithmic skeletons) have been created for programming parallel computers. These can generally be divided into classes based on the assumptions they make about the underlying memory architecture—shared memory, distributed memory, or shared distributed memory. Shared memory programming languages communicate by manipulating shared memory variables. Distributed memory uses message passing. POSIX Threads and OpenMP are two of the most widely used shared memory APIs, whereas Message Passing Interface (MPI) is the most widely used message-passing system API.[56] One concept used in programming parallel programs is the future concept, where one part of a program promises to deliver a required datum to another part of a program at some future time.

CAPS entreprise and Pathscale are also coordinating their effort to make hybrid multi-core parallel programming (HMPP) directives an open standard called OpenHMPP. The OpenHMPP directive-based programming model offers a syntax to efficiently offload computations on hardware accelerators and to optimize data movement to/from the hardware memory. OpenHMPP directives describe remote procedure call (RPC) on an accelerator device (e.g. GPU) or more generally a set of cores. The directives annotate C or Fortran codes to describe two sets of functionalities: the offloading of procedures (denoted codelets) onto a remote device and the optimization of data transfers between the CPU main memory and the accelerator memory.

The rise of consumer GPUs has led to support for compute kernels, either in graphics APIs (referred to as compute shaders), in dedicated APIs (such as OpenCL), or in other language extensions.

Automatic parallelization

Automatic parallelization of a sequential program by a compiler is the "holy grail" of parallel computing, especially with the aforementioned limit of processor frequency. Despite decades of work by compiler researchers, automatic parallelization has had only limited success.[57]

Mainstream parallel programming languages remain either explicitly parallel or (at best) partially implicit, in which a programmer gives the compiler directives for parallelization. A few fully implicit parallel programming languages exist—SISAL, Parallel Haskell, SequenceL, System C (for FPGAs), Mitrion-C, VHDL, and Verilog.

Application checkpointing

As a computer system grows in complexity, the mean time between failures usually decreases. Application checkpointing is a technique whereby the computer system takes a "snapshot" of the application—a record of all current resource allocations and variable states, akin to a core dump—; this information can be used to restore the program if the computer should fail. Application checkpointing means that the program has to restart from only its last checkpoint rather than the beginning. While checkpointing provides benefits in a variety of situations, it is especially useful in highly parallel systems with a large number of processors used in high performance computing.[58]

Algorithmic methods

As parallel computers become larger and faster, we are now able to solve problems that had previously taken too long to run. Fields as varied as bioinformatics (for protein folding and sequence analysis) and economics (for mathematical finance) have taken advantage of parallel computing. Common types of problems in parallel computing applications include:[59]

Fault tolerance

Parallel computing can also be applied to the design of fault-tolerant computer systems, particularly via lockstep systems performing the same operation in parallel. This provides redundancy in case one component fails, and also allows automatic error detection and error correction if the results differ. These methods can be used to help prevent single-event upsets caused by transient errors.[60] Although additional measures may be required in embedded or specialized systems, this method can provide a cost effective approach to achieve n-modular redundancy in commercial off-the-shelf systems.

History

ILLIAC IV, "the most infamous of supercomputers".[61]

The origins of true (MIMD) parallelism go back to Luigi Federico Menabrea and his Sketch of the Analytic Engine Invented by Charles Babbage.[62][63][64]

In April 1958, S. Gill (Ferranti) discussed parallel programming and the need for branching and waiting.[65] Also in 1958, IBM researchers John Cocke and Daniel Slotnick discussed the use of parallelism in numerical calculations for the first time.[66] Burroughs Corporation introduced the D825 in 1962, a four-processor computer that accessed up to 16 memory modules through a crossbar switch.[67] In 1967, Amdahl and Slotnick published a debate about the feasibility of parallel processing at American Federation of Information Processing Societies Conference.[66] It was during this debate that Amdahl's law was coined to define the limit of speed-up due to parallelism.

