راپسودی آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
راپسودی آبی
جرج گرشوین
روی جلد پارتیتور نسخهٔ تنظیم‌شده برای دو پیانو
ژانرجاز ارکسترال
آفرینش۱۹۲۴

«راپسودی آبی» (به انگلیسی: Rhapsody in Blue)، یک قطعهٔ موسیقی است که جرج گرشوین آن را در سال ۱۹۲۴ برای پیانوی سولو و گروه جاز نوشته‌است.

گرشوین در سال ۱۹۲۲ اپرای جاز یک‌پرده‌ای «دوشنبه غمگین» را نوشت که گرچه ناموفق بود اما باعث شد پل وایتمن به او سفارش ساخت قطعه‌ای دیگر را بدهد که همان «راپسودی آبی» است.[۱] در آن زمان وایتمن قصد داشت با برگزاری کنسرتی، موسیقی آهنگین و عامه‌پسند دههٔ ۱۹۲۰ که هنوز (بدون دلیل موجه) جاز نامیده می‌شد را به یک سالن کنسرت رسمی بیاورد و نشان دهد که این ژانرها شایستهٔ توجه جدی هستند.[۲] در ۱۲ فوریه ۱۹۲۴ گرشوین در برنامهٔ وایتمن حاضر شد و برای اولین بار «راپسودی آبی» را با گروه او اجرا کرد. واکنش‌ها به اثر متفاوت بودند اما تا پایان آن‌سال گروه وایتمن هشتاد و چهار بار آن را اجرا کردند و طرفداران مشتاق یک میلیون نسخه از اجرای وایتمن/گرشوین را خریدند. با وجود دشواری پارت‌های پیانو، نُت‌های چاپ‌شده هم فروش قابل توجهی داشتند. گرشوین تا زمان مرگش در سال ۱۹۳۷ بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ دلار از این قطعه درآمد داشت.[۲]

این قطعه را فرد گروفه، سه بار در سال‌های ۱۹۲۴، ۱۹۲۶ و ۱۹۴۲ اجرا کرده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. "RHAPSODY IN BLUE". laphil.org (به انگلیسی). Los Angeles Philharmonic. Archived from the original on 23 February 2005. Retrieved 1 January 2022.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:ربات:وضعیت نامعلوم پیوند اصلی (link)
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ FREDERIC D. SCHWARZ (1999). "1924 Seventy-five Years Ago Gershwin's Rhapsody". americanheritage.com (به انگلیسی). American Heritage. Archived from the original on 7 May 2006. Retrieved 1 January 2022.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:ربات:وضعیت نامعلوم پیوند اصلی (link)

پیوند به بیرون[ویرایش]