دبلیودبلیوئی را

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از راو)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
WWE Monday Night RAW
WWE Raw (25-07-2016) - Logo.png
گونه ورزشی-تفریحی
کشتی حرفه ای
سازنده وینس مک ماهون
مجری تریپل اچ (مدیر اجرایی)
بازیگران Raw Roster
آهنگ شروع "The Night" by Kromestatik
تعداد فصل‌ها ۲۰
تعداد قسمت‌ها 1,057 (as of ۲۶ اوت ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-08-۲۶))
تولید
دوربین Multiple-camera setup
مدت ۳ ساعت (including commercials)
انتشار
شبکه اصلی Spike (TV channel)(۲۰۰۰ (۲۰۰۰) – ۲۰۰۵ (۲۰۰۵))
USA Network (۱۹۹۳ (۱۹۹۳) – ۲۰۰۰ (۲۰۰۰); ۲۰۰۵ (۲۰۰۵) – تا کنون)
فرمت تصویر (اس‌دی‌تی‌وی)
(تلویزیون اچ‌دی)
۱۱ ژانویه ۱۹۹۳ (۱۹۹۳-01-۱۱)
وبگاه www.wwe.com/shows/raw

دبلیو دبلیو ای را یا به عبارتی رای دوشنبه شب (به انگلیسی: WWE Raw (WWE Monday Night RAW)) یک برنامه تلویزیونی کشتی حرفه ای است که اکنون در غروب دوشنبه‌ها بطور زنده از یواس‌ای نتورک در ایالات متحده آمریکا پخش می‌شود. این برنامه اولین قسمت خود را در ۱۱ ژانویه ۱۹۹۳ به روی آنتن برد. در سپتامبر سال ۲۰۰۰ این برنامه به شبکه تی ان ان و سپس در اوت ۲۰۰۳ وقتی تی ان ان تغییر عنوان داد به شبکه اسپایک تی وی منتقل شد. در سوم اکتبر ۲۰۰۳، را مجدداً به یواس‌ای نتورک بازگشت.

را از زمان پخش اولین قسمتش، از ۲۰۳ ورزشگاه و در ۱۰۳ شهر و منطقه و ۱۰ کشور مختلف اجرا شده‌است(ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، افغانستان در سال ۲۰۰۵، عراق در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، آفریقای جنوبی، آلمان، ژاپن، ایتالیا و مکزیک). از زمان پخش هزارمین قسمت را، این برنامه از حالت دو ساعته به سه ساعته تغییر یافت؛ فرمتی که پیش از آن برای قسمتهای ویژه(PPVs) استفاده می‌شد.

پیشینه[ویرایش]

راو دوشنبه شب[ویرایش]

راو با نام دبلیو دبلیو اِف راو دوشنبه شب در ۱۱ ژانویه ۱۹۹۳ برای اولین بار به روی آنتن رفت. این برنامه به مدت یک ساعت از یواس‌ای نتورک پخش می‌شد.

لوگوی راو دوشنبه شب که در اواخر سال ۱۹۹۴ و اوایل ۱۹۹۵استفاده می‌شد

راو در واقع افق جدیدی در برنامه‌های کشتی حرفه ای تلویزیونی ایجاد کرد. پیش از آن، مسابقات کشتی حرفه ای با تعداد محدودی تماشاگر در محلهای کوچک فیلمبرداری می‌شد و بطور ضبط شده پخش می‌شد. اما راو روشی بسیار متفاوت با برنامه‌های پیش از خود مانند دبلیو دبلیو اِف پرایم تایم رسلینگ داشت. راو به جای فیلمهای ضبط شده که صدای گوینده بعداً از استودیو روی آن گذاشته می‌شد، همه چیز را بطور زنده در محل برگزاری اجرا می‌کرد و زوایای تصویر را طوری تنظیم می‌کرد که صحنه‌ها طبیعی تر به نظر برسند. اولین قسمت شامل این مسابقات بود: یوکوزونا در مسابقه آغازین بر کوکو بی وِر غلبه کرد، برادران استاینر بر اکسکیوشنرز پیروز شدند، قهرمان اینترکانتیننتال آن زمان دبلیو دبلیو اِف یعنی شان مایکلز مکس مون را شکست داد و آندرتیکر هم دیمین دیمنت را شکست داد. در این قسمت همچنین مصاحبه ای با ریزر رامون انجام شد و دونیک دلقک هم حضور یافت.

شروع راو از بالروم گرند در استودیوی مرکزی منهتن بود که یک تئاتر کوچک در نیویورک بود و هر هفته بطور زنده این برنامه را پخش می‌کرد. ترکیب یک مکان خودمانی با حضور تماشاگران و مبارزات زنده بسیار موفقیت‌آمیز بود. با این وجود، پخش زنده هفتگی برنامه برای دبلیودبلیواِف هزینه ساز بود و پخش‌های ضبط شده دوباره هر هفته پخش شدند. از اوایل ۱۹۹۴ تا سپتامبر ۱۹۹۹(و گاهی در دوشنبه‌هایی که مصادف می‌شد با روز استقلال، شب عید یا روز کریسمس) راو در یک دوشنبه بطور زنده پخش می‌شد و در روز بعد از آن (سه شنبه)، قسمت بعد ضبط می‌شد. این یعنی راو یک هفته زنده و یک هفته ضبط شده پخش می‌شد.

وینس مک‌ماهون، راب بارتلت و رندی ساوج بعنوان مجریان اصلی راو بودند. شان مونی مصاحبه‌ها را انجام می‌داد و بابی «د برِین» هینن هم در برنامه حضور میافت. راو همچنین شامل افرادی تحت عنوان دختران راو بود؛ بانوانی که در بین هر مسابقه علائمی را دور رینگ به نمایش در میاوردند و واژگانی را که در در جناس با واژگان یا نام برنامه‌های مشهور بودند به کار می‌بردند. بعد از حدود یک سال، راو از مرکز منهتن نقل مکان کرده و به ورزشگاه‌های مختلف دبلودبلیواِف در ایالات متحده می‌رفت.

راو جَنگ است و جَنگ‌های دوشنبه شب[ویرایش]