In 1969, Honeywell introduced its first Multics system, a symmetric multiprocessor system capable of running up to eight processors in parallel.[66] C.mmp, a multi-processor project at Carnegie Mellon University in the 1970s, was among the first multiprocessors with more than a few processors. The first bus-connected multiprocessor with snooping caches was the Synapse N+1 in 1984.[63]

SIMD parallel computers can be traced back to the 1970s. The motivation behind early SIMD computers was to amortize the gate delay of the processor's control unit over multiple instructions.[68] In 1964, Slotnick had proposed building a massively parallel computer for the Lawrence Livermore National Laboratory.[66] His design was funded by the US Air Force, which was the earliest SIMD parallel-computing effort, ILLIAC IV.[66] The key to its design was a fairly high parallelism, with up to 256 processors, which allowed the machine to work on large datasets in what would later be known as vector processing. However, ILLIAC IV was called "the most infamous of supercomputers", because the project was only one-fourth completed, but took 11 years and cost almost four times the original estimate.[61] When it was finally ready to run its first real application in 1976, it was outperformed by existing commercial supercomputers such as the Cray-1.

Biological brain as massively parallel computer

In the early 1970s, at the MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, Marvin Minsky and Seymour Papert started developing the Society of Mind theory, which views the biological brain as massively parallel computer. In 1986, Minsky published The Society of Mind, which claims that “mind is formed from many little agents, each mindless by itself”.[69] The theory attempts to explain how what we call intelligence could be a product of the interaction of non-intelligent parts. Minsky says that the biggest source of ideas about the theory came from his work in trying to create a machine that uses a robotic arm, a video camera, and a computer to build with children's blocks.[70]

Similar models (which also view biological brain as massively parallel computer, i.e., the brain is made up of a constellation of independent or semi-independent agents) were also described by:

