رامبد صدیف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صدیف رامبد
صدیف رامبد
زاده۱۳۱۴
اردبیل
محل زندگیتهران
زمینه کاریموسیقی ایرانی
ملیتایرانی

صُدیف رامبد (زاده: ۱۳۱۴، اردبیل) خواننده صاحب سبک آواز ایرانی است.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

او آموزش آواز ایرانی را از سن ۱۲ سالگی در محضر استاد سلیمان امیر قاسمی (سلیم خان) آغاز نمود و این آموزش تا پایان عمر سلیم خان ادامه یافت. صدیف هم‌زمان به یادگیری شیوه‌های آوازی اساتید بزرگ موسیقی ایران پرداخت و از محضر ابوالحسن اقبال آذر و عبدالله دوامی بهره فراوان برد و بعدها دارای شیوه‌ای مستقل از هم عصران خود و گذشتگان گردید. صدیف به سبب بداهه خوانی ها و مرکب خوانی هایش در میان اهل فن موسیقی شهرت دارد. اولین کنسرت موسیقی صدیف بعد از سالیان دراز سکوت و گوشه گیری از محافل رسمی در سال ۱۳۶۸ به نام «ترجیع بند» در تالار وحدت تهران با همراهی مجید کیانی برگزار شد که با استقبال گسترده هنرمندان و موسیقیدانان روبرو گردید.

پس از آن، صدیف به همراه داریوش طلایی،داود آزاد،عبدالنقی افشارنیا،داریوش پیرنیاکان و دیگران به برگزاری کنسرت‌هایی در ایران و خارج از ایران پرداخت.

در آذر ۱۳۸۶ مراسم بزرگداشت «صدیف رامبد» به جهت عمری تلاش در جهت حفظ و اعتلای موسیقی ایرانی، به همراه «فوزیه مجد» و «شهرام ناظری» ، توسط کمیته موسیقی «ایکم» با عنوان «نخستین قرار موسیقی» در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.[۲][۳]

صدیف دارای نشان درجه یک هنری و دکترای افتخاری در زمینه موسیقی ایرانی است.

آثار[ویرایش]

از آثار ضبط شده او آلبوم ترجیع بند در چهارگاه با همراهی سنتور مجید کیانی، مثنوی بیات ترک در برنامه چکاوک و ضبط‌های خصوصی با جلیل شهناز، پرویز یاحقی و دیگران است.

منابع[ویرایش]

  1. بیوگرافی صدیف رامبد
  2. «بزرگداشت "رامبد صدیف" و "فوزیه مجد"برگزار می‌شود». خبرگزاری مهر. ۲۹ آبان ۱۳۸۶.
  3. «نشست ایکوم موسیقی». همشهری آنلاین. ۱۶ آذر ۱۳۸۶.