راه‌بند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

راهبند الکتروهیدرولیک

این نوع از راهبند با انتقال قدرت توسط فشار مایعات که به صورت عمده روغن هیدرولیک می باشد قدرت ایجاد شده توسط الکتروموتور را به بخش الاکلنگی که متصل به شفت اتصال دهنده بوم (اهرم مسدودکننده مسیر) منتقل می نماید.

با توجه به اینکه انتقال قدرت توسط روغن بهره وری بالایی دارد بنابراین اتلاف انرژی و تبدیل آن به گرما در این مکانیزم انتقال قدرت بسیار اندک است و در نتیجه در ترددهای بالا راهبند الکتروهیدرولیک عملکرد مطلوبی از خود نشان می دهد و اغلب برای مصارف با میزان تردد نامحدود از این مکانیزم استفاده می گردد.

راهبند الکترومکانیک

حجم ترافیکی که باید توسط راهبند کنترل شود اصلی ترین پارامتری است که در انتخاب راهبند حائز اهمیت است .

دلیل این اهمیت ناشی از میزان استهلاک سیستم راهبند است . به دلیل اینکه مکانیزم های مختلف راهبند شامل راهبندهای هیدرولیک و مکانیک است انتخاب راهبند متناسب با میزان تردد از محل نصب راهبند می گردد .

برای تردد های تا 50 مرتبه در ساعت راهکار اقتصادی و بهینه می تواند راهبند الکترومکانیک باشد .

در این نوع راهبند به دلیل اینکه نیروی گردشی ایجاد شده توسط الکتروموتور با استفاده از گیربکس به شفت خروجی و بوم راهبند منتقل می گردد . بهره وری انرژی کمتر از سیستم راهبندهای الکتروهیدرولیک است .


راه‌بندها موانعی هستند که در خیابان‌ها به منظور کنترل ترافیک، کنترل اعتراضات خیابانی، سرقت و امور عمرانی شهری به کار گرفته می‌شوند. از راهبند اتوماتیک برای بلند کردن بومی که بر دستگاه سوار است استفاده می‌شود .

راهبندهای خودرویی[ویرایش]

راهبندهای خودرویی غالبا برای کنترل ورودی‌های شهرها، شهرکها، مراکز نظامی، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. این نوع راهبندها را می‌توان عموماً به سه دسته راهبندهای بوم دار، راهبند ستونی و راهبند زنجیری تقسیم بندی کرد.

راه بند‌ها از نظر نوع سیستم محرکه به دو نوع راه بند الکترومکانیک و راه بند الکتروهیدرولیک تقسیم می‌شوند که الکترومکانیک میزان تردد در ساعت کمتری نسبت به نوع الکتروهیدرولیک دارد.

راهبندهای الکتروهیدرولیک هم بر دو نوع تردد متوسط و تردد نامحدود با استفاده از فناوری‌های خاص هستند که می توانند تردد مداوم و بی‌وقفه ایجاد کنند.

راهبند اهرمی Automatic Barrier

راهبند بوم دار[ویرایش]

پر مصرفترین راهبندی که می‌توان از آن نام برد، راهبند بوم دار یا تیرک دار است که در اکثر ورودی‌های پر تردد استفاده می گردد. استفاده از این نوع راهبند برای جلوگیری از ورود و خروج وسایل نقلیه غیر مجاز از معبر است و امنیت مکان در اولویتهای بعدی قرار میگیرد. از این رو با برخورد خودرو با بوم این نوع راهبندها، عمدتا بوم شکسته و خودرو می‌تواند عبور کند، هر چند که به خودرو نیز خسارت وارد می‌شود.

این نوع راهبندها را می‌توان به دستگاه‌های کنترل تردد، تگ خوان و کارتخوان نیز وصل کرد تا عبور مرور ساده‌تر گردد.

راهبند ستونی[ویرایش]

این نوع راهبند به گونه‌ای است که دستگاه راهبند زیر زمین کار شده و با فعال کردن و بستن مسیر شفتی با قطر 30 سانتیمتر به بالا مسیر عبور و مرور را بسته و خودرو قادر نیست از آنجا گذر کند. راهبند ستونی برای مراکز نظامی و امنیتی کاربرد بالایی دارد. چرا که با برخورد با سرعت خودرو به راهبند، خودرو آسیب شدیدی می بیند و قادر به حرکت نمی باشد. قیمت این نوع راهبندها به نسبت سایر راهبندهای معمولی بسیار بالا است و سیستم بسیاری از آن‌ها هیدرولیکی می‌باشد.

راهبند اتوماتیک زنجیری: کارایی و استفاده از این راهبند هم امنیت را نسبت به راهبند دارای بوم بیشتر می نماید و یک زنجیر به طول تا ۶ متر از سمت راست و چپ کشیده شده و تا ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر محکم ، مانع از عبور می‌شود . به هر حال راهبند اتوماتیک یک نقش کلیدی در نظارت بر عبور و مرور وسایل نقلیه بر عهده دارد که می‌توان با وصل کردن راهبند به سیستم کنترل تردد یک مکان را کاملاً مکانیزه نمود و نقش انسانی را بسیار کمتر و تکنولوژی را جایگزین خطای انسانی نمود.

منابع[ویرایش]