See also

References

 1. ^ Gottlieb, Allan; Almasi, George S. (1989). Highly parallel computing. Redwood City, Calif.: Benjamin/Cummings. ISBN 978-0-8053-0177-9.
 2. ^ S.V. Adve et al. (November 2008). "Parallel Computing Research at Illinois: The UPCRC Agenda" Archived 2018-01-11 at the Wayback Machine (PDF). Parallel@Illinois, University of Illinois at Urbana-Champaign. "The main techniques for these performance benefits—increased clock frequency and smarter but increasingly complex architectures—are now hitting the so-called power wall. The computer industry has accepted that future performance increases must largely come from increasing the number of processors (or cores) on a die, rather than making a single core go faster."
 3. ^ Asanovic et al. Old [conventional wisdom]: Power is free, but transistors are expensive. New [conventional wisdom] is [that] power is expensive, but transistors are "free".
 4. ^ Asanovic, Krste et al. (December 18, 2006). "The Landscape of Parallel Computing Research: A View from Berkeley" (PDF). University of California, Berkeley. Technical Report No. UCB/EECS-2006-183. "Old [conventional wisdom]: Increasing clock frequency is the primary method of improving processor performance. New [conventional wisdom]: Increasing parallelism is the primary method of improving processor performance… Even representatives from Intel, a company generally associated with the 'higher clock-speed is better' position, warned that traditional approaches to maximizing performance through maximizing clock speed have been pushed to their limits."
 5. ^ "Concurrency is not Parallelism", Waza conference Jan 11, 2012, Rob Pike (slides) (video)
 6. ^ "Parallelism vs. Concurrency". Haskell Wiki.
 7. ^ Hennessy, John L.; Patterson, David A.; Larus, James R. (1999). Computer organization and design: the hardware/software interface (2. ed., 3rd print. ed.). San Francisco: Kaufmann. ISBN 978-1-55860-428-5.
 8. ^ a b Barney, Blaise. "Introduction to Parallel Computing". Lawrence Livermore National Laboratory. Retrieved 2007-11-09.
 9. ^ Thomas Rauber; Gudula Rünger (2013). Parallel Programming: for Multicore and Cluster Systems. Springer Science & Business Media. p. 1. ISBN 9783642378010.
 10. ^ Hennessy, John L.; Patterson, David A. (2002). Computer architecture / a quantitative approach (3rd ed.). San Francisco, Calif.: International Thomson. p. 43. ISBN 978-1-55860-724-8.
 11. ^ Rabaey, Jan M. (1996). Digital integrated circuits : a design perspective. Upper Saddle River, N.J.: Prentice-Hall. p. 235. ISBN 978-0-13-178609-7.
 12. ^ Flynn, Laurie J. (8 May 2004). "Intel Halts Development Of 2 New Microprocessors". New York Times. Retrieved 5 June 2012.
 13. ^ Thomas Rauber; Gudula Rünger (2013). Parallel Programming: for Multicore and Cluster Systems. Springer Science & Business Media. p. 2. ISBN 9783642378010.
 14. ^ Thomas Rauber; Gudula Rünger (2013). Parallel Programming: for Multicore and Cluster Systems. Springer Science & Business Media. p. 3. ISBN 9783642378010.
 15. ^ Amdahl, Gene M. (1967). "Validity of the single processor approach to achieving large scale computing capabilities". Proceeding AFIPS '67 (Spring) Proceedings of the April 18–20, 1967, Spring Joint Computer Conference: 483–485. doi:10.1145/1465482.1465560.
 16. ^ Brooks, Frederick P. (1996). The mythical man month essays on software engineering (Anniversary ed., repr. with corr., 5. [Dr.] ed.). Reading, Mass. [u.a.]: Addison-Wesley. ISBN 978-0-201-83595-3.
 17. ^ Michael McCool; James Reinders; Arch Robison (2013). Structured Parallel Programming: Patterns for Efficient Computation. Elsevier. p. 61.
 18. ^ Gustafson, John L. (May 1988). "Reevaluating Amdahl's law". Communications of the ACM. 31 (5): 532–533. CiteSeerX 10.1.1.509.6892. doi:10.1145/42411.42415. Archived from the original on 2007-09-27.
 19. ^ Bernstein, A. J. (1 October 1966). "Analysis of Programs for Parallel Processing". IEEE Transactions on Electronic Computers. EC-15 (5): 757–763. doi:10.1109/PGEC.1966.264565.
 20. ^ Roosta, Seyed H. (2000). Parallel processing and parallel algorithms : theory and computation. New York, NY [u.a.]: Springer. p. 114. ISBN 978-0-387-98716-3.
 21. ^ "Processes and Threads". Microsoft Developer Network. Microsoft Corp. 2018. Retrieved 2018-05-10.
