راهنما:مقدمه‌ای بر ارجاع/۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


اثبات‌پذیری
دلیل مهم‌بودن ارجاع‌ها

یادکردهای درون‌خطی
چگونه آنها را بیافزاییم

نوارابزار ارجاع
راه آسان یادکردها

منابع قابل اعتماد
کدام منابع به اندازهٔ کافی خوب هستند؟

چکیده
مرور بر آنچه آموختید


اگر نوشتارهای زیادی در ویکی‌پدیا خوانده‌اید، آنگاه یادکردهای درون‌خطی فراوانی را دیدید. این یادکردهای درون‌خطی معمولاً پانویس‌های شماره‌دار کوچکی هستند که وقتی کلیک می‌شوند به یک منبع کامل در بخش پانویس پیوند می‌دهند، مانند این،[۱] اگرچه بعضی وقت‌ها شکل‌های دیگر استفاده می‌شوند. این یادکردها عموماً به طور مستقیم پس از حقیقتی که حمایت می‌کنند یا در پایان جمله پس از هر نقطه‌گذاری اضافه می‌شوند.

هنگامی که یک صفحه را با استفاده از شکل محبوب پانویس‌ها ویرایش می‌کنید، یادکردهای درون‌خطی معمولاً بین برچسب‌های <ref> و </ref> قرار می‌گیرند.

همه ارجاع‌ها سپس با یکدیگر در صفحه، جایی که الگوی {{پانویس}} یا برچسب <references /> باشد ظاهر می‌شوند. معمولاً این الگو یا برچسب در بخشی به نام «پانویس» قرار دارند. اگر در حال ایجاد یک صفحه تازه هستید یا ارجاع‌ها را به صفحه‌ای می‌افزایید که از پیش ارجاعی نداشته‌است، فراموش نکنید بخش پانویس را مانند نمونه‌ای که در زیر آمده‌است اضافه کنید در غیر این صورت همه تلاش‌تان با نمایش داده‌نشدن یادکردها بیهوده می‌ماند. راهنمای طرح‌بندی و آرایش مقاله را ببینید.

== پانویس ==
{{پانویس}}
توجه: این روش تاکنون محبوب‌ترین سامانه برای یادکردهای درون‌خطی بوده‌است، ولی بعضی وقت‌ها ممکن است در یک نوشتار شکل دیگری را بیابید که استفاده شده‌است مانند ارجاع‌ها در پرانتز. به عنوان یک قانون عمومی، نخستین مشارکت‌کننده‌ای که بیشترین ویرایش‌ها را در یک نوشتار دارد سامانهٔ ارجاع استفاده‌شده در آن نوشتار را انتخاب می‌کند. اگر نوشتاری از سامانهٔ گوناگون استفاده می‌کند، زمانی که می‌خواهید ارجاع‌های تازه بیافزایید فقط از آن نسخه بردارید.
چپ‌چین‌کردن پانویس‌ها

برای چپ‌چین‌کردن پانویس‌ها کافی است پارامتر |چپ‌چین=بله را به الگوی {{پانویس}} اضافه کنید. در زیر نمونهٔ چپ‌چین‌شدهٔ پانویس را مشاهده می‌کنید.

پانویس

  1. Wales, J (2012). What is an inline citation?. Wikipublisher. p. 6.

ویدئویی ضبط‌شده از صفحه که ملزوماًت مورد نیاز در استنادکردن به منابع‌تان را نشان می‌دهد.