راهنما:مقدمه‌ای بر سیاست‌ها و رهنمودها/3

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سیاست‌ها و رهنمودها
چرا وجود دارند

محتوا
قوانین برای نوشتن مقاله

رفتار
برخورد با دیگران

خلاصه
آنچه را که آموخته‌اید مرور کنید


A pile of pages in the shape of a heart

نوشتن در ویکی‌پدیا مبتنی بر همکاری است. برای چگونگی کنار آمدن با ویرایشگران دیگر دو نقطه شروع خوب وجود دارد: جسور باشید، و نزاکت.

هنگام ویرایش،جسور باشید! بیشتر ویرایش‌ها دانشنامه را بهتر می‌کنند و همیشه می‌توان اشتباهات را واگردانی یا اصلاح کرد. اگر چیزی را می‌بینید که می‌تواند بهبود یابد، آن را بهبود ببخشید و بیش از حد نگران خراب کردن چیزی نباشید. اگر این تغییر در باعث پیشرفت و از نظر دیگران منطقی باشد، این احتمال وجود دارد که همه چیز درست پیش برود و تغییر حفظ شود. در غیر این صورت، تغییر به آسانی می‌تواند واگردانی شود.

نزاکت مستلزم مؤدب بودن است .فرض حسن نیت هنگام تعامل با دیگران بر رو محتوای ویراش‌ها تمرکز کنید به جای اینکه به کسی حمله کنیدحمله شخصی ممنوع است. این امر مستلزم مشارکت با احترام و ملاحظه، بدون چشم پوشی از مواضع و نتیجه‌گیری از دیگران است. فرض حسن نیت به این معنی است که ما به‌طور پیش فرض تصور می‌کنیم که اهداف دیگران برای بهبود پروژه می‌باشد و در صورت نیاز به انتقاد کردن درمورد عملکردشان با مدیران بحث می‌کنیمو هرگز آن‌ها را بدون داشتن دلیل به انگیزه‌های مضر متهم نمی‌کنیم.

ویرایشگران معمولاً می‌کوشند اجماع کنند تا مقاله‌ها با متن قابل اعتماد و درست ویرایش شوند؛ به‌طور کلی، کسی یک صفحه را ویرایش می‌کند یا به آن متنی اضافه می‌کند، سپس همه کسانی که آن را می‌خوانند این فرصت را دارند که صفحه را همان‌طور که هست ترک کنند یا آن را تغییر دهند. واگردانی ممکن است کمی ناراحت‌کننده باشد اما از آن ناراحت نشوید چرخه ویرایش جسورانه، برگرداندن، بحث اگر اختلاف نظر یا پیشنهادی دارید، آن را در صفحه بحث مقاله بیان کنید و تا زمانی که به اجماع برسد و مودبانه در مورد تغییرات بحث کنید. هرگز بارها ویرایش‌های ویرایشگر دیگر را واگردانی نکنید. این جنگ ویرایشی نامیده می‌شودجنگ ویرایشی و مجاز نیست. به عنوان آخرین چاره، می‌توانید برای حل اختلاف درخواست کمک کنید.