 22. ^ Krauss, Kirk J (2018). "Thread Safety for Performance". Develop for Performance. Retrieved 2018-05-10.
 23. ^ Tanenbaum, Andrew S. (2002-02-01). "Introduction to Operating System Deadlocks". Informit. Pearson Education, Informit. Retrieved 2018-05-10.
 24. ^ Cecil, David (2015-11-03). "Synchronization internals -- the semaphore". Embedded. AspenCore. Retrieved 2018-05-10.
 25. ^ Preshing, Jeff (2012-06-08). "An Introduction to Lock-Free Programming". Preshing on Programming. Retrieved 2018-05-10.
 26. ^ "What's the opposite of "embarrassingly parallel"?". StackOverflow. Retrieved 2018-05-10.
 27. ^ Schwartz, David (2011-08-15). "What is thread contention?". StackOverflow. Retrieved 2018-05-10.
 28. ^ Kukanov, Alexey (2008-03-04). "Why a simple test can get parallel slowdown". Retrieved 2015-02-15.
 29. ^ Krauss, Kirk J (2018). "Threading for Performance". Develop for Performance. Retrieved 2018-05-10.
 30. ^ Lamport, Leslie (1 September 1979). "How to Make a Multiprocessor Computer That Correctly Executes Multiprocess Programs". IEEE Transactions on Computers. C-28 (9): 690–691. doi:10.1109/TC.1979.1675439.
 31. ^ Patterson and Hennessy, p. 748.
 32. ^ Singh, David Culler ; J.P. (1997). Parallel computer architecture ([Nachdr.] ed.). San Francisco: Morgan Kaufmann Publ. p. 15. ISBN 978-1-55860-343-1.
 33. ^ Culler et al. p. 15.
 34. ^ Patt, Yale (April 2004). "The Microprocessor Ten Years From Now: What Are The Challenges, How Do We Meet Them? Archived 2008-04-14 at the Wayback Machine (wmv). Distinguished Lecturer talk at Carnegie Mellon University. Retrieved on November 7, 2007.
 35. ^ Culler et al. p. 124.
 36. ^ Culler et al. p. 125.
 37. ^ a b Patterson and Hennessy, p. 713.
 38. ^ a b Hennessy and Patterson, p. 549.
 39. ^ Patterson and Hennessy, p. 714.
 40. ^ Ghosh (2007), p. 10. Keidar (2008).
 41. ^ Lynch (1996), p. xix, 1–2. Peleg (2000), p. 1.
 42. ^ What is clustering? Webopedia computer dictionary. Retrieved on November 7, 2007.
 43. ^ Beowulf definition. PC Magazine. Retrieved on November 7, 2007.
 44. ^ "List Statistics | TOP500 Supercomputer Sites". www.top500.org. Retrieved 2018-08-05.
 45. ^ "Interconnect" Archived 2015-01-28 at the Wayback Machine.
 46. ^ Hennessy and Patterson, p. 537.
 47. ^ MPP Definition. PC Magazine. Retrieved on November 7, 2007.
 48. ^ Kirkpatrick, Scott (2003). "COMPUTER SCIENCE: Rough Times Ahead". Science. 299 (5607): 668–669. doi:10.1126/science.1081623. PMID 12560537.
 49. ^ a b c D'Amour, Michael R., Chief Operating Officer, DRC Computer Corporation. "Standard Reconfigurable Computing". Invited speaker at the University of Delaware, February 28, 2007.
 50. ^ Boggan, Sha'Kia and Daniel M. Pressel (August 2007). GPUs: An Emerging Platform for General-Purpose Computation (PDF). ARL-SR-154, U.S. Army Research Lab. Retrieved on November 7, 2007.
 51. ^ Maslennikov, Oleg (2002). "Systematic Generation of Executing Programs for Processor Elements in Parallel ASIC or FPGA-Based Systems and Their Transformation into VHDL-Descriptions of Processor Element Control Units". Lecture Notes in Computer Science, 2328/2002: p. 272.
 52. ^ Shimokawa, Y.; Fuwa, Y.; Aramaki, N. (18–21 November 1991). "A parallel ASIC VLSI neurocomputer for a large number of neurons and billion connections per second speed". International Joint Conference on Neural Networks. 3: 2162–2167. doi:10.1109/IJCNN.1991.170708. ISBN 978-0-7803-0227-3.
 53. ^ Acken, Kevin P.; Irwin, Mary Jane; Owens, Robert M. (July 1998). "A Parallel ASIC Architecture for Efficient Fractal Image Coding". The Journal of VLSI Signal Processing. 19 (2): 97–113. doi:10.1023/A:1008005616596.
 54. ^ Kahng, Andrew B. (June 21, 2004) "Scoping the Problem of DFM in the Semiconductor Industry Archived 2008-01-31 at the Wayback Machine." University of California, San Diego. "Future design for manufacturing (DFM) technology must reduce design [non-recoverable expenditure] cost and directly address manufacturing [non-recoverable expenditures]—the cost of a mask set and probe card—which is well over $1 million at the 90 nm technology node and creates a significant damper on semiconductor-based innovation."
 55. ^ a b Patterson and Hennessy, p. 751.
