راضیه بیگم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
راضیه بیگم
شاهدخت صفوی
ملکه همسر گرجستان
حکمرانی۱۷۱۸ – ۱۷۲۳
ملکه همسر ایران
تصدی۱۷۳۵ – ۱۷۴۸
زاده۱۷۰۰
اصفهان، ایران صفوی
درگذشته۱۷۷۶ (۷۶ سال)
کربلا، ممالیک عراق
آرامگاه
همسر(ان)داوود میرزا
نادر شاه
نام کامل
نواب راضیه‌ بیگم
خاندانصفوی
پدرشاه سلطان حسین

راضیه بیگم، (زاده ۱۷۰۰ اصفهان _ درگذشته ۱۷۷۶ کربلا) یک شاهدخت صفوی، دختر شاه سلطان حسین، خواهر شاه تهماسب دوم و همچنین ملکه همسر نادرشاه افشار بود.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

راضیه بیگم در حدود سال ۱۷۰۰ در دارالسطنه اصفهان متولد شد. او همانند سایر شاهزاده‌خانم سلسله صفوی نزد بهترین عالمان اموزش دید و بعدا وارد یک ازدواج سیاسی با داوود میرزا ولیعهد گرجستان شد.

همزمان با حمله افغان‌ها و سقوط اصفهان همسر راضیه فوت شد به همین دلیل وی گرجستان را ترک کرد و به همراهان برادرش تهماسپ دوم پیوست. بعدا با تصرف اصفهان به فرماندهی به پاس رشادت‌ها و خدمات نادر قلی خان افشار، راضیه به عقد او درامد. ازین ازدواج آن‌ها صاحب یک دختر شدند.

با عزل تهماسب دوم و عباس سوم، نادرقلی خان تحت نام نادرشاه در شورای کبیر مغان تاج‌گذاری کرد و راضیه بیگم به عنوان نمادی از سلسله پیشین به ملکه ایران تبدیل شد. وی پایه‌ای از مشروعیت همسرش بود. بعدا در جریان لشکرکشی به هند و کشتار خاندان صفوی توسط رضاقلی میرزا باعث ایجاد دشمنی میان راضیه و وی شد. احتمالا راضیه بیگم در بدبین کردن همسرش نسبت به شاهزاده ولیعهد نقش اساسی داشته است.

با مرگ نادرشاه راضیه بیگم به عتبات عالیات مهاجرت کرد. سرانجام در سال۱۷۷۶ در کربلا از دنیا رفت و در حرم امام حسین دفن گردید. وی در طول زندگانی خود ازمهم‌ترین شاهزاده‌خانم‌های دودمان صفویان به‌شمار می‌رفت.[۲] راضیه بیگم هم‌چنین در کربلا و حرم امام حسین وقف‌های بسیار زیادی انجام داد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «پرشیا - سلسله صفوی - شجره‌نامه». The Royal Ark (وبسایت). بازبینی‌شده در ۱۲ آوریل ۲۰۱۷
  2. «پرشیا - سلسله صفوی - شجره‌نامه». The Royal Ark (وبسایت). بازبینی‌شده در ۱۲ آوریل ۲۰۱۷
  3. مقاله، بررسی روند تغییرات و جایگاه موقوفات زنان از دوره صفوی تا عصر حاضر، راضیه آرزومندان
  • مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Raziya Sultan، ویکی‌پدیای ترکی آذربایجانی، دانشنامه آزاد. (بارگذاری ۲۵ مرداد ۱۳۹۶)
  • کتاب نادر قهرمان بی‌آرام، پادشاه ناکام، ناصر انقطاع. بخش اول، دوم، سوم و چهارم