پرش به محتوا

راهنما:مقدمه‌ای بر ارجاع/۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


اثبات‌پذیری
دلیل مهم‌بودن ارجاع‌ها

یادکردهای درون‌خطی
چگونه آنها را بیافزاییم

نوارابزار ارجاع
راه آسان یادکردها

منابع قابل اعتماد
کدام منابع به اندازهٔ کافی خوب هستند؟

چکیده
مرور بر آنچه آموختید


اکنون شما می‌دانید چگونه منابع را به یک نوشتار بیافزایید، اما کدام منابع را باید استفاده کنید؟ نوشتارهای ویکی‌پدیا به منابع منتشرشدهٔ قابل اعتماد که به طور مستقیم از اطلاعات ارائه‌شده در آن نوشتار حمایت می‌کنند نیاز دارد.

واژهٔ «منبع» در ویکی‌پدیا سه مفهوم دارد: خود اثر (برای نمونه: یک سند، نوشتار، کاغذ یا کتاب)، خالق اثر (برای نمونه: نویسنده) و ناشر اثر (برای نمونه: انتشارات دانشگاه کمبریج). هر سه مفهوم می‌توانند بر قابل اعتمادبودن تأثیر بگذارند.

به عنوان یک قانون کلی، افراد بیشتر درگیر در بررسی حقایق، تحلیل مسائل حقوقی و موشکافی نگارش یک نشریه، قابل اعتمادتر است. انتشارات آکادمیک و کارشناسی‌شده معمولاً منابع قابل اعتمادتری هستند. کتاب‌های درسی دانشگاهی، کتاب‌های منتشرشده توسط انتشارات معتبر، مجله‌ها، ژورنال‌ها و روزنامه‌های جریان اصلی (به انگلیسی: mainstream) دیگر منابع قابل اعتماد هستند. (آگاه باشید که بعضی از سازمان‌ها و مجله‌های خبری، مانند آی‌ریپورتِ سی‌ان‌ان، «وبلاگ‌های» میزبان و نوشتارهای نوشته‌شده توسط کاربران در وب‌گاه‌هایشان معتبر نیستند.)

رسانهٔ خودچاپ‌کرده، جایی که نویسنده و ناشر یکی هستند، مانند کتاب‌ها، ثبت‌های اختراع، خبرنامه‌ها، وب‌گاه‌های شخصی، ویکی‌های آزاد، وبلاگ‌های گروهی یا شخصی و توییت‌ها، تا حد زیادی به عنوان منبع قابل پذیرش نیستند. هرچند، اگر یک نویسنده متخصصی شهرت کسب‌کرده به واسطهٔ سابقهٔ نگاشتن نشریه‌های شخص ثالث در یک موضوع باشد، اثر خودچاپ‌کردهٔ آنها می‌تواند قابل اعتماد برای آن موضوع در نظر گرفته‌شود، گرچه نشریه‌های شخص ثالث هنوز ترجیح داده می‌شوند.

قابل استفاده‌بودن یک منبع به متن بستگی دارد. به یاد داشته‌ باشید که منابع قابل اعتماد برای بعضی مواد، قابل اعتماد برای دیگر مواد نیستند. شما همیشه باید تلاش کنید بهترین منبع ممکن را برای اطلاعاتی که دارید بیابید. برای اطلاعات دربارهٔ افراد زنده، تنها قابل اعتمادترین منابع باید استفاده شوند. از سوی دیگر، منابع خودچاپ‌کرده می‌توانند گاهی اوقات به عنوان منابع اطلاعاتی دربارهٔ خود آن‌ها استفاده شوند.

رهنمودهای کلی وجود دارد، ولی موضوع منابع قابل اعتماد یکی از رهنمودهای پیچیده است که غیر ممکن است به طور کامل در اینجا پوشش داده‌شود. شما می‌توانید اطلاعات بیشتر را در ویکی‌پدیا:تأییدپذیری و در ویکی‌پدیا:منابع معتبر بیابید.

منبع partoav.com