 56. ^ The Sidney Fernbach Award given to MPI inventor Bill Gropp refers to MPI as "the dominant HPC communications interface"
 57. ^ Shen, John Paul; Mikko H. Lipasti (2004). Modern processor design : fundamentals of superscalar processors (1st ed.). Dubuque, Iowa: McGraw-Hill. p. 561. ISBN 978-0-07-057064-1. However, the holy grail of such research—automated parallelization of serial programs—has yet to materialize. While automated parallelization of certain classes of algorithms has been demonstrated, such success has largely been limited to scientific and numeric applications with predictable flow control (e.g., nested loop structures with statically determined iteration counts) and statically analyzable memory access patterns. (e.g., walks over large multidimensional arrays of float-point data).
 58. ^ Encyclopedia of Parallel Computing, Volume 4 by David Padua 2011 ISBN 0387097651 page 265
 59. ^ Asanovic, Krste, et al. (December 18, 2006). "The Landscape of Parallel Computing Research: A View from Berkeley" (PDF). University of California, Berkeley. Technical Report No. UCB/EECS-2006-183. See table on pages 17–19.
 60. ^ Dobel, B., Hartig, H., & Engel, M. (2012) "Operating system support for redundant multithreading". Proceedings of the Tenth ACM International Conference on Embedded Software, 83–92. doi:10.1145/2380356.2380375
 61. ^ a b Patterson and Hennessy, pp. 749–50: "Although successful in pushing several technologies useful in later projects, the ILLIAC IV failed as a computer. Costs escalated from the $8 million estimated in 1966 to $31 million by 1972, despite the construction of only a quarter of the planned machine . It was perhaps the most infamous of supercomputers. The project started in 1965 and ran its first real application in 1976."
 62. ^ Menabrea, L. F. (1842). Sketch of the Analytic Engine Invented by Charles Babbage. Bibliothèque Universelle de Genève. Retrieved on November 7, 2007. quote: "when a long series of identical computations is to be performed, such as those required for the formation of numerical tables, the machine can be brought into play so as to give several results at the same time, which will greatly abridge the whole amount of the processes."
 63. ^ a b Patterson and Hennessy, p. 753.
 64. ^ R.W Hockney, C.R Jesshope. Parallel Computers 2: Architecture, Programming and Algorithms, Volume 2. 1988. p. 8 quote: "The earliest reference to parallelism in computer design is thought to be in General L. F. Menabrea's publication in… 1842, entitled Sketch of the Analytical Engine Invented by Charles Babbage".
 65. ^ "Parallel Programming", S. Gill, The Computer Journal Vol. 1 #1, pp2-10, British Computer Society, April 1958.
 66. ^ a b c d e Wilson, Gregory V. (1994). "The History of the Development of Parallel Computing". Virginia Tech/Norfolk State University, Interactive Learning with a Digital Library in Computer Science. Retrieved 2008-01-08.
 67. ^ Anthes, Gry (November 19, 2001). "The Power of Parallelism". Computerworld. Archived from the original on January 31, 2008. Retrieved 2008-01-08.
 68. ^ Patterson and Hennessy, p. 749.
 69. ^ Minsky, Marvin (1986). The Society of Mind. New York: Simon & Schuster. p. 17. ISBN 978-0-671-60740-1.
 70. ^ Minsky, Marvin (1986). The Society of Mind. New York: Simon & Schuster. p. 29. ISBN 978-0-671-60740-1.
 71. ^ Blakeslee, Thomas (1996). Beyond the Conscious Mind. Unlocking the Secrets of the Self. pp. 6–7.
 72. ^ Gazzaniga, Michael; LeDoux, Joseph (1978). The Integrated Mind. pp. 132–161.
 73. ^ Gazzaniga, Michael (1985). The Social Brain. Discovering the Networks of the Mind. pp. 77–79.
 74. ^ Ornstein, Robert (1992). Evolution of Consciousness: The Origins of the Way We Think. p. 2.
 75. ^ Hilgard, Ernest (1977). Divided consciousness: multiple controls in human thought and action. New York: Wiley. ISBN 978-0-471-39602-4.
 76. ^ Hilgard, Ernest (1986). Divided consciousness: multiple controls in human thought and action (expanded edition). New York: Wiley. ISBN 978-0-471-80572-4.
 77. ^ Kaku, Michio (2014). The Future of the Mind.
 78. ^ Ouspenskii, Pyotr (1992). "Chapter 3". In Search of the Miraculous. Fragments of an Unknown Teaching. pp. 72–83.
 79. ^ "Official Neurocluster Brain Model site". Retrieved July 22, 2017.

Further reading

External links