رامون مرکادر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رامون مرکادر
تولد خایمه رامون مرکادر دل ریو
۷ فوریهٔ ۱۹۱۳(1913-02-07)
بارسلون, اسپانیا
مرگ ۱۸ اکتبر ۱۹۷۸ میلادی (۶۵ سال)
هاوانا , کوبا
نام‌های مستعار Jacques Mornard, Frank Jacson
اتهامات قتل
مجازات بیست سال زندان
شغل مامور ان کا وه ده (پلیس سیاسی شوروی)
همسر Roquelia Mendoza

خایمه رامون مرکادر دل ریو (به اسپانیایی: Jaime Ramón Mercader del Río) فعال سیاسی و کمونیست اسپانیایی، مامور پلیس سیاسی شوروی ان.کا.وِ.دِ و قاتل لئون تروتسکی است.

زندگی نامه[ویرایش]

پدر و مادرش از هم جدا شده بودند بنابراین بیشتر دوران کودکی را همراه مادرش در فرانسه گذراند. مادرش ماریو دل ریو هرناندز نجیب زاده اسپانیایی بود که اصلیت کوبایی داشت. از طرف پدر، پسر عموی ماریا مرکادر همسر دوم ویتوریو دسیکا کارگردان ایتالیایی است.

از سال ۱۹۳۰ به کمونیسم گرایش پیدا کرد و با سازمانهای چپ اسپانیایی همکاری می کرد و برای مدت کوتاهی هم زندانی شد و با روی کار آمدن دولت جبهه ملی از زندان آزاد شد.

همچون مادرش به عضویت حزب کمونیست در آمد و به عنوان تک تیرانداز برای ان.کا.وِ.دِ خدمت می کرد تا تروتسکیست های اسپانیایی را ترورکنند (او به شخصه ۲۰ نفر را به قتل رساند). از سال ۱۹۳۷ به شوروی رفت که برای ترور و خرابکاری آموزش ببیند.

از سال ۱۹۳۶ بریا طرح قتل تروتسکی را ریخت و اجرای آن را به معشوقه اش مادر رامون سپرد. تروتسکی که رقیب استالین بود پس از آنکه او به قدرت رسید باز هم از او انتقاد می کرد تا آنکه در سال ۱۹۲۹ از شوروی اخراج شد. پسر بزرگ ماریا مرکادر در اسپانیا کشته شده بود بنابراین انجام این عملیات به رامون سپرده شد.

اولین اقدام به ترور توسط او و دیگر ماموران اِن‌کاوه‌ده) در ۲۴ مه ۱۹۴۰ شکست خورد. بار دوم با منشی تروتسکی سیلویا آگلف طرح دوستی می ریزد تا از طریق او بتواند به عنوان یک تحسین کننده کانادایی عقاید تروتسکی با او ملاقات خصوصی داشته باشد. و در این ملاقات با یخ شکن تروتسکی را به شدت زخمی می کند و اواز شدت جراحات وارده به قتل می رسد. با آن که به دست محافظان تروتسکی افتاده بود از کشتن او بخاطر اطلاعاتی که داشت و باید اعتراف می کرد منصرف می شوند. او را به مقامات مکزیکی تحویل دادند و او هویت واقعی اش را بر ملا نکرد و قتل تروتسکی را اختلاف شخصی با او چون می خواست با منشی او ازدواج کند عنوان کرد. او به بیست سال زندان محکوم شد.

در سال ۱۹۶۰ از زندان آزاد شد و به هاوانا رفت و ازطرف فیدل کاسترو از او استقبال شد. یک سال بعد به شوروی رفت و به عنوان قهرمان اتحاد چماهیر شوروی از او تقدیر شد و نشان لنین را دریافت کرد.باقی عمر را بین شوروی و کوبا گذراند و برای کا گ ب کار میکرد ومشاور فیدل کاسترو بود.

در سال ۱۹۷۸ در هاوانا درگذشت و با نام رامون ایوانویچ لوپز در مسکو به خاک سپرده شد. او در موزه کا گ ب شهر مسکو جایگاه افتخاری دارد.[۱][۲]

منابع[ویرایش]