راه‌بند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

راهبند موانعی هستند که در خیابان‌ها به منظور کنترل ترافیک، کنترل اعتراضات خیابانی، سرقت و امور عمرانی شهری به کار گرفته می‌شوند. از راهبند اتوماتیک برای بلند کردن بومی که بر دستگاه سوار است استفاده می‌شود .

راهبندهای خودرویی[ویرایش]

راهبندهای خودرویی غالبا برای کنترل ورودی‌های شهرها، شهرکها، مراکز نظامی، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. این نوع راهبندها را می‌توان عموماً به سه دسته راهبندهای بوم دار، راهبند ستونی و راهبند زنجیری تقسیم بندی کرد.

راه بند‌ها از نظر نوع سیستم محرکه به دو نوع راه بند الکترومکانیک و راه بند الکتروهیدرولیک تقسیم می‌شوند که الکترومکانیک میزان تردد در ساعت کمتری نسبت به نوع الکتروهیدرولیک دارد.

راهبندهای الکتروهیدرولیک هم بر دو نوع تردد متوسط و تردد نامحدود با استفاده از فناوری‌های خاص هستند که می توانند تردد مداوم و بی‌وقفه ایجاد کنند.

راهبند اهرمی Automatic Barrier

راهبند بوم دار[ویرایش]

پر مصرفترین راهبندی که می‌توان از آن نام برد، راهبند بوم دار یا تیرک دار است که در اکثر ورودی‌های پر تردد استفاده می گردد. استفاده از این نوع راهبند برای جلوگیری از ورود و خروج وسایل نقلیه غیر مجاز از معبر است و امنیت مکان در اولویتهای بعدی قرار میگیرد. از این رو با برخورد خودرو با بوم این نوع راهبندها، عمدتا بوم شکسته و خودرو می‌تواند عبور کند، هر چند که به خودرو نیز خسارت وارد می‌شود.

این نوع راهبندها را می‌توان به دستگاه‌های کنترل تردد، تگ خوان و کارتخوان نیز وصل کرد تا عبور مرور ساده‌تر گردد.

راهبند ستونی[ویرایش]

این نوع راهبند به گونه‌ای است که دستگاه راهبند زیر زمین کار شده و با فعال کردن و بستن مسیر شفتی با قطر 30 سانتیمتر به بالا مسیر عبور و مرور را بسته و خودرو قادر نیست از آنجا گذر کند. راهبند ستونی برای مراکز نظامی و امنیتی کاربرد بالایی دارد. چرا که با برخورد با سرعت خودرو به راهبند، خودرو آسیب شدیدی می بیند و قادر به حرکت نمی باشد. قیمت این نوع راهبندها به نسبت سایر راهبندهای معمولی بسیار بالا است و سیستم بسیاری از آن‌ها هیدرولیکی می‌باشد.

راهبند اتوماتیک زنجیری: کارایی و استفاده از این راهبند هم امنیت را نسبت به راهبند دارای بوم بیشتر می نماید و یک زنجیر به طول تا ۶ متر از سمت راست و چپ کشیده شده و تا ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر محکم ، مانع از عبور می‌شود . به هر حال راهبند اتوماتیک یک نقش کلیدی در نظارت بر عبور و مرور وسایل نقلیه بر عهده دارد که می‌توان با وصل کردن راهبند به سیستم کنترل تردد یک مکان را کاملاً مکانیزه نمود و نقش انسانی را بسیار کمتر و تکنولوژی را جایگزین خطای انسانی نمود.

راهبند تشریفاتی[ویرایش]

راهبند تشریفاتی دارای کاربردهای مخصوص به خود می باشند، این راهبند ها معمولا در فروشگاه ها، موزه ها و مواردی از این دست مشخص می گردد و بیشتر برای مشخص سازی مسیرهای پر تردد بکار گرفته می شود، البته کاربرد دیگر آن نیز مشخص کردن صف های انتظار است که میتواند در این مورد نیز به کار گرفته شود.

راهبند آکاردئونی[ویرایش]

این نوع راهبند نام خود را بدلیل داشتن شباهت به نوعی از آلات موسیقی به نام آکاردئون گرفته است. این وسیله ، نوعی راهبند بسیار پر کاربرد محسوب می گردد، که می توان از آن در موارد متعددی بهره گرفت. مزیت هایی نیز دارد که علارغم امکان مسدودسازی مسیری طولانی می تواند در منطقه ای بسیار اندک انبار گردد، این مزیت خود را نیز به دلیل داشتن شکل آکاردئونی خود بدست آورده است.


منابع[ویرایش]